m TOT JEANS BIJ Automatiseren met een strategie... Strëter Overleg over Sportstichting in forse rel gestrand s"ecms<MuJS s£3 i*- WD verwijt andere fracties 'onbehoorlijke werkwijze' 'Sta even stil bij het werk aan de weg' zo gezien^ J r Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS HANDEL YflllLVL 'VVD zet zichzelf buiten spel als serieuze gesprekspartner' 'Geen mening opleggen aan de sport' Sportbestuurder Dik Stroband: 'Politiek handelt ondoordacht' Ooievaar nestelt drie dagen in Soest j I i 'Luilak' in Soest: schade valt mee Stadhouderslaan op 16 en 17 juni afgesloten Soester Courant Tientallen banden lek gestoken Vliegdemonstratie boven Soesterberg Pinkster-perikelen door Gerant Paul Makelaardij o.g. 16151 Soesterbergsestraat 79 - Soest 65e JAARGANG NO. 41 WOENSDAG 10 JUN11987 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152" Postgiro 126156 Het overleg over de Sportstichting, dat vorige week donderdag zou plaatsvin den tussen de fracties van CDA, PvdA, Prog. Soest en D66 enerzijds en de bestuurders van de Sportstich ting anderzijds, is voortijdig gestrand. De sportbestuurders gaven weliswaar gehoor aan de uitnodiging van de vier fracties, maar bleken op eigen houtje ook de VVD-fractie te hebben uitge nodigd. De vier fracties - die zich in middels voor de opheffing van de Sportstichting hebben uitgesproken - wensten deze uitbreiding van het aan tal gesprekspartners niet en braken het overleg af voordat het op gang was gekomen. De forse rel over de Sport stichting, die zich al enige tijd afteken de, is daarmee een feit geworden. Dat is de voorlopige trieste balans van de ontwikkelingen van de laatste we ken, nadat de positie van de Sportstich ting nadrukkelijk ter discussie is geko men. Aanleiding hiertoe is o.m. het Collegevoorstel om de Sportstichting in haar huidige vorm op te heffen dat, zo als gebleken is, kan steunen op een rui me meerderheid in de raad. Alleen de WD-fractie vindt dat de huidige over legstructuur moet blijven bestaan. De gezamenlijk optredende fracties van CDA, PvdA, PS en D66 hebben on langs tijdens de deelnemersvergadering van de Sportstichting - waar een discus sienota over dezelfde materie aan de or de kwam - de betrokken verenigingen op de hoogte gesteld van hun stand punt. Naar aanleiding daarvan ver zochten de sportbestuurders - die zich door deze "manoeuvre onaangenaam verrast" voelden - alle fracties in de ge meenteraad om overleg over de "be stuurlijke en zo nodig ook de daarmee samenhangende ambtelijke structure ring rond de sport". De gang van zaken tot het mislukte overleg van vorige week donderdag laat zich als volgt reconstrueren: CDA, PvdA, PS en D66 toonden zich bereid tot dat overleg en nodigden ge zamenlijk de sportbestuurders uit voor een gesprek op 4 juni. Het kontakt werd gelegd tussen CDA-fractievoorzitter Kees Verheus en sportbestuurder Dik Stroband. De laatste liet - na raadple ging van zijn achterban - weten dat men het overleg liever zag uitgebreid met de WD en GPV/SGP/RPF. Namens de vier fracties liet Verheus daarop weten dat op die uitbreiding geen prijs werd gesteld, omdat de poli tieke discussie met de WD immers in de raad wordt gevoerd. Ondanks dat bleken op de vergadering van 4 juni ook twee vertegenwoordigers van de WD- fractie present te zijn en hielden de sportbestuurders vast aan hun deelna me aan het gesprek. 