kijken" inkeliers organiseren in uni vrijetijds-markt "hobbies Tieuw evenement in Hartje-Zuid DE KORTE VAKANTIE STEEDS MEER FAVORIET TU IN-ADVIESCENTRUM 't vaardêrtwoqt ■OENSDAG 1 APRIL 1987 SOESTER COURANT PAGINA 13 anstaande zaterdag in C-drie iteraire avond met Willem Jan Otten Zwangerschapsgymnastiek Schrijven voor Amnesty Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Klachten bezorging Soester Courant voor doe-het-zelvers Nu winterschade gazons aanpakken! Zondag 5 april in de Open Hof Oecumenisch Avondgebed: 'De kerk, een beweging' plannen van de winkeliers in Har- -Zuid om in juni een soort markt ex -tentoonstelling te organiseren 'De Rank", nemen vastere vormen Direct na de eerste berichten in 'ze krant, enkele weken geleden, rd duidelijk, dat er voldoende deel- e zal zijn om het festijn doorgang lntai vinden. De initiatiefnemers, ;n van de promotiecommissie de zuidelijke winkeliersvereni- is er nog niet helemaal uit of er ke dient te zijn van een tentoon- lling dan wel van een markt, s organisatievorm is mede afhanke- k vna het soort aanmeldingen dat zich g zal voegen bij het huidige poten- rel. Een bonte rij van belangstellen- n is momenteel goed voor een bont schakeerde verzameling hobbies. Er ijn (alles mnl. en/of vrl.): poppenma- rs, textielververs, wevers, naaldkun- enaars, graveerders, schilders, kleiers, ntklossers, auteurs, tekenaars, kra- nketting- en oorbelontwerpers, heepjes-in-flessen-bouwers, dich- rs, bouwplatenbouwers, volksschil- erkunstenaars, bloemschikkers, er is "lfs een oude-motorfietsen-fanaat on- er de aanmelders, die met schitterende ommende stalen rossen uit de jaren ntig en dertig acte de présence wil geven en de aanmeldingen druppelen nog steeds binnen bij het secretariaat. Een aantal vindt dat zij gedurende de tentoonstelling tekst en uitleg moet ge ven, anderen willen alleen hun werk stukken ter beschikking stellen en ge ven de wens te kennen meer voor een tentoonstelling dan voor een markt te voelen. Hoe dan ook, er is aanleiding genoeg om er op dit ogenblik maar van uit te gaan, dat die markt of tentoonstel ling (of beide) er wel zal of zullen ko- Bijeenkomst Tijdens een onlangs gehouden vergade ring, speciaal gewijd aan het op handen zijnde hobbygebeuren, stelden de com missieleden vast, dat er zeker voldoen de deelnemers en deelneemsters te vin den zullen zijn. Het aantal thans voor handen zijnde belangstellenden verte genwoordigt zowel hobbyheren als- da mes. De leeftijdscategorieën zijn breed verdeeld, zodat er in tal van opzichten sprake kan zijn van een universele col lectie, die voor elk-wat-wils te bieden zal hebben. Talloze vragen werden op het team afgevuurd. Over de wijze waarop de goederen verzekerd zullen zijn, of ze worden gehaald of gebracht, wie de spullen opstelt of ophangt, hoe de indeling eruit zal zien, of er prijzen te winnen zijn, enz. Allemaal vragen waarop men op dit moment de juiste antwoorden nog niet weet. Alle zich tot op heden aangemeld hebbende geïnte resseerden hebben een kort briefje thuis gekregen, waarin een binnenkort te houden bijeenkomst wordt aangekon digd. De commissie wil eerst nog eens al diegenen, die het eerste bericht hebben gemist (de publikatie vond plaats tij dens de krokusvakantie) alsnog in de gelegenheid stellen zich op te geven. Pas als een totaaloverzicht voorhanden is worden de meest voor de hand lig gende besluiten genomen en zal een vergadering voor alle toekomstige deel nemers en deelneemsters worden be legd. Iedereen krijgt daarover dan be richt thuis, terwijl de datum en de tijd ook in onze krant zullen worden aange kondigd. Speciale editie Soester Courant