ion buis bruint DARTHUIZEN O t Zwaantje ^ehannes4^ 70 STIJLVOL HUWELIJK LIVE MUZIEK Meningen van lezers Veiligheid vrouwen laat veel te wensen over TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvaanlertwocjt Bemesten, waarmee en wanneer (deel 3) PAGINA 8 WOENSDAG 11 MAART 1987 SOESTER COURANT PAGINA 9 jON SOES'S District Eemland opnieuw aanwezig bij Amsterdamse "Stille Omgang" (21 maart a.s.) INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Rotaryclub Soest-Baarn Bridgedrive polio de wereld uit Albert Heyn schenkt knuffeldieren HET WITTE HUIS Dienst voor vriend en buur Restaurant Voor een goed verzorgd 'Van keukentrap tot kerncentrale' Dakwerken Autorijders onder invloed Autokraak bij De Bunt Chèques uit brievenbus gestolen Alle goede dingen in drieën. oh voor doe-het-zelvers door Arie Wandelaar .lvorens aan dit "Rondje Soest" te ;aan beginnen heeft Arie zich diverse talen voorgehouden:"Schoenmaker ilijf bij je leest." 'at wil het geval? legionale dagbladen en ook onze ei- ;en Soester Courant staan de laatste eken bol over de geruchten dat een 100-jarige zich binnen afzienbare tijd in Soest zal gaan vestigen. Je bent oud en je wil ook eens wat. Albert Heijn. "Bemoei je er niet mee", heeft Marie Arie nog toegeroepen, nadat hij z'n voornemen er iets over te schrijven aan haar bekend bad gemaakt. Als zoon van een Haagse kruidenier (comestibles en koloniale waren stond er destijds op de etalageruiten geschil derd) kruipt het bloed toch waar het niet gaan kan. Vandaar. Arie heeft een mateloos vertrouwen in de mensheid, behalve daarwaar het kruideniers betreft, en dan speciaal de grootgrutters. Die tellen wel twee keer een baal koffiebonen alvorens er een verkoopprijs op te zetten. Hij herin nert zich als de dag van vandaag een met hoed getooide heer, die in de vooroorlogse jaren in opdracht van zijn patroon, een Simon de Wit, bij kleine middenstanders op verkenning ging en o.a. de prijzen noteerde van artikelen die in de etalages waren uit gestald. Met een stompje potlood no teerde "de spion" prijzen en gewich ten. Een dag later kon je er de klok op gelijk zetten dat de buurtvestiging van Simon de Wit onder de concurerende prijzen was gedoken. Het heeft even geduurd alvorens Arie's vader de zaak door kreeg en op een zondag na de kerkdienst een toch wel meesterlijke tegenzet had be dacht. Zonder nadere prijsaanduiding vermeldde het prijskaartje dat bij ie der artikel een week later was aange bracht "Altijd goedkoper dan bij Si mon de Wit". Het werkte! Nog eenmaal liet de Si mon de Witvazal, met een gezicht als of hij water zag branden, zich zien Daarna niet weer. Grootgrutter Simon de Wit is intussen opgehouden te bestaan. Te stellen dat de kruidenierspolitiek van zijn vader daaraan heeft bijgedra gen gaat Arie te ver. Simon de Wit en collega De Gruyter hebben zichzelf door andere redenen het graf inge- prijsd. Albert Heijn, voor de oorlog de dreu mes van de drie, deed dat niet. Knappe inkoop, uitstekende verkoop punten, een op het publiek afgestemd snel verkopend assortiment en steeds bijgestelde analyses zijn o.a. even zo vele oorzaken van de suksesformule. Zaandam gaat, ook wat de vestiging van een AH-supermarkt in Soest be treft, niet over een nacht ijs. De ge meente Soest schijnt de indruk te wil len wekken dit, wat de goedkeuring van de AH-plannen betreft, evenmin te doen. Richtlijn bij de te nemen be slissing o.a. het rapport "Haalbaar heid en effecten van een nieuwe AH- vestiging", uitgebracht