TOT JEANS BIJ '«lil m YflNEDE KRJE f SUPER FLOWER imwim Politiek en politie: vaste afspraken over geld en 'wijkgericht' werken Reconstructie Koningsweg wordt één jaar versneld Rijkswaterstaat slijpt A28 bij Soesterberg rêim Invoering van 30 kilometer-zone in woonwijken Soest? Oversteek bij Braamhage wordt verbeterd rl' BLOEMEN EN PUNTEN zo gezien TTui® kopen. ver 65e JAARGANG NO. 31 WOENSDAG 1 APRIL 1987 Politie meer op straat, per fiets ofte voet Soest wil 3 miljoen subsidie niet verspelen Politie Soest krijgt 'Alcotestmeters' Jeans mode specialist Nieuweweg 60A Soest GLAS HANDEL Beckeringstraat 50 Soest Bestaande verkeersmaatregelen kunnen worden ingetrokken 'Middengeleiders' op Burgemeester Grothestraat BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg4 - Soest - Tel. 02155-14878 VEILINGVERS en MÊ* „SUPER" VOORDELIG VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST door Gerard Paul Lieve lezer, VLAGGEN en WIMPELS, stokken en stokhouders bij laard lobby Makelaardij o.g. Bel Strater 02155-16151 Burg. Grothestraat 35 Soest. Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24 Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Een meeijarig convenant (schriftelijke afspraak) tussen de gemeenteraad en het politiekorps moet voorkomen dat er in de toekomst discussie wordt ge voerd of onzekerheid en/of onduide lijkheid kan ontstaan over de omvang van de gemeentelijke bijdrage aan de politie, boven de "doeluitkering" van het rijk. In dat convenant wordt ener zijds aangegeven waarop de politie vast kan rekenen aan financiële mid delen, en anderzijds wordt duidelijk gemaakt dat dit bedrag de "uiterste grens" aangeeft van wat de gemeente betaalt. De door burgemeester P. Scholten inge stelde werkgroep van vertegenwoordi gers van de gemeenteraad en van het politiekorps doet het gemeentebestuur dit advies, nadat men onder leiding van gemeentesecretaris W.P. de Kam via een open en informele gedachtenwisse- ling wederzijds inzicht heeft gekregen in een aantal aspecten van het politiebe leid. In de werkgroep zaten de raadsle den Neks Blommers (WD), Raymond van Gelder (PvdA), Wiebe Meilof (GPV), Adriaan Pothuizen (D66), Leidje Tomassen (Prog. Soest) en Kees Verheus (CDA). Burgemeester P. Scholten (korpsbeheerder) en commis saris J.K. Adema (korpschef) vertegen woordigden het politiekorps. Centraal thema was: hoe kan bevorderd worden dat het politiekorps meer "wijkgericht" toezicht kan houden en dat de herkenbaarheid en aanspreek baarheid van de politie op straat wor den vergroot. Wijkgericht toezicht is daarbij volgens de werkgroep geen doel in zichzelf, maar vooral een preventie- middel. Het antwoord moet volgens de werkgroep komen van een "nieuwe en andere manier van werken van het poli tiekorps", maar men realiseert zich wel dat voor zo'n veranderingsproces geld en menskracht, en meer dan dat, ge vergd wordt. Proefondervindelijk Om een en ander geleidelijk gestalte te laten krijgen moet volgens de werk groep de neiging worden weerstaan om alles eerst gedetailleerd op papier te zetten alvorens iets te ondernemen. Er kan beter proefondervindelijk ervaring worden opgedaan, zo blijkt uit het in moeizame ambtelijke taal opgestelde rapport. Daarbij moet men zich reken schap geven van storende invloeden, bij voorbeeld voor wat betreft de inconve- niëntenregeling, die een negatief effect heeft op de "werkelijke aanwezigheids graad" in wijksurveillance-uren door bijvoorbeeld inzet voor speciale dien sten en bijzondere situaties. Uitgangs punt is dat afwezigheid ten laste van zo wel de justitiële als de niet-justitiële ta ken van de politie worden gebracht. Duidelijkheid over de financiële bijdra ge van de gemeente is bij dit alles essen tieel. In het convenant is voorlopig vastge legd (het wordt officieel van kracht na goedkeuring in de gemeenteraad van juni a.s.) dat de gemeentelijke uitgaven voor de politie worden gehandhaafd op het niveau dat in de lopende meerjaren begroting is aangegeven. Voor 1988 komt dat neer op 604.000 gulden, voor 