KCNE f SUPER FLOWER Hartje Zuid woedend over plan voor nieuwe AH Yan Weedestraat Voorbereidingen Landjuweel nu in definitief stadium mé^zo gezien Welzijnsplan: problemen in woongebieden Soest aanpakken VOOR EEN ECHTE JEANS LIJST 4 JAN PREVOO H* BLOEMEN EN PLANTEN Televisiekamer Hu's 9 mxerelU 5e JAARGANG NO. 28 WOENSDAG 11 MAART 1987 'Regelrecht verraad aan een deel van de middenstand' Hondepoep, 30 km-zönes en speelvoorzieningen naar Jeans mode specialist Nieuweweg 60A Soest Auto-'ambulance' in de problemen Kleedkamers Soest tóch op raadsagenda Behoefte winkelend publiek gepeild Bewaakte fietsenstallingen aan Yan Weedestraat en Zuidpromenade? Gemeente belooft alle steun voor welslagen Rolschaatser veroorzaakt aanrijding DEMOCRATEN 'ensen kiezen mensen Kentekenbewijzen gestolen BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 VEILINGVERS en „SUPER" VOORDELIG VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST door GerardPaul Auto begint zelf te rijden: vrouw gewond p. j. Makelaardij o.g Bel Strater 02155-16151 Burg. Grothestraat 35 Soest. Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 De winkeliers van Hartje Zuid hebben met woede en ontzetting kennis genomen van de uitkomsten van het onderzoek naar de mogelijkheden van een nieuwe, grote Albert Heijn-vestiging aan de Van Weedestraat. Dat blijkt uit de reactie van de beide winkeliersverenigingen (Soest-Zuid en Zuidpromenade) op het rapport, dat vorige week in de openbaarheid werd gebracht. De winkeliers twijfelen in on verbloemde bewoordingen aan de "onpartijdigheid" van het onderzoeksbureau en in het verlengde daarvan ook aan die van het gemeentebestuur. "Wie iets laat onderzoeken heeft ergens belang bij. Kennelijk is dat in dit geval de gemeente Soest," aldus de winke liers, met een verwijzing naar het feit dat Soest destijds "voor langere ter mijn" heeft gekozen voor een tweepolig winkelmodel, en dus wordt geacht aan de realisering daarvan te werken. Hartje Zuid constateert dat de interpre tatie van het cijfermateriaal in het on derzoek wijst op het gezegde: "de wens is de vader van de (gemeentelijke AH-) gedachte". Men stelt vast dat er in het rapport duidelijk naar een bepaalde conclusie wordt "toegewerkt". Ook kri tiseert men het feit dat niet alle belang stellenden het rapport konden verkrij gen, maar dat het slechts ter inzage is gelegd in het INFO-centrum. Verder wijst men erop dat de gemeente zélf in grote mate belanghebbende is. Men legt wat dat betreft een verband met de plannen voor een nieuw ge meentehuis in 1990. "Dat de gemeente heel graag wil ligt nogal voor de hand. Financieel kan de transactie de ge meente, in verband met de bouw van een nieuw gemeentehuis, in de kaart spelen," aldus de Hartje Zuid-winke liers. Onbehoorlijk bestuur? "Een eventuele vestiging van een grote AH gaat echter over de ruggen van vele ondernemers in Soest, en niet alleen die in Hartje Zuid. Misschien wordt dat door de betreffende bestuurderen nog niet geheel begrepen. Is dit echter wel het geval, dan kan zonder schroom ge sproken worden van onbehoorlijk be stuur," aldus de reactie. De conclusie dat een grote AH-vesti- ging ten goede komt aan "wat men noemt de hoofdwinkelconcentratie van Soest druist in tegen de be leidsbeslissing over het evenwicht tus sen de beide winkelpolen, aldus de reactie van Hartje Zuid. Men wijst erop dat destijds is afgesproken dat die twee poligheid zou inhouden dat Soest-Zuid er nog zo'n 3000 vierkante meter win keloppervlak bij zou krijgen en dat de Van Weedestraat in dat opzicht óf gelijk zou blijven óf zelfs iets zou moeten inle veren. De uitbreiding in Zuid is inmiddels ge realiseerd door de bouw van de Zuid