yfEdfiv Expositie Harry van der Wee nu in Zonnegloren arbiëhOCK ■■üfl WOENSDAG 17 JUNI 1987 SOESTER COURANT Nieuw in INFOcentrum Expositie Zondagsschilders Vrijdagmiddag muzikale onthulling Egbert de Rooij componeert G-sleutel Poolse groep luistert Internationaal Folkloristisch Dansfestival op Vrijwilligers Vakature Bank Opleidingen voor sport-vrijwilligers Oudheidkamer Soest Klachten bezorging Soester Courant OPA De Schakel Kunst in ziekenhuis wekt kooplust op Zondagsdichterconcours Filmhuis: 'Hannah and her Sisters' (Woody Allen) Reggae-festival in Artishock Het Wijks Kamerorkest [CultureelCreatief Centrum xpostie Cyril Lixenberg e hele maand juni kunt u in het cul- 2] centrum C-drie de expositie van "yril Lixenberg bezoeken. Deze expo- bestaat uit een groot aantal zeef drukken, wandpanelen en schitterende plexiglas objecten. Bovendien zijn er tekeningen, een maquette en jflia's van het politiebureau te zien. Dansfeest klassiek ballet De uitvoering van de cursisten klassiek ballet is als een gezellig feest verlopen. De verschillende kindergroepen voer den een aantal dansjes op binnen het lema 'waslijn'. Het publiek was in de juiste stemming en de kinderen werden zo enthousiast, dat de plankenkoorts joedig was vergeten. Na de pauze iracht een 5-tal professionele dansers 'aaronder dansdocente Therese Be- :ink) een programma met als thema: de ;eschiedenis verbeeld door de dansers. uziek en kostumering sloten uitste- ;end aan. De held van de middag was le sprekende aap, die in dialoog met anser Engelbert de verschillende on derdelen tot een geheel maakte. Een zeer geslaagde middag voor kinderen, ouders en C-drie. Musical Middeloo De tegenstelling tussen technische ['vooruitgang en het gevoel, is het thema van de musical 'Sprookje in de war'. De ze musical wordt opgevoerd door een groep drama- en muziekstudenten van i H.B.O. Middeloo uit Amersfoort op 18 [juni. De musical gaat over een groep mensen die het sprookje van de Chinese I Nachtegaal willen opvoeren, maar on- enigheid krijgen over de interpretatie van het sprookje. Voor deze eenmalige uitvoering is de muziek voor de musical opnieuw gecomponeerd door Herman Steenstra, tevens regisseur van het stuk. Aanvang 20.30 uur. Toegang f 5,-, cjp f 3,50. Reserveren is, mogelijk. Open dag De voorbereidingen voor de open dag van C-drie zijn in volle gang. Op 30 au gustus houdt het cultureel creatief cen trum haar deuren wijd open voor alle belangstellenden. Van 13.00 - 17.00 uur kunt u kennis maken met docenten en informatie inwinnen over de diverse cursussen. C-drie heeft echter ook een culturele en een horeca-afdeling en dat blijkt uit een aantal activiteiten die ook op deze middag plaatsvinden. Het Gheselscap Goet ende fijn zal muzikale medewerking verlenen. Het Ghesels cap maakt gebruik van heel veel instru menten, waarvan sommigen zeer oud. In de grote zaal wordt gedurende de middag op verschillende momenten een optreden verzorgd door de clowns Leo en Theo. Om in de sfeer van het Landjuweel te blijven, zal op het plein voor C-drie een "worstepaal" van 51/2 m hoog worden opgesteld. Wie nieuws gierig is naar dit Middeleeuws gebeu ren, moet maar eens langs komen op 30 augustus Cursusprogramma De cursusfolder voor het seizoen sep- tember-december 1987 is gedrukt en wordt direct na de schoolvakantie huis aan huis bezorgd. Naast de bekende kindercursussen zijn er nu 2 nieuwe ac tiviteiten bedacht in de afdeling drama; kindermusical, voor kinderen van 6-13 jaar en theaterscenografie voor kinde ren van 10 jaar en ouder. Ook voor de cursussen 16 jaar en ouder is er dat de 'cursuc doorgaat bij voldoende deelna me. U kunt zich inschrijven middels het inschrijfformulier op de cursusfolder. De meeste cursussen starten in de week van 7 september. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum liggen voor geïnteresseerden ter inzage de beide ontwerp-bestemmings- plannen Soesterberg-Kom eri Mercury. Verder ligt daar weer een groot aantal brochures over verschillende onder werpen 'Werkwijzer voor jongeren 1987' met daarin informatie over leer lingenwezen, arbeidsovereenkomst, vormingswerk, kinderbijslag, ziekte, solliciteren enz., 'Straling' feiten en me ningen over stralingen en radioaktivi- teit, 'Sportvissen met de juiste papie ren', 'Geslaagd met exact', 'Wat iedere vakantiewerker moet weten' en 'Voor kom diefstal uit auto's'. Het INFOcentrum aan de Steenhoff- straat 9a is op werkdagen tussen 9 en 17 uur geopend en in de maand juni op de vrijdagavond (koopavond) tussen 19 en 21 uur. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 14152 In het kader van het Landjuweel organiseert het cultureel creatief centrum C-drie een tentoonstelling van zondagsschilders van zaterdag 29 augustus t/m 18 september. Alle amateurs in Soest en omstreken kunnen deelnemem aan deze tentoon stelling. Zij kunnen, het gemaakte werkstuk (schilderij, tekening, foto, sie raad, kostuum etc.) voorzien van een bij C-drie verkrijgbare bon, inleveren op zaterdag 22 augustus, tussen 14.00 en 17.00 uur, in C-drie, Willaertstraat 49 in Soest. Voor de creaties gelden de volgende voorwaarden: onderwerp: Soest toen en/of nu een schilderij niet groter dan 100 x 80 cm achterop het werkstuk: naam, adres en waarde van het werkstuk (of bege leidend briefje) schilderij, tekening of foto ingelijst en klaar om op te hangen. Het werkstuk is verzekerd vanaf 22 augustus tot en met 18 september. De offi ciële feestelijke opening door burgemeester Paul Scholten zal plaatsvinden op zaterdagavond 29 augustus om 20.00 uur, tijdens een spepiale aflevering van de talkshow "Soestand-literair" in de theaterzaal van C-drie. Nadere inlichtingen bij C-drie (Irma Kramer), tel. 22188. De Soester kunstenaar ngnen ae Rooij heeft in opdracht van de Regio nale Muziekschool Amersfoort voor de dépendance van de R.M.A. in Soest een kunstwerk "gecomponeerd" in de «vorm van een G-sleutel. De muziek- sleutel is uitgevoerd in drie lagen slag- vast, transparant lexan (een kunststof) en bedoeld om de buitenmuur van de voormalige pastorie aan het Kerk plein, waarin thans de muziekschool is gevestigd, op te sieren. In de gevelwand van de villa aan de kant van de Steenhoffstraat is in de nis van een weggewerkt raam het opvallende kunstwerk aangebracht, dat vrijdag middag 19 juni a.s. om vier uur door wethouder Frans Kingma muzikaal wordt onthuld. Adjunct-directeur Aletta Hekker: "Vanaf de aanrijroutes was op geen en kele manier waarneembaar dat in dit gebouw de Muziekschool is gevestigd. Vanaf vrijdag is deze functie nu duide lijk herkenbaar. De architectuur van het gebouw, de sculptuur die vóóor de ingang staat en de omgeving zijn in hun waarde gelaten. En dat was de opzet." Meelopend De creatie van Egbert de Rooij is geko zen uit 32 inzendingen en is uitgesne den uit drie lagen lexan-kunststof met tussenruimten waardoor