1989 op 620.000 gulden en voor 1990 op 641.000 gulden. Voor specifieke uit gaven komen daar nog eens bij resp. 66.000 gulden in 1987, 30.000 gulden in 1988, 36.000 gulden in 1989 en 26.000 gulden in 1990. Deze uitgaven betreffen onder meer een voorlichtings campagne over het wijkgerichte werken, eventuele extra opleiding voor de begeleiding daarvan, de evaluatie van een proef van 12 maanden (met in gang van 1 september a.s.) waarbij de opzet van de surveillancedienst wordt gewijzigd en meer politiemensen wor den ingezet in de wijken - in Soesterberg wordt in dat verband afgezien van een permanente bezetting van de politie post - en tenslotte de aanschaf van com puters ter ontlasting van de administra tieve werkzaamheden en een betere in formatievoorziening/ Voorwaarde In het convenant wordt aan de garantie van de gemeentelijke bijdrage de voor waarde gekoppeld dat de politie bij de prioriteitsstelling en de uitvoering van haar takenpakket rekening dient te houden met de wensen van deemeente- raad. De Commissie ABZ zal daartoe tweemaal per jaar uitvoerig worden geïnformeerd over de tijdsbesteding en eventuele veranderingen daarin. Ver der wordt vastgelegd dat de politie meer in het bijzonder rekening zal houden met de wens naar een meer wijkgericht toezicht en herkenbaarheid van de poli tie op straat, "en daartoe vooral met de fiets of te voet in de wijken surveille ren". Of de proef wordt voortgezet na 1 sep tember 1988 wordt op 31 december van dat jaar besloten. In de tussentijd gaat de proef gewoon door, aldus het conve nant. Eventuele veranderingen vinden dus pas per 1 januari 1989 plaats. Omdat voor het in de wacht slepen van de (toegezegde) subsidie van 3 miljoen gulden de eerste declaratie al voor 1 oktober 1988 moet zijn ingediend is het noodzakelijk het uitvoeringsplan voor de reconstructie van de Konings weg één jaar te versnellen. Dat blijkt uit het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan de gemeenteraad, om in de raadsvergadering van 16 april een krediet te voteren van 3.362.484 gulden. Daaruit kunnen de fasen I en II van het reconstructieplan worden betaald. De eerste fase, die dit jaar moet begin nen, omvat de reconstructie van de Ko ningsweg, resp. 150 en 200 meter aan weerszijden van de kruising met de Dal- weg, inclusief de aansluiting Dorps- streek. Deze fase kost 1.015.000 gul den. De tweede fase sluit aan op de eerste tot 150 meter voorbij de Vrijheidsweg en aan de andere kant tot en met de krui sing Obrechtstraat. Fase II kost 2.347.484 gulden. De subsidie van 3.000.000 gulden is be doeld voor een deel van de kosten van de fasen III en IV (resp. 3.630.000 en 3.808.000 gulden) in het kader van de Bijdrageregeling Verkeers- en Ver voersvoorzieningen (BW). Voor de derde fase is bovendien nog een subsi die aangevraagd bij de provincie ("re gionaal voorwaardenscheppend be leid"). Het gaat om zo'n 350.000 gul den, maar het is nog niet zeker dat de subsidie ook wordt verleend. Overigens dient, om de subsidie niet te verspelen, ook een eerder geschrapte .investering (400.000 gulden voor de vervanging van het riool in fase III) als nog te worden gedaan. Het naar voren halen van het project heeft volgens Bur gemeester en Wethouders geen "ingrij pende financiële consequenties". Geluidsbelasting B. W. merken in het voorstel verder op dat zij nog niet willen beginnen aan het onderzoek naar de isolatiewaarde van de woningen, waarvan de geluids belasting aan de gevels overschreden gaat worden. Bij de flats langs de Ko ningsweg - Johannes Poststraat en Veenbesstraat - zal die belasting de zgn. "voorkeurgrenswaarde" overschrijden. In het kader van het bestemmingsplan is daarom de procedure "vaststelling ho gere grenswaarde" gestart. Om te kunnen bepalen of het toegesta ne geluidsniveau in de woningen niet wordt overschreden is dan formeel on derzoek nodig naar de isolatiewaarde van de woning. Dat onderzoek is nog niet uitgevoerd en B. W. willen er ook nu nog niet aan beginnen, in afwachting van de reactie van het