Keukens Koopt U Bij Schipper De nieuwe videomovie van Panasonic is er: laat met Pasen uw film maar in première gaan! r GïUtflS De nieuwe videomovie van Panasonic, het ei van Columbus, kunt u op de kop tikken bij: L WOENSDAG 15 APRIL 1987 SOESTER COURANT PAGINA 11 Wethouder 'knuffelt' eerste wachthokje in Soesterberg PüffajlumpS Soester Courant goede informatiebron 1 üMjSL Boerenkip uit de Landes in Riesling-wijnsaus bij Mets Veertig jaar 'Frysk en Fry' Friese en Hollandse dichters in Groeneveld TUIN-ADVIESCENTRUM t vaanlêfhoogt voor doe-het-zelvers Voorjaarswerkzaamheden (deel 2) T_ De videomovie NV-MC5E van 1 Panasonic zorgt wel voor een heel 1 prettige Pasen.Weegt slechts 1500 gram' maar heeft toch alles wat een professio nele camera moet hebben, bijv.: een 1/2 "CCD chip, voorkomt schaduwbeelden en brandvlekken; de HQ techniek voor messcherpe opnamen; een lichtgevoeligheid tot 10 lux. Ook zonder zon en binnen zonder filmzon maakt u de mooiste opnamen; H.S.S. Het systeem voor het maken van snelle scenes; het VHS-C systeem, door bijgeleverde adapter makkelijk af te spelen op uw VHS recorder thuis; dit en nog veel méér voor 4595,—. it «i ?A* Steen hof f straat 13a -15, Soest. Telefoon 12132 Met de Friese week in het vooruitzicht Leeuwarder Skotsploech naar Expo Soest! iichterby ime d'Oude Enghe i I BAREETCAFE 8 SOESTER COURANT Soest krijgt z'n Oranjebal terug! Of de tekst op een reclamebord een rechtstreekse mededeling van het Col lege aan de bevolking van Soesterberg was, moet worden betwijfeld. Maar de woorden 'zullen we knuffelen' waren in elk geval een mooie gedachte bij het overleg dat de Burgemeester en Wet houders periodiek zullen voeren met de inwoners van het dorp over de bult. Het reclamebord werd vorige week door wethouder Ries van Logtenstein in het eerste bushokje in Soesterberg geplaatst. Het hokje, ook wel abri ge noemd, staat aan de Veldmaarschalk Montgommeryweg. Er zijn/komen ook abri's aan de Kampweg en de Rade- makerstraat, terwijl in Soest elf dezelfde wachthokjes komen te staan. Het Ne derlandse bedrijf Alrecon is verant woordelijk voor de plaatsing van de in totaal vijftien abri's. Omdat de hokjes worden voorzien van reclameborden kost het de gemeente Soest vrijwel geen geld. De dienst gemeentewerken zorgt enkel en alleen voor de betonnen pla ten, waarop de abri's worden geplaatst. Alrecon neemt het onderhoud voor zijn rekening. De reclame-inkomsten zullen door Centraal Nederland worden ge bruikt ten behoeve van de passagiers. Andere abri's kunnen indien nodig van de opbrengst worden opgeknapt. Zonder deze opzet met reclameborden had de gemeente Soest geen abri's kun nen laten plaatsen, omdat er geen geld voor was. Oorspronkelijk zou er subsi die worden verleend, maar toen de ge meente een plan op tafel had voor de lo caties van de abri's bleek de overheids steun plotseling niet meer te gelden. De abri's, zoals die aan de Soesterbergse- straat in Soest-Zuid, waren daarmee van de baan. Wethouder Ries van Log tenstein was daarom blij dat nu alsnog een vijftiental wachthokjes op de ge wenste plaatsen kunnen staan, want het is in Nederland vaak geen pretje om in de open lucht op de bus te wachten. Hoewel er na regen altijd zonneschijn komt, zijn de abri's de beste oplossing. De 15 abri's staan/komen op de vol gende plaatsen: Soesterberg: Kampweg (2), Veldmaar schalk Montgommeryweg, Radema- kerstraat (na reconstructie). Soest: Di Lassostraat (4), Obrecht- straat, Veenbesstraat, Smitsweg (3), Varenstraat (2). Wethouder Van Logtenstein plaatste het eerste reclamebord in de nieuwe abri. De tekst daarop sprak hem wel aan. Als het om keukens gaat, is Schipper het juiste adres. Ruime keuze in kunststof, wit eiken of land- huisstijl. bouwprodukten rei.02155 -10304 Showroom alle dagen geopend, zaterdag van 9.00 tot 16.30 uur. Bij Joh. Mets, de bekende delicatessen wijnkopen] aan de van Weedestraat, zijn alle benodigde ingrediënten te verkrijgen voor een overheerlijk gerecht: Boeren kip uit de Landes in Riesling-wijnsaus. Hieronder de benodigdheden voor en de bereiding van het gerecht, waarbij wordt uitgegaan van vier personen. 