Schneider Baarn bruisend middelpunt van groots Oranjefeest op Koninginnedag Opgeknapte oorlogsvoertuigen opnieuw in Soest anoJoj s=F COMPUTER DIP 151 OU Verkeersmaatregelen in Baarn op Koninginnedag WOENSDAG 22 APRIL 1987 SOESTER COURANT PAGINA 15 Manifestatie in paleistuin brengt 'ouderwetse' sfeer terug Straatmuziek in Baarn Sportieve - Elegante Damesmode Prima talentenjacht en examen-stunt in Mavo Soest tijdelijk 400.-* terug voor uw oude schrijfmachine Tweeënveertig jaar na dato herdenkt 'Keep Them Rolling' historische rit Open dag op landgoed Ewijckshoeve Belangstelling voor zilveren f 50,- Juliana en Bernhard zeer groot. I Koninginnedag 1987 wordt een "Oranjedag" met een heel bijzonder tintje. De landelijke media hebben er intussen al bol van gestaan en op tal van plaatsen - ook in Soest - gonst het achter de schermen al van de activitei ten die van de 30e april weer een echt vaderlands hoogtepunt moeten ma ken. Er is dit jaar dan ook meer aanlei ding voor een Oranjefeest zonder weerga dan in vorige jaren: de officiële viering van de verjaardag van koningin Beatrix, de verjaardag van prinses Juliana én het gouden huwelijksjubi leum van prinses Juliana en prins Bernhard. Voelt Soest zich als "naaste buur" van oudsher al zeer nauw betrokken bij het prinselijke gezin dat in paleis Soestdijk woont, dat gold vele tientallen jaren lang nog net altijd een beetje meer voor onze buurgemeente Baarn, die zich er terecht op beroemt het paleis en zijn be woners "binnen de muren" te hebben. Baarn is uiteraard zeer Oranje-gezind en de plaatselijke Oranjeverenigingen hebben in de jaren dat prinses Juliana nog koningin was een rijke traditie op gebouwd met bijvoorbeeld het jaarlijk se défilé in de paleistuin. Na de troonsafstand werd het wat stiller rond "Soestdijk"; het défilé werd niet meer gehouden en derhalve lieten zich ook veel minder boerenburgers en bui- Op donderdag 30 april a.s. (Konin ginnedag) zullen in de gemeente Baarn de volgende verkeersmaatre gelen van kracht zijn: •Stationsweg: De Stationsweg tus sen de Bosstraat en de Oranjestraat wordt voor het rijverkeer in beide richtingen tussen 08.00 en 18.00 uur afgesloten. Brink: Het parkeerterrein op de Brink is die dag bestemd voor een aantal evenementen en kan tot plm. 18.00 uur niet voor parkeren worden gebruikt. •Centrum: Het centrum van Baarn wordt voor alle motorvoertuigen af gesloten van 12.00 uur - 18.00 uur. Het verkeer wordt om het centrum geleid over de navolgende wegen: Eemnesserweg, Dalweg, Kerkstraat, Faas Eliaslaan, Javalaan, Ketting- weg, Stationsweg, Leestraat, Nieuw Baarnstraat v.v. Parkeren: De par keerterreinen achter de Laanstraat en de Parkstraat blijven bereikbaar. Amsterdamsestraatweg: Van plm. 09.00 - 14.00 uur is de Amsterdam sestraatweg (tussen de "Oranje boom" en "Trier") afgesloten. Biltseweg: Tegelijkertijd wordt ook de Biltseweg (tussen "Trier" en de Beckeringstraat) afgesloten. Par keren in de berm van dat gedeelte van de Biltseweg is dan toegestaan. Lt. Gen. van Heutszlaan: Tussen 09.00 en 14.00 uur is de lt. Gen. van Heutszlaan in de richting "Oranje boom" afgesloten. Doorgaand ver keer vanaf de "Oranjeboom" is be perkt mogelijk. Parkeren in de berm van de lt. Gen. van Heutszlaan is toe gestaan. Praamgracht: De Praamgracht is de gehele dag van 09.00 - 24.00 uur voor motorvoertuigen afgesloten. Torenlaan Tussen 18.00 en 24.00 uur is eer geen rijverkeer mogelijk op de Torenlaan en de Stadhouderslaan (tussen de spoorwegovergang en de Noorderweg) d.i.v. met een aantal festiviteiten en vuurwerk nabij de "Naald". Lage Vuursdie: De Dorpsstraat is van 09.00 - 18.00 uur in beide rich tingen afgesloten tussen de Eiken