op Soest W) Cf4" aruohocK r 35° ngen n Wethouder Kingma onthult 'Muurbeeld' AGINA 10 WOENSDAG 24 JUN11987 SOESTER COURANT PAGINA V'\ mijn" 'ting >DE IJVEN 498 198 K» Neem een Boxspring Voor mv Nachtrust. ld/I JNMNDS M WOON/MODE Portefeuille weg Casettedeck uit restaurant gejat Circus Bassie en Adriaan in Soest Bromfietser loopt hoofdletsel op Landjuweel II Vrijwilligers Vakature Bank 'Moeilijk bemiddel bare' vrijwilligers Historische Optocht Soest Zaterdag 4 t/m zondag 12 juli 1987 Jubileum lathyrustentoonstelling in Groeneveld Filmhuis Artishock: 'She's gotta have it' Artishock dicht in juli en augustus Volksuniversiteit Soest/Soesterberg. Cursusprogramma V olksuniversiteit Met het IVN een 'natuurlijk' rondje Soest 1 'S- ISTE y 22600 weer. gt er in kte EUW. wij Soest en Mode - iro Gerth - oos - Als u niet met het verkeerde been uit bed wilt stappen - vanwege rug-, nek- of hoofdpijn - moet u maar eens bij de Bedderie Specialist een boxspring komen proberen. Een boxspring is een combinatie van een bmnenvering bedbodem en een matras. Het gevolg is een maximaal slaapcomfort. En dèt merkt u! LIST DE BEDDERIE SPECIALIST WEET ALLES OVER EEN GEZONDE NACHTRUST. Soeslarbargsesifaal 37 Soest Tel. 13097 Vermoedelijk met behulp van een val se sleutel heeft een onbekende dader zich meester gemaakt van een porte feuille, waarin geld en persoonlijke bescheiden zaten. De diefstal werd za terdagmorgen gepleegd uit een auto, die stond geparkeerd aan de Foeken- laan. Een nog voortvluchtige dief heeft in de nacht van zaterdag op zondag een cas settedeck gestolen uit een restaurant aan de Prins Hendriklaan. De politie vermoedt dat hij zich heeft laten inslui ten, of dat hij gebruik heeft gemaakt van een valse sleutel. De dief had alle deuren van het restau rant open gezet alvorens hij de diefstal pleegde. Hij heeft dit waarschijnlijk ge daan om tijdig te kunnen ontsnappen bij eventuele betrapping. Het circus Bassie en Adriaan is op maandag 6 juli in Soest. Om 14.30 uur begint in de circustent aan de Ko ningsweg de voorstelling, die bestaat uit tien acts. Een dag later, eveneens om half drie 's middags, wordt op het terrein aan de kampweg in Soester- berg een voorstelling gegeven. Bassie en Adriaan genieten een grote bekendheid onder de jeugd. Dat komt onder meer door het feit dat de clown en de acrobaat al twaalf jaar lang op de beeldbuis in de Nederlandse huiska mers verschijnen. Momenteel zijn ze te zien in de serie 'Bassie en Adriaan op Schattenjacht', dat een waarderingscij fer van 7.7 scoort. Het circus Bassie en Adriaan belooft maandagmiddag een spektakel te wor den. De voorstelling wordt onder meer verzorgd door Marokkaanse wervel windspringers, pyramide-bouwers uit het Verre Oosten en een acrobaat uit Hongarije. Daarnaast passeren meer dan 120 dieren de revue, zoals olifan ten, kamelen en gedresseerde duiven. De circustent biedt plaats aan 2000 mensen. In Soest kunnen de kaarten van te voren worden gekocht bij de tabakspeciaal- zaaak Van Kleef aan de Van Weede- straat. Het voorverkoopadres in Soes- terberg is drogisterij Sukking aan de Rademakerstraat. Bij een aanrijding met een auto is een 16-jarige jongen uit Soesterberg ge wond geraakt. Hij moest met hoofdlet sel naar De Lichtenberg in Amersfoort worden gebracht. De Soesterberger reed op zijn bromfiets over de Kolonieweg. Óp de kruising met de Eikenlaan werd hem geen voor rang verleend door een Baarnse auto mobilist. Een botsing was het gevolg. Vandaag: Ton Majoor (56) De zondagdichter: "Als ik een ander lees, wil ik 't liefst zelf schrijven. Dat heb ik heel sterk bij vertalingen. Zo heb ik een Spaans gedicht "De ruiter" (naar Antonio Machado), dat vrij ver taald was door Hendrik de Vries, in de oorspronkelijke sonnetvorm opnieuw in het Nederlands omgezet vorig jaar. Ik dicht te hooi en te gras, geen con stante produktie, maar als een bijzon der plezierige tijdpassering. Schrijven in verschillende lagen, zon der dat het direct opvalt, geen vreselij ke boodschappen, maar op een toe gankelijke wijze een woordspel aan gaan in "light verse." Je stelt jezelf voor een opgave en je ontdekt datje veel te veel woorden no dig hebt. Dan merk je hoe moeilijk het is. Gedachten van een schakersvrouw Wat lokt hem naar die schaakclub elke week, wat doet hem daar tot ver na twaalven 1 plakken? Die zwarte dame soms, die hij wil pakken is hij daarom bij thuiskomst zo van streek? Waarom laat hij me telkens in de steek? Voor 'n houten schaakbord, vieren zestig vakken? Als ik die stukken in een hoek zou smakken en mij aldus op zijn afwezigheid eens wreek? Dat schaken? Ach, mij was het wél zo lief als hij thuis mat en loper uit zou kloppen, wat eerder met zijn varianten stoppen, met variaties minder laat actief. Toch sta ik vrijdags hem weer na te wuiven daar gaat mijn mat-ador, laat hem maar schuiven. Dit gedicht werd opgenomen in de bundel "Schaakgedichten" (1982) van Ir. P J. Torbijn, bestuurslid van de KNSB. Ik ben een verwoed schaker en lid van de Kampioensgroep in Baarn. Sinds ik naar Soest ben verhuisd, ben ik altijd lid gebleven van een Baarnse schaakclub in 't Brandpunt. In 1980 toen de Kon. Ned. Uitgeversbond honderd jaar bestond, won ik hier op Soest het dichtersconcours en werd ik winnaar van de tweede, provinciale ronde. Daarna mocht ik op Nederland 2 bij de NOS met de overige tien finalisten mijn sonnet BEGRAFENIS voorle zen. Een jury, bestaande uit Garmt Stuiveling, Geert Lubberhuizen en Si- mon Vinkenoog, maakte uit wie in aanmerking kwam voor de Gouden Lier. Niet ik. Maar in 1982 werd mijn bijdrage uit 3000 inzendingen opge nomen in de verzamelbundel "Zond- dagsdichters" (Zondagskinderen van de poëzie), samengesteld door Nico Scheepmaker en Aart van Zoest. Begrafenis Familie was hij niet, al noemden zij hem "ome": zij hadden hem gekend sedert hun kindertijd, 't Contact was lang verflauwd, maar toch - uit piëteit - was hun besluit te gaan haast woorde loos genomen. Uit voorzorg waren zij per vroegste trein gekomen. Hun dorp, na zoveel jaar, bleek danig uitgebreid. Zij raakten zelfs de weg naar 't kerk hof even kwijt: wmOmmm een grauwe huizen-rij in plaats van wilgenbomen. Zij schuifelen verkleumd met andere bejaarden, de eerst nog vage trekken in gezichten diep-gegroefd herkennend, rond het graf. Gearmd als in hun jeugd, verwonderd nog te leven en door de dood bedroefd, worden zij - zelf herkend - verwarmd door deze vreugd. En langzaam daalt de kist steeds dieper in de aarde. Ik heb in Amersfoort bij de Dichters kring een workshop gevolgd van zes avonden waaraan acht mensen deel namen. Ik kan iedereen aanraden naar zoiets toe te gaan. Je wordt gedwon gen sonnetten en kwatrijen te compo neren. Geloof me, als je je daarin ver diept, merk je hoe weinig je ervan af weet. Je wordt gedwongen te associë ren en je krijgt huiswerk op: maak een gedicht met alleen e-klanken. De zee herneemt hetgeen ze heeft gegeven. Vreemden, bekenden: velen wenen even. De kerk ebt leeg. Een mens vertrekt te snel. (slotregels van "De Zee"). Of