In de week voorafgaande aan de te hou den tentoonstelling, zal de Soester Courant een speciale editie over hobby en vrije tijd uitbrengen. Daarin zullen veel tips worden gegeven en er zal een schat aan voorlichting over de meest uiteenlopende vormen van vrijetijdsbe steding over het voetlicht worden ge- Recentelijk bleek uit een opinie onderzoek van het Nationaal Bu reau voor Toerisme, dat het aantal korte vakanties sterk stijgt. Dat is voor een deel ook bevorderd door de mogelijkheden die bv. de bungalowparken in ons land bieden. Hierop inhakend levert Rodelle SA een tweetal handzame weekeindtas- sen. Vervaardigd van oerstevig can vas in grijsblauw, ruitvormig door gestikt en voorzien van verstelbare draagbanden, zijn het fijne tassen voor een korte vakantie of week- eindtrip. Vooral voor de jonge reiziger ideaal want deze Rodelletassen kunnen een stootje velen. Als extra tas bij de grote reizen kunnen zij gemakkelijk als 'handbagage' dienen bij 'n lucht reis. Informaties over deze tassen: Rodelle SA Nederland, Zonnestein 81-83, 1181 LT Amstelveen 19e Kraammarkt 6 aprii 1987 Zaterdag 4 april is de dichter, toneel schrijver, romanschrijver, criticus (van Vrij Nederland) en vertaler Willem Jan Otten (34 jaar) te gast in de literaire sa lon van C-drie. Zijn eerste bekendheid kreeg Otten in 1975 na publicatie van "De Eend", een verhalend dichtwerk, een soort helden dicht, iets dat tegenwoordig niet vaak meer wordt geschreven. Daarna volgt de dichtbundel'. "Het ruim" (1976). Otten zinspeelde met deze titel op het woonschip, waarmee hij destijds in Amsterdam lag. Het ruim Een rukwind slaat mijn schoonschrift op In al mijn spiegels zie ik wolken In een oogwenk staat mijn schrijfma chine blank, het schip dat ik bewoon kan open. Ik sluit het nu met luiken af. Verkeken elke kans op iets dat aan het ruim wat leven geven kan, iets ongedachts de komst van een verwaaide reiger. Veel succes had zijn toneelstuk "Een sneeuw" (1983). hoofdthema van dit familiedrama is het verdwijnen van de getuigen, van de mensen die in kampen hebben gezeten en het verzuim van de 3e generatie zich werkelijk rekenschap te geven van de ervaringen van deze mensen. De vragen die gesteld hadden moeten worden zijn niet gesteld. In 1985 verscheen een essay over de pornografische zucht: "Denken is een lust". Een analyse van de pornografi sche verslaving, met daarin autobiogra- fische fragmenten, waaronder: "Mijn behoefte om het op te schrijven was al lereerst om het aan degeen met wie ik ben uit te leggen. Een biecht, zo van: nu wil ik me weieens nader verklaren. Ik weet datje 't weet, maar we hebben 't er nooit over." "De geeuwhonger naar naakte, zeer naakte lichamen bestrijd ik met het verzamelen van afbeeldingen van naakte, zeer naakte lichamen." "Lichaam en blik" (1986), zijn derde grote toneelstuk, gespeeld door Baal, houdt thematisch verband met het es- Willem-Jan Otten. say "Denken is een lust". Een soort eer herstel van de schaamte naast een ver ontschuldiging van de seksuele fanta sie. De eerste roman verscheen in 1984: "Een man van horen zeggen". De we reld wordt in deze roman bekeken uit de gezichtshoek van een 10 jaar voor dien overleden man. Hij kan wel zien, maar niet gezien worden: "Ik besta want ik word herinnerd". Tenslotte nog een jeugdgedicht van de dichter: "Dichten is een kat die voorzichtig buiksluipend door het gras een aanval doet op een juist gevallen appel. Het belooft een zeer interessante avond te worden. De salon begint om 20.30 uur en wordt muzikaal omlijst door Mark Drost, die liederen zingt van Francis Pouleng Igor Strawinsky, Ton de Leeuw en Richard Strauss. Phyllis