een groot ruimtelijk effect ontstaat. Als de zon er op schijnt, komt de sculptuur krachtig naar voren waardoor een "meelopend beeld" ontstaat, 's Avonds is het muur beeld verlicht door spots, die zijn aan gesloten op een tijdklok. De gevelplaten zijn vervaardigd in sa menwerking met Artisanne, de Soester kunststofhandel van Ingrid van Büsec, en in overleg met het verlichtingsbu reau "Binnen Buiten" van de heer De Vries. "Ik heb het weggemetselde raam weer naar voren gebracht. De horizontale en verticale lijnen corresponderen met de andere ramen en dat bepaalde de maten (3.50 x 250 cm.) van de muzieksleutel. Het verkeer mocht niet worden afgeleid op dit drukke kruispunt door een op vallende versiering en daarom heb ik Naast de vele internationale dans- en muziekgroepen uit o.a. Italië, Joego slavië, Griekenland, Portugal en Oos tenrijk heeft ook een groep uit Polen toegezegd deel te nemen aan het In ternationaal Folkloristisch Dansfesti val dat zich tijdens de begindagen van het Landjuweel afspeelt. De Soester Boerendansgroep die e.e.a organiseert onder auspiciën van de Fe deratie van Folkl. groepen in Neder land is bijzonder ingenomen met de toezegging van de Polen. Tevens con stateert de S.B.D. dat de deelnemende groepen erg enthousiast zijn over het aanstaande dansfestival getuige de uit gebreide informatie in de vorm van fol ders, foto's, platen, musicassettes etc. die opgestuurd worden. De organisatie schat dat zo'n 220 bui tenlandse deelnemers» op zi t/ m 23 au gustus a.s. op het feestterrein de Blaak aan de Ferdinand Huyklaan acte de présence zullen geven tijdens een groot internationaal cultureel gebeuren dat zijn weerga niet zal kennen. Gelukkig zijn reeds vele buitenlandse leden van de dans- en muziekgroepen ondergebracht in gastgezinnen, maar er wordt nog gezocht naar gezinnen die bereid zijn buitenlandse gasten gedu rende drie nachten onderdak te verle nen en tevens als gastheer te fungeren. Alle Soesters die hiertoe gelegenheid hebben wordt verzocht kontakt op te nemen met Kees Hilhorst, tel. 18777. Wellicht is het volgende motto in deze een goede leidraad: "Laat U door een vreemde taal niet weerhouden", "Met handen en voeten kunt U ook goed bouwen". Egbert de Rooij bevestigt het kunst werk van zijn hand aan de Steenhofj- straat-gevel van de Muziekschool. gekozen voor dit transparante mate riaal. Het symbool op zich spreekt voor zichzelf." Aldus Egbert de Rooij, die hiermee zijn laatste BKR-opdracht voltooide in zijn gemeente. De Kunstenaarsregeling is immers per 1 januari dit jaar opgehe ven. In dit kader maakte hij, samen met Ton Paauw, een paar jaar geleden de flat schilderingen aan de Dalweg, het groot ste townpaitingsproject in Nederland: "Blinde Muren Zien." Binnenkort gaat Egbert de Rooij begin nen aan een particuliere opdracht aan het gebouw van Yves Rocher aan de Koningsweg. Enkele maanden geleden heeft het mi nisterie van WVC een brochure uitge geven getiteld: "Opleidingsmogelijk heden voor de sport." Vele duizenden vrijwilligers zorgen er voor dat anderen hun favoriete sport onder deskundige (bege)leiding kunnen bedrijven. De landelijke sportorganisaties verzorgen daarvoor opleidingen die door het mi nisterie van WVC erkend en/of gesub sidieerd worden. Omdat bij het ministe rie veel vragen binnenkomen en infor matie wordt gevraagd over sportoplei- dingen heeft de afdeling Vrijwillig Sportkader en Opleidingen van de