TOT JEANS BIJ Strater Zonnegloren gaat 60-jarig bestaan groots vieren S zogezien 'Niemand mag in Soest zomaar even een boom omzagen' Dodenherdenking Koninklijke Luchtmacht 'C-drie is na anderhalf jaar een positief begrip geworden' Gewapende overval Soester pompstation Feestweek van 6 tot 13 september Meer over 60 jaar Zonnegloren "ttetisim, HANDEL Algemene tevredenheid in raadscommissie Welzijn door GerardPaul Nieuwe lotgevallen 02155- Makelaardij o.g. 16151 Op maandag 13 juli bereikt Zonneglo ren, Soests eigen ziekenhuis, de res pectabele leeftijd van 60 jaar. Dat wordt uiteraard gevierd, zij het dat de meeste activiteiten niet op de verjaar dag zélf, maar na de vakantieperiode zullen plaatsvinden. De week van 6 tot 13 september is uitgeroepen tot feest week. De jubileumcommissie van het ziekenhuis heeft daarvoor al een aan tal plannen op stapel staan. "60 jaar is een leeftijd om aan het pen sioen of de vut te gaan denken," aldus drs. G.W.J.Bol, directeur bedrijfsvoe ring van Zonnegloren, vorige week tij dens een bijeenkomst met de pers. "Maar dat gaat voor Zonnegloren zeker niet op. Ondanks de zorgen die we heb ben gaan we vol enthousiasme door met ons werk: datgene te doen dat in het be lang is van de patiënten en de gezond heidszorg in deze omgeving." In dat verband wees hij op een aantal positieve punten, zoals het feit dat na het vertrek van enkele specialisten in middels een nieuwe oogarts en een neu roloog zijn aangetrokken. Volgende week maandag wordt ook een nieuwe internist verwelkomd. Verder is de proef met de nieuwe bezoektijden suc cesvol en werpt de "patiënt-gerichte aanpak" zijn eerste vruchten al af, wat o.m. blijkt uit het nieuwe patiënten boekje. In bouwkundig opzicht zijn er ook posi tieve ontwikkelingen te melden. De di rectie is bijvoorbeeld zeer ingenomen met de toestemming voor de renovatie van de sanitaire voorzieningen. "Een noodzaak," aldus de heer Bol, die ver der herinnerde aan de ontwikkelingen op het gebied van de integratie van de eerste en tweede lijns-gezondheids- zorg, die door huisartsen en specialisten onder de enthousiaste leiding van dok ter Nicolas momenteel wordt "inge vuld". Tenslotte zien de directie en de mede werkers van Zonnegloren met spanning uit naar de 20e augustus, als in Den Haag bij de Raad van State het bezwaar wordt behandeld tegen de afwijzing van de nieuwbouwplannen voor de Oelte, het gezamenlijke ziekenhuis voor Baarn en Soest, dat te gelegener tijd in de plaats moet komen van Zonnegloren en Maarschalksbos. Feestprogramma De voorzitter van de jubileumcommis sie, Marjolein Cuperus, gaf vervolgens een korte toelichting op het feestpro gramma. Om de vakantiegangers niet buiten te sluiten wordt op de verjaardag zelf, 13 juli, op bescheiden wijze aan dacht geschonken aan het feest. Voor zowel de patiënten als de medewerkers zal de dag zeker niet ongemerkt voor bijgaan. In elk geval zal de AROS die dag vanuit de hal van het ziekenhuis een speciaal feestprogramma verzorgen, compleet met muziek (verzoekplaten) en interviews met bezoekers, patiënten en medewerkers. In de komende tijd zal een groot bord bij de ingang van het ziekenhuis de be zoekers attent maken op het jubileum, maar pas in september staat er van alles op het programma. Het merendeel van de activiteiten heeft een gericht karak ter. Niettemin is de jubileumcommissie ervan overtuigd dat het feest niet ge vierd kan worden zonder de bevolking van Soest, die zich altijd intens betrok ken heeft gevoeld bij Zonnegloren. 