'Bij ons op Soest' CDA op kinderboerderij meer TRAMEI STUDIEBEGELEIDING 18 MAART Zuiveringsheffing omhoog voo schoonmaken IVN tegen verlenging jachtrecht in gemeentebossen Soest Huiswerkbegeleiding Bijlessen (alle vakken) Tentamenbegeleiding UÜW BEL: 02155 -1 70 89 cda stemmen? SOESTER COURANT PAGINA 11 Fractieberaad D66 Veenhuizerstraat PAGINA 10 - [WOENSDAG 11 MAART 1987 daar moet je niet aan denken je moet het gewoon DOEN!!! stem dus j^K PPR verspreid landkaart L 'Provinciehuis moet worden' opengegooid 'Milieu' centraal in Proest WD-delegatie legt Soest Discussie-avond D66 bezoek af aan Politiek café PvdA in Amersfoort Wolffensperger (D66) kijkt rond in Soest 'Toch al weinig florissante wildstand' Ook al staat momenteel de landelijke en provinciale politiek in het middel punt van de belangstelling, het werk voor de Soester en Soesterbergse poli tiek gaat gewoon door. D66 houdt op maandag 16 maart het maandelijkse fractieberaad. Deze openbare bijeen komst begint om 20 uur in het gebouw gemeentewerken aan de Lange Brink- weg. Er wordt dit keert onder meer gespro ken over het Dorpshuis en het jeugd- en jongerenwerk in Soesterberg. ledereen mag tijdens het fractieberaad een woordje meespreken. De raadsleden van D66 hebben dan wel graag een be richtje vooraf. Voor meer infortmatie: Adriaan Pothuizen, tel. 19628 en/of Jan van Esseveld, tel. 03463-1710. Ruim driehonderd kinderen deden mee aan de vakantieaktiviteiten op de kinderboerderij De Vrije Teugel. Er waren allerlei aktiviteiten bedacht, waaraan enthousiast werd deelgeno men. Vrijdag vierde opa Bakkema zijn 110de verjaardag en dat was een reden tot groot feest. Allerlei spelletjes deden de kinderen en er werd volop genoten van lekkernijen die zelf gemaakt waren. Tot slot werd er gedanst en opa had de verjaardag van zijn leven. Vandaag voor de derde keer: Hans van Doorne (64). De zoon van de advocaat: "De kerkto ren van de Mariakerk heb ik vaak be klommen. Er liep een zwiepende lad der naar de klokkenzolder en het was levensgevaarlijk die zolder te berei ken. Soest is niet zuinig geweest op zijn his torische gebouwen. Men heeft er geen geld voor over en zo heb ik heel veel typerende panden zien verdwijnen: kapitale villa's langs de Burgemeester Grothestraat, Middelwijk, de Wind hond, huize Vredehof en Colenso aan de Vredehofstraat. Nu staat het Oran jehotel op de nominatie. Met veel commotie net als destijds de Wind hond en de MariaKerk. De tuin van ons huis grensde aan één kant aan die van de heer en mevrouw de Lange, die aan de Wilhelminalaan woonden. Hun tuin liep door tot aan de Lange Bergstraat. De achterkant van onze tuin grensde aan die van de familie Batenburg, de gemeentesecre taris. Dat was een groot katholiek ge zin waarmee wij in onze jeugd heel weinig contact hadden. Later zat ik met de oudste zoon Nout, die vroeg overleed, in dezelfde klas. Triest was de dood van het achtjarig dochtertje Alda. De hele buurt was er kapot van. Er vond nog een drama tisch sterfgeval plaats. Piet Pieper ver dronk in het overvolle zwembad in Baarn op een prachtige zomerdag. Ook toen leefde de hele buurt mee met het gezin, waarvan de vader, hoofdonderwijzer van de Maria- school, al was overleden. Ook herinner ik mij het overlijden van het dochtertje van Verrips, de slager. Zij overleed aan een ziekte waar men tegenwoordig wel een oplossing voor weet. Gelukstoffees In Soest woonden zes- tot achtduizend mensen. Wie tot de gefortuneerden