O?5 m ■Jr O 07° O?8 fSUPER «FLOWER SILVER STAR VIDEO Film van de week (^Qjehannes^ 130 yivtsm )tallon[, Vier beurzen onder de Huishoudbeurs-paraplu 445 SLAGERIJ OUWEL VIDEO TOP 10 TUIN-ADVIESCENTRUM 't vamleHwogt ^ONÖ^ SOES'* NOG EEN KEER "AH" GELDERSE SCHIJVEN BOERENGEHAKT SAKSISCHE LEVERWORST LIKKEPOT 100 gram Forum op 26 maart in Amersfoort Veranderingen in de zwakzinnigenzorg Rwanda vervolgt christenen BLOESEM TAKKEN STALLONE - COBRA 30 km-zöne in Soest-Midden? Stijl, Kwaliteit, Allure- KETTING FORMULIEREN Wielersportdag Medische Wielerlkring Gas en cai. in februari Jaarvergadering KBO-Soest Informatie voor ouderen over uitkeringen en belastingzaken Centrale verwarming Skeelerwedstrijd ilÜU&iMK voor doe-het-zelvers i Bont blad geeft kleur!! door Arie Wandelaar Arie's bezorgdheid over de verwikke lingen rond een eventuele vestiging van grootgrutter Albert Heijn, vorige week in deze rubriek achtergelaten, is na de hoorzitting van dinsdag 10 maart jl. eerder toe- dan afgenomen. Zijn van nature allergische aanleg in zake bemoeienis van de overheid met het particuliere bedrijfsleven deed de afgelopen dagen weer eens van zich spreken. Want wat kwam er tijdens de afgelopen hoorzitting (voorlopig) al lemaal aan het licht? Het destijds zo ongeveer de hemel ingeprezen twee- polige winkelbeleid, Van Weedestraat - Hartje Zuid een paar apartblijkt plotseling op een misverstand te be rusten. Althans, de twee-poligheid blijft er wel, maar de hoogten van de polen zullen, indien Albert Heijn er in slaagt binnen Soest vergevorderde bouwplannen te realiseren, zeer na drukkelijk van elkaar gaan verschil len. Een toekomstig beleid gebaseerd op een duidelijke weeffout. Een weef fout, die straks de Van Weedestraat of Hartje Zuid de overige Soester klei ne winkelcentra bij voorbaat zal tref fen. Hoe men ook tegen de komst van een Albert Heijn "nieuwe Stijl" aankijkt, niemand van de betrokken partijen zal om deze pijnlijke conclusie heen kun nen. Evenmin aan de vaststelling dal wat aan de hoorzitting de afgelopen maanden vooraf ging op z'n minst dis cutabel moet worden genoemd. Basis van de hoorzitting was de uit komst van een onderzoekrapport, sa mengesteld door een onafhankelijk bureau. Los van de inhoud lijkt dit al lemaal zeer aannemelijk, ware 't niet dat het rapport door de eerste belang hebbende, Albert Heijn dus, werd ge- financieerd. Zoete koek voor de gemeente, onver teerbaar voor de grootste meerder heid van de Soester winkelstand die, gelet op het subjectieve karakter en de geheimzinnigheid vooraf, grote twij fels en bedenkingen heeft. Geheimzinnigheid vooraf. Een andere kwalificatie is er niet toe te kennen aan de omzichtigheid waarmee dit rapport in de openbaarheid mocht komen. Uitgerekend de meest belanghebben den moesten in vele gevallen een re tourtje naar het gemeentelijk INFO- centrum nemen om er, op de daar aan gegeven uren, kennis te nemen van de inhoud van het rapport. Openheid, jawel, maar dan wel één van een soort dat anno 1987 in bepaal de gemeenten terecht in onbruik is ge raakt. Met een dergelijke openheid kan het niet anders of wantrouwen en achterdocht t.o.v. "de neutrale" op stelling van de gemeente worden ge zaaid. Daaraan droeg ook het optreden van gemeente-ambtenaar Hulsbergen bij. De man was kennelijk met een plak pleisters van het gemeentehuis ver trokken. Hij blonk uit in een zeer wel sprekende vaagheid en wanneer z'n meestal wollige betoog oversloeg in wat meer duidelijkheid dan kwam de geloofwaardigheid van z'n bazen in het geding. Je zult het maar uit de mond