maak een gedicht met louter a-klanken. Let maar eens op, hoeveel zwaarder dat klinkt. Het gedicht gaat over Zuid-Afrika: Dwaas land dat staatsmanschap aan vaardbaar acht als dat maar blank was, slaafs Kanaans taal bad. (beginregels van "Rand-staat"). Volgende week ben ik uitnodigd om met nog vier mensen uit eigen werk voor te lezen in het Haagse literaire café De Puinruimer. Minutieus als ik ben, zit ik de laatste tijd de nieuwe Dikke Van Dale door te pluizen om de fouten er uit te halen. Ik heb daarover een leuk contact met de Leidse hoofd bewerker, de heer Heestermans. Ik dicht alleen nog als ik de aanvechting voel, maar ik blijf altijd schrijven. Een andere zondagsdichter, de heer J. Ch. Wienese heeft eens gezegd: "Als een zondagsdichter iemand is die ei genlijk niet weet wat hij doet, dan geldt dat niet voor mij. Als bedoeld wordt een dichter die niet in de eerste plaats schrijft om gedrukt en gelezen te worden, maar veeleer bijwijze van zichzelf in de arm te knijpen om te we ten dat hij leeft, dan ben ik een zon dagsdichter." Zelf heb ik over het schrijven ook een vers geschreven. Het heet: Ontnuchtering Eens kwamen er emoties op me aan, die langer dan me lief was bleven hangen. Ik vocht verward met kronkelende slangen en raakte schrijvende ervan ontdaan. Allengs ontstond steeds sterker het verlangen om mijn ontroering te zien ondergaan in gladde woorden die kalm voortbestaan, gevoelloos, koel geobserveerd gevangen. Toen dacht ik nog dat ik dón kon vergeten, aldus weer ruimte scheppend voor het geen om te onthouden écht belangrijk scheen. Zo werkt dat niet, ik had het kunnen weten. Nietszeggend oud gedicht? Vergeet het maar: 't wordt pijnlijk vers doorleefd na zoveel jaar. De kring van poëzieliefhebbers is klein. Maar ik beleef er aardigheid aan als ook anderen er kennis van nemen. Jan Visser Nagenoeg elke vrijwilligers vakature bank heeft te maken met het probleem van "moeilijk bemiddelbare" vrijwilli gers. Waarom is iemand moeilijk be middelbaar? Simpel gezegd: omdat hij of zij niet voldoet aan de eisen die orga nisaties aan vrijwilligers stellen. Die ei sen zijn de laatste jaren steeds hoger ge worden én het aanbod van gekwalifi ceerde vrijwilligers is groter geworden. Bijvoorbeeld: de werkloze kleuterleid ster is voor een peuterspeelzaal aan trekkelijker dat een jongen die net van de MAVO komt (hoewel die jongen op zich een prima kracht zou kunnen zijn). Bij een ruim aanbod van vrijwilligers kunnen organisaties eisen stellen, die voor de uitvoering van het werk niet strikt noodzakelijk zijn. Het stellen van hogere eisen aan vrijwilligers is ook een direkt gevolg van het bezuinigingsbe leid van de overheid. Wanneer met een zelfde bedrag meer werk of met een la ger bedrag hetzelfde werk uitgevoerd moet worden, wordt de inschakeling van vrijwilligers steeds sneller overwo gen. In de praktijk blijkt dat een verantwoor de inschakeling van vrijwilligers alleen haalbaar is met ondersteuning van be roepskrachten. Kan die ondersteuning niet of nauwelijks gegeven worden, dan neigt men ertoe hogere eisen aan de vrijwilligers te stellen. Geroutineerde en gekwalificeerde vrijwilligers werken zelfstandiger en vragen minder begelei ding. En als je dergelijke vrijwilligers voor meer uren per week inschakelt, heb je in totaliteit minder vrijwilligers nodig. De bereidheid/mogelijkheid om de vrijwilliger ondersteuning te geven, en om dat geduld op te brengen wordt steeds minder. Met als gevolg dat het voor een vrijwilligers vakature bank