GROTE GEBRUIKTE WAGENSHOW Schuitcmakctu t-zelf- er. Gasbedrijf Soest bestaat in mei 60 jaar r cmoaof -i AGINA 26 WOENSDAG 15 APRIL 1987 SOESTER COURANT PAGINA 27 Kladiiiem bezorging Soester Courant l/ELE ATTRACTIES Eli NOG MEER VOORDEEL! VRIJDAG ER ZATERDAG 17 ER 18 APRIL; Als U nét dat beetje extra aandacht besteedt aan uw kleding. Combineren met Aventura, Ravens, Hucke, Basler, Gispa, l'Espoir, le Truc, Roberto Sarto, Zerres, Martello Aventura Honderden guldens voordeel Gebruikte wagen show van Auto Vandermeer: juke box, old timers, wekpremie en nieuwe voordeelprijzen Van tweehonderdduizend naar 6 7 miljoen kuub per jaar Danscentrum Gerla slaat goed aan Lezing over water in de tuin ikkelijk te simpele Isystemen. is zijn zo an te f of alumi- ifonds. iwplafonds even. 'ergroot het tuin- tvoeringen 154-162 46 18.30-15.30 u. Tot een van de boeiendste elementen die we in een tuin kunnen aanbrengen behoort het water. Water geeft ruimte, het kabbelende geluid van een fontein tje suggereert de koelte van een berg beek en overstemt de conversatie van de buren... En voor de liefhebbers van leven in de tuin kan een vijver een riant onderko men vormen voor een kikker- en goud visfamilie. Jo Cuijpers, gerenommeerd tuinarchitect, houdt op 21 april een le zing voor Groei en Bloei over het toe passen van water in de tuin. De lezing wordt gegeven in de bovenzaal van het Medisch Centrum aan de Nieuweweg. Aanvang: 20.15 uur. Niet-leden van Groei en Bloei zijn welkom; de toe gangsprijs is f 3,-. Hij zal aan de hand van dia's diverse theoretische, techni sche en esthetische aspekten toelichten: - wat is de meest geschikte plaats voor een waterpartij of vijver, - kan men gebruik maken van een (van nature) aanwezige verdieping in de tuin of wordt de tuin al begrensd door sloot of singel, - welke vorm kiezen we, welke materia len zijn geschikt? Een van de moeilijkste kanten aan het toepassen van water is het aanbrengen van de juiste verhoudingen tussen tuin, huis en de waterpartij of vijver zelf. Een strakke architectuur van een huis vraagt om een strak gevormde vijver, warbij opvallend gevormde beplanting de no dige variatie geeft. Ook het beschikbare oppervlak speelt een grote rol: man kan b.v géén veenplas realiseren in een tuin van 5 x 10 meter. Bij weinig ruimte kan het al een groot genoegen zijn te kunnen kijken naar een klein, opborrelend straaltje water uit een holle steen of naar een serie ingegraven kuipen met een fraaie variëteit aan moeras- en water planten. Indien U 's woendags om 18 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt U tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als U later dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt U de krant de volgende dag in de bus. Bij Auto Vandermeer zijn er nu extra veel aantrekkelijke geprijsde occasions. Want we hebben zoveel nieuwe Ford's verkocht, dat we heel wat goede wagens konden inruilen. Ze staan op vrijdag en zaterdag 17 en 18 april op 'n nieuwe eigenaar te wachten. Ze zijn tip top in orde. Streng gekeurd. Technisch perfect. Kortom: Auto's van vele merken met Auto Vandermeer kwaliteit. VEEL VQÖKEL BIJ AUTO VAN0EBMEEB Tijdens de show krijgt u niet alleen 3 maanden de welbekende A1 -garantie. Maar ook de extra technische garantie. Waar u normaal zeker f 400 - voor zou moeten betalen. Nu bij Auto Vandermeer voor elke auto vanaf f 8.000 - helemaal gratis. Tijdens de showdagen is er 'n exclusieve show van de Engelse Ford Club Nederland. Met onverslijtbare old timers uit vervlogen tijden. Een must voor iedere autoliefhebbe" En nog leuk voor de kinderen ook. Proefrit of taxatie: U ontvangt gratis een exclusieve attentie, speciaal ontworpen voor Auto Vandermeer. Een gratis camera bij aankoop van een nieuwe auto. Een