12 september: open dag Daarom is er op zaterdag 12 september een "open dag" met allerlei activiteiten, zoals een braderie en een gezellige markt, waar een heleboel te zien en te koop zal zijn. Verder kan het publiek een kijkje "achter de schermen" nemen van diverse afdelingen die doorgaans niet toegankelijk zijn, zoals het labora torium, de wasserij, de röntgenafdeling etc. Er komt ook een grote tentoonstelling, waar van alles te zien zal zijn over de 60- jarige historie van Zonnegloren, zoals oude films uit de sanatoriumtijd. (De jubileumcommissie is nog op zoek naar Foto: Goos van der Wilt. foto's etc. uit het verleden; wie die tijde lijk wil afstaan kan kontakt opnemen met A. van Velzen (West II) of R. Beekman (Chirurgie) in het zieken huis). Verder zijn de scholen uitgenodigd om mee te doen aan een klassen-wedstrijd met werkstukken over het ziekenhuis. De werkstukken worden op het terrein tentoongesteld. Elders in deze Soester Courant is een beknopte historie van het 60-ja- rige ziekenhuis opgenomen, samen gesteld door mevrouw M. ten Cate, hoofd fysiotherapie van Zonneglo ren en lid van de jubileumcommis sie. Met ingang van deze week staat de rubriek "Bij ons op Soest" van Jan Visser voorlopig helemaal in het te ken van het jubileum; zij is voor de gelegenheid omgedoopt in "Bij ons op Zonnegloren". Bejaarde fietsers gewond bij aanrijdingen Een 81-jarige fietser uit Soest raakte vorige week donderdagmiddag gewond toen hij bij het oversteken van de Ko ningsweg - ter hoogte van de Dorre- steinweg - werd aangereden door een auto, bestuurd door een 29-jarige man uit Herwijnen. De bejaarde fietser gaf de auto geen voorrang. Hij werd met onbekend letsel per ambulance naar Zonnegloren overgebracht. Donderdagavond deed zich een soort gelijk ongeval voor aan de Burgemees ter Grothestraat. Daar werd een 77-ja- rige vrouw uit Soest op haar fiets aange reden door een auto, die bestuurd werd door een 44-jarige inwoner van Lands meer. De vrouw werd eveneens per am bulance naar Zonnegloren gebracht, met licht letsel. Gereedschap buit bij autokraak Vorige week zijn uit twee bestelauto's, die geparkeerd stonden aan de Indus trieweg, gereedschappen gestolen ter waarde van 7453 gulden. De hangslo ten waarmee de wagens waren afgeslo ten bleken te zijn doorgeknipt. Vermist worden twee compressors, vier haspels voor elektrische kabels, twee spijkerpi stolen en nog wat ander gereedschap. Een 27-jarige Soester deed aangifte bij de politie. 'Tedere burger moet het nu zo langza merhand wel weten. Niemand mag in Soest zomaar even een boom omza gen. Er verschijnen regelmatig berich ten in de pers, waaruit blijkt dat men een vergunning nodig heeft om te kap pen. Wie het niet zeker weet moet zich eerst maar bij de gemeente op de hoogte stellen." Dat betoogde de heer P. Schmittmann namens het College van Burgemeester en Wethouders van Soest vorige week tijdens de zitting van de Commissie voor de Beroepschriften, die het be zwaar behandelde van de heer M.v.d.Hooff uit Soesterberg tegen de hem opgelegde herplantplicht van drie eiken, in plaats van de bomen die vorig jaar bij zijn bedrijf aan de Prof. Lorentz- laan/Buys Ballotlaan zonder de bewus te vergunning waren gerooid. De heer V.d.Hooff voelde niet zoveel voor die herplanting, vooral omdat hem dat zo'n 2000 gulden per boom zou gaan kosten. Hij had bovendien intus sen 24 naaldboompjes neergezet, die volgens hem best "aansloten" bij de be staande beplanting. De heer Schmitt mann liet echter weten dat het gemeen tebestuur hier grote bomen wil terug zien, omdat er sprake is van een karak teristiek "lineair groen-element" dat nu is aangetast. "Met kleine boompjes duurt 't wel 25 jaar voordat het beeld weer terug is, en Soesterberg is al niet zo groen," aldus Schmittmann. De heer V.d.Hooff liet weten dat het al lemaal niet zo'n ramp kon zijn, omdat twee van de drie gekapte bomen toch al "goed ziek" waren geweest. De deskun digen van de gemeente twijfelen daar aan, aldus Schmittmann, want eiken zijn doorgaans behoorlijk ziektebesten- dig. Bij oudere exemplaren is wel gauw sprake van dode takken, maar dat is een kwestie van goed onderhoud en op tijd snoeien. Op de militaire vliegbasis Soesterberg heeft de jaarlijkse do denherdenking plaatsgevonden. Op de verjaardag van de Koninklijke Luchtmacht, 1 juli, werden alle gevallenen eer bewezen. Bij het monument op de vliegbasis legde de bevel hebber der luchtmachtstrijdkrachten, luitenant-generaal F.J. de Jong een krans. Hij werd daarbij bijgestaan door het hoofd van de luchtmacht predikanten, kolonel ds. A. Karreman en het hoofd van de luchtmacht aalmoezeniers, kolonel E.J. Lampe. Bij de plechtigheid waren ongeveer honderd nabestaanden aanwezig. Daarnaast werd de dodenherdenking bijgewoond door zowel militair- als burgerpersoneel van de vliegbasis. De dodenherdenking vindt ieder jaar op 1 juli plaats. In 1913 werd op die datum de Koninklijke Luchtmacht ingesteld. Volgend jaar viert de Koninklijke Luchtmacht het 75-jarig bestaan. 