aruóhocK Historische optocht 1987 INA14 WOENSDAG 11 MAART 1987 SOESTER COURANT PAGINA 15 Opspattend Split' in de Rank Vrijwilligers Vakature Bank "Ik ben nog lang niet uitgeke) Marijke van Dijk ii Dichters dragen voor n op bloemen" de "Bereklauw" Vrijwilligerswerk van belang Theatergroep Tzara speelt "Ziensloos" Folkloristische dansavond Expositie Quilten T oneeluitvoering in De Vijverhof Gedichtenbundel van Jan van den Berg Friese toneelavond en Friese week FRYSLAN r is folie tichterby I as jimme tinke Dinsdag 17 maart in de Flint Max, Tine en Fancv' Donderdag 19 maart in C-drie: Theatergroep Tzara speelt 'Ziensloos' Nieuwe poëzie van Jan Visser Soester kunstenaars exposeren in Kasteel Groeneveld P*3 Sof at 1987 Expositie: Ria van der Sleet 12 maart, 21.00 uur: Filmhuis: 'Mishima' een leven in vier stromen 13 maart, 21.00 uur: Filmhuis: 'I never pro- mised you a rose garden' 10e Noordhollandse Filmfestival r. fi- ',e antie 'Minnebrieven") Tot woensdag 1 april is in het Soester kunstwinkeltje "De Bereklauw" aan de Steenhofstraat een tentoonstelling te zien met recent werk van Marijke van Dijk uit Joure. Een bijzonder fraaie expositie van aquarellen in hel dere frisse tinten van deze Friese kun stenares, die als geheel een plezierig voorjaarsachtig karakter heeft rond het thema "Wilde planten en bloe men". Zij volgde in de zestiger jaren een oplei ding aan de kunstacademie "Vredeman de Vries" in Leeuwarden. Zij werkte enige jaren als vormgeefster in de druk kerij/ uitgeverij van haar vader en ver kreeg in die tijd ook haar onderwijsbe voegdheid tekenen. Marijke van Dijk was werkzaam als free lance-illustratrice. Er is voor haar een voortdurende stroom van opdrachten voor affiches, folders, bladwijzers, les- In Jazzcafé Terminus aan de Stations straat in Amersfoort worden op vrijdag 13 maart gedichten voorgedragen. Wil lem Desnense, Jan Lamurie, Lamber- tha Souman en Gré Erné lezen dan voor uit eigen werk. De avond, die onder lei ding staat van de Amersfoortse Dich terskring, begint om 20 uur. materiaal voor scholen etc. In de zeven tiger jaren ontwierp zij regelmatig boekomslagen voor Friestalige romans en illustreerde zij Friese kinderboeken. Zij zocht in de jaren tachtig steeds meer naar eigen ideëen om haar werk te ont wikkelen. Marijke de Jong werkt op dit moment alleen nog aan kleinere op drachten en een 'wilde plantenkwartet- spel'. Door de vele naturalistische, botani sche voorstudies die nodig zijn voor de uitvoering van het wilde plantenkwar- tetspel ontdekte Marijke van Dijk ein delijk wat ze nu wil, namelijk het aqua relleren van bloemen en planten. Zij schildert nu een jaar of drie met veel plezier tal van bloemcompositie. Haar illustratieve achtergrond is heel duidelijk in haar schilderwerk aanwe zig, dat is de kracht en de schoonheid die zij in haar werk etaleert. Het zijn knappe composities van hoge techni sche begaafdheid waardoor de kijker geboeid raakt door de volledigheid waarin zij dit alles uitbeeldt. De tentoostelling in "De Bereklauw" duurt tot 1 april. De openingstijden zijn van dinsdag t/m vrijdag van 14.00- 18.00 uur en zaterdag van 10.00-17.00 uur. Er wordt weieens gezegd dat vrijwilli gerswerk niets voorstelt. Maar heeft men er wel eens bij stilgestaan dat wan neer alle vrijwilligers massaal zouden staken de regering een "Rampenplan" in werking zou moeten laten treden? Veel vrouwen (en mannen) kunnen dan niet meer werken, omdat de kinderop vang in het honderd loopt. Buurt- en clubhuizen en jongerencentra draaien op halve kracht, vakbondsaktiviteiten moeten worden opgeschort, natuurge bieden verwilderen, heide-gebieden verdwijnen, beken slibben dicht, be stuursleden van stichtingen