AVONDVIERDAAGSE!!! SUPER FLOWER m KRJE van Doorn Automatiseren met een strategie... Strater2p£ College kiest Dalweg als lokatie voor nieuwbouw gemeentehuis AVONDVIERDAAGSE BLOEMEN Klaarwater wordt proefgebied voor bestrijding hondepoep Soest gaat ervaring opdoen met Jeugd Werk Garantieplan Voor de „volhouwer" haal je f BLOEMEN bij VOOR EEN BLUE DENIM Avondvierdaagse: record aantal wandelaars per bos Q ET vanaf f 3 i i Telefoon 02155-14152 Alleen Gemeentewerken voor Lange Brinkweg begrip Advertenties en kopij vroeger inleveren Tijdelijk project voor werkloze jongeren Gemeente verstrekt gratis schepje Vrijheid mJ VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST GLAS HANDEL Controle 'De klokkenluiders van de Open Hof' BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Slangenbosje wordt uitgebaggerd Broertjes (6 en 8) gewond Politie zoekt getuigen van aanrijding in Dalweg-tunneltje Dit jaar niet minder dan 2445 deelnemers over drie afstanden Alleen woensdag en donderdag HONSBERGEN Makelaardij o.g. 16151 Soesterbergsestraat 79 - Soest Steunfraude in Soest WOENSDAG 3 JUNI 1987 65e JAARGANG NO. 40 Abonnement per halfjaar f 12, Bulten Soest per half jaar f24, Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Postgiro 126156 7 "De lokaties afwegende kiezen wij voor nieuwbouw aan de Dalweg. Het perspec tief van een geheel nieuw begin voor de straks gereorganiseerde organisatie, de meer centrale ligging, de meer ruimte biedende situering, de eerdere lokatiekeu- ze, het zijn even zovele argumenten die ons voor nieuwbouw aan de Dalweg moti veren. De bouw van een gemeentehuis heeft voor het functioneren van onze gemeente een verderstrekkende betekenis dan de realisering van een functionele werkom geving voor de gemeentelijke organisatie. Het gaat om de plaats waar de lokale democratie wordt vorm gegeven, waar de burgers zich met de kleinst mogelijke drempel moeten kunnen vervoegen voor vragen en dienstverlening. Om een ge bouw ook, dat idealiter door de bewoners van onze gemeente moet kunnen wor den beschouwd als iets eigens, als een natuurlijke plaats waar men op terugvalt indien er problemen of vragen zijn en waar men naartoe gaat als er belangrijke besluiten dienen te worden genomen. Een dergelijk bestuurlijk centrum dient ook een plaats te krijgen die appelleert aan de functie die men daarmee beoogt. Dat is - heel principieel - de belangrijkste reden waarom wij voor de bouw van ons gemeentehuis voor de komende decen nia kiezen voor de Dalweg. Centraal in onze gemeente. Herkenbaar als plaats voor een gemeentehuis." Dat schrijft het College van B. W. in het voorstel aan de gemeenteraad voor de nieuwbouw van het gemeentehuis. Het College volgt daarmee de al eerder uitgesproken "lichte voorkeur" van de werkgroep onder leiding van wethou der Jan Menne, die in een onlangs ver schenen rapport de verschillende mo gelijkheden (varianten) al op een rijtje had gezet. De nu gekozen variant (Ha) houdt in dat - met uitzondering van de "werf' (buitendienst) van Gemeentewerken - alle gemeentelijke diensten worden ge concentreerd op de lokatie naast het nieuwe politiebureau aan de Dalweg. Het kantoorgebouw van Gemeente werken aan de Lange Brinkweg wordt dan verkocht. Het nieuwe gemeente huis zal, zoals de plannen nu liggen, in 1990 in gebruik worden genomen. Met het geheel is een investering gemoeid van bijna 19,5 miljoen en een jaarlast van bijna 1,3 miljoen. Het rapport van de werkgroep is in de afgelopen maand rondgegaan langs de verschillende gemeentelijke afdelingen, met het verzoek om commentaar. Met uitzondering van Gemeentewerken, waar men begrijpelijkerwijs minder geestdriftig is over de splitsing tussen "het kantoor" en "de werf', wordt in de binnengekomen reacties de voorkeur van de werkgroep voor de Dalweg ge volgd. Het College laat de raad overigens we ten dat het wel begrip heeft voor de ar gumenten van Gemeentewerken voor het behoud van de samenhang tussen binnen- en buitendienst, "maar wij ach ten de noodzaak daarvan van een ander gewicht en niet tot elke prijs noodzake lijk of zelfs