promenade. "Meer dan 3000 meter zou op dat moment onverantwoord en on verkoopbaar zijn." Van enige inlevering aan de Van Weedestraat is echter nim mer sprake geweest, integendeel: er werd fiks uitgebreid, naar schatting zelfs enige duizenden meters. In dat verband wordt gewezen op de hoek Van Weede- straat/Nassauplantsoen (Jac. Hermans etc.) en Hilton Herenmoae. Die uitbrei dingen waren mogelijk, aldus Hartje Zuid, omdat de gemeente destijds ver zuimde na de vaststelling van het twee polig winkelbeleid het bestemmings plan aan te passen. Dwaling of farce Men is verder van mening dat - waar de Van Weedestraat mede daardoor nu kan bogen op een grotere keuzemoge lijkheid voor de consument - er eerder gewerkt zou moeten worden aan uit breiding van Hartje Zuid dan van de Van Weedestraat. "Door het laatste te doen geef je blijk van dwaling, of anders laat je merken dat je je beleidsbesluiten van toen als een 'farce' naast je neerlegt en dat je voorbijgaat aan de belangen van een groep middenstanders, die op basis van diezelfde beleidsbesluiten de toekomst heeft uitgestippeld en dus vaak forse investeringen heeft gedaan," aldus Hartje Zuid. "Dit kan niet. Het is eigenlijk heel on fatsoenlijk. Indien de gemeente aan de hand van uitkomsten van dit rapport besluit tomedewerking aan het AH- project, zou dat regelrecht verraad aan een deel van de middenstand beteke nen," klinkt het ontzet. "Het tweepolige winkelmodel wordt daarmee op een ge welddadige manier onrecht aange daan." Nogmaals hekelt men de tendens in het rapport, die "bijzonder sterk wijst in de richting die de gemeente en AH wil len". Men wijst er in dit verband nog op dat uit het onderzoek naar voren komt dat de consument maar voor 6,7 zorgt als het gaat om de vraag of er wel een grote AH in Soest moet komen. "Men voelt spontaan meer voor een Hema (37,9 en voor een V D (23,2 'Berebest' Verontwaardigd is men ook over de vergelijking van de beide winkelcentra in het onderzoek. "De compleetheid op het gebied van de dagelijkse artikelen wordt Soest-Zuid een beetje opgedron gen," aldus de winkeliers. "Wie het alle maal anders wil zien - en wij willen dat - kan ook stellen dat Soest-Zuid het in de vergelijkingen eigenlijk berebest doet na 2,5 jaar. Het centrum is inderdaad niet groot - je hebt geen duur onder- zoekburo nodig om dat vast te stellen - maar wél goedkoper in de ogen van de consument en je kunt werkelijk vrese lijk goed parkeren." Dat laatste kan volgens de winkeliers van Hartje Zuid bijna zeker nooit ge realiseerd kan worden: "Een groot par keerterrein voor nog geen 100 auto's, onder handbereik van de grote AH, draagt absoluut niet bij tot de oplossing van dat probleem. AH zal het de 'vreemdparkeerders' eerder kwalijk ne men dat ze even komen buurten zonder binnen te komen, dan dat de vlag zal worden uitgestoken. AH komt, éls-ie komt, voor zichzelf en niet ten behoeve van de rest van de winkeliers in en om de Van Weedestraat," klinkt het be straffend. 'Heilige plicht' Volgens de Hartje Zuid-winkeliers heeft de gemeente de "heilige plicht" écht aan de tweepoligheid te werken en daarom zou zij ernaar moeten streven de keuzemogelijkheden in Zuid op te krikken. Men is van oordeel dat de "op dringerige uitspraak dat de Van Weede straat zo duidelijk het belangrijkste cen trum van de twee is" uitsluitend berust op kwantiteit, en verder niets. "Dat kun je mooi zo houden als je geen vergunningen voor uitbreiding van het winkelbestand in Zuid meer afgeeft. Dus wat doe je dan als gemeente om je zin te krijgen? Je schroeft de kwantiteit van de Van Weedestraat nog verder op en je lapt de hoeveelheid verkoopop pervlak die je uitvaardigde en waarop medede tweepoligheid