Svmp&i MEDE TOT JEANS BIJ Milieu-hinderlijke bedrijven Soest op lijst voor sanering Scholenproject eerste 'zichtbare' teken van naderend Landjuweel Soest zogezien Da's pas service! 65e JAARGANG NO. 35 WOENSDAG 29 APRIL 1987 In kader Stads- en Dorpsvernieuwing Bromfietser rijdt 80 kilometer hard Barbecue in zandbak /ANCASTEI^ De ideale snelbruiner Vtvdumm Herdenking gevallenen Tweede Wereldoorlog Nijhof Baarn met de grond gelijk na felle brand Soester Natuurbad 30 april open Dodenherdenking op vliegbasis Ruiten en deur van woning vernield Steekpartij in Soester café GLAS HANDEL Over cultuur en historie van Soest LANDJUWEEL SOEST IP87~^ Jeans mode specialist Nieuweweg 60A Soest Verbanden door GerardPaut Plaatsbepaling Auto haalt nat pak Abonnement per halfjaar 112 Buiten Soest per half jaar f24 Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152' Postgiro 126156 Negen "milieu-hinderlijke" bedrijven - waaronder drie agrarische - in de be bouwde kom van Soest komen (even tueel) in aanmerking voor een subsidie in het kader van de verordening Stads en Dorpsvernieuwing Soest, als zij worden geliquideerd, verplaatst of ge saneerd. Het College van B. W. heeft vorige week de officiële lijst ge publiceerd, die deze week ter sprake komen in de commissies Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Er is nog inspraak mogelijk, niet alleen voor de betrokken ondernemers, maar ook voor wie menen ten onrechte niet op de lijst vermeld te zijn. De negen bedrijven zijn: Oud-papierhandel Westra, Nieuwe- weg 59; Constructiebedrijf Hilhorst, Schou tenkampweg 42; Plaatwerkerij/spuiterij Alblas, Van Weedestraat 84; Garage Kuijer, Korte Brink weg 36; Timmerfabriek 't Driftje, Driftje 6; Autoschadebedrijf Lips, Eikenlaan 39; Varkensfokkerij/mesterij Kuijer, Kerkpad ZZ 17; Melkvee/kippenhouderij Van Dor- restein, Insingerstraat 19; Meiveehouderij varkensmesterij Kuijer, Kerkpad NZ 37. Voor de meeste van bovengenoemde bedrijven wordt "verplaatsing" voor zien als de manier waarop de sanering moet plaatsvinden. In drie gevallen kan worden volstaan met het treffen van be paalde voorzieningen (fa. Lips, beide agrarische firma's Kuijer) en alleen voor het bedrijf van de fa. Van Dorrestein - wordt "opheffing" voorzien. Het gaat bij deze lijst - die in overleg met de milieu-inspectie tot stand is geko men - om bedrijven die niet "inpas baar" zijn. Bij de samenstelling heeft het College overigens een aantal rand voorwaarden gehanteerd. Zo staan op de lijst geen bedrijven die werk bieden aan meer dan 35 personen en die op de huidige plaats al voor 1 januari 1976 in werking zijn gebracht. Ook zijn LPG- tankstations voor het wegverkeer niet opgenomen alsmede bedrijven die ge- De politie heeft een 17-jarige jongeman aangehouden. Hij reed op de Kerk straat op een opgevoerde bromfiets. Hij reed 80 kilometer per uur, meer dan twee keer zoveel als wettelijk in de be bouwde kom is toegestaan. De brom fiets van de jongen werd voor een tech nisch onderzoek meegenomen naar het politiebureau. Vijf jongelui hebben vorige week het zomerse weer willen uitbuiten door in ^le zandbak van een basisschool aan de Smitsweg een barbecue aan te leggen. De politie sommeerde hen echter het vuur te doven en de resten te verwijde ren. Het is niet toegestaan om zandbak ken van scholen, in dit geval de Profes sor Van Wateringschool, te gebruiken als barbecue-grill. Lancaster zonnecosmetica. Het exclusieve alternatief. Voor bruining, verzorging, aller sun en bruin zonder zon. Soesterbergsestr. 