Met een Panasonic geniet moeder nog meer van haar lievelingsprogramma's Kom naar de Panasonic-Show bij De Gouden Snaar en neem gerust moeder mee. Meerderheid voor overheveling milieutaakgroep Braamhage-monument 'geadopteerd door s.g.Eemland Uw Wervelkolom Wil een Waterbed. PAGlNAjn WOENSDAG 6 MEI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 11 Van Welzijnsplanning naar Milieubeheer Kabelkrant wel of niet in 't 'buitenlands'? Lydia Meijer: 'Ongesteldheid is ziekte' Gelukstelegram voor prinselijk paar Vijverhof ongeschikt voor rolstoelgebruikers? 'Ongeweten' eigenares van auto krijgt deurwaarder op dak tVIJN/INDS 14/QQN/VIODE EETCAFE' i wijk straat 2 i CG Soest 2155 13331 ienu a f10,- af 17.00 uur derdag 7 mei ondeportie ijdag 8 mei ordon blue indag 11 mei Speklapje sdag 12 mei Goulash isdag 13 mei Slavink lag en zondag [een dagmenu t v-scherm (27 vierkan- kon het publiek op de aatweg zien wat heel n kreeg. o: Goos van der Wilt houder heb je natuur- 'it op de Koningin, de nsessen... o: Goos van der Wilt belangstelling op de waar de praalwagens 's n konden worden. Een meerderheid van de raadscom missie Welzijn heeft vorige week het College van B. W. laten weten het wel eens te zijn met de "overheveling" van de taakgroep Algemene Aspecten van het Milieu (nu nog een onderdeel van de commissie Welzijnsplanning) naar de commissie Milieubeheer. Vol gens wethouder Frans Kingma wordt de "verwarring" daardoor zo klein mogelijk. "En daar heeft iedereen baat bij." Het feit dat een aantal raadsfracties, maar zeker ook de commissie Welzijns planning niets voelen voor de overhe veling heeft het College er niet van weerhouden dit voornemen, al bij de behandeling van de begroting aange kondigd, toch te gaan uitvoeren. Zowel CDA en WD als PvdA zijn het met dat plan eens. Progressief Soest en D66 zijn ertegen en GPV-vertegenwoordiger Wiebe Meilof vond het een "weeg schaal-kwestie". "Het is voor ons geen kwestie van waar dering of gebrek daarnaa," legde King ma de commissieleden nog eens uit. "Die discussie hoeft en moet in dit ver band niet te worden gevoerd. Het gaat om de organisatie, en in het licht van de gemeentelijke reorganisatie die eraan zit te komen is dit volgens ons het ver standigst." Het College heeft de tegenstellingen over deze kwestie enigszins overbrugd door bij wijze van compromis de taak groep als zodanig intact te laten en sim pelweg van de ene naar de andere com missie te schuiven. Boze brief De commissie Welzijnsplanning heeft zich daartegen uitgesproken, zoals blijkt uit een boze brief aan de gemeen teraad, waarin o.m. wordt gewezen op de vaagheden die met de "inbedding" van de taakgroep in de milieucommis sie gepaard gaan. Men noemt dat "on heus" tegenover de leden van de taak groep. Verder wil men eerst duidelijk heid over de "geformaliseerde relatie" tussen de beide commissies en de taak groep. Volgens Kingma kan de taakgroep (die het "grijze milieu" vertegenwoordigt) haar invloed ook in de commissie Mi lieubeheer (die zich vooral bezighoudt met het "groene milieu") goed uitoefe nen. "Groen of grijs: zó kunnen ze el kaar wederzijds bevruchten," aldus de wethouder. "En als het gaat om speci fieke welzijns-invalshoeken kan de commissie Welzijnsplanning ook haar invloed aanwenden." Jan van Esseveld (D66) bestookte de wethouder daarop met een groot aantal detailvragen, o.m. over het voorzitter schap (al dan niet een wethouder) en het lidmaatschap van raadsleden. Hij voelde meer voor het benoemen van de taakgroepleden in beide commissies. "Dat is pas integratie." De kabelkrant kwam vorige week, nadat een aantal raadsleden de pre sentatie van de Gooi en Eemlander/ Soester Courant-versie daarvan hadden aanschouwd, even ter spra ke in de commissie Welzijn. VVD- fractievoorzitter Bert Krijger infor meerde bij wethouder Frans Kingma (PvdA) hoe het nu zat met de moge lijkheid om teksten in het Turks of Arabisch