tot stand kwam aan je laars, en daarmee meteen de be langen van de winkeliers die toen op die uitspraken zijn gaan varen..." klinkt het bitter. Men wijst er tenslotte nog op dat alle su permarkten in Soest al in en eerder sta dium hebben verklaard dat de koop krachtbinding in Soest (nu 92 streef cijfer 95 wat hun werkgebied betreft geen uitbreiding kan gedogen. De voor de nieuwe AH-vestiging voorziene ex tra-omzet van 10 miljoen gulden (wat de Zuidwinkeliers aan de lage kant lijkt) gaat volgens het onderzoek ten koste van het bestaande winkelbestand voor 5 miljoen gulden (en ook dat lijkt hun aan de lage kant). "Maar zelfs 5 miljoen gulden is voor deze sector on verantwoord hoog," aldus Hartje Zuid. Gisteravond (dinsdag) zou in Darthui zen een openbare informatie-avond over het rapport en de omstreden gevolgtrek kingen worden gehouden - te laat om nog in deze editie te kunnen "meene men". Over de uitkomsten daarvan volgt nader bericht in de Soester Cou rant van 18 maart. "De woongebieden in Soest zijn over het algemeen gebieden waar het goed wonen is." Deze positieve constate ring in het concept-welzijnsplan gaat echter vergezeld van een aantal "aan dachtspunten", die erop gericht zijn het leefklimaat te verbeteren of te handhaven. In dat verband signaleert men o.m. de hondepoep-problema- tiek. Men pleit ervoor de maatregelen, die daartegen in het kader van het groenbeheersplan worden getroffen, niet te beperken tot een aantal speci fieke gebieden. "Ze moeten door de gehele gemeente heen merkbaar zijn," aldus de opstellers van het plan. Het plan bepleit ook op zo kort mogelij ke termijn gebruik te maken van de mo gelijkheid om de woongebieden tot "30 kilometer-zones" te verklaren en signa leert verder een tekort aan speelvoor zieningen voor de al wat oudere jeugd (vanaf 7 a 8 jaar). Voor de "kleintjes" zijn er in de verschillende woongebie den voldoende speelvoorzieningen, maar voor de "groteren" liggen ze zo "excentrisch" dat ze maar beperkt in de behoefte voorzien. "Dat heeft tot ge volg dat de jeugd er op een eigen wijze gebruik van maakt, wat tot veel schade leidt, zoals met name in Overhees I te constateren valt." Verder pleit men voor een aantal speci fieke maatregelen, zoals de gewenste renovatie van de flats op de Eng (tussen Dalweg en Molenstraat en Rubenslaan en Van Goyenlaan), alsmede maatre gelen tegen vervuiling en vernielingen. Hetzelfde geldt voor de renovatie van de Smitsveenflats, die volgens het plan "met kracht ter hand genomen moet worden", evenals de herinrichting van de wijk. 'Sociale veiligheid' Ook pleit men voor maatregelen tegen de overlast van geparkeerde caravans, met name in het Smitsveen, en tegen overhangend groen op voetpaden. Daarnaast is het gewenst - ter bevorde ring van de "sociale veiligheid op straat" - het niveau van de straatverlich ting op diverse plaatsen in de gemeente te verhogen en waar nodig het groen (o.a. qua hoogte) aan te passen. Tenslotte pleit men voor betere over- steekmogelijkheden bij Mariënburg en Braamhage, bij Groot Engendaal, en op de Ossendamweg en de Birkstraat, Een lid van 'n club onverlaten liep met inbrekersplan door de straten maar 't was glas van v. E. en dat gaf heels niet mee dus moest hij het bij pogingen laten! v.d. M., Soest alsmede aandacht voor de verkeerssi tuatie op de Van der Weijdenstraat en de grote verkeersdruk op de Willaert- straat (bij de school) en het kruispunt Clemensstraat/Turfstreek. De Dorps- streek en de Boerenstreek zouden moe ten worden opgeknapt en begaanbaar gemaakt. De 24-jarige J. van D. uit Heerhugo- waard reed vorige week over de Van Weerden Poelmanweg met achter zijn auto een zgn. "auto-ambulance", een