en vereni gingen leggen het bijltje er bij neer, veel bejaarden kunnen niet naar buiten, de vrijwillige brandweer rukt niet meer uit, EHBO'ers verzorgen geen gewonden meer en een volgende Elfstedentocht kan niet meer worden verreden. Met andere woorden: vrijwilligerswerk is van belang. De theatergroep Tzara werd in 1986 opgericht als onderzoekstheater voor acteurs in en rond Amersfoort. Voor haar eerste produktie "Ziensloos" heeft Tzara zich laten inspireren door werken van de surrealistische Franse schrijvers A. Artaud en A. Breton. Het bindend element in "Ziensloos" is het samenspel van de drie acteurs die een bepaalde re<- latieverhouding hebben. Specifiek aan deze voorstelling is de snelheid en het verrassingselement, waarmee de beel den en situaties worden neergezet. In "Ziensloos" wordt het publiek meege voerd naar een theatraal landschap dat aan de logica voorbij gaat. Datum- 19- 3-87. Aanvang: 20.30 uur. Toegane- f 7,50 OP f6,- 6' C-drie organiseert op 21 maart een folkloristische dansavond in de Balkan sfeer. Het wordt een wervelend dans feest met een gevarieerd programma. U kunt kijken en luisteren naar optredens van de Turkse volksdanagroep Ozan, de Joegoslavische volksdansgroep Cere ga uit Zeist, de buikdanseres Sylva en de Nederlandse fluitist Wiebe Stodel. De voorstelling begint om 20.00 uur, maar vanaf 19.30 uur speelt het beken de Griekse trio Sirtaki in het Witte Ca fé, om u allen muzikaal welkom te he ten. Ook in de pauze en na de voorstel ling kunt u genieten van deze Griekse muziek en na 23.00 uur is het mogelijk om zelf mee te dansen.De toegangsprijs voor deze folkloristische dansavond is f 10,-. Kinderen kunnen gratis naar bin nen, u kunt vooraf reserveren bij de ad ministratie van C-drie. Tel: 22188. Een groepje vrouwen in Soest houdt zich wekelijks bezig met het vervaardi gen van quilten. Dit zijn lappendekens, gemaakt volgens een speciale hand werktechniek. Deze van oorsprong uit Amerika stammende lappendekens zullen worden tentoongesteld in C-drie van 28 maart tot 3 april. Tijdens deze week zullen van maandag t/m vrijdag 's morgens en 's middags demonstraties worden gegeven door de dames. Voor ieder die belangstelling heeft geldt: komt u gerust even langs. De toegang is gratis. In het dienstencentrum De Vijverhof aan de Klarinet wordt op zaterdag 14 maart een toneelstuk van Jan Louwen uitgevoerd. De aanvang is om 20 uur, de zaal gaat een half uur daarvoor reeds open. De klucht in drie bedrijven handelt over de familie Rollins, waarmee zowel in het huishouden als buiten de deur nogal het een en aan de hand gesteld is. Al gauw nadat het doek voor de eerste keer op gaat zal de rust in huize Rollins veranderen in een nerveus gekkenhuis. De entree voor leden en donateurs is gratis. Niet-leden kunnen voor f2,50 een toegangsbewijs bemachtigen. Jan van den Berg uit Soest heeft zijn ge dichten gebundeld. 'Melodie' is een ge dichtenbundel met uitsluitend gedich ten van de man uit Soest, die ook de illu straties heeft verzorgd. De in Nunspeet geboren Van den Berg woont sinds 1979 in Soest. Na een aan tal jaren met lichamelijk- en later geestelijk gehandicapten te hebben ge werkt, studeerde hij theologie aan het NBI. In zijn bundel, die voor een groot gedeelte bestaat uit geloofsgedachten, heeft hij een fijn woordgebruik. "Het zijn zomaar wat gedachten en gedicht jes, misschien hoor je bij het lezen de zachte melodie van het gevoel," schrijft Jan van den Berg op de eerste bladzijde van zijn gedichtenbundel,die verkrijg baar is bij boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade. Op vrijdag 20 maart houdt de regiona le Friese vereniging 'Frysk en Frij' een toneelvoorstelling in