Di- rektie Sportzaken deze brochure uitge geven. De brochure geeft beknopte informatie over het aanbod van opleidingen per tak van sport en de adressen waar nade re informatie te verkrijgen is, en een overzicht van de beroepsopleidingen op het gebied van de sport en de lichamelij ke opvoeding. De brochure wordt behalve door de V. V.B. Soest verspreid onder alle lande lijke sportorganisaties, verenigingen, provinciale en lokale sportraden, schooldekanen van middelbare scho len, enz. Zij is te bestellen bij dë Vakatu- rebank Soest door vooruitbetaling van f 5,— per exemplaar op bankrekening Rabo 37.99.17.343. Wilt u eerst wat meer informatie over opleidingsmogelijkheden voor de sport, kom dan even langs bij de V. V.B. De brochure ligt ter inzage op ons kan toor, C-drie, Willaertstraat 49, tel. 12630. Openingstijden maandag, dinsdag en donderdag 10.00 - 12.30 uur en 13.30 - 15.30 uur; vrijdag 11.00 - 12.30 uur. Vakatures •(9/622) Om gehandikapten te bege leiden bij het paardrijden worden enke le vrijwilligers gevraagd. De rijlessen worden wekelijks op een vaste tijd gege ven. Er wordt samengewerkt met goed getrainde vrijwilligers en er wordt toe zicht gehouden door een arts, een fysio therapeut en een gediplomeerde F.RG.-kracht. •(9/603) Het Rode Kruis Soest/Soes- terberg heeft dringend behoefte aan uit breiding van haar colonne. Gevraagd worden vrijwilligers m/v voor de ver pleging van chronische zieken tijdens vakantieweken. Het verlenen van Eer ste Hulp Bij Ongelukken tijdens sport, rampen enz. Tevens worden ziekenver- zorg(st)ers gevraagd. Een bijzondere vooropleiding is niet nodig. Het Rode Kruis geeft kursussen waaraan geen kosten voor de deelnemers zijn verbon den, wel inzet. •(2/11) Stichting Vrouwen voor Vrou wen organiseert van 6 juli tot 15 augus tus vakantieaktiviteiten zoals sport en spel, handenarbeid, muziek en dans, koken en bakken. Wie heeft enkele uren per week beschikbaar om een handje te helpen? •(12/609) Vanaf Molenschot worden dagelijks maaltijden rondgebracht bij ouderen die zelfstandig wonen. Er is nog behoefte aan enkele vrijwilligers m/v die zich beschikbaar willen stellen tussen 11.30 en 13.00 uur. Men dient over een rijbewijs te beschikken. •(7/616) Er is nog steeds plaats voor enkele medewerk(st)ers bij de Stichting Speel-o-theek in Baarn. Werkzaamhe den bestaan voornamelijk uit het uitle nen van speelgoed en het geven van in formatie over spel- en speelgoed. Informatie over bovenstaande vakatu res uitsluiten via de V.V.B. Soest. De Vakaturebank is wegens vakantie gesloten van 6 juli tot 3 augustus. Een echte "vèndelier" van het Gilde stond zondagmiddag model bij de tekenclub vanArtishock in hetArtishockgebouwaan de Steenhoffstraat. Deze bijeenkomst was belegd in het kader van de tentoonstelling van Zondagsschildersdie door het cultureel creatief centrum C-drie wordt georganiseerd tijdens de festiviteiten van het Landjuweel. Thema: Soest Toen en/of Soest Nu. Nadere inlichtingen (folder 4- inschrijfformulier) hierover bij Irma Kramer (02155-22188). Deze tentoonstelling wordt geopend door burgemeester Paul Scholten op vrijdagmiddag 28 augustus en niet zoals eerder ver meld een dag later. Foto: Goos van der Wilt. De doe het zeiver van nu heeft het toch heel wat gemakkelijker dan die van vroeger. Veel literatuur, tekeningen, bouwpakketten, gereedschappen en materialen maken dat, met een beetje handigheid, bijna iedereen werkzaam