laan'en Koudelaan (m.u.v. de auto- busdienst) Omleiding van het ver keer gescniedt via de Eikenlaan en Koudelaan v.v. De gebruikelijke par keerverboden worden ingesteld. Alle genoemde tijden zijn "lichttij den"; elke afsluiting kan naar om standigheden zonodig eerder of later beginnen en eindigen. Verzoek van de politie: Indien mo gelijk, laat dan uw auto op deze dag thuis. Kom te voet of per fiets naar het centrum en de Torenlaan. Het zal voor Baarn een drukke dag worden en het aantal parkeerplaatsen is zeer beperkt. Het belooft in Baarn op 30 april een groot feest worden. De beide Oranje-ver enigingen doen al het mogelijke om de dag te laten slagen, maar een goed feest kan niet zonder muziek. Hoe meer muziek, hoe meer gezelligheid. Iedereen in Baarn en omstreken die muziek kan maken wordt dan ook uitge nodigd om de feestvreugde te komen verhogen. Men mag gerust een pet of hoed neerleggen om een paar gulden bij elkaar te spelen. Alle soorten live muziek zijn welkom in het centrum van Baarn, als het maar niet elektronisch wordt versterkt: streetbands, straatzangers, straatmuzikanten etc. Groot of klein, iedereen mag meedoen. tenlui in onze Baarnse en Soester dre ven zien. Aan wat in de loop der jaren was uitgegroeid tot een glorieuze mani festatie kwam een tamelijk abrupt einde toen de Ornaje-aandacht zich verlegde naar het gezin van koningin Beatrix, en dus naar Den Haag. Voor wie met een mengeling van heim wee en nostalgie terugdenkt aan de ja ren vol feestelijke drukte aan de Am sterdamsestraatweg en omgeving is er goed nieuws: nog één keer, speciaal vanwege Het Gouden Huwelijk, wordt Koninginnedag een groots, fantastisch feest op Baarns grondgebied, zij het dat de opzet wel iets anders is dan vroeger. Groots evenement De Baarnsche Oranje Vereeniging en de Christelijke Oranje Vereniging Baarn - beide al jarenlang in de grootst mogelijke eendracht samenwerkend - zijn door de Confederatie van Oranje verenigingen (de landelijke organisatie waarin alle Oranje-"clubs" samenwer ken) benaderd met het verzoek nog één keer een groots evenement in de paleis tuin op te zetten. Daaraan hebben beide Baarnse verenigingen met groot en thousiasme gevolg gegeven. De Stichting Gouden Huwelijk Prinse lijk Paar werd in het leven geroepen door de Confederatie. Deze stichting kent als het ware twee "dochter-organi saties": het Comité Nationaal Ge schenk - dat het prinselijk paar straks het cadeau van de Nederlandse bevol king gaat aanbieden - en het Comité Aubade 30 april 1987, dat het evene ment in de paleistuin organiseert. Woordvoerder daarvan is de heer J.A.M. Gies, voorzitter van de Baarn sche Ornaje Vereeniging, die ook be stuurslid is van de stichting. Voor alle duidelijkheid: er komt géén défilé als vroeger, waaraan allerlei groe pen vrij konden deelnemen en dat let terlijk aan het prinselijke paar voorbij trok. Er komt een aubade, een uitge breide zanghulde door een gelegen heidskoor van 550 personen, volwasse nen en kinderen, ondersteund door muziekkorpsen. Daarnaast zullen 14 delegaties van elk ca. 100 personen - af komstig uit alle provincies en van de Antillen en Aruba - hoogtepunten uit beelden uit het 50-jarig huwelijksleven van prinses en prins. Met deze manifes tatie zal ongeveer drie kwartier zijn ge moeid, waarna het Nationaal Geschenk wordt aangeboden. Daarna volgt een rijtoer van het prinselijk paar. De mani festatie wordt door de tv live uitgezon den tussen 12.30 en 13.30 uur. De bestemming van het Geschenk is in tussen bekend: prinses Juliana zal haar "deel" beschikbaar stellen aan twee ge handicapten-organisaties: de Stichting Handicap en Studie NSS en het Natio naal Fonds Sport