55 Soest - Tel. 12639 heel of gedeeltelijk voor de "openbare dienst" worden gebruikt. Verder zijn niet opgenomen de bedrijven waarvan redelijkerwijs kan worden aangenomen - "mede gelet op de aard en de omvang van de te nemen maatregelen" - dat een sanering op andere wijze kan plaatsvin den. Urgentievolgorde Het College heeft voor de lijst gebruik gemaakt van een soortgelijke lijst die al in 1980 is opgesteld en vervolgens ook van de praktijkervaring van de milieu dienst en de urgentievolgorde van het Hinderwet-uitvoeringsprogramma (HUP). Bij dat laatste is onderscheid gemaakt tussen de potentiële milieube lasting van een bedrijf (groot of klein), de gevoeligheid van de omgeving (woonwijk, waterwingebied of indus trieterrein! en de actuele situatie (even tuele klacnten). Na de officiële vaststelling van de lijst wordt met de betrokken ondernemers verder gesproken, in nauw overleg met de gemeentelijke milieudienst, de pro jectcoördinator van de gemeente en in dien nodig de afdeling Grondzaken. Aan de hand daarvan moet een inzicht ontstaan welke bedrijven bereid zijn aan sanering mee te werken en welke pertinent niet, aldus B. W. in de toe lichting op de lijst. Dat is verder ook nodig om inzicht te krijgen in de kosten die met de sanering gemoeid zullen zijn. Vooralsnog is in het kader van de verordening een be drag van 150.000 gulden beschikbaar voor 1987 en voor de periode 1988- 1991 een bedrag van 200.000 gulden. Het budget kan worden bijgesteld bij de jaarlijkse vaststelling van het volumebe- sluit op grond van het Fonds Stads- en Dorpsvernieuwing. De herdenking van de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog vindt maan dag 4 mei 's avonds om precies 8 uur plaats bij het Monument Braamhage aan de Insp. Schreuderlaan. Medewerking aan deze plechtigheid zal worden verleend door het Soester Mannenkoor Apollo. Na de twee minuten stilte en het optreden van het koor, geschiedt de bloemlegging, waarna het défilé langs het Monument. De commissie belast met de uitvoering van de herdenking dringt er bij de in woners met klem op aan, tijdig aanwezig te willen zijn bij het Monument, zo dat er om 8 uur absolute stilte heerst bij de gedenkplaats. De inwoners worden verder in verband met de herdenking verzocht, 's avonds vanaf 6 uur tot zonsondergang de vlaggen halfstok te hangen. s 1 Het Hobby- en Zelfbouwcentrum Nijhof in Baarn is volledig verwoest door brand. De vlammenzee, die gepaard ging met grote rookontwikkeling, richtte voor vele miljoenen guldens schade aan. Bij de bestrijding van de brand kreeg de Baarnse brandweer assistentie van de collega's uit Soest, Soesterberg, Amersfoort en Bunschoten. In totaal werden meer dan 130 brandweerlieden ingezet. Toch kon niets van Nijhof worden gered. Het bedrijfscom- plex brandde tot aan de grond toe af. Nabijgelegen panden moesten nat worden gehouden om te voorkomen dat ook die gebouwen met het vuur in aanraking zouden komen. De brand is vermoedelijk ontstaan bij reparatie-werkzaam- heden op het dak. Men denkt dat het isolatiemateriaal vlam heeft gevat. Niet lang daarna stond het hele pand in brand. Er deden zichgeen persoonlijke ongelukken voor. De dikke rookwolk was tot ver in de omtrek te zien. De pu blieke belangstelling voor de brand was dan ook groot. Voor de aanvoer van water moest de brandweer alle reservoirs in de omgeving aanspreken. De brand ontstond omstreeks twaalf uur 's middags. Ruim twee uur later werd het sein 'brand meester' gegeven. Het pand van Nijhof was toen al verloren gegaan. Het nabluswerk duurde nog geruime tijd. Ook zondag bleef de brandweer attent op het gevaar van brand. Het Soester Natuurbad opent don derdag 30 april, Koninginnedag, om 10.00 uur weer zijn poorten. Met ingang van 1 mei gaat het over dekte instructiebad De Turf dicht. De opening gaat niet met iets ex tra's gepaard, wel wordt op zater dag 2 mei 's morgens de mini- triathlon gehouden. De organisatie hiervan is in handen van de Stich ting Zwembaden, de A.V. Pijnen burg en de Zwemvereniging De Duinkikkers. De Koninklijke Luchtmacht herdenkt op maandag 4 mei de militairen, die in de Tweede Wereldoorlog zijn gesneu veld. De dodenherdenking vindt plaats op de vliegbasis Soesterberg. De chef van de Luchtmachstaf, luite nant-generaal F.J. de Jong legt een krans bij het monument voor de geval lenen. De plechtigheid begint om 11 uur. De dodenherdenking zal worden bijgewoond door vertegenwoordigers van de Koninklijke Marine en de Ko ninklijke Landmacht. Onbekenden hebben aan een woning aan de Eigendomweg schade toege bracht. Terwijl de bewoners niet