Uw mooiste foto drukt Van Essen gratis groots g*»™.) voor u af! 1 2 3 FQJJcJJtM' P300AF CAMCORDER 'Cadmium-vervuiling Chemco geen bedreiging volksgezondheid' Kodak scliocmsikcr ALS U EEN-TWEE-DRIE UW HUIS WILTVERKOPEN, KIEST U MAKELAARDIJ PETERS. 'Grotere Albert Heyn verbetering voor kwaliteit van het aanbod in Soest' 3398,- WOENSDAG 25 MAART 1987 SOESTER COURANT PAGINA 3 Bodemsanering Soestduinen krijgt hoogste prioriteit, maar deskundigen zeggen: In provincie Utrecht mogelijk 5000 gevallen van bodemverontreiniging Kan een TV een kunstvoorwerp zijn? Komt u maar kijken naar Bang Olufsen Denk aan kinderen Een vast taxatiebedrag. Niet verkocht: geen kosten voor u. Maximale publiciteit. iSl 02155-16251 Peters Makelaardij o.g. Soest Baarn, Amersfoort en Hoevelaken Winkelkring-voorzitter J.S. Nota: TV Klachten bezorging Soester Courant Ga daarom met uw volle filmrolletje meteen naar Van Essen: De Kodak Select fotohandelaar van'Soest. Daar maken ze vakwerk van uw hobby. En heel de maand maart krijgt u bij uw ontwikkelde en afgedrukte foto's een waardebon van formaat. Goed voor een GRATIS fotovergroting van 20 x 30 cm. Een groots kado in deze lentemaand van Kodak en van r\ v v foto-fikn-wdeo j j computer/ C-7 Van Essen, Winkelcentrum Hartje Zuid, tel.: 02155 - 12 8 74. Vraag Select foto afwerking door Hoewel er geen direct gevaar voor de volksgezondheid bestaat is de bo dem in Soestduinen op sommige locaties zwaar verontreinigd met cad mium en borium. De vervuiling is zo ernstig dat de provincie Utrecht de eerste prioriteit heeft gegeven aan de sanering van dit waterwingebied, terwijl in de provincie 600 gevallen van bodemverontreiniging bekend zijn. Zowel van de kant van de provincie als van Chemco is meegedeeld dat de naar schatting 350 kilo cadmium en een niet vastgestelde hoeveel heid borium op korte termijn geen bedreiging vormen voor het drinkwa ter. Feit blijft wel dat de keerzijde van de hooggeconjucteerde medaille ook in de natuurrijke omgeving van Soestduinen grond onder de voet heeft gekregen, en dat de twee genoemde zware metalen ook in het grondwater in de bebouwde kom zijn aangetroffen. Zoals al eerder bekend was gemaakt is mium en borium. Beide metalen dragen de cadmium afkomstig van Chemco Inc. Soest. Het chemische bedrijf ont dekte vier jaar geleden de vervuiling. Volgens deskundigen is in de periode 1935-'55 cadmium in de bodem te rechtgekomen doordat een oude spui- put van het ketelhuis lek was. De giftige stof heeft zich in de afgelopen jaren een baan gevormd in het duingebied tot op een maximale afstand van het bedrijfs terrein van ongeveer 400 meter. Bij on derzoeken is ook vast komen te staan dat er borium in de bodem zit. Dit zou vermoedelijk afkomstig zijn van De Kat-Emaille, een bedrijf dat voorheen in Soestduinen was gevestigd. Welis waar is niet bekend hoeveel borium in de grond zit, uit de onderzoeken is wel een vrij nauwkeurige inventarisatie van de vervuiling voortgekomen. Niets te vrezen Over enkele weken starten de voorbe- reidings-werkzaamheden voor de daadwerkelijke bodemsanering die in juni begint. Dan worden de installaties operationeel. De totale werkzaamhe den zullen naar verwachting een jaar in beslag nemen. Er wordt daarbij gebruik gemaakt van een nieuwe voor leken ze ker ingewikkelde methode, waarbij 'drains', hars (uit Frankrijk) en water met een hoge zuurgraad belangrijke elementen zijn in de strijd tegen cad- kankerverwekkende stoffen, en zijn bij consumptie van hoge concentraties ge vaarlijk voor de gezondheid. De heer B.J. Mathijssen van de provincie Utrecht antwoordde