m i DARTHUIZEN 0 jj iiiiiii .sj KKENS JE :e STIJLVOL HUWELIJK &UC 3 SLAGERIJ DUWEL Terugval export verontrust NEC Record-opbrengst Yan Arkel Instituut Uitzendbureau Werknet verhuisd naar Speenkruidstraat TU IN-ADVIESCENTRUM t vaarderiwocjt Eénjarigen voor een zomer lang kleur (deel 3) PAGINA OENSDAG 17 JUN11987 SOESTER COURANT PAGIN/ vrijdag derhart 49 - SOEST 12155-12477 'anaf 1 inder zorgen 9 SOES** VIN OPA Oplevering eerste patio-woningen donderdag 2 juli ZOMERFILETS RAUWKOSTSALADE A co SAFARIBURGERS FILET AMERICAIN eo HET WITTE HUIS Restaurant Voor een goed verzorgd 't Leukste is als je mensen aan een vaste baan kunt helpen' Loodgieterswerk Werkzaamheden overweg Soestduinen voor doe-het-zelvers tloeiïng; m2 per liter; aar in een royaal aantal ïnde grondverf: Onol ilder stelt prijs op een at een grondverf, die in ijk zijn kwaliteiten Daarom kiest hij voor ondverf, die makkelijk an staan; erf op voorbehandelde netalen; llage eiglans; i uitstekende dekking; i goede vloeiing; i bij verwerking met de wast is Onol goed voor 14 m2 per liter. (El GLX Diesel. logen 4700 ud van 47 m. Zo ande- :e n bij n die ns te iver de hoge dcelijke de (incl. door Arie Wandelaar Even voorstellen. Mijn naam is Bas. Ik heb met mijn broertje Bram bij opa en oma gelogeerd. Onze andere opa en oma hadden een feestje. Papa en mama gingen daar naartoe en konden dus even niet voor ons zorgen en op ons passen. De opa en oma die geen feestje had den hebben dat toen gedaan. "Kun nen ze best", zei mijn mama tegen mij toen we van Enschede naar Soest ver trokken. Door de telefoon had opa al tegen mij gezegd dat we een hoop lol zouden maken. We zouden samen boodschap pen gaan doen en ik zou drop en een ijsje krijgen. Hij beloofde ook nog dat we met de electrische trein zouden Jen wanneer ik alles wat op m'n irdje lag zou opeten, leb ik natuurlijk niet gedaan. Daar irgde mijn oma wel voor. Iedere keer als opa even niet keek nam oma een ikje brood of een hapje spinazie van m'n bord. En opa maar niks in de ga ten hebben. Wat hebben we gelachen, oma en ik. Zaterdag ben ik met opa boodschap pen gaan doen. "Verwen hem onder weg niet te veel met snoep", riep mijn oma tegen mijn opa toen we in de auto stapten. Dat heb ik niet helemaal be grepen. Oma zelf had een zak met dropjes in de gang staan en mij gezegd dat ik moest hoesten. Ik ben nog nooit zo verkouden geweest als bij oma. "boodschappen doen waar opa en oma wonen is niet overal even leuk. Bij de iigarenwinkel van Riet Methorst kocht m'n opa sigaretten. Ik kreeg een inoepje. Aardig mens. Ze hoefde niet eens een handje van mij te hebben. In een andere winkel moest ik vertellen hoe ik heette, een handje geven en nog dag zeggen ook. Voor niks. "Hier hebben ze 't niét aan hun geefklieren", hoorde ik m'n opa zeg gen. Wat dat is weet ik niet, maar 't zal wel iets zijn wat je niet hebt. Toen we thuis kwamen stond het eten op tafel. M'n opa keek op zijn bord en begon te zingen "pinazie, pinazie, de kindertjes poepen groen". Dat was wel heel dom. Het is toch Spinazie en bij ons thuis hebben we 't nooit over poepen wanneer we aan tafel zitten. Na het eten kreeg ik van m'n opa het ijsje dat hij door de telefoon beloofd had. Echt lekker was 't niet. Waar ik woon is het ijs koud. "Bij ons ook wel", zei Oma, "maar hier is het te koud." Ik wachten en wachten, net zo lang tot m'n