fïlidPub ♦'Strater 75 - cSoestc r Duinen Strater vestigt zich in Soest Grond Soestduinen wordt nu gereinigd Soest 50 Jaar geleden 9 Juli 1937 .eerst, ever t midfMwen! "MEXX" WOENSDAG 8 JULI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 5 lNOW' Bloemenpracht in Kasteel Groeneveld vraagt uw aandacht voor Nog 20 bodemonderzoeken in Soest Egbert de Rooij pakt Yves Rocher in SPIJKER BROEKEN nu Wb Het bedrijf van zoveel miljoen RESTAURANT Zaterdagj.Lopenaedeheerdrs. J.B.M. SOESTERBERGSESTRAAT188 SOESTDUINEN 02155-12739 HINDERWET- AANVRAAG Bij burgemeester en wethouders is een verzoek binnengekomen om een hin derwetvergunning. De aanvraag ligt vanaf heden een maand ter inzage bij de milieudienst van de gemeente, ge meentesecretarie, kamer 37, (op werk dagen van 09.00 - 12.00-uur) alsmede in de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan tijdens de openingsuren. De aanvraag is afkomstig van: Hazo Vleescentrum B.V. (J. Har- tog), Birkstraat 49 voor het oprichten van een inrichting t.b.v. vleesverwer king op het perceel Birkstraat 49. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen kunnen door een ieder geduren de een maand na dagtekening van deze kennisgeving schriftelijk worden inge diend bij het gemeentebestuur. De in gekomen bezwaarschriften worden me de ter inzage gelegd. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtige bezwaren inbrengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gege ven tot een gedachtenwisseling te hou den op woensdag 29 juli a.s. om 09.00 uur v.m. in de commissiekamer (k.50) van het gemeentehuis, Steenhoffstraat 2. Indien men dat wenst worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. N.B. Beroep tegen de op het verzoek genomen beschikking kan later, behal ve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingesteld door degene die binnen de gestelde termijn schrifte lijk of mondeling bezwaren heeft inge bracht, tenzij wordt aangetoond dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. HINDERWET- AANVRAAG Bij burgemeester en wethouders is een verzoek binnengekomen om een hin derwetvergunning. De aanvraag ligt vanaf heden één maand ter inzage bij de milieudienst van de gemeente, ge meentesecretarie, kamer 37, (op werk dagen van 09.00 tot 12.00 uur) alsmede in de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan tijdens de openingsuren. De aanvraag is afkomstig van: A.J. Brink, Wieksloterweg o.z. 11 ,voor het oprichten van een drukkerij op het perceel Wieksloterweg o.z. 11. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende één maand na de dagtekening van deze kennisgeving schriftelijk worden ingediend bij het ge meentebestuur. De ingekomen be zwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op verzoek tot 29 juli 1987. U gelieve daarvoor een afspraak te ma ken. Indien men dat wenst worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Beroep tegen de op het verzoek geno men beschikking kan later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingesteld door degene die binnen de gestelde termijn schrifte lijk of mondeling bezwaren heeft inge bracht, tenzij wordt aangetoond dat hij Rotteveel, voorzitter van de Koninklij ke Maatschappij Tuinbouw en Plant kunde, de jaarlijkse bloemententoon stelling van de Nederlandse Lathyrus Vereniging in Kasteel Groeneveld. De vereniging viert met deze grootse show haar 60-jarig jubileum. Ondanks het slechte vooijaar werden duizenden zomerbloemen en vooral Lathyrus aangevoerd en verwerkt in prachtige bloemstukken. De kwaliteit van de bloemen en bloem- redelijkerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. ONTWERP-HINDERWET- VERGUNNIN G Burgemeester en wethouders hebben het voornemen vergunning te verlenen op het verzoek van Frejo B.V. (F. de Zoete), Dorrestein- weg 68 om een nieuwe, de gehele in richting omvattende vergunning (art. 6a) i.v.m. de uitbreiding/wijziging van een plaat-, constructie-, machine- en moffelinrichting op het perceel Dorre- steinweg 73. De ontwerpvergunning ligt vanaf he den 14 dagen ter inzage bij de milieu dienst van de gemeente, gemeentese cretarie, kamer 37, op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur, alsmede in de Bi bliotheek aan de Alb. Cuyplaan tijdens de openingsuren. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont werpvergunning kunnen tot 22-7-1987 schriftelijk worden ingediend bij burge meester en wethouders. De ingekomen bezwaarschiften worden bij de stukken ter inzage gelegd. Desgevraagd worden de persoonlijke gegevens van de indieners niet bekend gemaakt. N.B. Beroep tegen de vergunning kan later slechts worden ingesteld door de genen die reeds mondeling of schrifte lijk bezwaar hebben gemaakt of door degenen die aantonen dat zij niet in staat waren bezwaar te maken. HINDERWET VERGUNNING Burgemeester en wethouders hebben vergunning verleend op het verzoek van A. Ploeg, Valeriaanstraat 112 voor het oprichten van een bar/café-bedrijf (horecabedrijf) op het perceel Middel wijkstraat 2. De positieve beschikking ligt vanaf he den een maand ter inzage bij de milieu dienst van de gemeente, gemeentese cretarie, kamer 37, op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur, alsmede in de bi bliotheek aan de Alb. Cuyplaan tijdens de openingsuren. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingesteld door degenen die reeds mondeling of schriftelijk bezwaar hebben gemaakt of door degenen die aantonen dat zij niet in staat waren eer der bezwaar te maken. Het beroeps chrift moet worden gericht tot H.M. de Koningin en worden ingediend vóór 8 augustus 1987 bij de Raad van State, Postbus 20019,2500 EA 's-Gravenha- ge. Degenen die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden ge richt aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. BOUWZAKEN Verleende bouwvergunningen (niet gebonden besluiten) •bouwen woonhuis, Reespoor, kavel 14, sectie G nr. 8193 ged.; •bouwen apotheek met bovenwoning Driftje, sectie D nrs. 3631 en 4195; •bouwen zomerhuisje Dolderseweg 11; •bouwen woonhuis Hazepad kavel 6, sectie G nrs. 6237 ged. en 8345 ged. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publikatie bij het college van B. en W. een gemotiveerd bezwaarschrift indie nen. Informaties: Info-centrum, Steenhoff straat 9A, tel. 22555. Geopend maandag t/m vrijdag 9.00 -17.00 uur. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service). Makelaardij o.g. Wij zoeken voor één onzer relaties in SOEST een VRIJSTAAND WOONHUIS met minimaal 3 slaapkamers op ca. 500 m2 grond met ruime schuur van min stens 50 m2. Achterstallig onderhoud geen bezwaar. Prijsindicatie: f 100.000,- /f200.000,-. Soesterbergsestraat 79, Soest. 02155-16151. stukken is verbluffend. De voor het overgrote deel, amateur-tuinders heb ben kans gezien een zeer groot assorti ment Lathyrus tentoon te stellen. En, zo verzekerde voorzitter Gelein, de ko mende dagen zal deze sierlijke, door prinses Juliana zo geliefde bloem in bij zonder grote hoeveelheden worden aangevoerd. De Carlee-beker, genoemd naar de op richter van de Lathyrus Vereniging, ging dit jaar naar de Rijks Middelbare Tuinbouwschool uit Aalsmeer. Een in zending van dertig verschillende soor ten Lathyrus. De Amateur Tuinders- vereniging "Ons Genot" uit Utrecht kreeg een tweede prijs. De jubileumtentoonstelling van de Ne derlandse Lathyrus Vereniging in Kas teel Groeneveld is nog tot en met zon dag 12 juli te zien. Het prachtige zomer weer zorgt voor een explosieve groei van de Lathyrus, zodat om de twee da gen verse bloemen worden aangevoerd. De openingstijden van Kasteel Groene veld zijn: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur; dinsdag- en vrijdagavond tot 22.00 uur. Toegangsprijs: volwassenen f 5,—, kinderen f 3,50. In Soest moet op nog tenminste twintig locaties een bodemonderzoek plaats vinden. Dat wil niet zeggen dat de be treffende gebieden vervuild zijn, maar uit voorzorgsmaatregelen moeten ze worden nagekeken op de eventuele aanwezigheid van giftige stoffen. Het gaat vooral om plaatsen waar nieuw- bouw-woningen komen te staan. Sinds de beruchte 'Lekkerkerk-affaire' ondergaan alle terreinen, waar maar enigszins vervuiling wordt vermoed, een bodemonderzoek. Momenteel heeft de gemeente Soest zes projecten lopen waarbij sprake is van bodemverontreiniging. Het Chemco- terrein in Soestduinen en de voormalige vestigingsplaats van Cojabé op de hoek Koningsweg/Eigendomweg zijn daar van