'Bij ons op Soest' WAARDEBON 1 héél kilo Joh. Mets Janeen&VGnR m JONGE KAAS JONG BELEGEN KAAS Of BELEGEN KAAS of J voor EXTRA BELEGEN KAAS Delicatessen - Wijnkoperij W Of per kilo WOENSDAG 8 APRIL 1987 SOESTER COURANT -GINA17 P; Jubilerende groepsleiders De Blauwe Vogel gehuldigd Bondsspaarbank introduceert vrij sparen IETS in rekening 'erkocht is! k,. z. 1-15594 KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. SOESTER COURANT Luchtballon maakt noodlanding 111 Kopzorg Opschieten Ommekeer Welfare-verkoping Vijverhof groot succes Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Geldig t/m 18 april, uitgezonderd Boerenkaas Van Weedestraat 90 Telefoon 1 24 04 Motorrijder gewond bij aanrijding Auto's van de weg gehaald 'Minister' op bezoek bij kinderboerderij Joh. Mets puur natuur: ouderwetse kaas Inbraak Desmond Tutuschool Boerenkip uit de Landes in Riesling-wijnsaus bij Mets wooninrichting voor exclusief wonen ff 6a°# baarn, brinkstraat 19-23, tel. 02154-12801 Drtsestraat 70 te Soesterbera vrijstaand woonhuis met grote z„„ m vrijstaande garage op 1565 zien de bestemming is een kombi wonen en werken aanwezig der woonkamer met open haard leerkamer, keuken v.v. apparatuur 2 slaapkamers, badkamer, vaste :older met veel bergruimte f 290.000,-. in 6 te Sóest-Zuld tnd woonhuis in een vriendelijke in steenworp afstand van de So» "?'opzlol\al9rote Pand is sterk met een aanbouw tegen de achter in verbouwing leidde tot een aan- ere keuken en tevens een slaao- ingepaste badkamer op de begt id.. L-vormige woonkamer van 50 iard, eetkeuken, kelder, slaapka- kamer. 1e Verd.: 3 slaapkamer i met een groot dakterras, badka- L-vormige slaapkamer en berg- -rin de zonnige tuin staat een op- n geschikt voor kantoor f 395.000,-. Irene Kruiswijk en Jan Tolsma zijn vorige week verrast met een tocht per paard en wagen, omdat ze allebei vijf jaar als roepsleider verbonden zijn aan het dagverblijf voor meer- oudig gehandicapte kinderen De Blau we Vogel aan de Bos straat. Bovendien hebben ze al die tijd samen de leiding ge had over de kindergroep 'Pluis'. Dit wordt gezien als een bij zonder jubileum, omdat het verloop van groepsleiders bij De Blauwe Vogel nogal groot is. De 25-jarige Irene Kruiswijkuil Naarden en de zeven jaar oudere Jan Tolsma uitAlmere wer den daarom vorige week woensdag gehuldigd met een tochtje door een gedeelte van Soest. En dat werd niet alleen gewaar deerd door het samenwerkende duo, maar ook de kinderen van De Blauwe Vogel vonden het allemaal prachtig. NLAANTJE 2, TEL 02155-17185 De introductie van de Patentrekening als vrije spaarvorm van de Bonds spaarbank Midden Noord en Oost Ne- lerland is een enorm succes gewor- len: vele duizenden spaarders hebben imiddels een kwart miljard gulden in gelegd. „nderhalf jaar geleden baarde de iondsspaarbank Midden Noord en lost Nederland opzien door een spaar systeem te introduceren, waarbij de tot lan toe gebruikelijke opzegtermijnen |en opnamekosten kwamen te vervallen 'en toch een hoog rentepercentage kon 'worden opgebouwd. De Bondsspaarbank richt deze uitbrei- j ding van haar dienstverlening met name op situaties, waarin cliënten voor on verwachte grote uitgaven worden ge steld. Met de Patentrekening kan de spaarder te allen tijde onbeperkt over zijn spaargeld beschikken. Uitgangs punt van deze spaarvorm is dat hoe meer er wordt gespaard en hoe minder er wordt opgenomen, des te meer rente de spaarder krijgt. De Patentrekening