VOOR N BETER BEELD NAAR UW COJMIFOTO-VAKA/IAN HJGSDi VOOR N BETER BEELD NAAR Raadsleden hikken aan tegen 'switch' in winkelbeleid Soest COMPAENEN De Soester Duinen Hartje Zuid tegen élke uitbreiding van winkels aan Van Weedestraat CSIS mmm 349j 159.- 3Z50 TOKCOSTS samen 27.50 L. VAN KLEEF Oud politiebureau maakt plaats voor kantoren MIRANDA \FM~X r foto-film-video 23?° computer/ eis Omvang nieuwe supermarkt voor AH 'keiharde Geslaagde 1 mei-viering in C-drie Kan een TV een kunstvoorwerp zijn? Komt u maar kijken naar Bang Olufsen SCllOCIIISllHT Foute parkeerder met deuk gestraft Moederdag kado idee Family pakket: 200 gram Cuypers shag Family sigarettenapparaat 200 Family sigarettenhulzen Albert Heyn-kwestie: 'In Soest falen tot beleid gemaakt?' «ptst nieuwe SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739 S0ESTDUINEN 'Architectonisch waardevol' hoofdgebouw blijft Brigadier Onvlee (52) overleden Geef moeder een camera kado SPECIALE MOEDERDAG AANBIEDING <M3INA2 WOENSDAG 6 MEI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 3 Panasonic C500 AF/DX met inruilaktie CombiFoto doet u een uniek aanbod. Bij aankoop van de Panasonic C500 AF/DX geven wij u minimaal f 50,- terug voor uw oude camera. Dat betekent dus: Panasonic C500 AF/DX f 399,- Inruil minimaal f 50,- Miranda FM-X Automatische kleinbeeld- camera met motorisch transport en ingebouwde flitser. Miranda EX Makkelijk te bedienen kleinbeeldcamera tvWiS-i v- Minolta Uiterst geavanceerde auto matische spiegelreflex met diafragmavoorkeuze, maar ook instelbaar voor hand bediening. Met 35-70 mm zcomobjectief 799r Met 1.7/50 mm standaard-objectief Sony Handycam CCD-V30E video 8 De zorgeloze gezinscamcorder Licht en compact: gewicht slechts 1 4 kg Opname en directe weergave Handzoom 2.5 X Superieur FM geluid «Tot 3 uur opname op 1 cassette. JVC EC-30mj JVC EC 30 Pro De kwaliteitsband voor uw VHS-c compactcamera. JVC VHS-Videobanden E-180 HR. speelduur 3 uur. Winkelcentrum "Hartje-Zuid Nu 3 voor slechts VIDEOCAMERA'S OOK VERHUUR VAN De raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken heeit zich weliswaar nog niet formeel uitgesproken over de plannen voor een nieuwe AH-supermarkt aan de Van Weedestraat, maar in de vergade ring van vorige week hebben opletten de toehoorders toch duidelijk grote aarzeling kunnen bespeuren. Dat geldt vooral voor de 'switch' in het winkelbeleid die naar het oordeel van sommigen met de realisering van die plannen gepaard zou gaan. Volgende maand spreekt de commissie zich offi cieel uit. Ans Greefhorst (CDA) was nog het duidelijkst in haar uitlatingen. Zij liet weten dat haar fractie "grote moeite" heeft met het rapport dat voor een nieu we AH van 1800 vierkante meter op pervlakte aan de Van Weedestraat pleit. ,"Het cement van het nieuwe win kelcentrum in Zuid is nauwelijks droog!," aldus het CDA-raadslid. "Op zo'n korte termijn kunnen we niet om- switchen, al zegt het rapport van wel." Eerder had wethouder drs. G. Plomp gereageerd op de opmerkingen van de heer Adama namens Hartje Zuid - zie het artikel elders - over een "falend win kelbeleid". "Die opmerkingen werp ik ver van mij," aldus een enigszins ver ontwaardigde Plomp. "We zijn juist be zig een winkelbeleid te formuleren!" Ook de term "zig-zag-beleid" was hem in het verkeerde keelgat geschoten. "Wij hebben nog geen enkele uitspraak gedaan over de plaats en de omvang van een nieuwe AH gedaan." Plomp wees erop dat de gemeente in zoverre "belang" heeft bij het rapport, dat het eventueel betrokken kan wor den bij het bestemnmingsplan Van Weedestraat, dat inmiddels een jaar achter ligt op het schema. Volgens hem is Albert Heyn al verscheidene jaren uit op uitbreiding in Soest. Daarbij is in het verleden ook in Soest-Zuid gekeken. "De gemeente heeft toen gezegd dat dat daar niet kon, met het oog op de geves tigde supermarkten en de voorziene parkeerproblemen. Die zaak ligt intus sen achter ons." 