fCdf/r Natuur p Nabij F artióhoch PAGINA 9 WOENSDAG 10 JUNI 1987 SOESTER COURANT L 'Beeld/kader' in Groeneveld Vijftien nieuwe beelden rond het kastee Zondag 14 juni, 10.30 uur: 'Openluchtkerkdienst' in Openluchtttheater Unieke uitvoering musical 'Sprookje in de war' Op de fiets met het IVN de Eempolder in Vrijwilligers Vakature Bank Onkostenvergoeding Gilde 'model' in Open Atelier Artishock Openluchttheater, zaterdag 20 juni: Muziekfestival van jubilerend Soester Muziek Gezelschap De Wiekslag op 13 juni fancy-fair Festiviteiten Van Arkel Instituut Cantonspark te Baarn open op de Nationale Hortusdag Oudheidkamer dïdubbers Extra filmhuis: 'A Passage to India' f-4 Cultureel Creatief Centrum Expostie Cyril Lixenberg Vierkanten, driehoeken en cirkels zijn de primaire figuren in de panelen van Cyril Lixenberg, die aangebracht zijn in het nieuwe politiebureau van Soest. Deze figuren komen ook terug in de zeefdrukken en plexiglas objecten die in deze maand tentoongesteld zijn in C-drie. De opening van de expositie wordt op 10 juni verricht door burge meester P. Scholten om 15.00 uur. Op deze expositie is ook een hoek ingericht met foto's, bouwtekeningen en een ma quette van het politiebureau. De expo sitie is te bezichtigen van maandag t/m vrijdag van 8.00 - 12.00,13.00 - 17.00 en 18.30 - 23.00 uur. Op zaterdag van 18.30 - 23.00 uur en op zondag van 14.30 - 18.00 uur. Open dag Op dit moment is C-drie al weer druk bezig met de voorbereidingen voor de open dag op 30 augustus. Op deze open dag kunt u kennis maken met de docen ten van C-drie en informatie inwinnen over de diverse cursussen. De muzikale medewerking wordt verleend door het Gheselcap Goet ende fijn. Dit gezel schap neemt een groot aantal (oude) muziekinstrumenten mee en zal een ge varieerd programma brengen. Bij mooi weer wordt buiten op het plein een ter ras gemaakt, waar de bezoeker onder het genot van een drankje kan genieten van dit heel bijzondere Gheselscap Goet ende fijn. Horecamanager René Grendel zal tevens zijn assortiment wat aanpassen aan de Landjuweel-gedach te. In de grote zaal zullen we een optre den verzorgen voor de kinderen. Dit wordt nog een grote verrassing. De open dag van C-drie is op 30 augustus van 13.00 tot 17.00 uur. Koffieconcert Dame Blanche Op zondagochtend 14 juni wordt in C-drie een koffieconcert gehouden door het Salon-ensemble Dame Blan che. Op het repertoir van Dame Blan che staat salon- en dansmuziek uit de 20er en 30er jaren. Tijdens dit concert wordt door C-drie een ijs-coupe "Da me Blanche" aangeboden. Natuurlijk kunt u ook een kopje koffie gebruiken. Aanvang van het koffieconcert is 11.30 uur. Toegang f 10,— per persoon. Kunstreizen Het Kreatief Centrum De Hof, de Re gionale Muziekschool te Amersfoort en C-drie organiseren ook voor het sei zoen '87/'88 weer een aantal kunstrei zen. Dat deze kunstreizen heel populair zijn blijkt wel uit het aantal reizigers wat zich telkens weer opgeeft en aan de ge zellige sfeer tijdens de diverse reizen. Voor het komend seizoen staan Lon- don, Parijs, Brussel en Berlijn op het programma. Nadere bijzonderheden worden nog uitgewerkt, maar voorop staat, dat de kunstreizen betaalbaar zijn piet een goede programmering. Cursusprogramma Op dit moment wordt in de huisdrukke rij van C-drie hard gewerkt aan het nieuwe cursusprogramma. Het aanbod van cursussen is zodanig, dat we hopen dat ieder iets van zijn/haar gading zal vinden. Het programma wordt na de schoolvakantie huis aan huis bezorgd. De nieuwe cursussen zullen starten in de week van 7 september. Folkloristisch dansfeest een succes Griekse muziek, Joegoslavische-, Turkse-, en Oekraïnse en Hollandse volksdansen, schitterende kostuums en een fantastisch decor waren de ingre diënten van het folkloristische dans feest van 30 mei jl. De sfeer was erg ge zellig en heel veel bezoekers bleven nog na om te dansen en te genieten. Het de cor werd geschilderd door leden van de tekenclub van de Ver. Artishock en paste heel goed bij het folkloristische karakter van dit dansfeest. Daarom welgemeende complimenten van C-drie voorde schilders van dit prachti ge decor. Pro Memorie C-drie is telefonisch te bereiken onder nummer 22188. Het adres is Willaert- straat 49, 3766 CP Soest. Of postbus 347,3760 AH Soest. C-drie is op werk dagen geopend van 8.00 - 12.00 uur, 13.00 - 17.00 uur en 18.