O HfiSIlH Restaurant Darthuizen René Martijn versiert praalwagen 't Zwaantje Tl) IN-ADVIESCENTRU M 't vaarderiwocjt WOENSDAG 29 APRIL 1987 SOESTER COURANT PAGINA 11 Casino Loos brandalarm SOESTER COÜRAWT 5 Mei-feest voor kinderen van 4 tot 12 jaar Boerkoel (PvdA) boycotte vergadering 'Beslotenheid' Sportstichting ter discussie Soester Courant goede informatiebron „Koninginnedag" ''HBNK f. ■■rffii Sport gaat praten over eventuele nieuwe structuur dSdubberstbmow Nieuwe sporthal en overdekt zwembad vlakbij nieuw gemeentehuis realiseren Dakwerken "JiUiibUiJiiï Collecte Verkeersveiligheidsfonds voor doe-hct-zelvers Potterie voor tuin en balkon (deel 1) door Arie Wandelaar Omdat Marie noodgedwongen in Soest een aantal dagen uit beeld ver dwenen is, begon in huize Wandelaar iets dat op verveling lijkt toe te slaan. Om daaraan iets te doen bedacht Arie, 's avonds rond de klok van half tien, dat een bezoekje aan een casino wel licht aan de broodnodige variatie zou kunnen bijdragen. Arie's offervaardigheid in een casino is zeer gering. Zo ongeveer een keer in de twee jaar is hij goed voor vijf en twintig gulden per speelavond, waar door het kan gebeuren dat de bij ieder casino behorende portier zelfs niet de moeite nam bij Arie's aankomst uit z'n luie stoel op te staan. Armoedzaaier hoorde hij de man denken. Een bordje bij de ingang beloofde de bezoekers dat de minimum inzet de somma van één gulden was. Dit nu bleek bij nader inzien op een betreurenswaardig mis verstand te berusten. De wisselend Ne derlands en Duits sprekende croupier maakte duidelijk dat hij voor minder dan een knaak de bal niet aan het rol len bracht. Om de teleurstelling om het verlies van vijf en twintig gulden nog een tijdje uit te stellen besloot hij het beproeven van z'n geluk nog een uurtje voor zich uit te schuiven. Een hoogst verstandig besluit. Een roulette is, ook al tracht de huis baas je wijs te maken dat je kunt bere kenen in welk vakje het balletje komt te rollen, een levensgevaarlijke onder neming. Je staat, ook al speel je niet, als een gespannen vioolsnaar de ont wikkelingen te volgen. Kan natuurlijk ook in zittende toestand, maar niet spelen en toch op de erste rij zitten wordt door het personeel niet begre pen, laat staan gewaardeerd. Staande tussen brave huisvaders, nij vere kantoorlieden, zenuwachtige ver tegenwoordigers en wat ongeregeld niet thuis te brengen volk, ontdekte Arie enkele bekende buurtbewoners. "Jij hebt me vandaag niet gezien", liet de eerste Arie ongevraagd weten. "Ik kom hier voor het eerst", vertelde een ander, hetgeen Arie ongeloofwaardig voorkwam aangezien de frisdrank ser verende juffrouw Arie's buurtbewoner met de voornaam aansprak. Enfin, op Arie kunnen ze rekenen. Ter plekke constateerde Arie als toe schouwer, dat gokken kortsluiting ver oorzaakt tussen gevoel en verstand. In telligent ogende mannen veranderen bij winst en verlies in zielige mafkezen. Er zijn er bij die de nummers turven waarop in iedere ronde het balletje ge vallen is. Arie nog beleefd informeren of hij inzage mocht hebben over de stand van zaken. De aangesprokene reageerde als een aangeschoten haas, klapte z'n boekje met cijfers dicht en stelde vervolgens vast dat afkijken op de lagere school thuishoorde. Het illu soire van roulette is dat iedereen iets te verbergen heeft. Zo ontwaarde Arie aan de tafel een twee-tal goed in het kostuum zittende heren die hem door hun wijze van handelen aan de helder ziende Maurice de Hond deden den ken. Ze noteerden vooraf de cijfers waarop naar hun mening het balletje de rondrit zou beëndigen, hetgeen