mm MEDE Ct SUPER FLOWER KRJE Strëter Sport woedend op CDA/PvdA/D66/PS zogezien Gemeenteraad maakt vandaag vliegreisje naar Brabant 'De Paardenkamp' viert zilveren jubileum SOESTER COURANT GESLOTEN Raad moet morgen beslissen over kabelkrant ben je pas „echt" met een f „BOEKET" van VOOR EEN BLUE DENIM Directie Soester Courant absoluut oneens met College WOENSDAG 20 MEI 1987 65e JAARGANG NO. 38 Meerderheid politiek wil niet op bestuurlijk niveau met de sport in zee Oriëntatie over nieuw zwembad Geen markt op Hemelvaartsdag Hanekraaien in De Rode Haan door GerardPau! A.s. zaterdag feestelijke open dag VRIJDAG na Hemelvaartsdag is het kantoor van de Wangedrag bij herdenkingsmonument GLAS HANDEL Beckeringstraat 50 - Soest B. W. blijven bij voorkeur voor Onnes ■r VAN WEEDESTRAAT 17 SOEST Jeans mode Nieuweweg Soest van Rouwendaal b.v. 'Verontwaardigd en teleurgesteld' BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 I Soesterbe Makelaardij o.g. 16151 Soesterbergsestraat 79 - Soest Herbestraten fietspad Middelwijkstraat Start bodemsanering Chemco Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24, Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest 0Oü Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Cees Ver heus: "...opheffen..." Vier raadsfracties hebben zich de woede op de hals gehaald van de georganiseer de sporters in Soest. Nog voordat er tijdens de jaarlijkse deelnemersvergadering één woord was gerept over de meest ideale structuur van de sportstichting kwa men CDA, PvdA, D66 en Progressief Soest met een onomwonden oordeel op de proppen: de huidige opzet van de sportstichting moet worden vervangen door een vorm, waarin de politiek niet meer is vertegenwoordigd. Het tijdstip en de manier waarop Cees Verheus dit standpunt van de vier genoemde partijen verkondigde schoten de sportvertegenwoordigers in het verkeerde keelgat. Het werd de CDA-fractievoorzitter, die namens de gemeenteraad en niet na mens zijn partij in het bestuur van de sportstichting zit, niet in dank afgeno men dat hij een door hem en zijn colle ga's van de PvdA, D66 en PS onderte kende brief voorlas. Hij werd daartoe genoodzaakt nadat de voorzitter van de sportstichting, drs. Günther Plomp, weigerde dat zelf te doen. Plomp nam het de CDA-voorman bijzonder kwalijk dat hij een stuk ter sprake bracht dat van te voren niet in het bestuur was bespro ken, en vond het ongepast dat hij werd uitgenodigd de tekst van de brief voor te dragen. Verheus deed dat alsnog nadat het bestuur tijdens een schorsing beslo ten had hiervoor toestemming te geven. Inmiddels hadden de ruim twintig aan wezige vertegenwoordigers van de sportverenigingen zich om principiële redenen daartegen unaniem uitgespro ken. 'Zelfstandig' Bovendien zijn de sporters het volstrekt oneens met de inhoud van de brief. Daarin zeggen CDA, PvdA, D66 en PS dat de huidige sportstichting kan wor den opgeheven. In plaats daarvan moet volgens de vier partijen een zogenaam de 'artikel 61-commissie' in het leven worden geroepen, die uitsluitend wordt bemand door sportrepresentanten met adviserende bevoegdheden. "De ge meenteraad beperkt zich tot het vast stellen van het sportbeleid en het daar bij behorende budget," aldus Verheus namens de fracties, die van mening zijn dat een dergelijke structuur meer mo gelijkheden biedt voor een zelfstandig en democratisch functioneren van de sportvertegenwoordigers. Ze zullen te vens het College verzoeken een even wichtig voorstel te doen met betrekking tot punten als beheer en fiscale en juri dische aspecten. De hevig.vcrontwaardigde sporters be twijfelen die mogelijkheden. Ze kun nen de consequenties van een belan gengroep- "onder politici niet overzien en vrezen dat een structuur met slechts een adviserende stem de tijdsduur