VOOR 'N BETER BEELD NAAR UW COMBIFOTO-VAKMAN I 179.- VOOR 'N BETER BEELD NAAR UW COMBIFOTO-VAKMAN Oranjebal KORTE DUINEN 0499.- 9 9 9 9 8 1499: iNjH BfeJ 'Een stoel heeft er altijd gestaan' scliociiialcci* TOBACCONISTS L. VAN KLEEF Dc Soes ter Duinen NMB denkt ook over effecten mee WOENSDAG 22 APRIL 1987 SOESTER COURANT PAGINA 3 foto-film-video computer/ J^^SSSSS^m> ook cnmhiFQIQ d?dubbers Echtpaar Pieneman heeft sigaren /praatwinkel achter zich dichtgedaan Op volle toeren Kan een TV een kunstvoorwerp zijn? Komt u maar kijken naar Bang Olufsen Bang&Olufsen Kijk- en Luisterweek bij: riif\ Firma Schoemaker 'Is Gorbatsjov een echte grote vredestichter? Bent U liefhebber van OUD KAMPEN SIGAREN? OUD KAMPEN Chili Komitee Nederland nu ook in Soest In oktober pas voorstel voor Veilige' oversteek bij Mariënburg Fietspaden ontmoet de Korte Duinen in Soest van 2 t/m 30 april Mexicaanse specialiteiten van "Guacomole" tot "Tortilla". Soest telt nog 1298 werkzoekenden Werkloosheid in Eemland daalt (eindelijk) weer G 4 - 568 iratls Panasonic C500 AF/DX met inruilaktie CombiFoto doet u een uniek aanbod. Bij aankoop van de Panasonic C500 AF/DX geven wij u minimaal f 50,- terug voor uw oude camera. Dat betekent dus: Panasonic C500 AF/DX f399,- Inruil minimaal f 50,- PanasonicC310EF De betaalbare camera van een prima kwaliteit. De LED- indicatoren waarschuwen u voor onderbelichting. Met ingebouwde flitser altijd flitsgereed 's Werelds eerste compactcamera met motorzoomobjectief Pentax zoom-70 De Pentax Zoom-70 is de eerste volautomatische compactcamera met 35-70 mm motorzoom. Alle functies verlopen volledig automatisch. Minolta X- Uiterst geavanceerde auto matische spiegelreflex met diafragmavoorkeuze, maar ook instelbaar voor hand bediening. Met 35-70 mm zoomobjectief 799.- Met 1.7/50 mm standaard-objectief. Minolta 7000 kit Een geheel automatisch gestuurde spiegelreflex met autofocus. motortransport en diverse belichtings programma's. Inclusief de veelzijdige AF 35-70 mm zoom, een extra batterij houder voor penlight- batterijen en een brede zwarte camerariem. J gH'ct-'-ILL m.JnB Minolta AF-Z Geavanceerde autofocussysteem, volmaakte belichtings regeling, zelfdenkende flitser, motortransport en LCD- display op bovenzijde. Nu tijdelijk met gratis tasje, KodacolorGold 200 film en batterijen 'Winkelcentrum "Hartje-Zuid" VERHUUR VAN VIDEOCAMERA'S omobkhoud VOO/C fi,BUWSDU Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 De sigarenwinkel van het echtpaar Pieneman aan de Van Weedestraat is dicht. Vijfendertig jaar nadat het be kende echtpaar de overstap van Mij drecht naar Soest waagde zetten de heer en mevrouw Pieneman een punt achter de verkoop van rookartikelen. "Ja, we zijn een beetje laat de VUT in gegaan," zegt de 75-jarige Pieneman. Zijn vrouw (73): "We hebben het al tijd met plezier gedaan, maar ik vind het heerlijk dat we nu ook tijd voor on szelf krijgen." Een afscheidsverhaal. 1 Het Soester avontuur begon in 1952. De heer Pieneman zag geen toekomst meer in zijn sigarenfabriek, waarin de sigaren nog met de hand werden ge draaid. De sigarenmaker: "In deftiger- woorden zeg je sigareur. In de oorlog moesten we van de bezetter stoppen met de productie. De tabak werd in be slag genomen. In 1945 heb ik het op nieuw geprobeerd. Ik dacht dat het wel zou lukken, maar tegen de mechanisatie kon ik niet op. Via een advertentie kwam ik in Soest terecht. We namen de zaak van de heer Hogeboom over, die 22 jaar aan de Van Weedestraat had ge zeten. Omdat er zoveel sigarenhande laars in Soest waren vroegen de mensen in Mijdrecht me of ik in Soest m'n boter ham wel kon verdienen, maar we heb ben