Keukens Koopt U Bij Schipper 13 Dit is de leukste baan in heel de Soester Courant: De Gouden Snaar zoekt een nieuwe Hans! ^ehannes^ 't Zwaantje schipper Modeshow Nic. van Dam groot succes vu Hiteysms TUIN-ADVIESCENTRUM tvaarderfwcQt Een sterke haagconifeer WOENSDAG 27 MEI 1987 SOESTER COURANT PAGINA CEMENT\ INDE VOEGEN VAN DE SAMENLEVING Van der Huchtschool ook in bezit van computer Restaurant Laatste kapelement woningen Overhees Soester Courant goede informatiebron Praeses St. Joseph trekt zich terug j. corneiisse bv. STEGAS Onderhoudscontract Minwr*r\i ini Voorheen Don Qui-Shocking: 'Instituut Zwagerman. Haalt Nederland 1984?' effiriency voor doe-het-zelvers door Arie Wandelaar Het kan U langzamerhand niet meer ontgaan zijn dat er tussen vrijdag 21 augustus en zondag 6 september a.s. in Soest iets te gebeuren staat. DéSondank, voor wie 't nóg niet weet, dit geheugensteuntje. Het Groot Gaesbeeker Gilde viert de 600e geboortedag van Jacob van Gaesbeek, die het als heer van Soest destijds in onze gemeente voor 't zeg gen had. Een soort Paul Scholten, maar dan wat vroeger opgestaan. Ie dere vergelijking tussen beide gezags dragers gaat verder volkomen mank, al was het maar omdat Jacob v. Gaes beek z'n zoon destijds zo'n draai om z'n oren gaf dat het kind aan zijn he melvaart kon gaan beginnen. Tot zoiets acht Arie onze burgemeester in geen 600 jaar in staat. Dit alles terzij de, maar wel voor alle duidelijkheid. Het Soester Groot Gaesbeeker Gilde viert de 600e geboortedag van Jacob met hef organiseren van het Landju weel Soest 1987". Wat nu is een landjuweel? Arie zal 't u vertellen. Een landjuweel is een plaats van sa menkomst waar met Soest vergelijk bare gilden, hoofdzakelijk afkomstig van beneden de rivieren, elkaar ont moeten in optochten en wedstrijden. Reeds nu staat vast dat ruim 5000, al dan niet gevederde heren, straks te Soest hun opwachting komen maken. Geen onderonsje dus. De Soester Gaesbekers vinden hun feest een aan leiding om de gehele Soester bevol king er in te betrekken. Men spreekt in fraai uitgegeven folders over een groots cultureel, muzikaal, sportief en folkloristisch evenement, hetgeen we zenlijk iets anders is als een zuipfestijn zoals onlangs door Jan Visser nog werd verondersteld. Toch begon donderdag jl. de ouvertu re van dit feest met een stevige slok. Die middag knalde good-old Piet Daalhuysen een indrukwekkende hymne uit de piano, waarna onze bur gemeester als kurkentrekker voortref felijk soleerde en de vele gildebroe- ders van binnen en buiten Soest in ge zelschap van andere genodigden in restaurant 't Hoogje de Landjuweel wijn, geselecteerd en aangeboden door de Soester Horeca, vóórproef den. Wat waar is moet geschreven worden: het smaakte meer dan voor- treffelijk. Diezelfde middag vond de presentatie en aanbieding plaats van speciaal voor Het Landjuweel 1987 geslagen mun ten. Omlijst door zacht tromgeroffel, hetgeen er op zou kunnen duiden dat de verstrekers van de munten er voor willen waarschuwen dat geld niet ge lukkig maakt. Zo klonk de nijvere ar beid van de tamboers Arie tenminste in de oren, maar voor 't zelfde geld kan het ook een verkeerde interpretatie zijn. Geen verschil van mening kon er be staan over de warmte die onze burge meester koestert ten opzichte van het Soester Gilde, en dat terwijl de burge meester, U en ik weten dat het hier, re latief gezien, om een betrekkelijk klein gezelschap gaat. Desondanks noteerde Arie de fraaie volzin: "Het Gilde is het cement in de voegen van de samenleving." Thuisgekomen wilde Arie