VIDEO? DAAR WEET UW COMBIFOTO-VAKMAN ALLES VAN G//0H VIDEO? DAAR WEET UW COMBIFOTO-VAKMAN ALLES VAN KORTE DUINEN 37.50 03395r 4798: DekdtsPe dIPseizoen... 13998; Debat sportstichting komt niet uit de verf scliocmnkcr Soest toont nauwelijks behoefte aan inspraak op Welzijnsplan WOENSDAG 8 APRIL 1987 SOESTER COURANT l-PAGINA 5 23?° "foto-uideo-computea^ Praatshow Soestand voldoet opnieuw niet aan verwachtingen Demonstratie Communicatiestoornissen 'Wheeler' #<C "V" hotel heidepark bilthoven fTu" Kan een TV een kunstvoorwerp zijn? Komt u maar kijken naar Bang Olufsen Onrendabele aansluitingen in Soest blijven verstoken van kabeltelevisie PvdA: 'Koehandel met bijzonder onderwijs' Extra geld voor minderheden-leerlingen ter discussie 'Een eigen haard is goud waard' 'Soesterveen': liever individuele dan collectieve c.v. in Smitsveenflats Huurverhoging Dubieuze kaartenverkoop ontmoet de Korte Duinen in Soest van2t/m30 april Mexicaanse specialiteiten van "Guacomole" tot "Tortilla". 'Oud. papier-ophalen in wijken opdelen en verpachten' 'Idee' Oud papier Restaurant van den Brink JVC EC 30 Pro De kwaliteitsband voor uw VHS-c compactcamera. JVC VHS-Videobanden E-180 HR, speelduur 3 uur. Nu 3 voor slechts Nieuw! Sony CCD-V30E Camcorder Sony's nieuwe handycam is niet alleen supercompact maar heeft ook een ingebouwde recorder voor opname en weergave. Verder Autofocus, zoomlens met Macro, tegenlichtcorrectieenStandby-mechanisme. Nog mooiere kleuren dankzij het RGB-circuit en de high resolution CCD beeldsensor met filter. En natuurlijk een jj perfecte geluids kwaliteit. GRAETZ CAMERARECORDER De lichtste en compactste in zijn soort Weegt maar 1,7 kg met videoband en accu! High Quality VHS- systeem voor de beste beeldkwaliteit. Alles gaat automatisch Compleet met veel toebehoren, BauerVCC 816 AF Volwaardige videorecorder en geavanceerde videocamera ineen. Bijzonder compact. Zesvoudige zoom, macro instelling, autodiafragma, autofocus, zeer lichtsterk (filmen al bij kaarslicht mogelijk), met CCD-beeldomvormer voor briljante beeldweergave, enzovoort. Perfecte beeld montage mogelijk, dankzij roterende wiskop. WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" OOK VERHUUR VAN VIDEOCAMERA'S *- Foto: Goos van der Wilt Hoewel ze al niet meer to hooggespannen waren als voor de eerste Soestand in 1985 heeft de praatshow in C-drie opnieuw niet aan de verwachtingen kunnen voldoen. Met 'sport' als onderwerp was de uitkomst karig te noemen, vooral om dat de discussie tussen wethouder drs. Günther Plomp en het PvdA-raadslid Raymond van Gelder over het functioneren van de sportstichting niet of nauwe lijks uit de verf kwam. Bovendien werden zogenaamde 'hot items', zoals de pro blemen tussen C-drie en de badmintonvereniging Selby en de eventuele privati sering van het Soester Natuurbad buiten beschouwing gelaten in Soestand. prestaties geleverd, zowel bij het zwem men als atletiek. De laatste jaren beoe fent hij atletiek in zijn 'wheeler', zoals hij zijn zelf ontworpen rolstoel pleegt te noemen, "want een rolstoel wordt al gauw geassocieerd met zieligheid,". Pomp vindt het geen enkel probleem dat valide sporters in een 'wheeler' deelnemen aan wedstrijden voor ge handicapten, omdat de handicap voor minder-validen in de stoel wegvalt. De man, die op de marathon als snelste tijd 2 uur en 15 minuten heeft staan, doet op 18 april mee aan de jaarlijksemarathon van Rotterdam. Afgelopen zaterdag won Pomp, die ook al tijdens de Olym pische Spelen uitstekend voor de dag kwam, een wedstrijd in Soest over 15 ki lometer. Zoals te doen gebruikelijk verleenden verschillende mensen hun medewer king aan Soestand. Leden van Vincent Fitness Promotions uit Soest