jan buis haam BIEFBURGERS 5 HALEN - 4 BETALEN SLAGERIJ DUWEL Opnieuw kleding-inzameling bij Spullenhulp Voorbereidingen bodemsanering in Soestduinen mms* M L Gelukwensen voor moslims bij einde Ramadan TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarcleriwocjt Eenjarige planten voor een zomer vol kleur! 1) (deel PAGINA 10 WOENSDAG 3 JUNI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 11 Centrale verwarming LENDESCHIJVEN H.O.H. Wij wensen U prettige Pinksterdagen! INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Voor lepracentrum in Ethiopië Zorg om voortbestaan Marokkaanse moskee HET WITTE HUIS SOESTER COURANT Soester Courant goede informatiebron effnencv Spullenhulp nog steeds op zoek naar onderdak voor doe-het-zelvers door Arie Wandelaar Installatiebedrijf j. cornelisse bv. c Tel. (02155) 13014- 12577 Uit berichtenin tal van dagbladen ge publiceerd, valt op te maken dat groe pen patiënten, mannelijke zowel als vrouwelijke, voorkeur hebben vooreen vrouwelijke arts. Zij zouden, volgens deze berichten, meestal andere ver wachtingen hebben van een vrouwelij ke dan van een mannelijke arts. Dit alles is de uitkomst van een door een Nij meegse socioloog ingesteld en gesubsi dieerd onderzoek. Voor Arie is inmiddels komen vast te staan dat deze conclusie voor de medi sche stand te Soest en wijde omgeving desastreuze gevolgen heeft. Uitgere kend in een tijd, waarin de esculapen hun koren eindelijk zien bloeien, nu de tarieven die ze aan particuliere pa tiënten in rekening mogen brengen enigszins te vergelijken zijn met de voorrijkosten van een reparateur die een defecte t.v.-ontvanger aan een diagnose onderwerpt. Desastreus dus. Het werd Arie duide lijk toen hij telefonisch commentaar trachtte in te winnen bij de winaares- sen, de dames Marleen Verberne en Lies Floor, vrouwelijke huisartsen te Soest. Van de vroege ochtend tot de late avond onbereikbaar. "Overbe last, alle lijnen die in Nederland op naam staan van vrouwelijke huis artsen," vertelde een man van de PTT die Arie in deze had geconsulteerd. "Machtig wapen hoor, die krant. Pro beert u 't morgen nog eens. We zijn druk bezig extra lijnen aan te leggen." Restte Arie de pijnlijke kwestie aan de verliezers voor te leggen en een toe komstvisie te vragen. Zij allen bleken, sommige zelfs zonder achterlating van een tijdelijke woon of verblijfplaats, te zijn afgereisd. In de meeste gevallen waren hun achtergebleven wederhelf ten na enig aandringen bereid in sobe re bewoordingen de aktuele stand van zaken te schetsen. Zo deelde Reina Bavinck desgevraagd mede dat haar Willem naar Etten- Leur was vertrokken, teneinde bij het aldaar gevestigde Adidas-concern te solliciteren naar een funktie als verte genwoordiger in hockey-sticks. Een begrijpelijk alternatief voor deze ge troffen huisarts. In schaarse tijden dat hij zich niet met z'n patiënten bezig hield heeft hij zich, zowel op natuur- als kunstgras, ontpopt als een hoc keyer die de vaderlandse leeuw laat brullen. Grote zorgen daarentegen in huize Huitema. Hans Huitema met onbe kende bestemming vertrokken. Echt genote Annemarie veronderstelt dat hij zich aan het verdiepen is in het ge voelsleven van bos- en tuinkabouters. Zij meent dit te kunnen afleiden uit z'n belangstelling voor het t.v.