'Langs het tuinpad van mijn vaderen': herkenbaar, ontroerend en écht ■SSS&Mfi T Raad akkoord met subsidie voor 'openbaar' godsdienst-onderwijs Voor alle zekerheid! Boekenpraat WOENSDAG 22 APRIL 1987 I SOESTER COURANT PAGINA 7 Gooi en Eemlander/Soester Courant in de markt voor kabelkrant Soest Toch (bescheiden) Interculturele Manifestatie in november VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 172 53 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344* Rien Poortvliets nieuwste boek vandaag verschenen B. <6 W. op 'niet zwaarwegende argumenten' voor uitgeverij Onnes Als de gemeenteraad het College van B. W. volgt zal de kabelkrant die waarschijnlijk vanaf het komende na jaar via het CAI-net in Soest wordt "verspreid" geëxploiteerd gaan wor den door uitgeverij Onnes in Amers foort. Het College komt - naar het zelf zegt - overigens niet op grond van "zwaarwegende argumenten" tot die keuze. Andere gegadigden zijn de Gooi en Eemlander (in samenwerking met de Soester Courant) en het lande lijk kabelkrantbedrijf Infokab. Een en ander blijkt uit het voorstel dat het College vorige week heeft gepubli ceerd en waarover de gemeenteraad ui teraard het laatste woord heeft. Een de finitief besluit valt in de raadsvergade ring van donderdag 21 mei. Uit het raadsvoorstel blijkt ook dat het College bij de voorbereiding nog niet op de hoogte was van de voorlopige samen werking tussen de Gooi en Eemlander en de Soester Courant, met het oog op de uitgifte van de kabelkrant. De kabelkrant - te vergelijken met het "journaal voor doven en slechthoren den, maar dan met plaatselijk/regio naal nieuws en reclame, aangevuld met (stilstaande) beelden - kan worden uit gezonden op kanaal 4+ van het CAI- net, waarop de abonnees nu nog de in formatie van de CAI zélf ontvangen. De bedoeling is dat er 24 uur per dag wordt uitgezonden, in programma's van 15 a 20 minuten, die eventueel aangepast worden herhaald. De kabelkrant bevat ca. 45 "pagina's" die in een vaste volg orde over het schermrouleren. De kabelkrant kost de gemeente geen geld - de burgers hoeven er ook niet méér voor te betalen - en geeft een extra voorlichtingsmogelijkheid, omdat de gemeente een aantal pagina's (tien) ter beschikking krijgt, waarover zij vrij mag beschikken voor informatie over verga deringen en allerlei andere zaken. De kabelkrant levert de gemeente zelfs geld op, want als exploitant krijgt zij een vergoeding voor het beschikbaar stellen van de kabel. In principe is het mogelijk dat kabelkrant en lokale omroep (waar voor ook plannen bestaan) van dezelf de kabel gebruik gaan maken, waarbij de kabelkrant een deel van de kosten van de omroep dekt. Inhoud Alle drie gegadigden hebben een ver gunning van de minister van WVC; de gemeente zal een keuze moeten maken aan wie zij de exploitatie van de kabel krant gunt. Op basis van de offertes die de drie gegadigden hebben uitgebracht kan die keus echter nauwelijks woTden gemaakt, zo blijkt uit het raadsvoorstel, omdat ze onderling alleen in details ver schillen. Het College heeft dan ook een ander criterium gehanteerd, namelijk de inhoud van de kabelkrant, met name voor wat betreft het lokale en regionale nieuws. Daarbij spreekt het een voor keur uit voor een bedrijf dat ervaring heeft met de nieuwsvoorziening in en over Soest, waardoor Infokab - dat geen eigen redactie heeft - afvalt. De keuze tussen de Gooi en Eemlander en uitgeverij Onnes (o.a. uitgeefster van de Amersfoortse Courant en het adver tentieblad Soest Nu) valt naar het voor zichtige oordeel van B. W. uit in het voordeel van Onnes, omdat men in Soest meer belangstelling veronderstelt voor regionaal nieuws uit Amersfoort en omgeving dan uit het Gooi. Daar naast krijgt de gemeente korting op de (betaalde) publikaties in Soest Nu. Als er bovendien meer informatie van de gemeente over de kabel wordt verstrekt kan een deel van de publikaties in het advertentieblad achterwege