vergoedt een extra premierente wanneer het saldo op de rekening tenminste f 2.500,- bedraagt. Bij een saldo van f 5.000,- en f 10.000,- wordt de premie verder verhoogd en op die manier kan men op den duur zelfs een totale (basis- plus premie) rente worden opgebouwd van 5'/4%. De Patentrekening keert tweemaal per jaar rente uit, op 1 juni en 1 december. De hoogte van de basisrente en de pre mierente is afhankelijk van de hoogte van het spaarsaldo op deze data. De premierente wordt vergoed over het laagste saldo, dat gedurende het volle halfjaar op de rekening heeft gestaan. De basisrente wordt vergoed over het gehele spaarbedrag. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. Een luchtballon die in Amersfoort het luchtruim had gekozen voor een propa- gandavlucht ten behoeve van de collec te voor de Hartstichting maakte in het afgelopen weekeinde een noodlanding in een weiland aan de Peter van den Breemerweg. De oorzaak was waar schijnlijk gebrek aan voldoende ter- miek. De ballonvaarder, een 42-jarige Amsterdammer, bleef ongedeerd. Vandaag: De heer L. van den Berg (61) De chef-bode: "We kwamen een keer 's avonds laat thuis met de auto en ik rijd om het gemeentehuis heen naar mijn garage achter de bodewoning en in het licht van mijn koplampen zie ik twee mannen op het perronnetje van station Soestdijk staan, terwijl de trein al weg was. Dat vond ik vreemd en la ter op de avond wordt er in het kantoor van de kassier ingebroken en probeer de men de kluis te openen zonder op het stil alarm te letten. Ik herkende ze onmiddellijk, tot grote verbazing van Scholtmeyer, de hoofdinspecteur. We woonden toen naast het gemeente huis en na kantoortijd werd de tele foon verbonden met ons huis. Dat le verde soms wonderlijke vragen op. Zondagsmorgens om vijf uur een telefoontje uit Amsterdam met de vraag hoe laat het Natuurbad open ging. Of een journalist die 's morgens om vier uur belde met het verzoek de voorlichtingsambtenaar te mogen spreken. Ook de huisdeurbel ging wel eens op de meest ongelegen tijden, 's Nachts om twee uur belde de politie aau met de mededeling dat er nog licht in bet gemeentehuis brandde. We hadden in die tijd een wethouder, die van de nacht een dag maakte door in de klei ne uurtjes nog vergaderstukken te gaan zitten lezen. In december 1968 werd ik in Soest bo de als opvolger van de heer Posthu mus. In Velzen was ik gewend dat een begrotingsbehandeling een week duurde. Als het moest vergaderden ze zelfs op zaterdag nog. Dan riep een AR-raadslid: de zaterdagavond is voor mij het vóórportaai van de zondag, ik weiger nog langer door te gaan! Ik viel met mijn neus in de boter, want de eerste de beste begrotingsbehande ling hier in Soest duurde maar één dag. We telden toen 25.000 inwoners en we vergaderden nog in het gemeentehuis. Dat was in de tijd van Pieren, mevrouw Polet, wethouder de Haan en burge meester Bentinck. Hij hield elke woensdagmorgen spreekuur waarop iedereen terecht kon zonder van te vo ren een afspraak te hoeven maken. Hij had volkhuisvesting in zijn portefeuil le. Nou dat was een knelpunt! Ik be wonderde die man om zijn geduld en aandachtig luisteren. Mijn collega werd toen Van Grol. Met hem maakte ik de afspraak een week achter elkaar avonddienst te doen. Vóór die tijd was dat een maand lang. 's Morgens deed ik het gebouw open, haalde de post, zette koffie en ving pu bliek op. 