u, 15,- BOVAG-GARANTIEBEWIJS Verder geperfectioneerd 'Wip Expres' hanekraai-kampioen Soest lanvullende garantie op nieuw lOVlfl-gaattiebewijs BOVM-garantiebewijzen voor „alles" wat rijdt BOVAG-bepalïngen grondslag voor veel eigen-merkgaranties PAGINA WOENSDAG 3 JUNI 1987 Eén keer kukelekubeslist wedstrijd 4 %J tölMttlttlllilL I JrnJÊKs 1. SOESTER COURANT SPORT PAGINA 13 Middelbare beroepsopleiding Sociale Dienstverlening Hilversum 'Salvage': Hulpverlening na brand ook in regio Eemland van start Straaljager (be)landt in Bosbad Ondergrens 7500 gulden plus mogelijkheid tot aanvullende garantie VERGEET NIET BIJ EEN GEBRUIKTE WAGEN HET NIEUWE B0VAG- GARANTIEBEWIJSm TE VRAGEN! W t Door geen smeekbeden of dreigemen ten lieten de elfhanen die vorige week op Hemelvaartsdag meededen aan de traditionele hanekraai-wedstrijden in de Rode Haan aan de Birkstraat zich overhalen om het door hun 'bazen" dringend gewenste "kukeleku" te la ten horen. Slechts één keer klonk het kenmerkende stemgeluid door het overvolle café, tot vreugde van pre sentator Jan Bijl, de toeschouwers en van de jury, die de verrichtingen van het gevederde gedierte gespannen ga desloeg. "Wip Expres", de haan van G. van Asch, was met die schamele ene keer, op z'n dooie akkertje zogezegd, verze kerd van het kampioenschap. De rest van het gezelschap, luisterend naar il lustere namen als Willie Wortel, Mister Wonderful, Guppie, Sappie, Hoppa, Rokus Peereboom, Leipe Een, Kem phaan, Boemerang en Klukkluk, liet het volledig afweten. Kennelijk protes teerden ze met hun zwijgzaamheid te gen het feit dat zij geen bijdrage aan de zonsopgang hadden mogen leveren en sommigen lieten de jury veelbetekend hun weinig charmante achterdelen zien. In overleg met de jury - Gerard van den Deijssel, de heer Blaauw en Jan Feel- ders - werd een tweede ronde ingelast. In de herkansing lieten Klukkluk en Kemphaan zich alsnog horen. Zij be haalden daarmee de 2e en de 3e prijs en ontsnapten daarmee mogelijk aan een bitter lot, dat de zwijgzame hanen al in diverse toonaarden was aangezegd door de omstanders. "Zet 'r maor un paan naost!", klonk het bijvoorbeeld in onvervalst Soesters. De meest originele deelnemer was on getwijfeld de jeugdige Raymond Croon, die in een hane-uitmonstering- Foto: Goos van der Wilt. van groot formaat op het biljart van de Rode Haan plaatsnam. Ook zijn geku- kel kwam er echter ietwat bescheiden uit, maar dat mocht de pret van de talrij ke bezoekers niet drukken. De MBO-SD Hilversum is een par-ti- me opleiding voor volwassenen, uit gaande van de landelijke Stichting voor Opleiding tot Sociale Arbeid te Haarlem, met op dit moment tegen de 7.000 kursisten. De kursusplaats Hil versum is klein; het totaal aantal kur sisten ligt rond de 60. De afgestudeerde kursisten komen meestal terecht in de praktijk van de so ciale dienstverlening, zoals de Ge meentelijke Sociale Diensten, de instel lingen voor gezinsverzorging en bejaar- denwerk, MAIC-bureaus, buurt- en klubhuizen, dienstencentra, sociaal (cultureel) werk t.b.v. buitenlanders, etc. Soms verkiezen kursisten deze oplei ding te volgen, omdat zij scholing wen sen in het sociaal vrijwilligerswerk dat zij verrichten of willen gaan doen. De opleiding richt zich daarom niet uit sluitend op de scholing van volwasse nen die in de sociale dienstverlening hun beroep wensen te zoeken, maar ook op degenen die dit werk op vrijwil lige basis en veelal binnen een beperkt tijdsbestek willen doen. De opleiding is