mrner? 'pakKie-an' 4dt KRJE Moederdag!! Bloemen en Planten haai je «i SUPER FLOWER l 1 Strater Gooi en Eemlander/Soester Courant: 'Samenwerking meewegen bij besluit kabelkrant' ■s herenmode Sobere herdenking gevallenen in Soest Koninklijke onderscheidingen uitgereikt VOOR EEN BLUE DENIM zogezien WOENSDAG 6 MEI 1987 Voldoende politieke ruimte voor heroverweging voorkeur Erepenning Soest voor G. Pasman Desch Mc Gregot 1 oormevjW Soesterbergsestraat 51 Soest - TRA! TE U R»C A TERING Kinderen of vaders koken op Moederdag! Le Saladier BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 Jeans mode N'eUWeWe9 'Fout,' zei de poes VEILINGVERS en „SUPER" VOORDELIG VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST Makelaardij o.g. 16151 Soesterbergsestraat 79 - Soest Abonnement per halfjaar f 12 Buiten Soest per halfjaar f24, Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG 65e JAARGANG NO. 36 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 De directies van de Gooi en Eemlati- der en de Soester Courant hebben het gemeentebestuur van Soest vorige week ook officieel op de hoogte ge steld van de samenwerking tussen bei de uitgeverijen met het oog op de uit gifte van een kabelkrant in Soest. Die samenwerking heeft inmiddels defini tief gestalte gekregen. De beide direc ties zijn van mening dat door deze combinatie de kwaliteit en de conti nuïteit van de kabelkrant optimaal kan worden gewaarborgd. Zij hopen dat de samenwerking bij de besluit vorming alsnog in beslissende zin zal worden meegewogen. Vorige week vond in hotel Van den Brink al een presentatie plaats, waar een groot aantal raadsleden kennisnam van wat het "produkt" kabelkrant straks moet gaan voorstellen. De direc ties kondigden tijdens deze bijeen komst aan dat de raadsleden nog nader schriftelijk zouden worden geïnfor meerd. Dat is inmiddels gebeurd. In de brief worden de argumenten op grond waarvan het gemeentebestuur ter zake van de kabelkrant ten gunste van de combinatie Gooi en Eemlander/Soes ter Courant zou kunnen kiezen nog eens op een rijtje gezet. Er wordt o.m. gewezen op het feit dat de Soester Courant tot dusver niet in de beschouwingen is betrokken, terwijl zij reeds 61 jaar "een belangrijke en alom gewaardeerde functie in de Soester ge meenschap vervult". Gewezen wordt ook op de mogelijkheid dat nu twéé van de drie in Soest verschijnende dag- en nieuwsbladen de uitgifte van de kabel krant kunnen verzorgen, waaronder "de meest 'eigen' krant van Soest", als mede op de zeer goede informatiekwa liteit, omdat beide plaatselijke redacties bij de nieuwsvoorziening worden be trokken. "De redactionele inhoud van de kabel krant zal worden verzorgd door de redacties van beide bladen. In de kabel- krant-samenwerking zal de Gooi en Eemlander zorgdragen voor de techni sche voorzieningen, terwijl de Soester Courant de acquisitie van de reclames pots bij de Soester bedrijven zal verzor gen." In de brief wordt ook het werkge legenheidsaspect aangeroerd, evenals het feit dat de kabelkrant in deze vorm al over een of twee maanden zou kun nen starten. Verder wordt vertrouwen Sinds 1946 mede-organisator 4 mei-herdenking De heer G. Pasman uit Soest is vorige week door burgemeester P. Scholten onderscheiden met de Erepenning van de gemeente Soest. De heer Pasman kreeg het ereteken als blijk van grote waardering voor zijn inzet, gedurende meer dan 40 jaar, voor de herdenking van de gevallenen op 4 mei in Soest. Burgemeester Scholten overhandigde de heer Pasman de penning tijdens de bijeenkomst in de scholengemeenschap Eemland, ter gelegenheid van de "adoptie" van het monument door de beide eerste klassen van deschool. Dit jaar is de heer Pasman voor het laatst actief betrokken bij de herdenking; van af 1946 heeft hij daarin zijn bijdrage geleverd. Burgemeester Scholten noemde hem "één van die stille mensen" die op de achtergrond een vooraanstaande rol spelen. "Vraag hém eens hoe het in Ne derland was in de oorlogsjaren," riep de burgemeester de scholieren toe. De Erepenning, aldus de heer Scholten, wordt alleen op heel