\R 5 !8?°< i n 1250 fflÖ J 3)artliuitfm ^jehannes^ ,Sspora 5.251 m sn m De Buitenplaats krijgt ook buiten plaats 190 't Zwaantje 3 LANS IPOO Kj 1EBUROÏÏ llant V 660 SLAGERIJ DUWEL IE WOENSDAG 6 MEI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 13 «OES^ rDIJK B.V. lanbiedinq U i 8 MEI U kruidenier p. roen ilillll :er 1.11365 RMT 38 steren 4ELS ard obby uw N; ING N FERIAAL M U1CI O p 10 Mei, Moederdag Rien Griffioen en Marja Luth van hotel/pension nog steeds enthousiast Speciaal voor Moederdag: KIP-KERRIE BOTERMALSE BIEFSTUK 250 gram GEPANEERDE SCHNITSELS 100 gram FONDUE- en GOURMETSCHOTELS Feestmarkt Jenaplanschool De Regentuuter Restaurant 'Up With People' op 12 mei in Expohal Bussum Zaterdag 9 mei: Landelijke Fietsdag ook in Soest HET WITTE HUIS Voor alle VADERSdie zondag MOEDER willen verrassen is hier ons telefoonnummer 13 807 RESTAURANT Banketbakker Jos Hendricksen uit Baarn maakt Limburgse vlaaien in eigen zaak 'Kleurders' in de prijzen bij Super Van Doorn iïiiiliï&imï: TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderiwocft voor doe-het-zelvers Potterie voor tuin en balkon (deel 2) Centrale verwarming Soest door Arie Wandelaar 55-18850 761 HD Soestdijk N 5-12212 SOEST U 4/16655 V\ Ie verwarming ateur 'ishi of ision of srmijn of ur, kortom vice bent u ouwbare Li I I i Nostalgie mag! Waarom zou een mens niet idealiserend mogen terugverlan gen naar een tijd die geweest is? Jood se mensen weten nostalgie schitterend tö) verwoorden. "Wie zal er na mijn dood kaddisj (zand er over) voor mij zeggen?" Naarmate Moederdag nadert, zondag a.s. is er weer een aflevering van, krijgt Arie met nostalgische gevoelens te maken. Niet dat hij er bewust naar op zoek is. De wereld om hem heen zorgt ver wel voor dat het fenomeen Moeder dag in stand wordt gehouden. Om te beginnen zijn er de bossen folders en kranten waarin ons te verstaan wordt gegeven dat we moeder op die ene dag van het jaar niet mogen vergeten, waarna we vervolgens kunnen kiezen uit bloemen, lekkere luchtjes en dozen ;bonbons. Commercie, de zwarte Piet van een mooi feest. Want een mooi feest is en blijft 't in Arie's herinne ring. Zijn moeder sprak slechts een keer in het jaar onwaarheid. De dagen die aan i|Moederdag vooraf gingen. Zolang als Arie haar gekend heeft vond ze 't hele gedoe absolute onzin. We moesten on ze centen maar in onze zak houden. Het leven was immers toch al duur ge noeg. En, voegde ze er met goed ge- speelde stelligheid aan toe, ik zou niet weten wat ik aan jullie zou moeten vragen. Ik heb immers alles al. Voor haar bestond het begrip "alles" uit een echtgenoot, kinderen en kleinkinde- ren. De rest was voor haar bijzaak, la ten we zeggen betrekkelijk. Wat zij jaarlijkse onzin vond probeer den kinderen en kleinkinderen zinvol té maken. Ze moet 't vooraf altijd ge weten hebben. Het was namelijk geen toeval dat er die Moederdag-zonda gen meer vlees in de pan zat dan op an dere dagen. Ook Arie's vader had een angeboren gevoel voor wat er op loederdag verwacht kon worden. De slijter bezorgde goed gevulde kratten en wat sterker spul. Daar zaten we dan met z'n allen. In een veel te kleine huiskamer werden de glazen gevuld, iwamen de speelkaarten op tafel en noesten in de keuken aardappelen lijgeschild en blikken appelmoes en I doperwten worden opengetrokken. Wanneer we tenslotte vertrokken lie ten we haar achter in een met bloemen gevulde kamer en dozen bonbons die tanooit zouden worden geopend, omdat ie het "zonde" van de veel te mooie dozen vond. Het werden herinnerin gen voor de