57" VANEDE fadn~3 Hl KRJE Strater Kabelkrant Soest naar combinatie Gooi Eemlander/Soes ter Courant Historisch besluit gemeenteraad: Nieuw gemeentehuis aan Dalweg V0<? 3 zo genen WD: 'Bremeentje nu doortrekken!' VOOR EEN BLUE DENIM 01 Adam Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS CDA-ers Baks en Van den Breemer alsnog overstag Amendement Liberalen willen veiligefietsverbinding Baarn-Soest-Amersfoort GLAS HANDEL Budget van bijna 20 miljoen is wel 'taakstellend' Jeans mode specialist 'Openheid zal hoogtij vieren' 'Monstrum' of 'monstertje'? door Gerant Paul Verloren wonder Soester Courant BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg4 - Soest - Tel. 02155-14878 02155- Makelaardij o.g. 16151 De combinatie Gooi Eemlander/Soester Courant zal over enkele maanden via het cai-net de uitgifte van de kabelkrant in Soest gaan ver zorgen. Dat is de uitkomst van de (herhaalde) discussie in de gemeente raad, waar vorige week opnieuw het voorstel van Burgemeester en Wet houders ter tafel kwam nadat het vorige maand was aangehouden door het staken van de stemmen. De raad ging nu met 14 tegen 12 stemmen akkoord met een amendement, ingediend door Leidje Tomassen (Pro gressief Soest), Adriaan Pothuizen (D66), Kees Boerkoel (PvdA) en Ans Greefhorst (CDA) om voor de kabelkrant een overeenkomst te slui ten met de Gooi/Soester-combinatie. Vorige maand bleek de raad precies verdeeld over de vraag aan wie de uit gifte van de kabelkrant gegund moest worden. De WD en een flink deel van de CDA-fractie steunden toen het voorstel van B. W., waarin de kabel krant werd gegund aan de Amersfoort- se uitgeverij Onnes, o.m. uitgeefster van de Amersfoortse Courant en Soest Nu. In de CDA-fractie heeft zich in de afge lopen weken een heroverweging vol trokken, die ertoe heeft geleid dat - be halve de leden Ans Greefhorst, Besse- lien Gerritse en Henk Strietman, die vorige maand al voor de Gooi/Soester- combinatie stemden - nu ook Johan Baks en Arie van den Breemer "mee gingen". Alleen de beide CDA-wet houders Ries van Logtenstein en Jan Menne steunden (logisch) het voorstel van B. W. nog, alsmede fractievoor zitter Kees Verheus. Romke Wijmenga (CDA) was overigens absent. De WD-fractie kende geen "bekeerlin gen" en bleef acht leden sterk unaniem achter het College-voorstel staan, evenals Meilof (GPV/SGP/RPF). Het voorstel stond nagenoeg als laatste discussiestuk op de toch al overvolle agenda van de gemeenteraad, zodat het geduld van hen die speciaal voor dit punt naar de raadsvergadering waren getogen behoorlijk op de proef werd gesteld. De discussie zelf nam niet veel tijd in beslag. Simpel Burgemeester Scholten stelde dan ook vast dat de beraadslagingen vorige maand feitelijk al waren afgerond en in formeerde of er nog behoefte was aan discussie. "Het gaat nu simpel om de keuze," aldus de-heer Scholten. Leidje Tomassen diende daarop mede namens de andere ondertekenaars de motie in, door Scholten beschouwd als een amendement (wijzigingsvoorstel). Ook Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) kwam met twee voorstellen tot veran dering van het raadsbesluit. Het eerste was erop gericht de kabelkrant welis waar aan uitgeverij Onnes te gunnen, maar deze dan tevens te verplichten tot samenwerking met "een" andere uitge ver, in casu de Soester Courant. Het tweede vulde het voorstel aan met de voorwaarde van de inachtneming van de STER-reclameregels, met inbegrip van een verbod van reclame voor alco- Jiol, en een beperkende bepaling voor de "verversing" van de kabelkrant op zondag "zodat deze zaak geheel voor de verantwoordelijkheid van de betreffen de uitgevers zal geschieden, of beter nog: niet zal geschieden". 