NCA Doeke Land: 'Christen-zijn is je handen uitsteken, en soms zelfs je nek...' Prins Bernhard bij jubileumfeest NEC Donkere wolken of zonneschijn Daar wil ik wel eens met anderen over praten DRUKKERIJ SMIT rnDnDnü Van ASCH WOENSDAG 1 JUL11987 SOESTER COURANT PAGINA 12 Predikant van de Open Hof vertrekt naar Dokkum Auto's beschadigd KETTING FORMULIEREN Horloges gestolen door vier jongelui Automobilist rijdt door na aanrijding Geluidsoverlast Maneges doelwit van inbrekers Voor de eerste keer zwanger? STEUN ONS WERK OP giro 7575/bank 70.70.70.775 t.n.v. NCA UTRECHT □■UaBUQBLjQBLJnB Onze voorlichting aan de jeugd is hoognodig: ALCOHOL BRENGT NIET WAT HET BELOOFT De computer in opmars KETTINGFORMULIEREN "DE SPRONG" Video reportages R. WESTRA □BUnBUnBLJ|3B voor uw vakantie of picnic Foto: Herman van Dam. "Eén van de grootste gevaren die het kerk-zijn bedreigen is dat het instituut 't belangrijkste wordt. Ook nu de zaak terugloopt zijn er nog veel mensen die alleen maar willen vasthouden aan het oude, maar je ontkomt niet aan kriti sche vragen naar de kwaliteit van het kerk-zijn, waarop geen vanzelfspre kende antwoorden te geven zijn. Ik heb die vragen zelf ook. Ik geloof niet meer zo in de kerk als instituut, met z'n gebouwen en organisaties. Ik denk ook niet dat we dat op den duur hou den..." Op het eerste gehoor lijkt Doeke Land, gereformeerd predikant van de Open Hof, aan de vooravond van zijn vertrek naar Dokkum nogal somber over de toekomst van de kerk. Zo gezien zou zijn afscheid kunnen worden uitgelegd als een vlucht naar de betrekkelijke "luwte" van het ziekenhuis-predikant schap. Zijn nieuwe baan als geestelijk verzorger van het Dokkumse zieken huis/verpleeghuis De Sionsberg bete kent voor hem echter juist een wezenlij ke invulling van de taak van de kerk en van een predikant. "Je handen uitste ken naar mensen die ondersteboven dreigen te gaan - dat is de roeping van de kerk en in elk geval veel belangrijker dan de organisatie." Van de kerk-als-instituut kreeg Doeke Land in de loop der jaren eigenlijk een steeds minder "hoge pet op". "Ik heb veel moeite met het dogmatisch spreken over de kerk en over God. God is niet iemand die ons van bovenaf voortdu rend in de gaten houdt, maar een part ner die ruimhartiger is dan wij en ook heel wat groter dan de gereformeerde kerk. Wat mij altijd voor ogen heeft ge staan is dan ook een kerk die volstrekt open is naar de wereld toe, ook in prak tische zin." Voor hem betekende dat dat er - ook binnen het gebouw en de organisatie van de kerk - volop ruimte moest zijn voor allerlei groepen. "Vanaf het begin hebben we in deze nieuwbouwwijk (het Soesterveen) te maken gehad met de problemen van verstedelijking en secu larisatie. Kerk-zijn betekent daarin dat je de mensen boven hun ellende moet zien uit te voeren, je hand naar hen uit strekken. In de Ópen Hof hebben we dat geprobeerd." Als voorbeeld noemt hij de werkgroep van de A.A. (een zgn. zelfhulpgroep van alcoholisten), die in het kerkelijk centrum aan op de hoek van de Dalweg een welkom onderkomen vond. Maar ook was hij een vurig pleitbezorger van groepen die zich bezighielden met de grote wereldvragen - zoals het IKV - en binnen de kerk niet of nauwelijks "poot aan de grond" kregen. Daarnaast had hij een open oor voor velen die, om wel ke reden ook, intussen van de kerk had den "afgehaakt". - Uitdagingen Sinds 1976 in Soest heeft hij zich al die jaren geestdriftig ingezet voor bezin ning op de wérkelijke uitdagingen van de kerk. Hij kwam destijds uit Ruiner- wold-Koekange, waar hij was neerge streken na