provinciebestuur op de aanvraag voor de vaststelling van een hogere grenswaarde. In dit verband reppen B. W. van onduidelijke richt lijnen- Mocht het onderzoek toch nog nodig blijken en mochten er inderdaad voor zieningen aan een aantal gevels getrof fen moeten worden, dan kunnen die be taald worden uit de nog te verkrijgen subsidie op grond van de wet Geluid hinder. Die kwestie wordt overigens pas actueel bij de doortrekking van de Ko ningsweg (nu gepland in 1989), aldus het College. Inbraak Torenstraat Bij een inbraak in een woning aan de Torenstraat heeft de dader vorige week een hoeveelheid gereedschap ont vreemd. Hij kwam het huis binnen door het forceren van de openslaande ach terdeuren. Flinke stormschade in Soest Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan, maar de storm heeft vorige week in Soest wel heel wat mate riële schade aangericht. Op diverse plaatsen ontstond klein ongerief als ge volg van afgewaaide dakpannen etc. Aan de Dorresteinweg moest de brand weer optreden om een omgewaaide an tenne veilig van het dak te halen. Bij het ruitersportcentrum aan de Bosstraat werd een boom ontworteld; hetzelfde gebeurde aan het Heeserspoor O.Z. Politie en brandweer traden o.m. ook op aan de Koninginnelaan, de Dokter Schoonebeeklaan en de Varenstraat, waar losgeslagen dakpannen en takken een gevaar vormden, en aan de Middel wijkstraat, waar een deel van een rieten dak was losgeslagen. Van een artsen praktijk aan de Prins Hendriklaan ble ken de toegangsdeuren te zijn openge- waaid. Aan Colenso rukte de storm een deel van de zinken dakbedekking weg, wat een gevaar voor passanten opleverde, en aan de Gallenkamp Pelsweg bleek ook een deel van de dakbedekking van een kantoorpand te zijn afgewaaid. Bo vendien bleek de stormwind diverse alarminstallaties in werking te zetten, zodat de politie het ook daar druk mee had. 42x bekeuring voor ontbreken deel III Tijdens een controle op de aanwezig heid van deel III van het kentekenbewijs heeft de politie vorige week maar liefst 42 overtredingen geconstateerd. De controle werd 's avonds en 's nachts ge houden in Overhees 2, Soest-Zuid en het Smitsveen. De eigenaars krijgen een proces-verbaal. Burgemeester en Wethouders hebben de gemeenteraad een krediet gevraagd voor de aanschaf van vier zgn. "Alco testmeters" voor de gemeentepolitie. Deze meters zijn volgens B. W. nauwkeuriger en efficiënter in het ge bruik dan de blaaspijpjes, die tot dus ver als selectiemiddel worden gebruikt ter constatering van het "rijden onder invloed", met daaraan eventueel het bloedonderzoek door een arts gekop peld. Volgens B. W. kleven aan de tot dus ver gebruikte methode nadelen. Het blaaspijpje wordt dan ook vervangen Hoor je ergens glasgerinkel bel dan niet de Winkel van Sinkel, maar Van Eed' is de man, die U helpen kan. 's Morgens gebeld is 's avonds hersteld! (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 0118429 EN WIJ KOMEN! door de ademtestmeters. Voor de vier Alcotestmeters met toebehoren is een krediet nodig van 19.500 gulden, met een jaarlijkse kapitaalslast van 4583 gulden. De investering stond aanvankelijk al op de planning 1987-1990, maar werd bij de begrotingsbehandeling in eerste in stantie op de lijst van geschrapte inves teringen geplaatst. Aanvankelijk was een raming opgenomen van 4000 gul den voor de post alcoholcontrole-mid delen. Door de aanschaf van de Alco testmeters wordt dat 7060 gulden, maar daaronder vallen behalve de meters ook de kosten van de "bloedblokken". Wat met dat laatste wordt bedoeld is uit het raadsvoorstel niet op te maken. Rijkswaterstaat is vorige week begonnen met het "slijpen" van het cement-betonnen wegdek van de nieuwe rijksweg A28, ten zuiden van Soesterberg. Op die manier hoopt men het geluidsniveau van het autoverkeer zover terug te brengen dat het voldoet aan de wettelijke voorschriften. Volgende week moet het karwei klaar zijn. Daarna zullen er gedurende enige tijd opnieuw metingen worden verricht. De resultaten daarvan worden dan bekeken in samenhang