"Verzet tegen grotere Albert Heyn b Cftwtovf TOT JEANS BIJ ach MEDE ALLES WAT GOED S HANGT BIJ ADAMA. SUPER FLOWER MUM Strëter UB mode Robot i Overhees mist 'onderdak' voor jeugd van 13-16 jaar Vrachtwagen raakt te water na manoeuvre m Als het om BLOEMEN en PLANTEN GAAT CDA wil 'zuivere koffie' schenken zogezien Huis góéd verkoPS^ 65e JAARGANG NO. 29 WOENSDAG 18 MAART 1987 Middenstanders vrezen nadelige effecten voor bestaande bedrijven Commissie Welzijnsplanning: Van Weedestraat 46 - Soest - tel. 21310 Jeans mode specialist Nieuweweg 60A Soest GLAS HANDEL Voorlichtingsles voor basisscholen Werk aan bomenbestand Soest Soesterbergsestroot 51 Soest Gemeentelijke garantieprijs voor oud papier? TRA TE U R»C A Uw dagelijkse maaltijd voor 8,50 Specialiteiten en primeurs Paspoorten nog voor wintertarief TJoiffubeb Ook voor HEREN Makelaardij o.g. Bel Strater 02155-16151 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest GOU Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Een grote groep middenstanders staat sceptisch tegenover een eventuele grote Al- bert Heyn-vestiging in Soest. Veel winkeliers zijn niet gecharmeerd van het rap port, waarin wordt gesteld dat de Van Weedestraat de beste locatie voor een nieu we AH is. Het nieuwe jasje van de supermarkt moet om en nabij de duizend vier kante meter groter worden dan de huidige vestiging van AH aan de Van Weede straat. Daarmee zou volgens de kritische middenstanders het winkelpolenbeleid in Soest, waarin wordt uitgegaan van twee sterke centra (Van Weedestraat en Soest-Zuid), in gevaar worden gebracht. Bovendien is men bang dat de uitbrei ding van AH meer negatieve dan gunstige effecten zal hebben op de bestaande winkels, zowel in de zogenaamde food- als non-foodsector. Ongeveer zestig winkeliers waren vori- maakte tegen een grote AH in de win- ge week naar een informatie-avond van de gemeente over een door het advies bureau Van Heesewijk uit Vught inge steld onderzoek gekomen. Hoewel de voorstanders van een grote AH in Soest niet ofnauwelijks het woord namen (ze lieten alleen een afkeurend gemompel horen toen iemand opmerkte dat ieder een tegen zou zijn), mag een voorzichti ge schatting worden gemaakt dat de meerderheid van de Soester midden stand vooralsnog tegen een uitbreiding van 1.000 vierkante meter van de AH- vestiging is. Vraagtekens Velen spraken in elk geval hun bezorgd heid uit over de mogelijke gevolgen van een uitbreiding, of zetten vraagtekens bij de uitkomst van het rapport-onder zoek. De mededeling dat AH en niet de gemeente de kosten van het onderzoek op zich neemt kwam als een verrassing bij een groot deel van de aanwezigen over. Voor sommigen was dit aanlei ding om te twijfelen aan de objectiviteit van het rapport. Immers, als AH de kosten van een onderzoek op zich neemt is het volgens hen niet ondenk baar dat het onderzoek vanuit een be paalde invalshoek zou zijn verricht. De heer W. Hulsbergen van de gemeente Soest en de heer C. de Jong van het ad viesbureau Van Heesewijk spraken de ze suggestieve opmerkingen tegen, maar een middenstander realiseerde zich hardop dat de middenstanders toch rekening moeten houden met het feit dat AH de rekening betaalt. De meeste weerstand tegen het rapport kwam vanuit Hartje Zuid. De heer G.J. Adama hield namens de winkeliers van de Zuidpromenade en de Soesterberg- sestraat een betoog, waarin hij op niet mis te verstane wijze ernstig bezwaar keikring Van Weedestraat: "Dit kan niet. Het is eigenlijk heel onfatsoenlijk. Indien de gemeente aan de hand van uitkomsten van dit rapport besluit tot medewerking aan het