'Geblokkeerd' "Voor zover dit nog bespreekbaar zou zijn geweest," aldus een mededeling van de vier fracties, "was dit geblok keerd door de krantenpublicatie (Soes- ter Courant van 3 juni) waarin de WD de politieke standpunten afdeed als 'bla-bla-bla' en de vier partijen uit- "Een uiterst onbehoorlijke werkwij ze". Zo kenschetst de WD-fractie het optreden van de vertegenwoordigers van CDA, PvdA, Prog. Soest en D66 in het vorige week mislukte overleg tussen "de" politiek en de sportbe stuurders, waarbij de representanten van de vier samenwerkende fracties de bijeenkomst voortijdig verlieten, uit protest tegen de aanwezigheid van de WD-ers, die zij niet hadden uitgeno- digd. In een door de WD-fractie uitgegeven persverklaring wordt gesteld dat de fractievertegenwoordigers van de vier partijen "geen gebruik wensten te ma ken van de mogelijkheid hun standpunt over het opheffen van de Sportstichting toe te lichten", waarna een "uiterst war rige discussie werd gevoerd over wie nu wie had uitgenodigd voor een gesprek". Volgens de WD hadden de vier frac ties niet de uitnodiging van de onafhan kelijke sportbestuurders aanvaard, maar op hun beurt de sport uitgenodigd om een toelichting te geven op het standpunt van de georganiseerde sport om niet over te gaan tot opheffing van de Sportstichting. De WD concludeert daaruit dat men elkaar op dezelfde avond heeft uitgenodigd - ofschoon in de brief van de sportbestuurders niet wordt gerept over datum, tijdstip en plaats van het door hen gewenste ge sprek (red.) - waarbij op uitdrukkelijk verzoek van CDA, PvdA, PS en D66 geen pers gewenst was. De VVD had de pers er best bij willen hebben, klinkt het nu - ofschoon de pers van WD- of sportbestuurders evenmin een uitnodiging heeft ontvangen (red.) - en CDA-fractievoorzitter Verheus wordt verweten dat hij de pers had be naderd om juist niet te komen. De werkwijze van de vier fracties is ui terst onbehoorlijk, meent de WD. "Men moet ervan kunnen uitgaan dat de vertegenwoordigers van de politiek de mening van hun achterban vertegen woordigen. Zo moet men toch kunnen veronderstellen dat de sportbestuur ders handelen in opdracht van en in overeenstemming met de bedoelingen van de in de Sportstichting vertegen woordigde partijen." 'Als de sport dat zon willen...' De WD deelt verder mee dat men elke discussie over de Sportstichting wil aan gaan. Voor de WD kan de Sportstich ting blijven bestaan, al wil zij meewer ken aan verbeteringen in het functione ren van de Sportstichting als de sport dat zou willen. "Geenszins echter is de WD van plan een mening op te leggen aan de sport." Volgens de liberalen past de Sportstich ting in de decentralisatie van bevoegd heden, zoals o.a. door het kabinet-Lub- bers wordt voorgestaan. "Men kan ook het standpunt innemen dat men als overheid alles weer zelf in eigen hand moet nemen. Dat het volgens de WD- fractie belangrijk kan worden om als sportvereniging ervoor te zorgen om een "eigen" gemeenteraadslid te kun nen krijgen, omdat men anders niet meer verzekerd kan zijn van voldoende aandacht voor de belangen van de club", klinkt het in een nogal ondoor zichtige formulering in de persverkla ring van de WD. In een verdere reactie, waarbij de WD- fractie ook ingaat op het Collegevoor stel over de vertegenwoordiging van de gemeente c.q. het gemeentebestuur in diverse organen - en in welk verband ook de opheffing van de Sportstichting wordt voorgesteld - wordt erop gewe zen dat de communicatie met die verte genwoordigers met de gemeenteraad van groot belang is. De WD betreurt het dat daarvoor nog altijd geen regels zijn afgesproken, zij het dat deze in het voorstel wel worden aangekondigd. Paperclip Als een van de achtergronden voor de huidige discussie ziet de WD "dat de raad in het verleden veel te veel be voegdheden heeft gedelegeerd". "Sim pelweg: de raad wil overal zelf over be slissen, tot elke paperclip bijvoorbeeld toe. Als men dat laatste wil, zit een rede lijk zelfstandig orgaan als de Sportstich ting in de weg." De WD is niet bij voorbaat tegen een andere opzet, maar die moet dan wor den aangegeven - gevraagd - door de sport, en niet worden ingegeven door de politiek. "Voor ons hoeft het niet, maar we willen de sport niet ons model opleggen." De WD wil zich eventueel voegen naar door de sport gewenste aanpassingen, deze toetsend aan de uit gangspunten van de gemeentelijke reorganisatie en de actuele decentrali satie met bevoegdheden, waaraan de Sportstichting volledig voldoet, aldus de WD. "Als men wat anders wil zal men met goede argumenten moeten komen om de WD te overtuigen van een andere opzet. Er zitten meer deskundige men sen buiten de gemeenteraad dan erin, en die deskundigheid moet je gebruiken waar dat kan." 'Plak- en knipwerk' En passant kraakt de WD-fractie het Collegevoorstel - dat overigens niet door de WD-wethouder Plomp wordt gesteund - volledig af. "De kwaliteit vinden wij ver beneden de maat. Het wordt betreurd dat het College, gezien de uitgaven die wij doen voor een betere overheid, dergelijk 'plak- en knipwerk' als raadsvoorstel durft te presenteren. Verder verzoekt de WD in een brief aan B. W. het raadsvoorstel, behalve in de commissie ABZ, ook in de com missies Ruimtelijke Ordening en Sport, Bedrijven en Personeel en Financiën als gespreksonderwerp op te voeren. Inbraak Torenstraat Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een woning aan de Torenstraat. Hij kwam het huis binnen door het doucheraampje te forceren. Hij ging ervandoor met elf CD's (com pact discs) en een bedrag van 160 gul den. Houdt Uw "home - home - sweet sweet home" afdoende storm en regen in toom? Als vensterglas en raam staan op Van Ede's naam Dan pas is Uw home een droom! maakte voor 'een bende van vier', zich daarmee als serieuze gesprekspartner buiten spel zettend." CDA, PvdA, PS en D66 hebben nu het plan om naast overleg met de sportbe stuurders in de Sportstichting ook over leg te hebben met alle sportverenigin gen, aldus een communiqué namens de vier fracties. Dat overleg moet plaats vinden op 12 juni in de Open Hof, om 20.30 uur. De vier fracties spreken verder uit dat zij het betreuren dat de sportbestuur ders in de Sportstichting geen overleg met de vier partijen wilden voeren. "Een dergelijk overleg zou zeker in het belang zijn geweest van een goede be sluitvorming over voorstellen met be trekking tot de overlegstructuur van de sport in de gemeenteraadsvergadering van 25 juni a.s.", aldus CDA, PvdA, PS en D66. Dik Stroband, woordvoerder van de sportbestuurders die zich tegen de opheffing van de Sportstichting ver zetten, heeft vorige week laten weten de handelwijze van de politiek, en dan met name van CDA, PvdA, Prog. Soest en D66, "ondoordacht" te vinden. Volgens hem biedt de stichting een aantal voordelen die bij opheffing mogelijk verloren zouden gaan. In de eerste plaats wijst hij op het BTW-voordeel bij de aanleg en het onderhoud van sportaccommoda ties. Zo leverde het vernieuwde honk/softbal-hockey complex aan de Koningsweg een belastingvoor deel van ca. 200.000 gulden op, al dus Stroband, en de bouw van de sporthal in Soesterberg 300.000 gul den. Als dat voordeel in de toekomst verloren gaat moet er volgens Stro band rekening worden gehouden met een "verlies" van tienduizenden guldens. Verder wijst Stroband op de eigen middelen die nogal wat clubs in de accommodaties hebben gestoken. Als die straks overgaan in handen van de gemeente moet