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 19.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. "Beeldende Kunstenaars dienen de ruimte te beschermen, zoals de litera tuur de taal beschermt", aldus één van de uitspraken van de heer Aat van IJpe ren, directeur van "Kunst Bedrijf', die zaterdagmiddag de expositie open de rond het Kasteel Groeneveld in Baarn. Van IJperen hield in de Hasselaerzaal een bijzonder interessante beschou wing waarin hij nauwkeurig en intelli gent aangaf hoe de kunstenaar staat en zich voelt tegenover de maatschappij, de natuur, tegenover de mensen en de kritiek. Van dit laatste gaf Kasteelheer Werner Paans uit Soest bij de opening twee voorbeelden. Twee geheel verschillen de reacties van het publiek, dat voor de vierde achtereenvolgende zomer beel den ziet geplaatst in het prachtige park achter het Kasteel. Hoe men er ook over denkt: de vijftien leden van de Nederlandse Kring van Beeldhouwers bewijzen opnieuw dat Vorm Ruimte in wezen één zijn en dat de natuur zich uitstekend leent voor de"intieme gedachten" (zo noemde Van IJperen het) in staal, hout en steen van de exposanten. Wie het Kasteel aan de voorkant na dert, wordt al meteen geconfronteerd met twee reusachtig beelden van de Amsterdammer Cyril Lixenberg. De twee geschilderde, stalen objecten vor men een contrast met en tevens een om lijsting van de omgeving. Dat thema geldt voor alle beelden, die deze zomer tot 26 oktober worden getoond en van daar de naam van de tentoonstelling: Beeld/kader Lixenberg exposeert de volgende week ook in Soest, in C-drie, maar dan met zeefdrukken en plexiglas. Eén van de kunstwerken van Cyril Li xenberg. Een mooi uitgevoerde catalogus wijst de bezoeker in Baarn de weg langs de buitenexpositie, die bewust is opgezet in het kader van de Europese Campag ne in 1987 voor de Landelijke Gebie den. Volgend jaar vieren de Nederlandse Beeldhouwers hun 70-jarig jubileum. Het blijft dus voorlopig feest in de Baarnse oase, die Groeneveld is in een wereld van pretparken. De toegang tot het park is gratis en wel op dinsdag, woensdag en vrijdag van 10 tot 17 uur en op zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur. Maandag en donderdag gesloten. JAN VISSER Sinds jaar en dag, organiseert de gere formeerde kerk van Soest jaarlijks een kerkdienst in de open lucht, o.a. be doeld om eens duidelijk te laten zien dat voor diensten niet "standaard" een kerkgebouw nodig is. Men hoopt dat dit drempelverlagend werkt voor degene die niet zo vaak naar de kerk gaan. Het evenement wordt dit jaar gehouden op zondag 14 juni, om 10.30 uur, in het Openluchttheater aan de Soesterberg- sestraat (tegenover ziekenhuis Zonne gloren). De dienst zal ongeveer 45 mi nuten duren en na afloop is er gelegen heid om koffie te drinken en na te pra ten. De gereformeerde dominees Van Heyst en Land zullen in deze dienst voorgaan. Voor ds. Land betekent dit één van zijn laatste diensten in Soest, aangezien hij binnenkort naar Dokkum vertrekt, waar hij in het ziekenhuis werkzaam zal zijn. Het Utrechtse jeugdkoor 'Reflection dat de openluchtkerkdienst muzikaal zal omlijsten. De dienst wordt extra opgefleurd met een koor. Dit jaar zorgt het Jeugdkoor "Reflection" uit Utrecht voor de muzi kale omlijsting. Het koor bestaat uit ca. 60 leden tussen de 15 en 30 jaar en wordt begeleid door een eigen orkestje. Het koor zingt