steeds moeilijker wordt om voor derge lijke vrijwilligers een plaatsje te vinden. Kort samengevat kan gesteld worden dat "moeilijk bemiddelbare" vrijwilli gers mensen zijn die weliswaar een be roep doen op de diensten van de vaka- turebank, marr in de praktijk (nog) niet, of onvoldoende, in staat zijn om vrijwil ligerswerk te verrichten. De reden hier van moet doorgaans gezocht worden in de sociaal-maatschappelijke en/of psy chische problemen van deze potentiële vrijwilligers. Het komt nogal eens voor dat deze pro- bleemvrijwilligers door hulpverlenende instanties (RIAGG'S, maatschappelijk werk, SPD's en de diverse P.Z.-en) worden gestuurd, c.q. doorverwezen naar de VVB. De therapeut of behan delend geneesheer wees dan op de mo gelijkheid om vrijwilligerswerk te doen als onderdeel van behandeling of thera pie. Nog afgezien van de vraag of dit een juiste motivatie is om vrijwilligers werk te gaan doen, is de logische conse quentie van dit "verwijzen" naar de VVB, dat de moeilijk bemiddelbare vrijwilligers de VVB en het vrijwilli gerswerk gaan zien als een verlengstuk van de hulpverlening. De VVB moet vervolgens ook rekening houden met de aanbod-zijde van de vrijwilligers- markt. De Stichting Vrijwilligers Vakature Bank Soest wil in principe geen "valse" verwachtingen wekken bij de zgn. pro- bleemvrijwilligers. Is er voor hen geen geschikt vrijwilligerswerk, dan wordt dat ook gezegd. Dat voorkomt dat de mensen aan het lijntje worden gehou den. Soms gaat het meer om een goed gesprek dan om het daadwerkelijk vin den aan geschikt vrijwilligerswerk en hoewel de VVB een dienstverlenende organisatie is, kan men er altijd binnen stappen om bij een kopje koffie even te praten. U kunt de Stichting Vrijwilligers Vaka ture Bank Soest vinden in het cultureel creatief centrum C-drie, Willaertstraat 49, tel.: 01155-12630. De openingstij den van de vakaturebank zijn als volgt: maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 - 12.30 en 13.30 - 15.30 uur. Vrijdags van 11.00 - 12.30 uur. Wilt u vóór de vakantie nog op een vrijw. baan reageren dan kunt u een keus maken uit onderstaande vakatu- res. •(1/641) Scoutingcentrum in Baarn zoekt enige vrijwilligers m/v om onder houdswerk in het bos te verrichten. •(1/642) Scoutingcentrum in Baarn heeft plaats voor klussenman/vrouw. Werkzaamheden bestaan o.a. uit on derhoud gebouwen, materiaalonder- houd, houtbewerking, elektriciteits- kontrole enz. Tijden in overleg. 11/615) Van 21 augustus t/m 6 sep tember wordt in Soest het Landjuweel 1987 georganiseerd. Ook veel ouderen willen graag dit kulturele en sportieve gebeuren meemaken. Daarvoor is de hulp en medewerking nodig van mede burgers die de ouderen willen halen en brengen naar aktiviteiten met de eigen auto. Indien men een rolstoel kan ver voeren wordt men verzocht dit aan te geven. Nadere informatie over dit ver zoek om hulpverlening zoals een verze kering e.d. wordt u graag door de VVB- Soest gegeven. De organisatie van deze dienstverlening tijdens Landjuweel be rust bij de Stichting Welzijn Ouderen Soest. •De Stichting Vrijwilligers Vakature Bdnk Soest is wegens vakantie geslo ten van 6 juli t/m 3 augustus. "Ik kan U meedelen, dat het college van B.