ND 'Bij ons op Soest' HELP HELPEN HELP HELP U zoekt een spaarvorm die uit de kunst is. Oude Ambachtenmarkt weer gigantisch druk IlHKi Ons Spaarcertificaat beloont u met een meesterlijke rente. Laatste 'kapel-element' Reespoor/Hazepad DIK BOS K,4S„ RODE KRUIS SOEST GIRO 5.167.893 RODE KRUIS SOEST GIRO 5.167.893 WOENSDAG 3 JUNI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 9 5 in rekening )cht is! De Bondsspaarbank doet meer. fstallig eer b.v. CW Soest RODE KRUIS SOEST GIRO 5.167.893 St. Jozef Sombere geluiden over toekomst woningbouw RODE KRUIS SOEST GIRO 5.167.893 1 AUTOSCHADE Saturnusweg 10 -- Industrieterrein Kunst 10-daagse bij Mondileder Soesterberg SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 221 telefoon 141 52 van ca. 16.000 m*. ik van 40 ha. natuurreservaat dgoed, 1 iet 26 kamers, prieeltje mu tshuis. Ruim 2300 ma in het 'Om3'nde aangebouwde to- nument, ikheid; bedrijfsmatig in kom- len. 0.000,--. aat 70 te Soesterberg nd woonhuis met grote zon- aande garage op 1565 m* bestemming is een kombi- en werken aanwezig, ind onkamer met open haard er, keuken v.v. apparatuur! kamers, badkamer, vaste et veel bergruimte >00,--. ITJE 2, TEL; 02155-17185. U zoekt een waardevolle belegging voor uw spaargeld. U wilt een solide spaarvorm, die toch een meesterlijke rentevergoeding biedt. Ons Spaarcertificaat is dan een aantrek kelijke mogelijkheid voor u. Met deze spaarvorm krijgt u een schitterend waardepapier in handen en is uw geld na vijf jaar ruim 30%* meer waard. Er zijn certificaten in coupures van f 1.000,-, f 5.000,- en 110.000,-. De maximale looptijd is 5 jaar en u krijgt elk jaar een ho- gere rente. Over het laatste jaar maar liefst 8^ 4%* (gemiddeld 6%* over 5 jaar). Een belangrijk voordeel van het Spaarcertificaat is dat u het tussentijds, zonder kosten kunt inwisselen. Wilt u meer weten? Op het kantoor bij u in de buurt ver- tellen we u er graag meer over. spaarbank rentewijzigingen voorbehouden Vandaag: de heer H. Snel (65). •- Bromfietser gewond bij aanrijding Een 18-jarige jongeman uit Soest raak te vorige week gewond bij een aanrij ding op het kruispunt Middelwijk straat/Gouden Ploeg. Hij reed over het fietspad toen een auto, bestuurd door een bewoner van de Gouden Ploeg, hem de pas afsneed. De jongeman werd per ambulance overgebracht naar Zon negloren. Jongen aangezet tot brandstichting Een 15-jarige jongen heeft vorige week aan de Wieksloterweg een vrachtwa gentje in brand gestoken. Daarbij ont stond een schade van ca. 300 gulden. De volgens de politie zwakbegaafde jongeman vertelde dat hij van twee on bekende knapen lucifers had gekregen, waarmee hij het wagentje in brand moest steken. Dat had hij dan ook ge daan, en met succes. Inbraak Weegbreestraat Een onbekende dader heeft vorige week kans gezien een bedrag van 600 gulden weg te nemen uit een woning aan de Weegbreestraat. Vermoedelijk heeft hij daarbij gebruik gemaakt van een valse sleutel, want de politie trof geen sporen aan. Inbraak Wieksloterweg Onbekenden zijn vorige week een wo ning aan de Wieksloterweg binnenge drongen, nadat ze enkele ramen had den stuk gegooid. Er wordt niets ver mist. De politie houdt het vooralsnog op "kwajongenswerk". Telefooncel vernield Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag vernielingen ge pleegd aan de telefooncel aan de Kmer- lingh Onneslaan in Soesterberg. Een ruit bleek te zijn stukgegooid met een bierflesje. beetje hoogmoed misschien, maar ik heb een verschrikkelijke hekel aan se cretariaatswerkzaamheden. Drie jaar was ik nog vice-voorzitter bij De Korte en ik kan U vertellen: als de bestuur stafel kon spreken, dan zou je wat ho ren! In de Molenstraat wilde de gemeente alle huizen van St. Jozef uit 1930 af breken in verband met de plannen Weg-over-de-Eng en Stadspark. Toen die bestemmingsplannen wegvielen, had men geen argumenten meer om de buurt op te heffen. Nu zijn die huizen gerenoveerd en daar ben ik echt een beetje trots op. Ze zeggen wel eens: St. Jozef is Snel. Maar