zoiets is als het voorspellen van je ei gen victorie. Uiteraard snapten ze er net zoveel van als Maurice de Hond op zijn terrein en gingen tot Arie's verbij stering grote inzetten volledig verlo ren. Opmerkelijk ook het schouwspel van de gokker die aan één tafel niet genoeg heeft. Hij spoedt zich met een uit het hoofd geleerd rijtje cijfers van tafel naar tafel en wacht met het zweet in z'n handen zijn vonnis af. Een keer zag Arie 't ge beuren dat de man z'n winst kwam af halen, maar door een wat louche uit ziende medespeler er op attent werd gemaakt dat het hier de winst van een ander betrof. Volgens Arie was het de beroepsekster die uiteindelijk bij de croupier zijn gelijk haalde. Toen Arie bedacht dat hij hier naar toegekomen was om wat geld achter te laten dan wel mee te nemen besloot hij z'n kans maar eens te wagen. "Morgen bent u aan de beurt. De laat ste ronde, het is twaalf uur, draait al" sprak de Joost de Draaier van de rou lette met iets van minachting in z'n stem. Gered door de gong, stelde Arie op weg naar huis vast. ARIE WANDELAAR De brandweer rukte vorige week met vier auto's uit naar de wasserij van zie kenhuis Zonnegloren. Daar aangeko men bleek het brandalarm loos. Omdat men met een benzine-apparaat had ge werkt waren uitlaatgassen vrijgekomen. Deze waren gesignaleerd door het alarmsysteem, waarna het beveiligings apparaat in werking trad. Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57-3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. Ook dit jaar organiseert het 5 Mei-komitee Soest, in samenwerking met de kinderboerderij en C-drie, een feest voor kinderen van de basisscholen. Het feest wordt gehouden in de kinderboerderij De Vrije Teugel, Vedelaarpad 53 Overhees, van 's middags 13.30 uur tot ongeveer 16.00 uur. Er is een feestelijk programma, waarbij de kinderen zelf aktief kunnen zijn, o.a. met het maken van versieringen voor zichzelf, ballen gooien en koekjes versieren. In samenwerking met de openbare bibliotheek is er in C-drie een kleine ten toonstelling van boeken en platen en wordt daar een verhaal voorgelezen. Onder leiding zullen groepjes kinderen van de kinderboerderij naar C-drie en weer terug worden gebracht. Tijdens het feest wil het komitee iets laten zien van dat wat kan gebeuren als kinderen worden buitengesloten, omdat ze anders zijn. Over dit thema han delt ook het toneelstuk dat aan het eind van de middag zal worden opgevoerd door de leiding van de kinderboerderij. Het 5 Mei-komitee vraagt alle kinderen die mee willen doen aan het feest om precies half twee aanwezig te zijn, zodat het festijn op tijd kan beginnen. De toegang tot het 5 Mei-feest is gratis, evenals de limonade en de koekjes die tij dens het feest worden uitgedeeld. Kom allemaal, dan kunnen we er met elkaar een echte fijne feestelijke bevrij dingsmiddag van maken. Het 5 Mei-komtee Soest tel.: 23606 of 13093 Moet de (algemene) bestuursvergade ring van de Sportstichting zo nodig achter gesloten deuren vergaderen als het gaat om de begroting en de meija renplannen? Het PvdA-raadslid (en namens de gemeenteraad bestuurslid van de Sportstichting) Kees Boerkoel vindt van niet. Dat heeft hij de Sport stichting vorig jaar per brief al laten weten en nu dat onlangs weer stond te gebeuren herhaalde hij zijn bezwaren. Boerkoel vindt dat over deze zaken in openbaarheid moet worden gesproken, volgens dezelfde afspraken die in de ge meenteraadscommissies gelden: alieen over personen en als het belang van de gemeente zou worden geschaad wordt er "in het geheim" vergaderd. De PvdA-er kondigde dan ook aan de