Volgende week twee inspraak-avonden over concept-Welzijnsplan 1988-1991 Meningen ÉL van lezers Volksuniversiteit Soest/Soesterberg viert haar 10-jarig bestaan VOLKSUNIVERSITEIT QOEST-SOESTERfH Oud-journalist Geert v.d. Poll overleden Albert H. ja of nee Potdicht B.&W.: Basiseducatie 'gemeentelijke taak' Soester Applaus brengt 'Een meisje om te stelen' in C-drie Bevolking kan haar 'zegje' doen Informatie-avond over 'vergeten oorlog' in Afghanistan D66 'op formele gronden' tegen nieuwe subsidieverordening Nieuwe hobby-vrije tijd-groep van start Lage drempel, maar geen laag niveau' Kraammarkt 6 april Medisch Centrum De oud-journalist Geert v.d. Poll uit Soest is vorige week donderdag op 71-jarige leeftijd overleden. Van de jaren dertig tot 1974 vervulde V.d.Poll een belangrijke functie in het maatschappelijk leven in Soest. Voor en na de oorlog deed hij jour nalistiek werk voor o.a. de Soester Courant. Tot aan zijn pensionering genoot hij vooral bekendheid als re dacteur van de Gooi- en Eemlander, in welke hoedanigheid hij alom werd gewaardeerd voor zijn vaak kriti sche, maar oprechte verslaggeving. V.d. Poll was een scherp waarnemer, een journalist in hart en nieren, met een warme belangstelling voor alles wat mensen, ook in Soest, bezig hield. Soest verliest in hem een geziene fi guur, die zijn werk met volle inzet en hartstocht verrichtte. De crematie heeft gisteren in Utrecht plaatsge vonden. Hoe groot was mijn verslagenheid bij het lezen van het artikel "Verzet tegen grotere AH" in uw blad van vorige week. Ik richt mij in het bijzonder tot de Heer Nota, voorzitter van winkelkring Van Weedestraat, die stelt dat vele bedrijven in deze straat er gedupeerd door zou den raken bij een vestiging van een goed gesorteerde AH. Hoe kortzichtig... De enige gedupeerde zou Jac. Hermans kunnen zijn. Het dunne assortiment van de huidige AH is een negatief element in deze winkelstraat. Het is niet voor niets dat zovelen, die juist in deze straat zouden moeten win kelen, elders hun heil zoeken. Het is juist van groot belang dat de grootste winkelpool in Soest, buiten enige kwali teitswinkels, ook een normale aantrek kingskracht krijgt, die deze behoort te hebben. Een plaats als Soest met veer tigduizend inwoners heeft nochtans geen goed functionerend winkelcen trum; dit ten gunste van een kleinere plaats als Baarn, die wél een behoorlijke concentratie heeft (HEMA, Komart, C1000, AH). Het is normaal dat Soest-Zuid in deze negatief reageert (doch niet wegens al gemeen belang), maar dat van.de vijftig winkels in de Van Weedestraat, waar van de meeste eigenaren persoonlijk met een beter winkelcentrum gebaat zouden moeten zijn, er geen of nauwe lijks stemmen op gaan om dit te propa geren, maakt mij alleen duidelijk dat in deze straat weinig Ondernemers zitten. i p J. A. de Groot Een bedroefde consument Als crocusjes in het vooijaar lijken poli tici in de verkiezingstijd uit de grond te schieten. En wat bloeien ze dan mooi! Jammer genoeg lijken ze daarna al net zo snel weer in het niet te zijn verdwe nen. Dat geldt in het bijzonder voor de (kan- didaat)-Statenleden, maar ook hier in Soest weten we toch nauwelijks meer wie onze politieke vertegenwoordigers zijn en wat ze nu wél of niet aan het doen zijn. Ik heb me laten vertellen dat de on geïnteresseerdheid van de pers daar de oorzaak van is. Dat lijkt mij dan een goede reden om aan een eigen verslaggever m/v te den ken. Iemand die onbevooroordeeld verslag uitbrengt over de commissie- en de raadsvergaderingen