Lams bout Boter- Boeren- tarwe Per stuk met klein beentje KILO 150 gram Keuze uit 4 soorten o.a. GALIA, WATER, HONEY DEW of ITALIAANSE SUIKERMELOEN ZONNATURA „Gratis gesneden" Ton Paauw verstoort de natuur uit liefde Eerste sleutel voor bewoners patiowoningen Fazantpad j I WOENSDAG 8 JULI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 16 f Wiardi Beckmanstraat 491 - Soest - Tel,: 02155-10264 Heeft u onze Superfolder niet ontvangen, er ligt er altijd één voor u klaar bij de flesservinname. 'Ironisch commentaar op hoe we met de wereld omgaan' V.d. Grift bouwt project van 180 woningen in Overhees III Een greep uit onze weekaanbiedingen Meloenen m éttófó VAN DOORN Opvallend vrolijk begeven twee oude re dames en twee dito heren zich naar de uitgang van het park achter Slot Zeist. De zon schijnt en het park is op z'n mooist. Oorzaak van hun aansteke lijke opgewektheid is, zoals bij nade ring blijkt, echter niet de prachtige omgeving of het mooie weer. Ze scha teren nog een beetje na over de aanblik van een stuk of veertig fel-gele bushal tes in verschillende stadia van "ver drinking" in de Slotvijver, die ze zo juist hebben aanschouwd. "Wat een onzin," is hun commentaar, dat ook de oren bereikt van degene die voor deze "onzinnigheid" verantwoordelijk is: de Soester kunstenaar Ton Paauw. "Nee, ik zit daar helemaal niet mee. Ie dereen begint altijd eerst te lachen," deelt hij onverstoorbaar de verslagge ver mee die een kijkje komt nemen op zijn expositie. "Ze hoeven 't niet mooi te vinden, als 't ze maar wat doet!" En dat blijkt inderdaad het geval, te oorde len naar de uitbundige reactie van de vier grijze hoofden, die inmiddels het park verlaten. Met het schok-effect als zijn handels merk geniet Ton Paauw in Soest en daarbuiten een opmerkelijke reputatie als beeldend kunstenaar. Die reputatie maakt hij als nooit tevoren waar met zijn expositie van projecties en objecten in en om Slot Zeist, onder het motto "de arrogantie van de onmacht", met als verbindend thema de paradoxale hou ding van de mens ten opzichte van het milieu - een geliefd thema bij Paauw, die zich in Soest al jaren geleden liet kennen als radicaal bestrijder van city-vorming en aantasting van de natuurlijke omge ving. Wie de expositie in Zeist bezoekt kijkt z'n ogen uit. Op tien plaatsen is de na tuurlijk harmonie van het park ruw "verstoord" door de objecten van Ton Paauw. Dat begint al bij binnenkomst: in een oud wachthuisje dat naar verluidt in Soest ooit heeft dienst gedaan ten be hoeve van de verkeerspolitie staan 16 glazen schalen opgesteld, elk gevuld met een hoeveelheid water. Rondom de schalen liggen tientallen gedroogde vis- 'O ver vloed- tot uiting gebracht in een broodmassa die het theehuis als het wa re doet barsten. De veertig bushaltes die vanaf het ei landje in de Slotvijver langzaam weg zinken. jes, die in de supermarkt verkocht wor den als kattevoer. Buiten hun natuurlijk milieu, dus ten dode opgeschreven. Een actetas uit de jaren zestig completeert het geheel, als wrang symbool van een periode waarin de autoriteiten (in na volging van de club van Rome) alleen in de marge iets "aan het milieu" hebben gedaan. De onmacht ten top. En Ton Paauw ten voeten uit, want de Soester kunstenaar "verstoort" de natuur - tij delijk, herstelbaar - onmiskenbaar uit liefde, om de mensen aan het denken te zetten. Absurd Na de dode visjes valt de bushalte-woe kering in de Slotvijver des te meer op. Hier is de alledaagse werkelijkheid - de