dagen die na Moederdag volgden en waarmee het voor Moe ders zo goed leven is. Een soort geluk dat niet en nooit te koop zal zijn. Onlangs, het had met het onderwerp Moederdag niets van doen, hoorde Arie iemand zeggen: "Het is vreemd, maar pas als ZE er niet meer is, weet je wat je mist." Een opmerking die voor meer dan een uitleg vatbaar is. Wanneer de aandacht die men aan een loeder schenkt zich beperkt tot Moe derdag - een verjaardag en nog een handjevol feestdagen dan zal het ge mis later niet alleen verdriet maar vooral pijn veroorzaken. Kansen om haar tijdens d'r leven aan dacht en genegenheid te tonen gingen verloren en zullen zich na het verschei- r den niet weer aandienen. Daarentegen wordt het verdriet over 't er niet meer zijn aanmerkelijk ver zacht, wanneer je na zelfonderzoek kunt vaststellen dat degene die je mist ook buiten Moederdag en de traditio nele feestdagen de warmte kreeg waarop ze aanspraak maakte. Wellicht dat Moederdag mede is uit gevonden om mensen daaraan te her inneren. Merkwaardig, wat Arie betreft zelfs betreurenswaardig, het gegeven dat de dag van a.s. zondag zich beperkt tot wat hij noemt natuurlijke Moeders. Arie kent in zijn omgeving vrouwen die het predicaat Moeder niet hebben, maar het in de meest positieve zin van het woord dubbel en dwars verdienen. Neem bijvoorbeeld die verpleegster. Een leven lang dienend en zorgend voor duizenden mensen. Vandaag uit gediend en vergeten. Of de vrouwen die bewust voor een ongehuwde staat kozen omdat ze het als een morele verplichting voelden thuis voor een vader of een moeder te zorgen. Moederdag, ze komen niet in het stuk voor. Mensen die Moeder- en Vaderdag verafschuwen, omdat ze hun ouders door oorlogs- en andere omstandighe den niet of nauwelijks gekend hebben. U begrijpt waarschijnlijk al waar Arie in dit "Rondje Soest" heen wil. Moe derdag niet overboord zetten, omdat de commercie de meest belangheb bende is. Vieren dus. Het begrip Moeder niet te eng nemen, maar verruimen naar wie er op andere gronden en gevoelens ook voor in aanmerking komen. Zondag 10 mei: Maak er iets moois van. ARIE WANDELAAR Het aanzicht van De Buitenplaats zal binnen enkele weken volledig zijn ver anderd. Een terras en een aantal par keerplaatsen worden de nieuwe buren van het hotel/pension aan de Burge meester Grothestraat, dat voor het tweede achtereenvolgende jaar wordt geëxploiteerd door Rien Griffioen en Marja Luth. "In het eerste jaar zijn we met het aantal iets boven de prognose uitgekomen. Nu moeten we tien pro cent meer halen dan in 1986, en on danks een rustige winter komen we ook aan die planning toe," vertelt Griffioen, die beaamt dat er voor hem en zijn levensgezellin en partner geen reden tot klaagzang is. Aan de rechterzijde van De Buiten plaats komen vier nieuwe parkeerha vens voor de gasten. Daarvoor zal een zitkuil moeten plaatsmaken, maar Rien en Maija zoals ze zich het liefst zien ge noemd, hebben nog voldoende ruimte aan de zijkant over voor een met een natuurlijke grens afgebakend terras voor de aanbidders van een rustige zit hoek. Tussen de nieuwe parkeervoor ziening en het hotelpand komt ook een nieuw terras, dat vanaf de weg zichtbaar is. "Vaak zoeken de mensen tussen vijf en negen uur 's avonds naar een overnach tingsadres. Dan staat de straat hier meestal vol met auto's, zodat de men sen doorrijden. En ze stoppen dan niet meer om nog eens tweehonderd meter terug te lopen. De aanleg van de par keerplaatsen gebeurt dus om practische redenen. De nieuwe zithoek heeft een tweeledig doel: het zal ongetwijfeld een verbetering van het aanzicht beteke nen, en in de zomermaanden willen we het als terras exploiteren. Nu hebben voorbijgangers nog een drempelvrees omdat ze vanaf de weg het terras niet kunnen zien. Bovendien, als mensen op het terras zitten willen ze de straat zien," zegt de eigenaar van De Buiten plaats, waar deze week de werkzaam heden beginnen, die voor Hemelvaarts dag moeten zijn afgerond. 