qgehannes TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderiwogt Meningen van lezers SLAGERIJ DUWEL Het Barometermuseum Maartensdijk wordt vandaag officieel geopend Japanse Esdoorn, veelzijdige schoonheid 't Zwaantje WOENSDAG 20 ME11987 SOESTER COURANT PAGINA 13 voor doe-het-zelvcrs Soestdijk halte voor nachtbus naar Schiphol Soester Courant goede informatiebron Kermis Soest: 27 t/m 31 mei HET WITTE HUIS Diep teleurgesteld Miiiitfa mn Let op! Deze week: INTERNATIONALE BRAADWORSTWEEK Zwitserse braadworst Indische braadworst Duitse braadworst Spaanse braadworst Chinese braadworst Hollandse braadworst r% r\r- Nieuw in het INFOcentrum Minister Smit-Kroes verricht opening 'De Regentuuter': Jenaplan in Soest Zondag 24 mei in de Oude Kerk Oecumenisch Avondgebed: 'De kerk - weet je iets beters?' Herdenken Restaurant Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Soest heeft veel goede basisscholen. Slechts één daarvan is een Jenaplan school. Een Jenaplanschool is een school, die een voortrekkersrol heeft vervuld en nog vervult, bij de totstand koming van het huidige basisonderwijs. De Regentuuter met z'n aktieve ouder raad legt in deze laatste maanden van het schooljaar de nadruk op 2 van de hoofdelementen: gesprek en viering. Om te beginnen is er woensdagavond 20 mei een feestmarkt. Vanaf 19.00 uur is iedereen welkom in het schoolgebouw aan de Weegbreestraat 104. Wie wat leuks, artistieks of bijzonders zoekt kan zijn hart ophalen. Maar ook de fijnproe ver van ambachtelijke gerechten zal niets te kort komen. Het geld, dat op de ze manier voor de school wordt ingeza meld zal een nuttige besteding vinden. Op de Regentuuter gaat men steeds meer aandacht geven aan gedegen prak tische vorming. Dus worden er excursies gemaakt en dat kost veel geld. Ruim 2 weken later staat het gesprek centraal. Dat houdt in dat iedereen, die daarin belang stelt, kan komen luisteren hoe op de Regentuuter gewerkt wordt. De algemene uitgangspunten, het aan vankelijk lezen en de vele andere school- zaken komen aan bod. De avond is niet alleen bedoeld voor ouders, maar voor iedereen die belang stelt in goed en ge degen oderwijs, waarbij de individuele mogelijkheden van ieder kind ten volle worden benut. Donderdag 4 juni om 20.00 uur is ieder welkom! Juni t/m september: Tijdens het vakantieseizoen - van 1 juni tot eind september - is het station Soest dijk als halte opgenomen in de nacht- bus-verbinding tussen Enschede en Hilversum van de Overijsselse bus maatschappij OAD. Dat betekent dat ook in Soest kan worden opgestapt op de nachtbus, die in Hilversum aanslui ting geeft op de nachttrein naar Am-# sterdam en Schiphol. Ook in oostwaart- se richting kan men deze bus nemen. Vooral voor vroege" vertrekkers van Schiphol naar buitenlandse vakantie bestemmingen kan de nachtbus een aantrekkelijke vervoersmogelijkheid zijn. De bus stopt bij de halte van het streekvervoer aan de Steenhoffstraat. In de richting Amersfoort-Apeldoorn- Enschede vertrekt hij om 02.05 uur. In de richting Baarn-Hilversum om 03.30 uur. Reizigers uit Soest richting Schiphol ar riveren omstreeks 04.05 uur in Hilver sum. Voor deze rit betaalt men vier gul den. De nachttrein van Hilversum naar Schiphol komt omstreeks 05.00 uur aan op de luchthaven. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Computer- beveiligingen Tel. (02155) 13014-12577 Van woensdag 27 tot en met zondag 31 mei wordt op het terrein aan de Ko ningsweg de jaarlijkse kermis in Soest gehouden. Vijf dagen lang kan het pu bliek zich vermaken met een keur van attracties, waarvan sommige speciaal voor de jeugd zijn opgezet en andere vooral betrekking hebben op de "in wendige mens". De kermis biedt o.a. een autoskooter, de "Calypso" (een snelheidscarrousel), de "Century 2000" (iets dergelijks), ae "Mount Everest" (snelheidsmolen), de "Babyflug" (een vliegtuigjesmolen voor kinderen), de "Twister" (een mo derne kermis-attractie) en de "Kiddy Ride", een kinder-attractie. Uiteraard ontbreken ook de verschil lende loterij-tenten niet, evenals de Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest .i. Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 13$ - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl speelautomaten, de oliebollenkraam, de nougatkraam, de snackbar, de sui- kerspinkraam, de ijskraam en tenslotte de schietsalon. De kermis is geopend op de volgende dagen en tijdstippen: woensdag 27 mei: 13.00 - 24.00 uur. donderdag 28 mei (Hemelvaartsdag): 13.00 - 24.00 uur. vrijdag 29 mei: 15.30 - 24.00 uur. zaterdag 30 mei: 13.00 - 24.00 uur. zondag 31 mei: 14.00 - 23.00 uur. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Woensdag 6 mei stond er in de Soester krant dat Cris Uitenwijk het Elzenbosje in de Eempolder heeft opgeruimd. Dat klopt niet helemaal, want we zijn er vrij dag heen geweest, en tot onze grote ver- - bazing zagen we dat de planken en bal ken van onze hut gewoon waren begra ven. Op de plaats waar onze hut stond! Dat is toch grondvervuiling? Ook een touw dat we over een brede sloot heb ben gespannen lag in het water! Dat is toch niet opruimen? Hij wist toch wel dat er kinderen in die hut speelden? We vervuilen toch niks? We zijn diep te leurgesteld. Geschreven door: Marieke, Martine en Lisette effnemy Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 COPIESERV1CE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Wij hebben voor u o.a.: (met blokjes ham en kaas) (lekker pittig gekruid) (braadworst zoals zij van oorsprong smaakt) (met zuidelijk temperament) (u waant zich in het verre oosten) (kwaliteit zoals u ze van ons ©p-y- gewend bent) Nu 500 gram w STEENHOFFSTRAAT 58 - SOEST TELEFOON 02155-12377 Uw specialist voor: SALADESCHOTELS - BITTER GARNITUREN en KOUDE BUFFETTEN Sedert 1931 Uw slager! In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum kunnen geïnteresseerden kennis nemen van de tekeningen van de 44 te bouwen premie-koopwoningen in Overhees. Verder hangen daar de teke ningen van de komende reconstructie Van Weedestraat. Verder kan men op informatief gebied twee nieuwe brochures meenemen. Dat zijn de brochure 'vakantie en sociale verzekering' en de 'Huurkrant' met daarin uitgebreide aandacht voor de puntentelling, huurcommissie, service kosten, klachten over onderhoud en re paraties, huursubsidie en huurbescher- ming. Waal moewe noeng bie ongs met un ste- debouwkundige? 'k Het aaltied edocht daa 'k op un daarp woongde. We ben wel met ze veertigduzende, moar doarom hoeve we toch nog geejn staad te weze? We hebbe toch ok geejn staadswaalletjes en graachte? Be haal ve ut Ouwe Graa- chie daan vaan eiges, moar toch ok geejn schouwburg, theoaters en tram- me? Hewwe niet veul meer an un daarpsbou wkundige aster waat te mulle vaalt op Soest? We motte hier toch niet iemangd hebbedie nog meer op'estoa- pelde huze loat bouwe. A 'k goat fietse daan rie ik aaltied zo haard a 'k kaang laangest de flatte en daan kiek ik straak veur me uut om aal die mingsepaakhuze moar gouw kwiet te weze. Ik ziet veul meer in iemaangd, die goed verstaangd vaan daarpe het. Un soort kleinschoalige figuur, zaa'k moar zeige. 't Maag best wel un grote maan weze, moar daan mottie toch wel un bietje plaat tekene 'en aallus mooi loag houwe. Ik houwt vaan de ruumte. Gelukkig bejje op Soest ok doaluk tusse de huze uut. A jje effe hoast moakt, daan kaajje maakkeluk zaat in tien minute in de polder of ut bos weze. Moar daan mojje niet laangest de grote weg goan en ok niet aachterom over de Beukeloan en de Nieuwe weg, waant doar is 't op 't spitsuur ok net un staad. Je zaal us waat beleve as ze voortemeej an 't veraangde- re goan in de winkelkring. En daan kriege we ok nog nieuw aas faalt. Daat wordt in de kring vaast un slechte zo mer, waant ze blieve wekelaang an 't mulle. Moar 't goat noeng toch in aalle gevaal 'beure. Hoe laang het daat niet in de pen 'ezete. Woaterstoat is de boas over de hoofdweg en die mos eerst vaan de gemeengte weze, aangders kongdeze niks anvaange, zeeje ze. Moar noeng doet woaterstoat ut toch zelluf. 