aanhangwagen waarop een tweede au to werd vervoerd. Op het Soester Hoogt merkte hij dat de aamhanger vreemd begon te doen, ondanks de be trekkelijk geringe snelheid van 55 km/u waarmee Van D. het hoogste punt nam. De wagen kwam met de aan hanger in de berm terecht en moest met een takelwagen van de firma P. worden weggehaald. ROKKEN BLOUSES BYOUX ROKKEN 3 VOOR AL UW KADO'S 3 TMin-PROMENADE 11 - TEL. 10098 c ROKKEN BLOUSES BYOUX ROKKEN De voetbalvereniging s.o. Soest kan tevreden zijn. Het gemopper over het uitstel van de behandeling van het voorstel voor de uitbreiding van de kleedkamers op het sportveld aan de Bosstraat-Oost heeft kennelijk gehol pen, want aan de raadsagenda voor de vergadering van 19 maart is dit voor stel alsnog met spoed toegevoegd. Eerder had het s.o. Soest-bestuur nogal verontwaardigd gereageerd op de ver traging in de behandeling, waardoor het voorstel niet eens op de agenda van fe bruari terecht kon komen, zoals de club in het vooruitzicht was gesteld. De raadscommissies hebben overigens geen tijd meer om het voorstel in een gewone vergadering te bespreken. Mocht daaraan toch behoefte bestaan, dan willen B. W. daarvoor de gele genheid bieden vóór het begin van de raadsvergadering, volgende week don derdag, om 19.00 uur. Leden van de Soester scoutinggroep "Hopman Masselman" hebben afgelo pen vrijdag - ook tijdens de koopavond - en zaterdag een schriftelijke enquête gehouden onder het winkelend publiek in de Van Weedestraat en de Zuid promenade. Een en ander gebeurde op initiatief van een ambtelijke werk groep, die onlangs door burgemeester Scholten in het leven is geroepen om te zien of het aantal fietsdiefstallen in Soest kan worden teruggebracht door het realiseren van twee bewaakte fietsenstallingen in de beide hoofdwinkelcentra van Soest. De laatste jaren is de taak van de overheid op het gebied van de bestrijding van de zgn. kleine criminaliteit sterk benadrukt, met name voor wat betreft de voorkóming ervan. Alvorens stappen te ondernemen heeft men willen onder zoeken of het publiek behoefte gevoelt aan een (betaalde) fietsenstalling. Daarbij wordt voor de Van Weedestraat gedacht aan een plaats op de kop van de F.C.Fuyperstraat - tussen Albert Heyn en bakkerij Faas - en aan de Zuid promenade naast C-1000. De vragenstellers hebben overigens ook de niet met de fiets naar de winkel centra gekomen bezoekers ondervraagd. O.m. werd ook gevraagd welk be drag men eventueel voor het plaatsen van de fiets in een bewaakte stalling zou overhebben: 0,50, 0,75 of 1, De uitkomst van de enquête zal over enige tijd bekend worden gemaakt. De voorbereidingen voor het Landju weel, het evenement dat Soest van 21 augustus tot en met 6 september min of meer op zijn kop zal gaan zetten, zijn vorige week in een definitief sta dium gekomen met de plechtige on dertekening van het sponsorcontract met de firma Heineken. Deze gebeur tenis had plaats in de brouwerij in Am sterdam, waar tevens het programma werd gepresenteerd aan de landelijke pers. Het Landjuweel blijkt al bij voorbaat de aandacht van de landelijke media te trekken. Volgens Frans van Dusscho- ten, PR-man van het Comité Landju weel Soest 1987, hebben dagbladen en de NOS, maar ook de ANWB en het Nationaal Bureau voor Toerisme al veel belangstelling getoond voor deze naar zijn zeggen "unieke gebeurtenis". Ouderman (=voorzitter) W. Schimmel van het Groot Gaesbeeker Gilde gaf een uitgebreide toelichting op de voor geschiedenis van het Landjuweel. Hij liet weten dat het Gilde in elk geval te ruggaat op de periode van voor 1400 en misschien zelfs voor de kerstening van de lage landen. Het Soester Gilde dankt zijn voortbestaan mede aan de banden met Jacob