unieke excursie naar Ford-fabrieken in België met een exquise diner naar de Fordfabrieken. Altijd Al-garantie van drie maanden, bij aankoop van een gebruikte wagen vanaf f 5.000 - incl. BTW. i Extra korting van honderden guldens als u voor 12.00 uur een auto koopt. Amersfoort heeft de Auto Vandermeer show. Wat dat betekent mag u zelf gaan zien. U bent van harte welkom om bij een lekker kopje koffie al dat voordeel eens lekker op u te laten inwerken. Tot Ziens. Va JAAR UW VERTROUWEN WAARD OFFICIAL DEALER VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN Fluorweg 49-51 - Amersfoort - Telefoon 033-15548 - Openingstijden: 9.00-18.00 uur. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. Volop parkeergelegenheid. Wat echter niet verdwijnt is de zorg voor een ononderbroken en veilige gasleve ring aan de inwoners van Soest. De 34 medewerkers en medewerksters van het Soester gasbedrijf zullen zich ook in de toekomst daarvoor blijven inzetten. Eén van de gashouders die in vroeger tijden het beeld van het Soester gasbe drijf bepaalden. Op de voorgrond het gebou wtje dat nu nog deel uitmaakt van het kantoor aan de Lange Brinkweg. Water in de tuin kan ook problemen ge ven: ongewenste muggen, algengroei, slakken en nare luchtjes. Stilstaand wa ter moet voldoende van zuurstof wor den voorzien om stank te voorkomen. Met name geldt dit voor vijvers waarin vissen gehouden worden. Om deze tuinbewoners veilig te kunnen laten overwinteren moet de vijver op zijn diepste punt minstens 80 cm diep zijn. Pompjes en fonteintjes kunnen voor de zuurstoftoevoer zorgen en zijn in diver se vormen en formaten leverbaar. De heer Cuijpers zal ook ingaan op randbe- planting, planten in het water, toepas sen van tuinornamenten etc. Na een geweldige opkomst zijn Frits en Karin Gerla in september 1986 met veel enthousiasme van start gegaan met hun danscentrum dat gevestigd is in het ge bouw Credo aan de Julianalaan 19 te Soestdijk. Na 25 lessen en hard werken, alsmede na de nodige zeer geslaagde feest- en vrijdansavonden, is er thans een einde gekomen aan dit eerste, zo succesvolle dansseizoen. De afgelopen week is het in danscentrum Gerla een drukke tijd geweest. Op 7,9 en 11 april werd er n.1. een medaltest gehouden oftewel het af- dansen. Er werd gedanst door zowel jeugd als echtparen in de verschillende categorieën, t.w. brons, zilver en goud. Hoe goed de kwaliteit van de lessen is, mag blijken uit het feit dat een ieder die opging voor dit examen is geslaagd en daarvan dan nog velen met zeer goede cijfers. Mede dankzij de grote opkomst van het dansminnend publiek, enkele honderden bezochten deze avonden, werden ook deze afdansavonden een bijzonder geslaagde happening. Natuurlijk gaan Frits en Karin Gerla het volgend seizoen zeer optimistisch tege moet en zullen zij zich, evenals dit sei zoen, weer voor de volle 100 procent in zetten om hun leerlingen een zeer leer zaam maar tevens oergezellig dansjaar te bezorgen, want zoals het afgelopen jaar heeft bewezen, gaan een goede kwaliteit van de lessen en gezelligheid bij danscentrum Gerla uitstekend sa men. Al met al kunnen Frits en Karin terug zien op een uitstekende start in Soest en omgeving en zijn zij voor velen al niet meer weg te denken Gasmeters gstolen Het Gasbedrijf ontdekte vorige week de diefstal van twee gasmeters. De eer ste werd weggehaald uit de gemeen schappelijke ruimte van een flat aan Colenso. De tweede verdween uit een leegstaande woning aan de Eigendow- meg. Daar bleek ook de gasgeyser te zijn meegenomen. Soesterbergsestr. 