tSchmtenmeiu fcmodof shOCK Echt Engels Porselein Speciaal voor Moeder Panorama Mesdag in gevaar! WOENSDAG 6 MEI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 15 \0MS ROYAL ALBERT te- QAinxi, Kop en schotel aanbieding „Summertime" 19.50 WEERD ourant ïatiebron est li Vreemdelingendienst Auto gekraakt 'Doorrijding' opgelost na vondst horloge Autokrakers aangehouden =Eg?ai!r^ii il VttM Van Arkel Instituut bestaat veertig jaar Bosje 'geschoond' bij milieu-actie Zaterdag 16 mei Rommelmarkt voor daklozen in Manilla Nieuwe fietstocht van rVN-Eemland Eén- en tweedelige japonnen. Ook combinatie sets. Ruit bouwkraan stuk geschoten Al te jeugdige bromfietsers gevat Gestolen auto tegen boom Inbraak Hees-kantine Auto vernield 'Koninklijke boom' bij Van der Huchtschool Tuinmeubels gestolen Automobilist in bos bekeurd Snelheidscontrole Laanstraat Actie!? Auto getroffen door vallende stenen ie leven SoV^ njede doelstelUn?00')' Me de voordeZng> <en bedragen f s/®'9 ilralie: Parklaan 98,3^ ENGLAND >ck 7 mei 21.00 ce" Andrei Andrei Tarkovski- ist, muziek: Wata- R et: Erland Joseph-1 >od, Allan Edwall »a Franzen e.a. aatste film vanTar-1 in december '8j f iar weinig films die als "The Sacrifice", reden dat de deze inCannesdrieprij- eciale juryprijs, de tionale kritiek (be- iese expressie en de turele boodschap), >ecomenische jury! 3 Sacrifice" is, zegt zigheid in onzecul- slijk bestaan". We nateriële zaken be- slijke ontwikkeling ns lijdt daaronder, Dm. Alleen het ge- >reekt. "The Sacri- laal (een parabel) der, die een uitweg wil verlossen van ïrnoorlog. Hij be- van alles en ieder- g dt en niet meer te ondergang van de akt. Schuurman 5.00 uur. i a.s. exposeert de Schuurman aqua- rven bij Artishock idse kunstenaar is ie Flevoland geen onder andere zijn schappen van de schappen te zien, olieverf, maar dit dschap. De kleu- i van onderwerp: >tilleven.Ronakid opleiding aan de eldende Kunsten posaeerde op tal land onder ande- lmere, Lelystad, nendaal en Laren deel aan de Salon tre Internationa- an in Parijs. De 'Gekkenwoud' in kreeg veel be enten gecombi- werden uitge- stichting voor li- Amsterdam, ns werk van Ro- ongesteld in het unsthandel Ina ld Trade Centre idag 10 mei a.s. expositie duurt :n is op zaterdag ïn van 15 tot 17 /estigd aan de oest. HORLOCER - JUWELIER - OPTIEK IESTERBERGSESTRAAT 26 - SOEST - TELEF. 02155-12982 i van der Wilt kpacl woont, is tarnaast zeven '.en veel (oude) De grote op- •ndheid van de id zijn. Overl- rig huwelijks- gelijktijdig. I In verband met de op handen zijnde I verhuizing naar het nieuwe politie- I bureau aan de Dalweg is de Vreem- I delingendienst van de Soester poli- I fie gesloten van 13 tot 18 mei. Tot 113 mei is de Vreemdelingendienst (aan de Steenhoffstraat) uitsluitend geopend van 08.30 tot 11.00 uur. The Alien Registration Office in Soest is going to move to the new policed building, located at Dalweg 42. In connection with this the Alien Registration Office will be closed from 13 through 18 May. From the lst through the 13th of May, the Office is opened only from 08.30 till 11.00 hour. Dl -Juyuru. Dalweg 42 numaraya ta- sinmamiz dolayisi ile yabancilar po- lisi 13/5/87 den 18/5/87 ye kadar kapalidir. 1 ile 13 mayis arasi ya bancilar polisi sabah saat 11 e ka- dar aciktir. Voor de zoveelste keer heeft vorige week aan de De Beaufortlaan in Soest- duinen een autokraak plaatsgevonden. Ditmaal moest de auto van een 64-jari- ge Engelsman het ontgelden. Er werd een ruit vernield. De buit bestond uit een polstasje met een paspoort, chè- ques, een portefeuille met 25 Engelse ponden en 10 gulden, alsmede wat per soonlijke papieren. Ëen 38-jarige bewoner van de Draailier hoorde vorige week een doffe klap. Toen hij buiten een kijkje ging nemen zag hij dat zijn auto was aangereden, vermoedelijk door een bromfietser. De wagen liep schade op. De eigenaar trof op de grond in de buurt van zijn auto een goudkleurig herenhorloge aan, dat naar zijn oordeel afkomstig moest zijn van de dader. )iezelfde avond nog meldde zich