er duidelijk heid komen over wat er met dat geld gebeurt. "Daar is nooit iets over vastgelegd. Er zullen zeker clubs zijn die hun geld terug willen zien." Stroband is verder van mening dat bij de opheffing van de Sportstich ting - die dan wordt vervangen door een adviescommissie zónder politici - het resultaat zal zijn dat de sport clubs met de beste politieke kontak ten in het voordeel zullen zijn. "Dat wordt weer lobbyen, en op die ma nier worden de verhoudingen onzui ver." Stroband heeft ook laten weten dat naar zijn mening het voorstel tot op heffing aanvechtbaar is, omdat het statutair verplicht overleg met de sportbestuurders niet heeft plaatsge vonden. Hij staat op het standpunt dat het politieke conflict "over de hoofdenb van de sporters heen" wordt uitgevochten en verwijt het College - dat met uitzondering van sport-wethouder Plomp (VVD) vóór de opheffing is - dat het de rei kwijdte van het besluit niet overziet. -f Drie dagen lang is vorige week een mannetjes-ooievaar in de weer geweest op het dak van het huis van de heer Brouwer aan de Lange Brinkweg 12. De vogel arriveerde tot ieders verrassing dinsdag tegen de avond en bracht daar de nacht door. 's Morgens vertrok hij weer naar onbekende verten, maar op woensdagavond was hij weer terug. Duidelijk was dat hij aanstalten maakte een nestin te richten, dat als het klaar zóu zijn ook plaats zou bieden aan een vrouwtjes-ooievaar, en wie weet tot welk moois dat al lemaal nog zou hebben geleid... Zo ver zal het helaas niet komen, want donderdag vertoonde de ooievaar zich voor het laatst, weliswaar nog druk bezig met het verzamelen van hout voor het nest, maar kennelijk met afnemende lust om er nog iets van te maken. Vrijdag liet de vogel zich niet meer zien. "Jammer,aldus de heer Brouwer ("Ome Jan"). "Ik was nog van plan geweest een wiel op het dak te zetten, zoals je dat vroeger wel zag. Dat is nu niet meer nodig.Of Soest de ooievaar ooit nog zal terugzien valt te betwijfelen; de vogel wordt in Neder land nog maar zelden gesignaleerd. Daarom zou de foto die onze fotograaf Goos van der Wilt vorige week nog juist op tijd wist te maken wel eens een historische opname kunnen blijken te zijn. In opdracht van Rijkswaterstaat wordt een gedeelte van de rijskweg opnieuw geasfalteerd. Het gaat om het wegdek vanaf de Veldweg tot en met de kruising Steenhoffstraat/Dalweg/ Kerkplein. Begin vorige week werd begonnen met de verbete ring van de rijbanen. Deze week worden de werkzaamheden afgerond. Ómdat men steeds één rijbaan asfalteert kan het verkeer ge bruik blijven maken van de rijksweg. Dit gaat echter gepaard met opstoppingen. In beide richtingen staan vaak lange rijen Foto: Goos van der Wilt. auto's. Een aantal automobilisten kiest voor sluiproutes, bij voorbeeld via de Kerkebuurt en de Lange Brinkweg. Van het wegdek is vier centimeter asfalt gehaald. Daarvoor in de plaats komen twee nieuwe lagen van vier en drie centimeter. Ook de kruising Biltseweg/ Vredehof straat wordt geasfalteerd door Rijkswaterstaat. Hiermee wordt begonnen zodra de werkzaamheden op de rijksweg zijn afgerond. Een en ander is afhankelijk van de weersomstandigheden. De politie is in de nacht van vrijdag op zaterdag en op de vroege ochtend van de zaterdag overstroomd met tele foontjes van inwoners, die hun beklag deden over het wangedrag van de jeugd. Die gaf zich - zoals de traditie kennelijk voorschrijft - op de zaterdag voor Pinksteren over aan de twijfel achtige vreugde van de Luilak-viering. Een woordvoerder van de politie liet overigens weten dat de schade hem was "meegevallen". De meeste telefonische