J i HOERA! AGFA FILMS NU PER 2 r Beknopte historie van 60 jaar Zonnegloren ONKYoX scliocmakcr AGFA FILMS VOOR MEER GESLAAGDE FOTO'S. ©^©R GOED GELUID IS GEEN KWESTIE VAN GELD MAAR VAN ONKYO Opel Corsa Cup gewild aktiemodel jrgc «rrnxéiM AGFA Duo Pack de Kok Schilderijen van Jan in "De Bereklauw" Noor van Os exposeert in Luchtvaartmuseum teSoesterberg 5 Restaurant van den Brink Hygiëne staat hoog genoteerd bij Syllie Hair iO L mfo Junior paspoort Bij inlevering van deze bon (leeftijd 13 tm 18 jaar) 25% korting op iedere be handeling Aanmelden vóór 15 juli Festival voor blazers-ensembles in park kasteel Groeneveld dSdubbers WOENSDAG 8 JUL11987 SOESTER COURANT PAGINA 3 'i Op 13 juli 1987 Bestaat Zonnegloren 60 jaar. Aan deze datum is een hoop vooraf gegaan en in dit overzicht is dan ook gepoogd om de geschiedenis van Zonnegloren in het kort weer te ge ven. Bijna zes jaar voorbereiding was nodig alvorens de opening van Zonnegloren op 13 juli 1927 een feit was. In deze zes jaren gonsde het van de aktiviteiten ten behoeve van een Instituut voor de ge zondheidszorg in de omgeving van Soestduinen. Een van de grote pioniers was Prof. dr. J.R. Slotemaker de Brui ne, tevens voorzitter van het eerste be stuur tot juni 1926. De Diakonie had het "nu nog bestaande huis op de heuvel" - de buitenplaats Tjemara - gekocht en verbouwd tot sa natorium. De ligging was voortreffelijk; de uitstekende lucht, het goede klimaat, de rust, daarbij goede voeding en later gedoseerde beweging en arbeid waren de meest belangrijke middelen tot her stel van de zieken. In 1927 was het dan zover. De opening van het Protestants Christelijk Sanato rium werd een feit. De opening ge schiedde in aanwezigheid van een aan tal hoge gasten, zoals Koningin-Moe der Emma, autoriteiten van de Her vormde Kerk en Prof. dr. J.R. Slotema ker de Bruine, destijds Minister van Handel, Arbeid en Nijverheid. Van de laatste is ook het gezegde: De zon moet gaan gloren over het leven van veel tuberculose-patiënten. Waarschijnlijk werd daardoor de naam Zonnegloren gekozen. Het embleem - de rijzende zon, het teken van levens kracht en toenemend licht - is nog steeds het symbool. Op de openingsdag waren negen pa tiënten aanwezig, waarna in de loop van dat jaar het aantal zich uitbreidde tot 118. De verplegingsduur lag de eerste jaren op een gemiddelde van 145 da gen. Vlak vóór het 25-jarig bestaan van het sanatorium Zonnegloren ontving het Bestuur een bijzonder prettig bericht: Hare Majesteit de Koningin wenste ui ting te geven aan haar gevoelens van waardering voor hetgeen de Vereniging gedurende een lange reeks van jaren in het belang van de tuberculose-bestrij- ding had verricht; zij wenste het Be schermvrouwschap van Zonnegloren op zich te nemen. Dit werd met groot enthousiasme ontvangen en tot op de dag van vandaag stelt men dit nog bui tengewoon op prijs. Ontwikkeling In de eerste 25 jaren heeft men zeker niet stil gezeten. Dat was zichtbaar aan de enorme uitbreidingen en vernieu wingen van gebouwen. De ontwikke lingen in de medische mogelijkheden hadden tot resultaat beter herstel van patiënten, kortere opnameduur en meer overlevenden. Rond 1950 kon men ongeveer 400 patiënten een goed onderkomen bieden. Ten aanzien van de financiën had men ook in die tijd al vele problemen. Om de kosten van de exploitatie zo laag moge lijk te houden, werd er véél werk ver richt door eigen werknemers. Het sana torium had een grote werkplaats voor loodgieters, timmerlieden en schilders, alsmede een eigen dahliakwekerij. Er was een slachterij en een slagerij; de slager kocht zelf koeien op de markt voor eigen slacht; er was een boerderij met stallen, een onderkomen voor 40 varkens en 2 