geacht werden te behoren of tot de "deftige" ambtenarenstand of een ge studeerd beroep uitoefenden, werden aangesproken met mevrouw. Maar behoorde je tot de winkelstand of tot de arbeidersstand, dan was je als ge trouwde vrouw: juffrouw. Ook werd er gekeken waar je je huis houdelijke inkopen deed. Als het maar even kon, moest het daar zijn waar men dezelfde kerk bezocht. Om de hoek was het beroemde snoep winkeltje van Vrakking aan de Beetz- laan. Met eikels zoeken, die je dan verkocht voor een cent per kilo, had je soms een stuiver of meer bijeen die omgezet werd in snoep bij dat winkel tje. Je kon er van alles krijgen, tot ge lukstoffees toe. Als je geluk had, zat er een papiertje in, waarop je nóg een toffee kon krijgen, of soms twee. Die snoepjes waren natuurlijk veel lekker der dan die je thuis sporadisch kreeg. Behalve een moeder en een blinde va der waren er een dochter en twee zoons in dat winkeltje, dat van twee kanten te bereiken was: zowel van de kant van de Beetzlaan als van de Nieuwstraat. De Veenhuizerstraat (nu: de Konin- ginnelaan) was een slechte weg, met aan weerszijden prachtige, zeer oude en dikke beukebomen. Er staat er nog één op de hoek van de Koninginne- laan/Beetzlaan. De straat had toen al iets weg van een winkelcentrum. Te beginnen bij garage Stam. AI vóór 1920 aanwezig. De oude heer Stam heb ik goed gekend. Doordat hotel "De Viersprong" met alles er in werd opgeblazen door de Duitse bezetter, als represaillemaatregel, kon garage Stam zich later uitbreiden in de rich ting van de Wilhelminalaan. Uitleen De volgende winkel aan die kant was "Maison Kaayk", een kapsalon, later overgenomen door Kees Rouwendaal. Richting Lange Bergstraat was daar de galanteriewinkel van Jacob Waal, na de dood van dit echtpaar opgeheven. Daarnaast was Kroon's Kruideniers- bedrijf gevestigd, later overgenomen door de heer Smits. Weer later vestig de zich daar bakkerij van Brummelen. Aan de andere kant van de Lange Bergstraat was een handel in rotan meubelen, (honden)manden, vogel kooien e.d. gevestigd. Al vroeg in mijn leven stierven deze toen al oude mensen en vestigde zich er slager Verrips. Daarnaast was de manufacturenzaak van Rasch, waar men voor bedden en ander meubilair terecht kon. Dan volgde het boekhandeltje van mijnheer Ter Haar, wiens broer po litieagent van het Soester korps was. Boekhandelaar en inlijster Ter Haar vertrok later naar Zuid-Afrika en werd medewerker van de krant "Die Burger". Zijn boekhandel had ook een uitleenbibliotheek met veel jon gensboeken, die ik vrijwel allemaal heb gelezen. Als tegenprestatie hielp ik hem met kleine karweitjes. Dan was daarnaast een groentezaak van Reehorst waarschijnlijk, onder één dak met slagerij Verkleij. Dan volgde de woning van hoofdonderwij zer Pieper en daarnaast de rijwiel- en kinderwagenzaak van Vervat. Rich ting Nieuwerhoekstraat was daar even Verderop JAMIN gevestigd, geleid door de familie Dolman. De buren wa ren familie de Vries, waarvan Herman een kapsalon dreef. Daarnaast was de schoenhandel "De Gouden Laars", van het echtpaar van de Berg. Schoenlapper Dirk Waal, zoon van Jacob, dreef daarnaast zijn ijzerhandel "Waal zal 't wel hebben". In de winkel daarnaast, waar ook nog boekhandel Ter Haar in heeft gezeten, hadden de gezusters Couwenberg hun wolhandel. Op de hoek van de Koninginnelaan en de Nieuwerhoekstraat was kruidenier Mostert gevestigd, later Bieshaar. Slaan we enkele grote villa's over, dan komen we