moeten krijgen: "het rapport is objectief. Albert Heijn heeft het gefi nancierd. De gemeente Soest was de opdrachtgever." Hoe geloofwaardig is de gemeente in deze? Voor Arie volstrekt ongeloofwaardig. Wie blijft volhouden dat er nog steeds sprake is van een "twee-polig" beleid, tegelijkertijd vaststelt dat de mogelijk op komst zijnde ontwikkeling slechts afwijkt van het huidige beleid ten aan zien van de winkelstructuur doet naar buitenuit of z'n neus bloedt. Wie dan ook nog eens dreigt te onderstrepen, dat met de eventuele komst van Albert Heijn "nieuwe stijl" de vijf miljoen omzetderving bij de Soester winke liers geen negatieve effecten zal ople veren, weet absoluut niet waar hij 't over heeft, of loopt met boter in z'n hoofd. In het laatste geval zou 't die van Al bert Heijn, goudwikkel, kunnen zijn. Arie Wandelaar. per stuk van 0.85 voor (Heerlijk gekruid gehakt met groente) 500 gram 100 gram SOEST STEENHOFFSTRAAT 58 TELEFOON 02155-12377 Uw specialist voor: SALADESCHOTELS - BITTER GARNITUREN en KOUDE BUFFETTEN Ruime parkeergelegenheid Sedert 1931 Uw slager! De rijksoverheid streeft ernaar diverse overheidstaken niet meer vanuit "Den Haag" te organiseren, maar op pro vinciaal, regionaal en/of plaatselijk niveau te regelen. In dit verband wordt er voor de zwakzinnigenzorg aan gewerkt om de uitvoering van het beleid aan de provincies over te laten. Tegelijkertijd is er een streven om di verse instanties op het gebied van die zorg in elke regio te laten samenwer ken zodat in elke regiovrijwel alle vor men van zwakzinnigenzorg aanwezig zullen zijn. Die onderlinge samenwer king moet er toe leiden dat een volle dige zorg zonder hiaten ontstaat. En kele bijzondere voorzieningen voor zelden voorkomende behoeften zullen dan "bovenregionaal" verzorgd blij ven worden. Eén van de uitgangspunten in dit plan is dat in de toekomst de samenwerkende voorzieningen in elke regio aan alle ver standelijk gehandicapten die verzor ging zullen bieden, die voor die persoon gewenst is. "Zorg op maat", wordt dit genoemd. Dit in tegenstelling tot de huidige situatie, waarbij binnen de be staande voorzieningen een plaatsje ge zocht wordt voor elke gehandicapte en waarbij die persoon zich dus moet aan passen aan de aanwezige voorzienin gen. De diverse instellingen, die in elke regio zullen gaan samenwerken, zijn onder andere (in willekeurige volgorde): so ciaal pedagogische dienst, zwakzinni geninrichting, ouderverenigingen, scholen, sociale werkplaats, tehuizen, internaten, dagverblijven, vormingsin stituten, speel-o-theek, vrijetijdspro- jekten, praktische pedagogische gezins begeleiding, vroegtijdige onderken ning, enz. Indeiegio Amersfoort zijn al deze voorzieningen aanwezig, zodat hier een dergelijke samenwerking kan ontstaan. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat het voor ouders, familieleden, vrienden en verzorgers van verstandelijk gehandi capten van groot belang is goed op de hoogte te zijn van de ontwikkelingen en daarop invloed uit te oefenen. De samenwerkende ouderverenigin gen: "Dit Koningskind", "Philadel- phia" en "V.O.G.G." in de regio Amersfoort (Amersfoort, Bunschoten, Spakenburg, Leusden, Soest) organise ren op donderdag 26 maart om 19.30 uur, in het kerkelijk centrum "De Brug", Schuilenburgerweg 2 te Amers foort een bijeenkomst om een ieder -lid of geen lid van een oudervereniging- beter bekend te maken met de op han den zijnde wijzigingen op allerlei gebied in de zwakzinnigenzorg. Voor de pauze houden drie sprekers een inleiding: de heer A.P.van de Hoek, secretaris