alleen Engelstalige lie deren, waarvan de Nederlandse verta lingen opgenomen zijn in de liturgie. Mocht het die dag erg slecht weer zijn, dan verschuift de dienst naar 21 juni, zelfde plaats, zelfde tijd. Mocht het ook op 21 juni slecht weer zijn, dan zal wor den uitgeweken naar de Julianakerk (Julianalaan). Bij twijfel of de dienst zal doorgaan kan men één van de volgende telefoonnum mers gebruiken om zekerheid te krij gen: 18320, 12568, 11317. Donderdag 18 juni in C-drie In de theaterzaal van C-drie vindt op donderdag 18 juni een eenmalige (dus unieke) voorstelling plaats van de musi cal "Sprookje in de war". Deze musical gaat over een groep mensen die het sprookje van de Chinese nachtegaal IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur en milieubesef. 'Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Op zondag 14 juni organiseert het IVN, ™\rior\»nr\ ur wordt «net afdeling Eemland, een fietstocht door de Eempolder, een uniek gebied met grote landelijke bekendheid. Vanuit geheel Nederland komen regelmatig vogelaars de bijzondere vogels die dit gebied (nog) rijk is observeren. Ver trektijd tussen 14.00 en 15.00 uur vanaf NS-station Baarn, waar de deelnemers gratis een route beschrijving krijgen uit gereikt. Onderweg staan op verschillende plaat sen natuurgidsen die uitleg geven over de veel besproken ruilverkaveling en de daarmee samenhangende gevolgen voor de flora en fauna van dit prachtige open polderland. Er wordt speciaal aandacht gegeven aan de weide-vogels en alles wat er leeft in de sloten en ber men. Vergeet vooral niet de veldkijker mee te nemen. Hebt u geen fiets? Op het NS-station Baarn zijn fietsen te huur. Wie er zeker van wil zijn zondag een fiets ter beschik king te hebben: tijdig telefonisch reser veren! Dit is de laatste aktiviteit van het IVN voor de zomervakantie. Op zondag 13 september is er een open dag voor ie dereen, onder het motto: "Uit in de na tuur". Voor meer informatie: tel. 16326. (van Hans Christian Andersen) willen opvoeren. Door tweespalt in de groep dreigt echter alles in de war te lopen. De onenigheid heeft betrekking op de interpretatie van het sprookje. Een deel van het gezelschap wil een moderne uit voering met veel technische middelen, terwijl de rest een traditionele uitvoe ring nastreeft. Aan de hand van deze te genstelling heeft de auteur van de musi cal op speelse wijze uitdrukking gege ven aan de tegenstelling tussen de tech nische vooruitgang en het gevoel. De musical "Sprookje in de war" is al eerder opgevoerd in Alkmaar, door de jeugd- en jongerentheatergroep Obe- ron. Speciaal voor deze uitvoering is de muziek opnieuw gecomponeerd door Herman Steenstra, die tevens de regis seur is. De musical wordt opgevoerd door een groep drama- en muziekstudenten van de HBO-opleiding Middeloo. De mu zikale leiding is in handen van Maurice Couvée; de choreografie wordt ver zorgd door Lisette Peters. Aanvang 20.30 uur. Kaarten a 5, (cjp 3,50) vanaf 8 juni te bestellen via tel. 033-729 612 (Maurice Couvée) of 033-621 146 (Herman Steenstra), of aan de kassa van van C-drie, Willaert- straat 49, tel. 22188. Het blijkt dat rond de regeling van de onkostenvergoeding aan vrijwilligers veel onduidelijkheid bestaat, ook bij or ganisaties. Een organisatie die de vorm heeft van een stichting of vereniging kan jaarlijks maximaal 600 gulden (of 12 gulden per week) aan één en dezelfde vrijwilliger geven, zonder dat die uitgave met bon netjes, treinkaartjes en dergelijke ver antwoord moet worden. Vroeger moest de organisatie iedere uitgegeven gulden met een bon bewijzen. De belasting en bedrijfsvereniging zul len een bedrag tot 600 gulden voortaan niet meer als betaling aanmerken. Zo gauw een organisatie echter meer dan 600 gulden per jaar (of 12 gulden per week) aan onkostenverhgoeding uit keert, zal ze die onkosten met bonnen en rekeningen