van Gaesbeek, wiens 600e geboortejaar in 1987 wordt herdacht - de feitelijke aanleiding tot het Landju weel in Soest. Nog altijd bezit het Gilde landerijen in Soest, geschonken door Van Gaesbeek. In het begrip "landjuweel", aldus de ou derman, staat "land" voor het hertog dom Brabant en "juweel" is een verbas tering van het Franse woord "jouer" (spel), waarmee de gilden zich gingen bezighouden toen ze geen duidelijke taak meer hadden in de verdediging. Het landjuweel raakte in onbruik, maar in de jaren '30 van deze eeuw beleefde het een nieuwe opbloei in Brabant, waar nog tal van gilden bestaan. Het Groot Gaesbeeker Gilde is, als een van de weinige boven de rivieren, onder deel van de Brabantse federatie, "in de diaspora", aldus de heer Schimmel. De familie Van Gaesbeek heeft vanaf 1325 een vooraanstaande rol gespeeld in het dagelijks bestuur van Soest. Jacob van Gaesbeek was schout van 1400 tot 1429. Vandaar dat bij de herdenking en het landjuweel niet alleen het Gilde, maar ook het gemeentelijk belang op de voorgrond staat. "Het Gilde is er trots op dat het dit Landjuweel mag organi seren," aldus de heer Schimmel. Heel Soest Voorzitter Hans van de Pol van het Co mité gaf een kort overzicht van het pro gramma, dat in samenwerking met tal Een schadepost van 500 gulden. Dat was het resultaat van de plotselinge uitwijkmanoeuvre, die mevrouw E. van H. (70) uit Soest vrijdag j.1. moest maken toen ze met haar auto de parkeergarage onder de Vijver hof aan de Klarinet uitreed. Op de hellende uitrit zag ze plotsklaps een rolschaatsende jongeman op zich af komen. Om een aanrijding met de rolschaatser te ontwijken gaf ze een ruk aan haar stuur, met als gevolg dat ze tegen een muur opreed en de auto nogal wat schade opdeed. Van de rolschaatser ontbreekt elk spoor. van Soester verenigingen wordt geor ganiseerd. Hij wees in dat verband o.m. op de historische optocht, het interna tionaal folkloristisch dansfestival, con cours hippique, een korenfestival, en tal van sportieve evenementen. Verder liet hij weten dat er in samenwerking met de basisscholen in Soest wordt gewerkt aan een project over oud-Soest. "Heel Soest kan meedoen aan dit zeventien dagen durende evenement," aldus Van de Pol. Klap op de vuurpijl is volgens hem het bezoek van 120 Brabantse gil den op zondag 6 september: ruim 5000 man in historische kledij: "Eén groots, kleurrijk gebeuren." Wethouder G. Plomp benadrukte ver volgens het belang dat de gemeente Soest aan het Landjuweel hecht, een groots en belangrijk gebeuren, dat het Gilde tot eer strekt. Plomp verwachtte een "samenbindend effect" voor alle Soesters en een belangrijke promotie voor Soest. Hij riep allen op het Land juweel een luisterrijk gebeuren te laten worden en beloofde dat de gemeente met alle haar ten dienste staande mid delen aan het welslagen van het evene ment zal meewerken. 'Goed aanzien' Van Dusschoten deelde in dit verband mee dat het oude deel van Soest (de his torische Kerkebuurt) "een goed aan zien" krijgt en o.m. tijdens de feestelijk- Zittend v.l.n.r. de heren Van de Pol en Tromerstaand ouderman Schimmel en Wethouder Plomp. heden geheel verlicht zal worden. Ver der zullen er eventueel ook bloembak ken worden geplaatst. Van Dusschoten verwachtte dat het Landjuweel hon derdduizenden naar Soest zal trekken. De heer V. F. Tromer, hoofd horeca van Heinek Amsterdam/Utrecht en zelf woonachtig in Soest, feliciteerde zijn plaatsgenoten en wenste hen veel sterk te bij de voorbereidingen en succes bij de uitvoering. Hij liet weten grote be wondering te hebben voor aller inzet en enthousiasme en toonde zich verheugd over de mogelijkheid de firma Heine ken om daaraan een belangrijke