ijslolly een plasje gewor den was. "Net limonade", vond mijn oma. Zal wel zijn, maar geef mij maar echt ijs. Na het eten heb ik drie kwartier mijn ogen dicht gehouden. Zogenaamd als of ik sliep. Moest van oma en ook van opa. Daar word je groot van zeiden ze. Toen ik in mijn bedje deed alsof, kwam oma nog even kijken "Bas slaapt", hoorde ik haar tegen opa zeg gen. Ik heb 't zo maar gelaten. Mijn' mama zegt altijd: "Opa's en oma's dienen niet alles te weten." De trein stond al op tafel toen oma mij na mijn slaapje had aangekleed. Opa liet de trein lopen en leerde mij hoe je ze hard en zacht kan laten gaan. Was leuk, totdat er een andere trein op de rails kwam. Opa noemde de trein een locomotief, zette z'n brandende siga ret er op en liet hem rijden. Opa ver telde dat 't een stoomlocomotief was. Raar hoor. Ik ben toch al bijna drie jaar, maar zoiets had ik nog nooit ge zien. "Malle opa", vond oma. Een beetje gelijk had ze wel. BAS de kleinzoon van ARIE WANDELAAR De eerste van de 42 in de wijk Over- hees III le fase gebouwde patio-wo ningen wordt donderdag 2 juli 's mid dags om 3 uur officieel aan de bewo ner overgedragen. Dat officiële ge beuren zal plaatsvinden door de wet houder van Ruimtelijke Ordening, drs. G.A.W.G.A. Plomp. De woningen zijn gebouwd door G.W. van de Grift Bouwbedrijf Soest. Met de bouw is op 5 januari van dit jaar begon nen. Tot en met 2 juli waren 123 werk bare dagen beschikbaar. Door vorst en regen vielen er 45 af, zodat voor het rea liseren van de woning 78 werkbare da gen overbleven. Dat betekende dus een snelle bouw. Voor de bouwvakvakantie zijn 26 van de 42 woningen opgeleverd, terwijl de andere 16 op 21 en 28 augus tus opgeleverd worden. Het specifieke van deze patio-wonin gen is dat ze zodanig gebouwd en inge deeld zijn dat men tot een hoge leeftijd er in kan wonen. Zo zijn bijvoorbeeld de badkamer en slaapkamer beneden. Ook voor gebruikers van rolstoelen zijn het ideale woningen. Een verder kenmerk is dat de geluid soverlast van de ene woning naar de an dere tot het minimale wordt terugge bracht door toepassing van zogenaam de ankerloze spouwmuren. Dit wil zeg gen dat de aan elkaar grenzende wonin gen - op de begane grond en verdie ping- van elkaar gescheiden zijn door twee los van elkaar staande muren. Ook aan de warmte-isolatie is de grootst mo gelijke aandacht besteed, door de toe passing van dubbele beglazing, geïso leerde dakplaten, buitenspouwisolatie en geïsoleerde begane-grond systeem- vloeren. De prijzen van de woningen liggen tus sen de 132.000 en 142.000 gulden. De belangstelling voor de woningen was enorm. Bouwbedrijf Van de Grift heeft inmiddels bij de gemeente een nieuw plan ingediend voor de bouw van een aantal patio-woningen in Overhees III- 2e fase. (Gemarineerde kipfilets gevuld met A groenten) 100 gram Ij t O Eigen fabrikaat 100 gramIjOO (een runderburger met een lekkere pittige A m smaak) per stukIj40 100 gram STEENHOFFSTRAAT 58 - SOEST TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! Voorzitter L. Fokkema van de stich ting Nederlandse Export Combinatie (NEC) in Soest heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de achterliggende resultaten van de Nederlandse export bedrijven. Nadat in 1985 de export- omzet een record van 235 miljard gul den werd bereikt, werd het bedrijfsle ven vorig jaar geconfronteerd met