'Maatschappelijk onhaalbaar' Wethouder van Logtenstein ontraadde de raad Meilofs eerste amendement omdat het gemeentebestuur de uitge vers niet kon dwingen tot samenwer king. Hij voelde wel iets voor de aange scherpte reclameregels, maar niet voor een verbod op de zondagse verversing. "Dat lijkt me maatschappelijk onhaal baar." Over het amendement-Tomassen liet de wethouder merken daaraan geen politieke consequenties te verbinden. "Het gaat in wezen om de vraag: wie moet het worden, en niet om de afwij zing van een College-voorstel op zich zelf. De raad moet het maar zeggen." Eerst werd gestemd over het amende ment-Tomassen, als het meest ver gaande, waarbij Arie van den Breemer kortweg mededeelde dat hij en Johan Baks hun standpunt hadden herzien. Na de uitslag stond vast dat Meilofs eer ste amendement niet meer van toepas sing kon zijn. Hij kreeg alle steun voor zijn aanscherping van de reclameregels, maar niet voor het door hem voorge stelde zondag-regiem, al vielen hem vijf raadsleden - Ebbers (WD), Verheus, Baks, Van den Breemer en Menne (CDA) - om principiële redenen bij. In de komende tijd zullen wethouder Van Logtenstein en de directies van Gooi- Eemlander en Soester Cou rant verder spreken over de invulling van de overeenkomst. De verwachting is dat de kabelkrant binnen enkele maanden op het cai-net van start zal gaan. Johan Baks. Arie van den Breemer. De letterlijke tekst van het amendement-Tomassen, waarmee de gemeente raad zich tenslotte uitsprak ten gunste van de combinatie Gooi Eemlan der/Soester Courant voor dè uitgifte van de kabelkrant Soest, luidt als volgt: De gemeenteraad van Soest, in vergadering bijeen op 25 juni 1987, overwegende dat op 21 mei j.1. bij het raadsbesluit over de uitgifte van de kabelkrant de stem men staakten; een niet onaanzienlijk deel van de raad toen het collegevoorstel afwees; de Soester Courant al 65 jaar in deze gemeente opereert en driekwart van de gezinnen wekelijks informeert op een zeer breed terrein; de raad vaak het belang van Soester bedrijven laat prevaleren; de zorg van de werkgelegenheid in Soest de raad ter harte gaat; de Soester bevolking vooral nieuws en informatie verlangt over Soest en daarna pas over de regio; besluit: het college te machtigen inzake de kabelkrant een overeenkomst aan te gaan met de Gooi- en Eemlander/Soester Courant, met gelijke inhoud als het con tract met uitgeverij Onnes gehad zou hebben en gaat over tot de orde van de dag. A.D.Tomassen-Holsheimer (PS) A.E.C.Pothuizen (D66) C.Boerkoel (PvdA) J.Greefhorst-van Overdam (CDA) Vóór dit amendement stemden de raadsleden Baks, Van den Breemer, Gerritse, Greefhorst, Strietman (allen CDA); Boerkoel, Van Gelder, Kingma, Meijer, Stekelenburg (allen PvdA); To massen en Visser (Prog. Soest); Van Esseveld en Pothuizen (D66). Tegen waren alle VVD-ers: Beyen, Blaauw, Blommers, Ebbers, Krijger, Oudemans, Plomp en Weidema; de CDA-eis Van Logtenstein, Menne en Verheus; en Meilof (GPV/SGP/RPF). Wij menga (CDA) was afwezig. De WD-fracties van de gemeentera den in zowel Soest als Baarn hebben de in het slop geraakte discussie over het Bremeentje vorige week opnieuw aangezwengeld door zich gezamenlijk uit te spreken voor de doortrekking van het doodlopende polderwegje tus sen beide gemeenten, waarover in het verleden al zoveel te doen is geweest. De liberalen willen dat er nu spoedig Onze gehele ZOMER COLLECTIE in prijs VERLAAGD! Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 f4 een verkeersveilige en milieuvriende lijke fietsverbinding Baarn-Soest- Amersfoort tot stand komt en de om streden doortrekking van het Bre meentje heeft daarbij vooralsnog de voorkeur. Al jaren geleden is het Bremeentje aan gewezen als korte fietsverbinding - over Soester grondgebied - tussen Baam en Amersfoort, aldus de WD-fracties. Men wijst erop dat de plannen al zó ver zijn dat de provincie uitgaat van de aan leg van de fietsverbinding en dat in Baarn al de nodige voorbereidingen zijn getroffen. "Maar Soest wil op grond van enige weerstand de aanleg van die ver binding vergeten." De gemeenteraad van Baarn heeft er in het verleden al diverse malen opaange- drongen dat de discussie in Soest op nieuw zou worden opgepakt, op basis van de actuele situatie. Die discussie heeft nog altijd niet plaatsgevonden, stellen de beide WD-fracties vast. Zij vinden echter "dat er nu op korte ter mijn duidelijkheid moet gaan ontstaan, zeker nu de gehele herindeling van het gebied bij de ruilverkaveling aan de or de komt". In de komende commissievergaderin gen \rillen de liberalen de problematiek van het Bremeentje aan de orde stellen. In principe zijn er weliswaar drie moge- lijkneuen waaruit gekozen kan worden: Met een klap van zijn staart sloeg de hond in 't rond en kiepte een tafel met glas op de grond hond ruimt het veld Van Ede gebeld die maakte de schade weer heel snel gezond! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 18429 EN WIJ KOMEN! (1) een fietspad langs de Eem; (2) een fietspad langs de spoorlijn; (3) een fietspad dat rechtstreeks aansluit op het Bremeentje zelf en ovérgaat op de A.P.Hilhorstweg. De laatste mogelijk heid heeft vooralsnog de voorkeur van de liberalen, ervan uitgaande "dat er van de drie mogelijkheden maar één de beste kan zijn". Steun voor PvdA-wethouder In Soest moet de discussie eindelijk weer eens op inhoudelijke gronden ge voerd worden. Dat kan mooi in de ver gadering van de raadscommissie Ruim telijke Ordening van begin augustus, al dus de beide raadsfracties. Fijntjes wordt er nog op gewezen dat de VVD- fractie Soest, de gemeentegrenzen ver getend, hier een Baarnse PvdA-wet houder (Teeling) steunt in diens streven om de lang gewenste fietsverbinding nu dan toch eindelijk eens te realiseren. De beide fracties hebben laten weten in de toekomst regelmatig gezamenlijk te gaan overleggen over de talrijke raak vlakken die Soest en Baarn hebben.- Gewezen wordt o.m. op het riool- en compostbedrijf, de ziekenhuisvoorzie ning, de capaciteit van de verpleeghui zen, de bundeling van energiebedrijven (de gemeentelijke gasbedrijven) etc. Reden genoeg om als fracties na de vakantieperiode wederom een afspraak te maken. Energie steken in goed over leg is nooit weg," aldus de beide WD's. Foto: Goos van der Wilt. De plek aan de Dalweg waar over enige jaren het nieuwe raadhuis zal verrijzen. "Lang gewacht, stil gezwegen; nooit gedacht en toch gekregen." Zo vatte CDA-fractievoorzitter Kees Verheus vorige week in de gemeenteraad de gevoelens van de meeste raadsleden samen over het ''historische besluit" om aan de Dalweg - naast het politie bureau - het nieuwe gemeentehuis van Soest te gaan bouwen. Het voorstel van B. W. werd door de verschillen de fracties unaniem