1 poulet fermier de Landes ongeveer ,1,6 kilo; olie; 2 bosjes meiknolletjes (nu nog moeilijk te krijgen, eventueel te vervangen door koolrabi); 20 gram boter; 1 (jonge) prei; 100 gram sjalot ten; 2 repen gerookt spek; 1 doosje champignons; 12 maïskolijes (mini- kolfjes te koop in potjes); 2 teentjes knoflook; 1 kopje room; 1 fles Elzas- ser Riesling; tijm; laurier; peper en zout; 500 gram nieuwe aardappeltjes. Bereiding: De kip inwrijven met peper en zout. Vervolgens bruin en krokant bakken in de hete olie in een koekepan. De repen spek in een pan met heet water blanche ren en in stukjes snijden. Doe de boter in een braadpan en smoor hierin de schoongemaakte groenten (wanneer koolrabi wordt gebruikt deze in blokjes snijden) tot ze halfgaar zijn zonder ze te laten kleuren. Snijd de gebakken kip in stukken en doe die bij het groentemengsel evenals de stukjes spek. Blussen met een halve fles Riesling en de room. De teentjes knoflook pletten en deze bij de saus voegen. Op smaak brengen met peper en zout. Alles op een klein vuur zachtjes laten trekken, met het deksel op de pan, tot dat de kip gaar is. Dat duurt minstens twintig minuten. Terwijl de kip staat te pruttelen bakt men de aardappels in de boter bruin. Serveer met stokbrood om de saus op te maken. Op zaterdag 2 mei a.s. organiseert Kas teel Groeneveld in Baarn, in samen werking met de Culturele Raad voor Friesland, een Dichtersdiner. Iedereen die een uitgebreid, zeer verzorgd diner wil afwisselen met het luisteren naar poëzie, voorgelezen door de dichters zelf, kan deze unieke gebeurtenis mee maken door aan te zitten aan het Dich tersdiner. Het dichtersdiner wordt georganiseerd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Friese week in Gooi- en Eem- land. Aan deze literaire maaltijd werken vier Friese en drie Hollandse dichters mee: Willem Abma (uit Leeuwarden), schreef verscheidene dichtbundels en ontving in 1983 de Rely Jorritsmaprijs. Sybe Krol (uit Leeuwarden), lexico graaf, schrijver en vertaler, die zijn laat ste bundel in 1985 publiceerde onder de titel "Rymtwang". Douwe Tamminga, in 1909 geboren te Winsum, wordt wel de nestor van de Friese dichters genoemd. Hij is zeer be kend in Fryslan, ontving verschillende literaire prijzen en schreef veel verzen bundels. Baukje Wytsma (uit Stiens), komt dit jaar met een nieuwe bundel uit. Gauillame van der Graft (uit Utrecht), één van de meest gelezen dichters van de naoorlogse generatie; bundelde on langs zijn "Verzamelde gedichten" en zijn "Verzamelde liederen"; zijn laatste bundel heet "Winter en later". Tseard Veenstra, een veelbelovend jong dichter uit Eemnes, leest voor uit "Trillend mijn stem". Jan Visser (uit Soest), publiceerde on langs zijn vierde dichtbundel "Ik ken je van gezicht". Het programma De laatstgenoemde presenteert, na een kopje thee, om 17.00 uur 's middags, de dichters in de Hasselaerzaal van het Kasteel in Baarn aan de deelnemers van het Dichtersdiner. Een korte, eerste kennismaking met de auteurs, die dan elk één gedicht voorle zen waarna een aperitief] e aangeboden wordt in het restaurant waar het diner gehouden wordt, dat duurt tot plm. 22.00 uur. Tussen de verschillende gangen door, lezen de zeven poëten nogmaals uit hun werk voor en lichten hun verzen toe. De kosten van het diner bedragen f 55,- per persoon. Voor reservering of nadere inlichtingen kunt U zich wenden tot Kasteel Groe neveld, tel. 02154-21192. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Knolbegonia's uau nei gewenst ze te laten spruiten De echte tuinliefhebber kan er in deze tijd flink tegenaan. De ontluikende tuin geeft nogal wat werk, als we de komende zomer weer van een gezonde, goed verzorgde tuin willen genieten. In de vorige aflevering heb ik reeds wat belangrijke lentetuinactiviteiten beschreven, waaraan ik dit keer nog het een en ander wil toevoegen. Tweejarigen geven kleur aan de voorjaarstuin. We kunnen ze nu volop planten. Een aantal soorten als violen en madelieven kopen we nu al in bloeiende vorm; vergeet-mij-nietjes en duizendschonen en bijv. muurbloemen zijn wat later. Van de vaste planten verwijderen we nu, als dit intussen nog niet gebeurd is, de afgestorven delen, zodat de frisse scheuten goed de ruimte hebben. Het kan ook nodig zijn de vaste plantenborder na zo'n 3-5 jaar te vernieuwen. Sommige krachtig groeiende soorten dreigen de minder groeiende te overwoekeren en het binnenste van veel vaste planten wordt te oud en sterft af; dus ingrijpen is dan noodzakelijk. We scheuren de vaste planten in stukken met behulp van een mes of spade en planten de beste delen weer aan. Op het moment dat de border nog zonder planten is kunnen we het beste.de grond met stalmest, gedroogde koemest of siertuincompost bemesten. Palmlelie, Pioenroos en Pampasgras houden er niet van om vaak van plaats te veranderen; deze planten laten we dus rustig staan. Zo'n nieuw aangeplante border vraagt de eerste tijd wel de nodige aandacht voor een goede hergroei. Willen we flink plezier beleven aan zomerbollen of knollen als Canna's, Dahlia's, G;adiolen en vóór ze straks in mei geplant worden. Dit spruiten gebeurt door de knollen vrij dicht bij elkaar in kistjes in vochtige turfmolm of potgrond te zetten. We plaatsen deze kistjes in matig verwarmde ruimten voor het raam of zelfs in de koude bak buiten. Na half mei, als het vorstgevaar geweken is worden de bollen die dan intussen reeds flinke scheuten hebben gevormd uitgeplant in de tuin. Het is nu een mooie tijd om Yucca's in de tuin te planten. Veel tuinbezitters kennen de plant niet eens, terwijl het toch in vooral kleinere tuinen een pracht van een solitair is. De palmlelie zoals de Nederlandse naam luidt, doet exotisch aan met zijn grote bloeiaren in juli. Als we nu een flink exemplaar aanplanten zal de bloei al deze zomer voor het eerst plaatsvinden. Ook als kuipplant op het terras heeft de plant een grote decoratiewaarde. Het is 's winters veelal moeilijk te zien of we met een levende dan wel met een dode tak te doen hebben. Nu de meeste struiken uit beginnen te lopen is dat veel gemakkelijker te controleren. We verwijderen dit dode hout, dat anders zwammen of schimmels aan kan trekken, waardoor ook het levende hout kan worden aangetast. Zolang heideplanten nog zo ver uiteen staan dat ze geen gesloten geheel vormen is het erg zinvol na de voorjaarssnoei en de bemesting met heidemest of gedroogde koemest een laagje tuinturf van ongeveer 2 cm dikte tussen de planten te strooien. De erg oppervlakkig wortelende heideplanten hebben er namelijk een grote hekel aan als de wortels direct door de zon kunnen worden beschenen. ifl v-i - sy.y i^- Vergezeld van de 30 burgemeesters uit Friesland komt de Commissaris der Koningin, de heer H. Wiegel, op zater dag 9 mei aanstaande in Hilversum het startsein geven voor een groots opge zette Friesland-promotie. Plaats van de officiële handelingen is het raad huis van Hilversum, waar de genodig den ontvangen worden met koffie en oranjekoek. Aanleiding van de te hou den Friese week is het veertigjarig ju bileum van de Krite "Frysk en Frij". Daarmee starten een aantal aktiviteiten op cultureel en sportgebied: Skutsjesi- len, Kaetsen, Fierljeppen en niet te ver geten een expositie van het Friese Landschap in Kasteel Groeneveld. Na tuurlijk zullen de bekende folkloristi sche Friese dansploegen niet ontbre ken. Vooruitlopend op deze Friese week in de regio Gooi en Eemland, Baarn, Eemnes, Bunschoten/Spakenburg, Hilversum en Soest, is onlangs de ge meente