een jarenlang verblijf in Ni geria, in dienst van de zending. "Ik wil de eerlijk gezegd geen dominee wor den, maar zendeling," legt hij uit. "Niet om mensen te bekeren tot de kerk, maar om hen werkelijk mens te laten zijn en tegen hen te zeggen dat God van hen houdt. Want dat is de inhoud van de 'sjaloom': dat mensen tot hun recht ko men. Ik zeg het wel eens zo: sjaloom is als mensen op hun gemak onder een boom een pijpje roken of een pilsje drinken..." In het evangelie, merkte hij op, gaat het eerder om het leven dan om de leer. "Ik ben niet zo dogmatisch; termen als uit verkiezing en voorzienigheid zeggen me eigenlijk weinig meer en ik vraag me wel eens af of we vroeger niet teveel wil den weten over God." Hij bevestigt vro lijk dat hij met zo'n opmerking nauwe lijks model kan staan voor "de gerefor meerde dominee". "Dat heb ik ook nooit nagestreefd." In dat verband vertelt hij over zijn grootvader, net als hij Doeke Land ge heten, ooit vurig aanhanger van Troel stra, die op zijn 90ste nog werd ge doopt. Misschien zit de "linksigheid" hem op die manier wel in het bloed, want Doeke Land heeft ook in Soest nooit een geheim gemaakt van zijn'per soonlijke politieke voorkeuren, al heb ben nogal wat mensen hem dat niet in dank afgenomen. Een deel van de ver klaring ligt echter onmiskenbaar in zijn zendingsachtergrond. "Zending," aldus Doeke Land, "is deel hebben aan Gods opdracht om overal waar mensen wo nen het evangelie te verkondigen en ge stalte te geven in het leven van mens en maatschappij." Alleen maar dominees Vóór zijn uitzending naar Afrika was hij nog even hulppredikant in Pieterburen. Zijn theologische studie deed hij aan de VU: "Ik had 't gevoel datje in Kampen alleen maar dominees tegenkwam en in Amsterdam meer de wereld zou leren kennen." In de hoofdstad werd hij lid van een dispuut met nogal wat theolo gen, maar ook wis- en natuurkundigen. Uit die tijd dateerde zijn vriendschap met de nog niet zo lang geleden overle den gereformeerde predikant van Soestdijk, Johan Baumfalk. Maar ock mensen als Hans Franssen, conrector van het Griftland College, en de IKV- ers Mient Jan Faber en Joop Verdonk zijn dispuutgenoten van hem, zoals hij niet zonder trots meldt. Op 30-jarige leeftijd werd hij uitgezon den in dienst van de Baseier Mission, die namens de evangelisch-reformierte kerken in Zwitserland en Zuid-Duits- land zendingswerk verrichtte in Noord- Nigeria. De jaren in Afrika zijn voor Doeke en zijn vrouw onvergetelijk ge worden, al was het alleen maar omdat ze daar een periode van grote bloei meemaakten. "Aanvankelijk waren al leen de buitenbeentjes christenen; de top was islamitisch. Maar de bevolking had duidelijk behoefte aan een nieuwe tijd. Ik ben daar geweest in een periode van opbouw; met mijn Afrikaanse col lega's heb ik op één dag eens 105 men sen mogen dopen," vertelt hij met zicht baar enthousiasme. "Een erg fijne tijd," aldus Doeke over zijn zendingsjaren, die terug in Neder land een vervolg kregen door zijn nau we betrokkenheid bij de zending in di verse geledingen, die hem o.m. naar In donesië brachten. "We gingen terug toen we als Europeanen het gevoel kre gen dat we de eigen Afrikaanse ontwik keling in de weg stonden. Zending is na tuurlijk ook bedoeld om zichzelf over bodig te maken, zoals ik van de zen dingsman J.H.Bavinck heb geleerd." Structuren De tijd in Soest leek in zoverre op die in Afrika dat hij ook hier werd geconfron teerd met de uitdaging van het opbou wen van de kerkgemeenschap. "Dat was moeilijk," geeft hij toe. "Er is min der gebeurd dan ik had gewild. De oor