tus sen aanvraag en besluitvorming in grote mate zal doen toenemen. Unaniem ver klaarden de vertegenwoordigers van 10.000 actieve Soester sportbeoefe naars (niet alle clubs hadden een af gevaardigde naar de deelnemersverga dering gestuurd) dat ze een bestuurlijke structuur wensen, waarin de sport en de politiek gezamenlijk overleggen en ver antwoordelijkheid nemen voor beheer en exploitatie van de sportaccommoda ties. Dat onderstreepten ze nog eens door een motie (zie elders in deze dergelijke. Dan is het niet juist als op voorhand een mening wordt gegeven," wond hij zich op. Hockeyer Dik Stroband, voorzitter van de structuurcommissie, reageerde zwaar teleurgesteld op de houding van de politieke partijen. "Als vier fracties met een meerderheid in de raad zich zo uitspreken, vraag ik me af of we nu nog inhoudelijk over de nota van gedachten moeten wisselen. Ik betreur het dat twee mede-bestuursleden (Verheus en Kees Boerkoel-red.) zo reageren na veel voorbereidingswerk. De politiek heeft zijn mening al bepaald. De partij en zullen B. en W. vragen voor een be paald model te kiezen." Kees Boerkoel (PvdA) kon de commo tie in de deelnemersvergadering niet begrijpen. Tegen Stroband zei hij dat Verheus en hijzelf niet accoord waren gegaan met de discussienota, en dat de partijen zich al eerder hadden uitge sproken voor een andere structuur. De, brief moet gezien worden als een ver volg op die uitspraken, verklaarde Boerkoel. Barricades In ieder geval is nu eindelijk duidelijk heid ontstaan over de wensen van de sporters en (een meerderheid van) de politiek. De eerste groep is bereid de barricades te beklimmen voor behoud van een structuur waarbij de sport en politiek hand in hand gaan. De vier par tijen willen die structuur loskoppelen. "De sport kan gevraagd en ongevraagd advies uitbrengen, maar de politiek be slist," aldus Verheus. De deelnemers van de sportstichting voelen zich genomen. Ze vinden het 'belachelijk' en 'onbehoorlijk' dat de fracties zich hebben uitgesproken zon der dat zij de betrokken sportvertegen woordigers hebben gehoord. "Ik heb op één van die vier gestemd, maar daar heb ik nu al spijt van," klonk een gedesillu sioneerde deelnemer na afloop. In een ijlings belegde vergadering heb ben de bestuursleden van de sportstich ting besloten contact op te nemen met de vertegenwoordigers van de vier poli tieke partijen. In dat overleg hoopt men de meningsverschillen te vereffenen. krant) aan te nemen waarin feitelijk on der meer hetzelfde wordt beweerd. 'Geouwehoer' Van een echte discussie over de gelijk namige nota van de structuurcommissie was geen sprake. Dat kwam vooral om dat de sporters geen andere structuur willen, en door de naar hun mening 'kwalijke' handelwijze van CDA, PvdA, D66 en PS. Met name het voormalige PvdA-raadslid en tegenwoordige be stuurslid van de sportstichting Joop van den Brakel hekelde de opstelling van de partijen. "Dit is een zwarte dag in de ge schiedenis van de politiek in Soest. Het is een klap met de vlakke hand in het ge zicht voor alle sporters. Ze hadden be ter kunnen zeggen dat we onmondig zijn, en dót anno 1987, terwijl alle poli tieke partijen voor openheid en in spraak zijn. Dan moetje de burgers wel eerst laten praten. Als oud-raadslid vraag ik me af hoe dit heeft kunnen ge beuren. Ik krijg de indruk dat de politici door de ellenlange discussie over de ge meentelijke heroverweging een hersen spoeling hebben ondergaan. Ik zou best willen weten wat al dat geouwehoer ons burgers heeft gekost," zei de geëmotio neerde Van den Brakel. Ook bij de WD-er Gert Beyen, die net als Verheus de raad in de sportstichting vertegenwoordigt, viel de opstelling van zijn collega's niet in goede aarde. "Het komt óp mij over als een belediging voor de sport. Die partijen