moeten verantwoorden. Het kan natuurlijk zo zijn dat een orga nisatie geen geld heeft om de onkosten te vergoeden. In zo'n geval heeft de vrij williger niets aan deze regeling. De or ganisatie kan proberen een subsidie bij de overheid los te krijgen, bedoeld om de onkosten van vrijwilligers te vergoe den. De organisatie moet er dan wel een vaste begrotingspost van maken, en het is zaak dat de subsidiegever dat accep teert. Over duidelijke afspraken tussen vrijwilliger en organisatie omtrent on kostenvergoedingen zal in een volgend artikel nader worden ingegaan. Met vragen over vrijwilligerswerk kan men altijd bij de WB terecht. De stich ting Vrijwilligers Vakature Bank Soest is gevestigd in cultureel creatief cen trum C-drie aan de Willaertstraat. De openingstijden zijn: maandag, dinsdag en donderdag van 10.00-12.30 uur en 13.30-15.30 uur; vrijdag van 11.00- 12.30 uur. Het telefoonnummer is 12630. Enkele vakatures van dit moment: Vrijwilligersorganisatie voor bege leid wonen in Amersfoort heeft plaats voor enkele vrijwilligers m/v. Taken bestaan uit onder meer het begeleiden van de bewoners en zorg te dragen voor practische en administratieve zaken. (112/607) Opvanghuis in Utrecht, waar maxi maal negen mensen onderdak en bege leiding kunnen vinden, zoekt éen groepsleider m/v. Uitgesloten van op name als bewoner zijn mensen met al cohol- en drugsproblemen, aggressieve personen en jongeren onder 17 jaar. Taken van de groepsleid(st)er bestaan onder meer uit het draaien van diensten en persoonlijke begeleiding. (11/6120 Bij de stichting Jeugdzorg in Soest wordt gezocht naar een penningmees ter m/v voor het totale financiële be heer. (10/622) Eerste penningmeester gevraagd bij de stichting Peuterspeelzalen. Deze functionaris is in principe verantwoor delijk voor het financiële beleid, opstel len van begrotingy onderhouden van externe contacten en uitvoeren van be talingsopdrachten. (10/617) Bij de stichting Peuterspeelzalen in Baarn wordt nog één vrijwilliger m/v gevraagd voor de donderdag om samen met betaalde kracht een groep van twaalf kinderen te begeleiden. De stichting Vrijwilligers Vakature Bank Soest is wegens vakantie geslo ten van 6 juli tot 3 augustus. Het laatste Open Atelier van Artishock van dit seizoen wordt deze maand ge houden op zondag 14 juni, van 12.00 tot 14.30 uur. Deze maand wordt er ingespeeld op het komende Landjuweel Soest 1987, een groots cultureel, muzikaal, sportief en folkloristisch evenement. Als model op het Open Atelier komen enkele leden van het Groot Gaesbeeker Gilde in his torisch kostuum, mogelijk een trom melslager en vendelzwaaier. De toegang is gratis, ook voor niet-le- Hpn van de verenianno Artishock. y->. - Vooral de zondagsschilders die nog zoeken naar onderwerp voor de ko mende tentoonstelling over Soest die in C-drie gehouden wordt zijn van harte welkom. Van te voren opgeven is niet nodig. Te kenmateriaal moet door de deelnemers zelf worden meegebracht. In de pauze is er naast de mogelijkheid tot het nuttigen van een consumptie te vens gelegenheid de maandelijkse ten- toonstellinbg te bezichtigen. Inlichtingen: Ineke Talen, tel. 10735. Na het uitermate geslaagde bevrij dingsconcert, een nieuw initiatief van het Soester Muziek Gezelschap, biedt het SMG de Soester bevoking een nieuw muzikaal hoogtepunt aan. Op zaterdag 20 juni a.s. organiseert het harmonie-orkest in het kader van zijn tienjarig jubileum een muziekfestival in het Openluchttheater aan de Soes- terbergsestraat. Het is voor het eerst sinds lange tijd dat het Openlucht theater weer voor dergelijke doelein den wordt gebruikt. Tien jaar geleden, op 21 juni om precies te zijn, werd het Soester Muziek Gezel schap opgericht. Het SMG is een har monie-orkest dat voor het overgrote deel bestaat uit jonge musici tussen zeg de 15 en 25 jaar. Een combinatie van op plezierige wijze met