de grote zaal bij de Ontmoetingskerk aan de Mincke- lersstraat in Hilversum. De bekende toneelclub 'Us nocht, jim wille' (ons genoegen, is uw plezier) uit Amers foort vangt om 19.30 uur aan met het blijspel 'De Franske Kater' van E. Posthuma. Tijdens deze avond zullen diverse at tracties aanwezig zijn, alsmede een pro minente gast uit Friesland, de boeken tafel met een keur aan Friese boeken, platen etc. Drabbelkoeken uit Sneek De komende Friese avond staat in het teken van de gemeente Sneek. Met de leus 'Sneek, meer dan een week' komt burgemeester B. van Haersma Buma zijn specifieke Friese gemeente promo ten. De drabbelkoeken uit Sneek zullen zeker voorhanden zijn. De komst van de maandelijkse Friese avonden van Friese burgemeesters vindt plaats naar aanleiding van het veertigjarig- bestaan van de kriteFrysk en Frij'. Het hoogtepunt gaat zeker de Friese week worden, die loopt van 9 tot 16 mei. In de regio Gooi en Eemland zullen di verse culturele- en sportmanifestaties worden gehouden. Skutsjesilen in Bun schoten, Fierljeppen in Eemnes, het Friese paard in Baarn, kaatsen in Hil versum en een expo in Soest worden ge stoken in een Fries jasje. Ook zullen di verse winkelcentra aandacht schenken aan Friesland en zijn produkten. De verschillende Friese folkloristische dansgroepen, skotsploech Bolsward en Sneek, komen hun opwachting maken. Friese week van 9-16 mei 1987 GOOI EN EEMLAND Voor de officiële opening op zaterdag 9 mei komt de Commissaris der Koningin van de provincie Friesland, Hans Wie gel, naar Hilversum, in gezelschap van alle burgemeesters uit de provincie. De organisatie van deze week is in han den van de Jubileumcommissie van de krite, die in nauw overleg met betrok kenen op deze manier eer aandoet aan de slogan: 'Fryslan is folie tichterby as jimme tinke'. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot J. S. Nota, tel 17120 in Soest. (gebaseerd op Multatuli's In de maanden juni/juli 1861 schreef Multatuli zijn Minnebrieven. Eén jaar daar voor was Max Havelaar uitgegeven. Deze werd goed ontvangen door publiek en po litici, maar Inhoudelijk werd er niets mee gedaan, noch in positieve, noch in negatie ve zin. Zo werd hij bijvoorbeeld niet ter verantwoording geroepen om zijn beschul digingen toe te lichten. Dat frusteerde hem in hoge mate en maakte hem rusteloos. Deze rusteloosheid is duidelijk waarneembaar in zijn Minnebrieven. Hierin wordt een schijnkorrespondentie gevoerd tussen Max, Tine, zijn vrouw en Fancy, zijn droombeeld. De relatie tussen deze drie figuren maakt Minnebrieven uiterst- boeiend. De briefwisseling wordt in deze voorstelling onderbroken door scènes en voor drachten die in eerder of later stadium werden geshreven door Multatuli. Door het spel loop een vierde figuur, de schim van Droogstoppel uit Woutertje Pie- terse. Droogstoppel leeft in feite nog. Dat wil zeggen, hij weet alles wat in deze tijd op enigerlei wijze te maken heeft met Multatuli. Zo is hij op de hoogte van de huidi ge koffieprijzen en is hem bekend dat schrijver A.Th. van der Heijden een Multatu- liprijs heeft gekregen. Daar waar nodig, legt Droogstoppel de verbinding tussen he den en verleden. George Groot en Fred Florusse - bekend van cabaretgroep Don Quischocking - hebben het initiatief genomen tot deze produktie en het oeuvre van Multatuli be werkt. Spelers: Herman Naber, Ineke Holzhaus, Marleen Baart en Fred Florusse. Regie: Fred Florusse Aanvang: 20.15 uur in De Flint Theater, ingang Coninckstraat. Prijs: f 12,50; f 10,- p65; f 7,50 cjp. Jacob van Lennep schreef rond 1840 zijn boek "Ferdinand Huyck". Het verhaal speelt zich af in de eerste helft van de achttiende eeuw. Onze Ferdi nand had een tweejarige