aan het politiebureau een 36-jarige Soester, die vertelde dat hij 's middags op de Draailier tegen een auto was aangere den. Volgens hem was daarbij geen schade aangebracht, maar wel had hij zijn horloge verloren. De man meldde zich nog tijdig, stelde de politie vast, zo dat hem niet verweten kon worden dat 'hij was doorgereden zonder zich be kend te maken. De eigenaar en de ver oorzaker werden met elkaar in kontakt gebracht, waarbij werd afgesproken dat de schade onderling geregeld zou wor den. Na een telefoontje van een bewoner van de Johannes Poststraat heeft de politie in de nacht van maandag op dinsdag drie jongemannen uit Soest, van resp. 17, 18 en 19 jaar aangehouden op ver denking van pogingen tot diefstal van of uit auto's. Aanvankelijk had de getuige een jongeman zien lopen op het par keerterrein. De politie trof bij onder zoek twee anderen aan, die in het bezit waren van een schroevedraaier, een zaklamp en andere attributen waarvoor ze geen bevredigende verklaring kon den geven. Even later konden de poli tiemannen de derde, die voldeed aan het eerder opgegeven signalement, in de kraag vatten. Ze werden overge bracht naar het bureau. Het onderzoek wordt voortgezet. Adviesprijsf498r f 325,-bicolour Adviesprijs f420r f 295,-bicolour DIAMANTAIR JUWELIER Van Weedestraat 145. SoeslTel. 20670 Laanstraat 18, Baarn Tal. 15937 Het Van Arkel Instituut aan de Hel- lingweg bestaat 40 jaar. De medewer kers en de kinderen van het opvang centrum zullen dit in de week van 13 tot en met 20 juni uitbundig vieren. In die week zullen verschillende activitei ten worden gehouden, waarin de Soes ter bevolking uitstekend kan participe ren door mee te doen of te komen kij ken. De festiviteiten beginnen op zaterdag 13 juni met de (jaarlijkse) bazar/rom- melmarkt. Tussen 9 en 16 uur zijn dui zend-en-één' artikelen en goederen te koop in de diverse rommelkramen. Daarnaast worden enkele spelen geor ganiseerd voor 13 mei, zoals de Kop van Jut, het Rad van Avontuur, kruisboog- schieten en een krachtspel. In de rijden de zwaan kan een ritje worden gemaakt. Om 10 uur vindt de start plaats van de ballonnenwedstrijd. De verzender van de ballon, die het verst komt krijgt een prijs. De bekende actrice Carry Tefsen van onder meer Zeg 'ns AAA komt rond de klok van twee uur 's middags. Zij zal zich actief inzetten bij het Rad van Avontuur. Voor jongeren in de leeftijd van 6 tot en met 15 jaar begint om 19 uur de Van Ar kel Trimloop, waarbij leuke prijzen te verdienen vallen. De deelname kost twee guldén per persoon. Op vrijdag 19 juni wordt een straatthea ter/marktdag gehouden. Tussen vier uur en half negen worden optredens verzorgd door het kindertheater 'Tuur- lijk', een circus, een clown en een mime- speler. De bezoekers van deze bijzon dere dag kunnen meedoen aan paalklimmen, luchtkussenspringen en andere activiteiten. Tevens zijn er kra men ingericht, waar gekeken kan wor den naar volksschilderen, werken met textiel enz. Als klap op de bekende pijl wordt om half negen 's avonds vuur werk afgestoken. Bij alle activiteiten is iedereen van harte welkom het veertigjarig bestaan van het Van Arkel Instituut mee te vieren. Voor wat betreft de rommelmarkt kunnen de organisatoren best nog artikelen ge bruiken. Men kan de spullen naar het Instituut aan de Hellingweg 1 brengen of de goederen thuis laten ophalen. Dit kan worden geregeld via het telefoon nummer 17444. Voor meer informatie omtrent de viering van het achtste lus trum van Van Arkel kan men terecht bij de heer Phielix, tel 17444, toestel 31. De eerste schoonmaak-actie in het Jaar van het Milieu - aldus de Soester "mi lieuman" Chris Uiterwijk - vond vorige week plaats aan de A.P.Hilhorstweg in de Eempolder. Daar was een elzenbos je, dat voor tal van weidevogels een ideale schuil- en broedplaats is, behoor lijk verwaarloosd. Vijf jonge milieu-ac tivisten van het Van Arkel-instituut: Erik, Wim, Ronald, Albert en Wilfred, zetten zich onder leiding van "werk meester" Han Voerman op verzoek van Chris in voor