elkaar musiceren en een gedegen muzikale opleiding De katholieke basisschool De Wiekslag houdt op zaterdag 13 juni een fancy- fair. Centraal daarbij staat de spellen- markt. Verder zijn er een Rad van Avontuur, poppenkastvoorstellingen, een veiling, een kleurwedstrijd en een loterij. De fancy-fair op het terrein van de school aan de Smitsweg begint om 10.00 uur, en wordt om ongeveer 15.30 uur afgesloten. De opbrengst van de verschillende activiteiten komt ten goe de van het 'Indiaproject' en de financie ring van materialen en hulpmiddelen voor de basisschool. In verband met veertigjarig bestaan In verband met het veertigjarig be staan houdt het Van Arkel Instituut van zaterdag 13 tot en met 20 juni en kele activiteiten. De feestweek begint met een bazar-rommelmarkt op het terrein van het instituut aan de Hel- lingweg. De rommelmarkt wordt gehouden tus sen 9 en 16 uur. Behalve de met oude, bruikbare spullen gevulde kramen zijn er spelkramen, zoals de Kop van Jut en een luchtkussen. Om 10 uur is de start van de ballonnenwedstrijd gepland, waarna om 14 uur Carry Tefsen van 'Zeg 's AAA' haar opwachting maakt als presentatrice van het Rad van Avontuur. Ze zal onder meer een fon kelnieuwe fiets verloten. Het muziek- trio Ovation Trio speelt vanaf 11 uur li- ve-muziek. De festiviteiten van het Van Arkel In stituut worden op maandag 15 juni voortgezet met een trimloop. Buurtkin deren in de leeftijd van 6 tot en met 15 jaar kunnen zich ook opgeven voor de afstandsloop. Het inschrijfgeld be draagt twee gulden. De start van de trimloop is om 19 uur. Op dinsdag 16 juni wordt een slagbal festival en een feestavond gehouden. Dat wordt alleen georganiseerd voor de kinderen van het Van Arkel Instituut, alsmede uitgenodigde kinderen van en kele andere tehuizen. Een spellenkermis en een toneelvoor stelling zijn gepland op woensdag 17 ju ni. De kinderen vanm het Van Arkel In stituut worden ingedeeld in groepjes, waarmee ze verschillende spelopdrach- ten moeten uitvoeren. Op donderdag 18 juni zijn er geen acti viteiten op het Van Arkel Instituut. De draad wordt weer opgepakt op vrijdag 19 juni met een straattheater/markt. Tussen 16.00 en 20.30 uur is iedereen welkom bij onder meer een barndweer- demonstratie, een kindertheater, mi- mespelen, paalklimme, luchtkussen- springen enverschillende kramen. De avond wordt om 20.30 afgesloten met vuurwerk. Op zaterdag 20 juni is er een reünie voor het (ex)personeel. Deze wordt ge houden in de middaguren. Daarna volgt een feestavond. Op zaterdag 13 juni van 10.00 -16.00 uur kan men op een twaalftal plaatsen in ons land terecht om nader kennis te maken met een botanische tuin. In het Utrechtse betreft dit de 3 voor publiek opengestelde locaties van de Botani sche Tuinen van de Rijksuniversiteit te Utrecht, het Cantonspark in Baarn, Fort Hoofddijk in het universiteits centrum "De Uithof' en het Von Gimbornarboretum in Doorn. Dit jaar is het thema van deze Landelij ke Hortusdag "Botanische Tuinen, provinciekamer voor cultuur en na tuur". Veel planten hebben via een hortus of arboretum hun weg gevonden naar kwekers en zijn thans volkomen inge burgerd, andere zullen hen nog volgen, want er vindt steeds weer vernieuwing plaats van het sortiment van gekweekte planten. De grote teruggang van veel plante- soorten in de natuur is een probleem waar natuurbeschermingsorganisaties als het Wereldnatuurfonds en de I.U.C.N. (International Union for the Conservation of Nature and Natural Resources) met man en macht wat aan trachten te doen. uok botanische tui nen zijn door de I.U.C.N. ingeschakeld om soorten in stand te houden. Een aantal plantesoorten is in het wild zelfs al uitgestorven en zijn alleen in de ver zamelingen van tuinen nog aanwezig. De Botanische Tuinen van de Rijksuni versiteit zijn vooral in het voorjaar op zich een bezoek meer dan waard. Op de Landelijke