simpele bordjes - geplaatst in het kijk- kader van de natuur. Het effect ervan is niet minder absurd, en dat geldt voor al le tien objecten die in het park tot 26 september te bekijken zijn. Zoals de brandende lantaarnpaal in wat op het eerste gezicht een vers gedolven graf lijkt, maar door Ton Paauw wordt uitge legd als een "moderne opgraving", een terugblik in het verleden waar mensen licht bij nodig hebben, gecombineerd met plekken vers-gestort asfalt, alsof er werkzaamheden aan de weg plaatsvin den. Of de "gele flits" van 36 meter, op gehangen tussen het geboomte als een bliksemschicht die de mensheid waar schuwt, "een gekleurde kras door de lucht", zoals Ton Paauw het noemt. Of de eenzame rode paal van 12 meter hoog, die de plaats inneemt van een ooit omgezaagde boom in een cirkelvormig groepje van 11 bomen. Of de "geluids golven" van metaalfolie, geplaatst tus sen twee megafoons in de vijver, die het "heen-en-weer-praten-zonder-dat-er- iets-gebeurt" op treffende wijze ver beelden. Opvallender nog zijn de 300 gele nest kastjes (zonder deksel of bodem, maar wel met een mooi rood stokje zodat de vogels in het park er wel iets aan heb ben), die in groepjes van 10 rondom de boomstammen zijn aangebracht en die van enige afstand het effect oproepen van een ouderwetse reddingsgordel, be staande uit vierkante stukken kurk. Zij houden de bomen, die met ondergang worden bedreigd, "drijvende". Agressie De gecompliceerde verhouding tussen de kwetsbaarheid van het milieu en de agressie van de welvaartsmaatschappij wordt wellicht het meest navrant ge toond door de vierhonderd broden, waarmee het theehuisje in het park lijkt te zijn volgestouwd en die elk ogenblik naar buiten kunnen barsten, als een braakgolf van een volgevreten samenle ving die de schamele restanten van de natuurlijke omgeving weldra zal over spoelen. Ton Paauw heeft intussen "misbruik" geconstateerd: bruidsparen gaan bij het theehuis op de foto, omdat het plaatje zo leuk past bij de witte broodsweken... Het meest treffend is het "koelkasten kerkhof', waarin stukken van ijskast- deuren netjes op een rijtje dood liggen te wezen, met blauwe paaltjes keurig in het gelid en een oer-Hollands kneuterig coniferenveldje als contrast, als stille getuigen van de geboorte van de wel vaartsmaatschappij, een revolutie die haar kinderen inmiddels gretig aan het verslinden is. "Ik hoor vaak: Is dat nou kunst?", aldus Ton Paauw. "Maar het gaat me hele maal niet om kunst. Ik laat zien hoe ab surd we met het milieu omspringen, met dingen uit onze dagelijkse omgeving, als een ironisch commentaar op de ma nier waarop we met de wereld omgaan. We zijn immers al tientallen jaren bezig om het milieu te redden, maar er geburt niets. We schrikken pas als er ergens een miljoen mensen doodgaan, of zelfs dan nog niet..." Er is nogal wat overredingskracht aan t.e pas gekomen om de Zeister Kunststich ting zover te krijgen dat Ton Paauw in het park "zijn gang kon gaan". De ex positie is volstrekt anders dan wat be- zoeks van het Slot tot dusver te zien hebben gekregen, maar Ton kreeg ten slotte alle ruimte. De buiten-expositie valt gedeeltelijk samen met een ten toonstelling in de vleugel-galerij, waar het "milieu" onder de aandacht wordt gebracht met een rijtje stofzuigerzak- ken en twee bergen van in totaal vier honderd kartonnen dozen, die als het ware in de lucht worden gezogen. Vertrouwen Opvallend is ook de tentoonstelling van een aantal lege lijsten, te koop voor 550 