Ferwerda begeleidt hem aan de piano. Na de pauze is er volop gelegegenheid om met de zeer veelzijdige auteur van gedachten te wisselen. Toegangsprijs f 5,-; CJP f 3,50, produk- tie en presentatie: Nelleke Streefkerk. Zoals gebruikelijk organiseert de werk groep Soest van Amnesty International elke 2e woensdag van de maand haar schrijfmiddag. Deze keer wordt de schrijfmiddag gehouden op woensdag 8 april a.s in het Amnesty-centrum aan de Duinweg 21. Iedereen kan persoonlijk een protest schrijven tegen gevangen neming, marteling van mensen op grond van ras, geloof en/of huidkleur. Dez keer wordt er geschreven voor: Andres Jose Solares Teseiro uit Cu ba Deze 40-jarige civiel ingenieur zit een gevangenisstraf uit van 8 jaar op een veroordeling wegens "vijandige propa ganda". Hij werd op 5 november 1981 gearresteerd en beschuldigd van de voorbereiding en organisatie van een politieke partij, gericht tegen het com munistische regiem, de Cubaanse Re volutionaire Partij. Brieven gericht aan de Franse president Mitterand en de Amerikaanse senator Edward Kennedy, alsmede aan zijn neef in de USA, waarin hij kritiek lever de op het communistische regiem, wer den onderschept en hebben mede ge leid tot zijn veroordeling. Andres Solares wordt gevangen gehou den in de Combinado del Este-gevan- genis te Havana; daar mag hij 1 maal per halfjaar bezoek ontvangen en geen correspondentie voeren. Yusuf Osman Samantar uit Somalië Deze 55-jarige avocaat en voormalig parlementslid heeft de meeste van de 17 jaar die het huidige bewind aan de macht is gevangen gezeten. Hij wordt sinds 1976 zonder aanklacht of proces onafgebroken gevangen gehouden in gevolge de Detentiewet, waarin geen bepalingen omtrent de mogelijkheid van hoger beroep is opgenomen. Ook herziening van de strafzaak is niet mo gelijk. Na zijn studie politieke weten schappen aan de universiteit van Rome behaalde hij een juridische graad in So malië. Yusuf Osman Samantar wordt voort durend in eenzame opsluiting gehou den in de Labatan Jirow-gevangenis onder "maximum security", gelegen vlakbij Baidoa. A,mnesty heeft diverse keren vernomen dat hij chronisch ziek bracht. De Hartje-Zuid-winkeliers zul len ongetwijfeld op het feest inhaken met eigen standjes of kraampjes, waarin artikelen te koop worden aangeboden, die zullen zijn afgestemd op de hobby manifestatie. Het is de bedoeling dat er gedemonstreerd gaat worden en, indien er belangstelling voor bestaat, worden de mogelijken van muzikale uitvoerin gen onder de loep genomen. De organi satoren willen in principe iedereen toe laten. De ruimte en het uiteindelijke aantal deelnemers zullen de maatstaven zijn als er toch tot selectie zal moeten worden overgegaan. Maar dit en allerlei andere zaken komen zeker goed op een rijtje aan de orde tijdens de nog vast te stellen vergadering. Hartje-Zuid roept iedereen, die meent met een interessan te hobby deel te moeten nemen aan de markt of tentoonstelling, die onder de naam "Hobbies Kijken" in de eerste helft van juni in De Rank zal worden ge houden op, zich zo snel mogelijk te melden bij het Secretariaat van de Pro motiecommissie van Hartje-Zuid, p.a. Edith Pols, Isaacstraat 15, 3766 BK Soest, telefoon 02155-16224. U kunt u schriftelijk of telefonisch melden. In het laatste geval uitsluitend van maandag tot en met vrijdag tussen 19.00 en 21.00 uur. is en geen behoorlijke medische verzor ging krijgt. Gedurende zijn detentie mag hij geen bezoek of brieven van fa milie ontvangen. Mehdi Zana uit Turkije Deze 47-jarige Koerd en voormalige burgemeester van Diyarbakir zit een gevangenisstraf uit van ruim 31 jaar. Na de militaire