toegankelijk voor dege nen, die een MAVO- of (M)ULO of ge lijkwaardig diploma hebben. De opleiding duurt drie jaar; de lessen nemen twee dagdelen per week in be slag, d.w.z. afhankelijk van de voorkeur van de nieuwe kursisten op twee avond en, op één dag of op een middag en een avond. Naast de opleiding is men gedurende het tweede en derde jaar verplicht om minimaal 19 uur per week werkzaam te zijn in een al dan niet betaalde praktijk situatie. Naast de MBO-SD heeft men recht op toelating tot de eveneens driejarige HBO van de Stichting, die zich onder meer in Utrecht en Amsterdam bevin den. Mensen die belangstelling hebben voor de opleiding kunnen voor inlichtingen en een eerste kennismaking terecht op een informatie-avond. De informatie bijeenkomsten vinden plaats in het schoolgebouw aan de Eikbosserweg 166 te Hilversum. De eerste vindt plaats Per 1 juni a.s. kunnen nu ook inwoners van de regio Eemland (Amersfoort) rekenen op de hulpverlenende activi teiten van de Stichting Salvage, wan neer ze onverhoopt worden getroffen door een brand. De hulp houdt in dat er zo snel mogelijk na een brand een salvage-coördinator ter plaatse is, die de gedupeerde!n) bijstaat en de eerste maatregelen treft om de schade te be perken. Salvage-hulp wordt gegeven in aanvul ling op het optreden van brandweer en politie. De hulpverlening geschiedt in een hechte samenwerking, met respect voor eikaars specifieke verantwoorde lijkheden. Overigens brengt de salvage- hulp geen kosten voor het slachtoffer met zich. In de Stichting Salvage werken samen de Vereniging van Brandassuradeuren in Nederland, de Ondernemersorgani satie Schoonmaak- en Bedrijfsdiensten en het Bureau Coördinatie Experts. De salvage-activiteiten zijn erop gericht de totale brandschadelast zoveel moge lijk te beperken. In Nederland vonden in 1986 37.592 branden plaats met een schade van ruim één miljard gulden. Behalve emotioneel leed brengt een brand ook financiële schade te weeg. Beperking van de schade is niet alleen in het belang van de verzekeringsmaat schappij maar ook van de verzekerde. Regio voor regio zal het werkgebied van salvage successievelijk worden uit gebreid. Binnen één a twee jaar zal een landelijke salvage-structuur een feit zijn. Een structuur die het mogelijk maakt 24 uur per dag overal in Neder land slachtoffers van een brand directe hulp te bieden en hun schade te beper ken. Salvage in de praktijk Hoe salvage werkt is het beste te illu streren aan de hand van de praktijk. Een alledaagse situatie: ergens in Ne derland breekt een brand uit. Binnene enkele minuten is de brandweer ter plaatse en wordt begonnen met het red den van mens en dier en het deskundig beperken en blussen van de brand. Is de plaats of regio waarin de brand plaats vindt in de salvage-structuur opgeno men, dan meldt de brandweer het eve nement aan zijn eigen brandweercen trale, die op haar beurt, tenminste wan neer het gaat om een brand van enige omvang, de salvage-centrale waar schuwt. Deze belt dan onmiddellijk de dienst op woensdag 27 mei, de tweede op woensdag 17 juni. Beide beginnen om 20.00 uur en eindigen omstreeks 22.00 uur. Een prospektus met aanmeldingsfor mulier is te verkrijgen bij het Centraal Bureau van de Stichting voor Opleiding tot Sociale Arbeid, Kruisstraat 8, Post bus 137, 2000 AC Haarlem, tel. 023- 319285. doende salvage-coördinator. De coör dinator vervult een centrale rol bij het organiseren en coördineren van hulp verlening en schadebeperking