'Gekkenhuis' Ondanks de uitwendige verbouwing bij het hotel met een capaciteit van mini maal 20 en maximaal 32 bedden, den ken Griffioen en Luth niet aan uitbrei dingen in hun logement. "We willen het echt met z'n tweeën blijven doen, al krijgen we hulp van Mariska (dochter (Kipfilet in heerlijke kerriesaus) even opwarmen en klaar. en verschillende soorten barbequevlees STEENHOFFSTRAAT 58 - SOEST TELEFOON 02155-12377 Uw specialist voor: SALADESCHOTELS - BITTER GARNITUREN en KOUDE BUFFETTEN Ruime parkeergelegenheid Sedert 1931 Uw slager! 'De Buitenplaats' aan de Burgemees ter Grothestraat. van Maija Luth-red.) en hebben we de beschikking over een oproepkracht. We zijn nog steeds even enthousiast als toen we vorig jaar begonnen. Logisch ook, want het gaat goed. We zitten met de overnachtingen boven de prognose, die voor vijf jaar is vastgesteld. De meeste mensen komen via benzinesta tions, terwijl we daarnaast een goede verstandhouding hebben met de res taurants, die de mensen naar ons door verwijzen. Uit de reacties van de gasten blijkt ook dat men ons in Soest leert kennen. De plaatselijke bevolking stuurt de mensen ook meer naar ons toe. Tijdens de paasdagen was het een 'gekkenhuis'. We hebben meer dan dertig mensen moeten doorsturen. On der de gasten bevonden zich mensen die eerst een nacht in de auto hadden geslapen. Er komen hier veel lieden die voor zaken in Soest zijn en bij ons loge ren. De toeristen verblijven één nacht bij ons of langer, al naar gelang hun vakantieplannen. Veel Duitsers slapen bij ons en maken van hieruit dagtochten naar Amsterdam en andere plaatsen. Wat dat betreft zitten we gunstig in Soest. Ja, het gaat goed," vullen Rien en Maija elkaar aan. Gasten, die ooit op de bonnefooi bij het hotel op basis van halfpension aanbelden, komen regel matig terug, en dat betreft ook buiten landers. Een blik in het gastenboek leert voldoende over de tevredenheid waar mee zij De Buitenplaats na één of meer overnachtingen verlaten, en Rien en Maija krijgen uit het plaatselijke be drijfsleven veel positeve reacties met betrekking tot de huisvesting van de za kenrelaties. Langzaam maar zeker is hotel De Bui tenplaats een begrip aan het worden in Soest. Voor de locale bevolking zal dat nog meer te merken zijn zodra het nieu we terras is gerealiseerd. Dan heeft De Buitenplaats ook buiten plaats. Op woensdagavond 20 mei a.s van 7 tot 9 uur, wordt er op de Jenaplanschool De Regentuuter, Weegbreestraat 104 te Soest een feestmarkt gehouden. In ver schillende lokalen van de school zullen door de ouders en kinderen van de school allerlei artikelen worden aange prijsd. Er wordt een rommelmarkt ge houden en in de centrale ruimte van de school zal het rad van avontuur draaien met de mooiste prijzen. Ieder is van har te welkom op deze feestmarkt. MOEDERDAG - MENU OFWEL MENU OP DE DAG VAN HET JAAR VOOR DE VROUW COCKTAIL "MATERNEL" cocktail van kip, mandarijn en selderie met cocktailsaus of naar keus JAMBON DARDENNE ardenner ham met meloen CONSOMMÉ ARGENTEUIL heldere verse aspergesoep SORBET AU CASSIS verfrissing met cassiskleur BEEFSTEAK A LA STROGANOFF biefstuk