de meest actuele voorbeelden. In het verleden vonden saneringen plaats op vijf plaatsen, waaronder de hoek Birkstraat/Van Lenneplaan waar vroe ger de firma Tensen was gevestigd en bij Arma in Soesterberg. In totaal zijn elf locaties verontreinigd, die al dan niet al zijn schoongemaakt. In de twintig ove rige gevallen moet nog blijken of de grond gesaneerd moet worden. De provincie Utrecht wordt geplaagd met meer dan 700 gevallen van lichte tot zware verontreiniging in de bodem. In de meeste gevallen hoeft er echter niet gesaneerd te worden. Toch heeft de provincie tussen de 300 en 500 miljoen gulden nodig om de vervuilde grond, waar nodig, te zuiveren. De gedepu teerde ir. G.C. van Wijnbergen vertelde dat vorige week tijdens de start van de bodemsanering bij de Chemco in Soest duinen. "De provincie Utrecht wil de "Ik laat me niet zo gauw strikken, maar dit verzoek om een ca deauverpakking van een heel gebouw zag ik wel zitten, "zegt Egbert de Rooij, die in opdracht van Yves Rocher een muur schildering heeft aangebracht op het witte magazijn van deze franse firma in cosmetica-artikelen aan de Koningsweg. De Soester kunstenaar, die onlangs zijn G-sleutel voltooide aan de buitenwand van de Muziekschool op het Kerkplein, heeft veel ervaring met muurschilderingen. Samen met Ton Paauw versierde hij de flats ("Blinde Muren Zien") aan de Dal weg in Soest en enkele flatgebouwen in Nieuwegein. Deze particuliere opdracht aan de Koningsweg deed de Rooij met alleen assistentie van zijn zoon. Zij gebruikten voor de groene strik een hoogwaardige muurverf (alphatex i.q.) op waterbasis. Wijd model met bandplooi Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Diefstal personenauto In de nacht van zaterdag op zondag is in deRadem akerstraat in Soesterberg een personenauto gestolen. De 47-jarige ei genaar van de wagen deed daarvan aan gifte bij de politie. De diefstal moet heb ben plaatsgevonden tussen kwart over tien 's avonds en acht uur 's morgens. Man breekt pols bij val Een bejaarde man uit Soest is gewond geraakt bij een aanrijding op de Van Weedestraat. Toen hij de weg overstak werd hij aangereden door een automo bilist uit Bunschoten. De 81-jarige Soester kwam ten val en brak zijn linker pols. Inbraak De Beaufortlaan Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een huis aan de De Beaufortlaan in Soestduinen. Hij kwam de woning binnen door glaslatten te verwijderen en de ruit uit te nemen. De buit bestond uit een elektrische naaima chine en een radio-cassetterecorder. eerste zijn die klaar is, maar het kan nog wel tien jaar duren voordat we gereed zijn," aldus de gedeputeerde, die een bedrag noemde van 5 tot 10 miljard als het gaat om de saneringen in het hele land. Nieuwe loot aan de makelaars-stam: Wie in Soest of omgeving een huis wil kopen of verkopen, weet zich gerugge- steund door een klein legioen deskun dige makelaars, dat van alle huizen markten thuis is. Sinds kort is er één bij gekomen: Strater Makelaardij o.g. Een fris blauw-wit, 's avonds verlicht, aan biedingen-bord markeert de plek waar Strater in Soest is neergestreken: Soes terbergsestraat 79, pal tegenover het Shell pompstation van Jurriëns. Makelaar van huis uit Paul Strater woonde voordat hij rich ting Soest trok in Castricum. Het vak van makelaar is hem min of meer door zijn vrouw, eveneens beëdigd make laar, aangedragen. Beiden komen oor spronkelijk uit Hilversum; mevrouw Strater is een dochter van de Gooise makelaar De Jong van de bekende combinatie De Jong en Strankinga. Ma kelaars trekken kennelijk graag bij el kaar in, want de moeder van Mevrouw Strater-de Jong is op haar beurt weer een telg uit de Srankinga-familie. De eerste stappen op de huizenmarkt wer den 18 jaar geleden door de jonge Paul gezet bij de inmiddels overleden make laar Eilander. Na een tijdlang zelfstan dig te hebben geopereerd in Noord- Holland en enkele jaren in vaste dienst te zijn geweest bij het onroerend goed- bedrijf van de Rabobank-organisatie besloot Strater terug te keren naar zijn oude vertrouwde Gooi- en Eemland. Het werd Soest. Tijdelijk In februari van dit jaar verkocht hij 'zijn' eerste huis aan de Burgemeester Gro- thestraat en kreeg van de nieuwe eige naar