met een besluit over de definitieve oplossing van de geluidsproblemen. De woonwijken die in de jaren zestig zijn gebouwd blijken het hoogst te sco ren op het gebied van de verkeers-on- veiligheid. Met name het Smitsveen en Klaarwater, met gemiddeld resp. 24 en 12,6 ongevallen per jaar, kunnen als onveilige wijken bestempeld wor den, zoals blijkt uit in de "inventarisa tie potentiële 30 kiloter-zones", on langs door de gemeente opgesteld. In het rapport worden voorstellen gedaan om in Soest diverse van dergelijke zo nes in te stellen. De uitwerking van die voorstellen kan wat B. W. betreft samengaan met de aanpak in het kader van de stads- en dorpsvernieuwing van het Smitsveen, de Eng en de oude kom van Soester berg, waarvoor de komende jaren een nader onderzoek op het programma staat. Het Smitsveen is in 1987-1989 aan de beurt, de Eng in 1989-1990 en Soesterberg in 1987-1990. Als de 30 ki lometer-zone hier wordt ingevoerd kan dat gefaseerd gebeuren. In Klaarwater, Soestdijk II ("beneden" de rijksweg door Soest en de Koningin nelaan), Soest-Midden en Overhees I vinden overigens ook meer ongevallen plaats dan gemiddeld. Ook hier kan een 30-km-zone verbetering brengen. In Overhees I en Soest-Midden zullen slechts beperkte infrastructurele aan passingen nodig zijn. Voorstellen daar voor komen aan de orde in het kader van de investeringsplannen voor 1988.In Klaarwater en Soestdijk II brengt de instelling van een 30-km- zone echter vergaande herinrichting met zich mee, en daarvan zullen de kos ten dan ook aanzienlijk zijn. Voorstel len daarvoor komen in 1989 en later aan de orde. Klachten De laatste jaren nemen de klachten over het (gemotoriseerd) verkeer vanuit de bevolking duidelijk toe. Velen voelen zich in hun directe omgeving bedreigd, nog afgezien van problemen als stank, geluidhinder en parkeeroverlast. In de nieuwere wijken is door kleinschalig heid in de inrichting die problematiek geprobeerd te ondervangen, maar in de wat oudere wijken kunnen menselijke activiteiten in de directe woonomge ving nauwelijks meer veilig plaatsvin den. Door het instellen van 30-km-zones worden drie doelen nagestreefd: ver mindering van het aantal verkeersonge vallen, positieve (veiligheids)beleving van de openbare ruimte en goede ge bruiksmogelijkheden voor alle ver keersdeelnemers, aldus het rapport. Het invoeren van zo'n zone in bepaalde gebieden is overigens niet alleen een kwestie van het plaatsen van borden, maar vergt ook andere aanpassingen, zoals drempels, plateaus, versmallingen en verkeersmaatregelen. Maatregelen opheffen Aan de andere kant zal het ook nodig zijn een aantal bestaande maatregelen ongedaan te maken, aldus B. W. Daarover moet trouwens overleg wor den gepleegd met Rijkswaterstaat, om dat de hoofdweg er bij betrokken is, en dat is nog niet gebeurd. Gedacht wordt aan opheffing van het eenrichtingsver keer in de volgende (delen van) straten: Nassauplantsoen, Irenelaan, Margriet laan, Pieter de Hooghlaan, Van Goyen- laan, Jac. van Looylaan, Talmalaan, Paulus Potterlaan, Kruisweg, Aagje Dekenlaan, Hartmanlaan en Mei- doornweg. Parkeerverboden zouden kunnen wor den opgeheven aan de Groen van Prin- stererstraat, Troelstrastraat, Dalweg, Molenstraat, Albert Cuyplaan, Smits- weg en Willibrordusstraat. Aan het Na ssauplantsoen zou tussen Julianalaan en Van Weedestraat een voorrangsweg moeten worden ingesteld. Al deze maatregelen - of liever gezegd: de intrekking ervan - zullen leiden tot een verlaging van de snelheid van het verkeer en verbetering van de "ver- keersleefbaarheid", aldus het rapport, waarin wordt geconstateerd dat een richtingsverkeer en parkeerverboden een snelheidsverhogende werking heb ben: "Wanneer een weg voldoende breed is ontmoet de opheffing van die maatregelen geen ernstige bezwaren." Foto: Goos van der Wilt De oversteeksituatie op de Burge meester Grothestraat, ter hoogte van het bejaardencentrum Braamhage, wordt sterk verbeterd door de aanleg van twee 'middengeleiders' aan weers zijden van de uitmonding van