's Middags was er altijd wel een spreekuur, daarna haalde je de post op langs de afdelingen, maakte die verzendklaar en soms was er een trouwerij. Eén van die bruidegoms kwam voor de tweede of derde keer kosteloos een hu welijk sluiten 's morgens om 9 uur in z'n gewone plunje. Hij was loonslager, had niet zoveel tijd en vroeg aan de bo de of men op wilde schieten, want hij moest om 10 uur bij zijn baas zijn. Er is in die 18V2jaar in dienst van de ge meente als conciërge-bode en later als chef-bode van de huishoudelijke dienst veel veranderd. Vanaf het begin heb ik niets anders dan interne ver bouwingen meegemaakt. De raads zaal/trouwzaal werd opgeofferd voor kantoorruimtes en wethouderska mers. De raadsvergaderingen en re cepties verhuisden naar de Brand weerkazerne wat een heleboel extra rompslomp veroorzaakte. Maar we konden daar uitstekend opschieten met de heer de Ruiter. De Aula van het Griftland College is naar mijn smaak een goed alternatief voor een echte raadszaal. De trouwzaal naast het ge meentehuis werd een andere noodop lossing. Nooit vergeet ik de verkiezing van de nieuwe gemeentesecretaris Borreman. De stemmen staakten, er moest geloot worden en er zaten veel ambtenaren op de publieke tribune. Veel is er veran^ derd met die actie om de Eng. Dat le verde veel protesten op waar in die da gen niet op was gerekend. Wat late trouwe raadsleden zouden worden stonden toen op de barricaden. Het re sultaat laat zich raden: neen weg ove de Eng. Na die woelige periode kwam de om mekeer. Hoorzittingen en inspraak avonden zijn niet meer weg te denken. Men is zelfbewuster geworden, maar het kost veel tijd en veel inspanningen van de ambtenaren en van de bodes. Wellicht zit er iets goeds in deze ont wikkeling, maar ik kan me best vinden in de opmerking die ik wel eens ge hoord heb: "te veel inspraak leidt tot geen uitspraak!" Ik denk, dat het goed is daar eens over na te denken. Wanneer inspraak op een evenwichtige wijze had plaats ge vonden, mischien stond er dan al lang een nieuw gemeentehuis en zou er ook geen verkeersprobleem meer behoe ven te zijn. 't Is maar eenidee! Drieënhalf jaar geleden maakte ik vanuit de functie in het gemeentehuis de overstap naar de gemeentelijk so ciale dienst. Dat was even wennen, maar ook in deze gemeenschap met een eigen identiteit is het goed werken, voor de collega's van de GSD is het de laatste jaren niet makkelijker gewor den, denk maar eens aan dg Stelsel herziening. Dat kost nogal wat om die materie te verwerken en dan op een wijze dat het voor de belanghebbende begrijpelijk en acceptabel is te maken. Ik heb bewondering voor de wijze waarop deze veranderingen verwerkt worden. Het zou goed zijn als dit wat meer bekend kan worden. Ongetwij feld groeit er dan meer begrip voor de genen die deze plannen moeten uit voeren. Wat het gemeentelijk apparaat betreft, staat er ook veel te gebeuren. Je ontkomt niet aan automatisering en ook de Heroverweging Gemeentelijke Organisatie schrijf je in één zin, maar het veroorzaakt ongelooflijk veel werk en even zoveel kopzorg over de uit komst. Hopelijk wordt er straks een goede be slissing genomen, in het bijzonder voor de mensen die er rechtstreeks mee te maken hebben. Vrijdag neem ik officieel afscheid met heel veel mooie herinneringen en ik wens allen die verder gaan veel wijs heid toe." Jan Visser. Een recordopbrengst tijdens de Welfa re-verkoping in de Vijverhof op 31 maart j.1., was het resultaat van een ge zellige middag, f 1.214,50! Er