'Deskundig' advies? Dat had de heer V.d.Hoof regelmatig gedaan, liet deze weten. Maar de val lende takken hadden al heel wat schade veroorzaakt aan geparkeerde auto's, en daarom had hij, op advies van een Soes- terbergse firma die zich bezighoudt met grondwerken etc. en die voor hem als "deskundig" gold, de bomen maar ge kapt. "Hij zei dat de bomen ziek waren en heeft niet gerept over een kapver- gunning," aldus V.d.Hooff. Verder bracht hij naar voren dat de drie eiken de enige waren in de hele Lorentzlaan en dat de bomen er al stonden voordat er een straat was. De politie was volgens hem ook ingenomen met het kappen, uit het oogpunt van verkeersveiligheid op het kruispunt. Schmittmann wilde over dat laatste geen uitspraak doen en betwistte de deskundigheid van de Soesterbergse grondwerk-firma, die immers ook niet op de hoogte was geweest van de ge zondheid van de bomen. Op een als "achterdochtig" aangekon digde vraag van commissielid Adriaan Pothuizen (D66) antwoordde V.d.Hooff dat hij de bomen niet had ge kapt met de (bij)bedoeling zijn terrein te vergroten. De operatie had hem naar zijn zeggen slechts een ruimte van 1 bij 4 a 5 meter opgeleverd. Raymond van Gelder (PvdA) opperde de mogelijkheid dat V.d.Hooff de scha de zou verhalen op de grondwerk-fir ma. Volgens hem kon daarvoor wel eens een juridische basis aanwezig zijn, maar V.d.Hooff vertelde dat de firma intussen de handen van de hele kwestie had afgetrokken en zich verschool ach ter de vrijblijvendheid van haar advies. Van de geheimzinnige ziekte waaraan twee van de drie gekapte eiken geleden zouden hebben was de commissie dui delijk niet onder de indruk. "Tsja, 't is gek," aldus voorzitter mr. G.B.Spruit, "maar we horen altijd dat het zieke bo men zijn die zonder vergunning gekapt worden..." De commissie trok zich vervolgens te rug in beslotenheid om het advies op te stellen aan de gemeenteraad, die in het komende najaar een uitspraak zal moe ten doen. Het dubbele glas blijkt steeds meer van waarde toen bleek dat deze zomer een wintertje baarde verwarming zacht aan de rest doet het raam dat zeer vele guldens op de gasbel bespaarde. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 184 29 EN WIJ KOMEN! Jeans mode specialist Nieuweweg 60A Soest "We hebben er vanaf het begin duide lijk naar gestreefd van C-drie iets te maken dat voor heel Soest van beteke nis kan zijn en aan de financiële peri kelen van de Borg een positieve wen ding te geven, in samenwerking met de gemeente. Nu, na bijna anderhalfjaar, mogen we constateren dat C-drie voor heel veel mensen een begrip is gewor den en dat er een positieve beeldvor ming tot stand is gebracht. Bovendien is er duidelijk sprka van een gezondere exploitatie." Dat vertelde voorzitter Wil Hildebrand vorige week in de vergadering van de gemeenteraadscommissie Welzijn, waar het jaarverslag van het cultureel creatief centrum werd besproken. De leiding van C-drie kreeg daar van alle kanten lof toegezwaaid over de aanpak. "U hebt de zaak goed in de hand," stel de Romke Wijmenga (CDA) vast, "en dat stemt tot vreugde." Hij complimen teerde bestuur en directie van het cen trum met de tot dusver bereikte resulta ten en pareerde en passant de kritiek die uit VVD-kring nogal eens te horen is geweest op de vermeende "eenzijdig heid" van C-drie. "Zolang die kritiek niet wordt gestaafd gaan wij ervan uit dat ze ten onrechte is geweest," aldus Wijmenga. Wel hield hij een pleidooi voor een nieuwe subsidiëring (budget subsidie), waarbij C-drie zelf verant woordelijk zou zijn voor over- of on- derschrijdingen van de begroting. Dat denkbeeld ontmoette in principe in stemming bij Hildebrand en zijn mede bestuursleden. Een probleem is nog wel dat in C-drie soms ambulante medewerkers worden