en die ook het jargon vertaalt natuurlijk. Het zou voor de kiezers aardig zijn om te weten hoe, waar en waarom hun vragen en opmer kingen stuklopen. Voor de geachte afgevaardigden kan het niet anders dan zinvol zijn om hun achterban te laten weten hoe zij functio neren. Uiteindelijk zijn de politici er voor de kiezers en niet andersom. Daar om dus graag een eigen verslaggeving. Maar dat zal wel weer te duur zijn en bo vendien zouden er misschien ook te veel zeepbellen uit elkaar spatten? E.G.Timmer-Geerlings Naschrift redaktie: Het is wat al te sim pel om de onbekendheid van de kiezers met het doen en laten van plaatselijke politici af te schuiven op gebrek aan in teresse van de pers. Eerder is de vraag gerechtvaardigd of wat de dames en he ren doen wel zo interessant is. De pu blieke belangstelling voor de gemeente raad is daarvoor een aardige graadme ter... De eigen tijdschriftjes van de politieke groeperingen in Soest bieden de door schrijfster gewenste ruimte voor ei gen "onbevooroordeelde"verslagge ving. De krant is - anders dan in het Oostblok - geen automatisch doorgee fluik van de heersende opvattingen. Persvrijheid, weet u wel... Het College van Burgemeester en Wet houders is van mening dat de nieuwe in stelling voor basiseducatie, die per 1 au gustus in Soest van start gaat, een ge meentelijk organisatorisch verband dient te blijven, zoals nu ook het project Alfabetisering en Educatieve Activitei ten dat is. Dat blijkt uit het raadsvoor stel, dat in april door de gemeenteraad wordt behandeld. "Door het oprichten van een gemeente lijke instelling voor de basiseducatie brengt de gemeente tot uitdrukking de verantwoordelijkheid die zij voelt ten opzichte van groepen die in (educatie ve) achterstandsituaties verkeren," al dus het College. "Daarnaast laat de ge meente blijken dat zij garant wil staan voor het (voort)bestaan van een kwali tatief goed en samenhangend aanbod." De toneelvereniging Soester Applaus is momenteel bezig aan de laatste re petities voor het blijspel 'Een meisje om te stelen' van Jack Popplewell. De regie is in handen van Leo Pappot. Penny Shawn is letterlijk en figuurlijk een meisje om te stelen. Ze is de jongste telg uit een oud inbrekersgeslacht en verstaat haar vak. Tot ze over een stoel valt in de flat van David Warren. Ze wordt betrapt en maakt hierdoor de eer van de familie ten schande. En David berooft ze van zijn rust. Zijn verloofde vertrouwt hem niet, zijn oom dreigt zijn toelage in te houden en Penny's vader tracht de eer van de familie te redden. De politie denkt dat hij haar medeplich tige is. Hoe redt hij zich hieT zonder kleurscheuren uit? Dat is te zien op vrijdag 10 en zaterdag 11 april in de theaterzaal van C-drie aan de Willaertstraat. Op beide avonden begint de voorstelling om 20.15 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Sigaren magazijn Methorst, Soesterbergsestraat 11; Kantoorboekhandel Immerzeel, Van Weedestraat 11; VW-kantoor, Steenhoffstraat; Aan de kassa in C-drie een half uur voor hét begin van de voor stelling. Toneelspelen is een gezellige hobby. Met elkaar werkt men een aantal maan den om tweemaal per jaar een stuk op de planken te brengen. Niet alleen de spelers, maar ook de mensen voor het decor en de requisieten, de leescommis sie die nieuwe stukken voordraagt en de mensen van de organisatie. Meer infor matie over Soester Applaus kan verkre gen worden bij Leo Pappot, tel. 11430, en Joke van Doorn, tel. 22498. Alle Soester verenigingen en instellin gen op