Hortusdag zijn er in elke tuin een aantal extra activiteiten: Cantonspark De concentratie van de Botanische Tui nen in het universiteitscentrum in Utrecht betekent dat het Cantonspark te Baarn voor het laatst in zijn huidige hoedanigheid meedoet als de tuin met de tropische plantenverzameling. Be halve in de kassen zijn er ook in het park veel bijzondere planten te zien. Op de Hortusdag is er een diapresenta tie van een aantal bijzondere planten, speciaal in relatie tot het thema. Dit the ma is ook uitgewerkt in een speciale puzzeltocht door park en kassen. Het Cantonspark is gelegen aan de Faas Eliaslaan in het verlengdevan de Java- laan in het noordoosten van de be bouwde kom. vormt het uitgangspunt voor het ver zorgen van concerten op een goed ni veau. Het orkest trad dan ook al diverse malen met groot succes op, zowel in als buiten Soest. Aan het muziekfestival op zaterdag 20 juni zal behalve door het Soester Mu ziek Gezelschap zelf ook medewerking worden verleend door de muziekkorp sen "Fidelio" uit Woudenberg en "Voorwaarts" uit Zeist. Bij elkaar meer dan 120 musici zullen de bezoekers een feestelijke avond bieden. Het muziekfestival begint op 20 juni om 20.00 uur; de poorten van het Open luchttheater gaan om 19.30 uur open. Bij slecht weer zal vermoedelijk worden uitgeweken naar de kerkzaal van het te genoverliggende ziekenhuis Zonneglo ren. Expositie: Oude kaarten en plattegronden van Soest Soms kan men zich moeilijk voorstellen hoe de mensen vroeger op reis gingen en zich verplaatsten langs de wegen en paden die toen aanwezig waren. De we gen waren doorgaans niet verhard en de reis duurde lang. Oriëntatiepunten, zo als hoge kerktorens, waren vaak nodig om de richting te bepalen. Wegwijzers kwamen pas in een later stadium. Men zocht een weg waarbij hoge heuvels, moerasen en venen werden vermeden. Dat is allemaal nog goed te zien op de oude kaarten. De wegen lopen langs oriëntatiepunten als kerken en kloos ters, gaan om de venen heen en verto nen daardoor vaak een bochtig karak ter. In Soest kende verschillende kloos ters en ook grote landhuizen. Namen als de Bunt, de Eng, Hees, Vlasakkers en de Stompert zijn óók op oude kaarten al te vinden. Een honderdtal oude kaarten en platte gronden maakt de nieuwe expositie zeer de moeite van het bekijken waard. De Oudheidkamer is gevestigd aan de Ferdinand Huycklaan 18. Openingstij den: zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur. EKHDUD Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Eén vuil de tekeningen van Jaap Ja- quet, vanaf zaterdag te zien in Artis hock. De vereniging Artishock, Steenhoffstraat 46, tel. 19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele leven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; jongeren t/m 23 jaar en personen die tot de zelfde huishouding behoren f 27,- per jaar. Kon- taktadres ledenadministratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 11 juni: Filmhuis: 'Trois hommes et un gouffin' 'Drie mannen en een wieg', zoals de Ne derlandse titel luidt, gaat voornamelijk over twee mannen en een baby. Twee Parijse vrijgezellen, vrouwenver sierders en liefhebbers van luxe, vinden tot hun verbijstering een baby op hun deurmat. Helaas is de vader, degene met wie de twee mannen een magnifiek luxueus appartement delen, voor enke le weken in het buitenland. In het begin van de film worden in ra zend tempo alle variaties getoond op het thema "volwassenen man ontmoet voor het eerst van zijn leven een baby': Onhandig geknoei met veel te grote luiers. Baby die onverstoord na net te zijn verschoond een na-plasje doet op de peperdure bank. Door de ironische dialogen en de droge humor van de mannen wordt dit nooit saai of banaal. Amusant is het om te zien hoe drie mannen (papa is inmid dels terug) worden opgeofferd aan een baby, die zonder daar zelf iets van te