bijzondere momen ten uitgereikt aan mensen die zich voor anderen in Soest op buitengewone wijze verdienstelijk hebben gemaakt. De heer Pasman zelf sprak een kort dankwoord, waarin hij de leerlingen op riep het monument aan de Inspecteur Schreuderlaan - "nu een stukje van jul lie" - goed "in de peiling" te houden. Hij wees erop dat onverlaten het monu ment onlangs nog hadden beklad met moeilijk te verwijderen verf, zij het aan de achterkant, en vroeg de Eemlanders zich deze zaken aan te trekken. FotoHerman van Dam Ik had een goudvis, 't is een tijdje geleden, dat diertje was altijd tevreden. In zijn aquarium hoorde je altijd mmmm mmmm Het was kennelijk van glas van Van Eden. Ingezonden door vdM. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! uitgesproken in de samenwerking tus sen beide uitgeverijen. Vanavond (woensdag 6 mei) vergadert de raadscommissie Bedrijven over het voorstel van het College, dat inmiddels een voorkeur heeft uitgesproken voor de kandidatuur van uitgeverij Onnes (Amersfoortse Courant etc.) als uit geefster van de kabelkrant. Ten tijde van de voorbereiding van het raads voorstel was de samenwerking van de Gooi en Eemlander met de Soester Courant echter nog niet bekend. De beide directies hopen dan ook dat de gemeenteraad, die op 21 mei definitief beslist - de mededeling in het door On nes uitgegeven advertentieblad Soest Nu van vorige week ("Onnes gaat ka belkrant Soest verzorgen") is voorbarig - anders zal besluiten. Ook de verantwoordelijke portefeuille houder, wethouder Ries van Logten- stein (CDA), heeft voor een besluit ten gunste van de Gooi en Eemlander/ Soester Courant-combinatie voldoen de politieke ruimte, gezien het feit dat in het raadsvoorstel wordt gerept van "niet zwaarwegende factoren" die de voorlopige keuze van B. W. hebben bepaald. Op zuiver politieke gronden zou een heroverweging van die voor keur dan ook niet behoeven te stran den, zo meent men in welingelichte kringen. De jaarlijkse herdenkingsplechtig heid, die maandagavond 4 mei plaats vond bij het monument bij Braamhage aan de Inspecteur Schreuderlaan, is bijgewoond door naar schatting een kleine duizend inwoners van Soest - zeker minder dan vorig jaar, maar het nogal gure weer zal daaraan ongetwij feld debet zijn geweest. De bijeen komst had ook dit jaar een sober ka rakter. Het Soester mannenkoor Apollo onder leiding van Gerard van de Schepop zong na de gebruikelijke twee minuten stilte het lied "Ecce, quomodo moritu" van J. Héndl, waarna de beide bekende coupletten van het Wilhelmus, door Apollo opvallend laag ingezet, door ve len werden meegezongen. Burgemeester P. Scholten legde vervol gens namens het gemeentebestuur en de gehele Soester bevolking de eerste krans aan de voet van het monument, bijgestaan door twee verkenners van de Palts- en Eemgeuzen. Namens het voormalig verzet werd daarna een bloemstuk gelegd door de heren A. Reehorst en R. Hoogenboom. Ook de heren B. van der Linden en J. Hilhorst, vertegenwoordigers van het Oranje Comité, betraden het monument met een bloemstuk. De officiële kransleg- Foto: Goos van der Wilt ging werd tenslotte afgesloten door twee leerlingen van de eerste klas van de scholengemeenschap Eemland, Diana Wijnen en Dennis Lanphen. De school heeft het monument sinds vorige week officieel "geadopteerd". Daarna zette - op aanwijzing van de heer G. Pasman, die voor het laatst bij de organisatie betrokken was en daar voor vorige week werd begiftigd met de Erepenning van Soest - zich een stoet in beweging van honderden individuele burgers die bloemen bij het monument achterlieten. Burgemeester P. Scholten heeft vorige week woensdag in de trouwzaal van het gemeentehuis vier inwoners van Soest - "verdienstelijke medeburgers" - de versierselen uitgereikt behorende bij hun koninklijke onderscheiding. De heren A. de Visser (De Genestet- laan) en J.D.Smit (Schoutenkamp weg) werden benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; de heren W. van der Leij (Van Hamelstraat) en B J. van der Linden (Oude Utrechtse- weg) kregen de eremedaille, resp. in