dat is niet waar. De leden vormen de vereniging en we hebben de intentie om St. Jozef ook zelfstandig te doen voortbestaan. Brief We willen wel samenwerken met de Woningbouwvereniging Soest, maar niet fuseren. Een kleine woningbouw vereniging is ideaal. We hebben nu 700 woningen, 2000 leden en een ei gen apparaat waarmee we het redden. Kleinschalig kun je ais bestuur nog eens een burenruzie beslechten of be middelen bij onenigheid. Dat directe contact met de bewoners is zeer be langrijk. ik heb me altijd verzet tegen een sa mengaan in groter verband. Die fusie in 1979 is er doorgedrukt. Daar kon ik niet aan meedoen. Als het langzamer was gegaan, had ik me niet verzet. Achteraf heb ik daar geen spijt van. Je laat je toch maar zo niet op één hoop vegen. Het gaat moeilijk, we moeten goed op de dubbeltjes letten, maar we hebben nu drie mensen op kantoor en drie mensen in het onderhoud. Er bestaan goede plannen voor een veiliger onderbouw bij de flats, we overleggen in het welzijnswerk, praten mee over vandalismebestrijding en hebben de trottoirs aangepast voor rolstoelmensen. De gemeente legde hiervoor een fi nancieel plaatje op tafel, maar we heb ben het zelf gedaan en dat scheelde precies de helft! Dat hadden we niet mogen doen en we kregen dan ook prompt van de ge meente een boze brief." JAN VISSER varming 5 (triplex) ruitewisser roeier nstructie itrijlamp De ex-voorzitter: "Je had vroeger in de Woningbouwvereniging St. Jozef, opgericht in 1916, a-leden en b-leden. Ik hoorde bij de b-leden, omdat ik niet katholiek was. Dat betekende dat ik wel de vergaderingen mocht bijwonen en mocht meepraten, maar ik had geen stemrecht. In 1969is dat verschil afgeschaft door een statutenwijziging. Toen ik later voorzitter werd en met de burgemees ter, mevrouw Corver, in de clinch lag, zei ze wel eens boos: hoe kunt U dat nou doen! en U bent nog wel katho liek! van een katholieke woningbouw vereniging! Maar er is niets katholieks meer aan St. Jozef. Alleen de naam is gehand haafd als eerbetoon aan de katholieke oprichters. Kampweg Vijftien jaar ben ik bestuurslid ge weest, waarvan 12 jaar als voorzitter. Nu vond ik het welletjes. Ik wil nog wel twee jaar commissaris zijn. En commissaris is iemand, die het bestuur controleert. Op 53-jarige leeftijd ben ik afgekeurd door een hartinfarct. Vier jaar geleden heb ik een hartoperatie ondergaan, maar ik voel me weer prima. Anderen moeten het nu maar overne men. En dat kan makkelijk, want we hebben een uitstekend bestuur met vakbekwame lieden. Dat is wel eens anders geweest. Al in Emmeloord, waar ik vandaan kwam, was ik geïnteresseerd in de vakbeweging. In 1960 heb ik nog heen en weer gereisd tussen de Noordoost polder en Soest, omdat ik hier geen huis kon krijgen. In 1963 werd St. Jo zef nieuw leven ingeblazen door twee nieuwe bestuursleden, die uit de Ge meenteraad kwamen. Wanders uit Soesterberg werd toen secretaris en met hem praatte ik veel over de wo ningbouwvereniging. Ik werd toen eerst gekozen als voorzit ter van een bewonerscommissie, die zich hier aan de Kampweg in Soester berg verzette tegen de afbraak- en nieuwbouwplannen. Wanneer je huizen wilt afbreken, moet je de bewoners niet door het hele dorp verspreiden of verbannen naar flatjes en de nieuwe huizen aan beter gesitueerden weggeven. Een woningbouwvereniging is opge richt om de mensen met een kleine beurs aan woonruimte te helpen en het woongenot te bevorderen. Daar heb ik altijd voor gevochten. Nu bestaat er een gemeentelijke woonruimteverdeling. De WS vindt dat een prima systeem: geen romps lomp, kost geen geld, geen tijd. Wij dragen nog steeds onze eigen le den voor als er een huis leeg komt. Daar is toch die vereniging voor. Maar het lukt ons niet meer, dat is heel fru strerend. Molenstraat In die begintijd heb ik meegemaakt, dat het hele bestuur van St. Jozef hier tijdens een vergadering in het Dorps huis wegliep. Maar we kregen het toch zo gedaan, dat een Akte van Overeenkomst werd gesloten, waardoor iedereen wist