merken het middelpunt wordt van alles en iedereen. De mannen gaan niet meer naar hun werk, vinden alleen nog tijd voor een homp stokbrood en slapen 's nachts in de huiskamer rond de wieg met daarin de baby die fungeert als een op hol geslagen wekker. Wat de film grote waarde geeft, is de manier waarop regisseuse Serreau de mannen elkaar en zichzelf laat betrap pen op steeds sterker wordende tedere gevoelens. Pas na enkele weken durven ze elkaar en zichzelf toe te geven hoeveel echter en leuker het is om zich als een zwakbe gaafde aan te stellen en onbeschaamd titi en tata te zeggen. De humor in deze film komt uit de ont roerende onhandigheid en bezitterige verliefdheid van de tot neurotische tan tes getransformeerde mannen. Zodra de moeder haar kind weer heeft opgehaald, bejubelen de mannen tè hard hun teruggewonnen vrijheid. Maar niets weegt op tegen hun verlan gen naar de kleine Marie. 'Drie mannen en een wieg' kreeg in 1985 een César voor de beste Franse film. In Amerika kreeg de film een Os carnominatie voor de beste buitenland se film. Deze film bekijkt alles onbevan gen, laconiek, met een verbaasde en geamuseerde glimlach. Tot het eind toe is er geen enkel vals moment en blijft de film komisch, lief en iets warms uitstra len. Aanvang: 21.00 uur. Reserveren vanaf 20.00 uur, tel. 19577. Entree: f 6,-; leden/cjp/65-f- f 5,-. Vrijdag 12 juni: Deze film van Hollywood-veteraan Da- vid Lean straalt een haast serene rust uit. Het tempo wordt bepaald door het leven uit de jaren 20 van deze eeuw. Maar onder de kalmte en de beheer sing, broeit een explosieve sfeer, zoals we die al hebben leren kennen via films als 'Ghandi' en de t.v.-series 'Jewel in tje crown' en 'Mountbatten'. Plaats van handelen is India, gedomi neerd en op arrogante wijze geregeerd door de Britten maar langzamerhand komen er aan beide zijden al liberale ideeën bovendrijven. De komst van een jonge Engelse naar Chandrapore wordt aanleiding en oor- zak van onrust en opwinding en het be gin van een revolutie. Via een vrijmoedig denkende Engelse onderwijzer komt zij in aanraking met een Indiase dokter die haar meevoert naar een exotische en spannende pick nick bij de mysterieuze grotten van Ma- rabar. Het incident dat daar plaats vindt wordt aan de verbeelding van de toe schouwers overgelaten, er wordt echter gesuggeerd dat de dokter de Engelse jonge vrouw heeft aangerand. De En gelsen zijn maar wat graag bereid dat te geloven en arresteren de inheemse dok ter. Er volgt een proces dat voor Aziz ongunstig verloopt totdat er opeens een onverwachte wending optreedt. Aanvang: 21.00 uur. Reserveren vanaf 20.00 uur, tel. 19577. Entree: f 6,-; leden/cjp/65+ f 5,-. Vanaf zaterdag 13 juni: Tentoonstelling Jaap Jaquet Het is een jaar geleden dat Jaap Jaquet voor het eerst exposeerde in Artishock. Zijn werk was toen puur abstrakt en bleek moeilijk toegankelijk. Nu heeft de kijker aangrijpingspunten. Er zijn figuratieve vormen te zien, afge leid van onder andere vissen, vlinders, hoofden, koffiepotten, vingers. Het gaat over alledaagse dingen, zoals bij voorbeeld "eten". Het thema "verlei ding" loopt als een rode draad door het werk heen. Jaap Jaquet schildert sommige delen expres "mooi" en pasteus; andere delen juist "lelijk" en schraal. Het werk moet iets tegenstrijdigs krijgen. De tekeningen die meestal aan de schil derijen voorafgaan zijn heel belangrijk om steeds verder te gaan. Door heel veel en associatief te schetsen komen de ideeën vanzelf. Het intuïtieve is nog steeds duidelijk aanwezig, maar is meer gestuurd. Alléén intuïtief werken is zeer moeilijk. De kans om in herhaling te vallen of betekenisloos te worden is groot. De opening zal plaatsvinden op 13 juni om 21.00 uur. Het werk is daarna te zien tot 29 juni en in de maand augustus op zaterdag en zondag van 15.00 tot 17.00 uur.

Soester Courant | 1987 | | pagina 9