van het Regionaal Overlegorgaan Zwakzinnigenzorg Amersfoort en om streken, mevrouw T. Stranders, stafmedewer ker/consulent van de Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehandicapten, zij spreekt namens de Federatie van Ouderverenigingen, mevrouw DJ. van de Rest, coördinator van de Sociaal Pedagogische Dienst te Amersfoort. Na de pauze zal een forum vragen beantwoorden. In het forum zullen plaatsnemen de inleiders en de heer J.J. Hillen, vertegenwoordiger van de sa menwerkende Ouderverenigingen in het werkbestuur van het Reginaal Overlegorgaan Zwakzinnigenzorg Amersfoort e.o. Iedereen is hartelijk welkom, de toe gang is vrij. Eventueel nadere inlichtingen over de ze avond bij: J. van de Velde, tel. 033- 16933. Men verzoekt ons opname van het navolgende: Vrouwen en kinderen niet verschoond gebleven The New York Times van zondag 26 oktober 1986 bracht verslag uit over de massale veroordeling van een groep Je- hovah's Getuigen tot lange gevangenis straffen. In dit verslag stelde de krant een van de laakbaardere aspecten van de rechtszitting aan de kaak door te zeg gen: "De gedaagden, onder wie ook vrouwen en kinderen, werden schuldig bevonden". Ja, vrouwen en kinderen zijn niet verschoond gebleven van de wrede behandeling die Jehovah's Ge tuigen in Rwanda ondergaan. Een groep van vier Christelijke vrouwen die op 22 januari 1986 waren gearresteerd, werden beschimpt en samen met vijf christelijke mannen die eveneens gear resteerd waren in de gevangenis opge sloten, waar hun dekens of andere be dekking werd onthouden. Hun namen zijn Mukamanzi Vestine, Mukamurhir- wa Laurene Niyonagira Berancille en Nyirangirabega Drolatta. De autoritei ten zeiden dat 'de dekens door de poli tieke partij waren verschaft en aange zien zij de partij niet ondersteunden, hun de dekens werden ontzegd'. Bijzonder tragisch is echter het feit dat weerloze kinderen het slachtoffer zijn geworden. Een vrouwelijke Getuige ge naamd Mujawamana Goletta werd sa men met haar driejarige kind en een kleine baby in de gevangenis opgeslo ten. De kleine jongen van Getuige Clo- tilde Mukanyangezi heeft het grootste deel van zijn prille leeftijd van vijftien maanden met zijn moeder in de gevan genis doorgebracht. Een andere christelijke vrouw genaamd Athanasie Mukankuranga is nu de moeder van een twee maanden oude baby. Het kind werd in de gevangenis geboren. Dat het kleine kinderen wordt toegestaan de eerste dagen van hun leven in een vun zige gevangeniscel doof te brengen, on derstreept de onredelijke haat die ach ter deze vervolging schuilgaat. SDeciale Speciale aanbieding: per bos v. WEEDESTRAAT 17 SOEST ScMAAND Toen deze film in Amerika werd uitgebracht, sprak men van een unicum in de filmgeschie denis: COBRA werd in maar liefst 2131 zalen tegelijk gedraaid! Een bewijs temeer dat SYL- VESTER STALLONE dé grote held van het witte doek is, want of hij nu de rol van bokser Rockey Balboa vertolkt of die van een heldhaftige politie-agent, iedere keer weet hij het pu bliek in de ban te houden. In "Cobra" vertolkt hij de rol van Marion Cobretti, bijgenaamd Cobra, die samen met zijn partner Gonzales bij de politie van Los Angeles werkt en deel uit maakt van de Zombie Squad, gespecialiseerd in bijzondere klusjes. Cobra's hulp wordt in geroepen wanneer er meer dan 16 vrouwelijke slachtoffers in de handen van een psycho paat zijn gevallen. Maar Cobra gelooft niet zo in dat verhaal: volgens hem zit er veel meer achter. Zijn vermoedens worden bevestigd wanneer hij de enige getuige, het fotomodel In- grid, moet beschermen