welzijnsgebied, maar ook alle burgers die geïnteresseerd zijn in wat zich op dat brede terrein van de Soes ter samenleving afspeelt, kunnen vol gende week hun "zegje" doen over het welzijnsplan 1988-1991, dat onlangs door de commissie Welzijnsplanning in concept-vorm is opgesteld. Het plan bevat naast algemene uitgangspunten een aantal min of meer concrete voor nemens en wensen voor de komende jaren. Op 1 en 2 april worden, resp. in de Vij verhof (Soest) en de Drie Eiken (Soes- terberg), inspraak-avonden belegd waarin het conceptplan wordt bespro ken onder leiding van de voorzitter van de commissie Welzijnsplanning, de heer J. Mink. Het is de bedoeling dat de reacties worden gebundeld en verwerkt in het definitieve plan, dat in de loop van mei wordt voorgelegd aan het ge meentebestuur. In het najaar vindt dan - in het kader van de begroting - besluit vorming plaats. Instellingen en burgers die, al of niet aan de hand van het plan, suggesties, verlangens, klachten of welk ander commentaar dan ook willen spuien doen er dan ook goed aan de inspraak avonden te bezoeken. Ook schriftelijk kan men reageren: uiterlijk 7 april moe ten die reacties bij de commissie binnen zijn. "Als mensen iets naar voren willen brengen moeten ze dat nü doen en niet wachten tot het najaar, want dan is het te laat," aldus de secretaris van de com missie, Ad v.d.Haar, die maandag j.1. een toelichting gaf op de inspraakpro cedure. Hij benadrukt in dat verband dat "Jan en alleman" kan reageren op het plan. "Alle reacties zijn welkom, zowel posi tieve als negatieve, en niet alleen van de betrokken instellingen. Ook wat de pu blieke opinie zinvol vindt is voor de Na aanrijding doorgereden Een inwoner van Baarn deed vorige week bij de politie aangifte wegens doorrijden na een aanrijding. Zijn wa gen, die op de Van Goyenlaan gepar keerd stond, was door een onbekende medeweggebruiker aangereden. De rechter zijkant had daarbij een flink deuk opgelopen. Gestrande auto gekraakt Een 23-jarige automobilist uit Baarn kwam in de nacht van vrijdag op zater dag in de problemen toen op de Biltse- weg zijn benzine op was. Hij liftte naar het Soester politiebureau, waar hij voorlopig werd geholpen met vijf liter benzine. Toen de Baarnaar eenmaal weer bij zijn auto was teruggekeerd ble ken onbekenden het voertuig te hebben gekraakt. Er werden acht cassetteband jes en een fles parfum vermist. commissie van belang, wat men in Soest mist, of wat men in elk geval zou willen behouden," aldus V.d.Haar. Dilemma Met dat laatste doelt hij op de treurige omstandigheid dat de discussie over het welzijnsplan min of meer wordt over schaduwd door de financiële situatie (de bezuinigingen), waardoor er ge werkt moet worden met een beperkt budget. "De commissie heeft zich goed gerealiseerd dat er niet voortdurend méér geld voor de welzijnsvoorzienin gen kan worden uitgetrokken, maar an derzijds ook dat er veel zaken zijn die niet opgegeven kunnen worden. We staan voor een dilemma. Wat we willen kan in de toekomst niet binnen het bud get gerealiseerd worden, tenzij door het afstoten van bestaande voorzieningen." De commissie beschikt nog niet over een instrument om die afweging zicht baar te maken. Het nieuwe "prioritei tensysteem" staat alleen nog globaal op papier en zal naar verwachting pas vol gend jaar toegepast kunnen worden. Ook dan echter is het systeem voor het gemeentebestuur nog niet een gegeven waarvan niet mag worden afgeweken. In de discussie "nieuw voor oud" zullen de meetgegevens een