staatsgreep van maart 1971 werd hij gevangen gezet en in 1974 weer vrij gelaten na een algemene am nestie. In 1977 werd hij tot burgemees ter gekozen en na de militaire staats greep van september 1980 weer gevan gen gezet. Tijdens een bezoek van een delegatie van de Raad van Europa in april 1984 vertelde Zana dat hij ver scheidene keren was gemarteld en tus sen februari 1981 en juli 1982 dagelijks werd gemarteld. Hij is doof aan het lin ker oor en een van derugwervels is ver schoven. In mei 1984 werd hij door een militaire rechtbank tot nog 7 jaar extra veroor deeld omdat hij tijdens het proces een leuze geroepen zou hebben. Alle be schikbare informatie wijst erop dat hij is veroordeeld wegens zijn positie in de Koerdische samenleving en zijn steun voor een eigen Koerdische culturele identiteit. Aan de autoriteiten van Cuba, Somalië en Turkije zullen brieven worden ge schreven met het verzoek tot vrijlating van de gevangenen en/of opheldering over het lot van de gevangenen. Er zijn voorbeeldbrieven,schrijfmateriaal en postzegels beschikbaar. Nadere informatie bij mevrouw J. den Oude, telefoon 14622. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 2 april Van 9.30 -11.30 uur is het weer een creatieve ochtend voor volwassenen. We maken dan weer dingen die voor de tijd van het jaar toepasselijk zijn. Nu zijn we weer bezig voor de pasen. Heeft u zin om eens een keer te komen kijken dan bent u natuurlijk van harte welkom. De kosten voor deze ochtend zijn f 3,- inclusief materiaal en koffie/thee Deze middag komen Rob en Saskia met hun vriendjes en vriendinnetjes hun verjaar dagspartijtjes bij ons vieren. Vrijdag 3 april Als eersten komen de peuters met hun papa's en of mama's bij ons langs om ge zellig met andere peuters te spelen en met andere papa's of mama's koffie/ thee te drinken. We zijn open van 9.30 en we sluiten de peuter-ouderochtend om 11.30 uur. De kosten van deze och tend zijn f 3,- per peuter met ouder, 's Middags is er weer de Meidenclub voor meiden van 8 t/m 12 jaar. Deze keer gaan we sieraden maken. Heb je een leuk idee voor om je nek, pols, kom dan en voer het uit. Het is van 15.45 tot 17.00 uur en het kost je f 1,-. Zaterdag 4 april Op zaterdag is het altijd erg gezellig op de kinderboerderij. Wil jij dat ook eens meemaken dan moet je eens langs ko men. Er zijn dan kinderen die hun ver jaardag bij ons vieren maar er zijn ook kinderen die het gewoon leuk vinden om bij' ons hun vrije zaterdag door te brengen. We beginnen om 13.30 uur en we stoppen met deze gezellige middag om 16.00 uur, het kost je f 1,-. Dinsdag 7 april Net zoals op de vrijdagmorgen is er ook op dinsdagmorgen een peuter-oude rochtend, hartstikke druk maar ook hartstikke gezellig. Het is van 9.30 tot 11.30/ de kosten zijn ook deze ochtend f 3,- per ouder met kind. Woensdag 8 april Vandaag, woensdag 8 april, is Jan Klaassen erg verdrietig. Waarom dat zal hij aan jullie komen vertellen tussen 14.00 en 16.00 uur, maar dan moet je natuurlijk wel komen kijken en mis schien lukt het jou wel om Jan Klaassen te troosten. We gaan met Jan Klaassen ook wat leuks doen. De kosten voor de ze middag zijn f 1,-. Donateurs Vindt u ons werk goed, stort dan uw fi nanciële bijdrage op gironr. 