viel veel enthousiasme en waardering te bespeu ren voor de artikelen die werden aange boden en door de deelneemsters aan de Welfare-ochtenden c.q. -middagen wa ren vervaardigd. Van de opbrengst kan weer voldoende materiaal aangekocht worden om de deelneemsters weer vele gezellige en nuttige uren te kunnen bieden. Er werd ook weer een verloting gehou den. De prijzen hiervan konden diezelf de middag nog aan alle winnaars wor den uitgereikt. De Welfare vertrouwt erop, dat de nog geplande verkopingen dit jaar een evengroot succes worden. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 9 april Van 9.30-11.30 uur creatief doegroepje voor volwassenen. Zelf dingen maken, voor thuis, gezellig bij een kopje koffie of thee. De kosten zijn f 3,- incl. de ma terialen en de koffie en of thee. De grote donderdagmiddag activiteit is er van daag weer. Wat we gaan doen is nog een hele grote verrassing maar dat het leuk wordt is zeker. Het is van 16.00-17.00 uur en het kost f 1,-. Ook zijn er weer 2 kinderen die hun verjaardag bij ons ko men vieren. Wil jij dat ook met je vriendjes en vriendinnetjes, dan moet je even naar ons bellen maar niet te lang wachten want vol is vol. Vrijdag 11 april OP vrijdagmorgen is het weer peuter- ouderochtend. Het is hier altijd dan zeer druk en heel gezellig. Wilt u dat ook eens meemaken kom dan met uw peuter eens langs. Het is van 9.30 tot 11.30 uur en de kosten per morgen zijn f 3,- per ouder met peuter, 's Middags is het weer Meidenclub voor meiden van 8 t/m 12 jaar. Vindt je het leuk om met leeftijdgenootjes samen leuke dingen te doen kom dan gerust langs Het is van 15.45 tot 17.00 uur en het kost f 1,-. Zaterdag 12 april Op zaterdagmiddag van 13.30 tot 16.00 uur komen allerlei kinderen met hun vriendjes en vriendinnetjes een feest vieren. Maar ook als je niet jarig bent of geen jarig vriendje hebt ben je natuur lijk van harte welkom op dit leuke feest. Het kost je f 1,-. Dinsdag 14 april Van 9.30 tot 11.30 uur is er peuter-ou derochtend. Het kost f 3,- per stel. Woensdag 15 april Is er weer een theaterstuk door de men sen van de kinderboerderij. Kom dat zien. Het begint om 14.00 uur. We stop pen om 16.00 uur nanog een leuke acti viteit te hebben gedaan. Het kost f 1,-. Koninginnedag vrijwilligers gevraagd Ben je ongeveer 18 jaar of ouder en vind je het leuk om met kinderen te werken dan kan je ons helpen op Koninginne dag, om deze dag voor kinderen een on vergetelijke dag te maken. Als je er zin en tijd voor hebt moet je ons even bel len. Kleding gevraagd Hebt u tnuis nog goede en mooie kle ding die wij bij onze theaterstukken kunnen gebruiken? Belt u ons even dan halen wij het op. Donateurs Wilt u ons steunen bij ons werk op de kinderboerderij, stort dan uw bijdrage op gironr. 4496858 t.n.v. Kinderboer derij De Vrije Teugel te Soest. 9?5 Een 36-jarige inwoner van Soest is vori ge week gewond geraakt bij een aanrij ding op de Van Weedestraat. Hij reed met zijn motorfiets in de richting van het Nieuwerhoekplein, toen hem plot seling de weg werd afgesneden door een automobilist, een 37-jarige Soester, die vanaf de overkant de weg opreed en met een bocht van 180 graden eveneens koers zette naar het Nieuwerhoekplein. De motorrijder kon een botsing niet meer voorkomen. Hij viel en moest met een flinke beenwond per ambulance worden overgebracht naar Zonneglo ren. Op de Birkstraat ontdekte de politie vo- rige week een auto, die bij wat aandach