gaven en kele geslaagde demonstraties kickbok sen, die door de aanwezigen aandachtig werden gadegeslagen. Het was opmer kelijk dat ook veel dames deze verdedi- gingssport beoefenen, en uit navraag bleek dat het kickboksen ook bij deze groep steeds meer aan populariteit wint. Anita Hardeman uit Soest gaf met en kele leden van de sportschool een de monstratie aerobic. De 20-jarige vrouw staat vermeld in het Guiness Book of Records omdat ze acht uur lang onafge broken les gaf in aerobic. Dankbaar nam ze de uitnodiging van Jan Visser in ontvangst om bij een volgende record poging gebruik te maken van C-drie. Ze voegde daar echter aan toe dat die po ging dit jaar in de RAI in Amsterdam zal plaatsvinden. Het debat tussen wethouder Plomp en Van Gelder leverde geen nieuws op voor de ongeveer veertig bezoekers van Soestand. Het publiek, waaronder op vallend weinig sporters, werden gecon fronteerd met een ronduit teleurstel lend 'gevecht' in de speciaal voor de ge legenheid aangebrachte 'boksring'. Van gespreksleider Piet Ekel, die zelf overi gens teveel aan het woord was, mocht Van Gelder beginnen met een plaag stoot. De fractievoorzitter van de PvdA verweet het huidige beleid van de sport stichting tweeslachtigheid en eep ge brek aan kracht. "De gemeente moet richtlijnen geven voor de sport. Dan heb je een krachtig systeem en een wet houder met ideeën. We praten wel, maar weten niet wat de mogelijkheden zijn," aldus Van Gelder die de vertegen woordigende rol van de sport wil schei den van de verantwoordelijkheid die de gemeente draagt. "Op dit moment valt een deel van het beleid tussen wal en schip. Alertheid en kort overleg is nodig om snel middelen ter beschikking te kunnen stellen. Dit kan niet bij de sport stichting, want dat is een te log orgaan en traag," zei Van Gelder, die liever een sportraad in het leven geroepen ziet, waarin alle clubs kunnenparticiperen. Wethouder Plomp verdedigde vanzelf sprekend de sportstichting, waarvan hij als wethouder voorzitter is. "Als je als gemeente de sport aan zijn trekken wilt laten komen moeten er goede contacten bestaan. Daarom moeten de ambtena ren, de politici en de sporters elkaar le ren kennen. Door een combinatie van zaken krijg je een harmonie-model. Het sportbureau is altijd bereikbaar, en door de contacten te onderhouden heb je een ideale situatie om de kloof tussen de burgers en de gemeente te slechten." Plomp hield in C-drie vast aan de huidi ge structuur, die naar zijn mening de beste is. Hij ontkende niet dat er zich wel eens knelpunten voordoen, maar die zijn volgens hem het gevolg van communicatiestoornissen. Hoe het ook zij, de discussie groeide niet uit tot een interessante woorden wisseling tussen de voor- en tegenstan der van de sportstichting. Het debat eindigde dan ook onbeslist, en dit sobe re resultaat deed het waarderingscijfer voor Soestand-sport dalen. Belangwekkender was het vraagge sprek dat presentator Jan Visser met Gerrit Pomp had. De tekenleraar van de scholengemeenschap Eemland is aan beide benen verlamd, maar dat neemt niet weg dat de Soester een top sporter kan worden genoemd. Pomp heeft al verschillende aansprekende zaterdagavond tmkomp muziek: What Kwartet Jan Steenlaan 24 Telefoon 030-78 24 77 Volop parkeerruimte Zondags gesloten Ge«n TV is vergelijkbaar met de Beovision MX 2000 van B&O. Als een kunstvoorwerp staat hij in uw kamer, ook als er geen uitzending is. Is die er wel, dan geniet u nog meer. Van stereo-ontvangst. Van een superieur beeld onder alle lichtomstandig heden door het speciale kontrastscherm. En van het veilige gevoel dat dit toestel is voorbereid op alle toekomstige ontwikkelingen. U kunt dit traaie kunstvoorwerp bij ons ook nog in vier kleuren krijgen: rood, zwart, zilver o' wit. Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 De zogenaamde onrendabele aansluitin gen op de centrale antenne inrichting in de gemeente Soest zullen niet op kosten van de gemeente worden aangesloten. Het gemeentebestuur had de politieke partijen om een mening gevraagd, maar vertegenwoordigers daarvan vinden dat deze operatie teveel geld kost. Het gaat om 363 woningen, die min of meer buiten de bebouwde kom liggen, dan wel buiten de woonwijken. In totaal zou het meer dan 1,5 miljoen gulden gaan kosten indien deze percelen alsnog zou den worden aangesloten op de kabel. 'Te duur' en 'nee', zo klonken ongeveer de simpele adviezen die de politici aan wet houder Ries van Logtenstein meegaven tijdens de vergadering van de commissie bedrijven vorige week woensdag. De onrendabele aansluitingen in Soest liggen onder meer aan de Birkstraat (62) en de Wieksloterweg en omgeving (totaal 130), terwijl in Soesterberg aan de Amersfoortsestraat en de Oude Tempel laan nog eens 140 identieke gevallen lig gen. Bij deze woningen kosten eventuele exploitaties van de aansluitingen tussen de twee- en zesduizend gulden. Dit mag maximaal 700 gulden bedragen, waar door de aanvragers een groot gedeelte van de kosten uit eigen portemonnee moeten betalen. De berekeningen zijn door de aannemer Vidititel bv. De raadsleden van de commissie bedrij ven vinden het te ver gaan om voor 363 aansluitingen een bedrag van anderhalf miljoen gulden te gebruiken, al stelde de WD-er Blaauw dat na de fusie van de gas- en cai bedrijven van Soest, Baarn en Amersfoort de financiële situatie wellicht anders komt te liggen. Of men in de buurtgemeenten zit te wachten om een deel van de Soester kosten op zich te ne men lijkt evenwel niet aannemelijk. In de huidige situatie zouden de nieuwe abon nees ruim een gulden meer moeten beta len dan de bestaande gebruikers van de cai. "Het zou een verkeerd gebruik van de gemeenschapsgelden zijn, merkte één van de commissieleden op, en wethouder Van Logtenstein concludeerde dan ook dat de kwestie in de ijskast wordt gezet. Overigens is in Soest ook nog sprake van 'super-rendabele' aansluitingen'. Hoewel hieromtrent geen berekeningen zijn ge maakt is het zeker dat de aansluitingen bij deze 50 woningen nog meer uitgaven met zich mee zouden brengen. Een duidelijk overzicht van de onrendabele- en super- onrendabele aansluitingen in de gemeen te is op kaart gebracht. De kaart hangt in het gemeentelijk INFO-centrum aan de Steenhoffstraat. De gemeenteraad zal opnieuw moeten discussiëren over de besteding van de 60.000 gulden, die vorig jaar bij de begrotingsbehandeling per motie van CDA en PvdA opzij werd gelegd voor de vier openbare scholen die een naar verhouding hoog aantal kinderen van minderheidsgroeperingen (Turken en Marokkanen) hebben. De kwestie kwam vorige week aan de orde bij de rond vraag in de commissie Financiën, op een vraag van Raymond van Gelder (PvdA). Aan de motie lag naar verluidt een ambtelijke suggestie ten grondslag, maar de uitvoering ervan blijkt op "wetten en praktische bezwaren" te stuiten. Vol gens de regels mag een dergelijke bijdrage niet aan een beperkt aantal scholen worden gegeven, maar moeten alle scholen - ook de bijzondere - van een der gelijke regeling kunnen profiteren. De meeste fracties, met uitzondering van de PvdA, staan nu op het standpunt - zoals onlangs in de commissie Onderwijs bleek - dat het bedrag dan maar verdeeld moet worden naar rato van het aantal leerlingen van buitenlandse af komst per school. De complete financiële uitwerking is nogal ingewikkeld, maar het komt erop neer dat de de vier openbare scholen (Desmond Tutu, Regentuuter, Rinke Tolman en de Schakel) in plaats van 60.000 "slechts" 37.000 gulden krijgen. De rest van 23.000 gaat naar andere scholen, ver spreid over Soest. Dat rekende althans Van Gelder wethouder Jan Menne (CDA) voor. Die be streed dat en noemde resp. 44.000 en 16.000 gulden. In elk geval wilde Van Gelder weten of er nu een gewijzigd raadsvoorstel zou komen, waarover de raad zich dus opnieuw kan uitspreken. "Of gaat het College het geld nu op ei gen initiatief anders besteden?" "Nee, afspraak is afspraak," antwoordde Menne. Hij vertelde dat hij met één van de (bijzondere) schoolbesturen al kontakt had gehad en dat men aan die kant vasthoudt aan zijn rechten. Een en ander is de commissie Onderwijs al voorgelegd en de zaak is nu weer terug in de boezem van het College. "Er komt dus inderdaad een ander voorstel in de raad," aldus de wethouder. Van Gelder zag ervan af deze "koehandel met het bijzonder onderwijs" in de financiële commissie te bespreken. "Wij vinden dit een principieel punt. We zullen er in de raad opnieuw over spreken." Voor vrouwen die graag voor kwaliteit en uiterlijk iets meer over hebben laanstraat 67 baarn 02154-15588 "Collectieve c.v., weg ermee!" Dat roept de bewonersvereniging Het Soesterveen - die de bewoners van de Smitsveenflats heeft georganiseerd - haar leden toe in een circulaire die vo rige week werd verspreid. Daarin wordt, mede naar aanleiding van de onlangs gehouden enquête, de leden voorgerekend wat de financiële gevol gen zullen zijn van de verbetering van het "oude" collectieve c.v.-systeem, zoals dat de Woningbouwvereniging Soest - verhuurder van de woningen - voor ogen staat. De aanpak van de verwarming is één van de eerste prioriteiten, vooral nu een intergraal verbeteringsplan voor alle problemen in de Smitsveenflats voorlo pig niet tot de mogelijkheden behoort. De klachten over de verwarming be reikten in de afgelopen winter tijdens de strenge vorstperiode een hoogtepunt, zoals de enquête ook heeft bevestigd: 75 van de bewoners kan het niet vol doende warm krijgen; 60 bereikt zelfs bij normale buitentemperatuur niet meer dan 19 graden in de woonka mer; 40 klaagde bij de W.S., in de meeste gevallen zonder resultaat, aldus de circulaire, en eveneens 40 moest over het stookseizoen 85/86 weer bij betalen. Van de zijde van de woningbouwver eniging heeft men twee oplossingen voorgesteld voor de verwarming: per blok een eigen ketelhuis, of het plaatsen van drie ketelhuizen op de verstgelegen blokken. Voor beide "pakketten", laat de bewonrsvereniging weten, komt dat neer op een huurverhoging van mini maal 15,50, de gewenste isolatie van de woningen nog buiten beschouwing gelaten. Volgens het bestuur van het Soester veen zit een echte verbetering er op die manier nauwelijks in. Het heeft, naar ei gen zeggen, een beter voorstel. Dat komt neer op een "eigen individuele" centrale verwarming. Dat leidt welis waar tot een huurverhoging van 35 per maand, maar dat wordt grotendeels goedgemaakt door besparingen voor een bedrag van 29,50 per maand. "Dus kost u een eigen individuele ver warmingsinstallatie 5,50 per maand," aldus het bestuur, dat daaraan het mot to koppelt: "Een eigen haard is goud waard! "Daarvoor krijgt u een eigen c.v.