ver gadering van het Sportstichtingsbe- stuur te zullen boycotten, als men de be spreking over het investeringsschema niet in openbaarheid wilde houden. Die vergadering heeft inmiddels plaats gevonden zonder Boerkoel (hij kon toch niet) en het bestuur besloot de ver gadering inderdaad een besloten karak ter te geven. De kwestie kwam maan dagavond nog even aan de orde in de commissie ABZ, waar PvdA-fractie- voorzitter Raymond van Gelder (Boer koel zat zelf in een vergadering van... het Sportstichtingsbestuur) constateer de dat de afspraken op dit punt ondui delijk zijn. "De gemeentelijke stichtin gen zijn eigenlijk een verlengstuk van de gemeente, dus moeten hier dezelfde regels gelden." Niet hakketakken Bert Krijger (WD) vond het - met het dog op de komenae discussie over de structuur van de Sportstichting - weinig zinvol om over deze kwestie nu nog uit gebreid te discussiëren. "Laten we die discussie maar afwachten en nu niet weer eens gaan hakketakken op de Sportstichting." Ans Greefhorst (CDA) was het met Krijger eens. "Als een commissie - ook het bestuur van de Sportstichting - be sloten wil vergaderen moet dat kunnen, al zijn wij in het algemeen voor zoveel mogelijk openbaarheid." "Wat is wijsheid?", verzuchtte burge meester Scholten. "Openbaarheid dient voor de duidelijkheid naar het pu bliek en voor het tot gelding brengen van de democratische spelregels. Maar soms is beslotenheid nodig. Die bewus te vergadering was, naar ik heb begre pen, een soort vooroverleg. Dat dat achter gesloten deuren plaatsvond, daarvoor moet begrip zijn." 'Geen spelletje' Hij wees erop dat B. W. altijd in be slotenheid "voorvergaderden". "Maar het is een absolute eis dat het dan niet gaat om een volstrekt voorgebakken zaak die de openbaarheid in een later stadium tot een spelletje maakt." Vol gens hem trof de Sportstichting geen verwijt. Zij handelde naar haar statu ten. "Als de raad het anders wil moeten die statuten maar gewijzigd worden." Hij wilde de discussie over de structuur van de Sportstichting niet bij voorbaat belasten door de zaken nu al te scherp te stellen, maar toonde zich bereid de zienswijze van de PvdA nog eens in het College te bespreken en nog eens "extra kritisch" te kijken naar de zaken van openbaarheid en beslotenheid. liifogüV/ 'hovt^L Kees Boerkoel (PvdA). Feestelijk lunchen of dineren op overdekt terras omgeven door unieke tuin. Uiteraard kunt u ook gezellig binnen zitten. Telefoon 13807 Prins Hendriklaan 1 Medewerker van Boutique des Fleurs kreeg opdracht van provincie Noord-Holland voor aubade René Martijn uit Aalsmeer, één van de medewerkers van Boutique des Fleurs aan de Steenhoffstraat in Soest, heeft een praalwagen ontworpen en gedeco reerd. Het versierde gevaarte komt op 30 april in de paleistuin van Soestdijk te staan. Martijn heeft de opdracht ge kregen van de provincie Noord-Hol- land. Zoals bekend levert iedere pro vincie een aandeel in de aubade aan het prinselijk paar dat die dag het 50- jarig huwelijksfeest viert. De bloemenvakman van Boutique des Fleurs is zeker geen onbekende in de flora-wereld. Ieder jaar ontfermt hij zich over een praalwagen in het bloe mencorso van Aalsmeer. Hij won al verschillende prijzen, waaronder die van houdbaarheid, beste binding en die van het publiek. Het vaste team dat hem daarbij pleegt te helpen, staat hem ook bij met het versieren van de praalwagen voor Soestdijk. 