't Moakt veur ming niks uut wie of ter an de spoai stoat aster moar waat beurt. Op de Daal weg goan ze ok an de gaang. Die wille ze versmaalle. En daan net veur de spoorbome. Daat liekt me ok niet zo baar haandig. 't Gebied tusse ut Kaarkpad en de Laange Brink mot veurzichtig benoa- derd worre,zeitdestedebouwkundige. Daat hettie daan wel zunig bekeke, waant volgus ming mojje in heul Soest kaallum an doeng. Ze rieje overaal veuls te haard. Doageluks komme d'r meer daan 15.000 auto's deur midde Soest. Daat zaal waat worre as die motte omrieje. As daat over ut Nassauplaant- soen en de vers maalde Daal weg mot daan zaajje nog us waat zieng. Veurige week zee ik daawwe zo'n taachtig tute haadde op Soest, moar zo kuwwe d'r vaan 't zomer nog wel un paor bie vroa- ge om aallus in goeie boane te houwe. En 'tSt. Jozefklooster mot un hotel wor re. Zo, zo, daat zaal me un klaap geve. Zouw ut un vief sterre restauraangt we ze? 't Maag best iets baar goeds worre, aangders is ut zo weer noar de moan. Sjonge, jonge, waat un plaanne aalle- moalop Soest. Ikduzeltter vaan. Loate ze ok us iets an ut St. Jozefpoarochie- huus doeng, waangt daat wordt ongder- haangd un schaandoalige Sint. D'r zit geejn ruut meer in en de daakpaanne vaallezo te baarste an de aachterkaangt. 't Wordt un gevoarlukke parochie! Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige, meneer Tjeenk Willink vaan de ge meengte Soest, loa je eige omschole tot daarpsbouwkundige, daan krieje un mooi stukkie in de kraangt vaan HANNES VAN DE NENG. Bovengenoemde titel is niet zo maar uit de lucht ge grepen. Zij die de Japanse Esdoorn in al zijn verschij ningsvormen (in totaal 86 gekweekte rassen) kennen zullen dit zeker beamen. Er zijn maar weinig planten geslachten die zo'n verscheidenheid voortbrengen als het geslacht Acer (Esdoorn), maar kweekvormen van de Japanse Esdoorn blinken echt uit door schoonheid in bladkleur, groeiwijze en bladvorm. De groei van de meeste cultivars is erg rustig, zodat we ze ook zonder problemen in de kleine tuin kunnen aanplanten. Een erg bekende Esdoorn is Acer palmatum, 'Atropurpu- reum' een opgaande struik met zeer opvallend bruin rood handvormig blad. De plant kan op den duur wel tot 2,5-3 m. uitgroeien en vormt een fraaie achter grond voor andere tuinplanten met groen of geel blad. Bijzonder fraai is de combinatie aanplant bijvoor beeld met de Ulmus carpinifolia 'Wredeii' of goudiep of de geelbladige peuterselievlier 'Sambucus racemo- sa 'Plumosa Aurea.' Deze roodbladige Esdoorn wordt in Nederland het meest gekweekt en luistert in Japan naar de naam 'Ta- nabata. Een goede variant op voornoemde Acer is A. palma tum 'Bloodgood' een struik met iets groter en donker der blad. De groei is wat langzamer. Acer plamatum 'Dissectum' heeft een heel andere groeiwijze, bladkleur en bladvorm. De groeiwijze is grillig breed- spreidend, de kleur van het blad is helder groen en het blad is zeer diep ingesneden; tezamen vormen dit de ingrediënten voor een prachtsolitair. De Japanse naam voor deze Acer is 'Matsukaze.' Meer spectacu lair van uiterlijk is de roodbladige uitvoering van deze plant. A. palm 'Dissectum Atropurpureum' die eigen lijk niet veel meer gekweekt wordt omdat er in de loop van de jaren betere roodbladige cultivars zijn ont staan. Bovengenoemde kweekvorm dateert dan ook al van 1867 dus het is niet zo verwonderlijk dat de plant vervangen wordt door betere vindingen. Een erg goede, de laatste jaren algemeen gekweekte zeer don ker bruinrode Esdoorn met dezelfde groeiwijze als voornoemde vorm is de cultuurvarieteit 'Dissectum Garnet' die in 1960 voor het eerst werd uitgebracht door een kwekerij uit Boskoop. De plant wordt gezien als de beste donkerbladige van de breeduitgroeiende Japanse Esdoorns, vooral omdat de donkere kleur niet alleen bij het uitlopen zeer opvallend is, maar de hele zomer door aanblijft. Erg fraai in combinatie met roodbladige gewassen is Acer japonicum 'Aureum' met prachtig goudgeel re gelmatig ingesneden blad. Deze zeer langzaam groeiende struik behaalt pas na 50-60 jaar een hoogte van zo'n 3-4 meter, zodat aanplant in de kleinste tui nen mogelijk is. Vermeldenswaardig is zeker A. jap. 