blijven. B. W. spreken in dit verband overi gens van "niet zwaarwegende argu menten", zodat er nog ruimte is voor een andere afweging. Bovendien is de voorgenomen samenwerking in een ka belkrant-combinatie van Gooi en Eem lander en Soester Courant - waarmee de nadruk nog sterker zou worden ge legd op het plaatselijke karakter van de kabelkrant - niet in de overwegingen van het College betrokken geweest. Het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake de uitgifte van de kabelkrant wordt in eerste instantie be sproken in de vergadering van de raads commissie Bedrijven en Voorlichting op woensdag 6 mei, om 19.30 uur in het gebouw van Gemeentewerken aan de Lange Brinkweg. Zoals gezegd valt er in de gemeenteraad op 21 mei een defini tief besluit. De gemeenteraad is vorige week met een krappe meerderheid akkoord ge gaan met het opnieuw subsidiëren van de godsdienstlessen, die vanwege de kerken worden gegeven op de openba re basisscholen in Soest. Jaarlijks wordt daarvoor voortaan weer 15.000 gulden uitgetrokken, zoals in de voor jaarsnota is bepleit. Zoals ook al in de commissievergade ringen was gebleken stemde een flink deel van de gemeenteraad - de volledige WD-fractie minus Willem Blaauw plus de voltallige PvdA-fractie en het GPV-raadslid Wiebe Meilof - tegen het voorstel, dat verder genade vond in de ogen van het CDA, D66 en Progressief Soest. Met name door de PvdA-leden Kees Boerkoel en Lydia Meijer werd naar vo ren gebracht dat nog niet duidelijk was lioe het openbaar onderwijs zélf en de ouders erover denken. Wethouder Menne (CDA) voerde ten bewijze daar van een verslag aan, waaruit bleek dat zowel de Gemeenschappelijke Mede zeggenschapsraad - waarin de ouders De Werkgroep Interculturele Mani festatie blijft vasthouden aan het voor nemen om in 1987 nog een cultureel gebeuren op touw te zetten. Gelet op de activiteiten rondom het Landju weel zou deze eind november moeten plaatsvinden en bescheiden van aard moeten zijn. Gedacht wordt aan een theaterproduktie en muziek. Dit bleek vorige week in de vergadering van de Commissie Minderheden, waar in uitvoerig gediscussieerd werd over het nut en de resultaten van zo'n Inter culturele Manifestatie. Men vroeg zich af of het doel wel be reikt wordt: belangstelling wekken bij de Nederlanders voor buitenlandse cul tuur-uitingen. De animo blijkt toch niet zo groot te zijn bij de bevolking. Gedacht wordt nu Soester organisaties in 1988 voorstellingen te laten verzor gen waarbij hun achterban geconfron teerd wordt met andere cultuurvormen. Een ander idee is meer buurtgericht te gaan werken, kookcursussen te organi seren voor de uitheemse keuken en meer via de scholen iets te doen. Vorig jaar heeft het cultureel creatief centrum C-drie, zo bleek uit het jaar verslag, het financiële tekort (2500 gul den) bijgepast. De totale kosten be droegen ruim 18.000 gulden- Op 11 mei komt de Werkgroep weer bij elkaar om inhoudelijk te beslissen over het te kiezen programma van novem ber. Hiervoor zijn uitgenodigd: het Turkse en het Marokkaanse Comité, de Stichting Nazeeb, Vrouwen voor Vrou wen, de Stichting Jeugdzorg, C-drie en de vereniging Artishock. Zij zullen dan met hun achterban de plannen hebben doorgesproken. vertegenwoordigd zijn - als de zeven di recteuren van de openbare basisscholen voorstander zijn van hervatting van de subsidie, die tot voor enkele jaren altijd werd gegeven maar bij de bezuinigings ronde van 1982 sneuvelde. De vrees voor een al te christelijke inkleuring zat er bij WD en PvdA ken nelijk goed in, ondanks verzekeringen van de zijde van het College dat de ge meente niets te maken heeft met de "in houd" van het godsdienstonderwijs. WD-fractievoorzitter Bert Krijger liet weten dat de grootste mogelijke meer derheid van zijn fractie tegen was, om dat het hier ging om het "structureel te rugdraaien van een deel van de bezuini gingsoperatie", ondanks de bewering van het