door een bu reau voor ruimtelijke ordening te Vught. Daarin worden cijfers ge noemd die en gemeentelijke autoritei ten en de club middenstanders, die on der het motto "Waar het straks regent (AH) zal het bij ons druppelen (Soes ter Middenstand)" positief staan op gesteld, tot nadenken moeten stem men. Vorzichtige prognose: De komst van een AH-supermarkt zal het Soes ter winkelbestand een omzet van ten minste 5 miljoen gaan kosten. Verbazingwekkend ook de plotselinge voorkeur om de Van Weedestraat als meest aan te bevelen plek voor de eventuele AH-vestiging te propage ren. Allerlei argumenten, het meest gericht tegen de kersverse winkelpool Soest-Zuid, worden daarvoor in stel ling gebracht. Dan te weten dat in een zeer recent verleden de namens AH optredende woordvoerders er veel geld voor over hadden de supermarkt vestiging die hun voor ogen stond bin nen Soest-Zuid te realiseren. Dat het afketste was destijds te danken c.q. te wijten (in te vullen door de winkeliers van de Zuid Promenade en de Soes- terbergsestraat) door gebrek aan me dewerking van een der winkeliers die met zijn bedrijf het veld zou moeten ruimen. Onbegrijpelijk ook de krom me redenering dat de Zuid Promena- de/Soesterbergsestraat minder keuze mogelijkheden biedt in vrgelijking met de Van Weedestraat, vooral op het gebied van niet dagelijkse artike len. De grijze massa in Arie's hoofd zegt dan dat dit een zeer steekhoudend argument zou kunnen zijn AH juist en vooral in Hartje Zuid te laten neer strijken, teneinde aan dit gemis een eind te kunnen maken. Zo Arie door de bomen het bos nog kan zien verbaast hij zich vooral over de positieve benadering van de ge meente Soest t.o.v. de eventuele vesti ging van een AH-supermarkt binnen onze dorpsgrenzen. Zonder twijfel zullen er tal van argu menten voor aan te voeren zijn. Zeker is echter ook dat bij een eventuele keuze voor wat de plek van vestiging betreft er tenminste één verliezer zal zijn: de winkeliers van de Van Weede straat of die van Zuid-Promenade/ Soesterbergsestraat, om over Over- hees en andere centra niet te spreken! Gisteravond hebben Soester belang hebbenden de kwestie, over wat ko men of niet komen gaat, besproken. Op het moment dat Arie van zijn be zorgdheid in dit "Rondje Soest" blijk De Amsterdamse "Stille Omgang", za terdag 21 maart a.s., zal het vanaf 1987 moeten stellen zonder de deelname van twee bekende Soester ingezetenen. Na ieder zestig "Omgangen" in de loop der jaren te hebben gemaakt en ruim veertig jaar een bestuursfunktie in de organisa tie van het Eemland-district op meer dan voortreffelijke en onopvallende wijze te hebben vervuld is voor de heren J. C. Brouwer en J. H. Hom de tijd van gaan gekomen. Hun hoge leeftijd, res pectievelijk 83 en 86 jaar, maakt het on mogelijk de tocht, waaraan ze met hart en ziel verknocht waren, tot een goed einde te brengen. Tijdens de laatst ge houden bestuursvergadering werd hun met woorden en geschenken veel lof toegezwaaid. Aan hun opvolgers, J. H. Leijendekker voorzitter en mevr. M. A. M. Nota-Van Kampen (secretaresse), d e niet geringe opdracht er voor te zor gen dat het district Eemland na het ver trek van de sympathieke "oudjes" ook in de toekomst tijdens de Stille Omgang te Amsterdam vertegenwoordigd zal zijn. Eerste aanzetten daartoe waren een oproep in het blad "Kruispunt" en het reserveren van een luxe touringcar die ruimte biedt aan ca. 50 "Stille Om- gangers". Aan katholiek Soest de uitnodiging de intentie van de Stille Omgang 1987 "Bidden om geloof als vaste grond van wat wij hopen" in woorden en daden om te zetten. Een uitnodiging die be stemd is voor alle volwassen mannen en vrouwen die het gebed als bouwsteen van de toekomst zien. Programma "Stille Omgang" Zaterdag 21 maart a.s. 22.15 uur: Vertrek touringcar R.k.