15.000 bloemen Rijdend is de wagen twintig meter lang, maar in de paleistuin wordt de praalwa gen in twee delen opgesteld. Op de wa gen wordt het schip 'De Oranje' uitge beeld in de haven van IJmuiden. Vijfen twintig jaar geleden vierden prinses Juliana en prins Bernhard daarin hun zilveren huwelijksfeest. René Martijn heeft gebruik gemaakt van groen blad, alsmede witte, gele en oranje bloemen, zoals gladiolen, tulpen, chrysanten, ro zen en anjers. In totaal had Martijn 15.000 bloemen nocüg. De maquette van de praalwagen, waar mee Martijn vorige week vrijdag in een programma van de TROS de televisie haalde, staat momenteel in de etalage van Boutique des Fleurs, de bekende bloemenzaak van de heer De Groot. Martijn werkt sinds een halfjaar enkele dagen per week bij de Soester bloemen zaak tegenover het gemeentehuis bij station Soestdijk. Vanzelfsprekend is de her De Groot content met Martijn binnen de gelederen. Niet voor niets kreeg Martijn van het kabinet van de commissaris van de koningin in en de Oranjevereniging van de provincie Noord-Holland de eervolle opdracht. Naast zijn werkzaamheden voor Bouti que des Fleurs werkt Martijn in op dracht op tentoonstellingen, demon straties en voor andere praalwagens. Hij is enorm druk geweest met de voor bereidingen en de realisatie van de praalwagen, die ongetwijfeld één van de blikvangers zal zijn tijdens de aubade op paleis Soestdijk. "Je moet zoveel re gelen. Het kost enorm veel tijd. 's Mid- De maquette van de praalwagen staat in de etalge van Boutique des Fleurs aan de Steenhoffstraat. Foto: Goos van der Wilt dags wordt de praalwagen naar Baarn gereden, waar hij op De Brink te be zichtigen is voor het publiek. Daarna wordt de wagen op diepladers naar Aalsmeer vervoerd, waar hij 's avonds te zien zal zijn. De heer De Groot geeft alle medewerking zodat ik de nodige tijd in de opbouw en versiering van de wagen kan steken," zei Martijn vorige week kort voor hij weer naar 'zijn' wa gen in de bloemenveiling van Aalsmeer terugkeerde. Daar wordt de wagen van drie meter breed en vier meter hoog versierd. Tijdens de aubade zullen om de praalwagen herkenbare Noordhol landse figuren vertoeven, zoals bloe menmeisjes, kaasdragers en dergelijke. Alle bijdragen van de twaalf provincies vormen de verpakking voor het Natio naal Geschenk voor het gouden echt paar. Deze week krijgen de bij de sportstich ting aangesloten verenigingen een dis cussienota in de bus. De rapportage moet dienen als handvat voor bespre king in eigen kring. "Het is niet de be doeling tot voorgesorteerde standpun ten te komen, maar om de deelne mersvergadering de mogelijkheid te bieden de materie te bestuderen. De sportverenigingen moeten zich zo breed mogelijk uitspreken daarover." IEDERE ZONDAG (tijdens feestdagen ook de maandag) van 16.00-20.00 uur onbeperkt genieten van een feestelijk warm en koud buffet. f 37,50 per persoon. Kinderen f 14,50. cocktail a la Cygne salades van vlees en vis warme gerechten met diverse garnituren diverse nagerechten stokbrood en sausjes Restaurant Rademakerstraat 2 Soesterberg Telefoon 03463 - 1423 Reserveren aanbevolen Dit zei de heer D.U. Stroband van het bestuur van de sportstichting. Hij is voorzitter van de structuurcommissie die de gelijknamige nota heeft opge steld. De commissie gaat uit van drie hoofdmotievenbelangenbehartiging; overleg, samenwerking en coördinatie; bevordering van de sportbeoefening in ruime zin. De Sportbundeling kan plaatsvinden in een sportraad/federatie schrijven de samenstellers van de nota: "Een derge lijke sportraad/federatie kan eigen ver antwoordelijkheid dragen en optreden als gesprekspartner van onder meer de lokale overheid. Dit laatste is een essen tieel aspect voor het functioneren van een sportraad/federatie. De gemeente