'Bewijsmateriaal' Dat AH zich desondanks verder heeft willen oriënteren kwam de gemeente in zoverre te pas, dat het goed is om een onderzoek te verrichten, "om te zien hoe de situatie is en in hoeverre er ruim te is voor uitbreiding", aldus Plomp. "Dan moetje immers 'bewijsmateriaal' hebben." De heer Linders - vertegenwoordiger van het onderzoeksbureau Van Heese wij k - weersprak alle suggesties in de richting van een partijdig onderzoek. "Anders hadden we ons nog wel eens achter de oren gekrabd. We hebben ons onderzoek volledig onafhankelijk ge daan, niet beïnvloed door Soest of AH." Hij wees erop dat het onderzoek er juist op gericht was geweest te ont dekken hoe de consuménten het twee polig winkelbeleid ervaren. "Daaruit blijkt onomstotelijk een verschil in beoordeling van de beide winkelcen tra." Volgens Linders kan Soest het niet "maken" dat het belangrijkste winkel centrum in de "winkelhiërarchie" op belangrijke onderdelen achterblijft. De Van Weedestraat functioneert nu niet optimaal en dat is te verbeteren. Dat geldt ook voor de verkeers- en parkeer problemen. Hij bestreed met klem dat het bureau met de onderzoekcijfers (met name de extra voorziene omzet van 10 miljoen) zou hebben "gemar chandeerd of toegeschreven naar be paalde conclusies". De 3,5 miljoen die Soesters in Baarn besteden gaan overi gens niet alleen naar Albert Heyn, liet hij weten. 'Afstappen' Het voorspelde negatieve effect (ge middeld 4 procent) op de overige su permarkten in Soest zullen volgens Lin ders "ergens" terecht komen. "Niet bij alle, alleen bij de zwakste. Maar wie dat zal zijn is nu moeilijk te voorspellen." Hij vatte zijn pleidooi samen in de woorden: "Laat Soest afstappen van De traditionele 1 mei-viering die, ook dit jaar weer in C-drie werd gehouden, is geslaagd. De organisatoren, VARA, NIVON, FNV, PSP en PvdA, kunnen hierop terugzien met een gevoel van voldoening. Voor een honderdtal aan wezigen was gezorgd voor een afwis- sellend programma, bestaande uit mu ziek, toneel en uiteraard een toe spraak. De muziek werd verzorgd door de volksmuziekgroep "Lieberandij," een trio uit Geldermalsen, dat met oude muziekinstrumenten als trekzak, draai lieren, viool, harmonica's en gitaar op zeer meeslepende wijze de avond open de v.n ook weer sloot. Daar tussendoor wist Teun de Weert uit Zeist de zaal ademloos te houden met zijn monoloog "De pedagoog," een stuk, dat speelt in een klaslokaal nadat er een lange tijd geleden in de omgeving een ongeval had plaatsgevonden met een kernener giecentrale. Op zeer indringende wijze wist hij de zaal ademloos te laten toe zien hoe de onderwijzer zich druk maakte om stijlfouten in een opstel, dat Geen TV is vergelijkbaar met de Beovision MX 2000 van B&O. Als een kunstvoorwerp staat hij in uw kamer, ook als er geen uitzending Is. Is die er wel, dan geniet u nog meer. Van stereo-ontvangst. Van een superieur beeld onder alle lichtomstandig heden door het speciale kontraatscherm. En van het veilige gevoel dat dit toestel is voorbereid op alle toekomstige ontwikkelingen. U kunt dit fraaie kunstvoorwerp bij ons ook nog in vier kleuren krijgen: rood, zwart, zilver of wit. Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 inhoudelijk zeer duidelijk de problema tiek weergaf, die de leerlingen bezig hield. Toneel van de bovenste plank. Het klapstuk van de avond was echter de redevoering van Arie van der Hek, Tweede Kamerlid voor de Partij van de Arbeid, die was toegespitst op de rol van de sociale democratie in de maat schappij. Hij deed dit aan de hand van de recente uitlatingen van premier Lub- bers, die in de Eerste Kamer heeft ge steld, dat de democratie en de overheid onder zware druk kwamen te staan door de gevolgen van de huidige finan ciële situatie van ons land. Hij stelde daar tegenover, dat juist de overheid de taak heeft in een democratie om in dit soort situaties de zorg voor de zwakkere groepen in de samenleving in bescher ming te nemen. Als er dan een bijdrage geleverd dient te worden, dan zal dat moeten gebeuren door degenen, die wat beter bedeeld zijn in onze maat schappij. Hij doelde daarmee op hen die nog wel werk hebben, of op andere wijze zichten goed bestaan kunnen veroorloven. Zonder een moment te aarzelen wist hij ruim een half uur de zaal geboeid te houden met zijn betoog. Een donderend applaus was zijn deel, dat hij enigszins verlegen in ontvangst nam. De avond werd op gebruikelijke wijze besloten met het zingen van de Interna tionale, een lied, dat steeds beter ge kend schijnt te worden door de aanwe zigen. Waar de afgelopen jaren wel eens mensen "play-backten" door alleen hun lippen te bewegen, zong nu ieder een uit volle borst mee met alle drie coupletten, die op zeer eigen wijze wer den begeleid door de volksmuziek groep "Lieberandij." D.S. Hoewel het niet is toegestaan parkeer de een Soester vorige week zijn wagen op de strook tussen het fietspad en het wegdek voor het gemeentehuis aan de Steenhoffstraat. Die verkeersovertre ding is hem zuur komen te staan. Toen de man na een half uurtje bij zijn auto terugkeerde ontdekte hij een deuk in de linkerzijde van zijn wagen, ver moedelijk veroorzaakt door een passe rende automobilist. Van de boosdoener ontbrak echter ieder spoor, zodat de man niets anders restte dan aangifte te doen van het voorval bij de politie. het tweepolig winkelbeleid en het sterk ste winkelapparaat steun geven, zodat het totale winkelbestand beter gaat functioneren. Negatieve effecten zou den zich anders ook voordoen; die moeten geaccepteerd worden zodat het totaal beter tot zijn recht komt." Op vragen van Wil Stekelenburg (Fh'dA) antwoordde de heer Adama dat Hartje Zuid ook tegen de vestiging van een Hema ("of 10 of 20 kleintjes") zou zijn, als dat het andere winklelcen- trum onrecht zou aandoen. Gert Beyen (WD) informeerde bij de heer Velema (AH) waarom dit "slagvaardige bedrijf dat zo op de kleintjes let" zo lang heeft geaarzeld en niet heeft geanticipeerd op het winkelbeleid in Soest. "We zijn voortdurend bezig geweest," antwoordde Velema. "De lokatie van Jac. Hermans is ons aangeboden, maar die vonden wij niet geschikt. We heb ben daarin gelijk gekregen. Tot het laat ste toe hebben we geprobeerd in Soest- Zuid te komen, maar dat mocht van de gemeente niet die vond dat daar een plaatselijke ondernemer moest komen. Ook de plek van het raadhuis is ter spra ke geweest, maar het resultaat is tot nu toe nul." Geen plek bekend Velema liet zich niet door Jan Visser (Progressief Soest) uitlokken om een lokatie te noemen. "We hebben geen plek in