- kerk Hamers veld - Leusden. 22.35 uur: Vertrek opstapplaats Drie sprong Stoutenberg. 22.40 uur: Vertrek opstapplaats kerk te Hooglanderveen. 22.50 uur: Vertrek opstapplaats Con- cordia te Hoogland. 22.55 uur: Vertrek opstapplaats De Ham te Hoogland. 23.30 uur: Eucharistieviering in de dagkapel van de Petrus en Pauluskerk aan het Kerkplein. 00.15 uur: Vertrek naar Stille Omgang te Amsterdam. 03.00 uur: Terugkomst te Soest, waar na terugroute die gelijk is aan heenweg. Slechts f 10,-, deelname per persoon. Aanmeldingsadressen "Stille Omgang" J. H. Leijendekker - Jacob Catslaan 7, tel. 14665 (Soest) M. A. M. Nota-v. Kampen, Waldeck Pyrmontlaan 42 (Soest) tel. 10531/ 17120 (Brilcentrum) A. A. Janssen, Vinkenweg 27, Soest, tel. 24485 J. C. Brouwer, Park Vredehof 14, Soest, tel. 13788 J. H. Hom-Middelwijkstraat 27, tel. 12787 Th. C. v. Ruitenbeek-Ruifweg 7, Stoutenburg, tel. 033-940775 A. G. v.d. Wee-Droevendaalsesteeg 5, Hoogland, tel. 033-801307 G. J. Voorburg-Zevenhuizerstraat 207, Hoogland, tel. 033-801257 NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 Nu al voor de vierde maal organiseert de Rotaryclub Soest-Baarn haar jaar lijkse bridgedrive ten behoeve van com- munityservice op vrijdag 13 maart a.s. om 19.30 uur. Dit jaar zijn de baten be stemd vor de wereldwijde aktie van Ro tary International om van polio een zeldzame ziekte te maken. Volgens geldende schaal van de Neder landse Bridgebond kunnen meester- punten worden verkregen. Evenals in voorgaande jaren verleent het Grift- land College, Noorderweg 79 te Soest gastvrijheid aan de tientallen paren die reeds hebben ingeschreven; een garan tie voor een gezellige sfeer. Een ruime hoeveelheid prijzen staat voor de win naars klaar. De hoofdprijs is een diner voor twee personen. Tijdens het tellen van de punten wordt ten behoeve van "Polio de wereld uit" een loterij gehou den. De kosten van de bridgedrive bedragen f 20,- per paar. Er kunnen nog paren deelnemen. Aanmeldingen telefonisch bij mevr. M. Zwiers, Noorderweg 85 te Soest, tel.02155-15183. In verband met het honderd-jarig be staan doet Albert Heyn een knuffeldier cadeau aan alle babies die zijn geboren in de periode van maandag 16 maart tot en met zondag 22 maart. Om in het bezit te komen van een knuf feldier kunnen geboortekaartjes, die op de genoemde week betrekking hebben, worden ingeleverd bij de dichtstbijzijn de Albert Heyn-vestiging. De dieren worden twee tot drie weken later toege zonden naar de gelukkige ouders. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl geeft is de uitkomst ervan hem niet be kend. Zijn wens: dat alle betrokken winke liers met hun zaken honderd jaar mo gen worden. Met of zonder, in ieder geval net als die andere 100-jarige. Arie Wandelaar KONINGINNELAAN 42 ZONDAG 15 MAART AANVANG 17.00 UUR Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Jammer, jammer, wat ik las in de Soes ter Courant van woensdag 18 februari. Jammer dat persoonlijke gevoelens de overhand moeten krijgen bij deze dien sten. Er is niets veranderlijker dan de mens, maar dezelfde mens vergeet dat God altijd dezelfde is geweest van eeu wigheid tot eeuwigheid. Nu gaat de mens zich afeetten tegen de