spraken in hun partijprogramma van inspraak en Vrijwel de gehele gemeenteraad, in clusief het College van Burgemeester en Wethouders en de gemeentesecre taris, maakt vandaag een vliegtochtje van Soesterberg naar Eindhoven. On derweg wordt Soest vanuit de lucht be keken en de Fokker F-27 die het illus tere gezelschap vervoert maakt voor de gelegenheid ook even een "om weg" over de Deltawerken. Vanmorgen om kwart voor negen zou den de raadsleden zich per bus vanaf het gemeentehuis naar de vliegbasis Soesterberg begeven. Daar staat de F-27 op hen te wachten. Eerst wordt een rondje over Soest gemaakt, zodat de dames en heren gemeentebestuur ders een goed overzicht hebben over onze gemeente. Vooral de plek voor een toekomstig nieuwe overdekt/open zwembad - na de verkoop van het Na tuurbad - speelt daarbij een rol. Na het "ommetje" over de Deltawerken zet het vliegtuig koers naar Eindhoven. Daar volgt een bezoek aan Philips, waar de Soester raadsleden niet alleen wor den onthaald op een lunch van 's lands grootste gloeilampenfabriek, maar ook op uitgebreide informatie over nieuwe telecommunicatie-technieken. Naar verluidt wordt daarbij ook aandacht be steed aan het fenomeen kabelkrant, dat in Soest momenteel midden in de be langstelling staat. Goed lopend zwembad Het bezoek aan Eindhoven wordt te vens gebruikt voor een kijkje bij een zwembad in de buurt, dat nog onlangs is gebouwd en dat volgens de berichten "goed loopt"Het is de bedoeling dat de raadsleden zich over de succesvolle aanpak bij dit zwembad uitgebreid Ia- ten informeren, om er hun voordeel mee te doen bij een toekomstige beslis sing over een nieuwe zwembad-accom modatie in Soest. Die beslissing moet nu binnen afzienbare tijd genomen worden. Het Brabantse uitstapje wordt voortge zet met een bezoek aan de gemeente Veghel. Daar is nog niet zo lang geleden een nieuw gemeentehuis verrezen en ook met de informatie daarover hoopt het Soester gemeentebestuur zijn voor deel te kunnen doen, in verband met de besluiten over een nieuw raadhuis. De "excursie" wordt afgesloten met een gezamenlijke maaltijd, waarna de te rugreis naar Soest per bus plaatsvindt. Enkele raadsleden zijn wegens drukke werkzaamheden verhinderd om het reisje mee te maken. In verband met Hemelvaartsdag wordt de weekmarkt aan de Weegbree straat in Soest op woensdag 27 mei van 9.00 tot 13.00 uur gehouden. Hemelvaartdag, 28 mei: Voor de zesde achtereenvolgende keer wordt op Hemelvaartsdag - donderdag 28 mei - het Soester kampioenschap Hanekraaien georganiseerd. Dit inmid dels traditionele evenement, waarvoor in voorgaande jaren zeer grote belang stelling is gebleken, vindt wederom plaats in het oudste "bruine" café van Soest, De Rode Haan aan de Birkstraat 32, waar Annie en Jan Wouters de gas ten al 30 jaar voorzien van al dan niet alcoholische versnaperingen. Ieder die denkt een goed kraaiende haan te bezitten (of er voor deze gelegen heid denkt een te kunnen "leasen") kan meedoen aan het kampioenschap, dat om 10.00 uur begint. De hanen dienen 15 minuten voor de aanvang van de wedstrijd aanwezig te zijn, in verband met een eventuele doping-controle door diervoederspeciaal zaak de Vijf Kronen uit Soest. Vooral Soester hanenbezitters worden opgeroepen mee te dingen naar het kampioenschap; de eerdere hanekraai-wedstrijden werden namelijk gewon nen door niet-Soesters. Inlichtingen en inschrijvingen: café De Rode Haan, Birkstraat 32, tel. 12370. Gerard Paul is met vakantie. "De Paardenkamp" - het nationaal bekende rusthuis voor paarden aan de Birkstraat in Soest - viert komende za terdag zijn 25-jarig bestaan. Dan wordt de gebruikelijke open dag, als opnieuw een aantal paarden die aan hun "pensioen" toe zijn worden opge nomen, voorzien van een extra feeste lijk tintje. Het