goud en in zilver, behorende bij de Or de van Oranje-Nassau. De féestelijke plechtigheid werd bijge woond door familieleden, vrienden en bekenden van de gedecoreerden. De heer De Visser arriveerde nadat burge meester Scholten al begonnen was met de uitreiking, omdat hij diezelfde och tend uit Amerika terugkeerde. Met grote spoed was hij door de douane ge loodst, zodat hij nog juist op tijd kwam om de onderscheiding in ontvangst te nemen. Burgemeester Scholten noemde de vier onderscheidenen een kleine afspiege ling van de Soester samenleving, af komstig uit alle lagen en hoeken van de maatschappij, die zich op verdienstelij ke wijze hadden ingezet, ook op plaat sen waar dat soms niet of nauwelijks op valt. In dat verband deed hij een drin gend beroep op de bevolking hem te in formeren over eventuele kandidaten voor een onderscheiding. "Met z'n al len weten we meer dan ik alleen; we moeten de mensen vinden die er recht op hebben," aldus de heer Scholten. Hij stelde vast dat er veel meer mensen moeten zijn die dat recht toekomt en die zich in stilte voor anderen inzetten. Ook de echtgenotes van de gedecoreerden betrok hij in de hulde. "Het zou aardig De gedecoreerden gingen na afloop gezamenlijk met hun echtgenotes en burgemeester Scholten op de foto. zijn als ook voor hen een medaille be schikbaar werd gesteld." De dames kre gen in plaats daarvan een fraai boeket. Burgemeester Scholten wees er verder op dat de uitreiking op de dag voor Ko ninginnedag nog eens het verband leg de met de koningin, het symbool van de eenheid van ons land. "De koningin heeft 't besloten," aldus de burgemees ter, "en dat geeft extra glans aan deze onderscheidingen. Als eerste reikte hij de onderscheiding uit aan Ben van der Linden Sr., sinds 1935 slijter-wijnhandelaar in Soest, die sinds de bevrijding onafgebroken een met hulp van plezier voor minstens twee. Reserveer uw bestelling. Binnenkort zijn onze aspergespecialiteiten ook weer verkrijgbaar. Openingstijden: dagelijks van 10.00-20.00 uur - zondags van 15.00-20.00 uur 's woensdags gesloten F.C Kuyper straat 3 3761 EG Soest Tel:02155-24664 werkzaam aandeel heeft gehad in de or ganisatie van Koninginnedag. Ruim 40 jaar is hij bestuurslid van het Oranje Comité. "We kennen hem in Soest al ja ren als een mensvriendelijk man," aldus de burgemeester. "Zulke mensen heb ben we nodig in de maatschappij." Van der Linden richtte in 1955 de ac cordeonvereniging Animato op en was van 1939 tot 1967 geheel belangeloos koster-suisse van de r.k. kerk aan de Willibrordusstraat. "Een bekende per soonlijkheid, die door zijn diverse acti viteiten veel voor de Soester bevolking betekent," aldus de heer Scholten. In de tweede plaats speldde de burge meester de heer W. van der Leij de on derscheiding op. Sinds 1948 is deze voorzitter van de afdeling Soest van het CNV, sinds 1979 penningmeester van de subdistrictsraad, sinds 1957 voorzit ter van de protestants-christelijke be grafenisvereniging. Bovendien was hij 13 jaar lid van de commissie van beheer en 12 jaar ouderling van de gerefor meerde kerk van Soest. Vanaf 1932 tot 1953, met een onderbreking in de oor logsjaren, was hij lid van de Ned. Chr. Beambtenbond, vanaf 1953 lid van de Grafische Bond CNV. Tot 1981 werkte hij bij drukkerij De Boer in Hilversum. De heer Van der Leij was tevens 25 jaar lang bestuurslid van de ARP in Soest. "Iemand voor wie idealen veel beteke nis hebben," zo schetste burgemeester Scholten de heer Van der Leij. De heer Smit heeft een lange staat van dienst in de koopvaardij achter de rug, nadat hij als jongeman drie jaar onder zeer slechte omstandigheden in diverse Jappenkampen bij Medan doorbracht. Hij begon zijn zeemansloopbaan bij de Stoomvaartmaatschappij Nederland als stuurmansleerling in 1949 en door liep alle stuurmansrangen tot het gezag voerderschap bij Nedlloyd. Hij speelde een belangrijke rol bij de introductie van nieuwe vervoerstechnieken, zoals de roll-ón/roll-offschepen. Op sociaal gebied maakte hij zich sterk voor zijn Foto: Herman van Dam bemanning en was o.a. zeer attent