heden kan uitvoeren, die vroeger door de vakman werden gedaan. Maar de mens van vroeger had dit alles niet, ook de vakmensen hadden eenvoudig ge reedschap, weinig literatuur en teke ningen en toch ontstonden de mooiste dingen. Vindingrijkheid, werken met de mate rialen en de gereedschappen die er wa ren. Werkmethoden vroeger ontstaan, die heden ten dage nog gebruikt wor den. Dit ontdek je he beste bij bezoek aan musea e.d. Ook bij een bezoek aan de Oudheidkamer Soest vind je dit. De huidige wisselexpositie "oude kaar ten en plattegronden van Soest vanaf de 16de eeuw," getekend zonder de mo derne hulpmiddelen. Ook bij de vaste exposities, wagenma kerij, klompenmakerij e.a. is dit te zien. De Oudheidkamer, Ferd. Huycklaan 18, is geopend za.- en zo. van 13.30 - 17.00 uur. Indien U 's woensdags om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt U tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelf de avond nog nabezorgd. Als U la ter dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het antwoordapparaat inspreken. In dat geval krijgt U de krant de volgende dag in de bus. De openbare onderwijsgemeenschap De Schakel houdt de maandelijkse oud-papieractie. Op woensdag 24 juni staat de container van 8.30-13.00 en van 19.00-19.30 uur op de parkeer plaats aan de Dalweg voor het school gebouw. Op donderdag 25 juni kan men op deze locatie oud-papioer kwijt tussen 8.30 en 15.30 uur. Tot september zijn in het ziekenhuis Zonnegloren 19 schilderijen te zien van de Soester kunstschilder Harry van der Wee. Deze derde expositie van werk van Soester kunstenaars, werd vorige week geopend door Jan Visser, vice-voorzitter van het cultu reel centrum C-drie. In zijn toespraak wees Visser erop dat de exposities in het ziekenhuis tot dus ver bijzonder succesvol zijn. Dat valt bijvoorbeeld te meten aan het aantal verkochte schilderijen. Vdn Ilse Blom- menstein werd destijds een werk ver kocht, van Lambertus van der Kooij zelfs tien. "De animo is groot, en de kooplust ook," stelde Visser verheugd vast. Hij liet weten dat de commissie die de exposities verzorgt (een samenwer king tussen Zonnegloren en C-drie) het voorlopig op Soesters houdt. "De lijst is groot, dus we kunnen nog een tijd voor uit. Plezierig dat dit allemaal kan in Zonnegloren." 'Als een komeet' Visser schetste in het kort de schilders loopbaan van Harry van der Wee, die pas op latere leeftijd met zijn kunstzin nig talent had kunnen woekeren. "Wat je doet is niet mis," aldus Visser, die vaststelde dat de kunstenaar momen teel "als een komeet omhoogschiet". Jan Visser en Harry van der V/ee. Foto: Goos van der Wilt. Hij noemde hem tenslotte "niet een ty pisch realistisch schilder, maar iemand die van binnenuit op papier en doek zet wat hem bezighoudt" en wenste hem veel succes. De expositie in Zonnegloren omvat 19 nieuwe abstracte schilderijen, die tot september te zien zullen zijn. Daarna komt er een tentoonstelling van de Soesterbergse kunstenares Jeanmarie van Staveren. In het kader van het Landjuweel organiseert het cultureel creatief centrum C-drie, in samenwerking met boekhandel Van de Ven, een zondagsdichters concours dat samenvalt met de tentoonstelling van Zondagsschilders, etc. Een deskundige jury kiest de tien beste gedichten uit, die door de auteurs zelf wor den voorgedragen op zaterdagavond 29 augustus 1987, om 20.00 uur in de theaterzaal van C-drie, waar een speciale aflevering