Leeuwarden uitgenodigd om tijdens een Friese avond in Baarn aan wezig te zijn. Middels een professionele dia-serie bracht burgemeester Te Loo van de Friese hoofdstad zijn gemeente in beeld, vanaf het ontstaan van de terp tot het hedendaagse Leeuwarden. De ruim honderd aanwezigen, waaronder de eerste burgers van Eemnes en Baarn, werden verrast door het meegebrachte presentje voor eenieder: een aanden ken in muntvorm. Dat de gemeente Leuwarden een goed bestuurder heeft bleek ook tijdens het interview met radio Roulette 103. De vraag over het fierljeppen, polsstok- springen, mondde uit in een duidelijke uitleg over de kievitseieren en de be scherming van de vogelstand. Waar de mensen van Roulette 103 moeite met de Friese uitspraak hadden kreeg de burgemeester applaus voor de verbete ringen. Met een kruidenbitter uit Eem nes en een boeket bloemen voor me vrouw Te Loo bedankte de jubileum commissie de burgemeester voor zijn komst. Een andere avond dan anders: na de dia-presentatie van Leeuwarden en de huldiging van de eerste burger met het Uleboerd, als lid van de Club-Van-100, een solistische theaterdans van Sjoerd Swibettus. De mime-achtige opvoering van een droom over een voetballer werd ademloos gevolgd en regelmatig met applaus bekroond. Een theaterop voering waarbij de muziek- en lichtef fecten en filmbeelden aansloten bij de droomuitbeelding. Hierna volgden op Zuid-Amerikaanse muziek gebrachte dansdemonstraties van een tienmans-formatie van dans school Dan Bearda uit Amersfoort. De op Friese klompen opkomende en op dansschoenen dansende en gaande dansgroep o.l.v. Marius en Sandra van de Werff bracht het aanwezige publiek in een feestelijk sfeertje. Tijdens het 'dansen na' werd dan ook menige dans figuur uitgeprobeerd. Een muzikaal ge slaagde avond, dankzij radio Roulette 103 en de aanwezige organist, die op zijn meegebrachte orgel fantastische klanken tevoorschijn toverde. Burgemeester Te Loo van Leeuwar den. De volgende avond wordt gehouden in Cultureel Centrum "De Speeldoos" in Baarn, waarbij de revue van Schier monnikoog op het programma staat: een aaneenschakeling van liedjes en sketsjes van gebeurtenissen op dit Frie se eiland. Nadere inlichtingen over de Friese week: dhr. Nota, tel: 17120. Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 Dagmenu a f10,- vanaf 17.00 uur Donderdag 16 april Chili concarne Vrijdag 17 april Gebr. forel Dinsdag 21 april Gehaktbal Woensdag 22 april Boeuf „Stroganoff" Zaterdag en zondag is er geen dagmenu Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. Op woensdagavond 29 april a.s organi seert de jubileum-commissie van de kri te Frysk en Frij een groots Oranjebal in restaurant De Soester Duinen. Dit naar aanleiding van het 50-jarig huwelijks feest van het prinselijk paar en de auba de bij Paleis Soestdijk. De jubileum commissie wil met dit unieke Oranjebal de banden tussen de provincie Fries land en het Koninklijk Huis onderstre pen. In nauw overleg met de directie van rest. De Soester Duinen en het kabinet van de Commissaris der Koningin van de provincie Friesland is een feestelijk programma samengesteld. De ontvangst van de genodigden z<. plaatsvinden vanaf 20.00 uur, waarbij een welkomstdrankje geschonken zal worden. In de loop van de avond zullen er op diverse plaatsen binnen het res taurant tal van mogelijkheden zijn om te genieten van de culinaire prestaties van de keukenbrigade: een barbecue, koud en warm buffet, een cocktailbar en uiteraard een Berenburgstand zullen deze avond tot een onvergetelijk evene ment te maken. Het muzikale gedeelte zal worden ver zorgd door de 7-mans formatie de "On derlinge". Verder staan op het pro gramma o.a. een demonstratie Latin- American dansen, een proclamatie door Hendrik Berenburg en een optre den van een folkloristische dansj Reserveren kan men via tel.L ansgroep 2739.

Soester Courant | 1987 | | pagina 11