dienst van het uur, omdat degenen die deze dienst destijds hebben opgezet zich volgens de kerken te eenzijdig op stellen. Hierdoor zouden de kerken in het gedrang komen, en er zouden men sen worden gepasseerd. Jammer, jammer dat dit nu moet ge schieden, want er wordt niet verkeerd gepreekt. En als er wordt gezongen uit de bundel van Johan de Heer dan doet men daar niet verkeerd aan, omdat de bijbel ons leert dat we de Heere onze God dienen door het zingen van psal men, gezangen en geestelijke liederen. In welke vorm de kerken het ook willen gieten, er wordt gepreekt over de rijke Jezus, door wiens zoenbloed aan het kruis de arme zondaar vergiffenis wordt geschonken. Dit zou nu teniet worden gedaan door enkele predikanten die het daar niet mee eens zijn, want daar komt het toch op neer. Gelukkig hoeven degenen, die regel matig de diensten van het uur voor vriend en buur bijwoonden, zich geen zorgen te maken over de beslissingen van de kerken, want ze kunnen toch diensten van gelijke aard bijwonen. Ook al is het dan iets verder weg dan ze gewend waren. Er staat altijd een deur wagenwijd open voor iedereen die zoe kende is of al gevonden heeft, maar nog hongeren en dorsten naar de gerechtig heid. CJ. van Nieuwkerk Voor informatie: tel. 1 38 07 Tientallen vrouwen uit Soest hebben afgelopen zondag deelgenomen aan de Internationale Vrouwendag op de kinderboerderij aan het Vedelaarpad, waar het programma vrijwel geheel in het teken stond van het thema veilig heid. Dat die veiligheid met name voor vrouwen op allerlei terreinen nog veel te wensen overlaat bleek wel uit de in leiding van het PvdA-kamerlid Elske ter Veld, die daarvoor als motto had gekozen: "Van keukentrap tot kern centrale". Eerder al had Leidje Tomassen, raads lid voor Progressief Soest, in haar ope ningsspeech opgemerkt dat vrouwen in hun gedrag sterk worden bepaald door angst, met name voor seksueel geweld. Ze gaf daarvan een aantal voorbeelden, nadat ze eerst had stilgestaan bij de his torie van de Internationale Vrouwen dag. In dat verband riep ze o.m. op tot een gezamenlijke strijd voor betere werkomstandigheden voor de vrouwen die thuiswerk doen. Tomassen vond het een goed initiatief om alle "onveilige plaatsen" in Soest te inventariseren en aan de gemeente te melden, met het oog op eventuele ver beteringen. "De sociale veiligheid zou veel meer dan tot nu toe toetsingscrite rium moeten zijn bij alles wat gebouwd of verbouwd wordt," aldus Leidje To massen, die het thema breder uitwerkte door te spreken over "veiligheid in rela ties met anderen". Solidariteit Volgens het raadslid zijn veel vrouwen onzeker door hun maatschappelijke positie. "Je veilig voelen is ook je zeker voelen en de weg weten als je moet op komen voor je rechten in je relatie of in de maatschappij." Vrouwen kunnen el kaar daarin onderling steunen; solidari teit is ook hier het sleutelwoord, aldus Leidje, ook al omdat ze zoveel extra moeten presteren om wat te bereiken. Allerlei vrouwengroepen zijn volgens haar dan ook nog altijd van het grootste belang. "Samen moeten we knokken om een plaats te veroveren in bestuurlij ke functies, waar de besluiten worden genomen, en die besluiten toetsen aan de gevolgen die ze voor vrouwen heb ben." Elske ter Veld besprak een hele scala van onderwerpen, die allemaal met het begrip "veiligheid" te maken hadden. In haar inleiding passeerden op die ma nier o.a. de keuringsdienst van waren, de wetgeving, bouwen en wonen, het milieu en de kerncentrales