4496858 t.n.v. De Vrije Teugel in Soest. De fysiotherapeuten, die de zwanger- schapslessen voor de kruisvereniging Soest en Soesterberg verzorgen, zullen aanwezig zijn om inlichtingen te ver schaffen over deze (voor leden) gratis cursus. In hun lessen kan men uiteraard nogal wat oefenstof voor spierversterking en houdingsverbetering en tevens aanwij zingen ter voorkoming van klachten die rond een zwangerschap en bevalling kunnen voorkomen. De ontspannings oefeningen en ademhalingstechnieken spelen in op de specifieke gebeurtenis sen in de uren rond een bevalling. Voor de partners is ook een avonde gereser veerd om zich daarop voor te bereiden. De dieëtiste I. Als u in verwachting bent, moet u dan anders eten dan u gewend was? Nee, in het algemeen niet. Maar als u zelf denkt dat ae voeding tot nu toe niet zo best was, dan is het nu een goed mo ment om te kijken hoe het beter kan. Drinkt u genoeg melk of karnemelk of Aanstaande zondagavond vindt in de Open Hof (hoek Dalweg/Veenbes- straat) weer een Oecumenisch Avond gebed plaats dat is voorbereid door de gelijknamige werkgroep van de Raad van Kerken Soest. Het thema is dit maal: 'De kerk, een beweging.' Het avondgebed is het derde in een cy clus over gemeente-zijn, waarin vragen aan de orde komen als: hoe staan we in of buiten de kerk, hoe beleven we de kerk? In vorige avondgebeden zijn zo- welpersoonlijke als meer algemene er varingen aan de orde gekomen. In de bijeenkomst van aanstaande zondag gaat het ook om de kerk als instituut: heeft ze in het jaar 2000 nog bestaans recht? Koffer met boeken gevonden Een bewoonster van de Beetzlaan waarschuwde de politie, nadat ze zater dagmorgen een man, vergezeld van twee kinderen, een koffer had zien neerzetten aan de Hellingweg. De poli tie onderzocht de zaak en ontdekte dat de koffer gevuld was met kinderboe ken. De herkomst is nog onbekend. De politie heeft de spullen als gevonden voorwerpen meegenomen naar het bu reau. Jongeman onwel in trein Omdat hij in de trein plotseling onwel was geworden vroeg een 21-jarige jon geman uit Baarn vrijdagmiddag om hulp bij het NS-personeel op het station Soest-Zuid. Hij bleek eerder die dag bij een valpartij zijn enkelbanden te heb ben gescheurd; door pijn en hyperven tilatie voelde hij zich niet goed worden. De ontboden ambulance behoefde niet te worden ingeschakeld; de jongeman weTd per taxi thuisgebracht. Winkeldiefstal Personeel van een supermarkt aan de Smitshof betrapte maandagmiddag een 53-jarige vrouw uit Soest op het plegen van een winkeldiefstal. De buit bestond uit vier pakjes sigaretten. De vrouw werd overgedragen aan de politie. chocolademelk, eet u fruit, kiest u voor bruin- of volkorenbrood. De dieëtiste op de kraammarkt wil u graag hulp ge ven bij voedingsvragen. II. Als je zwanger bent is het dan wel goed om vegetarisch te eten? Hoe moet u uw voeding aanpassen aan de zwan gerschap. Het is goed mogelijk om tijdens de zwangerschap vleesloos te eten. U moet dan wel zorgen dat er goede vervangin gen van vlees gebruikt worden. De dieëtiste op de kraammarkt wil u graag hulp geven bij voedingsvragen. III. Eten zonder zout als je zwanger bent? Natuurlijk is dat niet prettig, maar er zijn tal van mogelijkheden om "smaak" aan uw voeding te geven. Rooster het zoutarme brood eens of wikkel een stukje vis in folie met een uitje en peter selie en kook dit zachtjes gaar. Nog meer ideeën? De dieëtiste op de kraammarkt wil u graag hulp geven bij voedingsvragen. Aan het avondgebed wordt meege werkt door ds. Doeke Land. Het is de bedoeling dat de bijeenkomst plaats biedt voor discussie, zodat er in plaats van de gebruikelijke monoloog een dia loog ontstaat, waarin een werkelijke ge- dachtenwisseling plaatsvindt. Zoals gebruikelijk heeft de bijeenkomst de vorm van een liturgische viering. Ook nu gaat het in het Oecumenisch Avondgebed niet alleen om bezinning en gebed, maar ook om initiatieven tot mogelijke actie. De bijeenkomst in de Open Hof begint om 19.00 uur. Ieder is welkom. Indien U 's woendags om 18 