paarden. Financieel was dit veel aantrekkelijker dan alles uit te besteden. Er kwamen "zusterhuizen". Nu nog ziet men bij de hoofdingang het Noorse houten huis "Drakensteijn" en het zus terhuis genaamd "Arendsnest." Deze laatste naam was te danken aan het feit dat er hoofdzusters verbleven, die hun bedachtzame vleugels uitspreidden over de leerling-verpleegkundigen. Op financieel gebied had men nog meer problemen: patiënten konden lang niet allemaal de lange ligduur betalen, er waren maar weinig verzekeringsmoge lijkheden; subsidies kende men amper in de tijd. De diakonie is hierin altijd een grote steun geweest; zij heeft véél geld in dit sanatorium gestoken. Uiteraard was dit lang niet voldoende, reden waarom in 1950 werd begonnen met de zogenaamde "propagandaba- rak," met de roep: "Dit is uw Sanato rium en Zonnegloren is voor zijn in standhouding afhankelijk van wat gij geeft en doet." Prijzen Het was in die tijd een probleem om te zorgen dat het "grote gezin" van Zon negloren - 400 patiënten en 250 mede werkers - draaiende bleef. Als we kij ken naar de prijsontwikkelingen vanaf die tijd tot heden, dan zien we grote ver schillen in het sanatorium-tarief: De verpleegprijs per dag bedroeg in 1927 f 6,50; in 1952 f 8,40 en in 1978 f 260,-! Toentertijd moest de minister ook al goedkeuring geven voor de verpleeg dagprijzen, aangezien de kosten voor het grootste deel verzekerd waren; In de 'lighal' van het sanatorium wer den de patiënten van tijd tot tijd aange naam bezig gehouden. Ziekenhuis In het jaar 1963 was door de Zieken fondsraad - op advies van de Genees kundige Hoofdinspectie - Zonnegloren reeds als ziekenhuis erkend, een zie kenhuis met 100 bedden voor Soest met klinische en poliklinische mogelijk heden. In die tijd werd ook begonnen met een beperkt aantal specialisten, t.w. een chirurg, een internist, een gynaeco loog en een neuroloog. Dit aantal is in de loop der jaren fiks uitgebreid, zodat er heden een goed bemand specialis ten-team is. Vanaf de start als ziekenhuis tot heden zijn er enorm veel activiteiten onderno men. Door de geweldige groei kreeg Zonnegloren in 1966 toestemming voor de bouw van twee nieuwe pavil joens, samen goed voor 60 bedden, en werd in datzelfde jaar aan het Ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezond heid verzocht medewerking te verlen aan de bouw van een polikliniek en een grote uitbreiding van het bestaande la boratorium. De polikliniek werd in 1969 voltooid. slechts een klein deel kwam ten laste van de patiënt, de kerk of een andere in stantie. De kostprijs voor voeding per patiënt per verpleegdag bedroeg in 1927 f 0,99; in 1952 f 1,92 en in 1978 f 6,~. Uiteindelijk werd per 1 januari 1979 het verzoek om Zonnegloren als sana torium terug te trekken ingewilligd. Het aantal patiënten was - overigens heel verheugend - tot een zeer gering aantal gedaald. Dit bracht met zich mee dat verdere exploitatie niet meer verant woord werd geacht. Inmiddels was de Vereniging van oud patiënten van het Sanatorium Zonne gloren opgeheven. Deze vereniging heeft bj haar afscheid in 1975 het bron zen borstbeeld van één van de vroegere geneesheer-direkteuren - Dr. J.A.W. Berghauser Pont - aangeboden. Tot vandaag de dag siert dit beeld nog steeds de gevel van Zonnegloren. 