AH-project, zou dat regelrecht verraad aan een deel van de middenstanders betekenen. Het tweepolige winkelmodel wordt daar mee op een gewelddadige manier on recht aangedaan." In deze krant werd vorige week al aandacht besteed aan de protesten uit Soest-Zuid. Onaanvaardbaar Ook vertegenwoordigers van kleinere buurtcentra ("Die krijgen ook klap pen") in Soest zitten allerminst te wach ten op een uitbreiding van AH. Volgens het rapport van Van Heesewijk zal de nieuwe vestiging vijf miljoen gulden omzet van bestaande bedrijven in Soest weghalen. Medewerker De Jong van het adviesbureau merkte vorige week op dat de minst sterke zaken dan het eerst een gevoelige klap zullen krijgen. De heer J.S. Nota van de winkelkring Van Weedestraat vond dat onaanvaard baar. "Je kunt geen omzet weghalen bij bestaande bedrijven in de food-sector," aldus Nota, die zich overigens lofwaar dig uitliet over de wijze waarop de ge meente met de middenstanders in over leg is getreden omtrent de AH-kwestie. Voorzichtig liet hij doorschemeren dat een AH met 1300 vierkante meter ver koopruimte wel erg groot is. De heer H. Doreleijers van het winkel centrum Smitsveen vreesde dat een gro te AH in de toekomst een ongezonde concurrentie kanbetekenen. "We gun nen AH wel en uitbreiding, maar hoe veel? Dat is de vraag." De discussie spitste zich voornamelijk toe op de verhouding Van Weede straat/Soest-Zuid. De winkeliers van Zuid vinden dat het evenwicht tussen de twee polen in Soest volledig teloor gaat indien AH mag uitbreiden aan de Van Weedestraat. Wat betreft de ver koopruimte is de Van Weedestraat al groter dan Soest-Zuid (7500 tegen 5300 vierkante meter). Een uitbreiding van 1000 vierkante meter (het is nog niet exact zeker hoe groot de nieuwe AH zou moeten worden") rukt de gelijk waardigheid tussen beide winkelcentra helemaal uit zijn verband, vinden de zuidelijke middenstanders. De heer W. Hulsbergen van de gemeen te Soest maakte daarop de opzienba rende opmerking dat er nu al geen spra ke is van gelijkwaardigheid tussen de Van Weedestraat en Hartje-Zuid, en dat die er ook nooit zal komen. Warenhuis Overigens is de locatie voor een grote AH nog niet officieel bekend. "Dat is een zaak van AH," stelde de heer Huls bergen, die tevens zei dat de gemeente Soest geen enkel belang heeft bij een uitbreiding van de supermarkt. "De ge meente heeft wel voor ogen een voor waardenscheppend beleid te creë ren. Ze probeert voor zowel de winke lier als de consument een zo gunstig mogelijk klimaat te scheppen." In dat kader is ook het onderzoek ver richt. De uitkomst van het onderzoek zal niet bepalend zijn voor het te voeren beleid van de gemeente. Daarentegen zal het wel worden meegenomen in de behandeling van het bestemmingsplan Van Weedestraat. Afgaande op het rapport vindt een aan tal middenstanders dat er eerder een warenhuis dan een grote AH in Soest zou moeten komen. De Soester consu ment heeft daar volgens het rapport meer behoefte aan. De heer A. Sleutel ging zover dat hij pleitte voor een wa renhuis in Soest-Zuid. Op die manier kan er weer sprake zijn van een even wicht tussen de twee grootste winkel centra in Soest. Of er een warenhuis (Hema of V&D?) in Soest-Zuid komt valt enigszins te betwijfelen, want de ge meente Soest weigerde enkele jaren ge leden medewerking te verlenen aan een grote AH in Soest-Zuid. In Overhees moet binnen afzienbare tijd een "onderdak" worden gevon den voor de jongeren, met name die in de leeftijdsgroep van 13 tot 16 jaar. De wijk groeit snel maar deze groep jon geren ook en het ontbreken van enige voorzieningen in de sfeer van een