49a - Soest - Tel. 02155-23584 'Amersfoort heeft de Auto Vander meer Show'. Aanstaande vrijdag en za terdag, 17 en 18 april voegt Auto Van dermeer een extra dimensie aan dit wel bekende begrip toe met een gebruikte wagen show. Ook ditmaal gaat het om een show met behoorlijk wat attracties. Dat begint al met een speciale 'wekpre mie, die allen die voor 12.00 uur een auto kopen een voordeel oplevert van honderden guldens. Daarnaast biedt Auto Vandermeer voor elke wagen bo ven de f 8.000,- een extra technische garantie van negen maanden, na de ge bruikelijke Al-garantie van drie maan den. Dat betekent dat men bij Auto Vandermeer letterlijk twaalf maanden lang is verzekerd van een occasion in topconditie. De gebruikte wagenshow wordt in deze grootse vorm mogelijk, omdat er de af gelopen maanden enige honderden nieuwe Ford's werden verkocht. Dat le verde een enorme inruil op van door gaans vrij jonge, maar altijd zeer goede, gebruikte wagens. De laatste weken heeft Auto Vandermeer er keihard aan gewerkt om deze wagens in topconditie te brengen. Zodat aanstaande vrijdag en zaterdag 17 en 18 april het puikje van alle ingeruilde wagens in de show- room glanzend klaarstaat voor de nieu we eigenaren. Show van de Engelse Fordclub Neder land De autoshow krijgt een extra feestelijk tintje dankzij een 'optreden' van de En gelse Ford Club Nederland, die vijftien Fords uit vroeger dagen tentoonstelt: de 'slagschepen' uit de jaren vijftig, de vertrouwde Escorts van tientallen jaren terug en nog een aantal andere model len die de Nederlandse en Amerikaanse wegen ooit hebben 'bevolkt'. Een show, die de kwaliteit van Ford nogmaals on derstreept, want alle wagens zijn nog technisch perfect en ze glanzen alsof ze gisteren de showroom hebben verlaten. Een must voor elke liefhebber en een stukje geschiedenis voor degenen die dat tijdperk niet meer hebben meege maakt. Gratis attenties De show wordt voor alle bezoekers ex tra aantrekkelijk door een gratis atten tie, bestaande uit een hyacintglas dat speciaal voor Auto Vandermeer werd ontworpen. Een bijzonder en praktisch sieraad in de huiskamer, voor iedereen die de auto laat taxeren of een proefrit maakt. Degenen die een auto kopen, vallen extra met de ftetïs in de boter. In de erste plaats ontvangen zijn gratis een fraaie camera. Voorts maakt men kans om mee te gaan met een excursie naar de Fordfabrieken te Genk, België. Er is slechts ruimte voor 40 personen! Laatste excursie naar België De excursies naar de Fordfabrieken te Genk is voor Auto Vandermeer een groot succes gebleken. Deze fabriek, een van de grootste van West-Europa, is een technisch wonder optima forma. Daar worden nagenoeg volledig gero botiseerd de Ford Transit- en Ford Siërra geproduceerd. De eerste excur sie werd ondernomen in februari, ge volgd door een excursie die op 17 april j.l.plaatsvond. In beide gevallen ging het om een bus met 40 kopers, die een dag lang op kosten van Auto Vander meer in de watten werden gelegd. Op 10 juni aanstaande vertrekt de laatste bus met belangstellende kopers. Op het programma staan een bezoek aan de Ford-fabrieken zelf, een diapresentatie en een exquise diner in de VIP-room van Ford. De excursie heeft in de pers ook ruime aandacht getrokken. Orga nisatie van nog meer excursies is voor lopig niet meer mogelijk, omdat de pu blic relations afdeling van Ford voorlo pig 'vol' zit met dergelijke bezoeken. Sterker nog: voor Auto Vandermeer werd tot driemaal tot een uitzondering gemaakt. Technische garantie Tijdens de showdagen biedt Auto Van dermeer een extra garantie op de Al- occasions, namelijk een aanvullende Technische Garantie van 9 maanden. Deze is bestemd voor alle auto's vanaf f 8.000,- en voorziet in technische ze kerheden voor wat betreft de motor, versnellingsbak, achteras, voorwiel- aandrijving, drijfstangen en lagers, stroomverdeler en nog een groot aantal componenten van de auto. Omdat de Al-garantie al drie maanden geldt, wordt de totale garantietermijn