tiger beschouwing diverse mankemen ten vertoonde. De bestuurder, een 23- jarige Hilversummer, werd staande ge houden. De wagen werd voor een tech nisch onderzoek naar het bureau ge bracht. De bestuurder kreeg een pro ces-verbaal aangezegd. Datzelfde lot was ook een 42-jarige Soester beschoren die op de Verlengde Talmalaan de aandacht van de politie trok. De auto waarin hij reed bleek na genoeg volledig te zijn doorgeroest. De wagen was bovendien niet voorzien van een geldig deel III en was ook niet ge keurd. De eigenaar deed na enig aan dringen afstand van het vehikel maar kon niet voorkomen dat de politie pro- ces-verbaal opmaakte. Wat je niet bent kun je altijd nog wor den. Ongeveer onder dat motto be zocht minister Brinkman van WVC, vermomd als de 7-jarige Jelle Ruis uit Soest, vorige week woensdag (1 april) de kinderboerderij de Vrije Teugel aan het Vedelaarpad. Daar werd hij opge wacht door een jeugdige schare, die nogal opgelucht keken toen ze in de "minister" een leeftijdgenoot ontdek ten. De leiding had nogal wat werk gemaakt van de 1 april-grap. Minister Jelle/Elco Ruis/Brinkman werd met zijn feestelijk uitgedoste gevolg het terrein opgereden in een fraaie limousine, en dat maakte uiteraard op zichzelf al grote indruk. De minister kwam de kinderboerderij de zgn. Van Dijk-trofee brengen, een prijs om het kindertheater in Nederland te stimuleren. Volgens het "juryrapport" biedt de Vrije Teugel al jarenlang kin dertheater van hoog niveau, zeker ge zien het feit dat de produkties voorna melijk worden bedacht en gespeeld door vrijwillige medewerkers en sta- 'Minister' Jelle schonk het publiek bij zijn aankomst bij de Vrije Teugel een minzame glimlach. geaires. "De toekenning van de prijs moet gezien worden als een erkenning van dit werk, dat wekelijks zeker 80 kin deren stimuleert hun fantasie te gebrui ken". De (vanaf nu) jaarlijks toe te kennen prijs is bedoeld als "aanmoediging van het sociaal-culturele werk, met name het kinderwerk, in Nederland", waar door vrijwilligers gestimuleerd worden om zich voor kinderen in te zetten, al dus het "juryrapport". De 25.000 gul den die aan de prijs verbonden is kan de leiding van de kinderboerderij goed be steden. "Wensen genoeg," klonk het vorige week, nadat de "minister" zich hoogstpersoonlijk had gevoegd in het jeugdige gezelschap dat ademloos de voorstelling van "Pinokkio en de hek sen" bekeek - nét als de prijs, de minis ter en het geld jammer genoeg te mooi om waar te zijn... De delicatessen wijnkoperij Joh. Mets, die dit jaar het 120-jarig bestaan viert, gaat terug in de tijd. In het toch al rui me assortiment zijn ook de ouder wetse kazen, volgens de wijze van het vakmanschap gemaakt, opgenomen. Dat betekent dus dat de Hofleveran cier kazen te bieden heeft, waarvan de smaak echter en voller is. Het kaas maken en het kaas verkopen zit de Nederlander in het bloed. Dat is geen wonder, want een aanzien lijk deel van ons land leent zich van oudsher bij uitstek voor het houden van melkvee. Nu is de kaas een veredelings product, dat zich zonder veel techni sche hulpmiddelen laat bewaren. Indien om welke reden dan ook de "grondstof' melk niet als drinkmelk wordt geconsumeerd, levert de kaasfa- bricage een mogelijkheid de kostelijke eigenschappen van melk te conserveren Kaas is bovendien reeds eeuwen lang een zeer geliefkoosd voedingsmiddel dat dagelijks in bijna ieder huisgezin voorkomt. Voorheen werd de kaas