-pro- gramma van Sonja Barend, waar on langs een geheel voor normaal versle ten heer opzien baarde met zijn ver klaring dagelijks tussen kabouters te verkeren en zelfs met hen te converse ren. Gelet op de ongewisse situatie hebben bevriende kunstenaars Anne marie toegezegd een artistiek verant woorde getekende montage van Han's beeldnis te vervaardigen die als "op sporing verzocht" onder de aandacht van het publiek zal worden gebracht. De oplossing die Arnout Chavannes en zijn collega-huisarts Rudy Bartheld hebben gevonden is er een waar letter lijk en figuurlijk muziek in zit. Eerst genoemde speelt namelijk viool, de ander piano. Naar het oordeel van fa milieleden en goede vrienden, de ken ners dus, zouden beide musici be schikken over laat onloken talenten, die vanwege hun destijds drukke prak tijken nimmer tot ontplooiing konden komend Het verbaasde woordvoerster Inge Chavannes dan ook niet het twee-tal richting Amsterdam te zien vertrekken. Door de zakelijke en ar tistieke leiding van het Concertge bouworkest zou reeds jaren naar hen zijr uitgekeken. "Dienen ze niet proef te spelen?", informeerde Arie nog. "Fluitje van een cent," veronderstelde Inge Chavannes. Allerminst uitzichtloos en een zeker- heidje voor de toekomst kent gelukkig ook huisarts Dick van Dorssen. Zon der, althans uiterlijk, van enige emotie blijk te geven gaf hij wat z'n praktijk betrof "de pijp aan Maarten," om zich vervolgens naar het zonnige zuiden te spoeden waar hij door de ploegleider van Panasonic met open armen werd opgevangen. Volgens nog onbevestig de berichten ziet Post in de afgezwaai de huisarts een potentiële winnaar voor de a.s. Ronde van Frankrijk. De a.s. debutant hinkt wat sukses betreft op twee gedachten. De overwinning staat voor hem vast. Waar het hem vooral om gaat, is zich tijdens de berg ritten in "de kijkers" van z'n ex-pa- tiënten te rijden teneinde daarmee verloren gegaan terrein terug te win nen. Huisarts Hugo Overbeek. Met zijn neus in de boter gevallen. Arie kan 't niet anders omschrijven. Was de sport golf, waarin hij sinds mensenheugenis in schaarse vrije tijd uitblinkt, tot voor kort beperkt tot Hilversum, Wasse naar, Estoril, Marbella en de Baha- ma's, de tijden zijn voor hem en z'n al- lercharmantste Lies gelukkig veran derd. Golf, televisie vormt daarvan het levend bewijs, is volkssport gewor den. Aanleiding om, gezien de in meer dan een opzicht gewijzigde omstan digheden, de praktijk te sluiten en het "gewone voetvolk" te adviseren in clubs - woods - irons - putters en golf- paraplu's. Een groot sukses voor de man die er altijd voor heeft gepleit golf in het ziekenfondspakket op te nemen. Een gelukkige toekomst op, ook in fi nancieel opzicht, grazige weiden. Hoe belangrijk het is naast een artsen praktijk een hobby serieus te beoefe nen ondervond ook huisarts Peter Krijger in deze turbulente dagen. Al leen slechts het noemen van zijn naam was voldoende toegang te verkrijgen tot het stukje hemel op aarde voor alle tennissterren: Wimbledon. Op het centrecourt is hij reeds gesignaleerd met John McEnroe, die als een onze kere patiënt zonder commentaar door Krijger op tennisbenen van weleer wordt gebracht. Krijger's echtgenote Doortje juicht deze ontwikkeling van harte toe. Begrijpelijk, Wilbledon winnen betekent tijdens een aantal zonnige middagen een half miljoen bij elkaar slaan. Een bedrag dat geen en kele huisarts ooit bijeen zal zien. Daarin komt, zij 't uit nood geboren, dus nu verandering. Paul Walter profiteerde van zijn we reldwijde reputatie, als snelste mara thon-huisarts aller tijden bekendheid te genieten. Na de dagbladpublicaties stromen de uitnodigingen van binnen en buiten Europa in huize Walter bin nen. Zijn toeverlaat Monique ver trouwde Arie toe dat haar Paul bij het kiezen van z'n wedstrijden zeer selec tief te werk zal gaan. Waar wij hem op het beeldscherm zullen kunnen be wonderen staat daarom nog niet vast. Zeker is