zaak is datje, ook in Soest, voortdurend vastloopt op de kerkelijke structuren, die een eigentijdse ontwikkeling vaak meer in de weg staan dan bevorderen. Denk alleen maar aan het Samen op Weg-proces. Hoe moeizaam verloopt dat niet?" Wat de Open Hof zelf betreft prijst hij zich gelukkig met de samen werking die daar inmiddels is gegroeid en hij noemt dankbaar de namen van zijn hervormde collega's Jaap Smit en Rik Radstake. Samen op Weg is voor hem trouwens een vanzelfsprekend heid. "Maar de oecumene gaat verder en hier in 't Veen zijn ook de katholie ken erbij betrokken. De Joanneskerk en de Open Hof liggen niet zo ver uit el kaar." Ook in dat opzicht zijn de bestaande structuren weerbarstiger dan hij zou willen. "Maar in de praktijk blijkt dat steeds meer mensen rondom de Open Hof nauwelijks meer weten of ze nu hervormd of gereformeerd zijn, en dat is een goede zaak. Het gaat immers niet om de kerk als organisatie, maar om 'de beweging van de Heer' en die staat veel dichter bij het gewone leven dan kerk mensen wel eens geneigd zijn te den ken." Kritisch kijken Uit zijn betrokkenheid bij de zending heeft hij geleerd kritisch te kijken naar de "eigen situatie" van de kerken hier. "Bij voorbeeld ook naar onze CDA- overheid," verduidelijkt hij. "En intus sen gaat de ontkerkelijking door. Hier in het Smitsveen gaat dat in de flats dui delijk harder dan in de koopwoningen, dat is een realiteit. Zijn we wel kritisch genoeg? Die vraag krijgen we ook te ho ren uit landen waar de kerk een kleine minderheid vormt." Voor de toekomst verwacht hij meer van kleine groepen dan van de grote kerkelijke organisaties. "Het gaat ook in het pastoraat toch vooral om mensen in nood en om de manier waarop we el kaar kunnen helpen om staande te blij ven. Dat hoeft allemaal niet zo kerke lijk. Mensen in probleemsituaties be reik je niet met allerlei kerkelijke stellig heden. Dan klappen ze vaak dicht..." Behalve zijn werk in het Dokkumse zie kenhuis wacht Doeke Land in Friesland straks nog een stukje pastoraat in Eng- wierum, waar hij een dag per week hulpdiensten gaat verrichten. "Ze heb ben daar 20 jaar geen dominee gehad. Mijn werk in het ziekenhuis is een part time job. Er blijft dus ruimte voor 'ker kelijk werk', maar voor het grootste deel zal ik me buiten de kerkelijke structuren bewegen, meer direct naar de mensen toe. Ik zal waarschijnlijk in Engwierum nog wel eens een kindje dopen, maar ik hoef me niet meer druk te maken over de organisatie." Zout der aarde In de afgelopen week heeft hij afscheid genomen van Soest. Dat gebeurde o.a. met een druk bezochte gezellige avond in de Open Hof, waar allerlei mensen en groepen hem op de meest hartelijke wij ze uitwuifden. Zondagmiddag volgde het officiële afscheid tijdens een dienst van Schrift en Tafel in dezelfde Open Hof, waar Doeke Land preekte over zijn favoriete teksten: "Gij zijt het zout Foto: Goos van der Wilt. der aarde", uit Mattheüs 5, waarin hij zijn visie op het kerk-zijn in essentie verwoord vindt, en "De liefde van Christus dringt ons", uit 2 Korinthiërs 5, die zijn motivatie bevatten. "Christen zijn is geen theoretische zaak, maar de weg van Jezus van Nazareth gaan," aldus Doeke Land in zijn af scheidspreek. "Het is je handen uitste ken, en soms zelfs je nek. Het klopt niet als mensen er onderdoor gaan. Dan kun je als christen niet rustig op je stoel blij ven zitten en dan is de wereld geen ver- van-m'n-bed-show. Het gaat niet om ons instituut, om onze waarheden en dogma's, maar om nieuwe mensen te zijn, die niet over lijken gaan, ook niet in de naam van