tegendeel in de voorjaarsnota. Meilof (GPV) vond godsdienstles op de openbare school een goede zaak als de ouders dat willen. "De overheid moet dat dan mogelijk maken, maar de kosten moeten gedragen worden door de ouders." Jan Visser (Prog. Soest) had zich - hoe wel aanvankelijk tegenstander - alsnog laten overtuigen door de wethouder. "U hebt wel gelijk, maar ik hoop wel dat er ook ruimte is voor humanistisch on derwijs." Menne liet weten dat de essen tie van het openbaar onderwijs juist is dat alle levensbeschouwingen daarin aan bod kunnen komen. LfSjl PhÏÏipsJjjei Philips slimline VHS HO- videorecorder VR 6467/00S Automatische frontlader, geschikt als videotuner. Afstandsbediening. Picture search voor- en achteruit, stilstaand, stap voor stap. 3 Programma's tot 31 dagen voor uit programmeren. 35 Voorkeur zenders. Feestprijs Philips VHS-videorecorder VR 6760 Slimline HiFi-stereo videorecorder. Geschikt als 8 uur HiFi-stereo audiorecorder. Picture search voor- en achteruit en stilstaand beeld. Inklusief afstandsbediening. Feestprijs Philips kleurentelevisie 21 CE 1251/10B Met 55 cm/90° donker getinte, flat square, in-line, QS, HiBri- beeldbuis. 40 Voorkeurzenders. Voor VHF-, UHF-en S-kanalen. 3 W muziekvermogen. Feestprijs kleurentelevisie jgL 21 CE 1550/10B Met 55 cm/90° donker getinte, flat square, in-line, QS, HiBri- beeldbuis. Afstandsbediening en teletekst. Geschikt voor 2000 karakters (8 x 25) (RGB). 3 W muzielt vermogen.* Feestprijs Philips draagbare kleuren televisie 17 CE 1530/10B Met 44 cm/90° donker getinte, flat square, in-line, QS, HiBri- beeldbuis. Afstandsbediening en teletekst. Geschikt voor 2000 karakters (80 x 25) (RGB). 3 W muziekvermogen. Philips draagbare kleuren televisie 14 CF1014/00S Met 37 cm HiBri-beeldbuis. 10 Voorkeurzenders. 3 W muziek- Feestprijs vermogen. Feestprijs Philips draagbare kleuren televisie 15 CE 1010/10B Met 39 cm/90° donker getinte, flat square, in-line, QS, HiBri- beeldbuis. Geschikt voor 2000 karakters (80 x 25) (RGB). 20 Voorkeurzenders. 3W muziek vermogen. Feestprijs" Philips draagbare kleuren televisie 15 CE 1210/10B Met 39 cm/90° flat square, in- line, QS, HiBri-beeldbuis. 40 Voor keurzenders. Voor VHF-, U.HF- en S-kanalen. 3 W muziekvermogen. Philips draagbare kleuren televisie 17 CE 1231/10R Met 44 cm FSQ, in-line, HiBri- beeldbuis. 40 Voorkeurzenders en 3 W muziekvermogen. Met afstandsbediening. Feestprijs Philips portable radio D 2615 FM, LG, MG en KG. Fijnafstemming voor korte golf. Aansluiting voor oortelefoon. Twee luidsprekers. Feestprijs^ Philips stereo-muziek- svsteem F1260 Kombinatie van radio, versterker, cassetterecorder, -speler en semi- automatische platenspeler. FM, MG en LG. 2 x 6 W. Een cassette recorder voor opnemen en één voor afspelen met dubbing- en kontinu-afspeel mogelijkheid. Hoofdtelefoon- en mikrofoon- aansluiting. Met twee luidspreker- Feest prijs Philips AM/FM radio recorder D 7160 Piekvermogen 2 W. FM en MG. Met longlife-koppen. Cue en review. Feestpnjs Philips compo soundmachine D 8484 FM, LG, MG en KG. Cassettedeck met ingebouwde mikrofoon, cue, review en pauze. 2 X 4 W. Afneem bare boxen. Net- en batterij voeding. Feestprijs Philips i compact disc i soundmachine D 8884 CD-speler met intro scan, cue, review en pauze. Tuner met FM, LG, MG en KG. Cassettedeck met ingebouwde mikrofoon. Versterker 2 x 8 W, 4Juidsprekers. Philips stereo-cassette speler P 6606 SAC Uitstekende geluidsweergave. Broekriem met opbergtasje, opbergvak voor twee cassettes en portemonnaie. Feestprus Philips cassetterecorder" P 6260 Piekvermogen 1000 mW. Aan sluiting voor thuiscomputer. Feestprijs Philips soundmachine D 8070 AM/FM stereo-radiorecorder. Piekvermogen 2 x 2 W. FM en MG. Cue en review. Feestprijs Philips klokradio D 3340 FM en MG. Digitale tijdaanduiding. Wekken met radio of radio en zoemer, ook herhaald. Piekvermogen 400 mW Feestprijs Philips elektronische klokradio