echter op vragen van de bewoners dat zij niets te vrezen hebben: "In Soestduinen gaat het om lage concentraties. Er is geen gevaar. Alleen via het drinkwater wordt het kri tiek, maar dat is niet het geval. Zover is het cadmium nog niet doorgedrongen. Op verschillende plekken zijn waarne- mingsputten geplaatst. Hiermee kan het drinkwater gecontroleerd worden. Deze vorm van bewaking vindt overi gens plaats in alle waterwingebieden, ongeacht het feit of er bodemverontrei niging heeft plaatsgevonden. De bodemsanering houdt onder meer in dat ruim honderd bomen het veld moeten ruimen. Ook zal veel grond worden weggegraven. Het saneringsge- bied wordt tijdens de werkzaamheden afgezet, en zal na de voltooiing zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat worden hersteld. De bewoners moeten zeker in de aanvangsfase rekening hou den met overlast van werkverkeer. 'Nalevering' Na de sanering zal het nog jaren duren voordat de bodem in Soestduinen voor honderd procent gezuiverd is. Cad mium verplaatst zich in een jaar tijd on geveer acht tot tien meter. De ingrijpen de sanering zal in het komende jaar wel de belangrijkste onreine kernen uit de bodem wegnemen, zodat er geen 'nale vering' meer kan plaatsvinden. De 'restjes' worden daarna weggehaald. Drs. A.C.H. van Peski, directeur we tenschappelijke en technische informa tie van Chemco, heeft desgevraagd meegedeeld dat er geen gevaar bestaat voor mensen die zich in het vervuilde duingebied ophouden. "De verontrei niging zit metersdiep onder de grond. De bewoners ende recreanten hoeven zich geen zorgen te maken," aldus Van Peski. Met de sanering van de bodem is een bedrag gemoeid van om en nabij de vijf miljoen gulden. De gemeente Soest zal daarvan bijna een half miljoen gulden betalen. Het resterende bedrag komt op de rekening van de rijksoverheid, die momenteel in onderhandeling is met de directie van Chemco over een bijdrage van de fotografische industrie die ver antwoordelijk is voor de verontreini ging- De bewoners van Soestduinen zullen voortdurend op de hoogte worden ge houden over de gang en stand van za ken. Ze zullen periodiek een informa tieve brief krijgen toegestuurd, terwijl ze desgewenst polshoogte kunnen ne men in de directie-keet, die tijdens de werkzaamheden zal worden gestatio neerd en bemand. Projectleider van de bodemsanering is de heer U.P. Acker- mann van de provincie Utrecht. De open avond bij Chemco aan de Beaufortlaan verliep vrijdagavond ove rigens in een uitstekende sfeer. De be drijfsleiding en de provincie hadden zich terdege voorbereid op de komst van de bewoners, die alle ruimte kregen voor het stellen van vragen. Algemeen Directeur ing. J.H.G. Cloosterman van Chemco ("We hebben deze avond ze ker met enige plankenkoorts tegemoet getreden") kwam ook tot de conclusie dat de ontmoeting tussen de bewoners en Chemco naar tevredenheid was ver lopen. "We zijn blij zulke buren als u te hebben," besloot de heer Cloosterman de bijeenkomst. Inbraak Prins Hendriklaan Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een woning aan de Prins Hendriklaan. Hij kwam het huis binnen door het forceren van een raam. De buit bestond o.m. uit een staartklok, drie schilderijen, een fototoestel, een asbak en een zilveren theeservies. Geen TV is vergelijkbaar met de Beovision MX 2000 van B&O. Als een kunstvoorwerp staat hij In uw kamer, ook als er geen uitzending is. Is die er wel, dan geniet u nog meer. Van stereo-ontvangst. Van een superieur beeld onder alle lichtomstandig heden door het speciale kontrastscherm. En van het veilige gevoel dat dit toestel is voorbereid op alle toekomstige ontwikkelingen. U kunt dit fraaie kunstvoorwerp bij ons ook nog in vier kleuren krijgen: rood. zwart, zilver of wit. Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 In de provincie Utrecht zijn ruim 600 gevallen van bodemverontreiniging bekend. Het gaat daarbij voorname lijk om (voormalige) bedrijfsterreinen en stortplaatsen. Men vermoedt dat er in totaal op 5.000 locaties in de pro vincie sprake is van matige tot ernstige bodemverontreiniging. De heer BJ. Mathijssen, hoofd bedrijfsbureau van de afdeling bodembeheer provinciale waterstaat, heeft dit meegedeeld. Hij deed dat tijdens een open avond voor de bewoners van Soestduinen in het bedrijfspand van Chemco. Dit foto grafische bedrijf is verantwoordelijk voor vervuiling van een groot gebied met cadmium. In Soest zijn drie gevallen bekend van giftige stoffen in de grond. Behalve het waterwingebied Soestduinen, is in het verleden verontreiniging aangetroffen in de grond rondom het bedrijf Rand stad, dat tot voor enkele jaren geleden was gevestigd aan de Eikenlaan. Deze grond is uit de tuinen van belendende percelen weggegraven en opgeslagen in het bedrijfspand. Ook bij Cojabé, dat van 1950 tot begin tachtiger jaren op de hoek Eigendom weg/Koningsweg huisvestte, is in 1984 verontreiniging geconstateerd. Volgens de planning van de provincie krijgt dit project in elk geval in de komende vier jaar geen rijkssubsidie. Dit is voor de gemeente Soest aanleiding geweest om een krediet beschikbaar te stellen van 215.000 gulden. Het gemeentebestuur wil de grond zo snel mogelijk saneren ten einde de grond beschikbaar te stel len voor woningbouw. Des te langer dit duurt, des te meer renteverlies lijdt de gemeente. De raad zal in de vergade ring van april beslissen over een eventu eel krediet. Indien de raad akkoord gaat, kan worden begonnen met de sa nering. De vervuilde woonwijk in Lekkerkerk, waardoor een groot aantal mensen moest worden geëvacueerd, was in 1980 aanleiding voor de toenmalige minister Ginjaar om een interimwet bo demsanering in het leven te roepen. De ze was erop gericht dat de rijksoverheid 90 procent en de betreffende gemeente 10 porocent van de totale kosten op zich nemen. Het rijk probeert zoveel mogelijk deze gelden te verhalen op de vervuiler, maar in de praktijk blijkt dit niet altijd mogelijk. In de provincie is jaarlijks tussen de 250 en 500 miljoen gulden nodig voor bo demsanering, maar er is slechts 130 mil joen gulden beschikbaar. Nederland loopt overigens voorop voor wat betreft de aanpak van bodemverontreiniging. Dit is vooral veroorzaakt door de enor me hoeveelheid verontreinigde loca ties. Dus of deze voorlopersrol een re den mag zijn tot trots, moet sterk wor den betwijfeld. Omdat tijdens de sanerings-werk- zaamheden van de vervuilde grond in Soestduinen extra werkverkeer gebruik zal maken van de lanen in Soestduinen, heeft een buurtbe woonster verzocht om snelheidsbe- perkende maatregelen. Dit met het oog op de spelende kinderen in Soestduinen, die zich niet altijd be wust zijn van het gevaar dat de voor- bijrazende weggebruikers vormen. "Nu wordt er vaak al te hard gere den, en als er straks meer werkver keer komt, zal de situatie nog ge vaarlijker worden," aldus de be woonster tijdens de open avond bij Chemco Inc. Soest over de genoem de bodemverontreiniging. De heer ing. J.H.G. Cloosterman, algemeen directeur van Chemco, zei toe dat hij de medewerkers van het chemische bedrijf op het hart zal drukken de verkeersveiligheid in acht te nemen. Ook beloofde hij de gemeente en de