God, of de toekomst van de wereld op het spel zetten. Want het gaat God juist om de wereld, en óns daarom ook, die met vallen en opstaan worden ingeschakeld om het zout der aarde te zijn." Na de dienst volgde nog een aantal offi ciële toespraken, waarin op hartelijke wijze onder woorden werd gebracht wat veel groepen, instellingen en personen in Soest aan Doeke Land te danken hebben gehad en welke plaats hij gedu rende de bijna elf jaar van zijn predi kantschap heeft ingenomen. Daarna namen velen persoonlijk afscheid van het gezin Land. Een inwoner van Baarn en een Soester kwamen zaterdagnacht tot de ontdek king dat hun auto's waren beschadigd. De wagens stonden geparkeerd in de nabijheid van de kruising Koninginne- laan/Van Straelenlaan. De eigenaars hadden daar een café be zocht. De ter plekke gearriveerde poli tie zag dat de 22-jarige Soester een bloedende hand had. Het verhaal over de oorzaak daarvan bleek niet te klop pen. Bovendien trof de politie op de kruising een heleboel bloed aan. De zaak is nog in onderzoek. Dat is ook het geval met een mishande ling van een 28-jarige man uit Soest. In een discotheek aan de Koninginnelaan werd hij 'getracteerd' op twee klappen en een trap in zijn gezicht. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Drie Soesters en een Hilversummer zijn in het afgelopen weekeinde aangehou den door de politie. Ze zijn betrokken geweest bij de diefstal van twee horlo ges uit een juwelierszaak aan de Van Weedestraat. Terwijl twee van hen het winkelperso neel aan de praat hielden, maakten de overigen zich meester van de klokjes, die een totale waarde van ongeveer 400 gulden hebben. Surveillerende politie hield het viertal vrijdag, niet lang na de diefstal, aan op het station Soestdijk. Een dag later werd een zestienjarig meisje aangehouden. Zij had de horlo ges overgenomen om ze te verkopen. De politie is achter de identiteit van een doorrijder gekomen. De man was met zijn wagen op de Generaal Winkelman straat in Soesterberg tegen een gepar keerde auto gereden. Na de aanrijding vervolgde hij zijn weg alsof er niets was gebeurd. Chauffeur zonder rijbewijs Op de Steenhoffstraat hield de politie vorige week een 28-jarige automobilist uit Amersfoort staande bij een routine controle. De man bleek geen rijbewijs te hebben en bovendien ontbrak het ken tekenbewijs. Verder kwam aan het licht dat de man nog enkele boetes diende te betalen. Hij kreeg een proces-verbaal. Politie grijpt daders van 30 inbreken en diefstallen Intensief speurwerk van de politie heeft deze week geleid tot de aanhouding van vier jeugdige Soesters in de leeftijd van 13 tot 16 jaar. Zij hebben zich in de af gelopen maanden schuldig gemaakt aan een groot aantal diefstallen en in braken. Zo werd er drie maal ingebro ken in de kantine van de voetbalclub Hees, twee maal in het clubhuis 't Kruis punt, eenmaal in de Insingerschool, in een school in Amersfoort, bij Artis- hock, bij WZ en nog enkele andere ob jecten. Ook namen de knapen kratten met lege flesjes weg aan de Smitshof, vernielden ze een bouwkeet in Over- hees en pleegden ze diverse fietsdief stallen. In de nacht van zaterdag op zondag is de politie verschillende keren op pad ge weest na meldingen van geluidsover last. Het eerste geval betrof een woning aan de Insingerstraat. De bewoners werden 's nachts om half drie gesommeerd de geluidsapparatuur uit te zetten, tenein de de buurtbewoners hun nachtrust te gunnen. Aan de Haverweerd schrokken bewo ners op van glasgerinkel. Aanvankelijk dacht men met een inbreker te doen te hebben, maar de politie