thuis waren trapten ze de achterdeur in. Bo vendien werden zes ruiten en een spie gel vernield. Er worden geen spullen vermist. Een 24-jarige jongeman uit Soest is ernstig gewond geraakt bij een vecht partij in een café aan de Koninginne- laan. Hij werd met een mes in zijn rug gestoken. De jongeman, die veel bloedverlies leed, werd door andere bezoekers van het café direct naar het ziekenhuis gebracht. Daar bleek dat geen belangrijke li chaamsdelen waren geraakt. Toch moest hij worden geopereerd. Inmid dels is de gewonde jongeman weer thuis. De dader, eveneens woonachtig in Soest, vluchtte in het tumult dat na de steekpartij ontstond, maar hij werd la ter door de politie in zijn woning aange houden. Hij werd op het politiebureau in Soest in verzekering gesteld. Giste ren is hij aan de officiervan justitie voor geleid. Volgens een woordvoerder van de poli tie hadden de jongelui vorige week don derdag ruzie gekregen. De twee voor malige vrienden zouden elkaar al gerui me tijd hebben gesard. Op een gegeven moment haalde één van de jongens uit met een mes. Hij trof daarmee zijn ri vaal in de rug. Een Soestse die van een feministenclub één der leden Werpt zich in die strijd omdat daarvoor alle reden is. Die feministe pur-sang Zeemt zélf onder gezang Ruit en raam omdat het glas van Van Eden is. Ingezonden door vdlj Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 184 29 EN WIJ KOMEN! De heer H. Smienk overhandigt wet houder Menne het eerste exemplaar van het scholenproject, in en uiterst toepas selijk "historisch" decor. alleen interessant, het kan ook bijdra gen tot begrip en waardering voor wat er nog over is." De wethouder roemt het project verder omdat het zich niet be perkt tot het Gilde, "maar ook en voor al zich uitstrekt tot buiten het Gilde, in dachtig wellicht dat wij het 600e ge boortejaar vieren van Jacob van Gaes- beek, die immers heer was van alle Soesters". "Nu is het los - dit is de echte start van het Landjuweel; we kunnen niet meer terug." Zo regaeerde de voorzitter van het Comité Landjuweel Soest 1987, Hans v.d.Pol, maandagmorgen j.1. op de presentatie van het Scholenproject, dat met het oog pp de bijzondere ge beurtenissen die Soest in de komende nazomer te wachten staan, is samenge steld. Het project bestaat uit tien delen (425 bladzijden!), waarin 80 onder werpen worden behandeld die op een of andere wijze in verband staan met Soest, zijn historie en uiteraard het Landjuweel, waarvan het in zekere zin het eerste "zichtbare" teken werd ge noemd. Het project is, onder het motto "Van steekspel tot Landjuweel", uitgewerkt door een speciale commissie, waarin vooral Harry Smienk, onderwijzer aan de r.k. basisschool "De Wegwijzer" een vooraanstaande rol heeft gespeeld. In de Wegwijzer werd dan ook het eerste exemplaar aangeboden aan onderwijs wethouder Jan Menne, in het gezel schap van diverse genodigden uit de kring van het Groot Gaesbeeker Gilde, het Landjuweel en het onderwijs. Tevoren konden de bezoekers al een in druk krijgen van wat straks op grote schaal in Soest te zien zal zijn: zij wer den ontvangen door schoolkinderen en enkele dames in middeleeuwse kledij. De jeugd speelde op het schoolplein di verse spelletjes-van-vroeger, zoals kring- en zangspelen, hinkelen, tollen, kaatseballen enz. In de school was een expositie ingericht over het project, waarbij diverse onderwerpen zichtbaar en tastbaar - kleding, voedsel, grond soorten etc. - waren gemaakt. De genodigden werden verwelkomd door Wegwijzer-directeur F. Engbe- rink. Hij schetste de ontstaansgeschie denis van het project, waarvan het eerst de bedoeling was geweest dat alle "zui len" eraan zouden meewerken, zodat alle scholen in Soest bij het Landjuweel betrokken zouden kunnen worden. De heer Engberink wees erop dat er weinig lectuur beschikbaar is en prees de heer Smienk voor het enthousiasme waar mee deze boeken had doorgenomen, bibliotheken had bezocht en op allerlei manieren aan informatie was gekomen. De heer Smienk vertelde dat hij al dik wijls had misgegrepen als hij op