reis gemaakt door verschillende Europese landen, en de laatste dag van die reis was aan gebroken. Hij hoopte s'avonds weer in zijn geboorteplaats Amsterdam terug te zijn. Daarvoor moest hij die dag 's morgens eerst heel vroeg met paard en wagen naar Amersfoort, vandaar te voet naar Naarden, en verder per trekschuit naar Amsterdam. Als alles goed ging, dan kon dat. Maar het liep anders, en dat begon met die verwikkelingen in een herberg in Soest. Het was 9 uur in de ochtend, en onze wandelaar, in zijn door de lange reis toch wel wat versleten plunje, de flaphoed op, en zijn plunje- zak aan een stok over de schouder, stapt in de Kerkebuurt de herberg binnen, daar gelgen op een driesprong van we gen, en "Waar de Witte Zwaan uit hangt". Het is opvallend druk in de herberg, want er is een verkoping. Ferdinand be stelt aan de dochter van de waard, die op z'n zondags gekleed achter de toon bank staat, een boterham met kaas en een glas karnemelk, want hij heeft trek gekregen. Dan zet hij zich aan tafel en wordt prompt benaderd door de mars kramer Simon die hem zijn waar aan prijst. Pijpedoppen, doorstekers, scha ren, kammen, potloodjes en nog veel meer. En terwijl hij met Simon bezig is wordt hij bespied door zijn overbuur man aan tafel. Dat was Andries, een aan lager wal geraakt zeeman, die met enige Eén van de schilderijen van Ria van der Sleet, tot 22 maart te zien in Artishock Natuurlijk, vrijwilligers krijgen geen sa laris. Toch kost vrijwilligerswerk wel geld, omdat er goede voorzieningen voor vrijwilligers moeten zijn én omdat vrijwilligers een vergoeding moeten krijgen voor gemaakte onkosten. Vrij willigers hebben, wanneer ze in een or ganisatie gaan werken, recht op een goede begeleiding. Ze moeten ook, via trainingen en cursussen, in staat gesteld worden hun vaardigheden te vergroten. Verder behoren ze verzekerd te zijn bij de uitvoering van hun werk, en ge maakte kosten (reiskosten, papier, postzegels, koffie enz.) dienen vergoed te worden. Als je vrijwilligerswerk se rieus neemt kost het wel degelijk geld. Om te zorgen dat al deze voorzieningen worden gerealiseerd voor de vrijwilliger is er een Vrijwilligers Vakature Bank. In Soest en omgeving kent iedereen inmiddels de al vijf jaar aktieve stichting WB- Soest, in C-drie, Willaerstraat 49. De openingstijden zijn: maandag, dinsdag en donderdag 10-12.30 uur en 13.30- 15.30 uur; vrijdags 11-12.30 uur. Vakatures: Vrijwilligers m/v/ gevraagd om vali den en minder-validen te begeleiden tijdens vakantieweken in Nederland en daar buiten. Brochures te bevragen bij de WB-Soest 9/627 Centrum voor geestelijk ge handicapten in Baarn zoekt bezoekre- laties en zgn. wandelkontakten. Infor matie over deze vakature bij de WB- Soest. 10/622 Bij de Stichting Jeugdzorg wordt een penningmeester gevraagd. 1/631 Dierenbescherming Baarn zoekt vrijwilligers m/v om de diere nambulance te bemannen. 7/614 Kinderboerderij heeft drin gend behoefte aan vrijwilliger m/v om de leiding van de groentetuin op zich te nemen en tevens mee te werken aan de verkoop van de groenten. 8/622 Instituut voor moeilijk lerende jongeren zoekt ter assistentie bij het dagopvangprojekt 1 a 2 vrijwilligers m/v om jongeren te begeleiden in de tuin. 10/603 De Stichting Vrijw. Bank Soest vraagt voor zo spoedig mogelijk gemotiveerde medewerker m/v. Al leen belangstellende met voldoende vrije tijd en langdurige beschikbaarheid gelieve te reageren. Informatie over bovenstaande vakatu res uitsluitend via de WB-Soest, tel: 12630 In 1984 schreef Lars Norén 'Demo nen'. Dit stuk maakte in 1985 door prachtige uitvoeringen op pijnlijke en soms wrede wijze de moderne rituelen van het hedendaagse leven zichtbaar. Theatergroep