de In specteur Schreuderlaan. De aanleg daarvan wordt bekostigd door Rijks waterstaat. De gemeente heeft in nauw overleg met Rijkswaterstaat naar een oplossing voor dit "knelpunt in de verkeersveilig heid" gezocht, waarbij ook de recon structie van de Van Weedestraat is be trokken. Die reconstructie eindigt na melijk precies bij de Schreuderlaan, Door de middengeleiders - die gefa seerd oversteken mogelijk maken - wordt de overgang van rijksweg naar winkelstraat nog meer geaccentueerd, aldus B. W. in het voorstel aan de ge meenteraad, en wordt de oversteektijd ter plaatse gelijktijdig verkort. Aangezien het langzaam verkeer min of meer gedwongen moet worden gebruik te maken van de voorzieningen is het ook noodzakelijk dat de "ruim gedi mensioneerde" wegaansluiting van de Schreuderlaan wordt aangepast. Die kosten zal de gemeente zelf moeten be talen; ze bedragen 29.000 gulden. Het werk wordt gelijktijdig uitgevoerd met de reconstructie van de Van Weede straat. Het voorstel wordt voor commentaar voorgelegd aan het bejaardencentrum Braamhage en aan het Griftland Colle ge; de Schreuderlaan is namelijk een belangrijke "aan- en afvoerroute" van fietsende scholieren. Ook andere be langengroepen krijgen het voorstel nog ter bespreking aangeboden. Een teke ning van het reconstructievoorstel is te zien in het INFOcentrum aan de Steen- hoffstraat. Ziet u mij met twee potjes pindakaas in een weekendtas naar Benidorm gaan? Nee? Dan zit u er goed naast, want hier zitten we dan. In Benidorm. In een riante flat aan de Avenue Alcoy, met uitzicht op zee en strand. ledereen schoot in de lach toen ik dat plan vertelde, en nu ik hier zit weet ik waarom: Benidorm is het grootste be jaardencentrum van Nederland. Bijna onder ons balkon door stroomt als een vreemd natuurverschijnsel een onafge broken stroom van oude en gebrekkige mensen, met krukken, in invalidew- agentjes en steunend op elkaar. Als we wakker worden is de pantoffelparade met de meest valide overwinteraars al begonnen. In joggingpakken worden de eerst te veel ingenomen calorieën hard handig verwijderd door langs het strand te rennen of te sjokken, alnaar gelangde leeftijd en de conditie dat toelaat. Ge volgd door energiek doende wandelaars die schijnbaar iets vergeten hebben. Rond tien uur is het marstempo gedaald tot zo'n drie kilometer per uur, en dat blijft zo totdat het donker wordt. We wisten wel dat Benidorm een plaats was waar het massatoerisme zich over heeft ontfermd. Om die reden zouden we die plaats ook nooit als vakantiedoel hebben gekozen. Maar toen ik me luid keels mopperend afvroeg of er nou nooit eens een einde aan die koude winter zou komen, werd mij deze enorme flat in Be nidorm aangeboden: "Daar schijnt de zon. Kom de sleutels van mijn flat maar ophalen als je wilt, "zei ze. Ja, wat doe je dan in de kou?! Koffertje pakken en wegwezen. Als dit gedrukt voor u ligt ben ik alweer lang terug, en is de temperatuur van 25 graden Celsius niet meer dan een herin nering aan zalig niets doen, en kan het beeld van de wuivende palmen waar ik nu op uitkijk mij slechts de helpende hand bieden om in slaap te komen als ik tussen de kille lakens lig op te rimpelen van de kou. Hier vallen we 's avonds om half tien al om van de slaap en knorren we een gat in de dag totdat we worden gewekt door de live-muziek van het ons belendende eta blissement, waar een 80-jarige Neder landse vrouw de ganse dag als een wilde loopt te swingen. De baas heeft daar geen bezwaar tegen, want ze trekt veel bekijks. En klanten, die door haar aan stekelijke energie en levenslust ook al vroeg beginnen te hossen. O ja, die twee potjes pindakaas nog. Dat is zo ongeveer het enige wat handige ne ringdoende Nederlanders hier nog niet verkopen. Of we dat gat in de markt even wilden opvullen voor vrienden van onze weldoeners. Een warme groet uit Benidorm. Koninginnelaan 48 Soest 12245 ROKKEN BLOUSES BYOUX ROKKEN VOOR AL UW KADO'S 9 ZUID-PROMENADE 11 - TEL. 10098 ROKKEN BLOUSES BYOUX ROKKEN

Soester Courant | 1987 | | pagina 1