belangrijke rol spelen, aldus V.d.Haar, maar omdat het zo ver nog niet is zijn de (financiële) consequenties van het nu voorliggende plan nog niet te overzien. Extra middelen "Concreet betekent het in de situatie van nu dat we niet pleiten voor afbouw van - om maar wat te noemen - de stich ting Jeugdzorg, of de kinderboerderij, of welke voorziening dan ook. De com missie kiest minimaal voor handhaving van de bestaande voorzieningen en daarnaast voor extra middelen voor een aantal zaken." In dat verband wijst hij op de belang rijkste aanbevelingen van de commis sie, zoals de "volwaardige" subsidiëring van het clubhuis 't Kruispunt, een voor ziening voor de jeugd in Overhees, een gedifferentieerde ouderbijdrage voor de peuterspeelzalen, de uitbouw van de Molensoos, de instelling van een instru mentenfonds voor de muziekverenigin gen, de uitbouw van de AROS tot loka le omroep, de nieuwe regeling voor beeldende kunst, het "kringloopgebeu- ren" en andere zaken, die allemaal - het een wat meer dan het ander - extra fi nanciën uilen vergen. "De commissie heeft haar standpunt bepaald; het woord is nu aan de instellingen, én aan het publiek, om duidelijk te maken wat men belangrijk vindt," aldus V.d.Haar. 'Roept u maar!' De inspraak mag wat hem betreft op beide avonden de vorm krijgen van een soort "Roept u maar!", al zal er van de zijde van de commissie uiteraard ook gereageerd worden. De secretaris re kent erop dat niet alleen vanuit de be trokken welzijns-instellingen, maar ook vanuit de bevolking zelf een intensief gebruik wordt gemaakt van de in spraak-mogelijkheden. Wie zich inte resseert voor de vraag of (bij wijze van voorbeeld) de bibliotheek een veer zou moeten laten ten behoeve van de Mo lensoos of andersom, C-drie voor een nieuw clubhuis in Overhees, of een gul den méér voor de cai ten behoeve van de lokale radio al dan niet verantwoord is, en allerlei andere vragen die zich op dit terrein in Soest voordoen, wordt hartelijk uitgenodigd. Het concept-plan is verkrijgbaar of in te zien bij het INFOcentrum en de biblio theek. Voor een toelichting kan men te recht bij het secretariaat van de com missie Welzijnsplanning (Prins Hen driklaan IA, tel. 93533). Schriftelijke reacties kan men zenden naar postbus 2000, 3760 CA Soest. De beide in spraak-bijeenkomsten (woensdag 1 april in de Vijverhof, donderdag 2 april in de Drie Eiken) beginnen om 20.00 uur. In de kantine van het gebouw van Ge meentewerken aan de Lange Brink- weg wordt volgende week donderdag 9 april een informatie-avond gehou den over de "vergeten oorlog" in Af ghanistan. De bijeenkomst vindt plaats op initiatief van de werkgroep Progressief Soest, echter "buiten alle partij-politieke overwegingen om", zoals men vorige week uitdrukkelijk liet weten. De werkgroep heeft per brief een op roep gedaan aan de vertegenwoordi gers van het politieke en geestelijke le ven in Soest - met name de leden van de gemeenteraad, de afgevaardigden in de Raad van Kerken en de bestuursleden De gemeenteraad heeft vorige week ingestemd met de nieuwe subsidiever- ordening voor het welzijnswerk in Soest, zij het niet zonder enige discus sie en met de tegenstem van de fractie van D66. Adriaan Pothuizen, fractie voorzitter van de Soester democraten, maakte ernstig bezwaar tegen een arti kel, waarin de gemeente zich de vrij heid voorbehoudt om - als dat door de bezuinigingen van rijkswege noodza kelijk wordt geacht - de termijn waar op het gemeentebestuur een welzijns- instelling bekend moet maken dat de