v 0 /v De Soester Duinen MET HET OOG OP UW BRIL. ;ie scliocmsikcfl* CDA wil subsidiesysteem 'doorspitten' Verwarrende discussie over (on)mogelijk(?) renovatieplan Smitsveenflats Hans vA-poV Beste D66 op werkbezoek in Soest <bedrijf b.v. <ERS/ lbrilmodef pagina WOENSDAG 18 MAART 1987 SOESTER COURANT PAGINA 3 f Mode voor persoonlijk- J heden,Ji A.^a WEERD cnnnmBKEcsiHUHBEnnn Komt u maar kijken naar Bang Olufsen Verl. Talmalaan wordt in 1988 aangepast 'Moeders voor Moeders' zoekt hormoon 'Niet meer dan 1000 ambtenaren bij provincie' 'Werkbezoek' van PvdA-Statenleden SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739 S0ESTDUINEN Geen Shell-produktei bij gemeente Werkzaamheden riool: verkeer omgeleid Tweede project afbouwwoningen in Soest binnenkort van start Is er een overtreffende Compact Disc? Belasting goedgekeurd i van één van vragen wij g l/m vrijdag .45 uur. kantooruren 18 Burg. de Beaufortweg 29 3833 AD Leusden Tel. 033-943395 ERKEN RAMEN, HEILIGING, 'ende offerte. :rband met e ontstaan iders R&D. lodificeren mulsies; en Duits); i bepaling ografische 'imenten; ide gebie- uden van 1 Soest. van de en in de Jr in de igheids- andere ngedu- icks en n voor ■alie en <t over rgiëne. ;n aan oest. Natuurlijk laanstraat 67g baarn 02154-15SW Na ruim twee jaar overleg van de Werkgroep Afbouwwoningen Soest (Sekr: Varenstraat 322a) en architect van Klooster met de gemeente is er nu aan het Hazepad in Overhees voor 12 afbouwwoningen grond beschikbaar gesteld. Deze woningen worden in de premie C-sektor gebouwd. Dit tweede plan wordt dichtbij het eerste project van 45 afbouwwoningen gerealiseerd. De Werkgroep is zeer verheugd met de ze toewijzing van de bouwgrond. De lijst van kandidaat-kopers is echter veel groter dan het aantal nu te bouwen wo ningen. De Werkgroep hoopt dat er la ter, in overleg met de gemeente, nog een 3e afbouwproject kan volgen. Afbouwwoningen zijn woningen waar de koper het bijgeleverde afbouwpak- ket zelf moet aanbrengen en verwer ken. Deze afbouwwerkzaamheden worden in de "doe-het-zelf'-sfeer ge houden. Het Utrechtse Architektenbu- reau Van Klooster heeft tót nu toe in een twintigtal projecten biet in totaal 700 afbouwwoningen veel ervaring op gedaan. De voordelen van zelf afbou wen zijn, naast de financiële voordelen, de voldoening die het de bewoners geeft zelf aktief bij de realisatie van de eigen woning betrokken te zijn door de mogelijkheden tot inbreng voor wat be treft indeling van het huis, aanbouwen van serres, garages, carports, dakkapel len, of dakopbouw e.d. De tradititoneel gebouwde woningen worden glas- en waterdicht opgeleverd. De elektrische installatie is aange bracht, evenals de gas- en waterleidin gen. Ook de riolering is aanwezig en aangesloten op het gemeenteriool. Ook zijn de vloeren, de vloerafwerking, wandafwerking en scheidingswanden op de begane grond en eerste verdie ping aangebracht. De plafonds zijn van spuitwerk voorzien. De zolder is be reikbaar via een vaste trap. De cv-in- 12 afbouwwoningen te Soest type 540 III met dakopbouw stallatie, gekombineerd met de warm watervoorziening, wordt eveneens door de aannemer aangebracht. De wo ningen zijn energiezuinig door de hoge isolatie van de vloer, wanden en dak. Na de oplevering kan de bewoner be ginnen met de afbouw van de woning. Daarvoor gebruikt hij het afbouwpak- ket, waarin o.a. aftimmerhout zit, leu ningen, hekwerken trap, opdek binnen deuren, keukeninstallatie met keuken blok, aanrechtblad en bovenkastjes, kasten, een schilderpakket voor bin nen- en buitenwerk, binnenglas, hang en sluitwerk en sanitair. Aiwijkingen van het standaardpakket zijn mogelijk. Vooral keukens en sanitair komen hier voor in aanmerking. De Werkgroep hoopt dat de procedu res snebverlópen zodat nog vóór de zo mervakantie met de bouw kan worden bègóVuiéri. KINDERBESTEK BORDJES - BEKERS RAMMELAARS SPAARPOTTEN ZILVEREN VINGERHOEDEN FOTOLIJSTEN SPEELGOED VOLOP KEUZE SOESTERBERGSES1RAAT 26 SOEST - TEIEF. 