van Marie weten wat er zou gebeuren, indien zulks mogelijk zou zijn, wanneer ce ment aan stenen wordt onttrokken. "Dan donderen alle huizenblokken in elkaar", luidde haar korte, maar dui delijke antwoord. Daaraan hebben de burgemeester, z'n politieke vrienden en enkele CDA-ers kennelijk niet gedacht toen diezelfde donderdagavond moest worden be slist aan wie de uitgifte van de op sta pel staande kabelkrant zou worden toegewezen. De Soester Courant, "een heer van stand", voor - tijdens en na de oorlog. Bijna zeventig jaar lang. Zonder be tutteling van bovenaf toegankelijk voor iedereen, particulieren, vereni gingen, kerkgenootschappen, politie ke partijen. Over "cement in de voe gen van de samenleving gesproken." Betaalde en gecontroleerde oplage 8000 stuks en dus wekelijks in de be langstelling bij circa 30.000 Soesters. Desondanks werd er donderdagavond jl. door WD en een hap CDA aan het voorbestaan van de bijna 70-jarige en voor iedereen betaalbare plaatselijke nieuwsvoorziening geknaagd. Zo de uitgifte van de kabelkrant aan de Amersfoortse Courant in plaats van de combinaties Soester Courant/ Gooi en Eemlander zou zijn toegewe zen dan wordt het cement waarop in Soest de nieuwsvoorziening is ge bouwd ernstig, zo niet onherstelbaar aangetast. Vorige week zei S.C. direkteur H.E.J. Smit daarover:" Ik houd mijn hart vast voor de toekomst van de Soester Courant. A Is elke krant is ook de S.C. in hoge mate afhankelijk van de adverteerders als haar voor naamste inkomstenbron. De kabel krant zal zeker adverteerders aantrek ken die hun promotiebudget nu geheel of gedeeltelijk besteden in onze krant. Als die omzet terugloopt zal dat zonder twijfel zijn invloed hebben op de om vang van deSoester Courant, niet alleen voor wat betreft de advertenties, maar ook voor het aantal redaktionele pagi na 's. En dat kan eenvoudig niet zonder gevolgen blijven voor de werkgelegen heid. In de lange rij van basisscholen die po pelend wachten op een computer is vorige week de Van der Huchtschool tevreden gesteld. In het gebouw van de school voor neutraal bijzonder on derwijs aan de Paulus Potterlaan overhandigden twee stafmedewerk sters Subite de apparatuur aan de leer lingen van groep 8. De Baarnse uitzendorganisatie maakte daarmee een uitzondering op de regel dat bedrijven van de Soester Zaken- kring de computers aan de basisscholen beschikbaar stellen. Directrice E.M. Veth van Subite is ook secretaresse van de Kontaktgroep Baarnse Bedrijven, en daarmee is de link met de Soester Zakenkring snel gelegd. Subite houdt zich niet alleen bezig met het vinden van tijdelijk werk en personeel, maar legt zich voornamelijk toe op vaste banen voor vaste werknemers. Bij het werven van hoger- en middelbaar kantoorka der hanteert het uitzendbureau een nauwgezette en intensieve selectie om er zeker van te zijn zowel het bedrijf als de nieuwe medewerker van dienst te zijn. Door de contacten die men met een groot aantal bedrijven onderhoudt weet men bij Subite maar al te goed hoe belangrijk het is dat (kantoor)personeel met een computer kan omgaan. Praktijk "Kinderen krijgen veel theorie, maar leren weinig in de praktijk. Daarom is het belangrijk dat je zo jong mogelijk begint met een computer te werken," zei mevrouw M.W. Hugen van Subite tegen de scholieren. Vervolgens moch ten Cindy van Drie, Mathijs Visser, Jor- rit-Jan Eijbersen en Karin Geul (één van de winaressen van de stuivertjes- markt in de Van Weedestraat) de dozen uitpakken, waarna 'computerdeskun dige Sander Klokman in het kort tekst en uitleg gaf