terecht bij de schoenlapper Overgoor, met aan de andere kant van dit pand drogisterij de Jong. Daar naast zat (en zit nog) fietsenhandel Klomp met zijn taxibedrijf, opgericht door Sjors Klomp, die daarvoor een klein zaakje was begonnen op de Beetzlaan. Deze zaak is na diens dood door zijn zoon Kees voortgezet. De zaak bestaat eigenlijk uit twee win kels. Maar eerst zat er in de rechter winkel banketbakkerij Euwe en nog later een viswinkel. Euwe verhuisde naar het Nieuwerhoekplein. Op de hoek van dit plein was de sla gerswinkel van Bosch gevestigd, later Zoetelief en daarnaast de sigarenzaak van Flapper. Veel zaken verdwenen, een enkele bleef. Zo gaat dat nu eenmaal.", (wordt vervolgd) JAN VISSER PPR-lijstaanvoerder Jaap Roëll is al jarenlang Statenlid voor de PPR. Hoe wel de Partij van de Arbeid de samen werking met de PPR in de Utrechtse Staten na 17 jaar heeft verbroken (vol gens de PvdA 'om zich beter te kunnen profileren'), weet Roëll dat zijn in breng al die jaren bepalend is geweest voor de opstelling van de PvdA/PPR- fractie. "Wie dit beleid wil voortzetten, moet dus nu PPR stemmen. Wij rekenen op twee zetels, het provinciehuis moet maar eens opengegooid worden," aldus de voorman van lijst 5. Twee zaken springen in de PPR-kam- pagne, die volop aan de gang is, in het oog: Milieu en Cultuur. Daarnaast wil de PPR in de Staten alle aandacht vesti gen op de openbaarheid en zuiverheid van bestuur, op de medezeggenschap van burgers, op meer aandacht voor al ternatieve plannen bij inspraak en het enthousiasmeren van Gedeputeerde Staten door het doen van reële voorstel len. De propagandafolder van de PPR is uniek, omdat deze bestaat uit een schit terende, veelkleurige landkaart van de provincie. "Zo'n folder gooi je niet weg, maar gebruik je ook na de verkiezingen op 18 maart", aldus Jaap Roëll. De "folder" bevat ook een aantal hoofdpunten uit het verkiezingspro gramma van de Radikalen, die als volgt beginnen: "In de Provincie Utrecht is de ruimte schaars. Elke keuze voor een be stemming is belangrijk omdat het voor jaren de inrichting van de provincie vastlegt. Meer woningbouwlokaties, bedrijfsterreinen en wegen, betekent dat er minder voor de boer overblijft of dat het ten koste gaat van natuurgebie den en bossen. Bouwen hoofdzakelijk binnen de stadsgewesten Utrecht en Amersfoort en meer aandacht voor na tuur en milieu!" Op vrijdag 13 maart komt in het kader van de provinciale statenverkiezingen van 18 maart een WD-delegatie naar Soest. Onder de liberalen bevinden zich onder anderen het Tweede Ka merlid R. Braams en de lijsttrekker van de provinciale WD in Utrecht, de gedeputeerde C.GJ. van den Oosten. De bijeenkomst vindt plaats in restau rant De Soester Duinen aan de Soester- bergsestraat. Om 20 uur begint de VVD-avond, waar naast de heren Braams en Van den Oosten het Eerste Kamerlid mr. A. Geurtsen zal spreken. Na de pauze bestaat er gelegenheid om vragen te stellen aan de politici, 's Middags om 13.30 uur is de WD-de legatie te gast bij de Woningbouwver eniging Soest. Er zal onder meer van ge dachten worden gewisseld over de re novatieplannen van de wijk Smitsveen, die door de staatssecretaris een halt zijn toegeroepen. Ook brengen de WD-ers een bezoek aan het kompostbedrijf en het gemeentehuis, waar zij zullen wor den ontvangen door burgemeester mr. Paul Scholten. Daarna volgt de stoet zijn weg naar restaurant De Soester Duinen, waar om 20 uur het 'Open Huis' aanvangt. De