02155-12982 'Ueberragend' noemde het Duitse Hlfl-blad Audio de CDX compact dlsc speler vanB&O. En dat gold zowel de geluids weergave als de techniek en vormgeving van het toestel zelf. Als u nu toch met CD begint, waarom zou u dat dan niet meteen op z'n mooist doert. Wllkunnen de overtreffende trap van de Cb-speler nu uit voorraad leveren. Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 Naar aanleiding van een vraag over de toestand van het wegdek van de Verlengde Talmalaan hebben Bur gemeester en Wethouders meege deeld dat er plannen zijn met betrek king tot de reconstructie van de Ver lengde Talmalaan. Het ligt in de be doeling de straat in 1988 opnieuw te bestraten. De acacia's die langs de weg staan zijn,daarbij nog een apart aandachtspunt. De reconstructie zal worden-afgesteldde mogelijk heden tot instelling van '30 kilome ter per uur'.- Inrichtingsvoorstellen zullen te zijner tijd voor commentaar aan de bewoners worden voorge legd. De organisatie 'Moeders voor Moeders' is al jarenlang actief in de regio Eemland. Ze zamelt urine van zwangere vrouwen in gedurende de eerste vier maanden van de zwan gerschap. In deze periode bevat de urine namelijk een hormoonstof die als grondstof wordt gebruikt voor de vervaardiging van een me disch preparaat. Te weinig zwangere vrouwen zijn op de hoogte van het feit dat hun urine deze schaarse grondstof bevat. Het eindprodukt wordt door artsen ge bruikt om minder vruchtbare man nen en vrouwen te behandelen. De hormoonstof wordt uitsluitend aan gewend voor de behandeling van mensen. Er is een tekort aan grondstoffen. Daarom is het van belang dat veel vrouwen hun urine afstaan. Er wordt eerst een test afgenomen om na te gaan of er voldoende HCG-hor- moon in de urine aanwezig is. Dit is tevens een zeer betrouwbare gratis zwangerschapstest. Men kan zich aanmelden wanneer men twee tot acht weken overrijd is. De totale deelname-periode is tot 17 weken zwangerschap. Voor inlichtingen of aanmelding kan men terecht bij mevrouw G. van Benthem-Aartsen, Spoorstraat 9, Baarn, tel. 02154-15802. Dat Landjuweel kost je veel werk, dat weet ik uit ervaring. Om na gadane arbeid te kunnen uitrusten, nodig ik je van harte uit voor een diner voor twee. "Het provinciaal beleid is nu vergeven van de verkeerde subsidies. Het subsi- fdiebeleid conditioneert het gedrag van mensen, haalt op die manier het initia tief eruit en maakt mensen juist afhan kelijk en onvrij. Het CDA zal in de ko mende vier jaar dan ook het initiatief nemen om het hele provinciale subsi diesysteem door te spitten." Dat verklaarde het CDA-Statenlid Drs. H. Bos vorige week tijdens een matig ibezochte verkiezingsbijeenkomst van het Soester CDA in de Open Hof. In zijn inleiding maakte Bos duidelijk dat onder "rentmeesterschap" ook goed omgaan met gemeenschapsgeld ("geld van de buren") moet worden verstaan. Volgens hem neeft het CDA er in be langrijke mate toe bijgedragen dat er in yde provincie tegenwoordig bewuster Imet het geld wordt omgesprongen. v "We zullen aan al die pressiegroepen, ■j waarnaar vooral de PvdA nogal eens haar oren laat hangen, duidelijk moeten maken dat, als men het ene wil, dat wel H eens ten koste kan gaan van het ande- re," aldus Bos. In dat verband noemde hij als voorbeeld de subsidies voor Blijf- 5'1 van-mijn-lijf-huizen en "wegloophui- B zen voor meiden" in Utrecht. "Op zich- f- zelf misschien nuttig," oordeelde Bos, "maar de andere gemeenten betalen er niet aan mee, en dan springt de provin cie maar weer in dat gat. Dat moet bij de gemeenten maar eens worden aange kaart." 