klachten - in to taal kwamen er tegen de 60 binnen - hadden betrekking op geluidsoverlast en baldadigheden. Heel wat jongelui ontstaken vuurwerk, dat kennelijk was opgespaard van Oudejaarsavond. "Ex cessen" deden zich niet voor, aldus de politie, die in de Luilak-nacht extra sur veilleerde. Niettemin noteerde men een waslijstje van vernielingen, zoals op het kruispunt Smitsweg/Veenbesstraat, waar een glascontainer omver werd gehaald. Bij een woning aan de Bilderdijklaan werd een ruit vernield, doordat er een trot toirtegel naar binnen werd gegooid. Op de speelplaats van de Prof. Waterink- school aan de Smitsweg werd brand ge sticht in vier op elkaar gestapelde auto banden. Een papierbak aan de Obrechtstraat werd eveneens in brand gestoken. Aan de Rubenslaan sneuvelde de ruit van de telefooncel en van een auto die aan de Willaertstraat geparkeerd stond moest een van de ruiten het eveneens ontgel den. Op de Oude Utrechtseweg werd sloop materiaal uit een container op de weg gedeponeerd, alsmede een hoeveelheid ongebluste kalk. Van een woning aan het Vedeiaarpad werd het buitenroos- ter van een afzuigkap vernield. Aan de Braamweg werd een brievebus met vuurwerk vernield. Datzelfde gebeurde aan de Lindenlaan, waar de bewoner een 12-jarige knaap uit Soest in de kraag kon vatten en aan de politie over dragen. Op het fietspad langs de Koningsweg trof de politie 's morgens vroeg een half verbrande slaapzaak aan. Ook het Ro de Kruis-spandoek bij het kruispunt Dalweg/Koningsweg bleek in brand te zijn gestoken. Tenslotte werd vastge steld dat een van de ruiten van de voor deur van het oude politiebureau aan de Van Weedestraat was ingegooid. Jeans mode Nieuweweg Nieuweweg 60A Soest De Stadhouderslaan wordt tussen de gemeentegrens met Baarn en de Korte Brinkweg op dinsdag 16 en woensdag 17 juni voor alle verkeer in beide richtingen afgesloten. De fir ma Almere gaat op die dagen de top laag op het wegdek aanbrengen. Vo rig jaar heeft de reconstructie van de weg plaatsgevonden. Het fietsver- keer kan gewoon doorgang vinden. Het gemotoriseerde verkeer wordt beide dagen omgeleid. Ook de bus dienst gaat een andere route rijden. Zonnewijzer gestolen Onbekenden hebben vorige week uit de tuin van het bejaarencentrum Groot Engendaal aan het Boekweitland de bronzen zonnewijzer weggenomen. voor de voor de maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 141 52 Onbekenden hebben vorige week in de nacht van woensdag op donder dag banden lek gestoken van maar liefst 15 auto's, die alle geparkeerd stonden op de parkeerplaats aan de Weegbreestraat. In totaal werden er 45 banden "behandeld". De gedu peerde eigenaars deden bij de politie aangifte wegens vernieling. Ver moedelijk hebben de onbekende da ders gebruik gemaakt van een priem. In de nacht van zaterdag op zondag was het weer raak. Op een camping aan de Dolderseweg werden - waar schijnlijk eveneens met een priem - de banden lek gestoken van 16 au to's. In totaal moesten 57 banden het hier ontgelden. Bovendien werden de meeste auto's ook nog met een scherp voorwerp bekrast. De politie weet niet of er een direct verband bestaat tussen de beide "steekpartijen", in die zin dat het zou gaan om dezelfde daders. Het is wel opvallend dat ze zich beide in enkele dagen tijds hebben voorgedaan. Het onderzoek duurt voort. Vanmiddag om twee uur is een korte vliegdemonstratie gehouden in Soes terberg. Een F27-vliegtuig maakte daarbij gebruik van witte rook. De witte rook is niet hinderlijk voor de omgeving van het vliegveld. Insluiper op de vlucht Een bewoonster van de Korte Brink weg werd in