buurt- of clubhuis is een belangrijk ge mis, dat zich in de komende jaren steeds sterker zal laten voelen. Volgens de commissie Welzijnsplan ning moet voor dit probleem een oplos sing worden gezocht, al staat nog nie mand voor de geest hoe die oplossing er precies uit zou moeten zien. De com missie kwam vorige week tot deze uit spraak in haar bespreking van het con- cept-Welzijnsplan en besloot deze "aanbeveling" vooralsnog in globale zin "mee te nemen". De commissie realiseert zich dat C-drie niet de aangewezen plek is om deze groep van jongeren op te vangen en dat ook de kinderboerderij aan het Vede- laarpad, sinds de gewijzigde opzet, daarvoor niet in aanmerking kan ko men. "Een heel nieuw gebouw kan ook niet, maar er zal toch iets moeten ge beuren," aldus de commissie. Verhoging cai-tarief De commissie is het nog niet geheel eens over de eventuele verhoging van het cai-tarief (met een gulden) voor de uitbouw van de AROS tot een lokale omroep. Deze aanbeveling in het con cept-plan blijft weliswaar gehandhaafd, maar men hoopt tijdens de komende in spraakronde nog veel reacties te verne men die men bij de uiteindelijke stand puntbepaling kan meewegen. Voor de commissie is het nog de vraag of een lo kale omroep van zó groot belang is dat een dergelijke verhoging verantwoord is. De commissie Welzijnsplanning dis cussieerde verder over de personeels problemen bij de Molensoos, waar tot dusver één beroespkracht-vacature be staat. Als door de ontwikkelingen rondom het Soesterbergse Dorpshuis ook het "oudere" jeugdwerk bij de Mo lensoos onderdak moet vinden (naast bijvoorbeeld de taak die de instelling al krijgt op het gebied van de opvang van minderheden) zal het wellicht nodig zijn dat de personeelsformatie wordt uitgebreid. In dat geval zal er sprake zijn van twee vacatures bij de Molensoos. De commissie besloot tenslotte ook de aanbeveling op te nemen voor een "af doende regeling" voor het sneeuwvrij- houden van particuliere trottoirs. Alge meen werd geconstateerd dat de rege ling in de Algemene Verordening Soest (AVS) tot dusver nauwelijks voldoen de effect heeft. Verder zal worden aan gedrongen op preventieve maatregelen bij de inrichting van de woonomgeving die moeten leiden tot meer "sociale vei ligheid". M Zijden blousef85 In de kleuren wit/ecru/marine/turquoise/kaki/rood/rose/bleu. Heer Grothe sprak tot heer Van Weede Wees wijs, stem vandaag op Van Ede! Hij werkt altijd goed met de nodige spoed en stemt "links" en "rechts" steeds zeer tevreden". Ingezonden door J.L.W. Herten, Soest. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 18429 EN WIJ KOMEN! De gemeentelijke afdeling Voorlichting verzorgt in de periode eind maart tot en met mei weer voorlichingslessen voor de hoogste klassen van de basisscholen in Soest en Soesterberg. Tijdens deze lessen over het "hoe van de gemeente Soest" wordt ook het diaklankbeeld "Dit is uw gemeente" vertoond. De les sen in Soest woden gegeven in het ge meentehuis en in Soesterberg op een nader te bepalen lokatie. Omdat hij naar rechts uitweek voor een hond kwam de 42- jarige G.v.O. met zijn vrachtwagen in de sloot langs de Wieksloterweg terecht. Het transportvoertuig moest met een takelwagen uit de sloot worden gehaald. Het ongeluk gebeurde vorige week dinsdagmiddag. De Soester chauffeur reed vanaf de Biltseweg de Wieksloter weg op. Kort na het bruggetje schrok de man van een hond. Hij week uit en kon vervolgens niet meer voorkomen dat hij Foto: Herman van Dam. met zijn vrachtwagen via de berm in de sloot belandde. Een gedeelte van de lading, slachtafval en kadavers, kwam ook in