plaatsvindt van de talk show Soestand-literair. De drie beste gedichten worden afgedrukt in de Soester Courant. Deelname: voor iedereen, die niet in het literaire circuit heeft gepubliceerd. Voorwaarden: per deelnemer/deelneemster 1 of hooguit 2 gedichten, ge typt en in 4-voud, met vermelding van naam, adres, telefoonnummer en leef tijd inzenden. Onderwerp: 'Soest' in het algemeen (concreet of abstract) of een Soester wijk, straat, plek, gebouw in het bijzonder. Inzenden: vóór 15 augustus met vermelding 'Dichtersconcours' in de linker bovenhoek van de envelop aan: C-drie, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest. Nadere inlichtingen bij C-drie (Irma Kramer), tel. 22188. De vereniging Arlishock, Steenhoffstraat 46, tel. 19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele leven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; jongeren t/m 23 jaar en personen die tot de zelfde huishouding behoren f 27,- per jaar. Kon- taktadres ledenadministratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 18 juni: Hannah, Holly, April en Lee zijn de dochters van het akteursechtpaar Evan en Norma. Hannah is zelfverzekerd, probleemloos en pas geschokt wanneer Holly haar privéleven tot een toneel stuk verwerkt, Holiy mist elke vorm van zelfvertrouwen, April blijft wat op de achtergrond en Lee lijkt rust bij Frede- rick te hebben gevonden. Jlannah wordt tijdens een etentjes ge vraagd om samen met April een bedrijf je te beginnen. Een en ander voor de duur tot ze aktrice kunnen worden. Lee ondervindt grote belangstelling van El- liot, de echtgenoot van Hannah. Han- nah's ex-echtgenoot Mickey, een tv- producent van wie ze geen kinderen kon krijgen, krijgt intussen van de dok ter te horen dat hij een tumor heeft. Wanneer David ten tonele verschijnt worden Holly en April konkurrenten van elkaar in de strijd om zijn gunsten, terwijl Elliot niet goed raad weet wat hij met zijn liefde voor zijn schoonzuster Lee aan moet. Een dichtbundel en een spontane kus zijn zijn onduidelijke signalen. Ze be ginnen een verhouding waarna Lee een ontredderde Frederick wil verlaten en Elliot zich nog steeds aan de zelfbewus te Hannah klampt. Mickey blijft ondertussen zoeken naar de betekenis van het bestaan en denkt dat achtereenvolgens bij het katholicis me en Hare Krishna te vinden. Holly denkt haar toekomst van aktrice in die van schrijfster te veranderen, maar haar verhaal over Hannah wordt al niet in dank afgenomen. Lee stapt van Elliot over op een docent literatuur en Mickey legt het aan met Holly. In de Marx Brothers ziet hij uiteindelijk zijn levensles. De bekende themata uit Woody Allen-films vormen ook in' 'Hannah and her sisters' de boventoon. Leven, liefde, dood, religie, kunst en sex. In willikeurige volgorde, want Al len gooit ze weer op onnavolgbare wijze door elkaar. Meestal is de rode draad bij hem in handen van de hoofdpersoon. In dit geval - ondanks de titel - is dat Mi- chael Caine, gewoonlijk ongeveer het tegendeel van een Allen-personage, maar hier een neuroot bij uitstek. Zijn obsessie voor zijn schoonzus wordt in besluiteloosheid slechts overtroffen door die van Woody Allen zelf. De hy pochonder is weer een brok onzeker heid. Zijn films zelf hebben die onze kerheid niet. Aanvang: 21.00 uur. Reserveren vanaf 20.00 uur, tel. 19577. Entree: f 6,-; leden/leden/cjp/65+ f Vrijdag 19 juni: Een muziekvorm die de laatste tijd wat minder op de voorgrond