over de wijze waarop men met een computer dient om te springen. Directeur R. Mol van de Van der Huchtschool beloofde de apparatuur snel aan te sluiten en zoveel mogelijk IEDERE ZONDAG (tijdens feestdagen ook de maandag) van 16.00-20.00 uur onbeperkt genieten van een feestelijk warm en koud buffet. f 37,50 per persoon. Kinderen f 14,50. cocktail a la Cygne salades van vlees en vis warme gerechten met diverse garnituren diverse nagerechten stokbrood en sausjes Rademakerstraat 2 Soesterberg Telefoon 03463 - 1423 Reserveren aanbevolen Op de VVD en het stuk CDA na heb ben de overige politieke partijen, zij 't uit verschillende invalshoeken, de rea liteit van de situatie onder ogen willen zien. Dertien - Dertien, onbeslist dus, was de uitkomst van de eerste stemming. In juni gaan het college en de leden van de gemeenteraad zich opnieuw met de toewijzing van de kabelkrant be'2ighouden. Wellicht dat de politieke aanhang, die voor toewijzing aan de A'foortse Cou rant is, zich nog eens wil bezinnen ten opzichte van het voortbestaan van de Soester Courant, spiegel van Soest, zodat er geen onverantwoorde en later niet goed te praten risico's worden ge nomen. Risico's ten opzichte van werkgele genheid, risico's ten aanzien van een instituut dat sinds jaar en dag als "kind aan huis" wordt gezien. ARIE WANDELAAR programma's te verzamelen. "Jullie moeten ermee leren omgaan, terwijl de computer jullie ook bij problemen kan helpen," hield hij de aanstaande mid delbare scholieren voor. De kinderen kregen van de stafmedewerksters van Subite ook nog een casette met instru mentale muziek en een verhaal over de werkwijze van de uitzendorganisatie aangeboden. Voor alle klassen hadden de dames Hugen en Van Berckel ook nog eens een 'mobiel' meegenomen. De Van der Huchtschool aan de Paulus Potterlaan heeft ongeveer 240 leerlin gen. De dependance aan de Libel telt een nagenoeg gelijk aantal schoolgan- gertjes. In de praktijk hebben de kinde- Foto: Goos van der Wilt. De Van de Hucht-jeugd in haar nopjes met de computer. ren van de twee scholen evenwel nau welijks met elkaar te maken. Alleen bij activiteiten als vakantiekampen en toernooien zien zij elkaar. Op bestuur lijk niveau hebben de scholen in Soestr dijk en Overhees wel periodiek uitvoe rig overleg. Ondanks de terugloop van het geboor tecijfer hebben de twee Van der Hucht- scholen geen reden tot klagen over be langstelling. Voor alle groepen bestaat al een wachtlijst voor het komende schooljaar. Als het om keukens gaat, is Schipper het juiste adres, J j Ruime keuze in kunststof, wit eiken of land huisstijl. -1 1 bouwprodukter 3} Showroom alle dagen geopend, zaterdag van 1 Industrieweg 12 (Ind terrein). Soest. 1 Tel. 02155 - 10304 9.00 tot 16.30 uur. Foto: Goos van der Wilt. De modeshow op 21 mei tijdens de "Ladies - Day" bij L.T.C. Soest is een waar succes geworden. Zes mannequins uit eigen gelederen showden voor een volle zaal een acht tiental items uit de zomerkollektie van Active-Sports Nic. van Dam. Ladyspeaker Dincky van Wel liet, voorzien van deskundig commentaar, groepen tenniskleding, vrijetijdsmode en bad/'strandmode de revue passeren. De show werkte als prettig intermezzo in een totaal geslaagde Ladies-Day en bleek gezien de zeer positieve reacties zeker voor herhaling vatbaar. De Directeur-Generaal van de Volkshuisvesting in de provincie Utrecht, de H.I.D. ir. C.E.C. de Reus, legde vanmiddag het laatste kapelement van een project van 42 woningen in Overhees III. Dit project bestaat uit 6 premie A-woningen, 26 premie B-woningen en 