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt U tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als U later dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt U de krant de volgende dag in de bus. Valse APK-sticker De politie heeft vorige week een 23-ja rige Hilversummer geverbaliseerd om dat hij op het nummerbord van zijn auto een valse APK-sticker had. De sticker bleek afkomstig te zijn van een bekende computerfirma en had nagenoeg de zelfde groene kleur als het officiële keu ringsteken van 1986. De auto was in eerste instantie aangetroffen op een parkeerplaats op het industrieterrein. De politie moest posten tot einde werk tijd, voordat de eigenaar zich bij zijn au to vertoonde. De wagen werd overgebracht naar het bureau. Daar bleek dat er in het geheel geen keuring had plaatsgevonden. De wagen verkeerde in een twijfelachtige staat van onderhoud en was bovendien niet verzekerd. Inbraak Klarinet Een inbreker heeft vorige week zijn slag kunnen slaan in een woning aan de Kla rinet. Daar forceerde hij een keuken raam. Vermist worden een geldbedrag van 850 gulden en een videorecorder. Dronken jongeman koelt woede op verkeerszuil De politie werd in de nacht van zaterdag op zondag gewaarschuwd door voorbij gangers die meldden dat een dronken man een verkeerszuil op het kruispunt Nieuwstraat/Koninginnelaan verniel de. De politie ging op onderzoek uit en constateerde dat de zuil inderdaad om ver was getrapt. Op de Laanstraat werd vervolgens de dader aangehouden, een 19-jarige Soester, die duidelijk onder invloed van alcohol verkeerde. Hij gaf als verklaring voor zijn daad dat het hem, nadat hij even tevoren een fles wijn kapot had laten vallen, allemaal te veel was geworden en dat hij zijn woede daarom maar op de verkeerszuil had ge koeld. De politie maakte proces-ver baal op. Politie ontfermt zich over 'ethersnuiver' Maandagmiddag ontwaarde het perso neel van het politiebureau op de Van Weedestraat een man, wiens gedrag nogal de aandacht trok. Hij werd het bureau binnengehaald, waar bleek dat hij zijn geest had geprobeerd te verrui men door het snuiven van ether. De man, een 52-jarige inwoner van Spijke- nisse, bleek verpleegd te zijn geweest in een verslavingskliniek. Hij werd onder zocht door een arts en vervolgens naar het ziekenhuis overgebracht. Auto gestolen Een inwoner van Soesterberg deed maandagavond bij de politie aangifte van de diefstal van zijn auto. De wagen had geparkeerd gestaan bij de skischool aan de Kerklaan. Het betreft een beige BMW 320 met het kenteken NV-02- FS. 'Doorrijder' gepakt De Amersfoortse politie heeft zondag nacht een 33-jarige inwoner van die stad aangehouden, nadat hij even tevo ren aan de Citer in Overhees een aanrij ding had gemaakt. De eigenaar ontdek te dat een van de portieren gedeukt was en kon de politie mededelen wie de ver moedelijke dader was. De Amersfoor- ter bekende. Dronken man in tuin Bewoners van de Stadhouderslaan ont dekten zondagavond niet tot hun ge noegen dat zich in de voortuin van hun huis een manspersoon ophield. De man zat daar maar en bleek zwaar beschon ken te zijn. De politie werd ingescha keld; die bracht de man naar zijn huisa dres in Baarn. Automobilist onder invloed maakt 'koprol' Een 39-jarige inwoner van Soest reed zondagavond zo hard dat hij aan het eind van de Koningsweg de hoek van de Eigendomweg miste en recht door het hek het opslagterrein van de firma Strumpel aldaar opschoot. De wagen sloeg om en bleef ondersteboven lig gen. Uit de blaastest bleek dat de man onder invloed was, hetgeen door de bloedproef werd bevestigd. De bestuur der hield aan zijn onfortuinlijke ma noeuvre geen persoonlijk