Gehandicapten; prins Bernhard geeft zijn helft door aan het Wereldnatuurfonds. Reusachtig tv-scherm Het publiek dat zich ongetwijfeld op en rondom de Amsterdamsestraatweg zal verzamelen zal de paleistuin niet kun nen betreden. Toch zal het - aldus de heer Gies - beslist de moeite waard zijn om een kijkje bij het paleis te nemen. Voor een "goed zicht" worden speciale voorzieningen getroffen, zodat men niets van wat zich in de tuin afspeelt zal hoeven missen: een reusachtig, 27 vier kante meter groot televisiescherm - de Jumbotron, ook gebruikt bij de opening van de stormvloedkering in de Ooster- schelde - wordt naar Baarn gehaald en krijgt een plaatsje aan de Amsterdam sestraatweg. Daarna is het feest voor wat Baarn be treft nog lang niet afgelopen, zoals de heeT C. Lourens, voorzitter van de Christelijke Oranjevereniging Baarn uitlegt, want direct na de manifestatie bij het paleis gaat in onze buurgemeente een Oranjefeest van start dat zijn weer ga niet kent. In de eerste plaats zullen alle "praalwagens" van de paleistuin in optocht naar de Brink rijden, waar ze 's middags van alle kanten bewonderd kunnen worden. Intussen is dan in Baarn het officiële Koninginnedag-programma al vanaf 8.00 uur aan de gang, met de traditione le muziakle "stertocht" gevolgd door een muzikale show op de Brink (8.30 uur) en een rommelmarkt in Bloems- waard (9.00 uur). Om 9.00 uur begint ook de Oranjerit voor motorrijders. Op datzelfde tijdstip start op het par keerterrein Oranjepark een echte Pasar Malan, een Indonesische markt met al lerlei hapjes, drankjes en andere zaken, en in de Pekingtuin de traditionele kin derspelen. Om 9.30 uur is er samen zang in de Pauluskerk op de Brink en op dat uur begint ook de recreatieloop door het Baarnse bos, vanaf "De Gene raal" aan de Van Heutszlaan. Vanaf 10.00 uur is in het Kaperschip (Brink straat) een Oranje-tentoonstelling te zien van de Historische Kring Baerne. Oranje-braderie 's Middags wordt het echt een groot feest in het centrum van Baarn. De praalwagens komen van het paleis naar de Brink, waar ze tot 17.00 uur blijven staan. Van 13.00 tot 18.00 uur organi seert de winkeliersvereniging een ge weldige Oranje-braderie in de Laan- straat en de Brinkstraat, compleet met een crossfietsenshow en allerlei andere attracties. Ruim 150 Baarnse winkeliers nemen aan de braderie deel, dus het be looft een groots, feestelijk en bovenal gezellig evenement te worden. In Santvoorde begint om 13.00 uur een Oranje-revue, die 's avonds om 19.00 uur in Schoonoord wordt herhaald. Om 14.30 uur volgt een concert van de mondharmonicavereniging Excelsior in de koepel in de Pekingtuin. 's Mid dags is er ook een voetbalwedstrijd tus sen Limvio en TOV aan de Geerenweg en om 16.00 uur begint de grandioze fi nale van een Playbackshow in de koepel in de Pekingtuin, waaraan door beken de artiesten - denk maar aan de Henny Huisman-show - wordt meegewerkt, o.a. door de bekende zangeres Roxan- na. Feest rondom de Naald Vanaf 18.00 uur brandt rondom de Naald aan de Torenlaan/Stadhouders laan (dus in het grensgebied met Soest) een geweldig feest los, dat zich uitstrekt over de Torenlaan tot de spoorweg overgang en over de Koningslaan (de laan tegenover de Naald naar het pa leis), compleet met drive-in show, buik danseres, diverse artiesten (o.a. Easy Band). Uiteraard is de horeca hier goed vertegenwoordigd. Ook kinderen kun nen er hun hart ophalen aan allerlei at tracties. Om 20.00 uur landen parachu tisten achter de Naald. Om 21.30 uur - als het al redelijk don ker is - begint een grootse lampiontocht, vanaf de Pekingtuin naar de Naald, waar om 22.30 uur een groots vuurwerk zal worden ontstoken, aangeboden