Tzara is op zoek gegaan naar de surrealiteit van moderne rela ties, die maar al te vaak door ongrijpba re demonen in en buiten onszelf worden beslecht. Relaties schijnen vaak zin- en ziensloos. Tzara laat zich daarbij inspireren door de ideeën van A. Breton en A. Artaud, en maakt van deze relaties een bizar spel met snelle montages, als was het een video-clip. Deze Amersfoortse theatergroep, die begin 1985 werd opgericht, stelt zich ten doel bepaalde theatertechnieken en -stijlen te onderzoeken. Tzara duidt zichzelf dan ook aan met het onder zoekstheater. Dit onderzoek heeft ge resulteerd in een eerste productie 'Ziensloos'. In 'Ziensloos' plaatst de groep bepaalde relaties, zoals de homofilie en de drie hoeksverhouding, in de surrealiteit. Onder regie van Jos Vijverberg tonen de drie acteurs Ronald Jansen, Nina Smits en Frank Hendriks een griezelige, 'weinig onlogische' werkelijkheid. Er is echter een echtpaar met een vriend. De rode draad in het verhaal is het span ningsveld dat tussen het echtpaar ligt. Daartussen zit een vriend, die zowel naar de man als de vrouw een relatie heeft. Dit spanningsveld is ook voor het publiek duidelijk voelbaar. Ziensloos' is in januari in de Witte Zaal in Amersfoort in premlere gegaan, en is daarna gespeeld in onder meer Amster dam, Alphen a/d Rijn en Utrecht. Tza ra treedt met 'Ziensloos' op in het cul tureel creatief centrum C-drie aan de Willaertstraat. De voorstelling vindt plaats op donderdag 19 maart en begint om 20.30 uur. Toegang f 7,50; cjp f 6,-. Corrie van Apeldoorn, Ilse Blommen- stein, Milou van Dam, Judith Gor, Foekje Hoekstra, Mara Klinkenberg, Lambertus van de Kooij, Gerrit Pomp, Egbert de Rooij, Otto Schouten, Mari Shields, Mélisande Smitshuysen, Jean- marie van Staveren, Ineke Talen, Harry van der Wee en Lied Zwagerman expo seren van zondag 15 maart tot en met 21 maart in het Koetshuis van Kasteel Groeneveld. Met nog twintig andere kunstenaars uit Nederland en België namen zij daal aan het project "Poëzie Beeldende Kunst" in Groeneveld. Iedere exposant stelt één kunstwerk te toon, geinspi- reerd op de nieuwe poëziebundel van Jan Visser, "Ik ken je van gezicht". andere kwade kameraden de omgeving onveilig maakt door overvallen en dief stallen te plegen. En op de dag loopt hij herbergen en kroegen af, en is dan gaar ne bereid om iemand uit te dagen om een toen gebruikelijk spelletje te spelen, namelijk het "bekkensnijden". Hij had zelf een deerlijk verminkt uiterlijk, om dat het voor hem ook wel eens mis was gegaan, maar in deze vreemde jonge koopman meende hij een goede partij te hebben gekozen. Dus, pang, het mes in de tafel. Dat was Ferdinand tijdens zijn handelen met Si mon eerst nog ontgaan, maar de mars kramer haed het wel gezien, en waar schuwde. Kijk of grijp niet naar dat mes, want dat zou een uitnodiging zijn tot een duel. Het liep gelukkig allemaal goed af. Hoewel Andries hevig aandrong werd door tussenkomst van de waard, die van Simon had vernomen dat Ferdinand de zoon was van de Hoofdschout van Am sterdam, een messengevecht voorko men. Een en al spanning, en U moet het boek "Ferdinand Huyck" er nog maar eens op nalezen. Voorts is het een pracht ge geven voor de historische optocht, ook al valt het buiten de Bourgondische tijd. Deze gedichten werden uitgegeven door de Soester Ton Paauw ("kijkka- der"), die ook de omslag van de bundel ontwierp. De tentoonstelling in het Baarnse Kasteel is gratis te bezichtigen van tien tot vijf uur dagelijks. Zaterdag Jan Visser op de trappen van Groene veld, omringd door de kunstenaars die zijn gedichten hebben 'verbeeld' en zondag van twaalf tot vijf uur. Maan dag en donderdag gesloten. De