personeelsformatie wordt "inge perkt", te verkorten van één tot een half jaar. Pothuizen bracht naar voren dat in de verordening zelf geen enkel onbjectief criterium voor zo'n ingreep wordt ge noemd. "Het lijkt er veel op dat de re gelgever zich hier niet aan de regels hoeft te houden. D66 heeft daar op for mele gronden bezwaar tegen." Ook Johan Baks (CDA) - als beroeps kracht zelf verbonden aan een van de welzijnsinstellingen maar merkwaardi gerwijs onbeschroomd woordvoerder van zijn fractie op dit gebied - gaf er blijk van de "bemoeizucht" van het ge meentebestuur te vrezen. Hij liet weten dat er wat het CDA betreft nog tijdens de lopende raadsperiode een andere verordening moet komen en steunde Pothuizen in zijn bezwaar tegen het be wuste artikel. Ofschoon burgemeester Scholten Baks met enige nadruk verzocht argumenten te geven verwees de CDA-er hem ge makshalve maar naar Pothuizen. Wet houder Kingma kon zich diens bezwa ren wel voorstellen, "'t Blijft wikken en wegen, maar B. W. nemen dat soort beslissingen echt niet op eigen houtje." Volgens de wethouder heeft het College deze vrijheid nodig om, als de (Haagse) nood aan de (Soester) man komt, niet geconfronteerd te worden met al te on aangename consequenties van de be zuinigingen. "De gemeente heeft ten slotte ook haar eigen belang," aldus Kingma. Pothuizen liet zich daardoor niet over tuigen en de D66-fractie stemde uitein delijk als enige tegen de nieuwe veror dening. van het Humanistisch Verbond - om zich gezamenlijk te bezinnen op de mo gelijkheden die er wellicht zijn om de volksvertegenwoordiging en de rege ring te bewegen tot een "actief optre den" Gewezen wordt o.m. op de manifestatie van Pax Christi en het Komitee Afgha nistan Vrij, op 14 maart gehouden in het Tropenmuseum in Amsterdam. Daar werd duidelijk hoezeer vergeten i' de in Afghanistan woedende oorlog is en tevens hoe belangrijk het juist in deze weken is dat Europa aandacht schenkt en inspanning levert, om bij te dragen aan het bereiken van een politieke op lossing. Zowel de grootmachten als Pa kistan en het Afghaanse verzet zoeken naar een dergelijke oplossing van het conflict. "Tijdens de manifestatie werd hartstochtelijk gepleit voor het betonen van medeleven in de vorm van daden, zowel door de betrokken Europese or ganisaties als door de leden van de Af ghaanse verzetsbeweging: "Europe, help us!"," aldus de brief. De werkgroep vraagt de geadresseer den concreet deel te nemen aan de in formatie-bijeenkomst, waar o.a. prof. dr W. Tims uit Soest, ontwikkelingse- conoom, die als adviseur van de Pakis taanse regering de problematiek van de vredesonderhandelingen goed kent, zal spreken over de moeilijkheden en de kansen in de situatie van dit moment. Tevens is uitgenodigd de heer Roelof Munnike uit Amsterdam, voorzitter van de actie "Afghanistan in nood", die zich inzet voor medische en humanitai re hulp in Afghanistan. Gezocht wordt op dit moment nog naar een deskundi ge die de mogelijkheden van een Euro pese bemoeienis kan aangeven. De werkgroep heeft de politieke en geestelijke "leiders" van Soest dringend verzocht deze activiteit te ondersteunen en hun instemming met de oproep te melden. De avond wordt geleid door dr. P. Zee- gers uit Soest en begint om 20.00 uur. Naar aanleiding van een bijeenkomst van volwassenen is er in buurthuis De Vangrail aan de Nachtegaalweg een nieuwe hobbyclub van start gegaan. De eerste bijeenkomst (dinsdag 17 maart) werd een begin gemaakt met di verse "buurthuis-klusjes". De groep