hoofdzakelijk,op de boerderij gemaakt. Thans geschiedt de produktie van Ne- Onbekenden zijn er vorige week in ge slaagd in te breken in de Desmond Tu tuschool aan de Molenstraat. Ze verwij derden een ruitje en forceerden de sta len deur van een berging. De buit be stond uit twee radiocassetterecorders en een elektrische puntenslijper. derlandse kaas voor 98% in kaasfabrie- ken. De fabricage gebeurt in zeer mo derne fabrieken. Deze kaasproduktie geschiedt via volledig geautomatiseer de en gemechaniseerde processen. Hierdoor krijgt men echter wel een haast volledig gestandaardiseerd kaas product. Als men dit product ook nog eens in koelpakhuizen laat rijpen, waar de na tuurlijke invloeden zoals vochtigheid en koeling kunstmatig geregeld wor den, dan zal dit resulteren in een vlakke smaak zonder de echte ouderwetse kaassmaak. Joh. Mets verkoopt sinds kort een kaas welke op een ouderwets degelijke wijze met echt vakmanschap op houten plan ken gerijpt wordt. Ons product rijpt zo- mers onder invloed van natuurlijke warmte en 's winters door de behaaglij ke warmte van een heuse kachel. De kunst van het natuurlijk laten rijpen be rust op pure vakkennis: het constant alert zijn op de ontwikkeling van het zuivel en op zeer hard werken. Want deze wijze van rijpen betekent veelvul dig poetsen, keren en het met de hand controleren van de kazen! Al deze werkzaamheden geven U als consument wel de zekerheid een kaas te kunnen eten, die veel smeuïger van zui vel en beslist voller van smaak is. De Hollandse kaassoorten, zoals de Goud se kazen, Edammer kazen, magere- en dieet soorten inclusief de Stolwijkse boerenkaas zijn allemaal op natuurlijke wijze gerijpt. Ons advies aan U is nu en kel: Kom, proef en overtuig uzelf. Bij Joh. Mets, de bekende delicatessen wijkoperij aan de Van Weedestraat, zijn alle benodigde ingrediënten te verkrijgen voor een overheerlijk gerecht: Boeren kip uit de Landes in Riesling-wijnsaus. Hieronder de benodigdheden voor en de bereiding van het gerecht, waarbij wordt uitgegaan van vier personen. hierin de schoongemaakte groenten 1 poulet fermier de Landes ongeveer 1,6 kilo; olie; 2 bosjes meiknolletjes (nu nog moeilijk te krijgen, eventueel te vervangen door koolrabi); 20 gram boter; 1 (jonge) prei; 100 gram sjalot ten; 2 repen gerookt spek; 1 doosje champignons; 12 maïskolfjes (mini- kolfjes te koop in potjes); 2 teentjes knoflook; 1 kopje room; 1 fles Elzas- ser Riesling; tijm; laurier; peper en zout; 500 gram nieuwe aardappeltjes. Bereiding: De kip inwrijven met peper en zout. Vervolgens bruin en krokant bakken in de hete olie in een koekepan. De repen spek in een pan met heet water blanche ren en in stukjes snijden. Doe de boter in een braadpan en smoor (wanneer koolrabi wordt gebruikt deze in blokjes snijden) tot ze halfgaar zijn zonder ze te laten kleuren. Snijd de gebakken kip in stukken en doe die bij het groentemengsel evenals de stukjes spek. Blussen met een halve fles Riesling en de room. De teentjes knoflook pletten en deze bij de saus voegen. Op smaak brengen met peper en zout. Alles op een klein vuur zachtjes laten trekken, met het deksel op de pan, tot dat de kip gaar is. Dat duurt minstens twintig minuten. Terwijl de kip staat te pruttelen bakt men de aardappels in de boter bruin. Serveer met stokbrood om de saus op te maken. V/ttOB INTERIEUR geeft gratis inrichtingsadvies aangepast aan uw smaak en interieur

Soester Courant | 1987 | | pagina 9