door de firma Heineken, door Europa's beste vuurwerkmaker, "maitre" H.J.Kooien, die vorig jaar tijdens inter nationale wedstrijden de 2e prijs (ach ter China) in de wacht sleepte. Het vuurwerk zal ruim 20 minuten duren en wordt een aaneenschakeling van lich tende fonteinen, watervallen en lucht- vuurwerk, zoals in ons land zelden te zien is. Het vuurwerk is overigens ook opgeno men in het Soester Koninginnedag-pro gramma. Al is er ook in Soest uiteraard het nodige te beleven, een bezoekje aan de "buren" in Baarn is op Koninginne dag 1987 beslist de moeite waard. "Het feest wordt grootser dan ooit," aldus de heer Lourens, "zoals we dat in Baarn in geen jaren hebben meegemaakt. We verwachten tienduizenden bezoekers uit het hele land." Typen doet u voortaan op een Schneider PCW. Soesterbergsestraat 49A - Soest - Telefoon 2 35 84 Soest is één van de plaatsen die op dinsdag 5 mei wordt aangedaan door leden van 'Keep Them Rolling' (KTR), een club waarvan de leden in het bezit zijn van militaire voertuigen die in de Tweede Wereldoorlog wer den gebruikt. Met ongeveer 150 au thentieke jeeps, Dodges en Chevrolets maakt KTR een historische rit van De Glindhorst (bij Barneveld) naar Am sterdam. Om ongeveer kwart voor elf 's morgens zal de kilometerslange stoet achter de Oude Kerk halt houden. Het gemeentebestuur neemt op het bordes van het gemeentehuis de parade af. Het Canadeze regiment 'Seaford High- landers' was aan het einde van de oorlog gelegerd op de Veluwe. Op 8 mei 1945 kreeg het het bevel naar Amsterdam te trekken om daar positie in te nemen. De route liep destijds via Amersfoort, Soest, Baarn en Hilversum naar Am sterdam. De exacte route-beschrijving is via een oud-Canadezs strijder in han den gekomen van KTR. Een groot aan tal leden van KTR volgt deze route op 5 mei, tweeënveertig jaar na dato. Net als toen wordt de rit afgesloten in het Von delpark. Sherman-tank In elke plaats wordt met name de jeugd in de gelegenheid gesteld mee te rijden op de oude voertuigen, die in vrijwel al le gevallen volledig in oorspronkelijke staat zijn hersteld. Een van de blikvan gers op de herdenkingsdag van de be vrijding is ongetwijfeld de Diamond tanktrekker met op de dieplader een Sherman-tank. Het totale gewicht van dit gevaarte is om en nabij de 50 ton. Ook neemt een Ward La France, een grote takelwagen, deel in de historische rit, terwijl de jeeps, de GMC's, de Dod ges en de Canadeze Fords en Chevro lets goed vertegenwoordigd zullen zijn. Dat er veel belangstelling voor de histo rische rit is blijkt onder meer uit het feit dat KTR-leden uit alle hoeken van het land naar De Glindhorst komen om vandaaruit de tocht naar Amsterdam te ondernemen. Tegen elf uur 's ochtends wordt de stoet met de opgeknapte militaire voertuigen in Soest verwacht. Via de Birkstraat rij den de deelnemers naar de Kerkstraat, waar achter de Oude Kerk een stop wordt gemaakt. De Soester jeugd heeft dan de mogelijkheid om zich een plaats je op één van de vele wagens te bemach tigen. Ze kunnen desgewenst tot het station in Baarn meerijden. Vanaf de Kerkstraat vervolgt de stoet de rit via de Middelwijkstraat, de Steenhoffstraat, de Van Weedestraat, de Burgemeester Grothestraat, de Vredehofstraat en pa leis Soestdijk. Burgemeester mr. Paul Scholten neemt met een aantal wethou ders de parade af bij het gemeentehuis aan de Steenhoffstraat. Hobbyisten KTR is een actieve landelijke club met meer dan 600 leden. In Soest telt KTR een stuk of acht hobbyisten. Jan Hil- horst van de Eemweg is één van hen. De trotse bezitter van een jeep, een Dodge en een originele ambulance, die staat te wachten op een beurt bij de plaatwer ker, heeft de organisatie