er met vijf kinderen altijd van kun nen eten." Vitaal "Onze winkel was een speciaalzaak met praktisch geen bij-artikelen. Later is er pas een beetje snoep bij gekomen, maar andere dingen als de lotto en zo, daar had ik geen trek in. Hogeboom heeft ons geïntroduceerd bij de mensen. Met hen kregen we al snel een sterke bin ding. Klanten die naar het Veen ver huisden bleven hun sigaret of sigaartje bij ons halen. Zodoende kregen we veel vaste klanten, die altijd even een praatje kwamen maken. Pieneman overdrijft niet als hij stelt dat hij en zijn vrouw door alle contacten met oude en jonge mensen vitaal zijn gebleven. Ouder- domsverschijnselen, zoals dat vaakdoor jeugd onbeleefd wordt aangeduid, heb ben nog geen sporen kunnen achterla ten bij het ondernemende echtpaar. "De reacties van de klanten zijn enorm. Ze vinden het allemaal jammer dat we ophouden. Veel mensen kwamen kort voor de definitieve sluiting nog even een voorraadje halen. Pas geleden kwam de chauffeur van de leverancier. Hij gaf m'n vrouw zomaar een kus. Wat dat betreft loop ik achter, want ik moet nog wachten op de eerste kus." En dan tegen z'n vrouw: "Vond je het niet grie zelig die baard? Nee, het is een leuke vent." Pieneman, nu weer serieus, is één van de laatste eigenaars van de bijna uitge rangeerde buurtwinkeltjes. Het sociale ontmoetingspunt aan de Van Weede straat bestaat niet meer. Het is nog af wachten wat voor een soort winkel er terugkomt voor de praatwinkel, zoals de zaak van het echtpaar Pieneman door velen werd aangeduid. "De rookgewoonte van de mensen is anders geworden. Vroeger inhaleerden de mensen niet. Nu doe ik het zelf ook. Roken is eigenlijk proeven en ruiken. De kwaliteit van de tabak wordt ook be paald op smaak en reuk. "Sigarenma nen. 't Is een vak waar geen toekomst meer inzit. Voor de Tweede Wereldoor log werd er meer door de kleine bedrij ven verkocht dan door de grote zaken. Tegenwoordig gaat alles via grote leve ranciers, alhoewel er steeds minder ver kocht wordt. Minder mensen roken. Dat hoor je ook van de fabrikanten. De laatste tijd kreeg je wel eens vertegen woordigers die er geen snars van af wis ten. Ze hadden wel enige voorlichting gehad, maar meer ook niet. Ze zouden je wel even vertellen hoe het in elkaar zat, maar daar klopte vaak niks van." "Anderhalf jaar geleden hebben we de beslissing al genomen om te stoppen. Als mij iets zou gebeuren zou m'n vrouw de hele boel moeten afwerken, en dat wil ik niet. Aanvankelijk bleven we op volle toeren draaien, zodat de winkel kon worden overgenomen. Het was echter moeilijk om de sigarenzaak te verkopen, dus hebben we de voor raad de laatste tijd niet meer onnodig bijgevuld," zegt Pieneman, die deze week met zijn vrouw elders in Soest een andere woning betrekt. Mevrouw Pieneman is evenals haar man blij dat het achter de rug is. "We hebben het altijd met plezier gedaan, maar ik vind het heerlijk dat we nu ook tijd voor onszelf krijgen. We hebben een plekje gekregen dat naar onze zin is, dus zijn we tevreden. Nee, de zaak was van mijn man. Natuurlijk sprong ik wel eens in, maar meestal deed 'ie het zelf. Ik weet nog van vroeger dat we van half zeven 's morgens tot zeven uur 's avonds open waren, "s Ochtends had je de mensen die met de trein moesten reizen. Die kwamen eerst bij ons tabak halen. Als 's avonds de andere winkels dicht gingen, moesten de mensen nog even naar de kapper, en dan maakten ze bij ons in de winkel een praatje. De laatste jaren gingen we om acht uur 's morgens open, en waren we eerder dicht. Ja, er zijn een heleboel dingen veranderd, maar een stoel heeft er altijd in de win kel gestaan." Geen TV is vergelijkbaar met de Beovision MX 2000 van B&O. Als een kunstvoorwerp staat hij in uw kamer, ook als er geen uitzending is. Is die er wel, dan geniet u nog meer. Van stereo-ontvangst. Van een superieur beeld onder alle lichtomstandig heden door het speciale kontrastscherm. En van het veilige gevoel dat dit toestel is voorbereid op alle toekomstige ontwikkelingen. U kunt dit fraaie kunstvoorwerp bij ons ook nog In vier kleuren krijgen: rood, zwart, ^flfver of wit. Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 VIÏS SOEST Van Weedestraat 78. Tel. 02155-17253 Dit onderwerp van het ICTO afd. Baarn-Soest e.o. op haar bijeenkomst in het gebouw De Rank, ingeleid door de heer A. Ploeg, kolonel b.d. en lid van de Tweede Kamer voor de WD, had wel een actueel tintje sedert het bezoek van Margaret Thatcher aan het Kremlin. Ruim 80 aanwezigen vernamen geen fonkelnieuwe geluiden, nadat de nieu we fungerende voorzitter van het lan delijke ICTO-bestuur, de heer De Vries, enige beleidspunten voor het na bije gebeuren had uitgelegd. In een zakelijk stevig onderbouwd be toog zette de heer Ploeg uiteen dat er na het onvoldoende voorbereide Reykja vik toch een eerste aanzet bleek te zijn ontstaan, om zeker wat betreft het nu cleaire arsenaal tot nieuwe voorstellen te komen. Men kan slechts onderhandelen als met wat "in handen" heeft, aldus de heer Ploeg. Dat is wat de NAVO, betreft het technische overwicht en een zekere pa riteit in de nuclaire bewapening. In de conventionele bewapening heeft het vrije westen echter een bijna dodelijke achterstand. Het is daarom voor de NAVO onaan vaardbaar de nuclaire wapens a.h.w. te gen elkaar af te strepen, omdat dan het communistische blok een groot over wicht in handen houdt. Totale afschaffing van alle kernwapens is niet mogelijk en zelfs niet wenselijk vanwege het groeiende aantal "kernwa- penstaten". Wat hebben staten als In dia, Pakistan, Israël, Zuid-Afrika al in huis? En dan is er nog de verificatieDe Sov jet-Unie wil dat niet, het vrije westen laat dat wel toe. Hoe dan ook, wat wil en wat kan Gor batsjov? Blijft hij zijn achterban de baas? Zal "de oude hap" in het politbu- ro hem niet terugfluiten van zijn open heid? Het blijft opletten, in zorg maar ook in hoop. De noodzaak van tweezij digheid in alle akkoorden blijft recht overeind, aldus de heer Ploeg. P AY S U vindt ze bij Uw SIGARENSPECIALIST v. Weedestraat 86 Soest Telefoon 02155-12426 Sinds kort is er in Soest ook een kontak- tadres van het Chili Komitee Nederland gevestigd. De akltiviteiten van het Chili Komitee Nederland zijn gericht op soli dariteit vanuit Nederland met de strijd in Chili voor het herstel van de demo cratie. Het CKN organiseert demon straties, manifestaties, collectes en campagnes. Veelal in samenwerking met plaatselijke Chili-komitees, Chi leense en Nederlandse politieke partij en, vakbeweging, en andere maat schappelijke organisaties. Het CKN geeft veel informatie uit, verhuurt dia series en verstrekt informatie aan de media. Belangstellenden kunnen een gratis proefexemplaar van de Dona teurskrant en/of Vrouwenkrant aan vragen bij het contactadres: Veenbes straat 678, 3765 BV Soest, tel. 17001. woensdag 29 april a.s. Een feestelijk avondje dansen en genieten van de culinaire prestaties van onze keukenbrigade. Koud en warm buffet. Barbecue. Cocktailbar en Berenburg stand. Muziek van 7-mans formatie 'de Onderlinge', folkloristische dansgroep van Terschelling, proclamatie en demonstratie Latin-American dansen. De prijs bedraagt 50,- waarbij inbegrepen gebruik van de buffetten en een drie tal drankjes. RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT 188 SOESTDUINEN