tijdens en na een brand. Hij is 24 uur per dag, zeven dagen per week, bereikbaar en paraat. Wanneer de salvage-coördinator in ac tie komt kan zijn werk, afhankelijk van de ernst van de situatie, bestaan uit: •Het verlenen van hulp aan gedupeer den, bjjvoorbeeld bij het zoeken naar tijdelijk onderdak wanneer het pand niet langer voor bewoning geschikt is. •Het (laten) treffen van maatregelen als voorbereiding op het uiteindelijke bereddingswerk, zoals het afvoeren van bluswater, het afdekken van de inboe del of inventaris, het afdichten van een woonhuis of bedrijfspand en het orga niseren van bewaking. •Het (laten) nemen van schadebeper kende maatregelen, zoals het verlagen van de luchtvochtigheid door ventilatie, het drogen van goederen en het inscha kelen van schoonmaakbedrijven. Het (laten) treffen van maatregelen om niet direct waarneembare gevolgschade te voorkomen of te beperken. Brandend P VC met name vormt chloorgas, dat sa men met waterdamp tot zoutzuur wordt. Zoutzuur heeft een verwoesten de uitwerking op onder andere metalen en zelfs beton. Alleen gerichte maatre gelen kunnen in zo'n geval ernstige ge volgschade voorkomen. Het plegen van overleg met autoritei ten. Met welke instanties er contacten zullen zijn zal sterk afhangen van de aard en de ernst van het schadegeval. •Het maken van een eerste situatie-op name en het geven van een globale om schrijving van de schade, de getroffen maatregelen en hun effecten. Snelle schaderegeling Van de gebeurtenis maakt de salvage- coördinator een rapport op, dat door de schade-expert van de verzekerings maatschappij zal worden gebruikt. In veel gevallen kan hierdoor een (nog) snelle(re) schaderegeling plaats vinden. De ervaringen tot nu toe in onder ande re Eindhoven hebben geleerd dat het salvage-optreden een belangrijke aan vulling kan betekenen op de hulpverle ning door brandweer en politie, experts en assurantietussenpersonen. De hulp van de salvage-coördinator komt dus duidelijk niet in de plaats van de hulp die door anderen wordt geboden. Salvage is erop gericht de dienstverle ning aan verzekerden verder te verbete ren, de schadelast te beperken en een eerste situatie-opname mogelijk te ma ken. Nadere inlichtingen: Regio Eemland: drs. F.H.E. Renger, Bestuur Stichting Salvage, tel. 030 - 57 91 11. Na kantooruren: Bureau Voorlichting Verzekering, tel. 070-61 47 31/079 - 16 79 19. i~4r- Zo'n vijfentwintig jaar lang prijkte in het Bosbad Hoeven een amfibievlieg tuig van het type PBY-5A Caltalina. Dit vliegtuig werd door de Koninklijke Marine in bruikleen afgestaan. In 1983 besloot de Marineleiding het indruk wekkende vliegtuig nog een grote on derhoudsbeurt te geven en tentoon te stellen in het Militaire Luchtvaart Mu seum in Soesterberg, waar niet alléén de geschiedenis van de Koninklijke Lucht macht, maar óók die van de Marine luchtvaartdienst wordt uitgedragen. Sinds 1984 fungeert de Cataline (zie fo to) nu als blikvanger op het Kamp van Zeist, waar sinds 1981 het Militaire Luchtvaart Museum is gevestigd. Als tegenprestatie werd door de museum directie een Hawker Hunter straaljager toegezegd, die de plaats van de Catalina zou gaan innemen. Deze Hunter-straaljager (zie foto) diende echter eerst opgeknapt te wor den tussen de vele operationele op drachten door Sinds onlangs, net voor de opening van het seizoen van het Bos bad Hoeven, kon de Hunter worden geïnstalleerd door de Bergingsdienst van de Koninklijke Luchtmacht en De Hawker Hunter