gulden, met de belofte van de kunste naar dat ze te gelegener tijd door hem worden "ingevuld". "Een kwestie van vertrouwen in de kunstenaar," aldus Ton Paauw, die overigens zijnerzijds wel een aanbetaling vraagt van 100 gul den. Vertrouwen in de kunstenaar - dat geldt ook voor de Soester bedrijven en instel lingen die Ton Paauw inschakelde om zijn ideeën te realiseren. Zoals de afde ling reiniging van de gemeente Soest, die hem wekenlang voorzag van oude ijskasten en bij' wie hij ook het oude wachthuisje op de kop tikte; of bakkerij Ben Rademaker, die belangeloos 300 broden afstond; de busmaatschappij Centraal Nederland, die de bushaltes leverde; het constructiebedrijf van Ton Tomassen dat het metaalwerk verzorg de en de firma Wolfsen dat het hout voor haar rekening nam. Wie in de komende weken dicht bij huis blijft en toch iets bijzonders wil zien moet beslist een kijkje gaan nemen bij het Slot Zeist. De tentoonstelling in de vleugelgalerij duurt nog enkele weken, de buiten-expositie blijft open tot en met 26 september. De toegang is gratis. Wethouder Plomp van Volkshuisves ting heeft vorige week de eerste sleutel - in viervoud - uitgereikt van de wo ning aan het Fazantpad 5, aan de heer en mevrouw Beukema. Dat gebeurde nadat een zoon van het echtpaar de laatste activiteit van de oplevering had verricht: het vastschroeven van het naamplaatje aan de deur van de patio woning, waarvan er in totaal 42 verrij zen aan Fazantpad en Reespoor in Overhees III. De wethouder feliciteerde de heer en mevrouw Beukema met hun nieuwe huis, waarvóór zij de oude woning aan de Beetzlaan hebben opgegeven. De feestelijke gebeurtenis werd o.m. bijge woond door andere toekomstige bewo ners en vertegenwoordigers van de ge meente Soest. De patiowoningen wor den alle 42 voor en na de "bouwvak" opgeleverd en maken deel uit van een totaalplan van 180 woningen, die het bekende Soester aannemingsbedrijf in Overhees III realiseert en waarmee eind vorig jaar werd begonnen. In december worden nog acht twee-on- der-één-kap-huizen opgeleverd en vanaf oktober komen achtereenvolgens 130 huurwoningen gereed, die aan het eind van het jaar ook allemaal opgele verd zullen zijn. Daarnaast is het bouw bedrijf-betrokken bij de realisering van nog eens 26 premie-A-woningen en zijn er inmiddels plannen voor 18 vrije- sector en 20 huurhuizen (ook patio woningen). 'Visitekaartje' In het "witte café" van C-drie werd na afloop een korte bijeenkomst gehouden waar het glas werd geheven op de voor spoedige totstandkoming van de hui zen. De heer L. Beukema sprak een kort dankwoord, waarin hij de aantrek kelijkheid van de patiowoningen (die voorzien zijn van een bescheiden maar attractief binnenplaatsje) onderstreep te en vooral hun geschiktheid voor ou dere bewoners. De huizen vormen vol gens hem een fraai "visitekaartje" voor Van de Grift. Wethouder Plomp sprak de wens uit dat alle toekomstige bewoners het in de nieuwe huizen naar hun zin zullen heb ben en wenste hun - "afgezien van de vraag of het gaat om een huur- of een koopwoning", waarmee de wethouder even herinnerde aan de recente discus sie in de gemeenteraad - een plezierig verblijf toe. De heer G. W. van de Grift beloonde de wethouder voor zijn medewerking met een attentie in de vorm van twee flessen Landjuweelwijn, daarmee de gelegen heid te baat nemend een stukje propa ganda te bedrijven voor het feest dat in augustus en september in Soest zal plaatsvinden.

Soester Courant | 1987 | | pagina 16