op de kabelkrant kwijt te kunnen, zoals eerder is gezegd. Vol gens hem is dat niet mogelijk, omdat de kabelkrant slechts gebruik maakt van één lettersoort. "Tsja," antwoordde Kingma. "Ik heb dat gemeentevoorlichter Van Os in de commissie Minderheden onlangs ook horen vertellen. In m'n onnozelheid heb ik toen maar aan genomen dat het ook inderdaad kon." De wethouder was nu ook niet meer zo zeker van zijn zaak. Wel wees hij erop dat er in dit verband misschien het beste gewerkt zou kunnen worden met plaatjes en fo to's van Turkse dan wel Arabische teksten. Kingma liet verder weten dat de "stampij in de commissie Minderhe den" (Krijger) wel voorbij was. "De zaak is na de hooglopende discussies wel weer in kalmer vaarwater terecht gekomen. De sfeer is op dit moment goed." Hij wees in dat verband op de geslaagde bijeenkomst, waarin de commissieleden onlangs informeel met elkaar van gedachten hadden gewisseld, "in een plezierige, open hartige sfeer". Verkrachting Leidje Tomassen (Prog. Soest) wierp de wethouder tegen dat de commissie Mileiubeheer niet goed functioneert. Reden genoeg om de taakgroep er niet nog eens aan vast te plakken. Zij vond ook dat het gemeentebestuur de wen sen van de commissie Welzijnsplanning niet voortdurend moest veronachtza men. "U zegt wel mooi dat ze elkaar zullen bevruchten, maar een bevruch ting onder dwang is naar mijn smaak meer een verkrachting," aldus Tomas sen. Bert Krijger (WD) hield het in dit ver band liever op "kruisbestuiving" en was het eens met het voorstel van het Colle ge, juist omdat het overlapping voor komt. Volgens hem is het een goed voorstel op zakelijke gronden, maar ook op emotionele: "Het kontakt met de gemeente is via de milieucommissie veel directer." Romke Wijmenga (CDA) was het met Krijger eens. Hij vond dat het College behoorlijk tegemoet was gekomen aan de bezwaren door de taakgroep niet te integreren, 'maar min of meer zelfstan dig onder te brengen bij Milieubeheer. "Dan komt ze beter tot haar recht," al dus Wijmenga. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) had een beetje moeite met het voorstel, ge zien de kritiek erop. "Ik twijfel of dit wel de beste methode is, maar ik zie ook wel iets in uw redenering," liet hij de wet houder weten. Lydia Meijer (PvdA) steunde het voor stel, zeker nu de taakgroep min of meer blijft bestaan. "Het is beter onder één wethouder te opereren." Ze kon zich wel voorstellen dat de taakgroep zelf niet gelukkig is met het plan en vond dat de wethouder nog maar eens met de taakgroepleden moest gaan praten. Al met al vond ze dat er door de overheve ling efficiënter gewerkt zou kunnen worden. Kingma antwoordde dat er eerst een principe-besluit genomen moest wor den, en dat daarna pas over de details gepraat kan worden. Over de taakver deling tussen de commissie Milieube heer en de taakgroep moesten dezen het samen maar eens zien te worden, vond hij. "Als ze behoefte hebben aan nadere afspraken, dan maken ze die maar." Hij constateerde dat een meer derheid van de commissie het voorstel zal steunen. In de raadscommissie Welzijn kwam vorige week de gewijzigde verorde ning op het beheer van de Gemeen telijke Sociale Dienst ter sprake. Geen van de raadsleden had daar over opmerkingen, behalve Lydia Meijer (PvdA). Zij had zich geër gerd aan de tekst van een artikel in de verordening, die als volgt luidt: "De directeur en administrateur worden bij ongesteldheid, afwezig heid, schorsing of ontstentenis ver vangen op door Burgemeester en Wethouders te bepalen wijze". "Verander dat nou 's," aldus Meijer in een "menshaftig" pleidooi voor eigentijdser en duidelijker taalge bruik tot haar partijgenoot wethou der Frans Kingma. "Noem het ge woon 'bij ziekte of afwezigheid'. Kingma aarzelde nogal met zijn ant woord. "Ik neem kennis van uw be zwaren, maar of we er wat mee kun nen doen weet ik nog niet." Dat kwam hem te staan op afkeurende