'Scoren' Bos wees ook op de afnemende ruimte in het provinciaal budget doordat het aantal ambtenaren de laatste jaren voortdurend stijgt. "In 9 jaar is hun aan tal met 100 toegenomen en als we niet oppassen gaat straks de hele begro- I ting op aan personeelskosten," waar- I schuwde het Statenlid. Als oorzaken I wees hij overigens op het feit dat het Rijk te weinig geld beschikbaar stelt I voor allerlei (nieuwe) taken, maar ook op het feit dat politici willen "scoren" en voortdurend nota's over van alles en f nog wat vragen. "De politiek vraagt V.l.n.r. Gerth, Prevoo, Jansen, Sar- vaas, Allard, Wolffensperger, Potman en Horsmans bij 't Zwaantje. sloten. Ter sprake kwam vooral de aan vraag voor 30 bedden in de verzor gingssector, waarvoor in een vleugel van Molenschot plaats kan worden in geruimd. De Statenleden lieten blijken positief tegenover deze aanvraag te staan. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de AROS-studio bij Zonnegloren, waar uitgebreid van gedachten werd ge wisseld over de plannen om te komen tot een lokale radio. Wolffenspergei bracht daarin zijn ervaring in als oud wethouder van Amsterdam (Radic Stad). Een interview voor de AROS- microfoon werd life uitgezonden. Tenslotte stond Soesterberg op het pro gramma, waar de problemen met de A28 uitgebreid aan de orde kwamen in een gesprek met de voorzitter van Soes- terbergs Belang, mevrouw A. Mees, en enkele anderen. De delegatie nam goe de nota van de verschillende grieven. Wolffensperger is lid van de vaste Ka mercommissie voor Verkeer en Water staat en de Soesterbergers troffen bij hem in elk geval een gewillig oor. soms veel te veel en vaak is de discussie in de Staten een doublure van die in de gemeenteraden of op rijksniveau." Het CDA wil het aantal provincie-ambte naren tot maximaal 1000 beperken. Bos toonde zich ook een tegenstander van teveel provinciale initiatieven op het gebied van de planvorming, met na me voor wat betreft welzijnsplanning. Fel hekelde hij vooral de nota over de verzorgingstehuizen, die volgens hem alleen maar achter een bureau was ge maakt en "zó in het veld gedropt". "La ten de organisaties die op dit terrein verantwoordelijkheid dragen zélf maar een plan maken," aldus Bos, die wel zijnsplanning kenschetste als een "ty pisch socialistische planning, waarin voor een echte dialoog tussen overheid en burger geen ruimte is." flats eerst de verwarming en de isolatie worden aangepakt. Roodenburg noemde deze opzet "heel erg wonder lijk, want als je een deel aanpakt kom je voor de rest voorlopig niet aan bod." Roodenburg werd weliswaar door Kingma tegengesproken, maar ook lijsttrekker Hoekstra waarschuwde er voor niet het recht op de andere reno vatie-voornemens (betonrot etc.) te verspelen. Kingma stelde vast dat het (kennelijk ook voor Statenleden) een "ingewikkeld verhaal" was. Marianne Paulus vroeg zich na het aan horen van de klachten ("Je betaaltje rot maar je krijgt 't niet warm") hardop af waarom de bewoners tot dusver niet hadden overwogen massaal hun huur verhoging te weigeren. "Dat verbaast me ontzettend!", aldus het PvdA-sta tenlid. 