& W. heeft besloten het advies van de commissie Financiën te volgen om in het investeringsbedrag en de jaarlasten rekening te houden met de uitgave van ongeveer 200.000 gulden (1% van de bouwkosten) voor een kunstwerk bij de bouw van het nieuwe gemeentehuis." Aldus vrijdagmiddag j.1. cultuurwet houder Frans Kingma (PvdA) in zijn toespraak in het gebouw van de Mu ziekschool, nadat hij buiten het "muur beeld" had onthuld (zie foto) van de Soester kunstenaar Egbert de Rooij. Kingma schetste de kwetsbare plek in dit oudste gedeelte van Soest, waar een tweede kunstwerk is aangebracht, dat "terughoudend" is (zoals hij het noem de) en dat duidelijk aangaf wat de func tie is van deze voormalige pastorie: "Kunst wordt door Kunst aangeduid." De wethouder roemde in het bijzijn van de talrijke genodigden, waaronder en kele wethouders en raadsleden, de kwaliteit van de Soester kunstenaars, die zich verenigd hebben in het SOK (Soester Overleg Kunstenaars) om zo doende zelf initiatieven te ontplooien in de plaatselijke gemeenschap nu de beelden kunstenaarsregeling (BKR) is weggevallen. De bijeenkomst werd muzikaal opge luisterd door de gebroeders Prinsen. Wethouder Kingma onthult de G-sleutel onder het toezicht van de kun stenaar, Egbert de Rooij (r.). Hiitoriiche i Historische Optocht groeit dankzij de elektrische boor Nog maar 8 weken en dan is de Histo rische Optocht het grootse begin van het Landjuweel Soest 1987. In de ko mende weken wordt er nog heel wat afgetimmerd, geschilderd, geboord, genaaid en wat al meer. Oude gebouwen, oude fietsen, herau ten, heksen etc. zullen voorbijtrekken. Maar ook zeer veel individuele deelne mers. De commissie Historische Op tocht is blij met de aanmelding van de particulieren die niet als groep meelo pen/meerijden. Ook individuele deel nemers zijn van harte welkom. Wel is het gewenst om de deelname tijdig aan het secretariaat van de commissie te melden. Bij de indeling van de optocht kan dan worden gezorgd dat de optocht een afwisselend beeld geeft. (secr. com missie Hist. Optocht: mw. Stolwijk, Kruisweg 2, Soest. Tel. 17113). Het deelnemen aan een Historische Optocht kost zeer veel voorbereiding, zeker als men bedenkt dat de optocht maar enige uren zal duren. Zondag na de optocht kan men echter nog wel veel werk voor de optocht bekijken. Vele wagens zullen dan tentoon worden ge steld. Maar ook al voor die tijd zal aan dacht worden besteed aan de voorbe reidingen. De komende weken zal de commissie Historische Optocht met de deelnemers zelf een overzicht geven over hun werkzaamheden. Zoals aan dacht aan de velen die speciaal voor de historische optocht nu ook hun baard laten staan. Of diegenen die hun haar een middeleeuwse lengte willen geven. Ook zal men tijdens de optocht de nota belen van het dorp voorbij kunnen zien trekken. Bericht is ontvangen dat Schout en Schepenen, in gepaste (en passende!) kledij mee zullen doen aan de optocht. Ook zal de komende weken bekend worden gemaakt welke voor aanstaande personen de jury zullen vormen die de prijzen zal toekennen aan de deelnemers aan de optocht. Twee-en-twintig augustus 1987, Soest schrijft weer een bladzijde vol van zijn rijke historie. De Nederlandse Lathyrusvereniging viert met deze tentoonstelling in Kas teel Groeneveld te Baarn haar 60-jarig bestaan. De naam van de vermaarde hoofdarrangeur Wout den Daas - Zaandam, staat borg voor een prachtige show. Onder het motto "Lijnenspel" zal de lathyrus, gecombineerd met zomer bloemen, u laten genieten van de prach tige arrangementen in de stijlvolle sfeer van Kasteel Groeneveld. De lathyrus werd in 1699 gevonden door Pater Cupani uit Sicilië. Deze pa ter was de directeur van de botanische tuin van de vorst Catolico Palerma. Cu pani stuurde zaad naar verschillende landen o.a. naar de, nu met sluiting be