geluiden van zowel Lydia Meijer als Leidje Tomassen. De mannelijke commissieleden volgden de discus sie geamuseerd, maar mengden zich er niet in. Kingma beloofde tenslotte serieus te zullen bekijken of het taal gebruik kan worden aangepast. De Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) heeft prinses Juliana en prins Bernhard per telegram gefeliciteerd met hun 50-jarige huwelijk. De tekst van het gelukstelegram luidt als volgt: 'Namens de ouderen in de gemeente Soest zenden wij u onze hartelijke ge lukwensen met uw gouden huwelijksju bileum. Wij wensen u samen nog vele en goede gezonde jaren toe met allen die u lief en dierbaar zijn. Wij hopen dat u bei den nog vele jaren als goede buren in on ze nabijheid mag blijven. Rolstoelgebruikers kunnen in het dienstencentrum de Vijverhof aan de Klarinet slecht "uit de voeten". Het is moeilijk manoeuvreren en het eigen handig openen van de branddeuren is nagenoeg onmogelijk. "Er ontbreekt nog wel wat voor rolstoelmensen," antwoordde wethouder Frans Kingma vorige week in de commissie Welzijn op vragen van Jan van Esseveld (D66). Van Esseveld had gehoord dat een be woner van de Vijverhof onder meer om die reden was "uitgeweken" naar de Drie Eiken in Soesterberg, dat kenne lijk wel veel toegankelijker is voor min- der-validen. Hij vroeg zich af of de Drie Eiken in de toekomst alleen voor min- der-validen bestemd zou zijn. "Dat is een redenering die alle perken te buiten gaat," repliceerde Kingma. Hij liet weten dat het College het bestuur van de SBBS, de eigenares van de Vij verhof, zou benaderen met het verzoek iets te doen. "Voor de rest is het een zaak van de SBBS. De discussie moet niet hier gevoerd worden, maar in de Vijverhof, bijvoorbeeld met de bewo nerscommissie." Bert Krijger (WD) merkte daarente gen op dat de kwestie vooral het bin nenterrein van de Vijverhof betreft. "En dat is een stukje openbare weg en dus een verantwoordelijkheid van de gemeente." Hij merkte overigens op dat de Vijverhof "bewust" zo was inge richt. "Het gebouw is wel toegankelijk voor minder-validen, maar dat is iets anders dan volledig aangepast." Vol gens hem hebben trouwens ook valide ouderen moeite om de deuren te ope- Lydia Meijer (PvdA) vond het tenslotte ook erg donker bij het gebouw. "Dat is moelijk voor de bejaarden en daar kan best wat aan gedaan worden." Een kleurentelevisie voor Moederdag? Een prima idee als u toch aan een nieuwe TV toe bent. Maar kijk uit wat en waar u koopt. Kies er één waar u vele moederdagen plezier van heeft. Tien tegen één is dat een Panasonic: het merk voor top-prestaties. Qua vormgeving is er geen mooiere. Met z'n FLAT SQUARE BEELDBUIS neemt 'ie een absolute voorsprong op andere merken, maar ook qua beeldscherpte, qua kleur, qua geluidmono of stereo, qua teletekstsnufjes. En niet te vergeten qua prijs. Bijvoorbeeld een Panasonic met een beeldbuis van 55 cm voor fl. 1.495.-. Met een beeldbuis van 63 cm plus stereo: fl. 1.995.-. Een echte Panasonic voor slaapkamer, caravan of waar u ook wilt kijken voor fl. 795.-. Zie hier een kleine greep uit de grote en vernieuwde kollektie kleurentelevisies van Panasonic. Kom ze voor moederdag bewon deren bij de enige, echte Panasonic-dealer van Soest: De Gouden Snaar. v eiiü m n #1 Steen hof f straat 13a -15, Soest Telefoon 12132 Sinds vorige week is het herdenkings monument voor de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog bij Braamhage officieel "geadopteerd" door de leer lingen van de klassen la en lb van de scholengemeenschap Eemland in Soest. Ter gelegenheid daarvan vond in de hal van de school een korte bij eenkomst plaats, waar o.m. een pla quette werd onthuld. De adoptie is een intiatief van de stich ting Februari 1941, die de herinnering aan het verzet tijdens de oorlog levend wil houden. Het project "Adopteer een monument" is met name gericht op de schooljeugd van 10 tot 14 jaar. De opzet is dat