en grondig gedwarsboomd wordt door een ondergrondse bende. Wist u dat u voor minder dan f30,- al een videorecorder kunt huren met drie ster-films. Dus succes verzekerd. Uiteraard hebben we weerde nieuwste titels op voorraad. Reserveer voor de weekends. Tc huur bij: SILVER STAR VIDEO Dillenburglaan 10 Soest Tel. 12340 1. American Ninja 2. Brewstern millions 3. Commando 4. Delta Force (import) 5. Temple of doom 6. White nights 7. Wird Science (import) 8. Rocky IV 9. A. Nightmare on Elm Street 10. Re-animator De bewoners van de Kerdwarsstraat hebben Burgemeester en Wethou ders gevraagd verkeersremmende maatregelen te treffen in de Kerk- dwarsstraat. Burgemeester en Wet houders hebben de bewoners laten weten dat hun verzoek aanleiding is geweest om te laten onderzoeken in hoeverre de instelling van een 30 km/uur-gebied kan plaatsvinden. In het kader van een notitie over de mogelijkheden tot instelling van 30 km/uur - die waarschijnlijk in de openbare vergadering van de com missie Ruimtelijke Ordening van 31 maart wordt behandeld - is reeds aangegeven dat er in het deelgebied Soest-Midden, waarin ook de Kerk- dwarsstraat valt, mogelijkheden zijn om 30 km/uur in te stellen. Burgemeester en Wethouders zijn voornemens nog dit jaar een besluit te nemen over een voorstel tot het treffen van maatregelen. Te zijner tijd zal dat gepubliceerd worden. Wanneer met de voorstellen bedra gen van meer dan enkele duizenden guldens zijn gemoeid, zal eerst in het kader van de behandeling van de be groting 1988 op 16 en 18 november a.s. een besluit worden genomen. Mode met eigen karakter voor dames en heren ook middenprijzen! Laanstraat 65 Baarn Telefoon 02154-15481 Burg. Grothestraat 7 Soestdijk Telefoon 02155-14488 in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Burgemeester en Wethouders hebben het bestuur van de R.T.V. Tempo toe stemming verleend om op zondag 5 juli voor de leden van de Medische Wieler- kring Nederland een wielersportdag te organiseren op het parkoers Bosstraat, Den Blieklaan, le Heeserlaantje en Wieksloterweg O.Z. Grote buit inbraak werkplaatsmagazijn Bij een inbraak in een werkplaats aan de Eigendomweg hebben de daders een grote buit meegenomen. Er werden 69 autoradio's en 31 cassetterecorders ont vreemd. De schade bedraagt duizenden guldens. De daders schroefden een lichtkoepel boven het magazijn los en vervoegden zich vervolgens in de werkplaats. Tij dens de inbraak werd ook nog een ge parkeerde wagen beschadigd. Vrouw betrapt bij winkeldiefstal De politie heeft vorige week proces verbaal opgemaakt tegen een 40-jarige inwoonster van Soest, nadat zij bij een supermarkt aan de Smitshof was be trapt op winkeldiefstal. De vrouw had voor een bedrag van 14,60 aan artike len meegenomen zonder te betalen. Diefstal auto-onderdelen Een bewoner van de van Goyenlaan ontdekte vorige week dat een onbeken de dader een aantal onderdelen van de motor van zijn auto had weggenomen. Een luchtvolumemeter, een luchtfilter- huis en de bijbehorende slang waren verdwenen. Al met al een schadepost van zo'n 1300 gulden. De eigenaar deed aangifte bij de politie. Tasjesroof aan Van Beuningenlaan Een 77-jarige inwoonster van Soest is vorige week aan de Van Beuningenlaan het slachtoffer geworden van een bruta le tasjesroof. Toen ze liep te wandelen werd ze voorbijgereden door twee per sonen op een brommer of motorfiets, die in het voorbijgaan haar tas uit haar hand rukten. Ia de tas bevond zich een bedrag van 135 gulden. Honden op reeënjacht Voorbijgangers zagen vorige week op het terrein aan de Zandlaan