een jaar. Deze garantie wordt gratis, en al leen tijdens de showdagen aangeboden. Deze extra garantie kost normaal f 400,-, een bedrag dat Auto Vander meer voor deze gelegenheid volledig voor haar eigen rekening neemt. Vroege vogel-premie Auto Vandermeer heeft nog eens extra voordeel geschapen met een zoge naamde Vroege Vogel-wekpremie. Die is bestemd voor iedereen die voor het middaguur de weg naar de showroom - heeft gevonden, en voor 12.00 uur een auto heeft gekocht. Degenen die in de ochtend een auto kopen, hebben recht op een korting van enige honderden guldens. Tijdens vorige shows is deze premie voor prijsbewuste douwtrap- pers een enorm succes gebleken. Ook nu verwacht Auto Vandermeer weer grote belangstelling van mensen die let terlijk wat vroeger opstaan. Sfeer Evenals altijd is er gestreefd naar een prettige voorjaarssfeer. Maar niet alles bij Auto Vandermeer doet aan het nieuwe herinneren. Naast de oude wa gens van de Engelse Ford Club Neder land, komt er meer uit de oude (mu ziek )doos. In de showroom van de Amersfoortse Ford-dealer aan de Fluorweg, is een heuse juke box uit de vijftiger jaren opgesteld. En die heeft een inhoud boordevol grammofoon platen, die het predikaat 'collectors item' meer dan waard zijn. De oudjes van Elvis, die eigenlijk niet meer te krij gen zijn, de Buddy Hollies en de andere sterren uit de roemruchte vijftiger en zestiger jaren. Vanzelfsprekend staat bij Auto Vandermeer beide dagen het vers opgezette, geurige kopje koffie weer klaar maar wie wil drinken op de goede afloop of zich wil voorbereiden op een nieuwe aankoop wacht de bar mer echte tap-pilsjes. Volgende maand, om precies te zijn op 15 mei, zal het 60 jaar geleden zijn dat het gasbedrijf in Soest begon met de levering van gas. Dat was toen nog "stadsgas", afkomstig van de Amersfoortse gasfabriek en voornamelijk gebruikt voor ver lichtingsdoeleinden. In dat eerste jaar beschikte het gasbedrijf over 700 aanslui tingen en een hoofdleidingennet van 22 kilometer en werd er 200.000 kubieke meter gas verkocht. 60 jaar later zijn er 15.800 aansluitingen, ligt er een net van 200 kilometer en wordt er 67.000.000 kuub "omgezet". Vooral de introductie van het aardgas - halverwege de jaren zestig - geeft een enorme stimulans aan het gasverbruik, dat al meer en meer was gebruikt voor het koken, maar vanaf dat moment op grote schaal wordt toegepast voor ruimteverwarming. "Het was in de beginjaren een kwestie van gasmuntjes; daarmee kon de ge bruiker een bepaalde hoeveelheid gas afnemen. Het Soester gasbedrijf be schikte over twee enorme gashouders van zo'n 8000 kubieke meter, waarmee men een buffervoorraad had die voor enkele weken voldoende was. Dat zou nu zeker niet meer kunnen," aldus wet houder Ries van Logtenstein, die maandag j.1. met de heer B.M. Bone- schansker, directeur van het Gas- en CAI-bedrijf de pers te woord stond over het komende jubileum. Van Log tenstein wijst in dit verband op het feit dat het gasbedrijf in de afgelopen winter op één dag zo'n 750.000 kubieke meter gas leverde aan de Soester afnemers. Door de invoering van het aardgas in 1965 ontwikkelde de "verwarming- markt" - met name die van de centrale verwarming - zodanig dat op dit mo ment in de energiebehoefte per woning voor zo'n 80 door aardgas wordt voorzien. Omdat de gasprijs de laatste jaren duidelijk is gestegen en de ver bruikers tegelijk energie-bewuster zijn geworden, tekent zich de laatste jaren een afname af in het "kleinverbruik" per aansluiting: in 1979 werd gemid deld nog 4523 kubieke meter afgeno men maar vanaf dat jaar daalt het ver bruik elke jaar gestadig tot gemiddeld 3424 meter in 1986. Ook de isolatie en het installeren van zgn. "hoog-rende- ment"-apparatuur spelen daarin be- ligheid van