in handen van het gedeelte van De Glindhorst tot en met Soest. "De club is springlevend, al leen al op vergaderingen komen meer dan hondeerd mensen uit het hele land, terwijl er misschien niet eens belangrij ke punten op het programma staan. Er bestaat binnen 'Keep Them Rolling' echter een hechte band tussen alle le den. Daarom is de deelname aan alle evenementen ook zo groot. We gaan ie dere winter naar de Ardennen en met Pinksteren vertoeven we drie dagen op de Veluwe," zegt Jan Hilhorst, die afge lopen maandag met veel clubgenoten op de Vlasakkers verbleef. "Aan de historische rit op 5 mei doen veel grote voertuigen mee. Er zal naar verwachting veel belangstelling zijn. In andere plaatsen is het voorgekomen dat de mensen zes, zeven rijen dik langs de kant van de weg stonden." Hilhorst be nadrukt dat "Keep Them Rolling' geen militaire club is. Uit het feit dat de leden militaire voertuigen verzamelen mag op generlei wijze worden afgeleid dat de leden met wapens en minutie op zak zouden lopen. Een van de belangrijkste regels van KTR is juist dat het op elke manier verboden is wapens te dragen. Het gaat de KTR-ers er, enkel om dat men oude militaire voertuigen opknapt en als hobby gebruikt. Van dit type Dodge zijn in Europa nog maar twee exemplaren. Fons Hilhorst is de gelukkige bezitter van één van deze Canadase D15's. Jan Hilhorst in zijn jeep, die in oor spronkelijke staat is teruggebracht. Landgoed Ewijckshoeve geeft in de maanden juni, juli en augustus een aantal cursussen. Het is dit jaar een ju bileum-programma, omdat de cursus sen voor de vijfde keer worden gege ven. Dit jaar zijn het 24 verschillende cursussen. Elke week kunnen de cursisten van maandag tot en met vrijdag gedurende de zomermaanden in alle rust werken in het landhuis op de grens Den Dolder/ Lage Vuursche. Bij goed weer werkt men buiten, bij slecht weer wordt ge bruik gemaakt van de ateliers in Ewijckshoeve. Het docententeam van Ewijckshoeve draagt zorg voor een programma dat voorziet in een ruim aanbod van moge lijkheden voor zowel de echte beginner als de gevorderden. Om een goede be geleiding en realisatie van het weekpro- gramma te waarborgen worden per do cent maximaal negen cursisten toegela ten. Enkele van de 24 cursussen zijn: aqua rel, tekenvaardigheid, olieverf, ge mengde technieken, porceleinschilde- ren, portret-figuurboetseren, kalligra fie, huidverzorging en interieurarchi tectuur. Om tot een goede cursuskeuze te ko men, acht de organisatie een brede oriëntatie vooraf noodzakelijk. Daar om wordt op zondag 26 april een open dag gehouden op het landgoed Ewijckshoeve aan de Soestdijkseweg. Deze informatie-bijeenkomst vindt plaats van 10.30 tot 16.30 uur. Voor in formatie kan men terecht onder tele foonnummer 02156 - 497 en 294. De belangstelling voor het zilveren f 50,- muntstuk ter ere van Prinses Juliana en Prins Bernhard is zeer groot. Bij 's Rijks Munt te Utrecht is een grote stroom bestellingen gecon stateerd op de fraaie en perfecte ex emplaren. Zowel bij het Ministerie van Financiën als bij 's Rijks Munt zijn nu reeds zeer veel inlichtingen ge vraagd over de circulatie-exemplaren. De nieuwe zilveren f 50,- muntstukken ter ere van het gouden bruidspaar zul len in circulatie worden gebracht op 29 april 1987. Dat is de dag vóór de natio nale viering van het gouden huwelijks feest van Hunne Koninklijke Hooghe den Prinses Juliana en Prins Bernhard der Nederlanden op Koninginnedag 30 april. In verband met reeds verwachte grote belangstelling voor deze muntstukken is de uitgifte in circulatiekwaliteit vast gesteld op 1,5 miljoen stuks. Deze zil veren munten worden via alle 2600 postkantoren en 6000 bankkantoren in omloop gebracht. Ook fraaie en perfecte exemplaren Naast de circulatie-exemplaren, die ui teraard f 50,- per stuk kosten, worden exemplaren in fraaie (f.d.c.)