zilveren jubileum van de Paarden kamp zal ongetwijfeld grote belangstel ling ondervinden van de talrijke "fans", die komende zaterdag waarschijnlijk weer in grote drommen naar de Birk straat zullen trekken. Vijfentwintig jaar geleden - op 14 april 1962 - was "Cor- rie", afkomstig uit Markelo, de eerste officiële bewoonsters van De Paarden kamp. Daarna heeft het rusthuis een lange stoet paarden onderdak geboden, in al die jaren in totaal 151! De activiteiten op de extra feestelijke open dag van komende zaterdag begin nen 's middags om twee uur. Ditmaal zijn het maar liefst vijf "viervoeters" die zijn aangemeld voor de intocht, die ook nu weer veel bekijks zal trekken. Het zijn "Wilhelm", een 23 jaar oud rijpaard uit Arnhem; "Hassan", een 24-jarig rij paard uit Haarlem; "Blacky" en "Bon- ny", twee Shetland-ponies uit Amstel veen, die inmiddels de leeftijd van resp. 30 en 29 jaar hebben bereikt; en "Pe tra", 20 jaar, die vele jaren heeft dienst gedaan in de bossen, bij Staatsbosbe heer in de boswachterij Odoorn. De harmonie van de Koninklijke Shell uit Den Haag zorgt zaterdag voor de muzikale omlijsting. De muzikanten zijn inmiddels ook "oude bekenden" van de Paardenkamp. Het gezelschap staat onder leiding van dirigent Bob Loggen. Daarnaast is er een rommel markt, eveneens afkomstig uit Den Haag, en kunnen de ongetwijfeld hon derden gasten zich te goed doen aan de gratis koffie en koek, die traditiege trouw bij elke open dag op de Paarden kamp worden verstrekt. Uiteraard kun nen de liefhebbers ook diverse souve nirs aanschaffen. g>©<s>®< Bewoners van de Inspecteur Schreuderlaan waarschuwden vorige week de politie, nadat ze drie jongelui hadden gezien die "rotzooi schopten" bij het herdenkingsmonument. De politie ging er onmiddellijk op af en trof bij het monument inderdaad de gevolgen aan van ergerlijk wangedrag: de kransen - van de herdenkingsplechtigheid op 4 mei - waren omgegooid en de bloemen grotendeels over het gazon verspreid. Bij een onderzoek in de omgeving werd in het 'Slangenbosje' achter het mo nument een 19-jarige knaap in de kraag gegrepen. Hij beweerde echter niets met de zaak te hebben te hebben. Volgens zijn verklaring had hij met twee an deren alleen maar bier zitten drinken op het monument en waren ze voor alle zekerheid maar weggelopen toen de politie arriveerde. Hij voelde zich niet verantwoordelijk voor de rommel. Op de Ir. Menkolaan werd even later een tweede jongeman aan gehouden, eveneens 19 jaar en woonachtig in Soest. Hij gaf toe met twee anderen op het monument te hebben gezeten. De derde knaap was de beide aangehoudenen onbekend. De heren bleken in een plaatselijke café eerst de nodige hoeveel heid bier tot zich te hebben genomen en deze twijfelachtige vorm van vrije tijdsbesteding te hebben voortgezet op het monument. Volgens de verklaringen begon de - onbekende - derde jongeman op een ge geven moment met de kransen te zwaaien. Eén van hen zou hem daarvan juist nog hebben willen weerhouden door met hem op de vuist te gaan, omdat hij het "ontoelaatbaar" vond. Verder lieten de knapen weten dat er in de bossages achter het monument een onbekende hoeveelheid flesjes bier verborgen zou zijn, waarvan de opge schoten jeugd zich regelmatig zou bedienen. De politie heeft die drankvoor raad overigens niet ontdekt. De beide knapen werden uiteraard duchtig onderhouden over hun gedrag. Ook de ouders werden ingelicht. Een woordvoerder van de politie liet vorige week weten dat men zeker het nodige wil doen om dit soort wangedrag aan te pakken, maar daarvoor in belangrijke mate afhankelijk is van de omwonen den, wier medewerking dan ook graag wordt ingeroepen. Het monument is de laatste tijd al vaker het voorwerp geweest van vandalisme. Ik maakte me druk en voelde me opgeblazen, Gooide