volwassenen, die wekelijks bij elkaar komt op dinsdagmorgen van 9.00- 12.00 uur heeft ervoor gekozen om eerst diverse klusjes in De Vangrail op te knappen. Timmeren, schilderen, ge reedschapreparaties enz. Het drin- fendst is de aanpassing van het handar- eidlokaal. Gereedschapskasten, kast jes voor werkstukken en een houtblok. Het ligt in de bedoeling om daarna di verse onderdelen aan te pakken zoals fietsenreparatie, reparatie van elektri sche apparatuur, maar ook volksschil deren, houtbewerking e.d. Voorop staat de gezelligheid. Het elkaar ontmoeten buitenshuis en samen wat te doen en niet alleen voor zichzelf bezig te zijn. Zaken die het buurthuis nodig heeft worden gemaakt of gerepareerd, ande ren kunnen geholpen worden of er kan gewerkt worden aan een project,bij voorbeeld het "adopteren" van een kin dertehuis voor speelgoed. Er kunnen nog veel meer volwassenen aan deelne men. De toegang is gratis en iedere dinsdagmorgen bent u welkom in De Vangrail (tel.17615). De Volksuniversiteit Soest/Soester- berg gaat aanstaande vrijdag 27 maart het 10-jarig bestaan vieren met een feestelijke jubileum-avond in C-drie. Daar wordt een programma gebracht, waarin zowel docenten als cursisten - met name van de talencursussen - hun beste beentje voorzetten in allerlei op tredens: liedjes, sketches, kleine to neelstukjes enz. Terugkijken op 10 jaar Volksuniversi teit kan niet zonder Willy Teuling, de huidige voorzitter van de Volksuniver siteit, die deze functie overigens al weer enige jaren vervult. Als één van de men sen van het "eerste uur" was zij nauw betrokken bij de oprichting van deze (ongesubsidieerde!) instelling op het snijvlak van welzijn en onderwijs, die in de loop van een decennium een belang rijke, gewaardeerde en zeker niet meer weg te denken plaats in de Soes- ter(bergse) samenleving heeft ver overd. Het is niet nauwkeurig na te gaan hoe veel Soesters er in de loop van die tien jaar een of meer cursussen hebben ge volgd aan de "VU", zoals de Volksuni versiteit in het dagelijks spraakgebruik vaak wordt aangeduid, al is er geen en kele relatie met de VrijeUniversiteit in Amsterdam, die ook heel vaak met de ze twee letters wordt genoemd. Een simpel rekensommetje maakt echter duidelijk dat het er intussen duizenden moeten zijn. Willy Teuling: "We zijn het eerste jaar al met zo'n vijfhonderd cursisten ge start. In de tussenliggende jaren zakte het aantal wel eens tot 300 400, maar dit jaar zitten we al weer op 550, inclu sief de bezoekers van de lezingen. Ui teraard zijn er heel wat mensen die van de ene in een andere cursus overstap pen." Dat laatste is zeker een bewijs dat de VU in al die jaren in Soest en Soester- berg geweldig is aangeslagen. Er zijn ook nu nog cursisten-van-het-eerste- uur, die zozeer de smaak van het leren op een "niet-schoolse manier" te pak ken hebben gekregen dat ze telkens weer een ander terrein betreden. Trou wens, ook onder de docenten is een flink aantal dat al tien jaar zijn partijtje meeblaast en ook dat zegt het nodige van de onderlinge verstandhouding binnen de VU. Deskundigheid Afgezien van de docenten, die uiter aard een behoorlijke vergoeding krij gen voor hun deskundige inspannin gen, "draait" de Volksuniversiteit op de inzet en het enthousiasme van een aan tal vrijwilligers in het bestuur, al is Willy Teuling de eerste om bezwaar te maken tegen de omschrijving "vrijwilligers". "Dat klinkt me teveel naar goed bedoe lende, maar niet al te deskundige ama teurs. Dat geldt bepaald niet voor de