jongerentheatergroep "Opspat tend Split" treedt vrijdag 13 maart, aanvang 20.00 uur op in De Rank, Soesterbergsetraat 18. De toegang is vrij. Opspattend Split is een jongerenthea tergroep, gevormd door een achttal baanloze jongeren/schoolverlaters. Degroepsleden, die uit verschillende delen van het land komen, zijn een jaar lang full-time met dit theater-project bezig. Een project, opgezet door het CJV-YMCA Nederland, een oekome- nische jeugd en jongerenorganisatie, waarbinnen ongeveer 30.000 jongeren aktief zijn. Na een intensieve trainingsperiode, kwam via improvisaties rond het thema 'zingeving' de theaterproduktie "Kie zen of delen" tot stand, een produktie waarbij muziek, zang en dans naast het spel een belangrijke plaats innemen. In "Kiezen of delen" is de populaire te levisieprogrammamaakster Vivian van Rossum - gespeeld door Astrid Goedk- negt - bezig met de voorbereidingen van een spiksplinternieuw jongeren programma. Een programma, waarin uitsluitend bijzondere jongeren 'in the picture' zullen verschijnen. In "Kiezen of delen" zien we een deel van de selec tie voor het nieuwe jongerenprogram ma van Vivian, een selektie die een an dere wending neemt, dan de door Vi vian bedoelde. De spelers Joke Belt man, Carolien Carré, Astrid Goedk- negt, Ruud Koopman, Kitty van Mer- riënboer, Ido Rood, Jeltsje Stoer en Anita Willemsen laten een beeld zien van jongeren in de jaren tachtig. Jonge ren die geconfronteerd worden met de mythes van die maatschappij. De my thes van ambities, van rijkdom, van roem glitter glamour, van macht en carrière. De mythes van veiligheid door wapens en godsdienst. Naast de spelers werkten veel vrijwilli gers aan het project mee: deskundigen op het gebied van kostuums, muziek en dans waren bereid een bijdrage aan het project te leveren. Muzikale leiding was in handen van Mar van der Velden. Adrie Mesch (projectkoödinator) en Karin Langendam (stagiaire) tekenden voor produktie en regie. Na de succesvolle premiérevoorstellin- gen, 7 en 8 november 1986 in De Ree horst te Ede, maakt Opspattend Split een toernee door het land. Jongeren centra, jeugdsocieteiten, scholen en (af en toe) theaters worden bezocht. Want Opspattend Split is vooral theater voor en door jongeren. De vereniging Artishock, Steenhoffstraat 46, tel. 19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-cultorele leven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; jongeren t/m 23 jaar en personen die tot de zelfde huishouding behoren f 27,- per jaar. Kon- taktadres ledenadministratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Zaterdag en Zondag van 7 t/m 22 maart geopend van 15.00 tot 17.00 uur Het 10e Noordhollandse Filmfestival start in Artishock met 'Mishima' De film vertelt het levensverhaal van Yokio Mishima, een zowel in Japan als in het westen beroemde schrijver, die in 1970 door middel van 'seppuku' (rituele zelf moord) een eind aan zijn leven maakte. Mishima was in Japan een nationaal fi guur, van wie niet alleen de literaire ver richtingen op de voet gevolgd werden, maar ook zijn uitspraken en akties op politiek terrein. Hij was een voorvech ter van het herstel van oude traditionele Japanse waarden, geheel in de geest van de samurai(Japanse krijgsadel), waarbij de keizer een prominente plaats innam. Mishima zag de noodzaak om voor de ze zaak aktie te voeren als een verleng de van zijn schrijverschap. Hij wilde d.m.v. zijn akties het Japanse volk en in het bijzonder het Japanse leger ervan overtuigen dat het met Japan de ver keerde kant opging, waarmee hij be doelde dat Japan een modern, 'westers' land aan het worden was. Zijn liefde voor de samurai-traditie en zijn verlangen om zich onsterfelijk te