waar hij aan toe was en de bewoners hier aan de Kampweg in de nieuwe huizen terugkwamen. Toen de Korte als voorzitter aftrad, werd ik als voorzitter door de bewo nerscommissie voorgedragen. Een Gelukkig hadden noch de organisato ren, noch de bezoekers en de standhou ders te klagen over het weer. Ondanks het feit dat de zon het nagenoeg liet af weten bleef het de hele dag droog. De ondernemers deden dan ook goede za ken, en vooral zij die zich toelegden op de verzorging van de inwendige mens hadden het behoorlijk druk. De mooiste attractie van de markt was ongetwijfeld de oude stokomolief en de oude stoommachine en de jeugd zal zich ongetwijfeld uitstekend hebben vermaakt met de poppenkast. De lief hebbers konden genieten van het scha- Foto: Goos van der Wilt. penscheren, folkloristische dansen en van het Gilde, dat al vendelzwaaiend reclame maakte voor het komende Landjuweel. Dat was trouwens ook ver tegenwoordigd met een speciale stand, die veel belangstelling trok. De verkeersafhandeling rondom de Kerkebuurt vertoonde ook dit jaar weer de nodige chaotische trekjes. Auto's stonden tot ver in de omtrek langs de hoofdweg geparkeerd. Het doorgaande verkeer kroop over de Torenstraat en kwam menigmaal volledig tot stilstand. De "hoogste baas" van de volkshuis vesting in de provincie Utrecht, hoofd ingenieur-directeur ir. C.E.C. de Reus, heeft vorige week het laatste "kapel-element" geplaatst voor het dak van de 42 woningen die aan het Reespoor en het Hazepad (Overhees III) verrijzen. Hij bediende min of meer symbolisch de kraan, waarmee het prefab-dak op zijn plaats werd ge bracht. De gebeurtenis werd bijge woond door een groot aantal toekom stige bewoners en vertegenwoordigers van de gemeente Soest. Aansluitend werd in restaurant "De Soester Duinen" een bijeenkomst ge houden, waar o.m. het woord werd ge voerd door wethouder drs. G. Plomp van Volkshuisvesting. Hij feliciteerde de bewoners met hun "niet zo gemak kelijke stap" het kopen van een huis, waarvoor volgens hem een zeker dosis moed nodig is. Hij wenste ook de bouwer (de firma Slokker) geluk die met de bouw van de ze "spaarhuizen" - waarin door een aantal doordachte maatregelen flink op de bouwkosten is bespaard - voor het eerst in Soest had deelgenomen aan de "bouwcompetitie". "We krijgen in Soest veel adspirant-bouwers op be zoek," aldus Plomp, "maar we stellen hier zeer hoge eisen op het gebied van plezierig wonen, onderhoud, energie verbruik en het behoud van hun waarde op langere termijn." Slokker verdiende volgens hem een pluim op de hoed. De firma is mede daardoor "in de race" voor de bouw van nog een serie huizen. Die kreeg ook ir. De Reus voor het door hem verrichte werk. "Kom dat eens va ker doen in Soest," aldus de wethouder, "want dat betekent dat we hier ook meer huizen kunnen bouwen." Ten slotte hield Plomp de bewoners voor dat ze van de komende maanden - tot aan hun definitieve verhuizing - maar moesten genieten van de "voorpret", net als bij een vakantie. Ook Ir. De Reus had woorden van lof voor de firma Slokker, die zich in de af gelopen jaren heeft toegelegd op een duidelijke besparing van de bouwkos ten. "Uw produkt heeft zijn kwaliteit bewezen." Een probleem was volgens de heer De Reus wel dat de overheid te weinig "centen" heeft. In Utrecht zijn echter nog "redelijk veel" contingenten beschikbaar. "We kunnen de gemeen ten zelfs nog aanmoedigen," aldus De Reus. Hij vond het ook een plezierige zaak dat de bijeenkomst werd bijge woond door de toekomstige bewoners en niet alleen door de "hotemetoten". Hij wenste hun in de komende maan den alle sterkte bij de door de wethou der geschetste "voorpret". 