een kamer ter beschikking om overdag kantoor te houden. Het heen en weer rijden tussen Castricum en Soest was als tijdelijke maatregel be doeld en begon snel te vervelen; hij deed er niet lang over een geschikt honk te vinden van waaruit hij zijn nieuwe werkgebied goed kan overzien: in een gezellig pand aan de Soesterbergse straat, vlakbij de zuidelijke winkelpool en niet al te ver weg van het Soester ma- kelaarsgebeuren. Strater vindt nu pas dat hij echt klaar is: het huis en de kan toorruimte zijn ingericht, het nieuwe bord staat in de tuin en de oprit is per fect in orde. Strater Makelaardij o.g., lid van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) staat, samen met zijn vrouw, beëdigd en wel klaar om koop en -verkooplustigen in Soest en de wijde wereld daaromheen van dienst te zijn met het bemiddelen bij de aan- en verkoop van huizen, taxaties, verhuur, verzekeringen en adviezen op het ge bied van hypotheken en andersoortige financieringen. 24-uur-service De heer Strater vindt het een groot voordeel dat van huis uit wordt geope reerd. Het kantoor gaat niet dicht om vijf uur. Strater vindt dat mensen, die met zo'n belangrijke zaak als het kopen of verkopen van een huis bezig zijn, ook 's avonds bij hem terecht moeten kun nen. Een tweede voordeel is de omstan digheid dat ook mevrouw Strater volop meedoet en van alle lopende zaken op de hoogte is. Strater: "Er is doorlopend deskundigheid aanwezig in dit huis, je belt niet gauw voor niks." De familie Strater ziet het wel zitten in Soest: "Een prachtige omgeving. Een beetje gek vonden we de duinen, wij zijn gewend om op een gegeven moment bij de zee uit te komen. Vooral de hond loopt nogal eens onrustig te zoeken als we daar wandelen..." Het went wel, denken wij. Soesters en wie het willen worden, kunnen vanaf vandaag twee makelaars meer bellen: 02155-16151, Strater! Nog steeds geen overeenstemming financiële bijdrage Chemco De bodemsanering bij de Chemco in Soestduinen is daadwerkelijk begonnen. De zuiveringsinstallaties werden vorige week in werking gesteld. Binnen een jaar moeten de hoge concentraties cadmium uit de vervuilde grond zijn gehaald. Er wordt daarbij gebruik gemaakt van een nieuwe methode, die zover bekend nog niet eerder is toegepast. De operatie kost 4,5 miljoen gulden. De gemeente Soest draagt daar onge- aantal keer herhalen, waarna het zand veer een half miljoen gulden van bij. Het resterende deel betaalt de over heid. Overigens is bekend geworden dat in totaal 720 kilo cadmium in de grond is terechtgekomen. Tijdens een informatie-avond in februari voor de bewoners van Soestduinen werd nog gesproken over de helft daarvan. Vol gens de provincie is men toen van ver keerde gegevens uitgegaan. Ondanks lovende woorden van wet houder drs. Günther Plomp van milieu aan het adres van de Chemco heeft de provincie met de directie nog steeds geen overeenstemming kunnen berei ken over het bedrag dat het chemische bedrijf op tafel moet leggen. De onder handelingen over 'de vervuiler betaalt' duren al geruime tijd, maar men heeft vooralsnog geen akkoord gesloten. Een woordvoerder van de provincie schat de kans daarop niet zo hoog in, en hij sluit de mogelijkheid niet uit dat de kwestie wel eens voor de rechter kan worden uitgevochten. Zoals bekend is de in een groot gebied aangetroffen cadmium afkomstig van dé Chemco. In de periode 1935-'55 werd het cad- miumhoudend water op infiltratievij vers geloosd. Door overstromingen raakte het achterliggende bos- en duin gebied ook verontreinigd. Dat kwam vier jaar geleden aan het licht. Teruggebracht In tegenstelling tot de conventionele methodes wordt de verontreinigde grond in Soestduinen niet afgegraven om elders verwerkt te worden. Het in genieursbureau TAUW Infra Consult uit Deventer heeft een nieuw systeem ontwikkeld waarbij zuiveringsinstalla ties het werk doen. Met behulp van zuur water en hars wordt de cadmium uit de grond gehaald. Dit proces zal zich een weer schoon is en teruggebracht kan worden op de oorspronkelijke plaats. Verwacht wordt dat het aannemersbe drijf Mourik uit Groot Ammers onge veer tien maanden nodig zal hebben om het grote gebied te zuiveren. Daarna zullen de overgebleven kleine