dat geen slordigheden van anderen werden doorbelast aan zijn bemanning. "Een volk dat niet in staat is zijn eigen rom mel op te ruimen gaat ten onder, was uw lijfspreuk," aldus de burgemeester. Sinds mei vorig jaar geniet de heer Smit van zijn pensioen. De heer De Visser is directeur/uitgever van Bosch Keuning in Baarn, waar hij in 1946 in dienst trad als assistent op de redactie. Hij ontwikkelde zich in de richting van het uitgeversschap en werd in 1968 tot directeur benoemd. Zijn ac tiviteiten hebben zich uitgestrekt over diverse gebieden van het boekenvak, o.a. ook op dat van Friese uitgaven. De heer De Visser is Fries van geboorte. Als bestuurslid van verschillende orga nisaties, o.a. als voorzitter van de Kon. Ned. Uitgeversbond, heeft hij zich voor het boekenvak buitengewoon verdien stelijk gemaakt. In Soest was hij in de zestiger jaren. o.m. actief als jeugdou- derling van de hervormde gemeente en door Gerard Paul Nog voordat de dierenarts onze poes een zachte dood bezorgde (het beestje kon van ouderdom amper meer op z'n pootjes staan), hadden we al besloten weer een poesje te nemen. Een dochter van een lieve poes, lieten we aan deze en gene weten. Nu waren de meeste mensen over de aard van hun huisdier merkwaardig eensgezind, maar daar heb je nog geen jong poesje mee. Totdat we iemand aan - troffen wier poes niet alleen door de ei genaresse, maar ook door de buurkater geliefd werd. En niet zonder resultaat: ze was z wanger. Omdat we de eerste be langstellenden waren hadden we ook de eerste keus. Met een 'van harte gefeliciteerd, jullie poesje is geboren 'begon de ongetwijfeld avontuurlijke geschiedenis van de op volgster van Eucalypta. Nee, een naam heeft het gevalletje nog niet. Dat mag ook nog bijna niet als je die kluwen poes slordig over elkaar heen gekwakt bij de moederpoes ziet liggen sabbelen. Ja, we zijn inmiddels op kraambezoek geweest, al moest daar wel het een en an - der voor verschoven worden. Moeders had haar vier jongen op de wereld ge bracht onder een ledikant op zolder, ver van de huiselijke drukte. Met als gevolg een enorme hoop la waai, want het duur de twee dagen voordat men de familie poes gevonden had. Zorgzaam als altijd werd door de kunstmoeder een karton nen doos in gereedheid gebracht, en op een rustig plekje in de huiskamer geïn stalleerd. De jonggeborenen zijn maar heel even beneden geweest. Niet zodra ze de zaak gewogen en te licht bevonden had kwamen de huisgenoten de poes op de trap tegen. In haar bek één van de kleintjes op weg naar de zolder. Dat is nou precies het aardige aan een poes. Tolerant als ze zijn, mag je best met ze in hetzelfde huis wonen, maar dan moet daar wel wat tegenover staan, zoals eten, drinken en een prima verzor ging. Teruglezend zie ik dat ik de eu vele moed had om te schrijven dat 'wij beslo ten een nieuw poesje te nemenPoezen- kenners zie ik al meesmuilen. Zij weten wel dat het net andersom is. "Een hond heeft een baas en een kat heeft personeel,zei iemand, en schoot daarmee midden in de roos. Je komt dan ook echt goed in de problemen als je je met zo 'n beest bemoeit zonder dat er om wordt gevraagd. Eigenlijk klinkt dat al leszins redelijk, zeg nou zelf. als voorzitter van de wijk vereniging "De Kerkebuurt". Daarnaast was hij ja renlang coach van de voetbalclub VVZ. Op andere plaatsen werden vorige week ook onderscheidingen uitgereikt aan andere inwoners van Soest. Zo werd de heer Dr.Ir.T.Schneider (Na- ssauplantsoen) benoemd tot officier in de orde van Ornaje-Nassau en ontving de heer H.R. Hakkenberg (Isaacstraat) de eremedaille in brons. De eremedaille in goud met de zwaarden ging naar de heren F. Staal (Wiardi Beckmanstraat), A. de Raad (Kampweg"), R.A.E.Smid (Rumpler) en R.R. van aer Plaats (Ver meerlaan). Voor al uw VERBOUWINGEN, METSELWERK en TIMMERWERK, groot of klein tegen een scherpe prijs, bent u bij ons aan het goede adres. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij: BOUW- EN AANNEMINGSBEDRIJF p. j. van Rouwendaal b.v. Soest Tel. 02155-17390 ISoesterbe

Soester Courant | 1987 | | pagina 1