'Aconitifolium'; de naam verwijst naar het feit dat de insnijding van het blad veel doet denken aan die van het blad van de Monnikskap, een va§te plant waarvan de Latijnse naam Aconitum luidt. De japanse naam van deze kweekvorm is 'Mai-kujaka.' De opgaande struik krijgt op den duur een behoorlijke afmeting, het jonge blad is goudbrons en de herfstkleur is prachtig in alle mogelijke kleuren van oranjegeel oranje tot don ker wijnrood. Niet alleen de bladeren zijn opvallend, maar ook de purperrode bloemtuilen in het voorjaar zijn erg mooi. Zoals we in deze beperkte kennisma king met de Japanse Esdoorn wel hebben gemerkt verdient de struik eigenlijk in iedere tuin een plekje. Een enigszins beschutte plaats voldoet in de praktijk het beste. Vandaag 20 mei heeft minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) het Barometermuseum in Maartensdijk officieel geopend. Dit eerste Neder landse barometermuseum is geves tigd in de 18de-eeuwse buitenplaats Rustenhoven. Het Barometermuseum mikt op bezoekers die belangstelling hebben voor de geschiedenis van de barometer als decoratief antiek huis instrument en op hen die geïnteres seerd zijn in de techniek en de natuur kundige aspecten van het instrument. Dé grote attractie is de gigantische wa terbarometer, bekend als de grootste barometer ter wereld en afgebeeld in het Groot Guinness Record Boek. Ie dere tien minuten vult dit 12 meter hoge instrument zich met 55 liter water, waarna men op de tweede verdieping de barometerstand kan aflezen. Een met kwik werkende diagonaalbarome ter vestigt eveneens een record. De armlengte van drieëneenhalve meter geeft een aan wijsvergroting van niet minder dan vijftig maal. In Het Barometermuseum bevinden zich ongeveer 150 oude en antieke ba rometers, thermometers, dondergla- zen, barografen, oude boeken, foto's en curiositeiten. Alle instrumenten zijn in werking en voorzien van uitgebreide, duidelijke teksten. Ook aan de jeugdige bezoekers die graag zelf iets willen doen is gedacht. Er is een vertrek ingericht met interessante barometerproeven, zoals een atmo sfeersimulator die men zelf kan bedie nen. Speciaal voor kinderen zijn de meeste vitrines laag gehouden. Levend kijkspel "Ons museum moet een boeiend en le vend kijkspel zijn voor iedereen", zegt de oprichter van Het Barometermu seum, barometerspecialist Bert Bolle. "Kennisoverdracht staat centraal, ter wijl de bezoeker zich niet in een saai, stoffig mausoleum waant of in een pseudo-wetenschappelijk pretpark. Onze visie is: eerbied voor het oude, open ogen voor het nieuwe." Een novum is de atmosfeersimulator die uit vijf grote glazen "orgelpijpen" bestaat, waarin zich allerlei barometer systemen bevinden. Het publiek kan in deze pijpen een kunstmatig hogedruk- febied of een depressie laten opwek en, waardoor de barometers allemaal tegelijk op en neergaan. Deze en ook de andere demonstratie-objecten zijn met eigen medewerkers speciaal voor Het Barometermuseum ontworpen en ver vaardigd. Spectaculaire antieke aanwinsten zijn een Amsterdamse kwikbarometer uit 1725, vervaardigd door de beroemde Fahrenheit, een thermometer uit 1764 met daarop dertien verschillende tem- peratuurschalen, een Londense pilaar- barometer uit 1700 en een diagonaal- barometer uit 1757. Waar nodig zijn de instrumenten in eigen atelier gerestau reerd en werkend gemaakt. Zwaartepunt vormt een collectie Ne derlandse bakbarometers waarvan het merendeel een leeftijd heeft van