Volksuniversiteit, waar we in de loop der jaren heel wat deskundigheid heb ben verzameld. Inderdaad, een salaris krijgen we er niet voor uitbetaald, maar het is niet zo dat je er niets voor terug krijgt." In dat verband rept ze van talrijke leu ke, soms ontroerende ervaringen in het "menselijk vlak" en van de niet te on derschatten "sociale functie" die de VU-cursussen voor velen vervullen. "Mensen nemen de stap om er iets bij te leren, soms omdat ze het goed kunnen gebruiken, vaak ook alleen maar voor hun plezier." Een goed voorbeeld: Ou dere mensen, die op school nooit En gels hebben gehad, maar hun kinderen in Australië of een ander ver werelddeel, gaan opzoeken en dan toch óók graag willen praten met hun kleinkinderen. Zij vinden bij de VU precies wat ze zoe ken. Dat geldt ook voor al die anderen die hun leven verrijkt zien met de nuttige informatie die ze op een VU-cursus hebben opgedaan. "Er heerst altijd een gemoedelijke sfeer; niemand hoeft zich ongemakkelijk te voelen en het lijkt in de verste verte niet op een school," al dus Willy Teuling, al worden de cursus sen dikwijls wel in schoollokalen gege ven. "Maar voor de meeste cursussen worden geen hoge eisen gesteld. We hebben inderdaad een lage drempel, maar geen laag niveau! Denk maar aan het First Certificate van Cambridge, waar we ook voor opleiden." Enorme uitbreiding Geboren uit het zgn. tweede-kans- onderwijs, gestimuleerd door de eman- cipatiegolf (de VOS-cursussen) ver overde de VU zich in Soest al snel een belangrijke plaats. Het initiatief werd genomen door een aantal burgers, on der wie Willy Teuling en de eerste voor zitter, Michiel van Dorp, maar ook Wim Butzelaar, Klaas Levinga, ge steund door mensen van de VU-Baarn, die toen al lang bestond, en de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten, en tenslotte ook de gemeente Soest, met name in de persoon van de heer Zappeij. Sinds die tijd heeft het cursus aanbod een enorme uitbreiding onder gaan. Een van de eerste cursussen van de Op maandag 6 april 1987 wordt voor de 19e keer de kraammarkt georgani seerd. Er zullen weer stands zijn van verschilende organisaties die te maken hebben met zwangerschap, geboorte en de periode erna. De fysiotherapeuten die zwanger- schapslessen geven, zijn er bijvoor beeld. In hun lessen wordt er naast al lerlei oefeningen voor bepaalde spieren en ontspannings-oefeningen ook ge praat over de zwangerschap en de be valling. Moeders voor moeders is er ook. Deze organisatie verzamelt urine van zwangere vrouwen in de eerste 4 maanden. Uit de urine wordt een be paalde hoormoon gehaald, dat gebruikt wordt als geneesmiddel om onvrucht baarheid te bestrijden.Unicef is er met een stand met geboortekaartjes. Bij de stand van de Kruisvereniging kan men informatie krijgen over a.s ouderavon den en de zuigelingenzorg. Ook is er een diëtiste aanwezig, die ad vies kan geven als men vragen heeft over voeding tijdens uw zwangerschap: b.v. hoe kan ik smakelijk eten zonder zout, of hoe kan ik vegetarisch en toch gezond eten. Bij de Vereniging Borstvoeding Na tuurlijk kan men terecht voorinforma tie en adviezen m.b.t. het geven van borstvoeding. Men komt dan in contact met moeders die vanuit hun eigen borstvoedings-ervaringen kunnen hel pen. Maar er zijn er meer; de verloskun digen,mondhygiëniste, Vereniging Sa men Bevallen, Kraamcentrum Amers foort, een kraamafdeling van het zie kenhuis Zonnegloren, V.T.O.team, zwangerschapsyoga, gastouderproject, N.V.S.H. Uiteraard wordt ook de film van een geboorte thuis