slechts dat Monique hem in alle wedstrijden morele steun ver leent, door telkens de 42 km. en nog wat fietsend aan zijn zij de af te leggen. Piet Mout, de opvolger van huisarts Klop, de man die kennelijk inside-in- formation ontvangen heeft en daar door in het voorjaar reeds uit Soest vertrok, is een geval apart. Terwijl echtgenote Margariet na de verhuizing de kasten inruimde en Piet Mout het stratenboekje van Soest uit zijn hoofd leerde leek hij het meest door de ge wijzigde opstelling van zijn patiënten getroffen. Met grote nadruk leek te zijn getrof fen. De blik naar het jagende werk ge richt bracht de oplossing. Sinds de jobstijding zijn hij en z'n Margariet de meest gevraagde zweefvliegtuigin structeurs in den lande en zelfs daar buiten. Regelmatig hangen ze met hun toestellen boven Soest en Soesterberg, zich daarbij opgewekt realiserend dat ook het beroep van huisarts iets zeer betrekkelijks heeft. Geen vuiltje aan de lucht dus. Moeilijker ligt het evenwel met ouder en kaler wordende heren. Huisarts Jaap Kuipers vormt op deze conclusie een gelukkige uitzondering. Uitgere kend hij, mogelijk het gevolg van het steeds meer opdringende verschijnsel oecumene, is met zijn Gepke naar het Roomse Zuiden vertrokken, teneinde aldaar te gaan doceren aan de Maas trichtse Hotel Vakschool. Zijn pos tuur levert sinds vele jaren het bewijs "dat veel en smakelijk eten moet mo gen" en schijnt bij de eervolle benoe ming doorslaggevende betekenis te zijn geweest. Nog niet opgeloste problemen vormen het voorland voor huisarts Bruno Ni- colas. Arie en Haagse kringen op het Binnenhof kennen zijn voorkeur en ambitie de vaderlandse politiek te die nen en te versterken. Ongelukkig ge noeg zijn er echter nogal wat wachten den voor hem. De politieke partij die hij koestert kent namelijk een steeds groter wordend tekort aan patiënten. Afgaande op waar Hans Wiegel als Hollander tenslotte is terecht geko men zal er in deze ook wel een oplos sing worden gevonden. Hoogst merkwaardig was de telefoni sche reactie bij de huisartsen Jaap Borst en Paul Rupert. Op beide num mers beluisterde Arie speels gezang. "Een scheepje in de haven landt. Hojo - Hojo - Hojo," klonk zonder ophou den in zijn oren. Hier is bij deze op leeftijd komende heren de klap 't ergst aangekomen, stelde hij dan ook als eerste diagnose. Teneinde snelle hulp te bieden spoedde hij zich naar het pri- vé-adres van Paul Rupert (Jaap Borst was reeds eerder naar Bunschoten uit geweken) waar hij door de immer goedlachse Marijke Rupert te woord werd gestaan. "Vanwaar het luidkeels en zonder ophouden zingen van Dr. PJ. Heij's nostalgische schoolvers je?", luidde z'n eerste vraag. Het ant woord op deze toch wel beklemmende constatering was even verrassend als vindingrijk. Aangemoedigd door de prijs van f 22.000,—, die, weliswaar een Belg, voor 100 niet schoonge maakte Hollandse Nieuwe had be taald, besloten de huisartsen Borst en Rupert een "maat(jes)-schap te stich ten. Beide reders stomen thans met het schip "De Bundeling" naar alleen aan hen bekende visgronden. De zang die zij te Bunschoten en Soest achter lieten is bedoeld om herinneringen op te roepen aan de kwaliteit van haring toen de Noordzee nog schoon was. "Last van een vroeg opgelopen zonne steek?", informeerde Marie, nadat ze bij de koffie Arie's uit zijn duim gezogen onzin gelezen had. "Daar heeft die ge subsidieerde wetenschapper met zijn onderzoek meer last van,stelde Arie vast. "Wat deugt er niet aan het onder zoek van die man wilde Marie weten. "Het was een vrouwelijke socioloog, antwoordde Arie. "Ze heeft in totaal met zeven en