dreigde, Hortus Medicus van Amster dam. De hortulanus Caspar Commelin be schreef omstreeks 1700 de Lathyrus in zijn: "Horti Medici Amstelodamenis" onder de naam Lathyrus distopatyphyl- lus, hirsutis, mollis, magno et peramae- no flore, odore. Dit betekent lathyrus met tweetallig samengestelde brede blaadjes, zachtbehaard en met grote be koorlijke bloemen die welriekend zijn. Gelukkig voerde Linnaeus de binaire nomenclatuur in,dus met twee namen werd het lathyrus odoratus, de welrie kende lathyrus. Voor de lathyrus offi cieel beschreven werd was de bloem reeds bekend. In 1686 beschreef J. van der Groen de bloem reeds in zijn boek: "De Neder landse b'oemen". Hij beschrijft de la thyrus met paars en witachtige bloempjes, de oude wijven gelijk, dit was dus niet zo vleiend. Van der Groen was de hovenier van de Prins van Oran je. De band van de Lathyrus met het huis van Oranje bestaat nog steeds. Uit de tuinen van de Koninklijk Paleis van Soestdijk komt jaarlijks een fraaie col lectie Lathyrus, van de allerbeste kwali teit. H.K.H. Prinses Juliana heeft een war me belangstelling voor deze bloem en reeds enkele malen opende zij de ten toonstelling, evenals andere leden van het Koninklijk Huis, Prinses Beatrix in Akersloot, Prins Bernhard in het Singer Museum, Prinses Margriet op de Flo- riade in Amsterdam. De expositie is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur; dinsdag en vrijdag tot 22.00 uur. De oorsprong van de Lathyrus tentoon stelling ligt in Engeland. In 1900 werd in Engeland een vereniging van Lathy ruskwekers opgericht. In 1927 gebeur de dit in ons land. De huidige tentoon stellingsrassen, de zg. Spencerrassen werden in 1901 gewonnen door Silas Cole, de tuinbaas van Sir Walter Bald- win Spencer, een hoogleraar in de bio logie. In Engeland hield de landadel zich met de teelt bezig. Tot ver na de Tweede Wereldoorlog kwamen de royale inzendingen van de grote buiten plaatsen ook naar Nederland. Deze in zenders zijn in ons land helaas verdwe nen. Gebleven zijn echter wel de inzen ding van Paleis Soestdijk, de Gemeente de Bilt - Bilthoven, de inzendingen van tuinbouwscholen, amateurtuinders en de verenigingen van amateurtuindrrs. De Lathyrus wordt in de tentoonstel ling, die in praktisch alle zalen van het prachtig gerestaureerde Kasteel Groe neveld te zien is, aangevuld met een keur van zomerbloemen, in het geraffi neerd arrangement. De Historische Tuin te Aalsmeer, brengt een kleine col lectie van oude geurende zomerrassen die op een traiditionele wijze zullen worden verweekt. De belangstelling voor "geur" neemt toe. Dit bewijst o.a. een omzet van on geveer 7 miljard gulden per jaar aan parfums, lotions en andere geurstoffen. De geurende bloemen krijgen extra aandacht op deze show. De entreeprijzen voor deze tentoonstel ling bedragen: volwassenen f 5,—; kinderen f 3,50. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 212 97 De vereniging Artishock, Steenhoffstraat 46, lel. I 19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele leven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; jongeren t/m 23 jaar en personen die tot de zelfde huishouding behoren f 27,- per jaar. Kon- taktadres ledenadministratie: Parldaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 25 juni: De 'She', die het wil hebben, is Nola Darling, een vrouw met drie minnaars. Een voor overdag, één voor doorde weekse nachten en één voor in het weekeinde. Het trio bestaat uit Jamie, Greer en Mars (regisseur Spike Lee). Jamie is degene