-instal- latie die u net zo warm of koud kunt zet ten als u zelf wilt; u hoeft de woning bouwvereniging niet tien maal te bellen als men 'vergeet' de c.v. aan te zetten als het koud wordt of uit te zetten als het 's zomers te warm wordt; bij storing geen 913 woningen dagenlang in de kou, zo als afgelopen winter doordat er een lei ding was gesprongen; en een mogelijk heid tot verwarming in douche of gang, warmwatervoorziening d.m.v. de cen trale verwarming," aldus het bestuur van de bewonersvereniging. "En uiter aard hoeft u geen 105 gulden voorschot meer te betalen in de huur." Bovendien verdienen de bewoners die 5,50 volgens Het Soesterveen gemak kelijk weer terug door de besparing van gemiddeld 5 50 kubieke meter gas (zo'n 255 gulden) per woning per jaar. Op dit moment gebruikt men per flat gemid deld 1750 kubieke meter per jaar, alleen al voor de centrale verwarming, aldus het bestuur, dat zijn uiteenzetting be sluit met de slogan: "Een eigen c.v., een reuzegoed idee!". De politie kreeg vorige week een aantal telefoontjes van bewoners van de Weegbreestraat, die aan de deur waren benaderd door enkele inwoners van Amsterdam, met een aanbieding van mapjes met prentbriefkaarten voor een "goed doel". In het mapje zaten o.m. kaarten van baby-zeehondjes. De drie Amsterdammers, resp. 43,20 en 19 jaar oud, werden aan de tand gevoeld. Van de opbrengst - 4,95 per mapje - mochten ze zelf een gulden houden; de rest moest worden afgedragen aan een andere Amsterdammer. De politie heeft er bij de heren sterk op angedron- gen hun activiteiten te staken. RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soest 02155 - 13720 In de Vijverhof heeft vorige week de eerste inspraakavond plaatsgevonden in het kader van het Welzijnsplan 88/ 91. De bevolking van Soest toonde nauwelijks behoefte aan deze vorm van inspraak en medezeggenschap over de 'vormgeving' van het gemeen telijk welzijnsbeleid. Slechts 9 burgers maakten gebruik van deze speciaal ge schapen mogelijkheid om hun zegje te doen over de voornemens, zoals die in het concept-plan zijn geboekstaafd door de commissie Welzijnsplanning. Successievelijk werkte voorzitter J. Mink de verschillende onderdelen van het plan af. Slechts op enkele daarvan werd in het gesprek met de "zaal" - waarin zich overigens ook de raadsle den Marijke Weidema (WD) en Lydia Meijer (PvdA) bevonden - wat uitvoe riger ingegaan. Zo ontstond er enige discussie over het vrijwilligerswerk, met name over het feit dat veel organisaties in het verleden niet tot hun taak rekenden voor de vrij willigers een W.A.-verzekering af te sluiten. In de nieuwwe subsidieverorde ning is daarin intussen voorzien. Op op merkingen over de verwachte "uit bouw" van het vrijwilligerswerk ant woordde secretaris Ad.v.d.Haar dat de commissie in het Welzijnsplan niet zo zeer pleit voor méér vrijwilligers, als wel voor een "volwaardiger" plaats voor hen. "In het verleden zijn er veel vrijwil ligers weggelopen omdat ze als een soort 'krullenjongens in de marge' wer den behandeld," aldus V.d.Haar. Voorzichtige kritiek was er te bespeu ren op het "flankerend" ouderenbeleid, dat volgens een inspreker ook in Soest nog nauwelijks van de grond is geko men, al lag dat dan in de eerste plaats aan de rijksoverheid, die niet voldoen de geld beschikbaar stelt. "We lopen in Soest misschien wel voorop, maar er zou nog veel meer moeten kunnen." Dat mocht van de commissie overigens geen reden zijn om geen plannen klaar te hebben liggen voor als het geld - met name de uitkeringen van de rijksover heid in verband met-de vergrijzing - bin nenkort en misschien zelfs wel in toe reikende mate, beschikbaar komt. Ook de verpleeghuisproblematiek kwam uitgebreid aan de orde, mede in verband met de plannen voor kortdu rende noodhulp en de aanvraag van Molenschot voor een aantal verpleeg bedden. Volgens een inspreker zouden die niet gebruikt moeten worden voor "terminale zorg", die beter aan de zie kenhuizen kan worden overgelaten. Ly dia Meijer pleitte voor een combinatie van verpleeghuis en bejaardencentrum, zoals elders in het land experimenteel mogelijk blijkt. Dat voorkomt dat