Straaljager wordt door de Bergingsdienst van de Konink lijke Luchtmacht geïnstalleerd in het Bosbad Hoeven. door het Luchtvaartmuseum te Soes terberg officieel worden overgedragen. De Hawker Hunter Luchtverdedi gingsjager vloog van 1956 tot 1964 operationeel bij de Koninklijke Lucht macht. Van de 209 Nederlandse toe stellen zijn er in Nederland nog slecht vijf exemplaren bewaard gebleven, waaronder een MK. 7 tweezitter les- straalvliegtuig; ze behoren alle tot de collectie van het Luchtvaartmuseum in Soesterberg. Eén van deze Hunters staat tentoongesteld in de Vreeburghal van het museum. Het museum is geopend van dinsdag t/m vrijdag van 10.00 -16.00 uur en op zondag en op tweede Pinksterdag van 13.00 - 17.00 uur. (Op de eerste Pink sterdag is het museum gesloten. De toe gang is gratis. Het Catalina-amfibievliegtutg j ure- geert nu als blik vanger op het Kamp van Zeist, waar het luchtvaartmuseum is ge vestigd. „Vrijwel alle kopers van een gebruikte auto kennen het BOVAG-garantiebe- wijs. Dat stemt tevreden, maar schept ook verplichtingen. De invoering per 1 mei van het nieuwe BOVAG-garantie- bewijs met een ondergrens van 7500 gulden of 50 pet van de catalogus prijs plus de mogelijkheid van een aanvullende garantie gedurende ne gen maanden, bewijst dat de BOVAG ook deze door de consumenten hoog gewaardeerde garantieregeling nog voor verbetering vatbaar acht",, zegt BOVAG-voorlichter Rob Boon. Hij ver volgt: „In het kort komen de wijzigin gen erop neer, dat de ondergrens voor de drie maanden geldende BOVAG- garantie op een gebruikte auto is ver hoogd van 5000 tot 7500 gulden, of 50 pet van catalogusprijs. De reden hier voor is dat tot voor kort nogal wat auto's net tegen de grens, dus zeg voor 4.950,- en derhalve zonder een onderzoek door de Technische Dienst van het BOVAG-secretariaat vooraf. Boon: „Hieruit bleek dat een verkoper tegenwoordig op een auto van 5000 gulden eigenlijk heel moeilijk een garantie kan afgeven. Vooral als u bedenkt dat ons garantiebewijs bijna alles omvat. Er ging ook veel tijd zitten in het behandelen van klachten over goedkopere auto's waar een garantie bewijs bij is gegeven. Want wat ge beurt er? Auto's van eind jaren '70 kwamen nog voor garantie in aanmer king, terwijl iedereen begrijpt dat alles aan een auto aan slijtage onderhevig is, zodat een auto na acht jaar niet meer optimaal is. Eigenlijk werd garantie beloofd op auto's, die dat niet helemaal waard waren. Eenmaal met garantie de deur uit, begon de ellende. garantie, werden aangeboden. Zo wis- Maar mag een deurrubber na acht jaar ten de garages het risico van garantie te moeten geven op tamelijk oude en daardoor storingsgevoelige auto's te ontlopen. Door de grens op te trekken, hoeft de prijs van een auto niet langer kunstmatig nèt onder de grens te wor den gehouden om het verlenen van een garantiebewijs te vermijden. Bij een ondergrens van 7500,- of 50 pet. van de catalogusprijs kan de verko pende partij veel makkelijker een be drag voor zijn garantie reserveren op in het algemeen ook betere auto's", aldus Boon. Aan de verhoging van de ondergrens „Nieuw is voorts de mogelijkheid tot gaan scheuren?", vraagt Boon zich re torisch af. Doordenkend concludeert hij: „We zijn ervan overtuigd dat een hogere ondergrens het BOVAG-imago ten goede komt. Er komt nu een dui delijkere scheiding tussen auto's die niet deugen en de kwaliteits-occasions waarop BOVAG-garantie van toepas sing is". Nu de ondergrens hoger ligt, kan aan veel