'Verder van huis' "Hoho!" repliceerde haar collega Roo denburg. "Je moet je wél realiseren dat je met een wilde huurdersstaking het overleg tussen bewoners en woning bouwvereniging alleen maar verstoort, en dan ben je nog verder van huis." Hij Burgemeester en Wethouders hebben de afdeling Soest/Soesterberg van de werkgroep Zuidelijk Afrika naar aan leiding van vragen laten weten dat door de gemeentelijke instellingen geen Shell-produkten worden gebruikt. Bij de keuze van produkt en leverancier laat de gemeente zich uitsluitend leiden door faktoren als kwaliteit, prijsstelling en leveringsvoorwaarden. Wel wordt toegestaan dat de werkgroep in het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum wat foldermateriaal kan leggen. De verklaring van het gemeentebestuur van Groningen van 20 oktober 1986 met betrekking tot de rol van Shell in Zuid-Afrika hebben Burgemeester en Wethouders voor kennisgeving aange nomen en ligt ter inzage voor ae raads leden. Burgemeester en Wethouders vinden dat het geen taak is van een gemeente bestuur om een standpunt te bepalen omtrent het gedrag van ondernemers in dit opzicht. Niettemin onderstreept het College ieders vrijheid om zich op een De PvdA-statenleden Romeijn, Roo denburg, Paulus en Hoekstra (v.l.n.r.) één trapje hoger dan de Soester PvdA- dames die het gezelschap ontvingen. stelde vast dat het probleem daar niet zat, maar eerder bij de provinciale di rectie volkshuisvesting - die in tegen stelling tot wat de naam doet vermoe den geen provinciale maar een rijks-in stantie is. Op Kingma's opmerking dat het toch ook van wezenlijk belang is wat de provincie ervan vindt antwoordde Roodenburg tenslotte: "Zeker, lob byen is belangrijk. Maar er is nu een maal meer vraag dan aanbod en hoe duurder je plan is, hoe minder haalbaar het wordt." De nogal verwarrende discussie weer hield de statenleden er niet van om aan de hand van een aantal "gidsen" uit de wijk nog een kijkje in enkele flats te ne men. Eerder op de dag was de groep in Soesterberg geweest, waar de geluid soverlast van de nieuwe rijksweg aan een nadere beschouwing werd onder worpen. legale wijze hierover te uiten. Tenslotte spreken Burgemeester en Wethouders in de brief aan de werk groep de hoop uit dat deze zich op con structieve en legale wijze zal blijven in zetten tegen de gewelddadige onder drukking van de zwarte bevolking van Zuid-Afrika. Werkzaamheden aan het rioolsysteem hebben er gisteren en vandaag toe ge leid dat de Burgemeester Grothestraat vodr één helft was afgesloten. De riool buizen waren doorgezakt, en als gevolg daarvan moest Rijkwaterstaat de weg openbreken. Het verkeer werd gisteren en vandaag over één rijbaan geleid. Dit ging met behulp van verkeerslichten. De rijksweg is morgen weer gewoon in twee richtingen opengesteld. Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten Zuiver vaku'erk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. mSU ZUIDPROMENADE 11^ ^11 TELFFOON 12874 HARTJE-ZUID In het kader van de campagne voor de Statenverkiezingen kreeg Soest zater dag j.1. ook een "zware" D66-delega- tie op bezoek, bestaande uit het ka merlid Gert-Jan Wolffensperger, pro vinciaal lijsttrekker Jan Prevoo en voorzitter Henk Potman van de Sta tenfractie van de democraten. Ook de Soester kandidaat-statenleden Jenny Allard en Henk Gerth namen aan het werkbezoek deel, evenals de raadsle den Adriaan Pothuizen en Jan van Es- seveld. Het werkbezoek startte bij het com- postbedrijf aan de Maatweg - waar een dag tevoren ook de WD al langs was geweest - en voerde via Molenschot en de AROS naar Soesterberg. Bij het compostbedrijf liet het gezelschap zich uitgebreid voorlichten door directeur S. Brunekreef en wethouder Ries van Logtenstein (CDA). Met name de toe komstige samenwerking met Amers foort kwam