de revue. Over dat laatste merkte ze trouwens op dat de discussie in de Tweede Kamer daarover op een niveau verloopt alsof het over keukentrapjes gaat. Haar ver haal mondde uit in een oproep tot een bewuste keuze bij de Statenverkiezin gen van volgende week. Indringend was de film "Eng op straat", die in het middagprogramma werd ver toond en die een beeld schetste van een Installatiebedrijf j. cornetisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 Op de Nieuwstraat hield de politie vori ge week de 21-jarige R.R. uit Soest aan, die bij onderzoek teveel alcchol ge dronken bleek te hebben. Dat kwam vast te staan na de blaastests en de bloedproef. R. kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Op de Albert Cuyplaan werd de 37-ja- rige S. V. uit Soest aangehouden, omdat zijn rijgedrag de aandacht van de politie trok. Hij kwam eraf met alleen een rij verbod. Hetzelfde gold voor de 23-jarige S.K. uit Soest, die in het weekeinde werd staande gehouden aan de Burgemerster Grothestraat. Uit de auto van P.R. uit Soest, die de wagen had geparkeerd bij sportzaal De Bunt aan de Ossendamweg, heeft een onbekende dader vorige week een por tefeuille weggeomen. Daarin bevonden zich o.m. de autopapieren van R., die aangifte deed bij de politie. Uit de brievenbus in de hal van een flat gebouw aan de Johannes Poststraat is vorige week een tweetal kaschèques ge stolen. De eigenaar, H.H., deed aangif te bij de politie. Een petit restaurant, een specialiteiten restaurant en een grote zaalruimte. En dat gecombineerd met een voortreffelijke keuken, dan kan er haast niets mis gaan Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg De vrouwenmuziekgroep "Les Toutes Belles" luisterde de Vrouwendag muzi kaal op. vrouw die zich in diverse situaties be dreigd voelt door een man. Aansluitend daarop volgde een film over de opvang van verkrachte vrouwen in Utrecht, waarover na afloop werd gediscus sieerd. Onveilige plaatsen Uit die discussie kwam naar voren dat dergelijke ervaringen vrouwen meestal tot in details bijblijven, soms zelfs nog na 25 of 50 jaar. Plaatsen waar vrouwen zich in Soest onveilig voelen zijn vooral het tunneltje onder de Dal weg, het par keerterrein bij de dansschool aan de Weegbreestraat, de kelderetages van de Smitsveenflats, de omgeving van Zon negloren en de weg naar Soesterberg; ook de weg van de r.k. kerk daar naar Sterrenberg komt op het lijstje voor. Leidje Tomassen vertelde overigens dat de rechercheur die in Soest is belast met de opvang van verkrachte vrouwen heel goed zijn werk doet. Verder kwam naar voren dat er, behalve opvang van slacht offers van verkrachting, ook begelei ding en nazorg nodig zijn. Een speciaal meldpunt met een of andere vorm van begeleiding kan het aangifte-doen mo gelijk vergemakkelijken. De dag werd afgesloten met een gezelli ge maaltijd, zang, muziek en theater. De opiniepeiling over de eventuele aanwe zigheid van mannen tijdens volgende evenementen leverde als resultaat op dat een meerderheid van de zoeksters zich daartegen uitsprak. "Waar staat 'Vrouwendag' dan nog voor?" was één van de argumenten. Overigens werd be sloten over dit onderwerp volgend jaar opnieuw te discussiëren. Vrouwen die volgend jaar willen deel nemen aan de organisatie van de Vrou wendag worden opgeroepen zich nu reeds te melden, in verband met de sub sidie die in april al moet worden aange vraagd. Wie belangstelling heeft kan kontakt opnemen met Riekie van Me- gen, tel. 22392. De voetbaalpool