de sloot terecht. Omdat de te water geraakte vrachtwagen met behulp van een takelwagen op het droge moest worden gebracht, werd het verkeer tijdelijk omgeleid. De Wieksloterweg werd af gesloten gedurende de werkzaamheden. Zoals reeds eerder is meegedeeld heeft de afdeling Groen en Recreatie van de dienst gemeentewerken het bomenbe stand in de gemeente Soest kritisch beoordeeld. Naar aanleiding hiervan zal in de ko mende weken een aantal door ziekte breukgevaarlijk geworden bomen ge kapt moeten worden en zal verder een dunning plaats moeten vinden om duurzame soorten meer kansen te ge ven. Op 16,17 en 18 maart zullen de bomen in de volgende straten behandeld wor den: Haverweerd/De Akkeren, Kam perfoeliestraat, Rinke Tolmanschool, Weegbreestraat, Varenstraat/Smits- weg, Veenbesstraat, Smitsweg winkel centrum, Clemenstraat en Park Colen- so. Op 19 en 20 maart wordt er gewerkt aan de bomen in de Bartolottilaan. Men wordt verzocht rekening te houden met het parkeren van auto's nabij de ge merkte bomen aan genoemde wegen. Dat laten wij merken: /wrow - McGregor - Paul West ^Ss^-MiH-Desch- DormeuiU i VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST - TELEFOON 13727 De commissie Welzijnsplanning wil de mogelijkheden laten nagaan voor de instelling van een gemeentelijke garantieprijs voor oud papier. Die gedachte werd vorige we.ek in de vergadering van de commissie geopperd en door de leden ondersteund. Geconstateerd werd dat de interesse van verenigingen en instellingen, die zich door het ophalen van oud papier verzekeren van een extra bron van in komsten, "nagenoeg nihil" is als de vaak nogal sterk schommelende prijs die men bij de oudpapierhandel krijgt beneden een bepaald bedrag zakt. Dat heeft minder gewenste gevolgen, met name op het gebied van het "zwerfvuil" op straat. De conimissie opperde de mogelijkheid om - bijvoorbeeld door inschakeling van een instelling als Spullenhulp - het oud papier in te zamelen en te bewaren tot de "marktprijs" weer op een aantrekkelijk niveau is gekomen. De ge meente zou ervoor moeten zorgen dat de "ophalers" een bepaalde garantie prijs krijgen uitbetaald. De commissie pleit ervoor dat in het kader van het Welzijnsplan wordt nage gaan welke mogelijkheden er zijn en tot welke financiële consequenties een en ander zal leiden. De gemeenteraadsfractie van het CDA wil dat in alle openbare gebou wen 'zuivere koffie' wordt geschon ken. Daarmee doelen de christen-de mocraten op koffie die rechtstreeks af komstig is van coöperaties van kleine koffieboeren uit ontwikkelingslanden. Het CDA heeft in een brief het Colle ge verzocht om voortaan dit soort kof fie in te kopen. Op die manier wil het CDA de bewust wording van de ontwikkelingsproble matiek in de gemeente bevorderen, ter wijl dan tevens een financiële injectie aan projecten in de Derde Wereld ge realiseerd is. "Om beide doelen te die nen stelt de fractie van het CDA u als College voor, de mogelijkheden te on- Volop combineren in een gezellige sfeer. Onze voorj aarscollectie is er weer. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 I 4 derzoeken om in gemeentegebouwen en bij gemeentelijke gelegenheden voortaan 'zuivere koffie' te schenken of doen schenken," aldus de brief van het CDA. Volgens deze brief ligt de prijs van de 'zuivere koffie' boven de wereldmarkt prijs, maar men voegt toe dat er een 'eerlijke' prijs voor betaald is. Boven dien zou de 'zuivere koffie' vergelijk baar zijn met de betere koffiemerken en zouden een constante kwaliteit en een goede smaak zijn gewaarborgd. Binnen het CDA voelt men zich dik wijls machteloos