veertig personen gespro ken, waarvan slechts vijf mannelijke. Wanneer je dat representatief noemt voor een onderzoek dan ga ik mij ook als wetenschappelijk gesubsidieerd on derzoeker vestigen." Een mededeling die Marie slechts ten dele overtuigde. "Bel eens met de twee vrouwelijke huis artsen die we in Soest hebben en vraag eens wat zij er van denken.Arie's po gingen telefonisch in gesprek te komen waren dit keer serieus. Beide keren in gesprek. "Zeker een zwangere huisknecht die de krant gelezen heeft,luidde z'n veron derstelling. ARIE WANDELAAR per stuk1,45 (varkenslende in combinatie met runderlende). Ook geschikt voor de barbecue 100 gram^,1U Kent U ze al, onze eigen fabrikaat SALADES, heer lijk op toast of gewoon op brood. STEENHOFFSTRAAT 58 TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! SOEST NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 Spullenhulp, het bekende kringloop centrum aan de Veldweg in Soest, heeft sinds kort een nieuw kleding-in- zamelingsproject onder handen. De laatste jaren houdt Spullenhulp zich niet alleen bezig met plaatselijke "re- cycling-activiteiten", maar levert het centrum ook een belangrijke bijdrage aan de ontwikkelingshulp in een ui terst tastbare vorm: het inzamelen van kleding voor de Derde Wereld. Het nieuwe project is een lepracentrum in de Ethiopische hoofdstad Addis Abe ba. In de afgelopen jaren zijn er al hele la dingen tweedehandskleding, verza meld door de inwoners van Soest, naar diverse verre oorden verzonden. Af en toe zijn er speciale markten gehouden, waarvan de opbrengst ook ten goede kwam aan bepaalde ontwikkelingspro jecten. De kleding-inzameling slaat zo goed aan, dat de leiding van Spullenhulp niet lang heeft geaarzeld toen haar het plan werd voorgelegd om deze activiteiten in de komende periode te bestemmen voor het lepracentrum in Addis Abeba. Dat idee was afkomstig van Nelleke de Jong, die sinds oktober vorig jaar in Soest woont en enkele jaren in de Ethiopische hoofdstad heeft gewoond en gewerkt. In Soest is Nelleke lid van de gemeentelijke werkgroep ontwikke lingssamenwerking, waarin ook Spul lenhulp deelneemt. Haar man was in Addis Abeba werk- i sin Soestduinen treft het bedrijf Van Mourik uit Groot Am- mers momenteel voorbereidingen voor de bodemsanering. Het bos- en duingedeelte achter de Chemco is verontreinigd met de zware metalen cadmium en borium. Hoewel in het drinkwater nog geen vervuiling is aangetroffen, vormt de ver ontreiniging een bedreiging voor dit waterwingebied. Medewerkers van Van Mourik zijn bezig met het bouwen en plaatsen van de installaties, die gebruikt worden bij de sane ring. De operatie zal ongeveer acht maanden in beslag nemen. Volgens de gegevens is de vervuiling afkomstig van de Dalco. In de jaren 1935- '55 is door een lek cadmium ontsnapt. Deze vervuiling werd enkele jaren geleden bij een onderzoek ont dekt. Ook werd het schadelijke metaal borium in de grond aan getroffen. Vermoedelijk is dat afkomstig van het bedrijf Kat Emaille, net als Dalco gevestigd aan de Beaufortlaan in Soest duinen. De kosten van de bodemsanering loopt in de miljoe nen. De bewoners van Soestduinen is tijdens een bijeenkomst in fe bruari meegedeeld dat de grondvervuiling niet tot het drink wa - ter is doorgedrongen. Vast staat dat na de sanering nog jaren lang kleine concentraties cadmium en borium in de grond zul len zitten. Die hoeveelheden worden langzamerhand ook weg genomen. De daadwerkelijke bodemsanering begint op woensdag 1 juli. Vorige week vierden de Turkse en de Marokkaanse gemeenschappen in Soest het einde van de Ramadan, de afsluiting