zoek was naar iets van de geschiedenis van Soest en dat het project een bijzonder waardevolle aanvulling zou zijn voor het documentatiecentrum van elke school, ook als het Landjuweel inmid dels weer verleden tijd zal zijn. Hij hoopte dat ook andere scholen het pro ject zouden oppakken. Pak cultuur Wethouder Menne, die van de heer Smienk het eerste exemplaar kreeg aan geboden, beloofde in dat opzicht zijn uiterste best te zullen doen. "Het pro ject laat zien wat er in het verleden in Soest is gebeurd en wat daarvan is over gebleven. Dat is misschien niet zo veel, maar beslist de moeite waard." Hij hoopte dat het project - "een pak cul tuur", volgens de wethouder - de jeugd van Soest meer respect zou bijbrengen voor oude instellingen als bijv. het Gil de. En passant gaf Menne een niet nader genoemd raadslid ("C-drie is hier op een steenworp afstand") een veeg uit de pan, die had beweerd dat er bij het Landjuweel geen sprake kon zijn van "cultuur". Volkomen ten onrechte, al dus Menne, omdat cultuur "verede ling" en "beschaving" betekent, en dat staat in het scholenproject voorop. "Het verleden wordt weer levendig," aldus de wethouder, die beloofde zich te zullen inspannen om het project in de school werkplannen van ten minste de 24 ba sisscholen van Soest (en ook het voort gezet onderwijs) te zullen "inpluggen". Landjuweel-voorzitter Hans v.d.Pol toonde zich bijzonder ingenomen met het project, dat er volgens hem uitste kend in zal slagen de kinderen duidelijk te maken dat het doel van het Landju weel is een "feest voor jong en oud", waarin iedere Soester iets kan vinden dat hem of haar behagen kan. Brochure Ouderman W. Schimmel van het Gilde beloofde zijn best te zullen doen om het project in brochure-vorm te laten ver schijnen, zodat ook anderen in Soest er kennis van kunnen nemen. Hij beves tigde op grond van zijn persoonlijke er varing - "De eerste aardrijkskundeles die ik kreeg ging over het stratenplan van Soest" - dat op school opgedane kennis van Soest de jeugd een leven lang zal bijblijven. De heer Engberink bedankte ten slotte de commissie die het project heeft sa mengesteld en waarin behalve Harry Smienk ook Miep Dazelaar, Toon v.d. Berg, Jeroen Vis en zijn eigen persoon hadden deelgenomen. Ook de heer Brink, die zijn medewerking had ver leend bij de totstandkoming, werd er kentelijkheid betuigd. De genodigden konden vervolgens een kijkje nemen bij de expositie in de school. In het scholenproject wordt niet alleen Soester materiaal uit het verleden op le vendige wijze voorgeschoteld, maar ook het verband gelegd tussen wat in Soest plaatsvond en wat geschiedenis wordt genoemd in Nederland en Euro pa, aldus het voorwoord van wethouder Menne. "Soest van vandaag laat her kenningspunten zien van het verleden, soms duidelijk, soms nog onduidelijk. Het proces van bewustwording van her kenning op het gebied van wonen, werken, levensbeschouwing etc. is niet In het scholenproject t.g.v. het Landjuweel staan de cultuur en de historie van Soest centraal, rondom het Groot Gaesbeeker Gilde en de figuur van Jacob van Gaesbeek. Het geheel is echter veel breder en rui mer van opzet dan het centrale the ma doet vermoeden. Het project in zijn totaliteit legt verbanden van het Soester verleden naar het Soest van vandaag, en laat zien met wiens erf goed we omgaan en op wiens grond we nu nog mogen leven en werken. Het project is hoofdzakelijk afge stemd op de basisscholen, maar biedt ook het voortgezet onderwijs voldoende materiaal om zinvol bezig te zijn met de verschillende thema's; verder geeft het een veelvoud aan ideeën voor de historische optocht en een tentoonstelling van werk stukken - afkomstig van de scholen die het project gebruiken - die op 24 en 25 augustus wordt gehouden in de feesttent op de Blaak aan de Fer- dinand Huycklaan. De lessen kunnen overigens afzon derlijk op elk willekeurig tijdstip aan de orde worden gesteld en, aanslui tend bij de belevings- en ervarings wereld van de leerlingen, gewijzigd en aangevuld worden. Voor de kleu ters heeft het pakket een aangepaste samenstelling, met name spelletjes en andere activiteiten. In de tien delen komen de volgende onderwerpen aan de orde. 1: Geschiedenis van Soest. 