Soest op het oog. Als dat wél zo was hadden we die zeker genoemd; dat zou het een stuk gemakkelijker hebben gemaakt." Wethouder Plomp bevestig de dat: "Ik beklemtoon hier nog eens: er is geen plek bekend!" Op de opmerkingen van Ans Greef horst antwoordde de heer Linders dat de ontwikkeling niet stilstaat. "Elk win kelcentrum moet zich voortdurend aanpassen aan gewijzigde markt-om- standigheden, in verband met concur rentie. Een evenwicht tussen beide po len leek hem uitgesloten. "Dan zou je als overheid een heel strak instrumenta rium moeten hebben en dat staat op ge spannen voet met de ondernemersvrij heid. De overheid kan trouwens het aanbod van kwaliteit niet regelen, en daarover praten we nu juist." Op een vraag van Wil Stekelenburg gaf de heer Moerman van Albert Heyn toe dat de firma vasthoudt aan 1800 vier kante meter als een "keiharde eis". Dat heeft te maken met de formule die AH voor ogen staat. "We willen wel graag een winkel die past bij ons assortiment. v. Weedestraat 86 - Soest Telefoon 02155-12426 Zijn collega Velema voegde daaraan toe dat de nieuwe supermarkt in begin sel tot het jaar 2050 moet "meekun nen" en dat in die oppervlakte boven dien parkeerruimte is meegeteld. Politieke uitspraken? Adriaan Pothuizen (D66) meende dat het onderzoeksbureau zich had ge waagd aan "politieke uitspraken", waarmee hij niet bepaald gelukkig was. "Het feit dat de winkelpolen nu (nog) ongelijk zijn hoeft niet te leiden tot het opheffen van het tweepolen-beleid." De heer Linders bestreed dat. "Wij gaan uit van structurele argumenten, op grond van de feiten." Wiébe Meilof (GPV/SGP/RPF) merkte op dat Soest niet "eeuwig" kon vasthouden aan het tweepolenmodel, "want dan maak je Soest kapot". Hij pleitte voor een nieuw onderzoek naar de effecten van een nieuwe AH in Soest-Zuid. "We moeten maar voor zichtig zijn met het op elkaar stapelen van rapporten," reageerde wethouder- Plomp. "Dat kost tijd en geld, en dan zijn we naar mijn smaak heilloos bezig." Wil Stekelenburg vroeg de heer Linders naar het effect van de nieuwe super markt op bijvoorbeeld de kleinere boodschappenwinkels. Volgens haar is winkelen bij Albert Heyn overigens een soort "status-symbool". De heer Lin ders liet weten dat naar zijn idee - "maar ik kan geen harde voorspellingen doen" - de schadelijke effecten op andere win-- kels zich niet zozeer in Soest-Zuid zul len voordoen.'"Eërdër in solitaire vesti gingen of aan de Van Weedestraat zelf. Er zijn winkelcentra die 'vlees noch vis' zijn en die het, ook zonder een nieuwe AH, toch niet zullen redden. Soms moetje een winkelcentrum afschrijven omdat het niet rendabel is, vooral als gevolg van het consumentengedrag, en dat is niemands 'schuld'." Op vragen van Adriaan Pothuizen en Ans Greefhorst antwoordde Hartje Zuid-woordvoerder Adama tenslotte dat er, als er al uitbreiding in Soest zou plaatsvinden, die eerst in Soest-Zuid moet komen, waarbij dan allereerst de vierkante meters moeten worden ge compenseerd die de Van Weedestraat in de loop der jaren, in strijd met de af spraken, meer heeft gekregen. In de volgende vergadering (9 juni) zal de commissie een formeel advies moe ten uitbrengen aan het College van B. W., dat dan een officieel voorstel aan de gemeenteraad zal voorleggen. De winkeliers van Hartje Zuid zijn niet alleen tegen de vestiging van een grotere Albert Heyn-supermarkt aan de Van Weedestraat, maar evenzeer tegen de vestiging van elk ander be drijf als dat een uitbreiding van het winkelbestand aan