van de vastenperiode waarin gelovige islamieten zich van allerlei geneugten dienen te onthouden. Als die moeilijke tijd achter de rug is wordt er meestal uitbundig feest ge vierd. In de moslimwereld wordt dit "Het kleine feest" of "Suikerfeest" genoemd. De Marokkaanse gemeenschap vierde het feest al op donderdag, de Turkse deed dat een dag later. De commissie Islam-Christendom van de Raad van Kerken bood beide comités een drieta lige gelukwens aan, zoals die ook door de landelijke Raad van Kerken is uitge sproken. Daarin wordt duidelijk ge maakt dat de christenen in Nederland Welkom in Hotel, Café, Restaurant Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» -14140 Telex 70479 nl Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. er veel aan gelegen is dat de moslims in vrijheid en waardigheid hun godsdienst kunnen beleven en wordt met vreugde geconstateerd dat zich in de afgelopen jaren ontwikkelingen hebben voorge daan die de "gelijkberechtiging" van veel moslims in de Nederlandse samen leving een stap dichterbij hebben ge bracht. In dat verband wordt o.m. ge wezen naar de oprichting van de Islami tische Omroep Stichting (IOS), de par ticipatie van de buitenlanders aan de gemeenteraadsverkiezingen en de tot standkoming van een overlegorgaan tussen moslims en christenen. De gelukwens werd donderdag in de Marokkaanse moskee voorgelezen als "kanselboodschap", vrijdag deelden de leden van de commissie haar zelf uit on der de bezoekers aan de Turkse mos kee. Van beide groepen werden positie ve reacties ontvangen en werd tevre denheid uitgesproken over de houding die veel christenen in Soest tegenover de moslims innemen. In dat verband werd zelfs gesproken van een "voor beeld", want op weinig plaatsen in Ne derland bestaat een zo goed, persoon lijk kontakt. Bezorgdheid Zaterdagmiddag brachten leden van de commissie Islam-Christendom, van de Raad van Kerken en van de Stichting Werkgroep Buitenlandse Wernemers een bezoek aan het Suikerfeest, zoals dat door de Marokkaanse gemeen schap in het Kruispunt aan de Albert Cuyplaan werd gevierd. Bij die gele genheid sprak de voorzitter van het Ma rokkaanse comité, de heer El Ham- dioui, zijn bezorgdheid uit over de mo gelijkheden voor het voortbestaan van de Marokkaanse moskee. De kleine Marokkaanse gemeenschap in Soest - al met al zo'n 30 gezinnen - kan de kos ten nauwelijks meer opbrengen. In de afgelopen jaren is de huurprijs voor het gebouw aan de Parallelweg (naast de Turkse moskee) opgelopen van zo'n 900 gulden tot 2000 gulden nu. Vorig jaar heeft de Raad van Kerken een deel van de kosten op zich genomen. De heer El Hamdioui maakte er geen ge heim van dat de Marokkaanse gemeen schap de ontwikkelingen met grote zorg gadeslaat. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels zaam als fysiotherapeut, uitgezonden namens de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding en verbonden aan een internationaal trainingscentrum, het All African Lepracy Rehabilitation Centre, A.L.E.R.T. Daar worden hulp verleners getraind ten behoeve van de lepra-patiëntenzorg. Tijdens het ver blijf in Addis Abeba heeft Nelleke zich o.a. bezig gehouden met het opzetten van werkgelegenheidsprojecten voor de lepra-patiënten, met name op het gebied van "nuttige handwerken", zo als naaien, breien en haken. Bedelstaf "In het algemeen zijn deze mensen ver oordeeld tot de bedelstaf," aldus Nelle ke. "Het is belangrijk dat ze met hun handen bezig blijven, als een soort ar- beid9therapie, en bovendien levert de verkoop ook nog wat geld op, al is het maar heel schamel - teveel om van dood te