wenselijk." Over de noodzaak tot nieuwbouw is het voorstel vrij kort. Die behoeft volgens B. W. dan ook geen verdere onder bouwing. "Het rapport is daar helder over. Een ieder kent de zeer verspreide huisvesting van dit moment. De meeste onderkomens zijn oud of hebben een tijdelijke status. De dienstverlening aan het publiek komt hierdoor tekort; een efficiënte en geïntegreerd functioneren de organisatie zal een utopie blijven zo lang niet voor een toereikende huisves ting wordt zorggedragen." Het College stelt de gemeenteraad ten slotte voor een Begeleidingscommissie Nieuwbouw Gemeentehuis in te stellen "in verband met de vele punten die de komende periode nadere overweging verdienen". Zo'n commissie - bestaan de uit vertegenwoordigers van alle frac ties - heeft bij de nieuwbouw van het po litiebureau goede diensten bewezen. Het voorstel staat op de agenda voor de gemeenteraad van 25 juni a.s. Daar de aanstaande maandag, Tweede Pinksterdag, uitvalt als pro- duktiedag van de Soester Courant, is het noodzakelijk dat advertenties voor ons nummer van 10 juni a.s. ui terlijk worden ingeleverd op dinsdag 9*juni vóór 10.00 uur. Deze uiterste inlevertermijn geldt ook voor de re dactionele bijdragen. Helaas moeten wij alle verslagen enz., die wij dinsdagochtend na 10.00 uur in ons bezit krijgen, terzij de leggen. Technische verwerking is die dag dan niet meer mogelijk. De sportkopij moet vóór maandag avond 22.00 uur worden ingeleverd. Het verdient aanbeveling adverten ties en redactionele kopij voor de volgende editie indien mogelijk reeds deze week aan te leveren. Vooruitlopend op de invoering van het door het kabinet aangekondigde Jeugd Werk Garantieplan (JWG), be doeld om jongeren van 16 t/m 20 jaar die al langer dan een half jaar werk loos zijn een plaats in het leer- of ar beidsproces te garanderen, wil het College per 1 juli starten met een tijde lijk project, dat eventueel plaats gaat bieden aan 10 jongeren, waarvan drie in de gemeentelijke organisatie zelf. "Maatregelen tegen de overlast van hondepoep alleen zijn niet voldoende. Ook het gedrag van de hondenbezit ters en hondenbegeleiders zal moeten wijzigen. Met z'n allen zullen we moe ten trachten de overlast van de honde poep tot het minimum te beperken." Dat schrijven Burgemeester en Wet houders van Soest in de notitie over de "hondepoep-bestrijding" die vorige week is verschenen. B. W. pleiten daarin voor een algemeen plan van aanpak. Daarin neemt "de verplich ting tot het bij zich dragen van een schepje of een ander voorwerp tot het opruimen van de hondepoep" een ^centrale plaats in. De wijk Klaarwater wordt gedurende een jaar "proefge bied" voor de nieuwe maatregelen. B. Vjf. zijn van mening dat er - vanwe ge de overlast en de klachten die het College bereiken - gestart moet worden met de bestrijding van de overlast. Ook buiten de "probleemgebieden" moeten er maatregelen worden getroffen om de overlast een halt toe te roepen of te ver minderen. Die maatregelen kunnen ge richt wqorden op de begeleiders van de honden - doorgaans ook de eigenaars - of op de honden zelf, maar niet iedere hond is zó getraind dat hij zijn baas ge- hoorzaaiht en daarom moet volgens B. W. het aanlijngebod op openbare grond gehandhaafd blijven. Het verbod van een niet-aangelijnde hond hoeft overigens niet altijd te gelden en kan dat ook niet, volgens het College. Het aanlijngebod biedt de begeleiders wel de mogelijkheid de hond zijn uit werpselen in de goot - of desnoods in de plantsoenen - te laten deponeren, aldus B. W. Overwogen is dan ook hen te verplichten de poep op te ruimen, maar daarbij is een probleem dat er dan ook op veel plaatsen afvalbakken ("honde toiletten") geplaatst moeten worden - een kostbare zaak, ook al omdat ze re gelmatig moeten worden schoonge maakt. De verplichting dat hondenbegeleiders een schepje bij zich dienen te dragen be tekent ook nog niet dat ze de poep van hun hond ook daadwerkelijk zullen op ruimen, stelt het College verder vast. "De pakkans van het op heterdaad be trappen is niet groot. Daarnaast is het zeer moeilijk te