letsel over, mRar zijn auto moest met een takelwa gen worden afgevoerd. Hij kreeg een proces-verbaal. Erik van Dorresteyn f/ medewerker 't Vaarderhoogt De afgelopen winter heeft ons weer de nodige ijspret verschaft. Een dergelijke winter laat bijna overal min der prettige sporen na in de gazons. Het herstel van wat strenge vorst, ijzel en vocht teweeg brachten 'schijnt' een hopeloze zaak. Lelijke gele plekken en overal mos. Toch kunnen we dit wat troosteloze aan zicht met een beetje zorg en wat moderne middelen gauw weer veranderen in een frisgroene grasmat. Om dat mosvorming het begin van het einde van elk gazon is, pakken we dat het eerst aan. Mos belemmert de groei van het gras, terwijl dit juist in de lente alle kans moet hebben om weer krachtig uit te dijen. Er zijn voor dit doel goede mosbestrijders in de handel die ons binnen 4-6 weken van het ongewenste mos afhel pen. Het beste resultaat bereiken we, door eerst het gazon te vertikuteren met de vertikuteerhark. We kammen er dan al een groot gedeelte van het mos uit en brengen lucht in de toplaag. Uitharken met een ge wone tuinhark werkt ook, maar is minder doeltref fend. Als we nu op deze wijze al een deel van het mos verwijderd hebben, werkt de mosbestrijder nog inten siever op het resterende deel. Een gunstige bijwerking van het produkt is het feit dat het gras voortaan min der ziektegevoelig is. Eén twee weken na toediening is het mos grotendeels afgestorven en kan het worden uitgeharkt. Om nu het gras weer zo snel mogelijk aan de groei te krijgen kunnen we het beste een korrelmest strooien met langdurige werking. Aan een dergelijke meststof die 3-4 maanden lang voeding afgeeft aan het gras is ook altijd een klein beetje snelmest toege voegd. Deze snelmest zorgt voor direct resultaat, dus voor een flinke groei op korte termijn. We strooien deze mest als jaarlijkse onderhoudsbemesting in begin april en nogmaals begin augustus. Als we na het verwijderen van het mos nog slechts weinig gras overhouden, is het aan te raden te renove ren met een zgn."Rapide mengsel" een combinatie van zaad van sterke grassoorten en een snelmest. Zon der omspitten geeft dit in 5-6 weken een vernieuwde grasmat. Nu is het natuurlijk een prima zaak om mos te bestrij den en het gras weer aan de groei te brengen, maar het is zeker zo belangrijk om te voorkomen dat opnieuw mosvorming optreedt. Er zijn nl. een aantal oorzaken waardoor mos de kans krijgt om zich in ons gazon te ontwikkelen. Pas als we deze oorzaken wegnemen zijn we op de goede weg. Een veel gemaakte fout, die sterk mosgroeibevorde- rend werkt is het te kort maaien van het gras. Een ideale maaihoogte is 2 1/2-3 cm. Ook het onregelma tig maaien moet vermeden worden. Verde moet een gazon, vooral als het veel belopen wordt, regelmatig worden belucht met prikker of prikrol om de grasve getatie van de nodige bodemlucht te voorzien. Dat een goede jaarlijkse bemesting noodzaak is voor ge zonde grasgroei waardoor mos geen kans krijgt is dui delijk. Het is zeker de moeite waard voor we een ga zon gaan aanleggen, even goed stil te staan bij de be zonning en het gebruik van dit geplande tuindeel. In de schaduw zullen zaden voor speelgazon niet gewel dig voldoen: op druk belopen gazons krijgen we pro blemen met zaad voor siergazon. Tenslotte nog even wat over de zuurgraad van de grond. Gras groeit het beste op een lichtzure grond. (pH 5,8-6). Op echt zure gronden heeft bekalken dus nut, op neutrale gronden echter niet. Om zelf op eenvoudige wijze de zuurgraad van tuingrond te bepalen, zijn er handige grondtest- sets in de handel.

Soester Courant | 1987 | | pagina 13