meer auto's met een gerust hart een garantiebewijs worden verstrekt". Aanvullende garantie voor het BOVAG-garantiebewijs ging Voorbeeld van het nieuwe, geheel ge le BOVAG garantiebewijs voor een ge bruikte personenauto. het afsluiten van een „Aanvullende Garantie". Voortaan stelt de BOVAG- garage de occasion-koper in staat om een aanvullende garantie af te sluiten. Met deze „garantie-plus" voorziet de BOVAG in een kennelijk bestaande be hoefte. Consumenten stellen steeds hogere eisen en vragen om langere garanties op gebruikte auto s. Met de aanvulling kan de garantie worden aangevuld tot een periode van in to taal 12 maanden of maximaal 20.000 kilometer. Aan de aanvullende garan tie zijn enige extra voorwaarden ver bonden. Zo vallen defecten ontstaan door onvoldoende onderhoud, buiten de garantie. De voorgeschreven onder houdsbeurten moeten volgens de aan gegeven intervallen worden uitge voerd. Voorts komen auto's die ouder dan vier jaar zijn niet voor de aanvul ling in aanmerking. Het duidelijkste onderscheidt de aanvullende garantie zich van het bestaande garantiebewijs door de lijst met gegarandeerde on derdelen. Zo staat de aanvulling ga rant voor mechanische defecten aan motor, transmissie en aandrijving, wielophanging, stuurinrichting, rem- systeem en elektrische installatie", ver klaart de BOVAG-zegsman, die ten slotte benadrukt ervan overtuigd te zijn, dat „door deze verbeteringen het BOVAG-garantiebewijs het populairste auto-garantiebewijs blijft. Het is ook voor de toekomst weer de maatstaf, waaraan de kwaliteit van andere garantiebewijzen wordt afgemeten. Bovendien onderscheidt de BOVAG- garantie zich natuurlijk in hoge mate van andere garantiebewijzen door de onafhankelijke bemiddelings- en ge schillenregeling die eraan vastzit". Presentatie Niet alleen zijn per 1 mei de voorwaar den voor het verkrijgen van een BO VAG-garantiebewijs voor gebruikte au to's veranderd, ook de vormgeving van het garantiebewijs zelf werd ge moderniseerd. Het oude in blauw uit gevoerd garantiebewijs heeft plaats gemaakt voor een eigentijdse presen tatie, geel van kleur en met een strak ker lettertype. Er is een „BOVAG- garantiebewijs voor een gebruikte per sonenauto" plus een „Aanvullend garantiebewijs voor een gebruikte per sonenauto". w ztm Scène uit de TV-spot met het slogan-verzinnende echtpaar, die het nieuwe BOVAG-garantiebewijs onder de aandacht van het publiek brengt. Per jaar geven de BOVAG-garages ongeveer 100.000 BOVAG-garantie- bewijzen voor gebruikte auto's af. Overigens krijgt de koper van een occasion het garantiebewijs niet altijd spontaan uitgereikt. Als de auto minimaal 7500 gulden kost, is het handig om nog voordat de koop wordt gesloten er om te vragen. Het BOVAG-bedrijf is namelijk vrij om de BOVAG-garantie te hanteren, zonder hiertoe verplicht te zijn. Naast de gebruikte auto's zijn er via gespecialiseerde BOVAG-bedrij- ven ook gebruikte motorfietsen, bromfietsen, ruilmotoren en cara vans te koop. Voor al deze occasions zijn aparte garantiebewijzen opgesteld. Sinds 1 mei 1987 kent het nieuwe BOVAG-garantiebewijs, dat zoals bekend een looptijd heeft van drie maanden, een zogeheten „aanvul lende garantie", die de garantie periode verlengt tot één jaar of maximaal 20.000 kilometer na de datum van afgifte van het garan tiebewijs. Dit is een aanvulling op het BOVAG-garantiebewijs, die de klant zelf betaalt. Voor de aanvullende garantie gelden andere condities dan voor het al ruim 22 jaar