-kwaliteit en in perfecte (proof)-kwaliteit gesla gen. Deze kunnen worden besteld bij 's Rijks Munt te Utrecht en bij de munt- handel en banken. De exemplaren in perfecte kwaliteit f 95,- f 6,50 ver zendkosten) en die in fraaie kwaliteit f 65,- -I- f 6,50 verzendkosten) kunnen tot 30 april rechtstreeks worden besteld bij 's Rijks Munt (Postbus 2407, 3500 GK Utrecht, tel. 030-910342). Dit geldt voor al degenen die reeds op de algemene verzendlijst van 's Rijks Munt staan. Zij krijgen een rondschrij ven met acceptgirokaart thuis gestuurd. Bij aanmelding wordt men eveneens op de algemene verzendlijst geplaatst en ontvangt men vervolgens ook een rond schrijven met acceptgirokaart om te be stellen. De aflevering van de munten vindt plaats na 30 april. Na 1 mei wordt de handel in de bijzondere kwaliteiten ge heel overgelaten aan de munthandel. Evenals de voorgaande zilveren f 50,- muntstukken is het f 50,- muntstuk 1987 uitgevoerd in zilver met een ge halte van 925 duizendsten (92,5%). Het heeft een doorsnede van 38 mm en een gewicht van 25 gram. Schneider PCW 8256 electronische schrijfmachine met tekstdis play 32 regels, 256.000 tekens opslaggeheugen, geschikt voor ket tingpapier en losse vellen, tevens geschikt als computer voor boek houding, adressenbeheer etc. Nu kompleet met tekstverwerkings- en rekenveld programma1898,- excl. b.t.w. Af: inruil oude schrijfmachine400,- excl. b.t.w. 1498,- excl. b.t.w. Uitbreiding: Extra interne opslag tot 512.000 tekens extra externe opslag van 720.000 tekens, beide ingebouwd 400,- excl. b.t.w. Zuidpromenade 15 3768 EM Soest Tel.: 02155-12874 Tijdens een talentenjacht hebben leer lingen van de Mavo Soest hun onver moed talent aan een groot publiek kunnen etaleren. Afgelopen donder dagavond bleken onder de leerlingen enkele 'echte' artiesten te schuilen. Mei en Kim, Sheila E„ de Dolly Dots en andere popsterren werden geïmi teerd, waarbij de scholieren live zon gen. De laatste weken voor de talentenjacht hadden zij druk geoefend onder leiding van muziekleraar Fred de Vries en en kele van zijn collega's. Overigens lieten ook de leraren en leraressen zich niet onbetuigd op het toneel. Zij deden vol op mee toen 'Let it Be' (een vernieuwde versie van de Beatles-hit waarvan de opbrengst ten goede komt van de nabe staanden van de slachtoffers van de fer ry Herald Free of Enterprise) door de boxen schalde. Een publieksjury beslis te over de winnaars en winnaressen. Zij werden beloond met een taart. De ge zellige avond werd afgesloten met een disco-feest. - "V- JW.V..WW. 6--0 WW. Ö'W. aantal artiesten schuil. Examen-stunt De laatste schooldag voor de exami- nanten van de Mavo Soest werd vorige week weer gebruikt voor een examen stunt. Dit keer was 'uitgelekt' dat er 's nachts een disco zou worden opge bouwd, zodat in de ochtenduren de jeugd zou kunnen worden beziggehou den. Om zeker te zijn dat de lessen geen doorgang zouden kunnen vinden wer den alle tafels uit de lokalen naar de gymzaal versleept. Ondanks gemaakte afspraken over het geluidsvolume had den de buurtbewoners enigzins last van de muziek, maar de leerlingen kwamen later hun excuses aanbieden. De trap pen naar de bovenverdieping waren 's nachts door de vierde klassers gedeco reerd met witte kofïïebekertjes. Al met al moest er donderdagochtend het een en ander gebeuren alvorens het school gebouw aan de Valeriaanstraat weer de in oorspronkelijke staat was hersteld. Om 11 uur konden de lessen weer be ginnen.

Soester Courant | 1987 | | pagina 15