constateerde dat de bewoner geen sleutel van zijn woning had en daarom genoodzaakt was om door een stukgeslagen raam naar binnen te gaan. Een identieke si tuatie deed zich voor aan de Varen- straat. Ook hier moest in dezelfde nacht de bewoner op een ongebruikelijke wij ze zijn woning betreden. Vrijdagavond klaagden bewoners van de Van Weedestraat over een aanhou dend piepgeluid. De overlast bleek te worden veroorzaakt in een winkelpand. Een medewerker van de zaak loste het geluidsprobleem op. Nederlandse Export Combinatie bestaat 35 jaar Prins Bernhard heeft het jubileum feest van de Nederlandse Export Com binatie (NEC) opgeluisterd. De afge lopen maandag 76 jaar geworden prins stelde zich vorige week donderdag per soonlijk op de hoogte van hetgeen de bij NEC aangesloten bedrijven expor teren. NEC, dat is gevestigd in huize Neclenburgh aan de Soesterbergse- straat, behartigt al 35 jaar in het bui tenland de belangen van Nederlandse bedrijven. Uit elke branche is één be drijf lid van NEC. De bedrijven hadden donderdag op een soort van beurs op het terrein van Ne clenburgh hun produkten uitgestald. In de daarnaast gebouwde feesttent hiel den onder anderen oud-voorzitter van de Raad van Bestuur van Philips, dr. W. Dekker, drs. C.J. van Lede (VNO) en NEC-voorzitter L. Fokkema een toe spraak. De heer Fokkema sprak bij die gelegen heid zijn bezorgdheid uit over de repu tatie van de Nederlandse koopman, die volgens de directeur van NEC gebukt gaat onder 'donkere wolken'. "Jaren lang waren wij trots op onze ere-titel de 'Chinezen van Eurropa', maar wij dalen langzamerhand af naar de 'Marskra mers van Europa'," zei de heer Fokke ma zorgwekkend. Het OESO, de orga nisatie van de 24 grootste exporterende landen, vreest dat de Nederlandse eco nomie in 1988 hooguit één procent zal groeien, terwijl de gemiddelde groei van die landen wordt geschat op meer dan twee procent. 'Belastingdruk' Volgens Fokkema is de afnemende groei van de Nederlandse export een gevolg van de 'torenhoge belasting druk'. De doorgeschoten vrijgevigheid en de tolerantie van de Nederlanders vormen volgens Fokkema eveneens ernstige belemmeringen voor de bin nenlandse economie. "Een schril voor beeld van de gevolgen van een onjuist beleid is de vestiging van een nevenbe- drijf in België van onze bloedeigen DSM, dat eigendom is van de Neder landse staat. Als zelfs DSM België als vestigingsplaats kiest, dan is het duide lijk dat buitenlandse bedrijven Neder land als tweede garnituur beschouwen," zei Fokkema tegen honderden toehoor ders. Het koopmansbloed kan in de ogen van Fokkema opnieuw gaan krie belen als de regering besluit de belas tingdruk te verlagen. Ook de knelpun ten in de infrastructuur dienen met Prins Bernhard kreeg bij tal van stands tekst en uitleg over de export-pro- dukten van bedrijven die bij de 35-jarige Nederlandse Export Combinatie zijn aangesloten. Foto: Herman van Dam. prioriteit te worden aangepakt, vindt Fokkema. NEC heeft een beroep ge daan op de regering een praktische op lossing te vinden voor d^ze problemen. Prins Bernhard vertoefde vorige week ongeveer twee uur op het terrein van NEC. Namens de gemeente Soest wa ren burgemeester mr. Paul Scholten en wethouder drs. Günther Plomp aanwe zig. binatie, die 35 jaar bestaat, kwam de heer L. Fokkema met pessimistische geluiden naar voren. "Boven de reputatie van de Nederlandse koopman pakken zich donkere wolken sa men, oordeelde de voorzitter van NEC. Zijn woorden zijn ongetwijfeld gestoeld op deskundigheid en kennis van zaken en feiten. Op het naast huize Neclenburgh