D66-afdelingen Soest, Baarn en Eemnes hebben gezamelijk een discus sie-avond georganiseerd op donderdag 12 maart. Gesproken zal worden over de plannen over de ruilverkaveling in de regio Eemland. Met de realisatie daarvan is een bedrag van 100 miljoen gulden gemoeid. D66 is tegen deze voorgenomen beste ding. Het ruilverkavehngsplan is be stemd om de totale productiviteit van de landbouw in Eemland te bevorde ren, maar D66 merkt daarbij op dat het Europese- en het nationale beleid erop is gericht om het productie-volume te verlagen. D66 vindt daarom dat het be drag van 100 miljoen beter kan worden aangewend. Tijdens de discussie-avond zal ook worden ingegaan op algemene provin ciale aangelegenheden. Eén van de aanwezigen is de lijsttrekker van de D66-statenfractie Jan Prevoo. De bij eenkomst begint om 20 uur, en vindt plaats in het gebouw Brandpunt aan de Oude Utrechtseweg in Baarn. De heer R. Braams Vanavond vindt in de Hof in Amers foort een politiek café plaats, georgani seerd door de PvdA in de regio met het oog op de komende Statenverkiezin gen. De avond begint om 20.00 uur en is de afsluiting van het "rondje rood" dat Statenleden van de PvdA vandaag hebben afgelegd in Soest en Soester berg. Daarbij werden o.m. bezoeken gebracht aan de A28 in Soesterberg en aan de flats in het Smitsveen. De PvdA-Statendelegatie bestaat uit Jippe Hoekstra, JaapRodenburg, Thea Poortenaar, Jan van Bergen, Marianne Paulus en Ans Holleman. Zij zullen tij dens het politiek café discussiëren over de problemen die de provincie aan gaan, met name in de Eemland-regio. Ook Tweede-Kamerleden zullen aan wezig zijn. Naast veel aandacht voor politiek is er in het programma van vanavond ook plaats ingeruimd voor cultuur. Verder is er een plitieke stamtafel la Vara's Rooie Haan. Jack Gadella heeft daar voor een speciale tekst geschreven en het Soester PvdA-Statenlid Milly van Stiphout heeft hierin een prachtige ka rakter-rol. Het programma wordt muzikaal onder steund door de Atlantic City Band en gepresenteerd door Ati Dijckmeester. Jaap Roëll aan het woord in 'Proest' vuilniswagen die van tijd tot tijd door de wijken rijdt en pleitte voor een systeem van huis-aan-huis ophalen, zoals o.,m. in Zierikzee met veel succes wordt ge daan. Het nieuwwste snufje op dit ge bied is een "bewaarbox", die bijv. een maal per halfjaar geleegd kan worden. Volgens Wams zou Soest zich "wereld beroemd" kunnen maken door als eer ste gemeente dezemethode in te voeren. De vertegenwoordiger van Milieude fensie achtte verder de Soester voorne mens om te stoppen met chemische on- kruidbestrijding een prima idee, al vond hij het zeer wel mogelijk om egelijk het "spuiten" op de bestrating te stoppen. Een experiment om eerst te bekijken wat de resultaten zijn, alvorens een def- nitieve beslissing te nemen om met "spuiten" te stoppen, vond hij onzinnig. Retoerboer Ook aanwezig in Proest was de Baar- naar Karei de Lange namens de Retoer boer, de organisatie die sinds '84 streeft naar milieubewustwording en werkge legenheid, aanvankelijk alleen met vrij willigers, later - door een gemeentelijke subsidie - ook met enkele beroeps krachten. Eenmaal per week worden schillen, oud papier en lompen opge haald. Sinds kort houdt de Retoerboer zich ook bezig met het inzamelen van klein chemisch afval, wat in Baarn niet als een gemeentelijke taak wordt be schouwd. Eén op de drie Baarnaars doet mee, een redelijke response, aldus De Lange. De Retoerboer wil