staan tegenover alle onrecht in de wereld. Men vindt dat de gemeente Soest direct hulp kan bieden aan kleine koffieproducenten door hun koffie af te nemen. Ook denkt men dat het schenken van 'zuivere koffie' als een prikkel zal werken om de bedoelde be wustwording op gang te zetten en te sti muleren. De gemeentebesturen van Utrecht en Rosmalen zijn reeds overge gaan op het nuttigen van 'zuivere kof fie', evenals de provincie Zuid-Hol land, zo schrijft het CDA. In Utrecht betaalt men de meerprijs van de koffie uit de pot voor ontwikkelingsprojecten. Het CDA heeft het College gevraagd een onderzoek in te stellen, hetgeen eventueel zou kunnen resulteren in een raadsvoorstel. ROKKEN BLOUSES BYOUX ROKKEN VOOR AL UW KADO'S 3 ZUID-PROMENADE 11 - TEL. 10098 c m x ROKKEN BLOUSES BYOUX ROKKEN DE TRAITEUR THUIS UIT! Uw receptie of feestavond bij U thuis, met alles d'r op en d'r an. Le Saladier F. C. Kuyperstraat Le Saladier achter A.H. Le Saladier makkelijk parkeren Openingstijden: dagelijks van 10.00-20.00 uur - zondags van 15.00-20.00 uur 's woensdags gesloten F.C Kuyperstraat 3 3761 EG Soest Tel:02155-24664 TE R I N AFSCHEID Juist toen ik in de rij wachtenden aan sloot probeerde iemand via een luidspre ker de menigte tot stilte te manen. Ie mand anders wilde de receptie ophou den met een toespraak. Dat zei het cere moniemonster natuurlijk niet, maar daar kwam het wel op neer. De opge wekte stemming daalde onwillig tot het niveau waarop mensen gedwee een toe spraak over zich heen laten rollen. Rustig wachtend, zo nu en dan een nootje knabbelend, tot de woorden stroom ophoudt. Echt luisteren hoeft niet bij zo 'n gelegenheid. Nieuws wordt er niet verteld. Zelfs de scheidende func tionaris weet alles al. "Zevendertig jaar geleden bent u onze gelederen komen versterken,alsof de man dat zelf al niet had bedacht. Hij hoort trouwens voor het eerst dat de gele deren werden versterkt in plaats van ge woon maar aangevuld. Nergens wordt méér gelogen dan bij afscheidsrecepties en jubilea, en als er al enige verrassing bij de toehoorders te bespeuren valt, dan is datvanwege 'het grote licht' dat blijk baar altijd onopgemerkt onder hen had geschenen en nu wordt gedoofd. "Weliswaar is niemand onmisbaar, maar we vragen ons af hoe ons bedrijf er nauw vertrek uit zal zien" aldus de di recteur, daarmee een brevet van onver mogen opzijn eigen jas speldend. Tegen de tijd dat zelfs de zwetende functionaris het te gek vindt worden hoort hij zeggen: "Om kort te gaan..." en hij herinnert zich een wijze spreuk die vertelt dat wie kort wil gaan altijd al te lang is geweest. Hij glimlacht. Het is wellicht de laatste keer dat hij levend in het centrum van de belangstelling staat. Hij had gevraagd het kort te houden en betreurt het dat de speech niet op de band wordt opgeno men. Tot nu toe is alles langs hem heen gegaan. Plotseling kijkt hij verrast op, alsof de spreker iets bijzonders gezegd heeft. Een ritueel, valt hem binnen. Ddt is het. Zo 'n toespraak moet. Ook al zit daar niemand op te wachten. Het is de laatste dans. Houterig, dat wel. Maar na dit afscheidsritueel is zijn loopbaan pas echt afgesloten. Tot en met dinsdag 31 maart bestaat nog de mogelijkheid om het pas poort tegen het zogenaamde winter tarief bij de afdeling bevolking en burgerlijke stand, Van Weedestraat 35, te verkrijgen. Na 31 maart be taalt men 16 gulden meer. Dan geldt namelijk het zomertarief. dames/herenkapsalon Wij zijn georiënteerd op internationale kniptechnieken. Kerkstraat 44 3764 CT Soest Tel. 02155-12175 Burg. Grothestraat 35 Soest.

Soester Courant | 1987 | | pagina 1