in drift een vaas naar de vensterglazen. Het had een wonderlijk effect Want het glas bleef perfect Over Van Ede's glas blijf je je verbazen. Ingezonden door vdM (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! De gemeenteraad staat morgenavond voor de belangrijke beslissing om uit te maken wie de kabelkrant in Soest zal gaan uitgeven. Na een uitvoerige discussie in de commissie Bedrijven en Voorlichting hebben Burgemeester en Wethouders de raadsleden laten we ten dat zij hun aanvankelijke voorkeur voor uitgeverij Onnes uit Amersfoort handhaven. De vraag is nu of de raad het College daarin zal volgen, of als nog zal besluiten de uitgifte van het nieuwe medium te gunnen aan de combinatie Gooi en Eemlander/Soes ter Courant. Het College lijkt vooralsnog niet onder de indruk te zijn van de "meerwaarde" die de Soester Courant zou kunnen toe voegen aan de kabelkrant en wijst in dat verband op het Onnes-blad "Soest Nu". Weliswaar is het College er voor stander van gemeentelijke opdrachten "zoveel als redelijkerwijs mogelijk is" te verstrekken aan Soester bedrijven, maar naar het oordeel van B. W. zal het zwaartepunt in de samenwerking tussen de Gooi en Eemlander en de Soester Courant niet bij de laatste be rusten. B. W. baseren dit o.a. op het feit dat de Soester Courant "thans pas voor het eerst betrokken is bij de uitgifte van een kabelkrant in Soest". "Als deelnemer aan het economisch verkeer maakt de gemeente voortdu rend keuzes uit bedrijven," aldus de brief van het College, met een nadere toelichting op het standpunt dat de werkgelegenheidseffecten niet over trokken moeten worden. "Hierbij zal een keuze voor het ene bedrijf uiteraard nadelige consequenties hebben voor een ander bedrijf," klinkt het lakoniek. "Tegenover dit nadeel van het ene be drijf staat het voordeel van het andere bedrijf." 'Niet zwaarwichtig' "Wellicht" zijn die effecten er wel in in directe zin, en dan nog "óp termijn", maar ze moeten niet worden overschat, aldus het College. "Uit onderzoeken blijkt dat de belangstelling voor de ge wone krant bij zowel het publiek als de adverteerders nog altijd veel groter is dan die voor de kabelkrant." Het be lang van de Soester Courant bij de uit gifte van de kabelkrant kan volgens B. W. dan ook niet als "zwaarwichtig" worden aangemerkt. Als de kabelkrant niet door de combinatie Gooi/Soester wordt verzorgd heeft dit geen directe gevolgen voor de werkgelegenheid bij de Soester Courant," meent het Colle ge- Er is nauwelijks verschil in de offertes tussen Onnes en Gooi/Soester wat de aard van het nieuws voor de kabelkrant betreft, vindt het College verder. De voorkeur voor Onnes blijft gehand haafd vanwege het regionale nieuws; het College veronderstelt dat Onnes meer georiënteerd is op "Utrechts" nieuws, de Gooi en Eemlander meer op "Noordhollands". De samenwerking met de Soester Courant verandert daar aan niets, meent men, omdat het een lo kaal nieuwsblad is. m m Voor al uw VERBOUWINGEN, METSELWERK en TIMMERWERK, groot of klein tegen een scherpe prijs, bent u bij ons aan het goede adres. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij: BOUW- EN AANNEMINGSBEDRIJF p. j. Soest - Tel. 02155-17390 Warme stallen In de afgelopen periode heeft de winter zich hard doen gevoelen, laat het be stuur weten. De verzorgers hadden er dan ook zwaar werk aan, maar de paar den kwamen niets te kort in hun warme stallen. Ze werden in goede conditie ge houden - hun hoeven kregen extra ver zorging - en konden zich van tijd tot tijd ook buiten uitleven op een braak lig gend stuk land. De paarden die, als gevolg van de slijta ge van hun kiezen, het hooi niet meer goed konden kauwen kregen een menu van fuijngemalen maïs, wat een uitste kende oplossing was. In de winter werden "tussendoor" we gens