daarbij aan de orde. Op Molenschot vond een gesprek plaats met directrice mevrouw E. Vi- scher en met de voorzitter van de bewo nerscommissie, mevrouw Kaal. Het Statenlid Ineke Sarvaas, die het oude renbeleid in haar portefeuille heeft, had zich daarvoor bij het gezelschap aange- Als sterke CD A-punten van de afgelo pen jaren noemde Bos met name het milieubeleid (bijvoorbeeld de toene ming van vis- en zwemwater) en de reorganisatie van het provinciaal be stuursapparaat, waarvoor het CDA zich vier jaar geleden nog als enige sterk had gemaakt, maar waarvan de nood zaak nu ook tot andere partijen aan het doordringen is, al staat het CDA nog wel alleen in het streven naar één behui zing voor het provinciaal bestuur. Ver der pleitte hij voor meer stadsverwar ming en voor opheffing van de Staten commissie automatisering wegens ge bleken overbodigheid. De PvdA-Statendelegatie die vorige week, met het oog op de verkiezingen, een werkbezoek aan Soest bracht heeft de bewoners van het Smitsveen nauwelijks uitzicht kunnen geven op realisering van de plannen voor een grootscheepse renovatie. Het totaal plan van de woningbouwvereniging Soest - in samenspraak met de bewo ners - is door de rijksoverheid al afge wezen en vanuit de PvdA-Statenfrac- tie vindt men het "helemaal zo krank zinnig niet" dat Den Haag geen moge lijkheden biedt. Dat liet althans het zittende PvdA-Sta tenlid Jaap Roodenburg weten in een verwarrend gesprek met enkele bewo ners, waarin de problemen nog eens op een rijtje werden gezet. De bewoners- vereniging het Smitsveen had op het laatste moment overigens laten weten dat zij geen trek had in een officieel ge sprek met de PvdA-statenleden. "Wij zien niets in een politiek stuntje waar van de bewoners tóch geen baat heb ben," aldus het bestuur. "Maar na de verkiezingen mag u best eens terug ko- "men." Op persoonlijke titel wilden enkele be woners de Statenleden Hoekstra, Roo denburg, Paulus, Romeijn en Van Ber gen wel duidelijk maken hoe de zaken er in het Smitsveen voor stonden, met name voor wat betreft de problemen van verwarming, isolatie en ventilatie. Wethouder Frans Kingma, namens de Soester PvdA-fractie ook aanwezig, gaf zijn Statencollega's wat meer uitleg over de situatie met betrekking tot de door Den Haag afgewezen renovatie plannen ad 45 miljoen gulden. "Het blijkt onmogelijk binnen de bestaande voorschriften te experimenteren," al dus Kingma, die het "krankzinnig" noemde dat Den Haag niet over de brug wil komen terwijl de aanpak toch "bud gettair neutraal" zou zijn. 'Heel erg wonderlijk' Volgens Roodenburg kan dat helemaal niet en zal het rijk altijd een derde van de kosten moeten betalen. "En er zijn zoveel van dit soort projecten..." Hij waarschuwde ook voor de gevolgen van de "loskoppeling" van de verschillende onderdelen van het totaalplan, nu in de Mislukte inbraak in supermarkt In een winkel aan de Klein Engendaal- weg is een poging ondernomen een in braak te plegen. Om in het pand te ko men vernielde de dader een ruit. Vast gesteld kon worden dat de onbekende ook de kassa had proberen te forceren. Dit mislukte. Er wordt niets vermist. Bij Koninklijk Besluit van 3 februari 1987 nr. 95 is de 2e wijziging Verorde ning onroerend-goedb^lastingen goed gekeurd,.Deze gaat f op J januari 1987 in. Bij K,B. van 2? januari 1987 nr. 7 is de Verordenitig standplaatsgeld 1987 goedgekeurd. Deze gaat op 1 april 1987 in. Tenslotte is bij K.B. van 23 februari 1987 nr. 27 de Verordening marktgeld 1987 goedgekeurd. De ingangsdatum hiervan is 1 april 1987. H. Bos aan het woord in de Open Hof.

Soester Courant | 1987 | | pagina 3