2 |aar garantie. We kunnen u dat beter dan grammering met display ooit bewijzen met het meu- Bediening met de Onkyo weOnkyo programma. Bij- systeem-afstandsbediening voorbeeld de Compact Disc is mogelijk Leverbaar in Speler OX-130. Er zi|n wel zwan ol zilver geanodiseerö goedkopere, maar niet met aluminium deze eigenschappen Zoals COMPACT DISC SPELER aftasting door dne laser- DX-130 stralen, speciale trilling- ff m demping en volledige pro- incl. 3 Jaar garantie ,0,8ar 0n2f°FM ca,d IB^o«ns Erkend dealer voor Soest WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TEL. 17253 (Technische dienst tel. 10344) De 'dienstmeisjes' beschikten in het sanatorium over een eigen huiskamer. Een beeld uit de historie van Zonne gloren: het 'aardappels pitten' was een omvangrijk karyvei, dat met de. hand werd verricht. Ook werd in die tijd een begin gemaakt met de bouw van 53 zuster-woningen op een terrein achter Zonnegloren, waar vroeger nog twee vennetjes wa ren; het water van deze vennetjes werd op natuurlijke wijze gereinigd. Men bleef actief; er werden nieuwe ont wikkelingen in huis gehaald. De volle dige opleiding tot Verpleegkundige-A ging van start. Ook werd in 1968 begonnen met over leg over het totale beddenbestand in de regio. Tussen de besturen van de Amersfoortse Ziekenhuizen en het Soester ziekenhuis vond voorlopig oriënterend overleg plaats. De komst van de Wet Ziekenhuisvoor zieningen heeft in de Provincie Utrecht geleid tot intensivering van het overleg tussen de naburige ziekenhuizen. In 1972 viel van diverse zijden een toene mende verontrusting te bespeuren over de stijging van de kosten in de Gezond heidszorg. Het zijn dan vooral de zie kenhuizen die dit node moeten ervaren. In het jaar 1975 wendde het Bestuur van het Baarnse Ziekenhuis zich tot Soest om te komen tot een nauwere sa menwerking, hetgeen uiteindelijk mis schien zou kunnen resulteren in een fu sie. En dit laatste werd in augustus 1978 officieel een feit. Dit had tenslotte tot gevolg het tot stand komen van één di- rektie, een gezamenlijk bestuur en een goed op elkaar afgestemd specialisten team. In de toekomst ligt De Oelte in het ver schiet en hoewel de bezuinigingen in de gezondheidszorg al geruime tijd aan de gang zijn, blijft men optimistisch en hoopt tezijnertijd het nieuwe zieken huis te kunnen betrekken. Ook in de Opel Corsa lijn heeft General Motors gedurende de zomermaanden een aktiemodel, de Opel Corsa Cup. De Corsa Cup is op basis van het LS model en wordt aangedreven door de milieuvriendelijke 1.2. ltr. Euronorm motor. De Corsa Cup onderscheidt zich uiterlijk door een zwarte raamtussen- stijl, wieldoppen van het GLS model en speciale Cup striping. Dit model is on dermeer standaard uitgerust met een achterruitwisser met intervalschake- laar, 145 R 13 74 S banden, waarschu wingszoemer brandend licht, 2 spaaks stuurwiel, mistachterlicht en dagteller. De adviesprijs bedraagt f 17.850,— incl. BTW. Inlichtingen Nefkens Soest b.v. Agfacolor Maxi films zijn de ElfTDA lffw beste kleurenfilms. Ze zorgen m W voor meer geslaagde foto's, omdat ze een grote belichtingsspeelruimte hebben. Zelfs bij tegenlicht, grote kontrasten, strakke luchten of flitsopnames staat alles er fraai gekleurd op. En op elke film van 24 zitten 3 foto's extra. Gratis. Als Duopack, met 2 films per doosje, zijn ze nu nog voordeliger. Hoera voor Agfa I Agfa Maxi Duopacks XR lOOi 135/24+3 zijn verkrijgbaar bij: Per stuk9.95 I III zuidpromenade 15 Telefoon 12874 __foto-film-wcteo corroUw Zomerschildercursus "Kleuren, planten en beweging" Gedurende de zomermaanden is in het Soester kunstwinkeltje "De Be reklauw", Steenhoffstraat 63, een bij zonder mooie tentoonstelling te zien van recente schilderijen van de kunst schilder Jan de Kok uit Almere. Het is een tentoonstelling van land schappen en bloemen in aquarelverf en temperaverf waarbij het thema kleur heel nadrukkelijk de stemming van het werk bepaalt. De schilderijen van Jan de Kok in zijn bekende sluiertechniek maken een sluimerend bewustzijn in de kijker wakker. Je wordt als het ware ge dwongen om op een andere, intensere manier