TEL 02155-12739 Volgens wethouder G. Plomp van Ruimtelijke Ordening zal de raad niet eerder dan in oktober een definitief voorstel tegemoet kunnen zien voor een veiliger oversteekmogelijkheid over het Nieuwerhoekplein ter hoogte van Mariëburg. De wethouder deelde dit vorige week in de gemeenteraad mee, nadat van verschillende zijden nog eens sterk was aangedrongen op een definitieve aanpak. CDA-fractievoorzitter Kees Verheus toonde zich niet zo ingenomen met het feit dat de uitwerking van een plan nog enige tijd op zich laat wachten doordat het overleg met Rijkswaterstaat zo traag verloopt. "Enige tijd, dat noem ik enige maanden, maar bij Rijkswater staat moeten we zeker denken aan enige jaren?" WD-fractievoorzitter Bert Krijger drong eveneens aan op concrete plan nen. "Wij missen een definitief voor stel," aldus Krijger, die even dreigde met een motie maar het College eerst de gelegenheid gaf om zich uit te spreken. Wethouder Plomp antwoordde dat het overleg met Rijkswaterstaat "op onze eigen termijn" wordt gevoerd en dat hij in oktober een voorstel aan de raad zou presenteren. Als er in de tussentijd wat naders te vertellen zou zijn, zou de com missie Ruimtelijke Ordening daarover worden geïnformeerd. Krijger vond die termijn eigenlijk nog te lang en drong aan op een duidelijk tijd schema. De overige fracties hadden verder geen problemen met de voorge stelde aanpak. De gemeenteraad ging akkoord met een krediet van 210.000 gulden voor het opknappen van de fietspaden in Soest, zoals met name was bepleit door Adriaan Pothuizen (D66). Eerder had het College 150.000 gulden daarvoor willen uittrekken. Vrijwel alle fracties steunden Pothuizen en het College nam de wijziging daarna zonder veel moeite over. De raad ging ook akkoord met het één jaar naar voren halen van de recon structie van de Koningsweg, zoals het College had voorgesteld om de drie mil joen gulden aan subsidie niet te verspe len. Kees Boerkoel (PvdA) had nog wel kritiek op het feit dat de gemeente eerst op de provincie gaat zitten wachten voordat er een onderzoek wordt inge steld naar de mogelijk te hoge geluids belasting voor de flats langs de Ko ningsweg. Hij verzocht wethouder Plomp met klem dat wél te doen, en liefst zo spoedig mogelijk, met de ge dachte aan de perikelen met de A28 bij RESTAURANT DE "00 Birkstraat 108 Soest 02155 - 13720 Soesterberg in het achterhoofd. De wet houder antwoordde dat er wat hem be treft het uiterste zal worden geprobeerd om dergelijke toestanden te voorko men. "U moet niet probéren, maar doen!", aldus Boerkoel. Nadat de ontwikkelingen in de vooraf gaande maanden nogal teleurstellend verliepen is de werkloosheid in de re gio Eemland in de afgelopen maand maart toch weer enigszins gedaald. In totaal zakte het aantal werkzoekenden in het rayon Amersfoort van het Ar beidsbureau - waaronder ook Soest ressorteert - van 8121 (4607 mannen en 3514 vrouwen) naar 7942 (4502 mannen en 3440 vrouwen); een ver schil van 179 (105 mannen en 74 vrou wen). In Soest stonden eind februari nog 1353 inwoners ingeschreven in de registers van het GAB (743 mannen en 610 vrouwen) en dat aantal zakte in de loop van maart naar 1298 (726 mannen en 572 vrouwen). Het werkloosheidsper centage van Soest bleef daarmee overi gens op hetzelfde peil: 9,8 De leiding van het Arbeidsbureau heeft met enige opluchting kennis genomen van deze maandcijfers. "De afgelopen maanden was het allemaal nogal tegen gevallen," aldus adjunct-directeur C. Leurs van het GAB. "We hopen nu maar dat deze daling zich tot de zomer gaat voortzetten, anders komen we niet beneden de cijfers van vorig jaar uit. Op dit moment is de