immers bevindt zich in een belangrijke voorwaardescheppende positie ten op zichte van de sport," aldus de nota, die volgende week dinsdag tijdens de deel nemersvergadering van de sportstich ting nogmaals wordt besproken. Dan kunnen de vertegenwoordigers van de verenigingen hun zegje doen. Natte voeten Tijdens de bestuursvergadering van de sportstichting zei Joop van den Brakel overigens: "Ik weet niet of het wel zo slecht gaat met de sportstichting. Als je vindt dat iets fout gaat, moetje wel we ten hoe het dan wél zou moeten. De stichting is altijd in staat geweest om al les glad te strijken in het belang van de sport. De bestuurders moeten wel iets van sport afweten. Als wij ergens bij worden ondergeschoven ben ik bang dat dat mensen zijn die alleen maar een keer natte voeten aan zee hebben ge haald, maar verder geen verstand van sport hebben." Ook de heer Stam heeft zijn twijfels over het falen van de sportstichting. "Ik ben zeer zakelijk ingesteld, en ik ben te gen lange wegen voordatje iets bereikt. De sportstichting is een lichaam dat re delijk snel werkt. Met alleen maar bur gers stootten we ons op een gegeven moment tegen de kop." Stam vindt dat de politiek in de sportstichting of sport raad vertegenwoordigd moet blijven. Volgens Theo van Vulpen kijkt men in andere gemeenten nogal jaloers in de richting van Soest: "Je hoort van hen al leen maar goede dingen over Soest. Met deze bestaande constructie zijn we be ter af dan met een nieuwe vorm zonder politiek. Dan duurt hetlanger. Het twee-pettenverhaal valt hier overigens best wel mee. Je moet een situatie kwe ken waar je bij de gemeente moet vra gen om geld. Nu is die weg er al, omdat de politiek in de sportstichting is verte genwoordigd. Anderen kijken alleen rationeel naar de cijfers, en dan kom je er slechter van af. Je moet een winnend team nooit veranderen." Hoewel het CDA zich nog niet heeft uit gesproken over deze materie, liet kees Verheus per brief weten dat hij vindt dat de politiek uit de sportstichting moet. De namens de raad in de sportstichting Verheus uitte hierbij zijn persoonlijke mening. Hoe het ook zij, er bestaat nog steeds veel onduidelijkheid over de situatie die ontstaat als de sportstichting wordt op geheven ten gunste van een sportraad/ federatie. Niemand weet eigenlijk wat dat in de praktijk zal inhouden. Wordt de sport er beter of slechter van? Zullen er meer of minder sportaccommodaties worden gerealiseerd? Wat gebeurt er met de passepartout-regeling, waarvan een kwart van de bevolking profiteert? En hoe slecht gaat het nu, en hoe goed gaat het straks? Het zijn allemaal vra gen waar in de toekomst een antwoord op moet worden gevonden. Als men maar bedenkt dat winnen of verliezen niet belangrijk is. Het gaat om het spor ten. OHOeKHOUO Voor al uui bouw- en onderhoudswerken 11 e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 'Aan de Dalweg heb je goede concen tratie-mogelijkheden, en je kunt dan eventueel aan de overkant van het ge meentehuis een nieuwe sporthal en een zwembad realiseren." Joop van den Brakel, namens de voetbalvereni gingen actief in het bestuur van de sportstichting, kwam maandagavond tot die gedachtengang. Een zienswijze waar Kees Boerkoel zich wel bij kon aansluiten, "omdat," aldus het PvdA-raadslid, "het Soester Na tuurbad tegen die tijd wel verkocht zal zijn." Toch ziet Boerkoel liever een ge faseerde oplossing voor een nieuw ge meentehuis in de vorm van verbouwin gen aan en om het huidige pand aan de Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 Steenhoffstraat. "Wordt de Steenhoff straat