i I HELP HELPEN Raad vóór verhuur jachtrecht in gemeentebossen Koninginnedag 1987 Gemeenteraad Wieksloot-plar verwerpt VOOR EEN BLUE DENIM XMznio gezien Juliana - Bernhard WOENSDAG 22 APRIL 1987 ,65e JAARGANG NO. 34 Jeans mode specialist W/i Nieuweweg 60A Soest Kritiek op gemeentegids RODE KRUIS DEN HAAG GIRO 6868 Brand is geen grap van Rouwendaal b.v. LANDJUWEEL SOEST 1987 r\ i ^1.; K door GerardPaul Dokter in huis College moet huiswerk overdoen Meerderheid voelt niets voor uitstel Nederlanders en Turken op de vuist TRAITE 30 april verjaardag Koningin Beatrix U R»C A TERING RECTIFICATIE OPENINGSTIJDEN Abonnement per halfjaar 112,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152' Postgiro 126156 naar F.C Kuyperstraat 3 •3761 EG Soest Tel:02155-24664 "Er staan een heleboel storende fou ten in", zei wethouder Frans Kingma (PvdA) vorige week over de nieuwe uitgave van de Gemeentegids 1987. Hij deed deze uitspraak in de vergade ring van de Commisssie Minderheden waar één van de leden vroeg hoe het mogelijk is dat de commissie Minderhe den niet wordt vermeld in de Gemeen tegids, die huis-aan-huis is verspreid. "Het laatste woord is hierover nog niet gezegd. Ik vind het een kwalijke zaak", aldus de vorzitter/wethouder, voor wie het volstrekt onduidelijk is hoe dit nu is gekomen. "De kopij wordt ingeleverd door de verschillende ambtelijke afdelingen, maar de redactie en de eindverant woordelijkheid berust bij de afdeling Voorlichting", aldus Kingma. Een groep jongelui heeft zaterdag avond de politie en de brandweer in rep en roer gebracht door langs de A.P. Hil- horstweg een paasvuur te ontsteken. Vermoedelijk belden ze vervolgens naar de politie en de brandweer om te melden dat een boerderij in brand stond. De brandweer rukte zaterdag met groot materiaal uit. Ook de politie kwam met extra mankracht om zonodig te helpen bij het redden van vee. Toen de politie en de brandweer op de locatie kwamen ontdekten ze dat het ging om een 'grap'. Enkele jongelui hadden takken op een hoop gegooid en aangestoken om de politie en de brandweer voor de gek te houden. Op een spandoek hadden ze geschreven: 'Vrolijk Pasen politie en brandweer, Neem een biertje'. De brandweer en de politie konden echter de lol niet inzien, zoals de jonge lui die voor ogen stond. De jongens zul len nog worden verhoord, en lopen de kans een proces-verbaal te krijgen. De brandweer overweegt om de gemaakte onkosten op de jongelui te verhalen. ROKKEN BLOUSES BYOUX ROKKEN umm 3 VOOR AL UW KADO'S 9 ZUID-PROMENADE 11 - TEL. 1009H 9 m -x ROKKEN BLOUSES BYOUX ROKKEN Voor al uw VERBOUWINGEN, METSELWERK en TIMMERWERK, groot of klein tegen een scherpe prijs, bent u bij ons aan het goede adres. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij: BOUW- EN AANNEMINGSBEDRIJF p. j. Soest - Tel. 02155-17390 Een mevrouw uit het Gelderse Neede Was niet over haar woning tevreden. Het tochtte als wat Ze was het spuug-zat En verhuisde naar Soest, aldaar zit Van Eden. Ingezonden door vdM. De gemeenteraad heeft het College voorstel om 342.000 gulden uit te trek ken voor de reconstructie van de Wieksloterweg na uitvoerige discussie afgewezen. Alleen het CDA - met uit zondering van Arie van den Breemer - en Meilof (GPV/SGP/RPF) steunden de plannen. Ook wethouder Frans Kingma (PvdA) stemde tegen het voorstel. Dat betekent dat het College binnen af zienbare tijd met een beter plan zal moeten komen, dat meer vertrouwen van de raad krijgt. Van PvdA-zijde werd door Kees Boerkoel sterk aangedron gen op een beter onderzoek naar de functie van de weg, met name voor wat het sluipverkeer betreft. Volgens hem wordt dat niet minder door de voorge stelde maatregelen, al had wethouder Ries van Logtenstein ook al duidelijk gemaakt dat die veranderd zullen wor den. Volgens de wethouder zou het kre diet echter wel alvast toegewezen moe ten worden, omdat anders te veel tijd verloren zou gaan. Ook Adriaan Pothuizen (D66) vond