een terugval van 15 procent. Verwacht wordt dat de daling dit jaar zal toene men. "Er is de laatste jaren een trend om de export-inspanningen van het Neder landse bedrijven niet langer in guldens maar in volume uit te drukken. Volgens recente cijfers is de volume-groei in de eerste drie maanden van 1987 drie pro- WelJcom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» -14140 Telex 79479 nl cent geweest, maar dat is geen reden tot juichen, want de wereldhandel groeide in dezelfde periode met 4,5 procent," waarschuwde Fokkema vorige week tij dens een bijeenkomst van bij NEC aan gesloten bedrijven. "Dat betekent dat wij erbarmelijk zijn achtergebleven, en dat het schaamrood ons naar de kaken moet stijgen als we bedenken dat we in lang vervlogen tijden de eretitel 'de Chinezen van Europa' kregen toebe deeld," aldus de voorman van NEC, waarbij 550 Nederlandse exporterende bedrijven-zijn aangesloten. Volgens Fokkema moeten de éxporte- rende bedrijven hun blikken meer bui ten Europa richten. Tachtig procent van de Nederlandse export wordt afge zet in Europa. Hier woont echter slechts tien procent van de totale werel- bevolking. "Orders buiten Europa moeten ons boeien. Daar ligt nog een enorme markt, die nog slechts matig ontdekt is door de'Nederlandse expor teur." In dat kader heeft NEC een verzoek ge richt aan premier Lubbers om ook de zogenaamde WIR-premie toe te passen bij bedrijven die investeren in het open breken van nieuwe markten. De WIR- premie wordt tot dusver alleen ver strekt aan ondernemers, die bijvoor beeld geld steken in de realisatie van een nieuw fabriekspand of een nieuw machinepark. "We wensen geen subsidie. Wij houden onze hand niet op. We willen alleen een schouderklopje voor onze geldelijke of fers, die wij ons getroosten om verre markten te bewerken en open te bre ken, hetgeen in het belang is van de na tionale welvaart, welzijn en werkgele genheid," meende Fokkema. De bazar/rommelmarkt bij het Van A r- kel Instituut is voor de organisatie een daverend succes geworden. De op brengst van 18.000 gulden betekende een nieuw record voor het veertigjarige Instituut aan de Helling weg. Het was zaterdag de hele dag druk bij het Van Arkel Instituut. Met name vanaf twee uur 's middags, toen Carry "Mien DobbelsteenTefsen het Rad van A von tuur draaide, dromden de bezoekers Foto: Goos van der Wilt. langs elkaar. De actrice verlootte ook twee fietsen. Ook de andere activiteiten op het Van Arkel-terrein stonden in de belangstel ling van een breed publiek. Despelkra- men, de Kop van Jut, de levende muziek en nog veel meer trokken veel mensen. In de ochtenduren werd gestart met de ballonnenwedstrijd. Inmiddels is er al een kaartje teruggestuurd uit Drente. Aanstaande vrijdag vindt om ongeveer 19.00 uur de prijsuitreiking plaats. Dit gebeurt tijdens het straattheater, waar van alles te beleven zal zijn. Mimespe- len, paalklimmen, de rodeostier, een circus, een barbecue, een kindertheater en een optreden zijn slechts enkele van de activiteiten die tussen 16.00 en 20.30 zullen plaatsvinden. Daarna wordt de feestavond uit geknald met vuurwerk. Voor informatie: tel. 1 38 07 Medio mei j.1. is het bekende "Soes- ter" uitzendbureau Werknet, dat vanaf de start in augustus 1984 gevestigd was aan de Eigendomweg, verhuisd naar de Speenkruidstraat 73 (de parallel weg van de Dalweg). Onder