heeft gestaan in het Soester muziekleven is de reggae. Artishock heeft besloten daar eens iets aan te doen. Op vrijdag 19 juni wordt daarom het eerste Artishock Reggae- festival gehouden. Op deze avond zal het accent vooral ko men te liggen op de originele Jamai- caanse reggae. De latere stromingen, zoals vertegenwoordigd door ons eigen nederlandse "Doe Maar", komen dit maal niet aan de orde. Op het Reggae-festival wordt een over zicht geboden van de traditionele Reg gae-fenomenen, uiteenlopend van "Thats the way to spell New York"-Dil- linger tot grootheden die vandaag de dag nog immer actief zijn. De rode draad wordt gevormd door een reeks unieke videoregistraties van het Suns- plash Reggae-festival, dat tien jaar eer der werd gehouden in Jamaica, met op namen van coryfeeën als Peter Tosh, Inner Circle, Leroy Horsemouth, Third World en, natuurlijk, de onbetwiste lei der Bob Marley. Tussen de beeldvertoningen door zal Tino Hartog - bekend van de Vrije Vloer in Utrecht - optreden als platen- ruiter. Dankzij zijn vele contacten in de "inner scène bevat de fonoteek deze avond een groot aantal evergreens. Aanvang 21.00 uur, toegangsprijs f 2,50 (geen korting). Zorg dat u op tijd bent, want de plaatsruimte is beperkt en reserveren is niet mogelijk! Zaterdag 20 juni: Op zaterdag 20 juni herbergt de Grote Zaal van Artishock het maar liefst twin tig m/v tellende Wijks Kamerorkest. U raadt het al: deze avond staat in het te ken van de klassieke muziek. Op het programma staan barokke werken van de "Engelse" J.C. Bach en van J. Haydn en romantische werken van F. Men- delssohn-Bartholdy. Het Kamerorkest Wijk bij Duurstede (zoals het orkest of ficieel heet) staat onder leiding van diri gent Henk Vork. De sopraan wordt vertolkt door Elien van der Meer. Johann Christiaan Bach leefde van 1735 tot 1782. Hij was de jongste zoon van de grote Johann Sebastiaan Bach; bovendien noemde niemand minder dan Mozart hem zijn grote voorbeeld. J.C. Bach componeerde vanaf 1762 aan het Engelse hof en kreeg daardoor de bijnaam "der Englische Bach". Hoe- wel Bach zich aanvankelijk vooral richtte op kerkmuziek ging na verloop van tijd vooral de opera een steeds grote rol in zijn werk spelen. Op 20 juni hoort u dan ook de ouverture "Zanaida". Twee stukken worden gespeeld van Jo- seph Haydn. Deze componist leefde van 1732 tot 1809. Haydn heeft een zeer belangrijke rol gespeeld in de ont wikkeling van de symfonie. Hoewel Haydn gedurende het grootste deel van leven hofdirigent was aan het Hongaar se hof van graaf Esterhazy bracht ook hij enige tijd in Londen door. Uit de werken van Haydn hoort u een Nottur- no en de symfonie nr. 101, "Die Uhr" (ook wel de "Glockensymphonie" ge noemd). De derde componist uit wiens werk zal worden gespeeld is de romanticus Felix Mendelssohn-Bartholdy, die werd ge boren in het overlijdensjaar van Haydn, 1809, en leefde tot 1847. Al zeer jong kwam Mendelssohn tot een enorme produktie. Mendelssohn was vooral een "mooie" componist: zijn werk was in het algemeen niet bijzonder vernieu wend van aard. Een van de fraaiste werken uit het oeuvre van Mendelssohn is de concertaria voor sopraan en or kest, die op 20 juni ten gehore zal wor den gebracht. Toegang f7,50: Cjp/Pas-65 f6,-. Aan vang 21.00 uur; zaal open vanaf 20.00 uur. Reserveren is mogelijk op zaterdag 20 juni tussen 15.00 en 17.00 uur onder nummer 02155-19377.

Soester Courant | 1987 | | pagina 13