dat het College "vreemde ideeën" had over het verkeersarm maken van de weg. Hij wees erop dat in de commissie vergaderingen al ondubbelzinnig was gebleken dat een meerderheid van de raad een beter voorstel wilde, "maar het heeft u behaagd het anders aan te pak ken." Hij gaf de wethouder het dringend advies het voorstel terug te nemen en kreeg daarvoor de steun van Jan Visser (Prog. Soest), Kees Boerkoel (PvdA) en Bert Krijger (WD). gen om de raad op andere gedachten te brengen. Hij wees erop dat er sprake is van een totaalpakket en dat de aanpak van de Wieksloterweg al veel te lang was uitgesteld. "De weg wordt enorm druk bereden. Als we langer wachten gaat het alleen meer geld kosten." De wethouder wees er in dat verband op dat de "dakconstructie" van de weg min of meer op instorten staat. "Als het nu al te laat is, is dat niet de schuld van de raad," reageerde Pothui zen. "Wij willen alleen van tevoren we ten waaraan we ons geld uitgeven en de bewoners moeten ook kennis kunnen nemen van een nieuw plan." Romke Wijmenga (CDA) liet vervol gens weten dat het grootste deel van zijn fractie alsnog achter het College ging staan. Het CDA kende in Arie van den Breemer een dissident. Hij liet weten grote bezwaren tegen de procedure te hebben en daarom tegen te stemmen. Het College moest het voorstel dus te rugnemen en zal met betere plannen moeten komen om de raad tevreden te stellen. Zoals een ieder in Soest zeker bekend, wordt 30 april dit jaar wel een heel bijzondere dag. Koninginnedag zal in het teken staan van het 50-jarig huwelijksfeest van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Dat feest zal op de ons zo vertrouwde plaats, Paleis Soest- dijk, worden gevierd. Het Oranje Comité/ van Soest heeft van de Commissa ris van de Koningin in de provincie Utrecht de vererende opdracht ontvangen om de bijdrage van de provincie Utrecht tijdens de manifestatie op het grasveld voor het paleis te mogen organiseren. Binnen dit kader zal ook onze plaats op een bijzondere wijze zijn verbondenheid met het bruidspaar tonen. Hoe blijft nog even een ver rassing. Het wordt geen defile/, maar een manifestatie van de verschillende provincies van ongeveer een uur. Ik spreek de hoop uit, dat vele Soesters die ochtend bij de hekken van het paleis gaan kijken, daarmee blijk ge vend van hun oprechte gevoelens van respekt en dank baarheid voor het gouden bruidspaar. Velen zullen zeker in dankbaarheid terugdenken aan de defile/s, die op deze gedenkwaardige datum zo vele ja ren gehouden zijn. Steekt in ieder geval, zeker deze keer, de vlag uit, opdat iedereen in en buiten Soest weet hoe wij over dit feest denken. Uw burgemeester, Mr. P. Scholten. "Ik ken geen mevrouw Esvee te H. Is dat een patiënt van mij?" De doktersassistente haalde vertwijfeld haar schouders op, hief haar armen in de lucht en sprak: Ik kan d'r geen touw aan vastknopen. Ze zei dat u er wel van afwist, maar ik heb geen patiëntenkaart van haar. Ik heb ook al gekeken onder de letter V. van Victor omdat die naam met de initialen zijn van iemand wier naam met een V. begint. H. zal dan wel Hilversum zijn." "Nou, laat maar binnenkomen. Ik zie wel," zei de dokter en maakte een gri mas. Het was druk in de praktijk. Er waren veel verkouden mensen en gr ieppatiën ten. Daar valt weinig eer aan te behalen. Het bestezou zijn dat de lente er eigen handig een eind aan maakte door de lange winter voorgoed te verdrijven. Maar dat heb je als een voudig huisdok ter ook niet in de hand. Je zou zelf de kriebels krijgen van al dat gezeur. Ook zijn eigen vrouw liep te hoesten en te proesten. De laatste nachten had ze zelfs in de logeerkamer gebivakkeerd omdat Ze hem voortdurend wakker hield. "Wat is er?" vroeg hij een tikje geïrri teerd. Maar voordat ze haar mond open kon doen kreeg ze een aanval van krie- belhoest. Toen die langzaam overdreef vroeg ze: "Mag ik gaan zitten?" "Ja, als het niet kan wachten tot van