niet ondergeschikt gemaakt, om dat deze oplossing de duurste is? De Steenhoffstraat is altijd al geaccepteerd, en heeft nog iets statigs," oordeelde Boerkoel, die de Dalweg als tweede mogelijkheid ziet. De heer Stam (tennis) is van mening dat de Dalweg de meest geschikte locatie is voor een nieuw gemeentehuis, mede uit verkeerstechnisch oogpunt. Volgens hockeyer D.U. Stroband is het niet rele vant om als sportstichting hierover een standpunt in te nemen. Een en ander zou pas ter sprake moeten komen in dien de politiek in een eventuele nieuwe sportraad blijft participeren. Is dat niet het geval, dan moet de sportraad/stich ting/federatie niet in het nieuwe ge meentehuis worden geïntegreerd, aldus Stroband. Het bestuur van de sportstichting zal het College desalniettemin adviseren het nieuwe gemeentehuis aan de Dal weg te laten bouwen. Dit kan dan mo gelijk in combinatie met een zwembad en een sporthal aan de overzijde. Ajje vrogger om deuze tied in de polder kwaam, daan zoage sommige wei- laangde omtrent poars vaan de Pink- sterblomme. Met un stel jonges gonge we heule bosse plukke en die verkochte wullie daan an de deur. Zo'n boeket, doar vrogge we in stuver veur, moar un baar vlotte haangdel is 't nooit 'eweest veur ongs. Je hield aarme vol over en die gaaf je daan an je moeder en die dee net of ze d'r blie meej waas. Zo haappig waas ze d'r niet op, waangt die boekette gonge aal doaluk baar uutvaalle in de koamer. Vaandoag de daag zie je hier en doar aallenig nog moar un klein plukkie Pinksterblomme laangest de kaangt vaan un sloot. Ik weet niet of ut woar is, moar ze zeige daattut komt omdaazze aal die weilaangde telkus heulemoal omploegeen doodspute. Met de winkels is ut op hede net aangderstom. Aallenig moar un stel zoake bie mekoar op un kluut en daat ben daan bie ongs winkel- poole of -kringe. Vrogger haajje op Soest overaal plukkies winkels. Voak net op de hoeke vaan de stroate. En ze bleve aallemoal joare laang leve, aal waas 't dikkels zunig an veur die on- gdernemers. Zo'n winkjelpool greujt ut beste ajje d'r eejn grootwinkelbedrief bie het en daan un stelletje kleindere winkels d 'r omheejn. Die grote bedrie ve en supermaarte hebbe aallemoal heule laappe aadvertenties in de kraangte en die vingde daat weer meroakeïs best, waangt daa 's hun haangdel, zaa 'k moar zeige. En die heule of haal ve poaginoa 's reklomae koste un meroakelse poep cengte! Op Soest doeng ze daat aangders. Doar kriegt un grootgrutter met de aafkorting AH. aal weke laang groatis rekloame in de bloade. Je kriegt geejn kraangt in de bus of Appie stoat er weer in. En daan nog wel ongder ut nieuws, "t Liekt om trent wel of ze per expres de knuppel in ut hoengderhok hebbe 'esmete. Niet om de schaarreleiere kepot te gooie, moar meer om de publikoatie 's, die ze zo krie- ge. Ik kwaam ongderlest us in deZoan- streek en toeng zaag ik Appie stiekum in ze vuusie stoan te laache, en hie hoeft nog heul niet tot bedoare te komme. Volgus un ouwd recept blieve we op Soest over bepoalde zoake weke, moangde en joarelaang deur draamme en doar ben ik weer oardig meej ge- maats t waangt doar krieg ik inspiroasie meej. Voortemeej komt er un nieuwe slaagzin: "Groot of klein, ut blieft Ap pie Heyni" Moar loa'k ter us meej ho- houwe, waangt zo zit ik ok nog un haangdje te helpe. Ik zaal moar es un re kening noar Zoanstaad sture. 't Is zo moar un roare wereld. Ut zouw d'r op neer kome, daat de gemeengte de spon sor is vaan de grootgrutter met de korte noam in ploats vaan angderstom. Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige, daa 'k ut ok roar vin daat Jaakkes Her- maans niet bie de aacht protestaante heurt. En die zit er met ze supermaart nog ut kortste bie deA -H. uutbrieding in de winkelkring. We stoan aal laangdeluk bekend om de meer daan hongderd horeca- en snaackbaar bedrieve. Voortemeejmoa- ke we ok nog noam deur de supermaar te. In aalle gevaal hoeft er geejn eejn Soesder baang te weze daattie ze honger en dorst naarges kan bevredige. Hannes van de Neng. knntfinr Steenhoffstraat 13 nuiiiuui 3764 BH Soest effneiKV Telefoon02155-I0115 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Burgemeester en Wethouders hebben de Stichting Nationaal Verkeersveilig heidsfonds toestemming gegeven om in de periode van 19 tot en met 25 oktober een collecte te houden. Erik van Dorresteyn ff medewerker 't Vaarderhoogt De laatste jaren is de interesse voor het gebruik van potten, vazen en kuipen in de tuin flink toegenomen. Heel begrijpelijk als we zien hoe decoratief zo'n vro lijk beplante bak staat naast de voordeur, op het terras of op het balkon. De groeiende populariteit van de toepassing van potterie, heeft een aantal oorzaken. Op de eerste plaats is de keuze in potten, tuinvazen en schalen de laatste jaren toegenomen o.a. door massale import van aardewerk uit Spanje, Italië en Grieken land. Vervolgens brengen kwekers steeds meer plan ten op de markt die zich uitermate goed lenen voor de aanplant in bakken of potten en tenslotte komen steeds meer tuinbezitters tot het besef dat gezelligheid niet ophoudt bij de tuindeuren. Een gezellige aankle ding van onze tuin waar we door de groeiende vrije tijd steeds meer tijd doorbrengen is zeker de moeite waard. Zoals reeds gezegd is de keus in potterie tegen woordig erg uitgebreid; of we het nu zoeken in een rustieke romantische of moderne vormgeving, in aar dewerk, hout, kunststof of steen het moet heel vreemd gaan willen we niet slagen. Bij de aanschaf van een pot, vaas of schaal zijn er enke le belangrijke zaken waar we op moeten letten. Ten eerste moet de pot die we aankopen geheel naar onze zin zijn, aangezien we er normaliter jaren tegenaan kij ken. Verder moet er een goede afvoer mogelijkheid zijn voor een teveel aan giet- of hemelwater en is de af meting van groot belang voor een goede groei van het gewas dat er in gedijen moet. In de praktijk merk ik dagelijks dat er te kleine potten gekocht worden voor de planten die zijn uitgezocht. We kunnen ons hierin het beste goed laten adviseren door vakmensen aan gezien een te krappe potmaat al gauw leidt tot vocht en voedingsgebrek ofwel tot teleurstelling. Hoe gaan we te werk bij het opvullen van potten, bakken of vazen? We starten met de controle van de waterafvoer. Als potten zonder gaten worden verkocht, zullen we een of meerdere gaten moeten boren om verdrinking van de toekomstige planten te voorkomen. Poreus aarde werk als roodsteen en korrelbeton, bekleden we aan de binnenzijde met een stuk plastic om uitwasemen te gen te gaan. (Let wel op de waterafvoer onderin). Dit scheelt flink in het watergeven en voorkomt kalkuit- slag op de buitenzijde van het aardewerk. Als grond gebruiken we altijd goedgekeurde handelspotgrond, om zeker te zijn van een gezonde groei. Deze potgrond bevat een dosis voeding voor 6 weken. Na deze perio de moeten we de grond regelmatig bijmesten met meststoffen als vloeibare kamerplantenvoeding of speciale balkonmest. Volgende week bespreek ik een aantal planten die ge schikt zijn voor de aanplant in potten; planten waar aan we met een redelijke verzorging veel plezier zullen beleven.

Soester Courant | 1987 | | pagina 11