naar je omgeving te kijken. De sfeer die zijn manier van werken op roept, waarbij het kleurenspel voortdu rend in beweging is, is een sfeer waar door de kijker tot een andersoortige be leving komt. Jart de Kok (40), geboren in Amster dam, volgde zijn opleiding aan de Vrije Akademie aldaar en was leerling bij Maarten Krabbé en Jan Sierhuis. Sinds 1972 exposeert hij regelmatig in gale ries in binnen- en buitenland, met als voorlopige bekrkoning een expositie in New York. Hij voerde ruim 80 muur schilderingen uit in kerken, ziekenhui zen, scholen, banken en bij particulie ren. Naast de schilderlessen die hij in "De Bereklauw" geeft, wordt hij regel matig gevraagd voor het geven van kleur-adviezen. Jan de Kok ontwikkelde zijn eigen mi lieuvriendelijke kleurstoffen en verven. Met de antroposofie als uitgangspunt heeft hij zijn stijl in een steeds persoon lijker richting ontwikkeld, waarbij zijn werk telkens aan diepte heeft gewon nen. In Soest en omgeving is Jan de Kok zo langzamerhand een oude bekende geworden. De schildercursussen wor den met erg veel elan gevolgd door cur sisten die geboeid raken door de leuke manier van lesgeven en alles wat zij op steken van deze veelzijdige kunstenaar. Iedere les is weer een verrassing omdat Jan de Kok zoveel nieuwe onderwerpen te vertellen heeft, dat daardoor een an dere wereld opengaat. Jan de Kok: "Tijdens zo'n cursus is het gewoon belangrijk om de mensen vrij te laten. Ik houd niet van klassikaal lesge ven. Het moet geen imitatie worden van mijn werk. Tijdens zo'n cursus gebeurt er met mij ook veel. Voor mij betekent het een opnieuw beleven van de dingen. Ik geniet zelf ook van de fijne sfeer waarin de mensen met mij werken. Ie dere cursus ervaar ik zelf ook als een ontdekkingsreis." In de week van 27 juli t/m 31 juli en de week van 10 augustus t/m 14 augustus worden in "De Be reklauw" zomerschildercursussen ge houden onder leiding van Jan de Kok. Het thema van de cursus is "Kleuren, planten en beweging." De gebarentaal van de natuur tijdens de seizoenen met betrekking tot de mens en hoe je daar al schilderend en tekenend mee bezig kunt zijn. Voor beide schilderweken kunnen nog enkele cursisten zich opge ven. In september starten in "De Be reklauw" weer nieuwe creativiteitscur- sussen. Naast de schildercursussen van Jan de Kok op donderdag en vrijdag, zijn er schildercursussen onder leiding van Gerda van Hulst ('nat-in-nat' schil deren) op dinsdag, boetseren onder lei ding van Wally Heese op woensdag ochtend op zonnekind-poppen maken onder leiding van Angelique Gunster (nog een enkele plaats beschikbaar op donderdagochtend). Inlichtingen over de cursussen bij "De Bereklauw", tel. 02155-19176. Ope ningstijden dinsdag t/m zaterdag van 10.00 - 18.00 uur. Unieke serie kleurpotloodtekeningen gewijd aan de luchtvaart in de dertiger jaren Op 1 juli, de 74e verjaardag van de Militaire Luchtvaart, werd op feeste lijke wijze in het Militaire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist bij Soesterberg een tentoonstelling met magnifieke kleurpotloodtekeningen van Noor van Os geopend door de Wethouder van Culturele Zaken van de gemeente Zeist mevrouw Knottne- rus-den Engelse. t Soesterbergsestraat 122 - Soest f Telefoon 02155 - 1 27 06 MENU DE CE MOISf50,~ J menu voor de maand juli X HARENG NOUVEAU J Hollandse nieuwe haring CRÈME ARG ENTEUIL 4 asperge-crèmesoep 4 SORBET AU FRUIT X verfrissend ijsje SUPRÈME DE VOLAILLE, X SAUCE DEMI-GLACE 4 met champignons gevulde kipfilet, X geserveerd met een keur aan verse 4 groenten en gebakken aardappels X i FROMAGE LEERDAM t nederlandse gatenkaas X FRAISES ET GLACÉ VANILLE aardbeien met vanilleijs Generaal De Jong met het model van