het werkgebied uit breiden naar Soest. Daartoe is al kon- takt gezocht met o.m. Spullenhulp en de gemeente. "Maar het zal in Soest niet volgende maand al van de grond ko men," aldus De Lange. Het Tweede Kamerlid van D66, Gernt- Jan Wolffensperger, brengt op zaterdag 14 maart een bezoek aan Soest. Om on geveer 13 uur wordt hij ontvangen door het plaatselijke bestuur van D66 en het statenlid Ineke Servaas. Op het pro gramma staan bezoeken aan het kom postbedrijf en het bejaardencentrum Molenschot. Op speciaal verzoek neemt Wolffensperger ook een kijkje bij de ziekenomroep AROS voor een discussie over de toekomst van de loka le omroep. Zoals bekend heeft de AROS de intentie om een lokale om roep te worden. Voordat hij in Soest rondkijkt bezoekt Wolffensperger Eemnes en Baarn. Om de door fosfaten sterk verontrei nigde Eem en het Eemmeer weer schoon te maken is waarschijnlijk een bedrag van 5 miljoen gulden per jaar nodig. De provinciale zuiveringshef fing moet daarvoor worden verhoogd met om en nabij de 7,5 procent, wat neerkomt op gemiddeld 12,5 gulden per gezin per jaar, boven de 55 gulden die nu wordt geheven. Het PPR-Statenlid Jaap Roëll deelde dat vorige week mee in "Proest", het politiek café van Progressief Soest in de Rode Haan, waar in het kader van de Statenverkiezingen een aantal aspecten van de milieu-problematiek nader wer den belicht. Roëll toonde zich overigens geen tegenstander van een dergelijke extra-heffing. "Mij is het dat waard." Roëll bracht ook het mest-overschot in Utrecht ter sprake. Volgens hem is er in de provincie wel degelijk sprake van zo'n overschot, bij de meest "rekbare" berekening (de landbouwkundige va riant) zelfs 591.000 kubieke meter. Hanteert men echter de milieu-hygiëni sche of ecologische variant, dan is er zelfs sprake van een overschot van zo'n 2,3 miljoen kubieke meter. Volgens de meststoffenwet en de daar bij van kracht geworden maatregelen mag er echter in de hele provincie nog mest worden gestort. Volgens Roëll dient het provinciaal bestuur veel meer snelheid te ontwikkelen met aanvullen de maatregelen voor dè kwetsbare ge bieden (o.m. waterwin-gebieden). Ruilverkaveling Opmerkelijk was overigens het stand punt van het PPR-statenlid over de ruil verkaveling in Eemland, waarmee hij blij is. "Als we niets zouden doen zou Eemland langzaam verpauperen, ook de natuurgebieden die er nog zijn en de flora en fauna." Hij toonde zich tevre den met de veiligstelling van 380 hecta re natuurgebied en noemde het verka velingsplan "al met al toch een verbete ring", omdat het "meest ideale" in Eemland toch niet te realiseren is. Roëll sprak in dit verband overigens van een onzekere belangen-afweging, waarbij het beste van twee kwaden moet worden gekozen. Hij bracht in dat verband ook het oude PPR-ideaal van een basis-inkomen ter sprake. "Alleen dan kunnen de boeren onder de pro- duktiedwang uitkomen." Verder ver wachtte hij dat de Eemland-boeren die in aanmerking komen voor "hervesti ging" in de polder zich nog wel twintig maal zullen bedenken. "Ik denk dat er van de 29 geplande boerderij verplaat singen over 30 jaar hooguit 10 gereali seerd zullen zijn," aldus het Statenlid. Klein chemisch afval De inzameling van klein chemisch afval door middel van de openstelling van een speciaal depot (zoals in Soest ge beurt) is een goede zaak voor het mi- lieu;zo'n 5 afval komt daardoor niet in het huisvuil terecht. Maar er kan op dit gebied nog veel meer worden