gaan, te weinig om van te leven." Uit haar Ethiopische jaren had Nelleke kontakt met de in Urk zetelende stich ting Hulp aan Ethiopië, die zich o.a. be zighoudt met een visserijproject en een weeshuis. Die stichting heeft in de loop der jaren al tonnen aan kleding ingeza meld, maar ook voedsel, medische ap paratuur - o.a. een complete zieken huis-uitrusting - en allerlei andere za ken beschikbaar kunnen stellen. Spullenhulp is nog altijd druk in de weer met het zoeken naar een toe komstig onderdak, voor als het huur- kontrakt van het kringloopcentrum aan de Veldweg afloopt. Dat is over niet al te lange tijd het geval. Tot dus ver hebben de pogingen van het Spul- lenhulp-bestuur om een ander ge schikt onderkomen te vinden geen succes gehad. Ook de suggestie voor de voormalige fabriek van Randstad (Soest-Zuid) blijkt geen haalbare zaak. In de komende periode gaat het Spul- lenhulp-bestuur op bezoek bij de di verse politieke partijen van Soest, al dus Carla Gustavsson en Peter Vis ser, om hen te informeren en te atten deren op de noodzaak van een ande re geschikte huisvesting. "Misschien hebben we op die manier wat meer succes," aldus de Spullenhulp-mede- werkers. Suggesties blijven uiteraard altijd welkom. Wie een pand weet waarvan het duidelijk is dat het eventueel be schikbaar is voor het kringloopcen trum wordt vriendelijk verzocht kon takt op te nemen. Dat kan bij voor beeld tijdens de openingsuren van Spullenhulp, vrijdag van 12.30 tot 15.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 14.00 uur op tel. 18730. Een aantal van de patiënten van het le pra-centrum in Addis Abeba. In de afgelopen jaren heeft Nelleke ui teraard ook kontakt onderhouden met Addis Abeba. Een van de medewerkers daar, Ad Beks, is bereid gevonden als kontaktpersoon voor het Spullenhulp- project te fungeren. De verzending van de ingezamelde spullen loopt via de stichting in Urk. Tot dusver was de kle ding-inzameling bij Spullenhulp gericht op een aantal ad hoc-projecten, maar volgens Carla Gustavsson en Peter Vis ser zit het er wel in dat er met Addis Abeba een min of meer "vaste" relatie gaat ontstaan. Oproep Spullenhulp heeft een paar weken gele den al een eerste zending van 250 zak ken tweedehandskleding kunnen ver zorgen. Die is inmiddels onderweg of al aangekomen in Ethiopië. Volgende week wordt er weer een nieuwe zending klaargemaakt en de leiding van Spul lenhulp doet dan ook graag een oproep aan de bevolking van Soest om zoveel mogelijk kleding, die hier zijn dienst heeft bewezen maar daar nog van groot nut kan zijn, in te zamelen voor dit pro ject. Alle soorten kleding zijn welkom, zo wel winter- als zomergoed, klein en groot, voor zowel mannen en vrouwen als kinderen en volwassenen. Ook sok ken, dekens, mutsen, sjaals en brillen kunnen uitstekend worden gebruikt. Voor het zelf breien van dekens komen ook restjes wol heel goed van pas. Spul lenhulp zou overigens graag zien dat mensen of groepen in Soest - gedacht wordt bijvoorbeeld aan de bewoners van de bejaardencentra - zelf lappende kens zouden maken voor de mensen in Ethiopië. "Als mensen thuis zitten en verder niet al te veel om handen hebben is dat mischien een goed idee," aldus Carla Gustavsson en Peter Visser. Wie zijn tweedehands kleding kwijt wil kan op woensdagmorgen en donder dagmorgen Spullenhulp bellen om het op te laten halen (tel. 18730 tussen 9.00 en 12.00 uur). Men kan de kleding dan ook zelf brengen, evenals tijdens de ge bruikelijke openingsuren van Spullen hulp: vrijdag van 12.30 tot 15.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 14.00 uur. Hannes is met vakantie. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Het is weer veilig! Het nachtvorstgevaar is officieel ge weken en we kunnen volop aan de slag met het plan ten van éénjarige tuinplanten. Zonder echt veel eisen te stellen aan grond en standplaats kunnen éénjarige planten de hele zomer voor een overdaad aan kleur zorgen in de tuin of op het balkon. Ze munten uit door hun rijke en vrolijke bloei. Er zijn van éénjarigen bij zonder veel soorten en rassen in omloop. Veel soorten kunnen we als kant-en-klare plantjes kopen op de tuincentra, minder gangbare gewassen kunnen we ook altijd zelf nog zaaien. De meeste éénjarige zomerbloemen doen het prima in iedere normale tuingrond. Bijna alle éénjarige planten hebben een hekel aan slecht doorlatende natte grond; het doorbreken van storende lagen in de ondergrond, of het aanbrengen van een dainagesysteem kan uit komst bieden. Op heel droge grond werken we tuin- turf of goede teelaarde door de grond om het vocht- houdend vermogen te verbeteren. De bemesting van éénjarigen in de tuin kan bestaan uit het doorwerken van 2,5 liter gedroogde koemest per 10m2 of uit het strooien van een beperkte gift stikstofarme kunstmest net voor de bloeiperiode. In schalen en bakken zal i.vm. de geringe hoeveelheid grond waaruit de plan ten hun voedsel moeten halen wél regelmatig moeten worden bijgemest met kamerplantenmest- of speciale balkonbakkenmest. Eenjarigen zijn erg gemakkelijk; ze vragen weinig zorg. Toch zijn er wel enkele bezigheden die we kun nen uitvoeren om nog meer plezier te beleven aan on ze planten. Het regelmatig wegnemen van uitgebloei de bloemen, om zaadvorming te voorkomen is een be langrijke handeling; het resultaat is een extra lange en rijke bloei. De wat hogere planten vragen tijdig steun, die in de vorm van allerei opbindmiddelen op de tuin centra te koop is. In droge perioden zullen we m de tuin onze éénjarigen moeten gieten. We geven bij voorkeur in één keer veel water en niet iedere dag een klein beetje. Planten en bakken in schalen hebben va ker water nodig, vooral later in de zomer, als de grond flink doorworteld raakt. Op zeer warme dagen kan zelfs 2x gieten per dag nodig blijken. De toepassing van éénjarigen loopt in de praktijk nog al uiteen. In sommige tuinen worden slechts enkele groepen van deze dankbare zomerbloeiers gebruikt voor het bereiken van wat kleuraccent. In andere tui nen worden hele borders en perken aangeplant met "zomergoed." Om in deze tuinen een te bont-onrus tig- geheel te voorkomen moet er in grote groepen met harmoniërende kleuren worden gewerkt. Een flinke groep siergrassen of grijsbladige planten kan hier als rustpunt dienen. In schalen of bakken hebben veel eenjarigen het ook prima naar hun zin. Vooral de wat lagere soorten en kweekvormen komen hiervoor in aanmerking. De bakken of schalen moeten overtollig water goed kun nen afvoeren, de potgrond die we gebruiken moet van goede kwaliteit zijn en regelmatig bijmesten is nood zaak. Verder zijn verschillende éénjarigen zeer geschikt als snijbloem of droogbloem. We kweken ze hiervoor bij voorkeyr op een apart stukje grond, zonnig en enigs zins beschut. Voor kersverse bewoners van een nieuwbouwhuis, die nog geen tijd of geld voor de tuin hebben is het leuk eens een mengsel veldboeket uit te zaaien. Al na een maand geeft dit een verbluffend re sultaat. Dit kan uiteraard ook in een hoekje van een bestaande tuin plaatsvinden. Volgende week wil ik het een en ander vertellen over het assortiment éénja rigen en hun toepasbaarheid in de tuin of op het bal kon. 1

Soester Courant | 1987 | | pagina 11