'Wassen in de teil' Slokker-directeur G.W. de Bruin richt te na alle complimenten toch een aantal warschuwende opmerkingen aan het adres van de overheid. Hij wees erop dat het, mede door de bezuinigingen, feitelijk onmogelijk is geworden de "spaarhuizen" te realiseren binnen de geldende grenzen voor de premie-A, omdat de bouwkosten intussen met 8 a 10 zijn gestegen, maar de premie- grenzen gehandhaafd zijn. "Als het zo doorgaat bent u allemaal nog gelukkige kopers, met een huis van 350 kubieke meter," hield de heer De Bruin de be woners voor. "In de toekomst kunnen we alleen nog maar kleiner bouwen. Dat wordt dan weer wassen in de teil en wonen in de spouw." De heer De Bruin wees verder op de noodzaak van verdere industrialisering en standaardisering en overhandigde wethouder Plomp een boekwerk met het nieuwe Spaarplan-pakket, waar mee nog eens 6% wordt bespaard op de bouw, terwijl er toch "kwaliteit" wordt geleverd. Tegen de bewoners merkte hij op dat de eerste huizen na de "bouw vak" zullen worden opgeleverd. "U haalt misschien een rustige Kerst," klonk het opwekkend. Niet leukl Ga met DIK BOS in zee. De schade valt dan altijd mee. Heel voordelige huurauto beschikbaar. 'Spuiter' aangehouden Een 31 -jarige Soester werd vorige week door de politie betrapt, toen hij met een spuitbus "graffiti" aanbracht op een schutting van een woning aan de Ossen- dam weg. De man kreeg een proces-ver- baal wegens vernieling. Bromfiets van de weg gehaald Op de Koningsweg hield de politie vori ge week een 16-jarige jongeman uit Soest aan, wiens bromfiets niet in orde bleek. Het voertuig werd aan het bu reau geplaatst voor een technisch on- derzoek. Portefeuille gestolen Uit de tas van een inwoonster van Soest is vorige week een portefeuille wegge nomen met een geldbedrag van 1500 gulden, haar rijbewijs en autopapieren. Zij had de tas op de balie gelegd van een apotheek aan de Van Weedestraat. De (9e) Oude Ambachtenmarkt op Hemelvaartsdag in de Kerkebuurt is opnieuw het succes geworden dat de organiserende Soester WV zich had voorgesteld. Ook dit jaar werd het evenement door vele duizenden be zoekers, afkomstig uit alle delen van het land, bezocht. Dat leverde het in middels vertrouwde beeld: voetje voor voetje schuifelen langs de kramen waarin echte oude "ambachtslieden" hun beroep aanschouwelijk maakten, te midden van ook nu weer talrijke meer commercieel-gerichte standhou ders. In de nacht van woensdag op donder dag werd een zgn. "snelkraak" ge pleegd bij een radio/tv-zaak aan de Van Weedestraat. De onbekende da ders vernielden de etalageruiten met straattegels en maakten op die manier twee videorecorders buit. Van de da ders ontbreekt elk spoor. Videorecorders buit bij 'snelkraak' Bij Mondileder in Soesterberg gaat op vrijdag 5 juni de 'Kunst 10-daagse van start'. In de showroom aan de Amers- foortsestraat worden diverse genres geëxposeerd. De Soester kunstenaar Otto Schouten is vertegenwoordigd met een groot aan tal bronzen beelden (zie foto). Theresia van Wees toont haar romantische olie verf schilderijen, terwijl de eigentijdse etsen van Vor van Haasteren niet zullen ontbreken. De abstrakte zeefdrukken met gecombineerde techniek zijn af komstig van Reinier de Huu. De kun stenaars geven tijdens de 'Kunst 10- daagse kortingen van tien procent op hun werken. De expositie bij Mondileder is tot en met maandag 15 juni te bezichtigen, be halve op zondag, van 9 tot 17 uur. Inbraakpogingen op kermis De politie werd in de nacht van zater dag op zondag gealarmeerd door een aantal kermis-exploitanten aan de Ko ningsweg. Zij hadden drie jongelui be trapt bij pogingen om in te breken in di verse attracties en caravans, maar wa ren er niet in geslaagd de knapen in de kraag te vatten. De daders bleken er ij lings vandoor te zijn gegaan. Er wordt niets vermist. Treinruif stukgegooid De politie van Soest werd zaterdagmid dag ingeschakeld op verzoek van de spoorwegpolitie, omdat van een rijden de trein op het baanvak Utrecht- Amersfoort een ruit was stuk gegooid. Dat was gebeurd ter hoogte van de vliegbasis. De Soester politie stelde een onderzoek in en trof in de omgeving een groepje van acht jongelui aan, die min of meer aan het opgegeven signalement voldeden. Hun gegevens werden geno teerd. De spoorwegpolitie stelt een ver der onderzoek in.

Soester Courant | 1987 | | pagina 9