meer dan twee eeuwen. Ook zijn er vele soor ten antieke stick-, banjo- en aneroïde- barometers te zien. Talrijke oude boe ken en gravures, deels fotografisch ver groot tot poster-formaat, onderstrepen de eeuwenoude geschiedenis van deze fascinerende "weerglazen." Ruime aandacht is besteed aan verval singen. Er is een vitrine vol geraffineer de namaak-antieke barometer, meestal als "echt oud" afkomstig van veilingen. Men kan nu zelf een miskoop ontmas keren of voorkomen. Er zijn enkele stu die-hoekjes waar men literatuur over antieke barometers kan vinden. Con servator Bert Bolle is tevens auteur van boeken over dit onderwerp. Bruikleen De meeste museum-objecten zijn in bruikleen afgestaan door particulieren en musea. Zo is er een wereld-uniek met de hand ingekleurd manuscript uit 1773 met prachtige barometers, uitge leend door het Deutsches Museum in München. Ook zijn er bruiklenen van het Museon in 's-Gravenhage, het KNMI en de Utrechtse Universiteit. Verschillende particulieren gaven hun dierbare instrument cadeau aan Het Barometermuseum, dat overigens naarstig op zoek blijft naar nieuwe aan winsten in de vorm van bruiklenen of giften. Immers, sommige barometers moeten na verloop van tijd weer terug naar hun eigenaars. Het Barometermu seum is ondergebracht in een stichting en werkt zonder subsidies. De juistheid van de afgelezen luchtdruk kan het publiek ter plaatse controleren aan de hand van een uiterst precieze ba rometer. Dit digitale standaardinstru ment geeft de luchtdruk tot in honderd sten van millibaren nauwkeurig aan. Hierdoor is men in de gelegenheid een bezoek aan Het Barometermuseum te combineren met het "gelijk zetten" van de metaalbarometer die thuis in de gang hangt. Desgewenst mag men zijn baro meter daarvoor meebrengen. Het 18e-eeuwse "Rustenhoven" in Maartensdijk, waarin het Barometer museum is gevestigd. Adres: Buitenplaats Rustenhoven, Dorpsweg 187, 3738 CD Maartens dijk. Telefoon: 03461-2400 en 2800 (infolijn). Openingst Dpeningsperiode: hele jaar door, be halve 1ste Kerstdag en Nieuwjaarsdag. Openingstijden: maandag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. In ju ni, juli en augustus ook op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Entreeprijzen: f 3,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65-plussers f 2,50 p.p. Eigen parkeerterrein - Bushalte "Rus tenhoven," lijn 58 (Centraal Neder land). Een vitrine met antieke scheepsbaro- meter in de grote hal van het museum. Basisonderwijs - hard werken, maar ook. gesprek, spel en viering Reserveren aanbevolen Aanstaande zondagavond - 24 mei - vindt in de Oude Kerk aan de Toren- straat weer een Oecumenisch Avond gebed plaats dat is voorbereid door de gelijknamige werkgroep van de Raad van Kerken te Soest. Het is het laatste avondgebed van dit seizoen, waarmee tevens de cyclus over (nieuwe) vormen van gemeente-zijn wordt afgesloten. Aan dit avondgebed wordt medewer king verleend door ds. Hans Greive. Het thema is ditmaal: "De kerk - weetje iets beters?" De bijeenkomst heeft, zoals gebruike lijk, de vorm van een liturgische viering. In het Oecumenisch Avondgebed gaat het ook nu niet alleen om bezinning en gebed, maar ook om informatie en ac tie. De bijeenkomst in de Oude Kerk begint om zeven uur 's avonds. Ieder is van harte welkom. door Arie "Weet je wat het vandaag is?" vroeg Arie jl. donderdag aan Marie. "Hoezo?", luidde het antwoord van achter een stevig stuk breiwerk. "Doe eens wat aan hersengymnas tiek," moedigde Arie aan in een po ging het goede antwoord er uit te krij gen. "Ik kom niet verder dan donderdag de 14e mei. Zijn we soms een verjaardag vergeten? Niks aan de hand hoor. De winkels zijn nog open en een bloe metje is gauw genoeg besteld en be zorgd." "Klopt," bevestigd Arie. "het is van daag donderdag en de kalender wijst 14 mei. De veijaardagskalender is blanco, en toch zijn we wat vergeten." Marie die puzzelen o.a. als