geregistreerde werk loosheid nog steeds groter dan in 1986, vooral bij de vrouwen." Arbeidsmarkt-technisch gezien is er ei genlijk geen duidelijke reden voor de stagnerende daling aan te geven, vol gens arbeidsmarkt-onderzoeker J. Toussaint. "Er worden voldoende va- katures aangemeld en de uitstroom blijft goed op peil. Wel is er sprake van een afwijkend patroon, omdat in veel vakatures wordt voorzien door tijdelij ke aanstellingen en andere dan de ge bruikelijke arbeidsovereenkomsten." In dit verband spreekt Toussaint van "creatieve vakatures". Verder blijft ook de "bestandsvervuiling" een belangrij ke factor. De daling in maart was overigens het grootst in de categorie 23 t/m 49-jari- gen. De groep jongeren tot 19 jaar ver toonde geen daling van enige betekenis. Ondanks het feit dat heel wat aanstaan de schoolverlaters zich nu al opgeven bij het Arbeidsbureau worden deze nog niet meegeteld in de officiële cijfers. "Dat gebeurt pas vanaf juni," aldus Toussaint. "Dan zullen we in die cate gorie wel een duidelijk stijging te zien krijgen." De belangrijkste wijzigingen ten op zichte van februari voor wat de werk loosheid betreft deden zich voor in de beroepsgroepen Kantoor (-57), Metaal (-29), Algemene Dienst (-36), Bouw (-530, Handel (-37) en Onderwijs (-22). Het aantal aangemelde vakatures bij het GAB steeg in de regio Eemland overigens van 360 naar 499 (in Soest van 72 naar 89). SOESTER COURANT Redaktie-adres. Van Weedestraat 227. telefoon 14152 De gezamenlijke kantoren Soest en Baarn van de Nederlandse Midden- standsbank nv hielden maandag 6 april j.I. een informatie-avond over ef fecten en beleggingen in de Hasselaer- zaal van Kasteel Groeneveld. Over weldigend was de belangstelling van de zaken- en particuliere relaties, die bij voorinschrijving zich hadden aan gemeld. Ruim 120 personen woonden deze informatieve bijeenkomst bij. Het succes was zo groot, dat direct be sloten werd een vervolgavond te orga niseren. Even na acht uur sprak de heer drs. L. A. van Etten, direkteur van het kan toor Soest, het openingswoord, waarbij hij inging op het ontstaan en de ontwik keling van de NMB Bank. Vervolgens werden enkele punten uit het zojuist verschenen jaarverslag van 1986 aan gestipt. Hij noemde met name de aktie- ve rol van de Nederlandse Midden- standsbank nv bij de handel in leningen aan landen met buitenlandse schuld problemen, de zogenaamde Asset Tra ding, en het voorstel van de NMB bank om te komen tot stroomlijnen van de bedrijvensteun. Aansluitend volgde een videopresenta tie over de Amsterdamse effecten beurs. Het betrof een dertig minuten durende promotiefilm van de vereni ging voor de effectenhandel. De heer W.A.J. Wiegel, NMB regio- adviseur beleggingen, verzorgde ver volgens een lezing over de handel in ef fecten, waarbij ook werd ingegaan op malafide praktijken. Zijn relaas werd ondersteund met behulp van dia's. Na een korte pauze vond een forumdis cussie plaats onder leiding van de heer Van Etten. Aan dit onderdeel namen ondermeer deel de heer Wiegel, mr. S.T. Arends - fiscalist bij Tombe/Melse Co.-, de heer H. Wittensleger - hoofd optiebeurs NMB Bank - en de heer J. Oort - effectenspecialist van kantoor Soest. Rond kwart voor elf moest deze geani meerde discussie worden afgesloten om daarna tijdens een informeel samenzijn iedereen in de gelegenheid te stellen zijn persoonlijke vragen voor te leggen aan de NMB effectenspecialisten. Van de zijde van de NMB Bank verze kerde men ons dat vanwege het succes besloten is in het najaar een tweede bij eenkomst te organiseren, welke meer in het teken van het optiegebeuren zal staan.

Soester Courant | 1987 | | pagina 3