vertoond, ver zorgd door Alfred Benzon. De film wordt om 19.45 en 20.45 uur ge draaid. Daarnaast zijn er dia's over de ontwik keling van de baby getoond door de bu- ro-arts. Kortom er is weer veel te zien en te horen. Dit alles samen met muziek van de AROS en een kop koffie, zal het zeker weer een gezellige avond zijn. Ie dereen is van harte welkom op deze 19e kraammarkt, maandag 6 aprü 1987 van 19.30 -21.30 uur, in het Medisch Cen trum, Nieuweweg 14, te Soest. De toe gang is gratis. Soester VU was "algemene ontwikke ling" (waarin o.m. Engels, Nederlands, rekenen en maatschappijleer waren op genomen). "Het waren wel voor 98 vrouwen die de cursus volgden, want mannen meenden in die tijd nog dat ze vanzelf al ontwikkeld waren," lacht Willy. Het cursuspakket steunde in de eerste jaren vooral op de talencursussen (Nederlands, Engels, Frans, Duits, Spaans en Italiaans, maar ook nieuw- Grieks en Russisch) en ook nu spelen die nog altijd een voorname rol, maar er is intussen veel meer: van computer- kunde tot handwerken, van "pech on der weg" tot literatuur, over bloemsier- kunst, bridge, sierknippen, kunst, filo sofie, koken, broodbakken en wat niet al. Daarnaast organiseert de VU ook di verse leerzame lezingen, bijvoorbeeld over mode, of reïncarnatie, om maar wat te noemen. Flexibel "De kracht van de Volksuniversiteit is dat we heel flexibel zijn; we kunnen in spelen op actuele behoeften en vragen. Als er voldoende belangstelling is voor een nieuwe cursus, gegarandeerd dat-ie er dan komt," aldus Willy Teuling. "We zijn geen log apparaat en nog altijd on afhankelijk, zonder overheidssubsidie op de cursussen want die geven we zelf. Wie het wat minder heeft moet bij ons ook terecht kunnen. In overleg met het bestuur kan er eventueel 25 korting worden gegeven." Sinds kort krijgt de VU wel een kleine gemeente-subsidie, waardoor het kan toor in de Muziekschool aan het Kerk plein behalve op de donderdag (van 10.00 tot 13.30 uur) ook op maanaag- ochtend (van 10.00 tot 12.30 uur) ge opend kan zijn. "Dan zijn we nog be reikbaarder voor cursisten en docen ten," aldus de voorzitter. Willy Teuling is terecht van mening dat de Volksuniversiteit haar bestaansrecht in de afgelopen tien jaar nadrukkelijk heeft bewezen. "Voor de toekomst ge loof ik in een blijvende plaats in Soest, zeker met het oog op de toenemende vrije tijd. We verwachten meer en meer toeloop." In dat verband wijst ze al op het cursusaanbod van het seizoen 1987/1988, waarin behalve de gebrui kelijke cursussen weer een aantal nieu we is opgenomen, zoals calligrafie, be lasting-aangifte, kruiden en onkruiden, geheugentraining en andere, zoals fa milierecht en sierknippen, die vorig jaar al veel belangstelling trokken. De Volksuniversiteit Soest/Soester berg heeft zonder twijfel nog een goede toekomst voor de boeg. Met des te meer plezier kunnen bestuur, cursisten en docenten komende vrijdag vanaf 19.00 uur in C-drie gezamenlijk een feestje bouwen, waarin vrolijkheid ongetwij feld de boventoon zal voeren. Het ge heel wordt opgeluisterd door het optre den van de volksdansgroep Radost o.l.v. Lea v.d. Eynden. Na afloop volgt om ca. 22.00 uur een receptie in het Witte Café van C-drie, bestemd voor genodigden, onder wie ook oud-be stuursleden. Wieldoppen gestolen Onbekenden hebben vorige week vier wieldoppen gestolen van een Renault, die aan de Dokter Rupertlaan stond ge parkeerd. De eigenaar deed aangifte bij de politie. De schade bedraagt zo'n 440 gulden.

Soester Courant | 1987 | | pagina 13