avond. Wat is er aan de hand?" "Dat zal ik u vertellen,begon ze met iets plechtigs in haar stem. Ook als een dok ter tutoyeert moet de patiënt netjes U blijven zeggen. "Ik hoest de laatste tijd zo veel dat mijn keel er helemaal rauw van is geworden. Ik word er helemaal dol van." Wat is dit voor een flau we grap vroeg de dokter boos. Zonder op zijn reactie te letten ging ze onverdroten voort. "Nu, ik ben getrouwd met een man die ook wel eens wat aandoktertmaar als ik hèm vraag om me te helpen, dan heeft 'ie geen tijd of hij vraagt of ik zelf niet weet waar ik de hoestdrank heb gelaten. Nee, schrikt u niet, er mankeert niks aan m 'n huwelijk, hoor. Ik kom alleen voor mijn keel. Óf u daar even naar wilt kijken. Abrupt hield ze op, gooide haar hoofd achterover en zei met wijd opengesperde mond: "Aaahh!" HET constitutionele koningschap is diep geworteld in de Nederlandse sa menleving. Het Huis van Oranje is nog even geliefd als toen Juliana na een officiële inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdan haar moeder, de onverge telijke Wilhelmina opvolgde. Tijdens deze inhuldiging sprak de pas gekroon de vorstin over 'de grote liefde, waar mee ons volk mij tegemoet treedt', een liefde die haar, naar zij hoopte, ook 'in tijden van tegenspoed en verdriet', deel achtig zou worden. Het Nederlandse volk heeft deze hoop, dachten wij, zeker niet beschaamd. Allerlei complicaties, verwikkelingen en pijnlijke gebeurtenissen, die de ge moederen in beweging hebben ge bracht, hebben niet kunnen verhinde ren, dat het overgrote deel van ons volk niet alleen de monarchale staatsvorm is blijven prefereren, maar ook emotio neel sterk aan het Oranjehuis gebon den is gebleven. Het leven en de regeerperiode van prin ses Juliana omspannen een tijdsge wricht, dat zonder meer als één der meest turbulente episoden uit de we reldgeschiedenis kan worden geken schetst. Gelukkig heeft het leven van Juliana een groot aantal hoogtepunten gekend. Een mijlpaal in haar leven is haar huwe lijk met prins Berhard van Lippe Bies- terfeld. Na de officiële verloving in sep tember 1936 wordt op 7 januari 1937 het jonge paar in de Haagse St. Jacobskerk in de echt verbonden. Op 30 april, de 78ste verjaardag van HKH prinses Ju liana, zal de 50-jarige echtverbintenis worden gevierd en zal het nationaal geschenk worden aangeboden. Wantrouwig Een belangrijke rol speelde de kwestie van de inspraak van de bewoners. Door nu al het krediet toe te kennen vreesden de meeste fracties dat die er niet meer aan te pas zullen komen. "Wij zijn wan trouwig en eerst willen we uw nieuwe ideeën bekijken," aldus Pothuizen. Wethouder Van Logtenstein wilde bij zoveel tegenstand nog een poging wa- De raad heeft vorige week in meerder heid besloten binnen afzienbare tijd het jachtrecht in de Soester gemeente- bossen te verhuren. Voor het opstellen van een goed wildbeheersplan en een inventarisatie van de wildstand in de bossen is het niet nodig de zaak nog eens twee jaar uit te stellen, vond een meerderheid van CDA, VVD en GPV/SGP/RPF, die een amende ment van die strekking - ingediend door D66 en PvdA - afwees. WD-fractievoorzitter Bert Krijger wees er nog eens op dat zijn partij in de nogal omstreden verhuur "niks princi pieels" zag. "Wij zijn toevallig voor 't ja gen." Volgens hem stuit de jacht ook bij diverse natuurbeschermingorganisaties niet op principiële bezwaren. Wel lan ceerde hij een voorstel om het jacht recht te verhuren aan een "wildbeheers- eenheid", een instelling met rechtsper soonlijkheid waarin zowel jagers als deskundigen in de sfeer van de natuur bescherming vertegenwoordigd zijn. Met deze eenheid zou dan jaarlijks een afspraak gemaakt kunnen worden over wat en hoeveel er gejaagd zou mogen worden. Dat stond verder de (wettelijk voorgeschreven) verhuur van het jacht recht voor een periode van zes jaar niet in de weg, aldus Krijger. Wiebe Meilof (GPV)was gerustgesteld 'door de toelichting die het College later op het voorstel had gegeven maar wilde nog wel weten of de jagers de voorge stelde 5 gulden per hectare ook zullen moeten betalen als er niets te jagen zou zijn. Romke Wijmenga (CDA) liet weten dat zijn fractie "nogal genuanceerd" over de jacht dacht. Sommige leden hebben er op ethische gronden nogal wat moei te mee, aldus Wijmenga. Hij vond dat het College erin was geslaagd met een "evenwichtig" voorstel te komen, dat ook deze leden tegemoetkwam. Ook hij vond dat de gemeente geen huur mocht innen als er niets te jagen viel. 