hewwe aal h wul laang, moar de winkelpoole paas un poar joar. Aallus mot teugeswoordig un aangdere noam kriege. Vrogger haajje gewoon winkelstroate, moar noeng ben daat winkelpoole. Op Soest woare d'r toeng overaal wel winkels. Grote en kleine en iedereenjn gong op de fiets of loopes boodschappe doeng, moar noeng mojje aallemaol met de auto noar depoole, aal woon je nog zo dichtbie. Daa's om de trend hoog te hou we, zuwwe maorzeige. De gemeengteis bezig om de tweejgroot ste winkelpoole teuge mekoar aaf te wege en daa's volgus ming heul niet no dig, waant ze ben in evenwicht a'k ut goed begriept. Je hoef dus niks noa te wege, waantje kriegtaltiedun eerluk ge wicht. De sloager of de groengtemaan maag us vroage of ut ietsie meer maag weze en a'k ut zo heurt, daan maag daat meestaai best, niks te moppere of te kloage dus. En noeng kimt doar ongze naationoale grootgrutter Appie Heyn dezoake uutze baallaangs trekke en doar hettie waat meej an'gehoald,daat zaajje beleve! Op de noord- en zuudpool is 't aaltied bere- kouwd en noeng kriege we ut ok nog kouwd op de winkelpoole ,de kouwe oorlog is in antocht op Soest. Appe Heyn wil met aalle geweld ze gewicht op de schoal leige in de winkelkring in 't baar- re noorden en as daat nog us beurt, daan komt heul Haartje Zuud in opstaangd. Ze mobilisere noeng aal. Ajje goed luus- tert, daan kaajje ut woapegekletter aal verneme. Prins Kaarnevaal kwaam vaan 't joar aallenig moar op Soest Zuud en niet deur de winkelkring. Zouw daat aal un teke an de waangd wezw? Prins Bern- haard het aal heul veul veur 'tzoakeleve 'edoan en noang waas tie ok aal op Soest Zuud an 't waark. Toch moar mooi maakkeluk ajje zo 'n kraacht vlaak bie het woone aal mo'k ter bie zeige, daa'k vaan eiges Prins Kaarnavaal bedoelt. Je moch me us verkeerd begriepe. Toch hettie twee residenties op Soest, op elke pool eejn. Moar met aal die flauwekul ben'k nog niet kloar met Prins Appie Heyn. Woar mot die ze nieuwe paleis op Soest bou we? Awwe de goeie vrede wille bewoare, daan zouw ik veur wille stelle daat precies op de grens vaan de poole te doeng, dus bie de evenoar, doar is 't lek ker warm en daat mot volges ming weze zo omtrent bie de Molestroat. doar leit nog un heul stuk koal graaslangd broak te leige. Weet je waat belaangriek is veur vesti ging vaan zoake vaandoag de daag? Je mot niet kieke hoeveul klaangte of ter in kenne, moar hoeveul auto 's of ter veur kenne stoan. Doar goat ut op hede om. As Prins Appie ut aallemoal uut eige knip wilfinaanciere, daan zaal die zelluf wel bepoale woarofdaattiezoakeluk wil goan wone, dek! Moar komme doet ie, doar kaajje dongder op zeige en hie brengt un heul gevolg meej! Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige, daa'k an ziet komme daa'k ut voorte- meej nog haarstikke drok kriegt. D'r komt vaanm aallus tegeliek op me af woar ik me meej bezig mot houweUt nieuwe roadhuus, un verploatsboare braangdweercentroale en dan nog us de in gebruuknoame vaan 'tnieuwepliesie- bero. Ik hoopt, daa'k ut aallemoal aal- lenig aaf kang, waant ik het moar un ééjnmans zoakje. Op de neng (tusse de poole). Hannes van de Neng. knntnnr Steenhoffstraat 13 Kontoor 3764 BH Soest effiaeiUV Telefoon 02155 -101 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Deze week voorlopig het laatste deel in de beschrij ving van meststoffen en hun gebruik. In de vorige twee afleveringen kwamen tuinturf, turfmolm, compost en koemest uitvoerig ter sprake. Ditmaal enkele minder bekende meststoffen