ge daan. Dat bleek uit de inleiding van Theo Wams (Milieudefensie), ook in Proest. Volgens Wams verbiedt de rege ring nog veel te weinig op dit gebied en zadelt zij lagere overheden met de pro blemen op. Hij pleitte o.m. voor statiegeld op batte rijen en afgewerkte olie en het inschake len van winkeliers (batterijen), apothe ken (medicijnen) en garages (afgewerk te olie), tuincentra (bestrijdingsmidde len) en de vakhandel op het gebied van cosmetica en fotochemicaliën. Waar dat gebeurt wordt zo'n 40 50 van het klein chemisch afval ingezameld. Wams wees ook op de mogelijkheden van een zgn. "chemocar", een speciale De gemeentelijke bossen in Soest ge ven geen al te florissant beeld: ze zijn vrij arm aan structuur en de kruid- en struiklagen zijn slecht ontwikkeld als gevolg van o.m. "gelijkjarigheid", het dunningsbeleid en de arme bodem. Daardoor staat het er ook met de fau na in de gemeentebossen niet al te best voor. "Je vraagt je dan ook af waaróp er in de bossen eigenlijk gejaagd zou moeten worden," aldus IVN-voorzit ter Ad van den Herik, vorige week in Proest, waar het jachtrecht ter sprake kwam. Het IVN is er dan ook geen voorstander van de jachtvergunning in de gemeen tebossen weer te verlengen. Soest moet daarover - na een jaar uitstel - binnen kort een beslissing nemen. Er is al een nota geschreven, maar die heeft voor alsnog een geheim karakter. Van den Herik maakte duidelijk dat de weinig florissante wildstand in de bos sen geen aanleiding geeft voor de ver lenging van het jachtrecht. "De reëen- stand is slecht, het aantal stootvogels (roofvogels) is beperkt - alleen enkele sperwers -, er zijn maar weinig concen traties houtduiven en vossen worden slechts incidenteel waargenomen." Fei telijk tellen de gemeentebossen alleen voor wat de konijnen betreft een flinke populatie. Niet meer vanzelfsprekend Het IVN heeft het gemeentebestuur van Soest al duidelijk gemaakt wat de bezwaren zijn. "De samenleving vindt de jacht niet meer vanzelfsprekend," al dus Van den Herik, "en het is onjuist dat de jacht 'natuurlijk' en noodzakelijk zou zijn voor het evenwicht in de bos sen." In dat verband wees hij ook op het ver schijnsel dat fazanten eerst opzettelijk worden gefokt en uitgezet, waarna erop gejaagd kan worden. "Uit het oogpunt van dierenbescherming onaanvaard baar," oordeelde de IVN-voorzitter. Van den Herik maakte verder gewag van het standpunt van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, die al sinds zeven jaar de jacht op haar IVN-voorzitter Ad van den Herik. terreinen heeft verboden en deson danks geen aanwijsbare schade heeft vastgesteld. 'Het gaat prima' Hij vond dat ook de gemeente Soest niet al te bevreesd moet zijn voor even tuele schadeclaims, want in het afgelo penjaar - waarin niet is gejaagd - is er in de gemeentebossen geen schade van betekenis geconstateerd. "Alles gaat ei genlijk prima. De konijnen hebben zich ook niet massaal op de jonge aanplant gestort. Noch van bosbaas Van Laar, noch van bospolitieman Van Galen zijn er alarmerende berichten gekomen," aldus Van den Herik. "Daarom pleit het IVN ervoor de jachtvergunning niet te verlengen. Het gaat nu goed en de ge meente heeft de centen niet nodig." Overigens liet hij op vragen uit de zaal weten dat er in Soest van tijd tot tijd ook sprake is van "illegale jacht". Met name in het gebied van de Wieksloot zijn er aanwijzingen van "stroperij" op vrij for se schaal.

Soester Courant | 1987 | | pagina 11