een grote hond achter een ree aanjagen. Later werd een reegeit tegen de omheining aangetroffen, die kennelijk was dood gebeten. Bij onderzoek stelde de politie vast dat het dier drachtig was. In de om geving was een dame gesignaleerd, die met een grote zwarte en een klein wit hondje aan het wandelen was. Volgens de passanten zou ze terugkomen nadat ze de honden naar haar auto had ge bracht, maar ze liet zich niet meer zien. Uit het feit dat op de omheining een stuk verderop nog grote plukken haar werden aangetroffen leidde de politie aanvankelijk af dat er nog een ree moest zijn aangevallen, maar van dit dier wer den verder geen sporen gevonden. De eigenares van de honden, een inwoon ster van Amersfoort, meldde zich later eigener beweging bij de politie. Haar werd proces-verbaal aangezegd. In de maand februari is 9.538.282 m3 gas door het gas- em cai-bedrijf inge kocht. In de februari 1986 was dat 12.745.190 m3 en in februari 1985 10.753.396 m3. Tot en met februari is dit jaar 23.643.838 m3 gas ingekocht. In 1986 was dat 23.330.673 m3 en in 1985 10.753.396 m3. Het aantal gasverbruikers steeg verge leken met de maand januari van 15.572 naar 15.581. Het aantal cai-abonne- menten steeg van 12.900 naar 12.916. De jaarvergadering van de katholieke Bond van en voor ouderen, afdeling Soest, zal gehouden worden op donder dagmiddag 26 maart a.s. in de grote zaal van de Vijverhof aan de Klarinet. De vergadering begint om 14.00 uur precies. De zaal is open vanaf half twee, zodat de bezoekers eerst een kopje kof fie of thee - aangeboden door het be stuur- kunnen drinken. Na het korte, zakelijke deel van de ver gadering wordt aandacht gevraagd voor twee deskundige sprekers: mevrouw M.A. Uijttewaal-Timmer over Inkom sten- en gemeentebelastingen. Wat moet ik ermee? Wat kan ik ermee? en de heer A. C. Bastiaansen over: Sociale wetten en sociale zekerheden. Beide sprekers hebben zich bereid ver klaard na afloop vragen uit de zaal te beantwoorden. De Vijverhof is te bereiken met bus 70 of 72, halte Kardinaal Alfrink MAVO. De vergadering is uiteraard bedoeld voor de leden van KBO-Soest, maar ook bezoekers van de "Sociëteit Sint Jozef' en vrienden van de leden zijn van harte welkom. De RAI te Amsterdam herbergt van 23 april t/m 3 mei 1987 vier evenementen, die allen met één entreebewijs toegankelijk zijn. De grootste en bekendste is de Internationale Huishoudbeurs 87, die met het jaar veelzijdiger en overzichtelijker wordt. Nieuwe projecten en een uitgekiende indeling van de RAI-hallen maken de Huishoudbeurs tot een eigentijdse, algemene consumentenbeurs. De Huishoudbeurs vindt plaats in het Europacomplex van de RAI, dat via een ondergrondse passage verbon den is met het Hollandcomplex, waar tijdens de Huishoudbeurs de Interieur RAI wordt gehouden. Op de Interieur RAI staan design-produkten op inte rieurgebied volop in de belangstel ling. Bezoekers van de eerste vier Huis- houdbeursdagen hebben tevens toe gang tot de senioren-special „55 PLUS" in de Deltahal. Dit laatste eve nement richt zich vooral op de 55-plussers. In dezelfde hal wordt tijdens de laat ste vijf dagen van de Huishoudbeurs de „Negen Maanden Beurs" gehou den. Deze manifestatie voor jonge en aanstaande ouders start op woens dag 29 april en duurt tot en met de laatste dag van de Huishoudbeurs, zondag 3 mei. Ook dit evenement is toegankelijk met het Huishoudbeurs- kaartje. Openingstijden De Huishoudbeurs is van 23 april tot en met 3 mei 1987 dagelijks geopend van 10 tot 18 uur. In het weekend is het RAI-complex van 10 tot 17 uur open; op maandag 27 en dinsdag 28 april kan men doorlopend van 10 tot 22 uur terecht. Toegangsprijzen: ƒ11,- p.p. en voor jeugd onder 12 jaar, houders Pas-65 en groepsbe zoek: 9,- p.p. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Burgemeester en Wethouders hebben het bestuur van de Schaatsvereniging Eemland toestemming gegeven om op vrijdagavond 12 juni tussen 17.30 en 22.00 uur op het parkoers Ericaweg, Bonifaciusstraat en Plasweg een skee lerwedstrijd te organiseren. He'k ut de veurige week niet 'ezeid: De Haartje Zuud winkelpromenoadeurs ben haarstikke kwoad op de gemeengte en de winkelkring vaan Weedestroat. Ze veule zich zellufs verroaje, zeige ze. Kiekjonges, doar hewwe depoppe an 't daangse. en nog wel op meziek, waant die heur je aaltied op Haartje Zuud. Jaammer, daattut geejn levendige me ziek is. Doar komme nog veul meer klaangte op aaf. Zou we de poolbe- woonders nog hebbe zitte praakkizere over me anbod om AH op de evenoar te loate ploatsneme? Toch hebbe aalle winkelklups wel ge ilek as ze vingde daawwe ongderhaangd wellus supermaarte zaat hebbe op Soest. Moar toch nog niet zoveul as snaak- baarre, waant die greuje hier meroakels best. En we kenne hiero ok omtrent aal in aalle toale uut ete goan, moar daat kojje vrogger ok op Soest, bie taanta Jaans in de Gouwe Ploeg. Doar zaagje heul veul verschillende soorte Soesders, die aallemoal un aangdere toalsproake. De eejn baar deftig en de aangdere haar stikke plaat en toch verstingezemekoar, waant je kon mekoar omtrent aalle moal, moar daat komt nooit weerom. Wullie haadde veurde oorlog vier waar- me baakkers an de deur en daan kwaam d'r zoaterdaags nog weer un aangdere koekebaakker. En bie 't wissele vaan de moangd zoate we 's oaves aaltied zong- der brood op toafel, waant daan wist de eejn veur de aangder niet wie of ter bie ongs mos anbelle. Koleboere doar haawwed'rokun heuleklup vaan en die liete aallemoal de zellufde zwaarte voet- staappe in de gaang achter. Schoen- moakersdoar haawe d'r moar twee vaan en die kwoame ok nog an de deur om de order op te neme. Om ze tevreje te houwe gaaf me moeder an de eejne schoenlaapper de linker schoen meej en an ze concurrent de rechter. Toch hew we nooit un verkeerde gereviseerde staapper terug 'ekrege. 't Is hoast niet te gleuve en 't is niet woar ok. Moar om weer op Appie H. terug te komme, ze doeng net of tie op Soest un heule nieuwe grootgrutter is. Daa's net zo min woar. Hie is ter toch aallang. In de winkelkring nog wel. Toen 'k nog heul klein waas moch ik ter wellus veur vief cengt oapenote noale en daat waas groot feest. En as die Appie noeng us an 't verbouwe waas 'esloage in de kring, zouw Haartje Zuud daan ok zo op ze aachterste beejne stoan? Mot noeng ieder zoakemaan die op Soest iets uut de grond wilstaampe zo deur de mole goan Daat de gemeengte goed haappig is om staampgrongd te verkope, doar kaajje dongder op zeige. Hoe meer supermaar te op Soest, hoe mooier en groter ut nieu we roadhuus wordt. Grote en kleine grutters, baakkers of greungtemaanne, ze kenne aallemoal op de flaakkon goan, moar de gemeeng te niet. Ut ken roar lope met de haang- del. Vrogger wouwe ze met aalle geweld grote zoaïce op Soest, daan kojje de ko pers in de ploats houwe. en noeng hew we vaan die supers en daan komme we weer klaangte te kort. Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige: Over un dikke moangd goat de zomer lied weer in en daa 's ok weer niet bevor- deluk veur de bevolkingsanwaas. Af- fing, ut leste woord is ter nog niet over 'evaalle, den'k?Niet over de anwaas, moar over Appie! Hannes van de Neng. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 kantoor efficiency VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Al vanaf het moment dat de eerste kwekers begonnen met het kweken van sierplanten, is men gaan zoeken naar mooiere, betere maar vooral ook opvallende planten. Hierdoor zijn er in de loop der tijd eindeloos veel nieuwe kweekvariëteiten ontstaan, die zich stuk voor stuk kenmerken door een afwijkend uiterlijk of groeigedrag. Een grotere bloem, een andere bloemkleur een krachtiger of juist minder sterke groei, een langere bloeitijd; allemaal zaken die de kwekers bezighielden en tot op de dag van vandaag nog stedds bezighouden. Het kweken van planten met een afwijkende bladkleur heeft ook duidelijk veel kwekers gefasci neerd, gezien het grote assortiment bontbladige ge wassen dat tegenwoordig in de handel is. Zowel op het gebied van kamerplanten als vaste planten voor de tuin, struiken, klimplanten, coniferen en bomen vin den we talloze bontgekleurde kweekvormen. Het gebruik van deze bontbladige gewassen in de tuin is nogal eens een punt van discussie. Vooral veel he dendaagse tuinarchitecten, die graag meer met na tuurlijk aandoende planten werken, hebben een voor opgezette afkeer tegen deze gecultiveerde vrolijk ge kleurde tuinplanten. Het is op zich hun goed recht om er deze mening op na te houden; jammer is het echter vaak wel dat er op die manier s'zomers maar vooral s'winters weinig kleur te vinden is in hun ontworpen tuinen, terwijl dat een wens is van veel tuinbezitters. Het is aan de andere kant ook niet bijzonder fraai om veel bontbladige planten in één tuin toe te passen; de tuin krijgt er een onrustig karakter door. Naar mijn mening ligt, zoals dat bij veel dingen het geval is, de waarheid een beetje in het midden. Spaarzaam toege past kunnen bontbladige gewassen zorgen voor de no dige levendigheid en vrolijkheid in een tuin. Een lelij ke muur kan bijvoorbeeld prachtig het gehele jaar aan het oog onttrokken worden door een klimop. Een bontbladig exemplaar, tussen een aantal groenbladi- gen geeft een erg leuk effect. Op die beschaduwde plek onder de bomen kan een Aucuba of Broodboom met zijn grote gevlekte bladeren flink de zaak opfleu ren. Een groepje bontbladige Maagdenpalmen temidden van een grote groep groenbladigen werkt verfrissend. Van een bonte hulst is het goed takjes te knippen voor bloemstukjes en een haagje van goudbonte of zilver- bonte liguster, mits het niet als achtergrond van bloeiende planten fungeert, kan op sommige plaatsen een heel aparte sfeer doen ontstaan. Heel erg decoratief staat de schijnbaar verdwaalde bonte liguster in een haag ven verder groene exempla ren. Voor de liefhebbers van rariteiten is er trouwens op het gebied van de bontbladigen erg veel aparts te koop. Planten als een bonte liguster, hulst en dergelij- ken zijn algemeen, maar wat te denken van bijvoor beeld een zilver- of goudbonte duivelswandelstok, een bontbladige keukensalie, een goudbontgespik- kelde citroenthym of een gevlektbladige vlinder- struik. Zelfs goud en zilverbonte Rhododendrons zijn al jaren in de handel en ook in coniferen zien we ette lijke gespikkelde bijzonderheden. Óf we dit alles nu mooi vinden of niet, één ding is ze ker: bontbladige planten kunnen indien ze doordacht gebruikt worden zorgen voor de nodige kleur in de tuin. Dit geldt vooral voor de wintergroene gewassen, die zelfs in een tijd dat kleur heel moeilijk te vinden is hun schoonheid te toon spreiden.

Soester Courant | 1987 | | pagina 17