de verbruiker voorop ge staan. De eerste voorschriften voor de aanleg van gas-installaties dateren uit 1932, maar ze zijn in de loop der jaren voortdurend aangepast. Uiteraard is ook de controle geïntensiveerd toen het aantal gasverbruikstoestellen zo sterk begon toe te nemen. Ook advisering vooraf speelt tegenwoordig een belang rijke rol, met name over energiebespa rende maatregelen. De laatste tijd gaat het daarbij vooral om de keuze van warm watertoestellen, aldus de heer Bo- neschansker. In dat opzicht speelt het voorlichtingscentrum (de showroom) van het gasbedrijf - waar allerlei infor matie voorhanden is - nog altijd een be langrijke rol. Jaarlijks komen hier zo'n 800 verbruikers zich op de hoogte stel len, maar ook bij de afnemers thuis vindt natuurlijk dikwijls advisering plaats. In 1940 verhuurde het gasbedrijf maar liefst 36 keukengeisers; momenteel zijn dat er 3600! In het begin speelde bij die verhuur uiteraard de wens om meer gas te verkopen een rol, maar tegenwoordig is vooral de veiligheid - door goed on derhoud - een belangrijk motief, ih de jaren zeventig werd een onderhouds- abonnement geïntroduceerd; in 1983 gevolgd door de oprichting van de STE- GAS, waarin het gasbedrijf samen werkt met gastechnische installateurs ten behoeve van het goed onderhoud van gastóestellen. langrijk mee, aldus Van Logtenstein-. - Uiteraard wordt bij fret gasbedrijf grqot Hetgrootverbruik" - in de industrie - is met de komst van het aardgas sterk toe genomen en maakt nu ongeveer 20 uit van de totale gasleverantie in Soest. Veiligheid In al die jaren heeft de zorg voor de vei- belang gehecht aan de relatie met het publiek, ook al omdat de samenleving nu eenmaal kritischer isi geworden. Het gasbedrijf speelt op de verlangens van de consument door meer openheid en verbeterde voorlichting en zal daaraan Blik vanaf de voormalige gashouder op de Petrus en Pauluskerk voordat de ze werd gerenoveerd). In het gebouwtje is de "meter" te zien die destijds bijhield hoeveel gas er in heel Soest werd gele verd. blijvende aandacht schenken. De rol die het gasbedrijf in de gemeente speelt is trouwens sinds 1978 duidelijk toegeno men door de "koppeling" met de cen trale antenne inrichting (CAI). Distributie De laatste jaren is het accent vooral ko men te liggen op een veilige en goede distributie, aldus wethouder Van Log tenstein. "Er komt bij het transport van het gas heel wat kijken en het is echt een hele prestatie om, zoals in de afgelopen wintertijd, ervoor te zorgen dat de dis tributie ongehinderd doorgang blijft vinden. Het aardgas dat in Groningen van 3000 meter diepte wordt gewonnen (onder een druk van 300 atmosfeer) vindt via een gecompliceerd leidingen- net - waarin de druk wordt terugge bracht naar 0,025 atmosfeer - zijn weg naar de verbruiker. Het behoeft nauwelijks betoog dat dat een kwestie is van een hoog ontwikkelde technologie. In Soest staan zo'n 35 gasdrukregelsta- tions - meestal onopvallend langs de kant van de weg - die in het transport naar de huizen een voorname rol spe len. "Gas is een overbrekelijk deel van het leven geworden," aldus de wethouder. "Het is zo ingeburgerd dat de samenle ving niet meer zonder zou kunnen." Toch zijn er veranderingen op til: onder invloed van de ideëen over concentratie van nutsbedrijven en vooral de rege ringsbesluiten zijn er al enige tijd be sprekingen gaande over een fusie tussen de gasbedrijven van Soest, Baarn en Amersfoort, die in 1988 waarschijnlijk al zijn beslag krijgt. Het ziet er dan ook naar uit dat het zelfstandige Soester gasbedrijf zijn langste tijd heeft gehad en dat dit het laatste jubileum is dat - overigens op bescheiden schaal, met een feeestavond voor het personeel - wordt gevierd. ft

Soester Courant | 1987 | | pagina 27