bewijzen welke poep aan welke hond toebehoorde." Niettemin is het College van mening "dat we samen verantwoordelijk zijn" voor een schoon milieu en daarom om- tkomt men niet aan het opleggen van verplichtingen. Het gebod om een schepje (of iets anders) bij zich te heb ben als men zijn hond uitlaat wordt, evenals de verplichting tot het oprui men van de poep, "zinvol" genoemd. De overheid zal dan echter voorwaar den moeten scheppen om zich naar die verplichtingen te kunnen gedragen. "Concreet vertaald betekent dit,dat de hondenbezitters enerzijds een bepaalde vrijheid moet worden gegeven en an derzijds de vrijheid beperkt dient te worden," aldus B. W. In dat verband wordt gepleit voor "verboden" dan wel "vrije" gebieden voor honden. In de overige gebieden geldt het uitgangs punt "hond in de goot". Speelterreinen, trapveldjes, wandelparken en winkel centra kunnen tot verboden gebied worden verklaard, en dat is simpel te controleren. "Het op de openbare grond verblijven van een hond is dan reeds strafbaar," aldus B. W. Een uit zondering geldt voor bijvoorbeeld blin dengeleidehonden. Daartegenover wil het College "vrije" gebieden instellen waar de hond zijn uitwerpselen vrij kan deponeren. In de dan nog resterende gebieden zou de schepjes-plicht moeten gelden en de plicht om eventuele poep in de goot te deponeren. Vanwege de (ook sociale) controle moeten de verschillende ge bieden wel worden aangeduid (bordjes) De kat had niet één maar zés bazen die namen hem steeds weer te grazen Hij sprong door 't raam maar hem trof geen blaam 't was "dubbel", dus ging hij maar blazen! YyHmTflTVTl Beckeringstraat 50 - Soest If fl Al L 1L (werkplaats woonhuis) Vftll 1.1 lil BEL 160 55 Of 1 84 29 UIA 1 mMMr+M en wij komen! en verder zijn aanvullende maatregelen nodig, zoals afrasteringen. Met de invoering van zo'n beleid zijn hoge kosten gemoeid en bovendien vreest het College dat er niet onmiddel lijk een "groot maatschappelijk draag vlak" voor zal zijn. Daarom overweegt men een proef in de wijk Klaarwater, waar ca. 250 honden "huizen". Verbo den gebieden worden dan de speel plaatsen en het wandelpark achter Honsbergen, waarvoor o.m. ca. 200 meter afrastering nodig is. Daarnaast is er een groot "vrij" gebied, zo groot dat er geen extra schoonmaakwerkzaam- heden nodig zullen zijn. Het College wil overigens ook nu al proberen verboden gebieden in te stel len op de Eng en in de Boerenstreek. De politiecontrole zal zich toespitsen op de verboden gebieden, eventueel steek proefsgewijs. Het College verwacht ook een grotere "sociale controle" als alle gebieden duidelijk zijn aangegeven. "Te denken valt aan burgers-onderling, burger-politie (klachten) en burger- plantsoenmedewerkers," aldus B. W. De proef in Klaarwater zou in septem ber a.s. kunnen beginnen en de ver schillende seizoenen moeten doorlo pen, zodat er pas in de tweede helft van 1988 geëvalueerd kan worden. De schepjes-verplichting geldt vooralsnog voor Klaarwater en de gemeente zal voor het schepje zorgen (geschatte kos ten: (250 x een tientje 2500 gulden). Dat is overigens nog maar een fractie van de totale kosten (afrastering, bor den, voorlichting etc.), die uitkomen op maar liefst 35.000 gulden. Om ook wat meer ervaring op te doen ("en het verantwoordelijkheidsbesef van de hondenbegeleiders te toetsen") zou het College bij wijze van proef het aanlijngebod in de vrije gebieden van Klaarwater willen opheffen, zodat dit gebod dan alleen nog geldt in de "overi ge gebieden" van de wijk. De belang rijkste reden hiervoor is dat de honden- begeleid(st)er de hond bij hoge nood naar de goot kan leiden dan wel trek ken, aldus B. W. De bewoners van Klaarwater zijn op de hoogte gebracht van de nieuwe maatre gelen. Een kaart met een indeling in "verboden", "vrije" en "overige" ge bieden is ter inzage in het INFOcentrum. Dat blijkt uit een ambtelijke notitie die door het College is voorgelegd aan de commissie Welzijn en waarin een plan van aanpak wordt ontvouwd om op kleine schaal "ervaring op te doen" met de tijdelijke aanstelling van werkloze jongeren, voordat