concen traties cadmium worden verwijderd. De kosten van de nieuwe methode val len lager uit dan wanneer de grond zou worden afgegraven. In dat geval waren de kosten geraamd op ongeveer 5,5 miljoen gulden. Het drinkwater is niet in gevaar. Voort durende controles in waarnemingsput- ten hebben dat aangetoond. Op den duur zou het waterwingebied van het Waterleidingsbedrijf Midden-Neder land echter wel bedreigd kunnen wor den. Als er geen maatregelen worden getroffen, zou het duingebied ook risi co's kunnen opleveren voor de gezond heid van recreanten. De provincie heeft daarom de bodemsanering in Soestdui nen de hoogste prioriteit gegeven van de honderden gevallen van vervuiling die bekend zijn. Feestelijk tintje Wethouder Plomp en de gedeputeerde ir. G.C. van Wijnbergen gaven vorige week woensdag het officiële startsein voor de bodemsanering. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst op het terrein van Chemco aan de Beaufortlaan. Voor de betrokkenen was het begin van de werkzaamheden aanleiding om de start een feestelijk tintje te geven. De buurt bewoners waren daarbij niet uitgeno digd. Zij krijgen, zodra de zuiveringsin stallaties in volle gang zijn, een rondlei ding op het werkterrein. Een uitnodi ging daarvoor zal nog naar hen worden verstuurd. Ook blijft de provincie vol gens de woordvoerder de bewoners tus sentijds op de hoogte stellen van de stand van zaken. Het chemische bedrijf Chemco wil één miljoen gulden bijdragen in de kosten van de bodemsanering in Soestduinen. Dat is iets minder dan 25 procent van de totale begroting voor de zuivering. De provincie Utrecht heeft niet inge stemd met dat aanbod. Zij stelt zich op het standpunt dat de vervuiler moet betalen, en wil dat de Chemco veel meer betaalt. Het bedrijf is ver antwoordelijk voor de verontreini ging met cadmium. De kwestie is in handen gegeven van de landsadvokaat mr. B.D. Wubs. Hij zal een rechtszaak tegen de Chemco beginnen. BENOEMD Woensdagmiddag werd de tijding, Door ons heele dorp bekend, Dat bericht was ingekomen, Van het Haagsch-Departement. Vele weken van tevoren, Werd geraden en gegist, Doch tenslotte was er niemand, Die „de ware Jacob" wist! Mr. Visser is vijf jaren, Burgemeester reeds geweest, Heel hoog staat Hij aangeschreven In zijn standplaats Avereest. 't Is een jonge Burgemeester, Ijverig en energiek, Die „de zaak" onder de knie heeft, En gezien is bij 't publiek! Dat „de rechte man" benoemd is, Is de wensch van U en mij. Alle Soesters hopen, dat Hij, Voor ons dorp.... een zegen zij! E. v. E. GEMEENTERAADSVERGADERING Zooals bekend, zal a.s. Dinsdag te 12 uur een Gemeenteraadsvergadering worden gehouden «er installatie van den nieuwen Burgemeester Mr. W. A.J. Visser. Het college van B. en W. zal deze vergadering benutten om ook in één zakelijk punt een beslissing te nemen. Op de agenda dezer vergadering staat n.1. als punt 1 vermeld: Voorstel tot het aangaan van een geldleening groot f 105.400,— met de centrale spaarbank "De Volksband" te Maastricht, rentende 3 1/2% en een looptijd vn 20 jaar. Deze geldleening wordt aangegaan in verband met een aflossing van twee geldleeningen resp. groot f 52.600,— en f 123.269.33,—. 500 PADVINDERS NAAR SOEST Wanneer het laatste kampvuur op de Wereld-Jamboree der padvinders in Vo- gelensang uitgedoofd is, zal dit nog niet beteekenen, dat die duizenden jon gens uit alle deelen der wereld huis-toe gaan. Voordat zij zich weer inschepen, voordat zij weer in trein of auto stappen, gaan zij Holland grondig bezichtigen. Ook onze gemeente zal daarin zijn deel hebben. Op Woensdag 11 Augustus n.1. willen 500 padvinders naar Soest komen. Daarbij is de bedoeling van het Jamboree-bestuur, dat deze jongens zooveel mogelijk bij partikulieren te gast komen, en dat die partikulieren zich de moei te geven, hetzij per auto, per fiets of per „pedes Apostelorum," om onze fraaie omgeving en bezienswaardigheden te laten zien. Aan U lezer, om Hollands gastvrijheid niet tot een spreekwoordelijk iets te maken. Geef U thans meteen op aan het verkeershuis, v. Weedestraat 4, Tel. 2886, opdat Hollands goeden naam tot in de uiterste hoeken van de wereld kan wor den uitgedragen.

Soester Courant | 1987 | | pagina 5