10 vrije sector-woningen. De heer H. Snel is tijdens de laatste le denvergadering afgetreden als voorzit ter van de Woningbouwvereniging St. Joseph. Hij heeft deze functie twaalf jaar bekleed. Als dank voor zijn bewezen diensten kreeg de heer Snel vorige week een wandbord ter herinnering aan zijn ambtsperiode aangeboden. Op dinsdag 2 juni wordt afscheid genomen van de ex-voorzitter. In restaurant Darthuizen aan de Prins Hendriklaan wordt hem tussen 16 en 18 uur een receptie aange boden. De heer Snel blijft nog wel als commis saris aan St. Joseph verbonden. Het voorzittersschap is overgenomen door de heer J.A. Houtert. Installatiebedrijf Tel. (02155)13014-12577 Hans gaat zijn vader opvolgen. Da's fijn voor Hans en vader maar jammer voor de Gouden Snaar. Immers, hij is de buitendienstmedewerker van de audio en videozaak van Soest en omstreken. Over een paar maanden vertrekt Hans en eerlijk gezegd wil De Gouden Snaar geen dag zonder een alerte, vakkundige medewerker voor de buitendienst zitten. Want ook hij maakt de hoogst persoonlijke service zichtbaar. Daarom, bezit u technische vaardigheid, bent u representatief, heeft u een BE-rijbewijs en ligt uw leeftijd omstreeks de 21 jaar? Solliciteer dan naar de leukste baan in heel de Soester Courant; Heet u toevallig geen Hans, hindert niet. Solliciteer toch. Schrijven of beUen naar: De Gouden Snaar Steenhoffstraat 13a-15 3764 BH Soest. Tel. 02155 -12132 T.a.v. de heer J. Meeder. 4i rs -af ifv Woensdag 3 juni in 'De Flint' Nog zo'n 13 jaar en wij stappen de 21e eeuw binnen. We zullen de tijdsgrens gewapend en geharnast dienen te over schrijden, want de tijden zijn voorbij dat we - beschermd door zekerheden en omringd door liefde - veilig in de armen van de tijd naar onze ouderdom en ten slotte naar ons vredig graf zullen wor den gedragen. De vraag is: Hoe bewa penen wij ons, welke "ismes" moeten wij volgen, welke leiders gaan ons voor? Onder de titel "Instituut Zwagerman. Haalt Nederland 1984?" proberen Swami Anand George, Pieter van Em- pelen, Jacques Klöters, Fred Florusse, Joke Bruijs en Tom Barlage u de wa pens in handen te geven om in de 21e eeuw te overleven! De voorheen Don Qui-Shockinggroep kreeg vorig seizoen overweldigende belangstelling met de schitterende herbeleving van het Ber- lijnse cabaret "Kaltes Grauen". De voorstelling die ze nu brengen wordt ge speeld in het kader van Amsterdam Culturele Hoofdstad als onderdeel van het project "Van Totem tot Lifestyle". De zeer beperkte toernee maakt het een unieke kans deze voorstelling in Amersfoort te zien. Aanvang 20.15 uur. De Flint, ingang Coninckstraat. Entree: 15,-; pas 65 12,50; cjp 10,-. Inbraak in kindertehuis Onbekenden hebben vorige week inge broken in het kindertehuis "Trein 8.28" aan de Verlengde Kolonieweg. Uit het kantoor verdween een geldbedrag van ca. 500 gulden. Inbraak dierenasiel Bij een inbraak in het dierenasiel aan de Klein Engendaalweg, die zaterdag j.1. plaatsvond, heeft de dader twee geld kistjes weggenomen. Daarin bevond zich een geldbedrag van resp. ongeveer 80 en 200 gulden. Ook werd een collec tebus voor de Dierenbescherming ont vreemd, waarin zich een onbekend be drag bevond. De dader moet het ge bouw zijn binnengekomen via een opengebroken raampje aan de achter kant. Gasmeters vernield in St. Jozefgebouw Namens het Gas- en CAI-bedrijf is vo rige week bij de politie aangifte gedaan van vernieling en diefstal van twee gas meters in het (vervallen) Sint Jozefge bouw - bekend als "het verenigingsge bouw" - aan de Steenhoffstraat. Een gasmeter was