t.z.t. wordt overge gaan tot de invoering van het "echte" Jeugd Werk Garantieplan. Het College stelt voor een projectgroep in te stellen, bestaande uit vertegen woordigers van de gemeente en het ar beidsbureau, en een "stappenplan" op te stellen voor de uitwerking van het project. In het uiteindelijke JWG gaat het erom (door hun zeer lage opleiding) kwetsbare groepen op de arbeidsmarkt ervaring te laten opdoen in tijdelijke ar beidsplaatsen en hun aanvullende scholing te bieden, zodat de doorstro ming naar "reguliere" banen wordt bevorderd. Die tijdelijke arbeidsplaat sen moeten geschapen worden in de collectieve sector, dus bij de rijksover heid, de provincie, de gemeente of in de gepremieerde en gesubsidieerde sector. Het aantal garantieplaatsen in het JWG mag maximaal 5 procent van de "for- matieve sterkte" bedragen. Voor de ge meente Soest komt dat uiteindelijk neer opeen taakstelling van 21 plaatsen. Het gaat daarbij overigens om "additio neel" werk, dus niet om werkzaamhe den die nu al binnen het apparaat wor den verricht. De beloning geschiedt op basis van het minimumloon. Voor thuiswonende jongeren gaat het om 19- urige banen, voor uitwonenden om 32- urige banen. Het loon en de organisa tiekosten worden door de rijksoverheid betaald. Omdat de doorstroming naar "echte" banen gestimuleerd moet wórden is ook scholing een belangrijk onderdeel van de tijdelijke baan en verder is de rol van het Arbeidsbureau en de Soester Zakenkring - die al medewerking heeft toegezegd - van groot belang. De gemeente is door het rijk aangewe zen als eerst verantwoordelijke voor de uitvoering van het JWG en krijgt ook de nodige financiën. Daarvoor is dan ook een projectgroep nodig, waarin de ge meente vertegenwoordigd is door wet houder Kingma, en door medewerkers van de Sociale Dienst, de afdeling Wel zijn en de afdeling Personeel en Organi satie. Voor het definitieve JWG kan de projectgroep worden uitgebreid met vertegenwoordigers van de werkgevers in de gepremieerde/gesubsidieerde sector, alsmede van de Soester Zaken- kring. Heel wat vervelender dan de klassieke roman over de klokkenluider van de Nötre Dame was vorige week de zoveel ste aflevering van het verhaal van "de klokkenluiders van de Open Hof'. Dit keer was het goed "raak", want de jon gelieden die het klokkenspel in de nacht van zondag op maandag in werking stelden vernielden ook de luidinstalla- tie, de buitenverlichting en een stuk of vijftien wielklemmen bij het kerkge bouw aan de Veenbesstraat. Veldyveg4 - Soest - Tel. 02155-14878 Jeans mode specialist lik ffl Nieuweweg iiS Soes/ In de komende hersft - oktober/no vember - zullen de waterpartijen in het zgn. Slangenbosje (tussen de Inspec teur Schreuderlaan en de Ir. Menko- laan) worden uitgebaggerd. Het Colle ge van B. W. heeft daarvoor een voorstel ingediend bij de gemeente raad. Het uitbaggeren is noodzakelijk om verdere verslechtering van de wat kwa liteit tegen te gaan, alsmede de toename van de stankoverlast, waarover veel klachten binnenkomen bij het gemeen tebestuur. Met de werkzaamheden is een bedrag van 66.000 gulden ge moeid, waarmee in de investerings planning al rekening is gehouden. Het uitbaggeren begint pas in oktober of november, omdat dan - na de bladval - het vers gevallen blad eveneens kan worden opgeruimd. De politie is op zoek naar getuigen van een aanrijding die zaterdag avond omstreeks negen uur plaats vond in het fietsers/voetgangerstun neltje onder de Dalweg. Daar reed een bromfietser, komende van de Verlengde Talmalaan en gaande in de richting Molenstraat, met grote snelheid twee broertjes aan, die uit de tegenovergestelde richting kwa men. Het ene jongetje (6) liep aan de linkerkant van de tunnel op de voet- gangersstrook, zijn broertje (8) reed met een kinderfietsje in aezelfde richting. Tegelijkertijd bevond zich in de tun nel een groepje fietsers, dat even eens in de richting Verlengde Tal malaan reed. Waarschijnlijk om de fietsers te ontwijken trapte de brom fietser op zijn rem, met als gevolg dat hij eerst tegen het jongetje op het fietsje botste en