om wie Nola het meest geeft. Hij is een schattig zorgzame man. Greer is de macho. Hij beweert Nola gemaakt te hebben, en hij is haar 'bub- bie-love' (black yuppie). Mars is de ko miek die haar aan het lachen maakt. Het lijkt allemaal rozegeur en mane schijn, maar uiteindelijk breekt het toch en de mannen gaan tegen elkaar opbie den. Nola organiseert dan een Thanks- giving-etentje en nodigt haar drie min naars uit. Het etentje loopt uit de hand en Nola heeft er snel genoeg van. Kort daarna is voor haar de keuze ook niet moeilijk meer. In de maanden juli en augustus is Artis hock gesloten. Er zijn dan dus geen filmvoorstellingen en andere activitei ten. In september gaat het nieuwe sei zoen van start met een flitsend pro gramma. Het nieuwe cursusprogramma 1987/ '88 van de Volksuniversiteit is bijna rond. Hier volgt nog een kleine greep uit de vele interessante, leuke en leerza me cursussen en lezingen. De cursus kunst zien en begrijpen gaat deze keer vooral over de vrouw in de kunst. Stereotype vrouwbeelden, de vrouw als model, de vrouw in de kerk, en vrouwe lijke kunstenaars krijgen volop de aan dacht. Ook nieuw is de cursus kreatief schrijven. En ook koken voor je eentje, een cursus voor alleenwonenden, die toch smakelijk en gezond willen eten. Moeite met contacten leggen? Dan de cursus volgen communicatie in contact met anderen! Daarin leert men gedach ten en gevoelens op een rij te zetten door rationeel denken. Ook hebben we weer de cursus Nederlandse literatuur. Een cursus van zes avonden, waarin het "leren" waarderen van literatuur cen traal zal staan. Iedereen is welkom voor informatie. Ons kantoor is elke maandag en don- dërdag geopend van 10.00 - 13.30 uur, behalve tijdens de schoolvakanties. Om zeker te zijn van een plaatsje op één van de cursussen, kan men zich nu ook al aanmelden. Óp zaterdag 29 augustus, de landelijke open dag zijn alle docen ten aanwezig voor informatie. Evenals vorig jaar wordt er omstreeks half au gustus de folder huis aan huis bezorgd. Ook liggen dan de programmaboekjes weer op de vanouds bekende adressen t.w., boekhandels v.d. Ven en Immer- zeel, Openbare bibliotheek, Medisch .Centrum, Gemeentehuis enz. Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Kerkplein 1, 3760 DA Soest, tel. 02155-22195. Onder het motto een rondje Soest 'na tuurlijk' zal het IVN-Eemland het pu bliek tijdens de Landjuweelactiviteiten deze zomer op zaterdag 29 augustus een recreatieve fietstocht aanbieden. De voorbereiding hiervoor is in volle gang. Wie de tocht van ca. 25 km heeft volbracht komt in aanmerking voor een leuk aandenken. Het IVN (Instituut voor Natuurbe schermingseducatie) is een vereniging ter bevordering van het milieubesef. Het gehele land telt meer dan 150 afde lingen. Daar de natuurlijke omgeving ons allen aangaat wordt getracht via wandelingen, fietstochten, lezingen, cursussen enz. de mens kennis te laten maken met al wat de natuur te bieden heeft. Het IVN-Eemland telt zo'n tiental werkgroepen die elk een deel van de ac tiviteiten voor hun rekening nemén. Zo organiseert o.a. de scholenwerkgroep natuurprojecten voor de basisschool, de werkgroep natuurwandelingen or ganiseert maandelijks een natuurwan deling in de Soester omgeving en de werkgroep propaganda kan u alle infor matie over natuur en milieu verschaf fen. Mocht u belangstelling hebben voor het IVN-werk of informatie wensen over de recreatieve fietstocht, dan kunt u bellen naar Ad van de Kar, tel. 16326.

Soester Courant | 1987 | | pagina 11