als bloedmeel, beendermeel en kalk. Bloedmeel is een product dat gemaakt wordt uit dier lijk bloed, afkomstig van slachterijen. Het gedroogde materiaal, verwerkt tot een gemakkelijk strooibaar poeder kan gezien worden als een organische stikstof meststof, met een langzame werking. Het geeft dus geen direct resultaat te zien, wel op wat langere ter mijn. In de moestuin wordt bloedmeel veelal toege past. Een ideale gift is zo'n 5 kg. per 100m2. Ook in de siertuin is het middel goed toepasbaar; zowel op het gazon als in de border is ongeveer 4 kg. per 100m2 toereikend. Zelfgemaakte compost is als het werkelijk goed verteerd is een verantwoorde meststof om op nieuw in de tuin te gebruiken. Het voedingsgehalte van deze compost is meestal echter vrij laag. Om deze op peil te brengen is het doorwerken van 1 kg. bloed meel per m3 zelfgemaakte compost aan te raden. Beendermeel is eveneens een meststof die zijn oor sprong vindt in de destructiebedrijven. Het is dus ook een organische meststof; de belangrijkste voedende bestanddelen zijn stikstof en fosfaat. Eenmaal uitge strooid en door de grond gewerkt, worden de in het produkt aanwezige voedingsstoffen omgezet door bo dembacteriën, zodanig dat ze door de planten kunnen worden opgenomen. Het geeft een heel goede uitwer king te zien bij allerhande siergewassen, maar ook bij gebruik in de groentetuin; met name bij peulvruchten geeft het goede resultaten te zien. Stikstof in meststoffen zorgt hoofdzakelijk voor de ve- gatieve groei van de plant d.w.z. blad en stengels en takken, het fosfaat staat garant voor de bloei- en vruchtvorming en de groei van de wortels. Afhanke lijk van de voedingstoestand van de grond kan er jaar lijks in de rustperiode zo'n 60-120 gram per vierkante meter worden gestrooid. Een meststof die vaak te pas en te onpas gebruikt wordt is koolzure magnesiakalk; een kalkmeststof die verzuring van de grond tegengaat. Het wordt veel ge bruikt als voorkomend en genezend middel bij mos in het gazon. Inderdaad komt het regelmatig voor dat een verkeerde zuurgraad oorzaak is van mosvorming in het gazon, maar zeker zo vaak is mosvorming het di- rekte gevolg van te kort maaien, te weinig bemesting, te weinig beluchten of te veel schaduw. Om na te gaan of er inderdaad iets schort aan de zuurgraad van onze grond zijn er grondtesten in de handel waarmee we op eenvoudige wijze zelf de PH kunnen bepalen. Naast het gebruik op gazons is kalk ook goed toepas baar in vaste planten- en heesterborders en groente tuinen waar de zuurgraad van de grond van nature vrij laag is. Hierdoor blijft de groei vanveel planten duide lijk achter. Een goede zuurgraad van de grond zorgt er namelijk voor dat de voeding die in de grond aanwezig is goed door de planten opgenomen kan worden. Een kalkbemesting is dan ook te zien als een "basisbemes ting", wel erg belangrijk dus. De kalk kan van het late najaar tot in het vroege voorjaar gestrooid worden en wel in een hoeveelheid van 1 kg. per 5m2, bij voorkeur op de droge grond. Tussen het bekalken en bemesten moet altijd minstens 3 weken liggen, zodat voedingse lementen als ijzer en mangaan niet door de kalk onop losbaar worden: anders gaan deze voor de tuin verlo ren. Door een gift koolzure magnesiumkalk wordt te gelijkertijd het magnesiumgehalte van de grond op peil gehouden. Voor tuinbezitters die er qua bemes ting in hun tuin nog niet helemaal uitkomen zijn er al tijd de adviseurs op het tuincentrum.

Soester Courant | 1987 | | pagina 9