'Poging tot synthese' Adriaan Pothuizen (D66) ontdekte ook wel enige positieve elementen in de "poging tot synthese" van het College, maar hield bezwaren. Volgens hem mag er uitsluitend op afroep worden ge jaagd, als de noodzaak overduidelijk is aangetoond. Hij voelde wel wat voor Krijgers plan, maar pleitte voor uitstel met twee jaar, zodat een besluit pas ge nomen zou worden na de opstellingen van het beheersplan en de inventarisa tie. "Tegen dat uitstel is geen enkel in houdelijk bezwaar in te brengen," aldus Pothuizen, "want het jagen is nu hele maal niet urgent. Als er lastige kraaien zijn of vretende hazen wordt daarmee in Soest kennelijk toch wel afgerekend." Daarmee doelde hij op het feit dat de politie vorige week aan de Van Goyen- laan twee kraaien afschoot die auto's beschadigden door steentjes van het dak te gooien. Jan Vissers opperde ironisch de moge lijkheid dat bospolitieman Van Galen de kraaien wel zou hebben uitgezet om erop te kunnen jagen. "Goede jagers bestaan helemaal niet," aldus Visser, "en er valt in de Soester bossen domweg niks te jagen." In 1986 was er volgens hem maar één haas geschoten. "De paashaas," wist wethouder Van Logten stein, waarop Visser repliceerde dat hij de wethouder met zijn liefde voor knuf feldieren (bij de ingebruikneming van de eerste abri bewezen) ook "om op te schieten" vond. 'Primitieve hartstocht' "De dagen van Nimrod, Ezau en Kaïn zijn voorbij," aldus de bijbelvaste frac tievoorzitter van Progressief Soest. "Ja gen is vandaag de dag een primitieve, masculiene bezigheid, want het is al veelzeggend dat er geen vrouwelijke ja gers zijn die toegeven aan deze primitie ve hartstocht." Wil Stekelenburg (PvdA) toonde zich evenmin ingenomen met het voorstel van het College, dat zij "dubbelzinnig" noemde. "Het is prima dat er eerst een beheersplan komt en dat de wildstand wordt geïnventariseerd, maar dat bete kent niet dat we het jachtrecht al moeten verhuren. Dat is zoiets als eerst een huis bouwen en dan pas gaan kijken waar het moet komen te staan." Ze betreurde de weinig kritische benadering van de jacht door het College, "gebaseerd op opi nie-peilingen". Wethouder Ries van Logtenstein (CDA) - "ik ben inderdaad gek op die ren" - vond het jammer dat sommige raadsleden pertinent tegen de jacht ble ven gekant. "Daar is blijkbaar niets aan te doen." Volgens hem kan het heel wel nodig zijn om ook tijdens de inventari satie van de wildstand en de opstelling van het beheersplan al in te grijpen en bijvoorbeeld zieke dieren af te schieten. Zangvogels "U moet ook kraaien en eksters niet uit vlakken." Volgens Van Logtenstein be dreigen die de zangvogelstand in Soest. "Daar horen we de laatste jaren veel te weinig van." De wethouder gaf overi gens wel toe dat er in Soest geen "over daad" aan af te schieten dieren is, maar wees erop dat jagers vaklieden zijn en geen misdadigers. "En bovendien zal bosbaas Van Laar zeker niet toestaan dat er in de bossen dingen gebeuren die niet door de beugel kunnen," aldus Van Logtenstein. Pothuizen kondigde - niet tevreden ge steld doof het antwoord van de wethou der - mede namens de PvdA-fractie een amendement aan om de verhuur toch twee jaar uit te stellen. Van Visser kreeg hij geen steun: "Dit is je reinste onzin, want een compromis is uitgesloten. Ja gers zijn allemaal belanghebbenden." Ook de andere fracties steunden het