gestolen, de ander ver nield. Het gebouw is vorig jaar aange kocht door een plaatselijke aannemer; bij die gelegenheid werden de gasme ters verzegeld. Staatslot gestolen Uit de garderobe van een horeca-gele- genheid aan de Burgemeester Grothe- straat is vorige week een staatslot gesto len. Het lot zat in de jas van een 19-jari- ge jongeman uit Soest. Tevens ver dween een treinpasje. Veurige week vloog ut heule college vaan B. en W. en ongze gemeengteroad de lucht in. Om Soest us vaan bove te be- kieke. Tenmingste, daat woare ze vaan plaan. Of ut deur 'egoan is, doar he'k geejn weet vaan a 'k dit schrief waangt ut waas op de aaf'esproke daag niet zuk baar best vliegweer, doch ik. Nogaal waat naatte remoes met loage wolke d'r an. Ik het ze daan ok niet zieng vliege, daat doe'k meestaai niet moar daat zouw je wel kenne denke en daan vin 'k ut ok nog niet aarg. Moar goed, ajje waat wil bekieke daan mojje loag vliege en doar komt bie daal- ter in de road niet zukke hoogvliegers zitte. Ze blieve liever dicht bie de grongd, daan kunne ze d'r met d'r beije beejne op blieve stoan, zaa'k moar zei- ge. Ze moste ok un plek zeuke veur un nieuw zwembaad, he'keleze. Doar hoef je veur ming paart heul niet veur de lucht in. Daat kaajje maakkeluk vaanaaf de grongd gewoar worre. Doar mojje op de Neng veur weze. Vlaak bie de sporthaat en 't neije pliesiebero. Midde in Soest vaan aalle kaangte eve vaar. En daan voortemeej ok nog ut nieuwe roadhuus der bie, daan bejje mooi centroal kloar, aallus knus bie mekoar. Eerluk woar, reken moar endaat mojje eerst aaltied doeng, ajje veult waa 'k bedoelt. De vliegklup wouw ok nog un zwem baad in Eindhove verkenne. Zouwe ze beter un woatervliegtuug kenne sjaarte- re, daan kongde ze zo anleige. Aalle- moal ut baadpaak meej. Daa's goed veur de trek, waangt ze zouwe bie un gloeilaampefebriek op un lunch worde ongthoald. Waarm ofkouwd, daat loat me kouwd. En daan woare d'r ok nog plaanne om un stukkie uut de koers te roake en daan bovedeDeltawaarkete vliege. Ut groot ste netuurbaad vaan ongslaangd. Bie de laampefebriek kaajje ok informoasie kriege over de koabelkraangt, waangt doar het Philips verstaangd vaan. As de road baar laang over de koabelkraangt blieft taalme, daan hejjekaangs, daat tut voortemeej un foabeljeskraangt wordt. Moar om nog weer effe op de vliegreis terug te komme, un bezoek an een nieuw gemeengtehuus in Veghelsting ok op ut prograam. Daat he'k veurigjoar soame met de vrouw aal bekeke en daa 's uut de kungst, doar kejje vaan opan. Veurige week zee ik aal, daa 'k duzelig wier vaan aalle plaanne, moar ik hettut noeng nog veul aarger, waangt wie zaal daat betoale, zeute lieve Gemeengte road? De eerste boer de beste, moar die hewwe ok nietzoveul meer op Soest. Ut nieuwe ope- en dichtluchtbaad wille ze bekostige uut de opbrengst vaan ongs netuurbaad op Soestdune. Joa,joa, as 't deurgoat. Doar ben ze aaljoare over an 't beroadsloage. Kiek moar uut, voorte meej nokke de kopers nog aafen daan is de road veur niks in de lucht 'evloge. Gelukkig hebbe ze op Soesderbaarg aaltied wel un poar Friendships aachter de haangd om nieuwe sponzers te spotte. Trouwes, hoe stoat ut met de vliegtuug- spottersbaarg bie de staartboane? Ik zietter wel un laange hoop zaangd, moar je kaang d'r niet op komme. Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige: Kaalm aafwaachte, waangt ik vlieg t'er us uut met de vrouw. Gewoon met de auto. Tot over veertien doage. HANNES VAN DE NENG. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Deze week wat aandacht voor een conifeer die als sterke haagplant zijn sporen al lang verdiend heeft, Thuja occi- dentalis 'Brabant.' Veel tuinbezitters gaan in het voorjaar over tot de aanschaf van een aantal haagconiferen die op rijgeplant gaan fungeren als een altijd groene afscheiding ter verhoging van de privacy. Zo'n stukje in de tuin, waar we beschermd zijn tegen de directe inkijk van buren of voorbijgangers is in de vaak kleine tuinen van niet te on derschatten belang. Om deze reden zouden tuineigenaren die van plan zijn een haag aan te planten, eerst eens goed stil moesten staan bij de vraag, wat ze van de aan te plan ten afscheiding verwachten. Hoe hoog moet of mag de co- niferenhaag worden, staan de planten in de zon, halfscha duw of schaduw en moet de haag "koppen" of snoeien verdragen. Ook spelen winterhardheid en droogte resp. vochtresistentie een belangrijke rol. Maar al te vaak wor den coniferen, vooral door aspirant-tuinbezitters zuiver op het uiterlijk gekocht en wordt er geen of weinig aan dacht besteed aan de specifieke wensen of eigenschappen van de diverse soorten en kweekvormen. Natuurlijk is ook het uiterlijk van de conifeer belangrijk, omdat zo'n haag als het goed is jarenlang het gezicht van de tuin bepaalt. Rekening houdende met deze factoren komen we tot een veel bewustere aanschaf van onze haag waar we dan in de meeste gevallen ook meer plezier van beleven. Als we gaan kijken naar de diverse coniferen en hun mogelijkhe den, komt op dit moment Thuja 'Brabant' als een der sterkste haagconifeer uit de bus. De kleur van deze "le vensboom" zoals de weinig gebruikte Nederlandse naam luidt is fris groen tijdens het groeiseizoen en licht groen in de winterperiode. De groei van de plant is vrij krachtig en bedraagt zo'n 30-40 cm. per jaar zodra de plant vaststaat. Het eerste jaar na aanplant is de groei nóg wat minder, omdat de conifeer dan eerst moet aangroeien; zodoende gaat er nogal wat energie naar de wortelgroei. Het tweede jaar echter gaat de plant flink aan de slag en zal de afschei ding aan gebruikswaarde toenemen. Thuja occ. 'Brabant' verdraagt zoals de meeste Thuja's snoeien bijzonder goed en kan daardoor zowel in hoogte en breedte goed in de hand gehouden worden. Het geniet de voorkeur de boom van jongs af aan in te snoeien in het frisse groen zodat het aanzien van de haag steeds aan vaardbaar blijft. Een krachtige insnoei na verwaarlozing tot in het oude hout geeft in veel gevallen bij de levens boom een goede hergroei te zien, maar maakt het gewas een flinke tijd visueel onaantrekkelijk. Het insnoeien van coniferen kan het beste plaatsvinden rond deze tijd als de groei goed op gang is. Hierdoor verloopt de aangroei van de gesnoeide delen het snelst. Dat de 'Brabant' goed win terhard is hebben de afgelopen 3 winters wel duidelijk ge maakt. Veel planten hebben het door de strenge vorst af laten weten, waardoor ook verscheidene coniferensoor- ten. T. 'Brabant' hééft alle ellende weerstaan en is geen takje gekrenkt. Zon en halfschaduw worden beide goed verdragen en ook wat de grondsoort betreft past de coni feer zich goed aan. Erg vochtige grond is niet ideeaal, we doen er goed aan vooraf de structuur te verbeteren door een diepe grondbewerking waardoor storende lagen wor den doorbroken. Ook de aanleg van drainage kan uit komst bieden. Droge grond geeft als de conifeer eenmaal aangeslagen is weinig problemen, maar zal voor een goe de aangroei moeten worden doorgewerkt met humeuze voedzame grond voor een voorspoedige doorworteling.

Soester Courant | 1987 | | pagina 11