leiding van de mili taire kazerne aan de Beaufortlaan om medewerking te vragen. Denk aan de kinderen dus! Inbraak Bosstraat Een 67-jarige bewoner van de Bos straat kwam zaterdag in de loop van de avond thuis en zag tot zijn verwonde ring licht branden. In de woonkamer ontwaarde hij bovendien twee jonge knapen, die er op zijn nadering onmid dellijk vandoor gingen. De gewaar schuwde politie ontdekte dat de opens laande deuren waren geforceerd en dat een aantal laden was doorzocht. Er wordt echter niets vermist; de eigen- maar was kennelijk net op tijd thuis. De politie zet het onderzoek voort aan de hand van het signalement. 'Auto-kijker' aangehouden Een bewoonster van de Van Lijnden laan in Soestduinen belde zondagmor gen de politie, omdat een onbekende jongeman op een verdachte manier in diverse auto's liep te kijken. De politie toog op onderzoek en trof hem aan in een snackbar in de buurt. Hij werd eni ge tijd geobserveerd toen hij langs de Monnikenbosweg liep en ook daar veel aandacht besteedde aan een aantal ge parkeerde auto's. Bij zijn staandehou- ding bleek de jongeman, een 20-jarige Amsterdammer, afkomstig te zijn uit een psychiatrische inrichting. Uit kon- takt met de politie van Amersfoort bleek hij daar te worden gezocht we gens een inbraak. Hij werd aan de Keis tadse Hermandad overgedragen. Peters hanteert één laag tarief voor elke taxatie, ongeacht de waarde van uw huis. Dit in tegenstelling tot andere makelaars, die een percentage berekenen van de waarde van het huis. Peters bespaart u dus direct al honderden guldens. Als Makelaardij Peters na 6 maanden nog geen koper voor uw huis heeft gevonden en u trekt de opdracht in, dan betaalt u niets. Nog meer voordeel voor u dus, want andere makelaars berekenen u evengoed een stevig tarief. Uw huis komt volop in de publiciteit, kranten, huis-aan-huis bladen en showrooms brengen uw huis onder de aandacht van belangstellenden. Een voorbeeld hiervan is de Eekhoorn, die 7 keer per jaar in een oplage van 50,000 verschijnt Zo'n intensieve publiciteit verhoogt de kans op een snelle verkoop van het huis aanzienlijk Drie ijzersterke argumenten om Makelaardij Peters voor de verkoop van uw huis te kiezen. In Soester ondernemerskringen heeft de reactie van de voorzitter van de Winkelkring Van Weedestraat, de heer J.S. Nota, op het DPO-rapport over de vestiging van een grotere Albert Heyn- vestiging vraagtekens opgeroepen. Nota bracht tijdens de inspraakavond Bijzonder compacte Video-8 camcorder. Weegt slechts 1,4 kg! Erg een voudige bediening. Automatische belichting en autofocus scherpstelling. Super-gevoelige CCD-chip voor haarscherpe beelden. Unieke kleuren- processor zorgt ook bij weinig licht voor levensechte kleuren. Rechtstreeks aansluitbaar op elke TV. Ingebouwde microfoon. Lichtsterk 1.6/12- 30 mm zoomobjectief met macro. Inclusief accu, acculader en TV-adapter. Aantrekkelijke prijs. Van Weedestraat 85 Tel. 13917 op 10 maart, waar het rapport van de firma Van Heesewijk werd besproken, naar voren dat de omzet die AH "naar zich toerekent" ten koste ^aat van be staande bedrijven in de dagelijkse sec tor (5 miljoen). Hieronder een nadere uitleg van de Winkelkring-voorzitter. "Natuurlijk ben ik als Winkelkring-man verheugd dat meneer Albert Heyn een nieuwe, grotere vestiging wil realiseren in het winkelgebied Van Weedestraat, blijkens het DPO-rapport het winkel centrum waar de meest aankopen wor den gedaan. Wat mij echter zorgen baart is de omvang van de nieuwe vesti ging, met daaraan gekoppeld de omzet- claim van 10 miljoen méér dan de huidi ge vestiging," aldus