buitengewone omstandigheden ook twee nieuwe gasten opgenomen: twee Forester ponies uit Soesterberg, die al jaren op de wachtlijst stonden. "Roxane" (28 jaar) en "Sunny Boy" (24 jaar) werden in nun goede jaren be reden door gehandicapte kinderen en genieten bij De Paardenkamp inmid dels van hun welverdiende rust. In het eerste kwartaal overleden twee paar den: "Marie-Louise" (na 18 jaar Paar denkamp) en "Mona" (na 11 jaar). Het Stichtingsbestuur zag twee "oudge dienden" vertrekken: de dames J.P. Hoornsma uit Den Haag en W.H. van Woerkom uit 's-Gravendijk. Dr. F.W.M. Feld uit Amersfoort kwam het bestuur versterken. Fietster gewond bij aanrijding Bij een aanrijding op het kruispunt Weegbreestraat/Dalweg raakte vorige week een 35-jarige inwoonster van Soest gewond. Ze kreeg, toen ze langs de Dalweg fietste, geen voorrang van een auto, bestuurd door een 19-jarige jongeman uit Soest. Deze verklaarde haar over het hoofd te hebben gezien toen hij vanaf de Weegbreestraat de Dalweg wilde oprijden. Met onbekend letsel werd de vrouw per ambulance naar Zonnegloren overgebracht. De directie van de Soester Courant is het absoluut oneens met de stelling van het College van B. W., dat het passeren van de Soester Courant (in combinatie met de Gooi en Eemlan der) bij de uitgifte van de kabelkrant voor Soest geen directe gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid. Directeur H.E.J. Smit heeft met "verontwaardiging en teleurstel ling" kennis genomen van de ziens wijze van het College. "Ik houd m'n hart vast voor de toe komst van de Soester Courant," al dus de heer Smit. Hij wijst de rede nering van het College onomwon den van de hand. "Als elke krant is ook de Soester in hoge mate afhan kelijk van de adverteerders als haar voornaamste inkomstenbron. De kabelkrant zal zeker adverteerders aantrekken die hun promotiebudget nu geheel of gedeeltelijk besteden in onze krant. Als die omzet terugloopt zal dat zonder twijfel zijn invloed hebben op de omvang van de Soes ter, niet alleen voor wat betreft de advertenties, maar ook voor het aan tal redactionele pagina's. En dat kan eenvoudig niet zonder gevolgen blij ven voor werkgelegenheid." De opmerking in de brief van het College, als zou het zwaartepunt in de kabelkrantcombinatie niet bij de Soester liggen, heeft zijn veront waardiging gewekt. "Dat is een on juiste voorstelling van zaken. Nog afgezien van onze redactionele in breng is het toch zonneklaar dat ook de kabelkrant zonder advertenties geen lang leven beschoren zal zijn. Dat is een element van essentieel be lang. De Soester Courant zorgt voor de commerciële acquisitie en speelt op die manier zelfs een hoofdrol." Dat de Soester Courant pas in een laat stadium is betrokken bij de eventuele uitgifte van de kabelkrant doet daaraan niets af. De heer Smit is bijzonder teleurge steld over het feit dat van zijn argu menten in het gesprek met wethou der Ries van Logtenstein, dat vorige week plaatsvond op initiatief van de laatste, in de brief van het College niets is terug te vinden. Hij hoopt en verwacht dat de gemeenteraad - aan wie de definitieve beslissing is voor behouden - morgenavond tot een andere afweging zal komen. "Als de raadsleden inzien wat er op het spel staat, dan zullen ze ook begrijpen dat de deelname van de Soester aan de kabelkrant voor Soest van het groot ste belang is." Het fietspad langs de Middelwijkstraat, tussen het Witte Paardstraatje en de Korte Middelwijkstraat, wordt vanaf maandag 25 mei door de firma V.d. Wakker uit Amersfoort herbestraat. De werkzaamheden zullen ongeveer veer tien dagen in beslag nemen. Maandag 1 juni zal 's middags om twee uur officieel gestart worden met de bo demsanering van het Chemco-terrein en direkte omgeving. v -

Soester Courant | 1987 | | pagina 1