de Pander Post jager dat hij kreeg aange boden door de bekende Nederlandse luchtvaarder Dick Asjes (links). In het midden de bouwer van het schaal model de heer Van der Knaap uit Pa ter swolde. Voorafgaande aan deze officiële ope ning werd door de bekende Nederland se luchtvaarder Dick Asjes een schaal model van de Pander Postjager aange boden aan de Bevelhebber der Lucht strijdkrachten luitenant-generaal F.J. de Jong. Asjes, een bekende naam in de recente historie van de Nederlandse luchtvaart, lichtte toe hoe de bouw van de Pander Postjager, een uniek vlieg tuig uit het begin van de jaren dertig, tot stand kwam en vertelde over zijn erva ringen mt dit voor die tijd zeer snelle vliegtuig (kruissnelheid 300 km. per uur) op de vlucht in 1933/34 naar Ne- derlands-Indië en over zijn deelname met dit vliegtuig aan de Melbourne-Ra- ce in 1934 waarbij het vliegtuig door een fout van het grondpersoneel op een vliegveld bij Allahabad in India jam merlijk verloren ging. Na een muzikaal intermezzo door het Aurelia Saxofoon Kwartet dat op su blieme wijze een knap bewerkte uitvoe ring van de Rhapsody in Blue van Gershwin vertolkte, werd na een inlei ding door Museumdirekteur Boon de officiële opening verricht door de Wet houder van Culturele Zaken van de ge meente Zeist Mevrouw Knottnerus- den Engelse. Boormachine gestolen Een 25-jarige bewoner van de Amers- foortsestraat deed vorige week bij de politie aangifte van de dieftsal van een elektrische boormachine. Het apparaat was weggenomen uit een openstaande garage achter de v/oning van de eige naar. Sterillisator in dienst van kapsalon We vinden het normaal dat een dokter, een tandarts, een chirug en verplegers en verpleegsters in ziekenhuizen er doorlopend en met grote nauwkeurig heid voor zorgen dat zij zelf, maar vooral ook hun instrumenten vrij zijn van bacteriën, die kwalijke infectie in de hand kunnen werken. Staan we er wel eens bij stil dat een der gelijk risico ook bij de kapper aanwezig is? Kammen en scharen gaan immers van hoofd naar hoofd en wie een klein wondje heeft kan zonder het zelf te we ten aanleiding zijn voor onaangename gevolgen bij anderen. Kappers zijn ge diplomeerde vakmensen en het onder deel Hygiëne hoort zeker bij hun oplei ding. U hoeft niet ongerust te zijn dat kappers hun plicht op dat punt verza ken, maar ook hier is het de techniek die een handje kan helpen. Bij Syllie Hair, de bekende kapper voor dames en he ren in Hartje-Zuid, is zeer onlangs een vernuftig apparaat in gebruik genomen. Het zorgt voor een effektieve sterillisa- tie van alle gereedschappen, die bij het knippen en kappen worden gebruikt. Ultra-violet De werking van de 'Sterilisator', die sinds enkele dagen in vol bedrijf is bij Syllie Hair, berust op een bacteriëndo- dende ultraviolette lamp. Deze zorgt -ervoor dat alle instrumenten, die erin worden gelegd, binnen vijf minuten vol ledig bacterievrij zijn. Daarbij komt geen warmte vrij en de instrumenten kunnen op geen enkele manier worden beschadigd. Syllie over haar nieuwe hulp: "Ik ben altijd erg kien geweest op de hygiëne in mijn zaak. Ik weet dat er weinig mensen bij stil staan, maar je hebt geen idee hoe snel de boel vuil kan worden. Daarom ook wassen wij het haar het liefst voor we aan het eigenlijke knippen en kappen beginnen. We doen dat zeer grondig. Dus dat is maatregel nummer één. Alle kammen, scharen en messen, die we dag-in-dag-uit gebrui ken, werden altijd al regelmatig goed schoon gehouden. Maar bij grote druk te schoot het er wel eens bij in om het na iedere behandeling te doen en dat zat me eigenlijk niet lekker. Ik wist dat er apparaten op de markt waren die bin nen een handomdraai alles volkomen kiemvrij konden