de schoonmaakbeurt. Uit het bosje kwam een enorme hoeveel heid afval tevoorschijn, palen, glofpla- ten, zelfs oud meubilair, dat later door de gemeentereiniging werd afgevoerd. De vijf Van Arkel-leerlingen deden aan de actie mee in het kader van het tuin- project "Hortus", waarmee zij ervaring opdoen in buitenwerkzaamheden. Het project maakt deel uit van de afdeling dagopvang van het instituut. Chris' "eigen" IVN-werkgroep Bijltjes dag heeft in de afgelopen winter al een ander bosje onder handen genomen, aan de Melksteeg. Dat werd helemaal uitgedund zodat er weer plaats vrijkomt voor de onderbegroeiing. Het tweede project waarvoor hij de medewerking van de schooljeugd heeft ingeroepen betreft de groenwal aan de Vrijheids- weg, bij het industrieterrein. "Daar zit ook een heleboel rotzooi," aldus Uiter wijk, die deze acties een ideale manier vindt om de jeugd met de neus te druk ken op het belang van een "schoon" mi lieu. Wat hem betreft gaan er in de toe komst in Soest nog meer van deze acties plaatsvinden. "Al kreeg je de mensen maar eens zo ver dat ze allemaal hun stoep eens schoonvegen... Ik hoop dat er daardoor wat verandert." Uit het elzenbosje kwam een giganti sche hoop rommel tevoorschijn. Manilla telt 30.000 straatkinderen, die hunkeren naar aandacht. Tear Fund trekt er 3 nachten per week op uit om deze kinderen te bereiken. Deze jonge kinderen leven in deze enorme miljoe nen stad op straat, vaak onder enkele kartonnen platen, zonder familie, hoop of toekomst. Door straatevangelisatie en medische hulp probeert men deze kinderen te helpen. In de vroege och tend komt een teambus een warme maaltijd brengen. In speciale opvangcentra leert men hen opnieuw een beroep, waarmee ze ver der een toekomst op kunnen bouwen. De Stichting Tear Fund Nederland schenkt ook ruime aandacht aan water voorziening, landbouw- en veeteeltver beteringen, bouw van graanschuren, scholen en anderee opleidingsinstitu ten, opzet van kleinschalige huisindus trie en het verruimen van mogelijkhe den voor arbeidsplaatsen. Op zaterdag 16 mei tussen 11.00 en 16.00 uur organiseert tienerklub 'De Ankerplaats' van de evangeliegemeen te In de Ruimte een rommelmarkt voor dit geweldige projekt van de evangeli sche hulporganisatie. Op de rommelmarkt zijn allerlei dingen te vinden; van boeken tot aller hande elektrische apparatuur. Van kinder spelletjes tot tv's. De plaats: Klein En- gendaalweg 52, rondom het gebouw de Carp. Net op tijd - het is immers lente! - is de nieuwe, beschreven fietstocht van het IVN-Eemland in drukvorm versche nen. De route voert van Baarn door de Eempolders naar Eemnes en de Vuur- sche en vandaar via kasteel Groeneveld naar de bossen van de Vuursche en weer terug naar Baarn. Voor de geringe prijs van f 0,75 kan men het boekje met de fietsroute aan schaffen, waarin de tocht deskundig wordt begeleid. Wat er in polder en bos allemaal is te zien is verbazend! Ook over Baarn en Eemnes bevat het boekje ruime informatie. In het hart van het boekwerkje bevindt zich een routekaart en de overige pagi na's bevatten een heleboel interessante informatie over het gebied waar men doorheen fietst. Leuke en leerzame illu straties verlevendigen de tekst. Eemland is een zeer gevarieerd gebied, met de laag gelegen polders langs de ri vier, een weidegebied met spaarzame boomgroei, en de hoger gelegen gron den met de zandige bodem, die op de route voornamelijk is gebruikt voor bo- saanplant. De hele tocht heeft een lengte van ca. 20 kilometer en duurt, al naar gelang van het tempo, zo'n 2,5 tot 3 uur. Deze nieuwste uitgave van het IVN is, even als de natuurpadboekjes van de wan delroutes in de Zoom en op het Soester Hoogt, te koop bij de VW's van Soest en Baarn. Soesterbergsestr. 