met stroganoffsaus diverse groenten en aardappeltjes PARFAIT VANILLE AVEC FRAISES ET CHANTILLY vanilleparfait met aardbeien en slagroom couvertprijs f 44,75 Rademakerstraat 2 Soesterberg Telefoon 03463 - 1423 Reserveren aanbevolen De 'Up With People'-show, die al door acht miljoen mensen in 47 landen is gezien, wordt op dinsdag 12 mei in de Expohal in Hilversum opgevoerd. Om 20.00 uur begint deze internatio nale live-show. De Rabobank heeft ervoor gezorgd dat 120 jonge mensen uit 15 landen in 't Gooi zullen optre den. Miljoenen mensen hebben de energie ke groepen van 'Up With People' op te levisie gezien, zoals tijdens de Ameri kaanse voetbalkampioenschappen, Auf geht's los in Duitsland en de TV- show in Nederland. Tijdens recente rei zen verzorgde 'Up With People' optre dens op het Sint Pietersplein in Rome, op Corn Market Square in Belfast, in de arena van Valencia, het Muziek Con servatorium in Peking en in Venezuela. De deelnemers aan het 'Up With Peop- le'-programma zijn allemaal studenten tussen de 18 en 25 jaar oud. Dit jaar ne men ze deel aan de activiteiten van het unieke en leerzame programma. Elk jaar reizen de deelnemende studenten ongeveer 60.000 kilometer, en daarbij logeren ze bij 80 tot 100 gastgezinnen. Op die manier maken ze kennis met tal van culturen, talen en gewoonten. Door de speciale programma's in de steden die worden aangedaan, kunnen locale studenten met de jongeren van 'Up With People' meegaan tijdens bezoe ken aan ziekenhuizen, verzorgingste huizen en andere instellingen. Het pro gramma heeft als doel de jeugd inzicht te geven in de noden van de gemeen schap. Elk lid werkt mee aan de'dage lijkse planning, zoals promotie en tech nisch werk. Tienduizenden studenten hebben al deelgenomen aan 'Up With People'. Het werd in 1968 opgericht door J. Blanton Belk, die een educatief, niet- politiek en niet-religieus programma zonder winst-doeleinden voor ogen had. Per jaar stellen zich ongeveer 10.000 studenten beschikbaar. Daar van worden er 550 geselecteerd op ba sis van muzikaal talent en technische kennis, maar vooral ook op hun moti vatie, volwassenheid en aanleg om deel te nemen aan het zware programma. Nederlandse jongeren kunnen zich op 12 mei in Hilversum kandidaat stellen. Meer informatie daarover is te verkrij gen bij het promotieteam van 'Up With People'. De wereldwijde activiteiten worden bekostigd door de kaartver koop van de shows, platen, sponsoring, schoolgeld en giften. Het doel is jonge mensen leerzame er varingen te geven, die hen voorberei den op een snel veranderende wereld. Deze woorden van Belk gelden nog steeds. "De show is hun uitdrukking van hoop en enthousiasme voor de toe komst. Denk eens aan de mogelijkhe den als de studenten van China, de Sov jet LJnie, de Verenigde Staten en andere landen een jaar samen bij 'Up With People' doorbrengen. Misschien zal het bijdragen tot wederzijds begrip en res pect in de wereld. De kaarten voor de show in de Expohal op 12 mei zijn verkrijgbaar bij de Rabo bank en het VW-kantoor Gooi- en Vechtstreek: f 15, Meer informatie bij: Rabobank Naar- den-Bussum (tel. 02159-73455) en La ren (tel. 02153-87314). De Landelijke Fietsdag wordt dit jaar voor de veertiende keer gehouden en wel aanstaande zaterdag 9 mei. Ook Soest is weer het vertrekpunt voor een fietstocht van ruim 30 kilometer, die door de mooiste piekjes rondom Soest voert. De organisatie van de Landelijke Fietsdag is in handen van de ANWB, terwijl plaatselijk de V.V.V. voor het gebeuren tekent. Men kan tussen 9.00 en 13.00 uur star