de Van Weede straat tot gevolg heeft. Dat betoogde de heer G.J. Adama na mens de ondernemers in Soest-Zuid vorige week tijdens de vergadering van de raadscommissie Ruimtelijke Orde ning en Economische Zaken, waar hij gebruik maakte van het spreekrecht voor het publiek. Adama hield de com missie voor dat het winkelbeleid van de gemeente, na de vaststelling van het tweepolig winkelmodel, "er onvol doende op gericht is geweest die twee- poligheid na te streven". Daarom kon volgens hem de Van Weedestraat in het omstreden rapport over een nieuwe AH-supermarkt ook de "belangrijkste" pool worden genoemd. "Deze conclusie duidt in de richting van falend gemeentebeleid," aldus Adama. Dat zou er juist op gericht moeten zijn geweest een evenwicht na te streven. Adama liet in dat verband weten grote moeite te hebben met de uitspraak van project-coördinator W. Hulsbergen van de gemeente, dat er nü al geen spra ke is van gelijkwardigheid tussen Van Weedestraat en Hartje Zuid, en dat die er ook nooit zal komen. "Dat heb ik hem zelf horen zeggen en de kranten ci teerden hem ook," aldus Adama. Hij vroeg zich af of daarin het besef doorklinkt dat de gemeente inderdaad "haar falen tot beleid heeft gemaakt". Zo ja, dan kan de gemeente daaraan nü nog wat doen door geen enkele uitbrei ding, van welke aard dan ook, in de Van Weedestraat toe te staan, tenzij die ook zou leiden tot een uitbreiding - zelfs een extra-uitbreiding - in Hartje Zuid. "Als tijdens de voorbereidingen van de G. J. Adama. nieuwbouw in Hartje Zuid gezegd zou zijn wat Hulsbergen nu heeft gezegd over de tweepoligheid, betwijfelen wij of er óóit een Zuidpromenade zou zijn gekomen," aldus Adama. Financiële nekslag Hij wees er nog eens op dat onderne mers aan de Zuidpromenade zich bij hun besluit om zich daar te vestigen hadden gebaseerd op het na langdurige discussies gekozen tweepolig winkel model. "Voor de ondernemers aan de Van Weedestraat is het uiteraard alle maal niet zo'n probleem: met open ar men worden alle prachtige ideeën ont vangen." Voor de ondernemers in Zuid betekent het echter tussen nu en enkele jaren "zonder meer de financiële nek slag", aldus Adama. "Zij hebben flink geïnvesteerd en hun eigen beleid afge stemd op het tweepolig winkelbeleid van de gemeente." Dat laatste geldt vol gens hem overigens niet alleen voor de winkeliers in Zuid, maar ook voor an deren in Soest. Adama wees in dit verband ook op het pleidooi van de Kamer van Koophan del voor een herbezinning op het twee polig winkelmodel. "Als de gemeente dit interpreteert als het 'loslaten' daar van, zou je je als ondernemer in Soest nimmer meer kunnen baseren op enig beleid. Natuurlijk zal de gemeente zeg gen dat zij zich van tijd tot tijd moet be zinnen op eerder gemaakte plannen. In dit geval zou je echter kunnen zeggen dat er sprake is van een zig-zag-beleid; de realisatie van het tweepolige beleid ligt nog maar 2,5 jaar achter ons, en dat is kort, zeker als we het gezegde 'rege ren is vooruitzien' hanteren", aldus Adama. Kritiek Hij stelde vervolgens vast dat veel op merkingen die in de (gemeentelijke) begeleidingsgroep zijn gemaakt over eenkomen met de kritiek die Hartje Zuid al eerder had laten horen. Deze opmerkingen hebben betrekking op de extra omzet van 10 miljoen voor AH, en de wijze waarop die moet worden opgebracht. Ook zijn er twijfels over de 3,5 miljoen die Soesters in Baarn bij AH zouden besteden. Verder zal een en ander leiden tot een aanscherping van het winkelbeleid (snellere