kersen Bassie en Adriaan met circus in BIJ ONS OP ZONNEGLOREN' \a WOEN PAGINA 12 SOESTER COURANT WOENSDAG 8 JULI 1987 Tjemara Soestduinen 'n Heerlijke, frisse verrassing zijn ze, die zoete, diepzwarte kersen. Lekker groot en boordevol sap Voor zo'n zomerse Mini-prijs haal je toch meteen 'n kersverse kilo? J Dixan Gebraden halve haantjes pak 4 stuks, Griekse Tragana Kano's Boterhamworst Heineken bier Magere hamlappen Bloemkool Rundergehakt Watermeloen Mini puntjes Karnemelk VAN WEEDESTRAAT 141 - TAMBOERIJN 11 (Winkelcentrum Overhees) lucht uitstekend is, het klimaat en de voeding goed en de rust optimaal is." Daartoe werd de buitenplaats "Tje- mara" te Soestduinen met 6,5 ha grond aangekocht. Van de gemeente Soest werd het aangrenzende bos en heideterrein gekocht. Daar bouwde de Hervormde kerkgemeenschap met collectegelden en obligatieleningen een eigen sanatorium op een terrein "waar men heerlijk kon wandelen en verdwalen, heuvel op, heuvel af, over bemoste paden, langs de meertjes, langs de bloementuin, de heestertuin, de kwekerij van kerstbomen en de ei gen boerderij van kippen, paarden en varkens." Zie de foto. Het initiatief dat zes mannen in oktober 1921 had den genomen, werd op 13 juli 1927 met succes bekroond. In het boek "De Zon klimt hoger," dat in 1952 ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan verscheen, lezen we: "In Soestduinen ging de zon gloren. In de Hervormde kerk kon men zeggen: de zon klimt hoger. Overal in het land verrezen inrichtingen, die getuigenis aflegden van die klimmende zon, van de zon der kiemende liefde." JAN VISSER P.S. de komende tijd zal ik een aantal mensen interviewen voor de Soester Courant, die deze geschiedenis van het 60-jarige Zonnegloren van binne nuit hebben meebeleefd. Voor namen en adressen van oud-me dewerkers, personeelsleden, doktoren en patiënten met oude en interessante verhalen houd ik me aanbevolen. J.V. 60 jaar y, ZONNEGLOREN Vandaag: een inleiding. De historicus: "De tuberculosebacil, de verwekker van de tuberculose, werd in 1882 door Robert Koch ont dekt. Samen met de ontdekking van de röntgenstralen door de natuurkun dige Wilhelm Conrad Röntgen in 1895 kon de bestrijding van de t.b.c. beginnen. In 1920 stierven in Nederland nog 10.0003 mensen (5352 vrouwen en 4678 mannen) aan deze gevreesde volksziekte. In 1950: 1922. Al in 1836 propageerde men in Enge land de behandeling van t.b.c.-patiën- ten met frisse lucht en goede voeding. Herman Brehmen opende in het Duit se Görbersdorf het eerste sanatorium in 1854. Vijftig jaar later (zoals alles in Neder land) bouwde dokter Hoekstra in Hei- loo het eerste Nederlandse sanato rium. In de twintiger jaren bestonden in ons land een reeks kleinere en gro tere sanatoria met totaal 2168 bedden voor volwassenen en kinderen. Hier van bevonden zich 1005 in rooms-ka- tholieke inrichtingen, 975 in neutrale Paviljoen voor patiënten, die Zonne gloren niet overleefden. t.b.c.-zieken. Velen uit onze kring zoeken thans opname in een andere sfeer. Ze moeten wel, want in eigen kring is er te weinig ruimte." Zo ontstond in 1927 Zonnegloren in Soest (zie elders in dit blad), waar "de en 188 in protestants-christelijke. Professor Slotemaker de Bruine schreef in het eerste nummer van het Zonneglorenorgaan (maart 1926): "Wij moeten zorgen voor onze t.b.c.- lijders, die een verpleging begeren in onze sfeer. Als de sfeer altijd gewich tig is, dan is ze dubbel gewichtig voor ziekten en driedubbel gewichtig voor Het circus van Bassie en Adriaan heeft maandagmiddag een voorstelling gegeven in de tent aan de Koningsweg. Gistermiddag traden de artiesten en de dieren in Soester- berg op. Ondanks het warme weer waren veel mensen, voornamelijk jongeren uiteraard, naar de circustent gekomen. Het mag dui delijk zijn dat de populariteit van Bassie en Adriaan daar me- Vorige king plaat trum aan de gelukk Soester B staan bij liefst 121 werd gesf evenemer De eerste koffer 4 kilo U krijgt retour via bank of giro U betaalt dan slechts ca. 1100 gram pak 5 stuks blik 425 gram Het eer dat de p vorige naar he Ondanl anders, degroe er dan krat 24 flesjes éi 0,3 liter per stuk Zoals Snoekl jeugd ment 1 bijdra j; stand t De grc Snoekl die ooi wacht De we den bi Soest i heel 1 14.00 merst zig te Er zu 500 gram per kilo 10 stuks literpak Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 11 juli 1987. Aanbiedingen alléén verkri|gbaar in filialen met een versafdeling. Zolang de voorraad strekt.

Soester Courant | 1987 | | pagina 12