bijdra ge te leveren. Daarna volgde de onder tekening van het sponsorcontract door de heren Van de Pol en Tromer. Een onbekende dader heeft zaterdag middag tijdens een bezoek aan het ga ragebedrijf van de firma V. aan de Kerkstraat kans gezien 21 complete kentekenbewijzen (delen I en II, alsme de kopie deel III) weg te nemen. De pa pieren bevonden zich in een bureaula de. De heer V. deed aangifte bij de poli tie. Naar uit Amerika overgewaaide televi siebeelden te oordelen rijden daar meer politiewagens dan gewone automobie len: Wahoewahoewahoeü Er zit al tijd wel een achtervolgingsscéne met gil lende patrouillewagens in de versleten recepten van politieseries, waarvan de overige ingrediënten na een paar maal kijken zonder veel moeite te achterhalen zijn. Uit de begeleidende muziek kun je zonder te kijken afleiden hoe ver het dra ma is gevorderd; filmmuziek die de kij ker zich nauwelijks bewust is maar die hem wel degelijk beïnvloedt. Je hoort dat lawaai vooral als je zelf een boek pro beert te lezen en iemand anders in de zelfde ruimte (of erger nog, de buur man) heeft de kijkkast ingeschakeld op een zender die misdaad voor vermaak verkoopt als ooit een groenteboer dat met zijn knollen en citroenen deed. Het gesproken woord is trouwens netzo min bevorderlijk voor het lezen van een goed boek als de literatuurminnaar niet over een waterdicht concentratievermogen beschikt. Omdat kijkers en niet-kijkers niet even vrij kunnen zijn in dezelfde ruimte, hebben wij sinds enige tijd een vrijgekomen kamer als televisiekamer ingericht. Dat klinkt chiquer dan het is, want de daarheen verbannen stoelen zit ten niet echt lekker en de temperatuur is er altijd lager dan in de huiskamer. Het gevolg is dat er veel strenger geselecteerd wordt en je minder snel besluit om naar een bepaald programma te kijken, ter wijl je rillend van de kou ook liever de warmte en de gezelligheid opzoekt dan lijdelijk achter de televisie te blijven han gen, schommelend tussen de hoop op betere programma's en de vrees iets te zullen missen waarover nog lang nage praat zal worden. Jij hebt het niet gezien, daar kun je dus niet over meepraten. A Is iemand "Wedden dat..."zegt en zijn zin niet afmaakt, begrijp je er niets van tot dat je in de radiogids de naam van een gelijknamig programma tegenkomt en er een lichtje gaat branden. En satirische programma's gaan voor een deel langs je heen als het gaat over televisieprogram ma's of over bekende Nederlanders'. Het 8-uur Journaal heeft bij mij nog het langst stand gehouden, maar dat werd er niet beter op toen ik, terug in de huiska mer, herhaalde malen het antwoord schuldig moest blijven op de vraag of er nog nieuws was. Onderzoek heeft - te mijner verontschuldiging - aangetoond dat er van wat daar getoverlantaamd wordt, bijna niets in het geheugen terecht komt. Een geluk bij zo veel ongeluk. De 68-jarige mevrouw P. uit Soest kreeg vrijdagmiddag de schrik van haar leven toen haar Dafje plotse lings zélf begon te rijden, terwijl zij naast het voertuig stond. Ze had de auto op het erf van haar woning aan de Van Lenneplaan gestart en liet hem met uitgetrokken choke even "warmdraaien". Toen het voertuig uit zichzelf begon te rijden trachtte ze het nog tegen te houden. Dat lukte echter niet en me vrouw P. kwam klem te zitten tussen de auto en een tuinhek. Ze liep daar bij schaafwonden op en klaagde over pijn aan haar benen. Voor al uw VERBOUWINGEN, METSELWERK en TIMMERWERK, groot of klein tegen een scherpe prijs, bent u bij ons aan het goede adres. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij: BOUW- EN AANNEMINGSBEDRIJF van Rouwendaal b.v. Soest - Tel. 02155-17390

Soester Courant | 1987 | | pagina 1