de ener gieke leiding van Jet Verzijl heeft het uitzendbureau intussen een periode van groei doorgemaakt, zodat omzien naar een ander onderkomen dringend gewenst was. In de drive-in-woning aan de Speenkruidstraat staat haar de gehele parterreverdieping voor haar werk ter beschikking. "Een hele verbetering," aldus Jet Ver zijl. "Aan de Eigendomweg had ik kan toor aan huis, en dat was allesbehalve een ideale oplossing omdat je altijd be schikbaar moet zijn. Hier kan ik werk en gezin makkelijker uit elkaar houden." Sinds ze in '84 met het uitzendbureau startte ("ik ben heel rustig begonnen") is er ontzettend veel werk op haar afge komen. "Ik heb intussen heel wat men sen aan een vaste baan kunnen helpen, en dat is ook 't leukste van dit werk," al dus Jet. "Het bewijst datje selectie goed is, datje de goeie mensen hebt, en dat er een stukje vertrouwen is gegroeid met de opdrachtgevers - de 'inleners' in het uitzend-jargon - en natuurlijk ook met de mensen die je aan het werk helpt." Werknet neemt in Soest inmiddels een voorname plaats in op het gebied van tijdelijk werk, met name in de produk- tiesector (geschoold en ongeschoold), maar ook voor technische en admini stratieve functies. "Ik heb nog steeds vacatures open staan," aldus Jet, "die soms moeilijk te vervullen zijn. Ik ben bijvoorbeeld al een poosje op zoek naar een le elektromonteur in de nieuw bouw. Ik weet nu al zeker dat hij een baan kan krijgen op contract-basis, als 't een beetje goed loopt. En verder kan ik zó een jong iemand met PD-boekhou- den plaatsen, die lïaar talen een beetje' kent en uitzicht krijgt op een leuke baan." Verdrievoudigd Het "vaste bestand" van uitzendkrach ten waarmee ze nog geen drie jaar gele den begon is inmiddels verdrievoudigd, en zo goed als allemaal zijn ze voor lan gere tijd (maximaal een half jaar, zoals de wet voorschrijft) aan werk geholpen. "Je hebt natuurlijk altijd een categorie die moeilijk te plaatsen is. Als er geen vraag is zeg is dat ook eerlijk, al zal ik m'n uiterste best blijven doen om toch iets te vinden. Wie zich aanmeldt wordt in elk geval ingeschreven in het bestand. De mensen krijgen altijd een kans. Ik ga er in elk geval vanuit dat de mensen die bij me komen ook echt willen werken. Blijkt het tegendeel, dan gaan ze bij wij ze van spreken meteen de prullebak in." Bij de selectie is de werkmotivatie van de kandidaat-uitzendkracht een be langrijke factor. "Wie dat niet heeft past nu eenmaal niet in het arbeidsproces," aldus Jet, "maar dan gaat 't echt maar om enkelingen. Ik heb zo nu en dan ook wel eens een jongen terug naar school gestuurd..." Soms gaat er veel tijd zitten in de selec- tie-gesprekken. "Het is belangrijk dat je, als dat nodig is, even de tijd^ieemt voor de mensen. Die gesprekken - dat zijn de leuke dingen in dit werk. Daarin kan ik nog altijd wat kwijt van m'n oude beroep - Jet studeerde destijds sociaal- pedagodiek - en soms voel je wel eens dat er iets 'zit'. Dan ga ik doorvragen... Psychologie Er komt in haar dagelijks werk op die manier een flink stuk psychologie te pas, zo blijkt. "Je moet mensen een beetje kunnen inschatten en iets van hun achtergronden weten. Ik maak na tuurlijk ook wel eens een schuiver, maar meestal zit ik er niet ver naast." Als "baas" van de uitzendkrachten krijgt Jet ook de leuke verhalen én de Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 APK-rapport vervalst De politie hield maandagavond op de Vondellaan een 21-jarige automobilist uit Soest staande, toen bleek dat de APK-sticker op zijn kentekenplaat was weggekrast. De man beweerde dat on bekende kinderen dat op hun geweten hadden, maar de politie kreeg argwaan toen hij een keuringsrapport overlegde dat gedateerd was op 20-9 -1987! De Soester bleek van de 4 een 9 te hebben gemaakt. De auto verkeerde zichtbaar in een zo slechte staat dat de politie hem voor on derzoek aan het bureau plaatste. Bo vendien bleek de wagen niet verzekerd te zijn. De Soester kreegtweemaa! een proces-verbaal: eenmaal wegsn vals heid in geschrifte en eenmaal voor het rijden in een onverzekerde auto. klachten te horen. Ondanks de gemoe delijkheid in het kontakt met de uit zendkrachten is ze "wel een beetje streng", vindt ze zelf. "Kijkje hebt je te houden aan de regeltjes. Je kunt niet al les maken, want dan kom je altijd van een kouwe kermis thuis. En dat maak ik ze meestal ook goed duidelijk." Ook met de "inleners" vindt uiteraard een grondige oriëntatie plaats. "Je moet altijd twee kanten in het oog houden. Het is wel eens voorgekomen dat ik een bedrijf van m'n lijstje heb geschrapt. Als een uitzendkracht zich niet happy voelt op z'n plek, dan kan dat natuurlijk óók wel eens aan het bedrijf liggen." Jet Verzijl houdt wekelijks kontakt met haar "mensen". "Elke week worden de werkbriefjes ingeleverd; vrijdags is het hier meestal een gekkenhuis, aldus Jet. "Aan m'n administratie kom ik dan helemaal niet toe. En in de zomer is het helemaal erg druk, omdat veel scholie ren zich dan melden voor een vakantie baantje. Straks komt trouwens de golf van schoolverlaters er weer aan. Dan moet je gericht gaan zoeken, hoewel veel jongelui eigenlijk nauwelijks meer dan een vaag idee hebben van wat ze ei genlijk willen." Kontakten LTS-ers kan ze altijd plaatsen, vertelt ze. "Als ze een beetje niveau hebben zijn ze bij wijze van spreken de volgende dag al aan het werk." In dat verband on- Jet Verzijl van uitzendbureau Werk net. derstreept Jet de kontakten die ze heeft met diverse scholen in de regio, trou wens ook met het Arbeidsbureau én met het collega-uitzendbureau Dactylo (Tromslagerpad), waarmee ze in voor komende gevallen goed samenwerkt. "We bewegen ons op dezelfde terrei nen," aldus Jet Verzijl. Werknet is mede daardoor één van de belangrijkste schakels tussen bedrijven en uitzendkrachten in Soest. Wie be langstelling heeft - zowel van de kant van de bedrijven als van de adspirant- uitzendkrachten - doet er goed aan een keer kontakt te zoeken met Jet Verzijl, Speenkruidstfaat 73, tel. 11000. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 kontoor effnency VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Bejje aal aachter ut V. V. V. ketoor weze% kieke? Hoechtum nog us an toe, zo'ri froaie paarkeerploats hewwe doarom 'ekrege! Mooi glaad aasfaalt zongderm kule en met witte strepe d'r op, zodaajje 1 je woage netjes in de vaakke ken staalle. Zelfs stoan d'r nog borde met an wiezin- ge hoedaajje rongdjes mot rieje om d 'r in en d'r uut te komme. 