onderschreven. Het voorstel vormde onmiskenbaar het belangrijkste punt op de lange raads- agenda van vorige week en burgemees ter Scholten liet na zijn quasi-lakonieke vraag "iedereen akkoord?" al bijna de hamer vallen, toen Verheus - en in zijn kielzog alle andere fractiewoordvoer ders - toch hun zegje nog wilden doen. De CDA-fractievoorzitter ging nog even in op de voorgeschiedenis van ruim 20 jaar, waarin het gemeentelijk apparaat "super-gedecentraliseerd" is. Hij had lof voor de werkgroep onder leiding van zijn partijgenoot Menne, die tenslotte een degelijk rapport op tafel had gelegd. "We hadden niet verwacht zo snel op onze wenken te worden be diend," aldus Verheus, "toen we vorig jaar vaststelden dat we er nu financieel zo goed voorstaan dat we plannen kon den gaan ontwikkelen." Hij steunde het voorstel dan ook van harte, met de kanttekening dat het bud get van ruim 19 miljoen 1 voor een kunstwerk) gezien moet worden als richtbedrag. krijgt geen blanco chè- que van ons; we willen geen mini-Stop era." Verheus wees in dat verband op de "onzekere baten" van de verkoop van de huidige gebouwen. Het CDA voelt er in elk geval voor het oude raad huis te handhaven. Geen Haarlemmerolie Neks Blommers (WD) stelde vast dat de raad - na tien jaar terug een plan voor een gemeentehuis op de Zuidereng te hebben verworpen - "goed de tijd had genomen". Ze wees erop dat openheid en burgergerichtheid niet afhingen van de huisvesting. "Een nieuw gemeente huis is geen Haarlemmerolie." Ze drong erop aan de omgeving van het nieuwe raadhuis in de uiteindelijke plannen te betrekken - "zodat het geen Brasilia wordt" - en nodigde het Colle ge ietwat sarcastisch uit alle aspecten om te zetten in concrete voorstellen, "zoals gebruikelijk op vlotte en zorg vuldige wijze". Adriaan Pothuizen (D66) constateerde dat de tijd rijp was voor het voorstel, dat hij van harte steunde. Hij waarschuwde het College overigens geen "salami- taktiek" toe te passen voor de verdere invulling van het Dalweg-gebied. (D66 is voorstander van het open houden van de Eng aan de zuidzijde van de Dal weg.) "Geen utopieën binnenhalen!" aldus de D66-er, die verder aandrong op een structuurschets met een duide lijk exploitatie-overzicht. Jan Visser (Prog. Soest) onthaalde de raad op een stukje geschiedenis door de motie voor te lezen die hij in 1975 had ingediend, met het voorstel om een nieuwe gemeentehuis aan de Dalweg te bouwen. Die motie was destijds met 21 stemmen en alleen Vissers stem voor verworpen. "Ik heb gelijk gekregen," stelde hij vrolijk vast. Wat hem betreft kreeg het College wel een blanco chè- que. "Het moet een levendig geheel worden, met een marktplein en andere leuke dingen waar wethouder Plomp plannen voor heeft," aldus Visser, die met dat laatste doelde op een nieuwe zwemaccommodatie na de verkoop van het Natuurbad. Hij bood het college ge bakjes aan voor deze feestelijke gele genheid. Slag om de arm Raymond van Gelder (PvdA) sprak eveneens van een "belangrijk moment" en stelde vast dat het goed was geweest om eerst alle alternatieven te onderzoe ken en twijfels weg te nemen. Hij hield echter wel een slag om de arm voor wat betreft de verkoop van de huidige ge bouwen. "Als dat het budget onder druk zet moeten we eventueel tot een heroverweging kunnen komen." In dat verband noemde hij de handhaving van het oude raadhuis "wel mooi", maar een en ander moest wél in relatie wor den gezien met de verkoopbaarheid van het geheel. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) ten slotte toonde zich verheugd met de rea lisering van het nieuwe gemeentehuis - "Deo volente", zoals hij niet naliet er aan toe te voegen. Ook hij wilde het budget als taakstellend zien. "Als het niet binnen de 20 miljoen kan, moeten we onze gedachten maar weer richten op de Lange Brinkweg." Hij vroeg zich verder af of er in het vervolg - nu bleek dat de opbouw van hoge reserves ken nelijk nodig was geweest voor het nieu we raadhuis - veiliger geïnvesteerd kon worden en sprak nog eens zijn vrees uit voor een "weinig levend hart" aan de Dalweg. "Wie zijn wij dat wij dit mogen doen?" antwoordde wethouder Jan Menne iet wat pathetisch. Hij wees o.m. op de pijn van de bezuinigingen van de afgelopen jaren. "Dat hebben we samen gedaan, en we gaan nu ook samen bouwen." Hij kondigde aan dat in de begeleidings commissie voor de bouw de openheid hoogtij zal vieren en gaf toe dat de ra mingen voor de verkoop van de oude gebouwen nogal optimistisch waren. "Maar we hebben nog een ruimte van 100.000 gulden per jaar waaruit tegen vallers bestreden kunnen worden." 'Kloppend hart' Menne toonde zich niet zo beducht als Meilof voor het nieuwe "centrum" aan de Dalweg. "Het wordt geen stad in het oerwoud of een enclave, maar een vols lank en gespierd lichaam met een klop pend hart." Hij wees Meilof er boven dien op dat het budget voor het grootste deel niet afkomstig is uit de reserves, maar uit het grondbedrijf. Burgemeester Scholten noemde de unanieme beslissing van de raad een af spiegeling van wat er onder de Soester bevolking leeft. "En zo hoort het ook. We hebben nergens een negatief geluid gehoord over de keuze van de Dalweg, zodat we kunnen vaststellen dat er een zeer breed draagvlak is voor dit besluit. U kunt het dus met een gerust hart ne men." Hij koesterde geen "pleinvrees" en verwachtte ook een "mooi hart", dat goed zichtbaar en bereikbaar is voor ie dereen en waar de mensen elkaar kun nen ontmoeten. Hij wenste met name de ambtenaren geluk met hun toekom stige onderkomen. Raadscommissie gaat bouw begeleiden De bouw van het nieuwe gemeente huis zal, evenals dat met het onlangs in gebruik genomen politiebureau het geval is geweest, vanuit de gemeente raad worden "gevolgd" door een zo genaamde begeleidingscommissie. Die zal met name de financiële kanten van het project in de gaten houden en voortdurend een vinger aan de pols houden. "Die commissie moet wel beter functio neren dan bij het politiebureau," merk te Neks Blommers (WD) kritisch op. "Toen is de commissie nauwelijks bij el- en wie het eerst komt staat u netjes kaar geweest." Kees Verheus (CDA) vond ook dat de commissie meer be voegdheden moest krijgen en nog in tensiever bij de bouw betrokken moest worden. Ook andere raadsleden lieten dergelijke geluiden horen. Visser (Prog. Soest) liet we(en in die commissie ook nog eens stevig te willen discussiëren over de architectenkeuze, omdat de laatste tijd nogal wat afstand is genomen van het ontwerp dat destijds door de Soester architect G. Duêrmeij- er is gemaakt. De andere fracties stem den met Vissers suggestie in. Wethouder Jan Menne beloofde alles in het werk te zullen stellen om in de "raadhuiscommissie" geen wantrou wen te zaaien. "Als er iets van ongenoe gen leeft zullen we dat openlijk uitspre ken, al zal het natuurlijk allemaal veel werk meebrengen. Maar de openheid zal hoogtij vieren." "Er is nu absoluut geen weg meer te rug naar de Lange Brinkweg. Een