een school een plaatselijk gedenk teken "moreel" adopteert. Dat gebeurt met een drieledig doel: 1. de leerlingen vertrouwd te maken met de ontstaans geschiedenis van het monument en hen te leren begrijpen waarom zovelen hun leven opofferden voor de vrijheid; 2. hen meer inzicht te geven in de wezen lijke waarden van het begrip vrijheid; 3. hen inzicht te geven in historische en he dendaagse ontwikkelingen die - open lijk of sluipend - een bedreiging vormen voor de fundamentele waarden van de democratie. Het is verder ook de be doeling dat de leerlingen zich "gevoels matig" verbonden voelen met "hun" monument en dat naar buiten uitdra gen. De verbintenis tussen "Eemland" en het Braamhage-monument werd vorige week officieel door de overhandigiging van de bijbehorende documenten door de heer F.J.Douwes van de stichting aan Eemland-directeur W. van Es. Leerlin gen droegen een gedicht en een verhaal voor uit een bundeltje dat Soester scho lieren in 1965 hadden samengesteld. De heer Douwes vertelde een persoon lijk verhaal over zijn belevenissen in de oorlogsjaren, waarin een joodse mede scholier een belangrijke rol speelde. '4 mei-school' Burgemeester Scholten - evenals wet houder Menne van Onderwijs en verte genwoordigers van het voormalig ver zet en het Oranje Comité bij de plech tigheid aanwezig - wees de scholieren erop dat er nog wel iets anders in het le ven is dan de school. "Gelukkig wel!," klonk het spontaan. "Straks staan jullie in de wereld. Sta ook dan een ogenblik stil bij de betekenis van het monument." Hij stelde met genoegen vast dat de s.g. Eemland vanaf nu een zgn. "4 mei- school" is en op die manier speciale aandacht wil schenken aan de herden king van de gevallenen. "Ik reken erop jullie op 4 mei om 8 uur ook bij Braam hage te zien," aldus de burgemeester. Hij wees er verder op dat veel mensen in de oorlogsjaren, toen ze ongeveer zo oud waren als de Eemland-leerlingen nu, veel hadden moeten doorstaan, zelfs het ergste. In dat verband las hij enkele citaten uit het dagboek van An ne Frank en bond de leerlingen op het hart de vrijheid van anderen te koeste ren, omdat zij dan zelf het meeste vrij zouden zijn. De heer Van Es riep de scholieren ten slotte op kritisch te staan ten opzichte van de mening van "mensen die de lei- Burgemeester Scholten onthulde de plaquette die in de hal van de school her innert aan de adoptie van het monu ment. ding hebben", of het nu ging om lera ren, politici, ouders of anderen. In dat verband wees hij op de indringende film "The Wave", die de scholieren die och tend hadden gezien. "Laten we niet de illusie hebben dat zoiets bij ons absoluut niet zou kunnen gebeuren," aldus de heer Van Es. Een bewoonster van de Aagje Deken laan stond vorige week tot haar verras sing oog in oog met een deurwaarder, die wegens het niet betalen van wegen belasting een bedrag van f 750 kwam invorderen. Die belasting was ze ver schuldigd voor een auto, die ze als on derpand had gekregen van een kennis uit Soest en die haar ten bewijze daar van de kopie van deel III van het kente kenbewijs had overhandigd. Bij onderzoek bleek dat deze kennis, een bewoner van de Vredehofstraat, de auto bij het postkantoor op haar naam had laten zetten, echter zonder haar daarvan in kennis te stellen. De wagen bleek overigens niet verzekerd te zijn. De politie zocht kontakt met de Rijks dienst voor het Wegverkeer, zodat de zaak in 't reine kon worden gebracht. Als u het over optimaal slaapcomfort hebt, gaat er niets boven een water bed, Zo'n bed zorgt niet alleen voor een perfecte lighouding en optimale bloedcirculatie, maar ook voor een betere, intensievere slaap. U hebt zelfs minder slaap nodig. Komt u eens langs bij de Bedderie Specialisten doe uw wervelkolom een plezier! DE BEDDERIE SPECIALIST WEET ALLES OVER EEN GEZONDE NACHTRUST. Soesierbergsestraai 37 - Soesi - Tel. 13097

Soester Courant | 1987 | | pagina 11