ingeschakeld, die betaald moeten wor den uit de meerwinst op de horeca-om- zet. Als de belangstelling tegenvalt is dat gelijk een forse kostenpost. Lof was er overigens voor de nieuwe horecama- nager van C-drie, René Grendel. Zwart Directeur Ernst Dienaar wees nog wel op de "aanloopproblemen", zoals ne gatieve publiciteit van het begin, waarin van sommige zijden alles was gepro beerd om de zaak zwart te maken. "Maar we hebben nu alles op een rijtje en ook de gebruikers weten inmiddels hoe de zaak werkt." De bloei van het centrum komt overigens vooral tot ui ting in het grote aantal cursisten, zodat er zelfs een aanmeldingsstop heeft plaatsgevonden. C-drie wil overigens graag een halve cursuscoördinator aantrekken. Aan zo'n functionaris is volgens Hildebrand dringend behoefte - al heeft de raad de aanstelling daarvan afgewezen - voor de continuïteit. Nogal wat docenten voelen zich langzamerhand "lesboe ren" en hebben behoefte aan iemand die tijd en aandacht voor hen heeft, om dat de directeur het daar te druk voor heeft en de ontwikkeling van het cur sus-aanbod niet op z'n beloop gelaten moet worden. Dat theaterprodukties en films zo wei nig belangstelling trokken lag zeker niet aan de kwaliteit van het gebodene. In Soest is er echter geen "markt" voor. C-drie zoekt het in de toekomst dan ook meer in de richting van produkties die op een of andere wijze gekoppeld zijn aan de cursussen. Het bestuur streeft ook niet naar een aanbod a la de Speeldoos of de Flint. 'Bezopen naar huis...' Ook Lydia Meijer (PvdA) en Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF') waren vol lof over de gang van zaken. Meilof: "Als het zó doorgaat wordt het nog een goed lopend bedrijf, waarvoor de subsi die te overzien valt." Meilof uitte nog wel enige bezorgdheid over het gebruik van alcohol in C-drie. "Het is jammer als er klanten bezopen naar huis gaan." Dat leverde hem een verwijt op van Jan Visser - vice-voorzitter van C-drie - die protesteerde tegen de suggestie die in Meilofs woorden besloten lag. Hildebrand betoogde daarop dat C-drie geen kroeg was en dat de leiding bewust het imago probeert te vermijden van "hoe meer zuipen hoe beter". Het assortiment thee en sappen is boven dien sterk uitgebreid, liet hij weten. Lydia Meijer doorbrak de algemene eu forie door - op instigatie van haar partij genoot Kees Boerkoel die de discussie vanaf de tribune aanhoorde - nog twee "hete hangijzers" aan de orde te stellen: de problemen met de jeugd rondom C-drie en de verhouding met de sport. Wat de jeugdproblemen betreft maakte Ernst Dienaar duidelijk dat de overlast zich van C-drie heeft verplaatst naar de bibliotheek. "Het is een probleem van de wijk. Oplossingen worden voortdu rend op de lange baan geschoven, maar wij zijn er niet om ze te bedenken." Nauwelijks zinvol overleg Wil Hildebrand maakte duidelijk dat er geen problemen zijn tussen C-drie en de sporters. "Ze zijn doorgaans tevre den en er is een goed kontakt met de ho- reca-afdeling. Met de sportbestuurders ligt het wat problematischer. Daarmee is nauwelijks tot zinvol overleg te ko men." Hij wees er overigens op dat C-drie slechts van de zijlijn toekijkt en zich min of meer distancieert van voor stellen die inmiddels zijn gedaan voor een oplossing van de situatie rondom de sportzaal. Bert Krijger (WD) wilde daarover van wethouder Kingma - die het overleg met sportwethouder Plomp voert - meer horen. "Hoe zit dat? De gemeente zou toch een coörinerende taak vervul len in dat overleg om oplossingen te vinden?" Kingma liet weten dat het overleg intussen was gevoerd en dat er afspraken zijn gemaakt en nagekomen. Voor de lange termijn was het volgens hem een kwestie die op directeursni veau moet worden afgehandeld (dus tussen de directeur van de Sportstich ting en die van C-drie). Niet zodra ik een pen op papier zet zit ze al aan mijn balpen te kluiven, haalt voorzichtig uit naar het snel bewegende puntje en kijkt dan onschuldig omhoog. Met een dwaze bokkesprong ploft ze bo venop mijn papier en glijdt van de blok- note op mijn schoot, die op dat moment even niet als landingsbaan