sanering) en is het nog onduidelijk welke formule AH van plan is te gaan hanteren. De oppervlakte van de nieuwe vestiging wordt te ambitieus gevonden ("er wordt te veel uit de markt gesnoept") en loopt de bestaande verzorgingsstruc tuur gevaar, omdat een grotere AH ten koste zal gaan van de food-sector in de kleinere buurtcentra. Bovendien zal er rekening mee gehouden moeten wor den dat Overhees wordt uitgebreid, waarschijnlijk vooral in de food-sector. "De begeleidingsgroep acht een nieuwe AH van 1800 vierkante meter te groot," aldus Adama, die zich bij die conclusie aansloot. Wij weten alles af van verbouwen. Dat valt niet altijd mee. Vandaar een diner voor vier om eens bij te tanken. De Soester Duinen ook voor bouwvergaderingen. Het College van Burgemeester en Wethouders heeft de gemeenteraad voorgesteld het "oude" politiebureau aan de Van Weedestraat voor een be drag van 1,2 miljoen gulden te verko pen aan de firma Heyligers Bouw in Amersfoort. Deze onderneming bouwt het nieuwe bureau aan de Dal- weg, dat binnenkort wordt opgeleverd en dat vanaf 15 mei het politiekorps van Soest zal huisvesten. De verkoop van het oude bureau was al afgespro ken bij de opdracht tot nieuwbouw. Het College is het in principe eens met een schetsplan, waarin is voorzien dat Heyligers nieuwbouw realiseert, met handhaving van het "architectonisch waardevolle" hoofdgebouw. Het plan, vindt het College, is inprincipe aan vaardbaar. Er wordt daarbij uitgegaan van een bestemming en gebruik als kan toorruimte. De realisering van deze plannen hangt echter wel af van de planologische en maatschappelijke haalbaarheid, teke nen B. W. daarbij aan. Daarom bevat het koopcontract een ontbindende* voorwaarde. De verkoop betreft een oppervlakte van 2300 vierkante meter, inclusief alle op stallen. De gemeente zal t.z.t. moeten zorgen voor de aanpassing van de om geving. Daarbij moet ook rekening worden gehouden met de reconstructie van het "spoorpleintje", aldus het Col lege. Om leegstand en vernieling van het hoofdgebouw te voorkomen gaat de ge meente nog met Heyligers overleggen over de eventuele verbouwing van het hoofdgebouw, vooruitlopend op de nieuwbouwplannen. Ook Heyligers is verzocht op voorhand maatregelen te nemen tegen mogelijke vernielingen. De brigadier C.J. Onvlee van het Soester politiekorps is onverwachts overleden. Tijdens een fietstocht werd hij afgelopen zaterdag getrof fen door een acute hartstilstand. De brigadier Onvlee was vanaf 1969 in dienst van de politie Soest. Daar voor was hij onder meer werkzaam bij het korps van Zeist. In Soest ge noot de brigadier Onvlee vooral be- .?-* kendheid op scholen en bij andere groepen voor zijn voorlichtingswerk met betrekking tot verkeer en ande re zaken. Hij was ook actiefin het an- ti-vandalismeproject van de ge meente Soest. In zijn functie van dienstplanner was de brigadier On vlee een gewaardeerd collega bij de politie Soest. In het verleden was hij tevens voorzitter van de Soester Po litie Sport Vereniging. De brigadier Onvlee is 52 jaar ge- worden. Hij is vanmiddag gecre meerd. qÜlFLMi[ Met de nieuwe Fuji DL-7 kleinbeeld compactcamera hoeft U zelfs de film niet meer in te spoelen. Alleen de film in de camera laten zakken en de film even doordraaien. De rest wordt automatisch geregeld. De nieuwe, fraaie DL-7 is uitgerust met een ingebouwde flitser. De DL-7 wordt geleverd in geschenkverpakking, met een gratis filmpje. Van Weedestraat 85 Tel. 13917

Soester Courant | 1987 | | pagina 3