49a - Soest - Tel. 02155-23584 In het vorige weekeinde hebben onbe kende daders op het bouwterrein aan het Hazepad in Overhees de ruit van een bouwkraan vernield. De politie ver moedt dat de ruit zelfs werd kapot ge schoten met een windbuks. De opzich ter van het bouwbedrijf dat de eigenaar is van de bouwkraan stelde de politie op de hoogte. Op de Wieksloterweg heeft de politie maandagmiddag j.1. twee Soester kna pen, béiden 15 jaar, aangehouden die op onverzekerde bromfietsen rondre den, en dat nog wel zonder helm. De bromfietsen werden voor nader onder zoek in beslag genomen. De knapen kregen een proces-verbaal aangezegd. Aan de Monnikenbosweg trof de politie vorige week een auto aan, die tegen een boom was gereden. Onderzoek wees uit dat de auto het eigendom was van een inwoner van Amersfoort. Gezinsleden van de eigenaar verklaarden echter dat zij niet beter wisten of de auto moest op dat moment bij het station geparkeerd staan. De wagen bleek derhalve te zijn gestolen, concludeerde de politie. Onbekende daders hebben in het afge lopen weekeinde ingebroken in de kan tine van de voetbalvereniging Hees aan de Kooiweg. Ze kwamen het gebouw binnen door het forceren van een bo venlicht. In het inwendige werd het glas van een tussendeur vernield, waardoor men in de bestuurskamer terechtkwam. De buit bestond uit wat geld en de knop van een bierpomp. Een 32-jarige inwoner van Amersfoort deed maandag bij de politie aangifte wegens vernieling van zijn auto. Hij had de wagen neergezet aan de Zuiderweg in Soesterberg. Toen hij terugkwam stelde hij vast dat onbekenden het voer tuig behoorlijk hadden toegetakeld. Vermoedelijk met een steen waren deu ken geslagen in het dak, het kofferdek sel en de motorkap. Verder was de an tenne afgebroken en waren de ruiten vernield. Vorige week woensdag - een dag voor Koninginnedag - is het Gouden Huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard op een wel heel bijzondere manier gevierd op de Van der Huchtschool aan de Paulus Potterlaan. Daar werd op het schoolplein een jonge lindeboom geplant, met medewerking van de kleuters. De boom is een geschenk van het schoolbestuur. Bij de school aan de Li bel in Overhees werd een plataan geplant. Een paar kleuters zorgden voor de aanvoer van grond en water. "Een koninklijke boom," aldus directeur R. Molvande Van der Huchtschool. "Hij is nu nog kaal maar hij wordt vast heel mooi. De hele schoolbe volking schaarde zich om de jonge boom, die met het "Oranje bo ven, leve de kon inginop passende wijze werd ingewijd. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 'telefoon 14152 Privé: A. C. Post JohPoststraat 352 telefoon 21297 Op klaarlichte dag hebben onbekende daders vorige week aan de Birkstraat zes opklapbare tuinstoelen en een tafel gestolen. De meubeltjes stonden in de tuin achter een woning, waarvan de be woners even niet thuis waren. De eige naar stelde de politie op de hoogte. De politie heeft maandag j.1. in het bos van Pijnenburg een 22-jarige Soester aangehouden, omdat hij daar met een auto reed. De man kon geen aanneme lijke verklaring voor zijn overtreding geven en kreeg een proces-verbaal. De politie hield maandagmiddag een controle op de naleving van de maxi mum-snelheid aan de Laanstraat. Tus sen 13.00 en 15.00 uur passeerden 300 auto's de radar-apparatuur. Daarvan reden er 15 te hard; de top lag op 74 km/u. De hardrijders krijgen een bon. Gemeente Soest, hier ligt uw kans! Pak nu de hondepoep aan! Op de hoek van de Anna Paulownalaan en de Burgemeester Grothestraat vindt u een proefterrein(tje) en de werkhandschoenen liggen er al klaar... Een diepgaand onderzoek heeft aan getoond dat de kwaliteit van het we reldberoemde cirkelvormige schilderij van Hendrik Willem Mesdag ernstig heeft geleden. Het prachtige en op tisch zo suggestieve panoramadoek, met zijn gezicht op het Scheveningen van 1881, is in de meer dan honderd jaar dat het in museum Panorama Mesdag miljoenen mensen - van alle leeftijden en nationaliteiten - heeft be koord en gefascineerd, zodanig ver zwakt dat ingrijpende maatregelen dringend geboden zijn. Blijven deze achterwege dan wordt de kans op scheuring van het doek met de dag groter. Uit een onderzoek, o.l.v. het Centraal Laboratorium voor Onderzoek van Voorwerpen van Kunst en Wetenschap in