maken door op een spectaculaire ma nier de dood in te gaan, bracht hem tot zijn laatste daad. Samen met enkele le den van zijn privé-militie dringt hij op 25 november 1970 een kazerne binnen en neemt een generaal in gijzeling. Zo dwingt hij toestemming af om het garni zoen toe te mogen spreken. Van te voren had Mishima de pers en de t.v. op de hoogte gebracht van zijn ak tie, zodat het hele Japanse volk zijn toe spraak zou horen en zien. In zijn toe spraak doet Mishima een oproep aan de soldaten te leven volgens de samurai- traditie en trouw te blijven aan de kei zer. Maar de soldaten jouwen hem uit en Mishima's woorden gaan verloren in het rumoer. Dan keert Mishima terug naar de kamer waar hij de generaal vastgebonden heeft en doorboort zich zelf met zijn zwaard. Eén van zijn ge trouwen slaat hem daarna het hoofd af. 'I never promised you a rose garden' de tweede film in het filmfestival, is een be werking van Hannah Green's boek over haar behandeling voor schizofrenie als tiener. Met Kathleen Quinlan in de hoofdrol en Bibi Anderson als toege wijde psychiater. De 16-jarige Deborah leeft in een eigen fantasiewereld. Een wereld, die zich fel afzet tegen de maatschappij waarin zij door haar direkte omgeving geacht wordt zich te kunnen handhaven. Na een poging tot zelfmoord brengen haar ouders haar naar een psychiatrische kli niek. Ze komt onder behandeling van de vrouwelijke arts. Dr. Fried. Tijdens hun eerste gesprek onthult Deborah per ongeluk het bestaan van haar geheime fantasiewereld en gekweld door deze 'fout' probeert zij diezelfde nacht op nieuw zelfmoord te plegen. Ze komt op de afd. D, de afdeling voor zwaar ge stoorden. Tijdens haar gedwongen verblijf groeit er een vertrouwensrelatie tussen het meisje en Dr. Fried. Het is fascinerend te zien hoe Deborah onder begeleiding van Dr. Fried gaat begrijpen dat de fan tasiewereld die haar kwelt haar eigen schepping is en dat zij zich hiervan moet bevrijden om weer in de gewone wereld te kunnen leven. Van 12 t/m 31 maart vindt in 19 Noordhollandse Filmhuizen het Film festival plaats. Ook Filmhuis Artis hock, het enige echte filmhuis in Soest, neemt deel aan dit unieke jaarlijks te rugkerende gebeuren. Voor trouwe filmhuisbezoekers een vanzelfspre kendheid, en een gelegenheid bij uit stek voor wie nog nooit een filmhuis van binnen zag, om dat nu eens wel te doen. Daar is dit jaar zeker alle reden toe. Rond het thema 'Film en Literatuur" is een zeer gevarieerd en boeiend pro gramma samengesteld. De elatie tussen film en literatuur is duidelijk aanwezig en dit jubileumfestival geeft daar kijk op. Alle te vertonen films zijn geba seerd op een literair werk, van Shakes- peare tot Günther Grass, van Multatuli tot Louis Paul Boon, van Alain Proust tot Bukowski. In drie weken tijd zullen de 19 filmhui zen totaal 115 voorstellingen verzorgen en daar is voor ieder wel wat bij. Het ge hele programma bevat 24 films die niet allemaal in elk filmhuis vertoond wor den. Wie alle films wil zien, zal op reis moeten langs enkele filmhuizen. Een week voor aanvang van het festival verschijnt een katalogus en folder, wel ke gratis verkrijgbaar zijn bij alle deel nemende filmhuizen. In de katalogus staan alle films uitgebreid beschreven en bevat voorts enkele lezenswaardige artikelen over 'film en literatuur', over 'filmhuizen' en over 'Volker Schlön- dorff. Kortom, oök in Soest een filmfestival om over naar huis te schrijven!! Vervolgprogramma maart: do. 19; 21.00 uur 'Wuthering Heights' vr. 20; 21.00 uur 'Tales of ordinairy madness' vr. 27; 21.00 uur 'The world according to Garp do. 26; 21.00 uur 'The Coca Cola Kid' (niet in Filmfestival)

Soester Courant | 1987 | | pagina 15