nieuw raadhuis daar wordt alleen maar een monstrum; dat kan ge woon helemaal niet." Zo reageerde Jan Visser (Prog. Soest) in de discussie over het nieu we gemeentehuis op de opmerking van Wiebe Meilof (GPV/SGP/ RPF), die vond dat de gemeenteraad alsnog zou moeten kiezen voor de (goedkopere) bouw van een raad huis aan de Lange Brinkweg als het aan de Dalweg niet voor pakweg 20 miljoen kon. Wat Visser betreft hoeft het gemeentebestuur niet op de bouw te beknibbelen. "Onzin," vond Meilof. "Een gat in de begroting is heel wat erger dan een beschaafd monstertje aan de Lange Brinkweg..." Inde verwondering zit het woord 'won der' ingebakken. Op de weg naar vol wassenheid is het haast onvermijdelijk - dat de oorspronkelijke, kinderlijke ver wondering plaats maakt voor vanzelf sprekendheid, met als weinig opwin dend gevolg dat het bruisende jonge le ven geleidelijk overgaat in een burgelijk bestaan op de wijze waarop een woeste bergbeek uitmondt in een traag stro mende rivier. Toch is het juist de verwondering die, beter dan foto's, onze gelukkige mo menten vastlegt; ja, etst in onze ziel, waardoor dezelfde verwondering zelfs bepalend is voor de k waliteit van ons be staan: een ketting waarvan de kralen van geluk bijeen worden gehouden door de draad van de tijd. In de jacht naar ge luk hollen we daar gewoonlijk aan voorbij, zien we niet dat de verwonde ring binnen handbereik ligt. A Is je wandelt kun je de leeu werik horen als hij zichzelf lijkt te willen overstijgen en jubelend hem,elwaarts gaat, de toe schouwer lokkend hem te vergezellen op zijn tocht. Een vergroeide en scheef gewaaide knotwilg toont in de lente zijn ontembare levenskracht en herbergt in de zomer planten en dieren in zijn schoot. Maar de mens koos zich een paard, een fiets, een auto en een vlieg tuig terwijl de geest, hand in hand met de verwondering, onveranderlijk te voet gaat. Om toch tot die onmisbare ver wondering te komen moeten de prikkels noodgedwongen versterkt worden en zullen de knotwilg en de leeuwerik plaats moeten maken voor de Grand Canyon, de Rocky Mountains en wel licht straks de maan. In onze snelle manier van leven wordt ook nauwelijks meer rust gevonden om te schemeren, terwijl het schemeruur toch bij uitstek geschikt is om stil te staan bij het wonder van alledag of om zo maar wat ontspannen te mediteren. De ielefoon verscheurt de stilte of hei vertrouwelijke gesprek en in één secon de wordt een afstand van hier tot Tokio overbrugd. Zelfs rijkdom is een zo betrekkelijk be grip dat we alleen door verwondering dat gevoel - meer is het immers niet - kunnen opwekken. Wie dat nalaat heeft steeds sterkere prikkels nodig en zal ten slotte nooit genoeg hebben van materië le zaken. Als er niets meer is waarover ik me kan verwonderen hoop ik spoedig testerven. Dan kan ik met kinderlijke onbevan genheid uitzien naar het Laatste Won der. Busje in brand Door onbekende oorzaak raakte vorige week aan de Bilderdijklaan een bestel bus in brand, terwijl de gebruiker, een inwoner van Soest, juist bezig was met de verhuizing en zijn spullen eruit haal de. De motor bleek vlam te hebben ge vat'; de voorzijde van de wagen - eigen dom van een Rotterdams verhuurbe drijf - brandde uit. %Wk&ËW4 d'Oudé Enghe Middelwijkstraat B Soest tri: OM55-I3331 deJ4i4&te jf'wt le ftAoevett* voor de voor de maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 14152 Soesterbergsestraat 79 - Soest Nu ook lid NVM

Soester Courant | 1987 | | pagina 1