aan de Soesterberg- sestraat gelegen weiland scheen echter de zon over het oogver blindende wagenpark van de vorige week aldaar verzamelde zakenwereld. Dit plaatje van de fotograaf Herman van Dam laat daar geen twijfel over bestaan. Uit de zadelkamer van een paardestal aan de Biltseweg hebben onbekenden vijf complete rijzadels meegenomen. De waarde van de buit bedraagt ruim tienduizend gulden. Bij een manege aan de Bosstraat werd een diefstal gepleegd. De bromfiets van een 17-jarige bezoeker van de manege werd gestolen. Uit de kluis van De Molensoos aan de Molenstraat werd een bedrag van 1100 gulden ontvreemd. De identiteit van de daders is niet bekend. Snoep gestolen Personeel van een supermarkt aan de Parallelweg betrapte vorige week een 15-jarige jongeman uit Baarn op het wegnemen van drie rollen snoep. De waarde van de buit bedroeg f 1,59. De jongeman werd overgedragen aan de politie. Daarom organiseert de Kruisvereni ging Soest al sinds enkele jaren voor lichtingsavonden voor aanstaande moeders en vaders. In deze 4 avonden krijgt U informatie over bijna alles wat met zwangerschap en bevalling te maken heeft. Enkele voorbeelden zijn: waar moet ik op letten bij de aanschaf van baby-meu bilair en de baby-uitzet? Kan ik beter thuis of poliklinisch bevallen en zal ik fles-/of borstvoeding geven? Zomaar een greep uit de keuzes die U in deze tijd moet maken. Ook over de bevalling zelf en de dagen erna krijgt U veel informatie. Er wordt voor U een film vertoond van een be- valling en over alle kwaaltjes en bijzon derheden die U bij Uw baby kan tegen komen in de eerste tijd. De bedoeling is dat U zoveel informatie krijgt dat U zélf de keus kan maken die bij U past. De groepen bestaan meestal uit onge veer 10 personen en de avonden duren ongeveer 2 uur. Onder het genot van een kop koffie kunt U ook eens met el kaar van gedachten wisselen. De avonden worden gehouden op 13, 20 en 27 juli en 3 augustus in het Me disch Centrum, Nieuweweg 14 te Soest Het begint om 19.30 uur en eindigt om 21.30 uur. Aanmelden voor 10 juli bij Marina van Alphen, tel. 18770 Nationale Commissie tegen het Alcoholisme en andere verslavingen. Willem Barentszstraat 39, 3572 PC Utrecht. Voor de fakturering via uw computer leveren wij alle benodigde Levering speciaal van kleine en middelgrote op lagen. Korte levertijden en gunstige prijzen. EDELSTEEN SLIJPERIJ Lange Brinkweg 66 Soest Tel. 02155-13042 OPENINGSTIJDEN: dinsdag t/m zaterdag van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Vraagt ons vrijblijvend dokumentatie en prijs opgave. Telefoon 033-18747 Amersfoort Foto-Video Herman van Dam Praamgracht 5 Soestdijk Tel. 02155-1 7552 Nieuweweg 59 - Soest Telefoon 13288 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Zaterdags na 12 uur GESLOTEN. Groot assortiment door ons gebraden en ingeblikte vleesspecialiteiten in hele en halve liters tegen redelijke prijs. De bestelfolder ligt voor u klaar. vleesspecialist sinds 1931 v. Weedestraat 66 Soest Tel. 02155-12372 ove tisd tion dek stre vou huu bez< teg€ stru Nai stati stee bete best Een goe< blijf mail instj Pul De in d< acht ginn vani keo; vastj ken teite vore kelij gen Het zal t besls worc gio 1 het i best verei Acl Het Teui tishc hetr teitei zijn i che i den. zorg activ beke op ei verse niem en b< viteit van c sitief van i door infor teng in de langs van c turee Jazt In de C-dri het c conct staat i der e waarl geple komt en ge (sju; volgei podia wakin ten. E Utree op aai en gei ren. Voor tief et een gc de sa C-drie en he merin staan

Soester Courant | 1987 | | pagina 12