amendement niet, zodat het College voorstel werd aangenomen. Wethouder Frans Kingma viel als collegelid "uit de boot", omdat de jacht bij hem op on overkomelijke bezwaren stuitte. "Wat mij betreft is alleen de jacht op kleidui ven en angsthazen toegestaan." Politie krijgt assistentie uit Baarn en Amersfoort Tenminste twee Nederlanders en zeven Turken zijn met elkaar op de vuist ge gaan. Bij de vechtpartij op de Dalweg is, zover bekend, één man gewond geraakt. De Soester politie kreeg assistentie van collega's uit Baarn en Amersfoort, terwijl er tevens een hondengeleider aan te pas kwam teneinde de slaande ruzie te stop pen. In totaal kwamen tien agenten in actie. Negen mensen werden meegenomen naar het bureau. Ze werden op vrije voeten gesteld nadat men de problemen had uitgepraat. Een van de Nederlanders, die lichtelijk onder invloed van alcohol verkeerde, begon zaterdagavond met het naar be neden smijten van spullen in de richting van buitenlanders. Later bezocht hij een Turks koffiehuis om zijn spijt te betui gen en de ruzie bij te leggen. Eenmaal weer buiten gekomen kwam hij zijn be nedenbuurman tegen, die nog steeds kwaad was. De Nederlander ging daar om weer wat later naar zijn buitenland se benedenbuurman om het conflict nog eens uit te praten. Daar ontstond de vechtpartij. Volgens verklaringen van de politie zou de Nederlander met een mes zijn bedreigd door een Turk. Steeds meer mensen raakten betrokken bij de vechtpartij, die zich verder buiten af speelde. Er waren ook enkele Turken uit Hilversum ter plekke. Of die zijn op getrommeld naar aanleiding van het ge drag van de Nederlander is niet bekend. De Nederlander liep verwondingen op aan zijn gezicht en armen. Vermoede lijk heeft hij een botscheur in zijn linker onderarm. Hij werd voor een onder zoek naar het ziekenhuis gebracht. Op het politiebureau werd de ruzie bij gelegd. Daarna mochten de twee Ne derlanders en de zeven Turken naar huis. Het gedrag van de Nederlanders werd door de politie afgekeurd, en de buitenlanders kregen te horen dat ze het recht nooit in eigen hand mogen ne men, terwijl hun ook werd verteld dat het bedreigen van iemand met een mes niet bevorderlijk is voor de onderlinge verstandhouding aan de Dalweg. Zaterdagavond om zeven uur rukte de politie voor de eerste keer uit naar een flatgebouw aan de Dalweg. Bewoners klaagden dat ze werden lastiggevallen door een man. De desbetreffende Ne derlander gooide vanaf het balkon wa ter en spullen naar omwonenden. De man, die in aanwezigheid was van een vriend, kwam in conflict met een groep Turken, maar de politie hield beide par tijen uit elkaar. Om tien voor negen kreeg de politie op nieuw een seintje dat de situatie aan de Dalweg uit de hand liep. Ter plaatse was volgens een politiewoordvoerder een groot aantal buitenlandse jongeren aan wezig. Om de massale vechtpartij te beëindigen moest de politie de hulp in roepen van de Baarnse en Amersfoort- se collega's. Ook een hondengeleider werd ingeschakeld. Met tien man sterk lukte het de politie de knokkende Ne derlanders en Turken te scheiden. Hoe veel mensen bij de vechtpartij waren be trokken is niet helemaal duidelijk. De publieke belangstelling voor de hard handige confrontatie was dermate groot dat het aantal vechters niet kon worden vastgesteld. Met enige moeite werden twee Nederlanders en zeven Turken meegenomen naar het politie bureau aan de Van Weedestraat. Daar werden de problemen uitgepraat. Invloed van alcohol Gebleken is dat er al lange tijd spannin gen waren tussen Nederlandse en bui tenlandse bewoners van de Dalweg. Mr. Pieter van Vollenhoven wordt donderdag 30 april 48 jaar. Z.K.H. prins Willem Alexander wordt maadag 27 april 20 jaar. In tegenstelling tot het vermeldde in de Soester Courant van 15 april zijn de OPENINGSTIJDEN als onderstaand: dagelijks van 10.00-20.00 uur - zondags van 15.00-20.00 uur - 's woensdags gesloten

Soester Courant | 1987 | | pagina 1