vervolgens tegen zijn lopende broertje. Bij de aanrijding raakten de jon getjes gewond, zij het dat ze eerst naar huis gingen. Later kwamen ze met hun vader terug op' de plaats van het ongeval en daarvandaan werden ze, evenals de gewonde bromfietser en zijn duopassagier, per ambulance naar Zonnegloren gebracht. De toedracht van het ongeluk is de politie nog niet geheel duidelijk. Ge tuigen - met name uit de groep fiet sers die zich eveneens in de tunnel bevonden - worden opgeroepen zich met de politie in verbinding te stel len. Foto: Goos van der Wilt. De organisatoren van de Soester avondvierdaagse hebben opnieuw een record aantal deelnemers kunnen no teren. Op de eerste dag verschenen 2445 wandelaars. Dat zijn er 78 meer dan vorig jaar, toen het oude record werd gevestigd. Vanavond starten de lopers voor de derde wandeltocht, morgenavond vindt het défilé plaats op het SEC-terrein aan de Bosstraat. Kort daarvoor verzamelen alle deelne mers zich op de Johannes Poststraat, waar de intocht start. Via de Haver- weerd, de Dalweg, de Koningsweg, de Gemshoorn, de Di Lassostraat, de Wil- laertstraat, de Obrechtstraat, de Insin- gerstraat, de Den Blieklaan en de Bos straat komen de paar duizend wande laars uiteindelijk op het voetbalcom plex Bosstraat-West. Bel 02155-11434 voor vrijblijvende informatie en/of demonstratie. ...met Advisie Computer Consultants, IBM Personal Computers (PC-lijn en PS/2-lijn) en de unieke Advi Plan programmatuur. Vredehofstraat 13, 3761 HA Soest, tel. 02155-11434. f Soesterbe De deelnemers konden een keuze maken uit drie afstanden: 5,10 en 15 ki lometer. De grootste groep schreef zich in voor de middellange afstand 1779), aan de 5 kilometer doen 534 voorna melijk kinderen mee, terwijl 132 wan delliefhebbers een medaille op de 15 ki lometer proberen te halen, al dan niet door blaren op de koop toe te nemen. Anders dan vorig jaar, toen de fabrieks hal van Van Asch aan de Industrieweg als start- en finishlocatie diende, ver trekken de wandelaars dit jaar elke avond vanaf het SEC-terrein. Door de sociaal rechercheur van de Ge meentelijke Sociale Dienst in Soest werd onlangs proces-verbaal opge maakt tegen een 28-jarige vrouw en een 36-jarige man uit de gemeente Soest. Proces-verbaal werd t.a.v. de vrouw opgemaakt ter zake valsheid in ge schrifte en/of oplichting van de ge meente Soest, omdat zij door fraudu leuze handelingen de sociale dienst had benadeeld. Tegen de man werd proces verbaal opgemaakt ter'zake opzet he ling van door misdrijf verkregen gel den. De vrouw was al geruime tijd cliënte van de Sociale Dienst te Soest. Zij ont ving een uitkering ingevolge de Alge mene Bijstandswet, omdat zij met haar kinderen alleenwonend was en geen in komsten uit arbeid had. Uit het ingestelde onderzoek bleek dat zij al geruime tijd samenwoonde, een gezamenlijke huishouding^voerde met een man die voldoende/fnkomsten uit arbeid had om zichzeljr, de vrouw en kinderen in het levensonderhoud te kunnen voorzien. Op de door haar maandelijks in te leveren inkomsten formulieren werd door haar niet ver meld dat zij was gaan samenwonen. Op de inkomstenformulieren dienen de cliënten van de Sociale Dienst onver wijld aan de gemeente Soest medede ling te doen van elke verandering van feiten of omstandigheden, waarvan zij redelijkerwijze moeten vermoeden dat zij tot intrekking of verlaging van de uit kering aanleiding kunnen geven. Door de vrouw werd dit niet gedaan. Naar aanleiding hiervan werden beide personen verhoord en zal tegen hen proces-verbaal worden opgemaakt. Te zijner tijd zullen betrokkenen zich voor de rechter moeten verantwoorden. Het door hen ten onrechte ontvangen uitke ringsbedrag van ongeveer f45.000,- zal door de gemeente Soest worden terug gevorderd. De uitkering is inmiddels beëindigd. Voor al uw VERBOUWINGEN, METSELWERK en TIMMERWERK, groot of klein tegen een scherpe prijs, bent u bij ons aan het goede adres. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij- BOUW- EN AANNEMINGSBEDRIJF p. j. van Rouwendaal b.v Soest - Tol. 02155-17390

Soester Courant | 1987 | | pagina 1