ten bij restaurant Bosch en Duin, Bos straat 80. De deelnemingskosten be dragen drie gulden. Uiterlijk 16.00 uur dient men terug te zijn bij het restau rant, waarna men de speciale Landelij ke Fietsdag-medaille of jaarteken in ontvangst kan nemen. Het is ook moge lijk de fietsroute nu al bij de VVV (Steenhoffstraat) te kopen, maar het kan ook op zaterdag 9 mei tussen 9.00 en 13.00 uur bij restaurant Bosch en Duin. Soest is één van de vele startplaatsen in ons land. Elk jaar blijkt weer dat veel mensen uit het hele land met de fietsen boven op of in de auto's naar Soest ko men en daar deelnemen aan de Lande lijke Fietsdag. Zaterdag 9 mei zullen dan ook weer honderden fietsliefheb- bers kunnen genieten van de mooie tocht, die door de Soester V.V.V. is uit gezet. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3788 HN Soest Telefoon (083) 17147* 14140 Telex 79479 nl PRINS HENDRIKLAAN 1 SOEST Banketbakker Jos Hendricksen uit Baarn op de Limburgse toer. Dat is ze ker niet teveel gezegd, want sinds kort heeft hij echte Limburgse vlaaien van eigen fabrikaat. "Je hoort zoveel mensen zeggen als je naar Limburg gaat: 'dat wordt lekker vlaaien eten', of 'neem er voor mij ook één mee. In deze omgeving zijn er veel soortgelijke vlaaien te koop, maar het zijn nagemaakte vlaaien. Wij hebben nu echte Limburgse vlaaien, die we zelf ge maakt hebben." Banketbakker Hen dricksen, die toch al bekend staat voor zijn lekkernijen, heeft wel het een en an der moeten doen voordat hij de zuide lijke vlaaien op de markt kon brengen. Een half jaar verrichtte hij research- werk, en mede door een echte vlaaien bakker in dienst te nemen is men er bij Jos Hendricksen in geslaagd een prima resultaat in de vitrines te krijgen. "Alle vlaaien zijn voorzien van een laag slagroom. Dat hoort gewoon bij dat verse fruit," vindt banketbakker Hen dricksen. "Ze zijn allemaal gegarneerd met onder meer nougat, witte en pure chocolade. Juist nu het zomerseizoen voor de deur staat leek het ons een goe de start om de vlaaien te presenteren." Met het oog op moederdag op zondag 10 mei lijkt het geen slecht idee om zich bij Hendricksen op de hoogte te stellen van de echte Limburgse vlaaien uit Baarn. Volgens de Baarnse banketbak ker springen de kruisbessen- en cassis- vlaaien eruit. In totaal heeft hij vijf ver schillende soorten. "Verrekte lekker," zegt Hendricksen over de samenstelling van de vlaaien, maar meer wil hij daar over niet kwijt. Tenslotte zijn het zijn Limburgse vlaaien, en bovendien alles wat van Hendricksen vandaan komt is goed. Zaterdag j.1. vond bij Super Van Doorn, de bekende supermarkt aan de Wiardi Beckmanstraat, de prijsuitreiking plaats van de grote kleurwedstrijd die onlangs werd gehouden. Van de tien tallen kinderen die een fraaie kleurplaat inleverden waren er vijf in de prijzen ge vallen. Bedrijfsleider J. Riemer en Ka rin Hom ontvingen de jeugdige win naars en hun ouders namens de firma Van Doorn met wat lekkers. Karin reik te vervolgens de prijzen uit. De hoofdprijs, een prachtige fiets, ging naar Lindsay van Alphen (6 jaar). De tweede prijs, een paar rolschaatsen, was voor Angélique van Hornsveld (9 jaar). Patrick Dazelaar (11 jaar) ging strijken met de derde prijs, een leren voetbal. Karin Hom (Super van Doom) te midden van de prijswinnaars van de kleurwedstrijd. Foto: Goos van der Wilt De vierde prijs, een "little pony", was voor Marleen van Willigen (4 jaar) en de vijfde prijs, een paar stelten, ging naar Maaike van der Starre (7 jaar). Behalve deze prijswinnaars dingen er nog drie andere Soester kinderen mee naar een prijs in de grote kleurwed strijd, georganiseerd door Unigro, een landelijke organisatie waarbij ook Su per Van Doorn is aangesloten. Hun na men zijn nog niet bekend; dat gebeurt binnenkort. De winnaars - in het hele land 80 - mogen een dagje naar de die rentuin. Hejje aal 'ezien daatter un haarstikke mooie paarkeerploats an 'elege is aach- ter ut V. V. V. ketoor? En daat zo moar effe in un poar doage tieds! Zellufs in ut goatepoadje laangest ut postketoor legt noeng glaad aasfaalt. 