maken. Voor je iets hebt gevonden, dat aan al je eisen vol doet, ben je een mooi poosje bezig. Maar het ding staat er nu en na elke knip- en kapbeurt gaat het gebruikte in strumentarium erin en na vijf minuutjes is dat weer gegarandeerd oké voor de volgende cliënt. Dat moet toch een pri ma gevoel zijn, lijkt mij. Wij vinden het in ieder geval een zalige verbetering." Syl toont ons het kleinood, dat onopval lend op een plank tussen twee behan- dellocaties in, staat opgesteld. Een soort oventje of grill, waarin de wonder lamp echter duidelijk maakt dat het daarmee niets van doen heeft. Kammen en scharen liggen keurig op een rijtje 'naast elkaar te "zonnen." Syllie van Welzenis is er zichtbaar trots op. Zonnebank en douche Maar het is niet alleen de afdeling "knippen" die noodzakelijkerwijs pro per wordt gehouden. Ook de afdeling 'Zonnebank en Douche' worden na ie der gebruik grondig gedesinfecteerd. Syl daarover: "Het zijn vooral preven tieve maatregelen. Die ruimten moeten blinken als witte stranden, vind ik. Je moet je er helemaal thuis voelen. De reinheid dient er als het ware vanaf te stralen. Wie bij ons een zonnebad neemt of een lekkere verfrissende dou che, of alletwee, moet er als herboren uitkomen. Als nieuw en van top tot teen schoon. Vandaar dat we heel veel zorg aan de outillage besteden." Wie zich mooi laat maken bij de kapper, hetzij door knippen, watergolven, per manenten of "waven", hetzij door het nemen van een douche- en/of zonne bad, kan er, dank zij de vooruitstreven de instelling van de vakvrouw in het wit te winkeltje in Hartje-Zuid, gegaran deerd van op aan, dat aan het hoofdstuk Hygiëne de grootste zorg wordt be steed. Met behulp van de hypermoder- ne ultraviolet-sterilisator, maar ook vanwege het grote verantwoordelijk heidsgevoel van Syl en haar mensen. Kapsalon naam Volgens afspraak Bij verhindering binnen 24 uur afbellen S.A.M. VAN WELZENIS-DE GOEDE Soesterbergsestraat 39a 3768 EK Soest - tel. 02155-10706 - 4 Naar het voorbeeld van de in maart j.1. gehouden open dag voor amateur-mu sici organiseert Kasteel Groeneveld in samenwerking met de Baarnse Muziek- kring een festival voor blazersensem bles op zondag 16 augustus a.s. in het park van Kasteel Groeneveld. In ver schillende delen zal in de middag wor den gemusiceerd, waarbij klassieke en licht klassieke muziek ten gehore zal worden gebracht. De keuze van de uit te voeren werken wordt, in principe, aan het ensemble zelf over gelaten, mits het uit te voeren programma niet langer duurt dan pl.m. 30 minuten, desgewenst over twee pe rioden te verdelen. Bij onverhoopt slechte weersomstan digheden zal woden uitgeweken naar een van de binnenzalen. Om deze reden is inschrijving alleen mogelijk voor en sembles van niet te grote omvang. Aan de deelneming zijn geen kosten verbon den. Daar het sfeervolle park van Kasteel Groeneveld zich bij uitstek leent voor zo'n buitengebeuren verwacht men grote belangstelling. Aanmelding kan geschieden bij het se cretariaat van de Baarnse Muziekkring, Prof. Fockema Andreaelaan 35, 3741 EJ Baarn, tel. 02154-14562, of bij de receptie van Kasteel Groeneveld, tel. 02154-20446. Gezien de voorbereidende organisatie dienen aanmeldingen uiterlijk 15 juli a.s. binnen te zijn. Aanhangwagens gestolen Een inwoner van SoesterbeTg meldde de politie vorige week de diefstal van zijn aanhangwagen. Het voertuig, een zgn. één-asser met een groene huif, stond geparkeerd aan de Sterrenberg weg. Een vrouw uit Soesterberg deed aangif te van de diefstal van een vouwwagen, die geparkeerd had gestaan aan de Christiaan Huygenslaan. D£K^° vooR Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204

Soester Courant | 1987 | | pagina 3