bestdande BOVAG-garantiebe wijs. De aanvulling is vooral van toe passing op bepaalde belangrijke on derdelen van de auto. Defecten ten gevolge van onvoldoende onderhoud of andere nalatigheden zijn niet bij de „garantie-plus" inbegrepen. De van fa- briekswege aanbevolen onderhouds beurten dienen op de aangegeven tijd stippen te zijn uitgevoerd. Bovendien wordt de aanvullende garantie niet af gegeven op auto's die ouder zijn dan vier jaar. De tarieven zijn bescheiden. Voor au to's tot 25.000,- moet de klant 395,- betalen; voor auto's tot 50.000,- kost de aanvullende garantie 550,- en Nieuw: het Aanvullend BOVAG- garantiebewijs voor een gebruikte personenauto". voor voertuigen boven laatstgenoem de catalogusprijs geldt een tarief van 750,- Alle tarieven zijn inclusief BTW. Over het algemeen dekt de aanvullen de garantie defecten aan motor, trans missie en aandrijving, wielophanging, stuurinrichting, remsysteem en elektri sche installatie. Dit oude, in blauw uitgevoerde BOVAG-garantiebewijs is per 1 mei vervallen. Altijd staat er een bepaling in opgeno men, die bepaalt dat de koper zich bij klachten tot de BOVAG kan wenden, die in een zaak bemiddelt. Indien dit geen bevredigend resultaat oplevert, kan de koper een uitspraak verlangen van de Geschillencommissie. Een ver zoek om een uitspraak van de Geschil lencommissie kan slechts worden ge daan indien en nadat in het geschil bemiddeling is ingeroepen en een be middelingsvoorstel is uitgebracht op grond van het ANWB/BOVAG bemid delingsreglement. Gemiddeld blijken per jaar ongeveer 20 geschillen niet in der minne oplos baar te zijn, In deze gevallen doet de ANWB/BOVAG Geschillencommissie uitspraak in de vorm van een advies, dat bindend is voor het BOVAG-lid. Het verzoek tot bemiddeling kan men richten aan het BOVAG Bemiddelings Bureau, Veraartlaan 12, 2288 GM RIJS WIJK (Z.-H.). ANWB-leden kunnen het verzoek ook richten tot de ANWB, Wassenaarseweg 220, 2596 EC DEN HAAG. Steeds meerNederlandseauto-importeurs nemen de BOVAG-bepalin- gen als grondslag voor de garantieregeling, die zij hanteren voor de occasions die hun dealers verkopen. Volgens de BOVAG en RAI is dit een goede zaak. „Merkengaranties die van elkaar verschillen schep pen slechts onduidelijkheid. Daarom is al lange tijd een roep om uniformiteit te horen. Je ziet nu dat veel grote automerken het garantiebewijs met de grootste bekendheid koppelen aan de kwali teitsgarantie van het eigen merk. Hierdoor weet de klant beter waar hij/zij aan toe is en de verwarrende verschillen tussen de diverse garantieregelingen verdwijnen langzaamaan", aldus een zegsman van de BOVAG en RAI. Dealers van onder andere Austin- Rover, BMW, Mazda, Renault, Saab, Toyota en Volvo werken er al gerui me tijd mee. Sommige van deze mer ken kennen nog een eigen naam voor de garantie, die zij verstrekken, maar de BOVAG-bepalingen vormen de grondslag. Sinds 1 mei past ook de Nederlandse marktleider General Motors (Opel) het BOVAG-garantiesysteem toe. Een be langrijke reden waarom GM zich heeft aangesloten, is dat men af wilde van de afhandeling van klachten en ge schillen. De bindende uitspraken van de geschillencommissie, waarin de BOVAG en de ANWB zitting hebben, geven eea merk veel ruggesteun. Ge neral Motors blijft haar garantie geven onder de van haar bekende OK-para- plu, maar de voorwaarden zijn die van de BOVAG geworden en vanzelfspre kend wordt ook het BOVAG-garantie bewijs verstrekt. •V

Soester Courant | 1987 | | pagina 13