Amsterdam, is namelijk gebleken dat de textielvezel door veroudering meer dan 75% van haar treksterkte heeft ver loren, terwijl de elasticiteit nagenoeg geheel verdwenen is. Het materiaal is in de loop van vele jaren bros geworden en mist bijgevolg de weerstand om een mogelijk geachte scheuring het meest waarschijnlijk aan de bovenkant, al waar de spanning in het 6 ton wegende doek het grootst is) binnen de perken te houden. Mocht een zwakke plek het be geven, dan gebeurt hetzelfde als met een oud Belgisch panorama, dat in 1971 door spontane scheuring onher stelbaar werd vernield. Een dergelijke catastrofe zou dan ook het definitieve einde van het PanoramaMesdag bete kenen. Op grond van veelzijdig deskundig ad vies heeft het bestuur uit deze constate ring de consequentie getrokken en be sloten alles in het werk te stellen om in de komende jaren een drastische res tauratie van het gigantisch grote rond- zicht van Mesdag mogelijk te maken. Het acht het immers zijn (letterlijk en fi guurlijk) dure plicht al het mogelijke te doen om dit unieke meesterwerk uit ons nationale kunstbezit voor het nage slacht te bewaren. Voorstudies hebben aangetoond dat het om een kostbare restauratie zal gaan. Er moeten 15 m hoge steigers worden gebouwd die het doek, voor en achter, volledig bereik baar maken. Het versterken van het doek en van de ophanging is zeer ge compliceerd en vereist een uiterst zorg vuldige voorbereiding en behandeling. Het schoonmaken van het linnen, het consolideren van de verflaag en de schilderkundige restauratie vragen zeer veel tijd en grote zorg. Verder moet de rotonde, waarin het doek hangt, wor den geklimatiseerd terwijl de koepel van glas moet worden voorzien dat ul tra-violette straling wegneemt. Vooral aan de versterking van het doek zullen geavanceerde technieken te pas moeten komen. Indien de financiering van dit grootscheepse restauratie-project slaagt, dan zal met de uitvoering zeker drie jaren gemoeid zijn. Men zal zich afvragen of het Panorama Mesdag tijdens de restauratie zal wor den gesloten. Dit is beslist niet het ge val. Afgezien van het feit dat de uit een sluiting voortvloeiende inkomstender ving het project vrijwel onuitvoerbaar zou maken, worden de meeste werk zaamheden achter het doek verricht. Wat er t.z.t. vóór het doek gaat gebeu ren is voor de geïnteresseerde bezoeker bovendien de moeite waard om er ge tuige van te zijn. Een voorlopige raming wijst uit dat de kosten van de restauratie ongeveer f 3,5 miljoen zullen bedragen. Het Panorama Mesdag zelf zal, door al le beschikbare middelen daarvoor te re serveren, een substantieel deel daarvan voor eigen rekening nemen. Verder ligt het in de verwachting dat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een belang rijke financiële bijdrage zal leveren. Om het restauratieprogramma geheel uit te voeren, ontbreekt er dan nog een om vangrijke som geld die, naar vurig wordt gehoopt, deels gevonden kan worden bij andere overheidsdiensten, alsook bij culturele instellingen, het be drijfsleven en particulieren, vertrou wende dat ook aldaar de overtuiging bestaat dat het Panorama Mesdag, als een uniek kunsthistorisch monument uit de vorige eeuw, tot ver in de 21e eeuw behouden moet blijven. Indien het drukke bezoek uit binnen- en bui tenland, dat zich gelukkig ieder jaar herhaalt, als graadmeter mag worden genomen, dan lijkt daarin de bevesti ging opgesloten dat deze overtuiging door talloze bewonderaars van Mes- dags schepping wordt gedeeld. Een 21-jarige automobilist uit Soest, die maandagmiddag omstreeks 15.00 uur over de Birkstraat naar Amersfoort reed, kreeg onderweg de schrik van zijn leven toen van een hem tegemoetko mende vrachtwagen stenen vielen. Die kwamen op zijn voorruit terecht en ver oorzaakten grote "sterren". Ondanks de schrik wist de Soester de wagen op de weg te houden. De vrachtwagen was in middels uit het zicht verdwenen. De po litie verzoekt eventuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen.

Soester Courant | 1987 | | pagina 15