't Duurt aaltied meroakels laang op Soest veurdaatter argus de gaang in komt, moar as 't ééjn- moal bekeke is, daan kaang d'r gauw waat beure as 't mot. Daat zie je moar an 't nieuwe pliesiebe- ro. Moar ik loopt wel met spaanning aaf te waachte, waanneer deuze opelucht- staalling weer ope 'ebroke wordt veur gaasbuze of de P. U. E. M. of veur P. T. T. koabels, waangt doar ben ze nog aallus meejan 't mulle vlaak bie 'tpostketoor. Ongderlest woare ze bei ongs op Soest in un trottwoar de tegels opnieuw vlaak en straak an 't leige en un poar tientaalle meters d'r aachteran groeve ze ut kungstwaark net zo haard weer ope veur un koabel. Ik ben nogaal us weze kieke omdaa'k baar nieuwsgierig waas of de ploege mekoar zouwe inhoale en wie ut zouw winne, moar de koabels sleoge un aangdere stroat in en toeng haa'k de oardigheid ter aaf. En dit verhoal zit ik heul niet uut me duum tezuge, waangt ik het ok aallus 'ezien daazze nieuwe gaas buze in de grongd leje en de zoak weer netjes dicht moakte, woarnoaze weeran 'tgroave gonge om de ouwe buze d'r uut te hoale. En zo kaajje aaltied mooi waark houwe, je mottut aallenig effe overlegge, zaa k moar zeige. Noeng ik ut toch over kabels het, we kriege un koabelkraangt op Soest. Veur ming paart, moar zouwe ze daan 't heule daarp weer opesnieje? Daan begint de operoatie vaast en zeker bie 'tgemeeng- tehuus, waangt doar wordt ut meeste nieuws 'emoakt en daa's vlaak bie 't nieuwe paarkeeraasfaalt. En vaanmaarrege zaag ik un gaas werk nemer aal hongerig lope te kieke noar ut nieuwe glaadde aasfaalt. Ik zaal ut in de goate houwe, moar as ze toch goan groave, daan kaan 'k ut niet teuge hou we. De koabelkraangt goatover, om en veur Soest, dus ik doch daat de Soesder Cou rant ut an'eweze blaad waas om zich met die specioale klus te bemeuje en te helpe opstaarte, moar doar mot de ge- meengte zich eerst nog us over beroaje. Ze hoeve d'r geejn cengt veur te betoale, dus waat mauwe ze dan? De Soester Courant het zich aal zo 'n zestig jo are be zig 'ehouwe met ze eige daarp, dus daat liekt ming un dudelijke zoak. Aalge- meejn nieu ws, zo zaa 'k ut moar neume, daat hoeft veur ming niet. A jje de knerp- kaastanzet, daan kaajje per uur wel vier kere heure, waatter in de wereld beurt. En ut baarst vaan de rebrieke zo as: A achter ut nieuws, en veur en ongderen deur ut nieuws. En vergeet niet: Hier en nu. Bie ongs wordt daat daan: "Hieroen voortemeej. Ik zaal zien daa wwe ok nog waat tied re- server e veur un koabelteleaak kursus "Soesders," veur die inwoongders, die laast hebbe met ongs eige toaltje. En je kaang ok aal doaluk un poar vaas- te grote series anbieje. Ik denkt doarbie an: 't Soesder netuurbaad, kaampeer- ter rein Soestdune, de sportstichting en nog veul meer. Ajje 'tming vroagt, daan mo'k zeige, ge- meengte bekiek ut us en denk an me veurstelle. De heule ongderneming droagt de noam: "Hup Soest" en ik zaalaalle doa ge kieke of ter waat bie is veur HANNES VAN DE NENG. kantoor efficiency Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten Erik van Dorresteyn medewerker t Vaarderhoogt Vorige week heb ik een aantal belangrijke zaken ge noemd waar we rekening mee moeten houden bij de aankoop van kuipen of aardewerk potten voor de tuin of het balkon. Deze week wil ik het hebben over de be planting, die we kunnen gebruiken in onze potterie. Het is namelijk niet zo dat alles wat er leuk uitziet, bruikbaar is als potplant. We moeten ons bij het uit kiezen van kuipplanten afvragen hoe de bewuste plant er de rest van het jaar uitziet. Een plant die er bijvoor beeld alleen in het voorjaar zo'n 3 weken prachtig uit ziet en de rest van het jaar onaantrekkelijk is, is beslist ongeschikt om te worden gepromoveerd tot vulling voor onze bak of schaal. Een ander belangrijk aspect is de sterkte van de te gebruiken plant. Tere, gevoelige gewassen mijden we vanzelfsprekend, omdat die on der vrijwel alle omstandigheden tot teleurstelling lei den. Los van de vraag of een plant sterk of zwak is speelt ook het al of niet winterhard zijn een belangrijke rol. Planten als Oleander of Agave zijn erg sterk, maar niet winterhard, hetgeen dus consequenties geeft voor de winterbewaring. Dergelijke niet winterharde gewas sen waartoe ook de Laurier en bijv. de Stammargriet behoren, houden we 's winters het beste over op een lichte koele, maar wel vorstvrije standplaats. Deze planten gaan in verwarmde ruimten 's winters door met groeien; dit heeft een slappe ijle groei tot gevolg waardoor de plant sterk afneemt aan schoonheid. Maar laat ik eerst eens enkele concrete voorbeelden noemen van planten waar we doorgaans veel plezier aan beleven. Als we rondschouwen naar mogelijkhe den in winterharde kuipplanten dan stuiten we van zelfsprekend direct op de Buxus in al zijn vormenrijk dom. Buxus of palmstruik is de bekende wintergroene plant die zich werkelijk in alle denkbare modellen laat snoeien en buigen. Erg decoratief zijn bijv. de bol- en puntvormige gesnoeide struikjes die zich heel goed le nen voor de aanplant in potten. Veel plezier zullen we zeker ook beleven aan verschillende Euonymus of Kardinaalsmuts soorten op stam geënt. Heel goede wintergroene vormen zijn E. fortunei 'Sarcoxie' die groenbladig is en de geelbonte E. fort 'Canadale Gold. Een aantrekkelijke weliswaar bladverliezende kweekvorm is E. alatus 'Compactus'. De hulst of Ilex familie herbergt ook een aantal serieuze kandidaten voor bakbeplanting. Zowel stamboompjes als pyra- midale groeiwijzen zijn toepasselijk in groen en bont- bladige uitvoering. Van de bontbladige hulst is alleen de boerenbonte hulst 'Ilex aquifolium' 'Rubycaulis Aurea' goed winterhard. In de coniferen vinden we tal van decoratieve gewassen voor onze potterie. Taxus, Thuja, Pinus en Juniperus brengen een flink sortiment sterke planten voort die qua groeivorm, textuur en kleur garant staan voor veelzijdigheid. Enkele sterke en fraaie coniferen zijn Taxus baccata 'Fasigatia' en T. cuspidata 'Nana' een strakke zuilvorm resp. open struikvorm. In het Thuja of levensboomgeslacht on derscheiden we bijv. Thuja occidentalis 'Smaragd' een traaggroeiende fraaie pyramidevorm en T. occ. 'Tiny Tim' een perfecte bolvorm. Erg mooie pinussen voor potgebruik zijn bijv. Pinus cembra en de grilliger groeiende P. mugo Mughus. Juniperus comminus 'Hibernica' is de Ierse Jeneverbes met een zeer smal opgaande groeiwijze. Volgende week aandacht voor niet winterharde gewassen ter aankleding van onze buitenpotterie. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 kA

Soester Courant | 1987 | | pagina 13