was inge richt. Halverwege mijn, sinds de komst van ons nieuwe poesje, deerlijk geha vende been blijft ze hangen en worstelt zich naar boven, waar ze zich schijnbaar vermoeid installeert op dat onbeschre ven velletje papier waar zo nooit een ver haal op komt te staan. Zo 'n jong beestje is heel leuk, maar het ontaardt zo langzamerhand in een totale ontwrichting van het gezinsleven. Neem nou de krant. Of liever, laat dat ding maar liggen, want niet zodra zede krant 'hoort kraken duikt ze er bovenop. On verhoeds valt ze aan. Je hoort, noch ziet haar aankomen, dus je schrikt je een on geluk. Net als de poes zelf trouwens, want een krant maakt echt heel veel la waai als je die ook maar een klein beetje beweegt. Laat staan als je die driftig in elkaar frommelt om er een slag wapen van te maken en daar nog wat achteraan brult ook. Niet dat het wat helpt. Oh nee, de poes is blij dat je meespeelt en net als je weer een poging onderneemt om iets van het dagelijks nieuws tot je te nemen, duikt ze van een heel andere kant op: "Doe niet zo chagrijnig man en kraak nog 'ns leuk met dat ding. "Als je het na verloop van tijd opgeeft en je heil bui tenshuis gaat zoeken, schiet ze jankend onder je voeten vandaan en ondanks al les schrik je net zo hard als het slachtof fertje dat weghinkt, maar toch nog zo goed ter been is dat ze naar buiten glipt wanneer je eerste been buiten staat en het andere been nog bijgetrokken dient te worden. Ze is zo klein dat ze nog niet al leen buiten mag rondbanjeren. Een klopjacht door de tuin is dus het volgen de spelletje, maar daarna daalt mèt de regen eindelijk de rust neer. Totdat heftige beroering achter de ramen verraadt dat ze in de gordijnen is ge klommen. Tegen de ruiten tikken helpt nieten levert slechts twee grote, onschul dige ogen op. Het ontbreekt er nog maar aan dat ze haar tongetje uitsteekt of gaat zitten zwaaien. Man valt van ladder Tijdens schilderwerkzaamheden is een 48-jarige man uit Soest van een ladder gevallen. Hij liep enkele gebroken rib ben op, en is naar ziekenhuis Zonneglo ren gebracht. Een onbekende man heeft bij een ge wapende overval in een pompstation op de hoek Beukenlaan/Dalweg 500 gulden buitgemaakt. De man, naar schatting tussen de 25 en 30 jaar, be dreigde de pompbediende met een pi stool. Er is niet geschoten. De dader is voortvluchtig. Vorige week donderdag omstreeks Inbraak Kolonieweg Bij een inbraak in een huis aan de Kolo nieweg is vorige week een portemonnee met een inhoud van ca. 700 gulden ge stolen. De dader is het pand waarschijn lijk binnengekomen via een openstaand wc-raampje. De gehele benedenverdie ping bleek te zijn doorzocht. Inbraak Eikenlaan Vier paspoorten, diverse persoonlijke paperassen,'een aantal eurochèques en een bedrag van 11.000 Spaanse pese ta's worden vermist uit een woning aan de Eikenlaan, waar vorige week een in braak plaatsvond. De dader bleek de grendeling van de achterdeur open te hebben gekregen en doorzocht de hele woning. kwart over zeven 's avonds kwam de overvaller het kantoor van het pomp station binnen. Toen de medewerker hem zijn diensten aanbood trok de on bekende een pistool uit zijn broeksriem en zei: 'Geld en snel.' De pompbedien de reageerde aanvankelijk niet, maar pakte uiteindelijk de geldla uit de kassa. Daaruit greep de overvaller een bedrag van ongeveer 500 gulden. Hij liep vervolgens achteruit naar bui ten, maar hield het pistool gericht op de medewerker. Ook dreigde hij de mede werker dat hem iets zou overkomen als hij de politie zou waarschuwen. De overvaller vluchtte daarna tussen de wasplaats van de garage en de naastge legen flats in de richting van de Kam perfoeliestraat. Hij is daar vermoedelijk Foto: Goos van der Wilt. in een bruine Ford stationcar gestapt, die met draaiende motor stond te wach ten. Tot dusver ontbreekt ieder spoor van de gewapende overvaller. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. BAR EETCAFE d. Oude Enghe= Middelwijkstraat 2 Soest telt 02155-13331 /'en ifc eee-n a-an foe Soesterbergsestraat 79 - Soest Nu ook lid NVM

Soester Courant | 1987 | | pagina 1