D 3260 FM en MG. Digitale LED-tijd- aanduiding. Met sluimermogelijk- heid. Piekvermogen 400 mW. Feestoriis Philips stereo-radio- cassettespeler D 6636 FM en MG. Met lichtgewicht hoofdtelefoon. FM stereo- indikatie. Afwijkingen in afbeeldingen, omschrijvingen en prijzen voorbehouden. scboemakcf Vandaag - woensdag 22 april - vindt in het Zuidhollandse Dirksland (Flak- kee) de officiële presentatie plaats van Rien Poortvliets nieuwste boek: "Langs het tuinpad van mijn vaderen." Het eerste exemplaar wordt feestelijk overhandigd aan niemand minder dan Z.K.H. Prins Bernhard. Inspiratie voor deze nieuwe uitgave kreeg de in Soest wonende auteur op het eiland Goeree-Overflakkee, de ge boortegrond van zijn voorvaderen. Poortvliet sprak uitvoerig met oudere inwoners over het leven rond de eeuw wisseling en kwam ook in het bezit van zijn familiestamboom. Gedreven ging hij op zoek naar de verhalen achter de archiefstukken. Veel van wat hij daarbij te weten kwam is op een bijzondere manier in het nieu we boek verwerkt. Verder terug dan tot 1610 kon Rien Poortvliet daarbij niet gaan, omdat er bij een bombardement in de oorlog veel oud materiaal verloren bleek te zijn gegaan. "Ik werd steeds fanatieker, naarmate ik er dieper indook," aldus Poortvliet. Dat is dan ook heel goed te merken in het geheel in kleur uitgevoerde boek, dat de auteur zijn "dierbaarste" noemt. De po- pulaire schilder/tekenaar neemt de le- •I-UlNftX.» V,\H MUM zer mee naar oude tijden ("terug over de verwaarloosde paden van de ge schiedenis", zoals hij zelf zegt): de da gelijkse dingen uit het leven van onze voorouders; wat deden ze voor de kost, hoe gingen ze gekleed, hun eet- en drinkgewoonten, het landschap, het lief en leed, gebruiksvoorwerpen en nog veel meer. Wat vergeten is Het gaat er Poortvliet vooral om in beeld te brengen wat vergeten is. Har nassen en arresleden kennen we alle maal wel, maar waar is het houten ga renklosje gebleven? Wie kent er nog een stikzak en een petroleumkar? Weet u nog waarvoor een boterwieg diende of hebt u wel eens gehoord van een kast- jesvent...? Ook veel spreekwoorden en gezegden stammen uit de 17e en 18e eeuw, zoals "van een koude kermis thuiskomen", "een heet hangijzer", "de lamp hangt voorover", etc. Ook dat wordt op een speelse manier allemaal naar voren ge haald. "Langs het tuinpad van mijn vaderen" is een fascinerende tocht door drie eeu wen familiegeschiedenis, meldt het om slag van het nieuwe boek. "Het is het verslag van een persoonlijke ontmoe ting van Rien Poortvliet met zijn voor vaderen. Maar het is méér: de talloze ta ferelen uit het dagelijks leven van de ze ventiende eeuw vertellen ook ónze voorgeschiedenis in woord en beeld. Niet de grote woelingen van de wereld staan centraal, maar de beslommerin gen van gewone mensen: hoe kwam je m de 18e eeuw, zonder waterleiding, aan water om te koken en te wassen? Wat deed men als er een besmettelijke ziekte heerste? Was het afdoende om azijn te sprenkelen voor het bed van de zieke? Ontliep de dokter werkelijke het besmettingsgevaar door een pijp te ro ken...?" Herkenbaar Op zijn eigen, onnavolgbare wijze brengt Rien Poortvliet in dit boek het verleden tot leven. Herkenbaar, ontroe rend en vooral écht. Ook dit nieuwe boek zal weer velen aanspreken, oök de generaties van nu die, levend met alle comfort, zich nauwelijks meer kunnen voorstellen hoe het vroeger toeging. Na zijn eerder verschenen titels als "Te hooi en te gras", "De kabouter", "Hij was een van ons" en "De ark van Noach", waarmee Rien Poortvliet grote bekendheid verwierf bij een zeer breed publiek, is ook "Langs het tuinpad van mijn vaderen" een boek om uren mee door te brengen, er kijkend en lezend in rond te wandelen langs het tuinpad van al onze voorvaderen. Het boek verschijnt vandaag bij uitge verij Kok in Kampen, telt 240 bladzij den en is voor 79,50 verkrijgbaar in de boekhandel.

Soester Courant | 1987 | | pagina 7