Nota. Van die omzet-claim moet 5 miljoen komen van de reeds gevestigde bedrij ven in de dagelijkse sector - naast super markten ook bakkers, slagers, zuivel, bloemen, etc. Het rapport spreekt over een gemiddelde van vier procent en noemt dat een "beperkt negatief ef fect". Vraagtekens bij grootte "Daar kan ik me niet helemaal in vin den," aldus de Winkelkring-voorzitter, "mede doordat toevloeiing uit de regio van 1,5 miljoen naar mijn idee niet te realiseren is. Ik zet dus vraagtekens bij de gróótte van een nieuwe AH-vesti- ging in de Winkelkring, met bij de reali sering van een grotere vestiging op zich zelf." Volgens Nota moet men bij het bepalen van een standpunt niet alleen de vraag betrekken of de Soester middenstand voor of tegen het plan is, maar ook de ontwikkeling van de winkelvoorzienin gen in de regio. Volgens hem hebben Amersfoort, Baarn en Hilversum nu al een aantrekkingskracht boven Soest van zo'n 50 procent in de non-food- sector. "Door de vestiging van een gro tere Albert Heyn zal de koopkrachtbin ding aan Soest ook in de non-food gro ter worden," aldus Nota. "Zónder een grotere AH zullen ook in die sector steeds meer mensen hun aankopen bui ten Soest gaan doen." "De vraag die ik, als ondernemer uit Soest, heb gesteld is of de nieuwe AH in de voorgestelde omvang niet te veel ten koste zal gaan van de reeds aanwezige bedrijven in heel Soest. Ook de rijks consulent, de heer Blok, heeft in dit ver band om juistere berekeningen ge vraagd," merkt de Winkelkring-voor zitter op. Volgens hem zijn de ondernemers uit Soest-Zuid niet zozeer tegen een grote re AH in Soest, "maar een aantal win keliers uit Soest-Zuid verzet zich tegen de vergroting van de Van Weedestraat; ze beroepen zich op een twee-polige winkelstructunr, die overigens niet ge baseerd is op kwantiteit maar op gelijk waardigheid." Die gelijkwaardigheid - "de kwaliteit van een winkelgebied", al dus Nota - is volgens hem afhankelijk van aanbod, branche-samenstelling en van de ondernemers zélf. Verbaasd "Uit het rapport blijkt dat de keuze mogelijkheid in het winkelgebied Van Weedestraat sterk is en dat de bestedin gen van de cosument hier hoger zijn dan elders in Soest. Dat heeft me toch wel verbaasd," stelt de Winkelkring-voor zitter. "Het is de consument die de meeste waarde toekent aan de Winkel kring, en niet het rapport! Dat mag dan niet zo leuk zijn voor de winkeliers in Soest-Zuid, maar om dan de gemeente te verwijten dat zij als belanghebbende de Van Weedestraat voortrekt vind ik onbeschaamd." Volgens hem is de consument méér ge baat bij een kwalitatief goed winkelap paraat dan bij kwalitatief slechte win kelvoorzieningen, verdeeld over twee gebieden in Soest. "Laten we," aldus de Winkelkring-voorzitter, "de effecten van een nieuwe AH-vestiging als on dernemers in Soest maar eens goed op een rijtje zetten. Dan ben ik van mening dat dit een positieve invloed heeft o on dernemers én cosumenten van Soest." In de ledenvergadering van de Winkel- kring Van Weedestraat zou gisteravond een conceptbrief worden besproken waarin het officiële standpunt van de Winkelkring ten opzichte van een nieu we AH-vestiging is neergelegd. Na ver kregen goedkeuring door de leden zal dit standpunt een dezer dagen worden overgebracht aan Burgemeester en Wethouders van Soest. Indien U 's woendags om 18 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt U tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als U later dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt U de krant de volgende dag in de bus.

Soester Courant | 1987 | | pagina 3