2: De minstreel. 3: De markt. 4: 't Lied. 5: Feest. 6: De gilden van Soest. 7: Het dorp Soest. 8: De lagere school van Soest/Kle ding. 9: Soest - wonen en werken. 10: Herberg de Drie Ringen, Soester specialiteiten, Soesterberg, Land schap van Soest, Oude paden en we gen, Zegswijzen en Sagen en verha len. Het totaal bevat meer dan 80 verschillende onderwerpen. "Ik weet zo langzamerhand wel wat er in die grote wereld gebeurt. Het is een poel van onrecht, honger en oorlog en daar zit ik met mijn stomme kop elke dag naar te kijken onder het motto dat ik bij moet blijven. Daarvoor lees ik de krant en kijk ik naar de televisie. En wat zie ik? Dat er niets nieuws is onder de zon. Ik wordt daar doodmoe van en weet je waardoor dat komt?" Hij hield even op alsof hij antwoord op zijn vraag verwachtte. Maar dat was he lemaal niet de bedoeling. Hij voer on verdroten voort: "Ik word daar dood moe van, want ik kan er helemaal niks aan veranderen, en het is bovendien ook mijn schuld niet. Hij zuchtte en zijn gevoel van moede loosheid overschaduwde mij. "Vroeger wisten de mensen daar alle maal niets vanaf, "sprak ik nu ook som ber. "Daar gaat het nu juist om,veerde hij op, "dat probeer ik je nu alleen maar duidelijk te maken. Oorlog, honger en natuurrampen zijn geen uitvindingen van de eeuw of van onze generatie. Ik voel er niets meer voor om me daarvoor voortdurend schuldgevoelens aan te la ten praten. We moeten dat gewoon niet meer pikken. Laten ze pothierengunter eens iets nieuws vertellen. Als bij toverslag bedaarde hij en zei: "Dat kunnen ze niet, want er is helemaal geen nieuws. Wat de media doorgeven weten we al lang. We horen alleen on eindig veel variaties op telkens dezelfde thema 's. Natuurlijk was het hard nodig om bijvoorbeeld de Derde Wereld over de vloer te krijgen en met televisie-ogen te zien wat zich daar afspeelt. Maar het is zinloos om mij dat elke dag opnieuw voor te schotelen. Als je er van uitgaat dat we midden in een proces zitten, dan ben ik me inderdaad zo langzamerhand wel bewust van de grote wereldproble men. Nieuws wordt het pas als er bruik bare oplossingen voor worden gevon den. Zo gezien hangen we in het luchtledige van een bewustwordingsproces. De plaats hebben we inmiddels bepaald, maar de vraagt blijft hoe lossen we het op? Wachten opeen wondermiddel mag spreekwoordelijk als een al te drastische vermageringskuur functioneren, een oplossing biedt het niet en heeft het nooit geboden. Bergen verzet je ook niet met toverspreuken of grote woorden. Een schepje werkt effectiever. (In verband met een zetfout is 'zo ge zien van vorige week woensdag elders in deze krant herplaatst-red In de nacht van zaterdag op zondag is omstreeks half twaalf een personenauto in de sloot langs de Wieksloterweg be land. De bestuurder reed vanaf de Dor- resteinweg in de richting van de Wieks loterweg, maar vergat op de T-splitsing de bocht te nemen. De bestuurder is na het eenzijdige on geval weggelopen, volgens de natte sporen in de richting van de Insinger straat. Een ingesteld onderzoek van de politie leverde niets op. Om half drie 's nachts kwam een 20-ja- rige Soester aangifte doen van diefstal van zijn auto. De auto in de sloot bleek van hem te zijn. Volgens het verhaal van de jongeman had zijn vader om 10 uur 's avonds de auto horen starten, waarna de auto met gedoofde lichten was weg gereden. Hij sloeg daar verder geen aandacht op. De jongen zou zijn gaan stappen zonder de auto mee te nemen. Dat de auto gestolen was, was volgens de jongen mogelijk omdat hij de sleutels -in het contact had laten zitten, terwijl de- deuren nietwaren afgesloten. De politie heeft de zaak in onderzoek. Wij zijn Koninginnedag en Hemelvaartsdag van 09.00 tot 17.00 uur GEOPEND. TUINADVIESCENTRUM 'T VAARDERHOOGT Dorresteinweg 72a Soest Telefoon 02155-12883 'f Vaarderhoogt: de groene nummer 1

Soester Courant | 1987 | | pagina 1