hobby heeft en er goed mee uit de voeten kan, mits ze de juiste antwoorden weet te vinden, werd ongeduldig en wilde de uitkomst weten. "Ik wacht nog even," besliste Arie. "Luister eerst naar het verhaal dat ik je ut de Gooi en Eemlander van van daag voorlees." Een klein stukje verdriet, althans voor Arie en gelijkgestemden, verstopt tus sen groter nieuws uit de regio. Mis schien is het u ontgaan. Daarom in de ze kolom een wat opvallender plaats. De Gooi en Eemlander meldde don derdag 14 mei jl.: "Drie jongemannen hebben zich giste ren misdragen op het herdenkingsmo nument Braamhage aan de Inspecteur Schreuderlaan te Soest. Het drietal dronk op dat moment bier en vernielde enkele kransen, die daar nog lagen van 4 mei. De politie wist twee Soesters van negentien jaar aan te houden. Een van hen verklaarde van niets te weten, de an der gaf toe dat een derde Soester met kransen heeft staan zwaaien en een vaas bloemen omgooide. Het tweetal wist niet te vertellen wie de derde figuur was. De ouders van de beide opgepakte man nen zijn ingelicht. De politie is overigens van plan het gebied bij het monument wat meer in de gaten te gaan houden. De laatste tijd komen daar vaker vernielin gen en baldadigheden voor. Gebleken is dat in de bosjes achter het monument door groepen jongelui regelmatig bier wordt gedronken. Einde bericht. "Het is treurig", luidde Marie's eerste reactie. "Wat moet je nou met dat soort gasten?" "En dat in een tijd dat gedachten en gevoelens van veel mensen teruggaan naar de jaren '40-'45," voegde Arie er aan toe. Marie beaamde het, maar 't ontging haar waar hij precies naar toe wilde. "Het is," vervolgde Arie het ge sprek, "voor geen meter goed te pra ten wat die gasten hebben gedaan, maar volgens mij is onze generatie ook ergens oorzaak van dit soort uitwas sen." Marie was het er heel duidelijk niet mee eens. "Wel ja we zijn er weer," repliceerde ze met voor haar ongekende felheid. "Wat heeft deze vrouw nu weer ver keerd gedaan?" Arie begon een lange solo. "De dag van de 14e mei. Het zegt je niets. Toevallis is het wel 47 jaar gele den dat Nederland capituleerde. Ik weet nog hoe mijn ouders, zo groot als ze waren, stonden te janken bij het vernemen van die melding. Dat deden ze ook op de 10e mei, al kwamen de tranen toen meer voort uit een reactie van woede en onmacht. We zullen 't nooit vergeten, spraken we na de oor log met elkaar af." De breipennen van Marie staakten hun werk. "Doen we toch ook niet," zei ze zacht. "We hebben ieder jaar toch de viering van de 4e mei." "Dat is nu prees waar het mij om gaat," ging Arie verder. "Alle verdriet en ellende herdenken in een paar uur en er vervolgens een nationale feest dag op te laten volgen is wezenlijks iets anders dan we zullen 't nooit vergeten. Dagen als 10 mei, 14 mei, het begin en het eind van de oorlog in Indonesië, we hebben 't allemaal verpakt in de 4e mei. Wie herinneren en herdenken zo afdoet mag wat het overdragen aan la tere generaties betreft niet te veel illu sies koesteren. Dat bedoel ik met er gens mede oorzaak van zijn." Een lan ge stilte vulde onze kamer. "Wat zou jij dan willen?" vroeg Marie. "Een monument, zoals dat bij Braam hage, meerdere keren per jaar op ver antwoorde wijze in beeld brengen." "En die jongens?", luidde Marie's af sluitende vraag. "Rijp voor een alter natieve straf' oordeelde Arie. "Als ik kantonrechter was zou ik ze de ge schiedenis van de 2e Wereldoorlog nog eens laten leren. Daar bestaan meer boeken over dan er herdenkin gen zijn." ARIE WANDELAAR. IEDERE ZONDAG (tijdens feestdagen ook de maandag) van 16.00-20.00 uur onbeperkt genieten van een feestelijk warm en koud buffet. f 37,50 per persoon. Kinderen f 14,50. cocktail a la Cygne salades van vlees en vis warme gerechten met diverse garnituren diverse nagerechten stokbrood en sausjes Rademakerstraat 2 Soesterberg Telefoon 03463 - 1423

Soester Courant | 1987 | | pagina 13