het holst van de nacht van vrijdag op zaterdag uit haar slaap ge wekt door een insluiper. De man bleek via een klapraampje een keukenraam te hebben opengemaakt en op die manier de woning te hebben betreden. Door dat de bewoonster hem kennelijk stoor de bij zijn werkzaamheden, nam hij on middellijk de benen. Er wordt dan ook niets vermist. Omdat maandag j.1. (Tweede Pink sterdag) is uitgevallen als produktie- dag voor de Soester Courant zijn wij helaas genoodzaakt geweest enkele artikelen voor déze editie terzijde te leggen. In de krant van 17 juni wor den ze - voor zover nog actueel - als nog opgenomen. Wij rekenen op het begrip van de lezers. Redaktie Schots en scheef beeld Plotseling sta ik voor een gedenkteken met een haast eindeloze rij namen er in gegrift. Namen van jongens en mannen die nooit terugkeerden van hun reis naar het vasteland van Europa toen dat in brand stond. In een flits ervaar ik dat het net zulke mensen waren als die nu hier rondlopen. Springlevende jongelui die hun leven in de waagschaal stelden om mij te komen bevrijden, vrede te brengen in een land waar zij alleen opschoot over hadden ge hoord. Het was de eerste verstoring van het cli ché-beeld over de Schotten die, zoals ie dereen weet, zuinig zijn en er een beetje vreemd bij lopen. Zeer rechtzinnig en door het druiligere weer waarschijnlijk ook nog zwaar op de hand zijn en stug als de onbegaanbare Highlands zelf. Een karikatuur, even onverwoestbaar als de tulpen, de klompen en de molen tjes waarmee wij worden opgezadeld. Ik ga niet tegen de windmolens vechten en laat het bij de constatering dat wij tijdens - de vakantie - in een niet toeristische om geving - uitsluitend vriendelijkegulle en behulpzame Schotten hebben ont moet. Vrolijk zingend zodra er een viool, een doedelzak of een accordeon in de buurt is. Countrymusic waar woorden als 'home' en 'whisky' een belangrijke plaats innemen: 'Clap your hands and stamp your feet!' Er is feest in de tent. En als de muzikanten uiteindelijk hun instrumenten opbergen, komt al gauw de politiek op de proppen. We treffen het, want de verkiezingen staan voor de deur en de Schotse Nationale Partij (SNP) heeft veel aanhang. De landspolitiek wordt een voudiger naarmate de tijd vor dert en de whisky vloeit: een onafhanke lijke Schotse regering ziet nu gemakke lijk kans om de werkloosheid zodanig te bestrijden dat die in één kabinetsperiode opgeheven is. In andere kleine landen, zoals Oostenrijk en Zweden ('Kijk maar, hier staat het') is het ook gelukt. En inderdaad, het staat in SNP News, de propagandakrant van de partij. Geen speld tussen te krijgen. Zodra we een zelfstandige staat kunnen vormen en niet langer als een achterlijke provincie van de Engelsen worden beschouwd, dan...ja dan...zijn alle problemen oplos baar. Iemand weet dat een derde deel van de Schotse bevolking zich onder de armoe degrens in leven probeert te houden. De whisky werkt en de toon wordt een oc taaf hoger. De woede is algemeen wan neer iemand opgewonden vertelt over de enorme steenkoolreserves, de duizenden werkloze mijnwerkers en de ouden van dagen die de afgelopen winter stierven van de kou. De kroegbaas wil sluiten. Moeizaam staan de mannen op. De mu ziek is al lang naar huis. met Advisie Computer Consultants, IBM Personal Computers (PC-lijn en PS/2-lijn) en de unieke Advi Plan programmatuur. Bel 02155-11434 voor vrijblijvende informatie en/of demonstratie. Vredehofstraat 13, 3761 HA Soest. tel. 02155-11434. ISoesterbe RIAS YTKiTflTVn Beckeringstraat50 - Soest lf fl Ai L I 1L (werkplaats woonhuis)

Soester Courant | 1987 | | pagina 1