echt paren van wie een partner is aangewe zen op het verpleeghuis "gescheiden" worden en soms zelfs kilometers van el kaar moeten verblijven. Dat Molen schot een dergelijke rol zou kunnen ver vullen lijkt vooralsnog niet haalbaar, omdat beide functies worden gefinan cierd uit verschillende "geldstromen". De commissie wilde de suggestie "als idee" wel vastleggen. Het publiek leverde verder nog sugges ties op uiteenlopende gebieden, o.a. van de bestrijding van het roken tijdens openbare bijeenkomsten, de inschake ling van het bedrijfsleven om de AROS uit te bouwen tot een complete lokale omroep ("maak er maar meteen een lo kale televisie van"), het tegengaan van het parkeren van auto's op de stoep, het laag houden van groenvoorzieningen op de straathoeken in nieuwe wijken, en de verkeersafwikkeling van de Ko ningsweg. Wat dat laatste betreft rea geerden de aanwezigen enigszins ver rast op de mededeling dat het vracht verkeer uit de richting Soest-Zuid, met bestemming industrieterrein, binnen kort niet meer via Beukenlaan en Laan- straat/Vrijheidsweg, maar vanaf de Nieuweweg via de Dalweg naar de Ko ningsweg zal worden geleid. Gepleit werd ook voor betere voorzie ningen in de Smitsveenflats, om die ge schikt te maken voor de huisvesting van ouderen, bijvoorbeeld door het installe ren van liften in de drie-hoogflats. "Laat niet alleen de woningbouwvereniging een roepende in de woestijn zijn," klonk het. "Het plan is nog steeds niet rond, dus nu kunnen we nog voorstellen doen." Dezelfde spreker noemde de si tuatie aan de Rubenslaan en omgeving "niet meer waard om gerenoveerd te worden, want over tien jaar moet alles daar toch gesloopt". In het Welzijns plan wordt echter niet zozeer gepleit voor renovatie van de flats aldaar, maar wel voor die van de "woonomgeving". De commissie wees erop dat het overi gens niet alleen huurwoningen betreft, die er slecht aan toe zijn, maar ook ei gendom-flats. Opmerkelijk was nog de suggestie om het ophalen van oud-papier in Soest - waarvoor de commissie een gemeente lijk gegarandeerde opbrengst heeft be pleit - te verdelen over wijken die ver volgens aan de verschillende inzame lende verenigingen en instellingen zou den kunnen worden toegewezen. "Dan hoeft niet iedereen door heel Soest heen en wordt er waarschijnlijk veel meer op gehaald." Eventueel zou de gemeente het "ophaalrecht" zelfs kunnen "ver pachten". Een ander wist te vertellen dat een gemeente (Diemen) de op brengst van het oude papier verdubbelt. De commissie zag in het voorstel nogal wat voetangels en klemmen, zoals el kaar de "wijk" betwistende sportver enigingen en andere complicaties. Voorzitter J. Mink sloot de discussie af met de wens dat het Welzijnsplan geen "oud papier" zou worden maar een bij drage tot een goed gemeentelijk beleid. In hoeverre de suggesties uit het publiek in het definitieve plan - dat in mei aan B. W. wordt voorgelegd - zullen worden opgenomen werd niet helemaal duide lijk. Ook de reacties van de tweede in spraakavond (in Soesterberg) en de on getwijfeld veelvuldiger schriftelijke reacties van de instellingen zullen daar in nog verwerkt moeten worden. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155-1 2706 MENU DE CEMOlSf 50,— menu voor de maand april COCKTAIL ASSIS partjes sinaasappel en grapefruit met sherry VELOUTE DE CRESSON lichtromige waterkerssoep SORBET AU FRUIT verfrissend ijsje op vruchtenbasis MEDAILLON DE PORC SAUCENOIIYPRAT febraden varkensoester met reepjes am en champignons, geserveerd met een keur aan verse groenten en gebakken aardappels FROMAGE DE HOLLANDE nederlandse kaas CREPE A U MOUSSE DE MOKA flensje, gevuld met mokkamousse

Soester Courant | 1987 | | pagina 3