'k Het de leste tied niks 'eheurd over boomplaantdoage, moar d'r ben met- eejn ok nog vief boompjes in de grongd 'eplaanten die ben verdeed nog uut 'elo- pe. En om die jonge staammetjes teuge de auto 's te bescherme, hebbe ze bie elk boompie vier hou te poaltjes d 'r omheejn 'eplaant. Moar die doeng ut niet goed in deuze ne- tuur. De helluft is 't er aal vaan ongder- stebove 'ereje. Of ter paarkere sjefeurs met un neutje op, of ze kieke niet uut of ze hebbe hoast. 't Ken ok weze aalle drie tegeliek: Op de winkelzuudpool hebbe ze daat beter bekeke. Doar hebbe ze bie de nieuwe anplaant ok stukke beton 'epoot. A jje doar teuge opknaalthejje un beste bluts in je blik en daan kiek je veur de tweejde bluts wel uut. Je zaal us waat beleve met die angelege oversteekploatse op de Daal weg. Doar wordt ut voortemeej net un schiettent, wie of de meeste poaltjes ken roake. Goat de gemeengte die drukke weg doar versmaalle! Zuk laache! Daat deje ze omdaajjee daan zo gezeid gefoaseerd ken oversteke. Zaa'k je us waat zeige? Ik denk daat die vluchteuvels doaro eerder gefoaseerd worde deur ut verkeer daan deur de overstekers. Ik komt ter omtrent aalle doage laangest, moar ik het ter nog nooit vaan ze laang zaal ze leve un drom ofkeuj voetgaangers zien stoan waachte om de overkaangt te hoale. 't Is ter geejn vaan Weedestroat! En waat zouwe zo'n poar vaan die ongbewoongde steejne ei- laangdjes wel koste vaan 'taanleige? Ut sting zeker op de begroting vaan veurig joar. Zoiets heurde ik ongderlest ok vaan Woaterstoat. Vaanaaf de Birkt tot an de Molestroat hebbe ze in ut stukkie stroat tusse de rieboan en ut fietspaad aalle stejne d'r uut 'ehoald en d'r net zo weer in 'elege. D'r maan keerde heul geejn baarst an. Toen 'k ut an die maan- ne vroeg woarom of ze daat deeje, zee de opzichter daattut op de begroting vaan 'r veurig joar sting en daat geld mos op aangders krege ze dit joar m ingder ceng- te. En un poar moande 'eleje heurde ik vaan un vertegenwoordiger die spulle an de gemeengtes verkocht, daazze haar- stikke goeie zoake deeje. Ze klaangte zochte aalle plaanke aaf of ter nog wat bie kon in de schaappe, waangt as ze niks anschaafte, daan kre ge ze 't volgend joar m ingder te besteje. Daa's bezunige de aangdere kaangt uut! As wullie thuus geld over houwe - en daat beurt nooit - moar as ut zo zouw weze, daan zouwe we daat ampaart hou we veur eventuoaliteite. En die hejje aal- tied zaat. Ongze aafdeling aadmini- stroasie zit goed in mekoar. Toch hewwe heul geejn begroting. We gebruke ongs verstaangd. Ajje heule- moal veur je eige mot zorrege, daan leer je daat wel. Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige: Gemeengte, bestelt moar vaast un loa- ding poaltjes. En zetter ok moar un vraachie op de begroting veur 1988, waangt ze ben voortemeej nietan teslepe op Soest. En as diezellufde dunne luzi- verpoaltjes weer 'epoot worre aachter ut V. V. V. ketoor, daan ziet ik aalle Soesder bosse nog noar de knoppe goan. Aal is ut daan gefoaseerd. Hannes van de Neng In verband met werkzaamheden van de N.S. is de spoorwegovergang te Soest duinen in de nacht van 22 op 23 juni tussen 00.00 en 06.00 uur beurtelings gesloten. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Dit keer de laatste aflevering in mijn relaas over éénja rigen die al enige weken een masse op de diverse tuin centra van eigenaar verwisselen. Evenals vorig maal een beknopte bespreking van een aantal zomerbloe men, waarbij bewust de meest bekende buiten schot worden gehouden. Niet echt onbekend maar eerder wat in de vergetelheid geraakt is de ouderwetse eenja rige Cosmea ofwel Cosmos bipinnatus. Er zijn ver schillende kweekvormen van in omloop van zo'n 50- 200 cm. hoogte. De plant bloeit langdurig en rijk op zonnige plaatsen en laat zich goed combineren met vaste planten; ook in (nog) niet bloeiende toestand is Cosmea decoratief vanwege het fijngesneden blad. Veel bejaarde tuinliefhebbers zullen goede herinne ringen hebben aan deze eenjarige. De rode Salvia kent eigenlijk haast iedereen; de éénjarige blauwe salie, Salvia farinacea is daarentegen vrijwel onbekend. De ze uit Texas en Nieuw-Mexico afkomstige plant komt wat later in bloei dan zijn populaire soortgenoot maar steelt in juli en augustus de show met de prachtig vio letkleurige lipbloemen. De bloemstelen worden tot 60-70 cm. hoog en ontwikkelen zich het beste op een zonnig plekje met goed doorlatende grond. Eveneens uit Mexico afkomstig is Sanvitalia procum- bens waar geen nederlandse naam voor in omloop is. Het plantje wordt slechts 10 cm. hoog bodembedek- kend en bloeit met kleine warmgele bloempjes met een donker hart, net kleine zonnebloemetjes. Een zonnige standplaats is ideaal. Sanvitalia kan worden gebruikt als randplant, in de bloembak of als tijdelijke bewoner van de rotstuin. Voor het doen ontstaan van rust in een bontgekleurde aanplant van éénjarigen .leent zich Senecio bicolor bijzonder goed. Deze in zachte winters overblijvende plant wordt in Nederland veelal éénjarig gekweekt en is bekend onder de naam zilverblad of askruid. De decoratieve diepingesneden bladeren doen het heel goed in de border met eenjari gen als overgang tussen allerlei felle kleuren. Ze staan graag droog en zonnig en worden 20-30 cm. hoog. Na een zachte winter eventueel afgedekt met wat den- netakken, bloeien de planten in de voorzomer met ge le bloemen. Er is ook onder de afrikanen een wat minder alledaag se vorm te vinden, Tagetes tenuifolia of sterafrikaan- tje. Hoe tegenstrijdig nederlandse namen kunnen zijn blijkt uit het feit dat deze plant afkomstig is uit Mexico en Midden-Amerika. Deze ongelooflijk rijk bloeien de afrikaan brengt massa's enkele bloempjes voort. Het fijn vertakte struikje is net als de rest van zijn fami lie sterk riekend en wordt zo'n 30-50 cm. hoog. Er zijn van deze plant kweekvormen in diverse kleuren in de handel die zowel in border als bloembak kunnen wor den toegepast. Het luciferplantje of Cuphea ignea, wederom afkom stig uit Mexico, bloeit bij ons van juni tot aan de nacht vorsten. Ondanks de niet echt rijke bloei trekt dit 20- 40 cm. hooggroeiende plantje altijd ieders aandacht. Vreemd genoeg wordt het gewasje maar weinig aange plant. De aanplant kan zowel in de border als in bloembakken plaatsvinden; enige schaduw wordt ver dragen. We kunnen het lucifertje ook goed in huis houden op een koele zeer lichte standplaats. De laat ste plant in de serie van niet-algemene eenjarigen is Felicia amelloides ofwel Blauw adeliefje, oorspronke lijk afkomstig uit Zuid-Afrika. Het is een zeer rijk bloeiende borderplant tot max. 50 cm., ook zeer goed toepasbaar in bakken. Een zonnige standplaats is ge wenst. De planten kunnen 's winters worden overge houden in lichte koele vorstvrije ruimten, waardoor ze uit kunnen groeien tot grote exemplaren; op deze wij ze kunnen er zelfs stamboompjes van worden ge kweekt.

Soester Courant | 1987 | | pagina 15