I O leding *entre rn ^Qjehcmnes^ Voor MARGJE en de ANDEREN Nieuwe fietsbrug over Pijnenburger Grift 't Zwaantje Ziekten en plagen in de tuin (deel 3) r Nu 8.75 SLAGERIJ DUWEL Verbouwings-opruiming Pantalons v.a75,- Colbertsv.a198,- -iiüiuhumï TUIN-ADVIESCENTRUM t vaarderiwotjt PAGINAi WOENSDAG 8 JUL11987 SOESTER COURANT PAGINA 9 SOEST 55-12477 iBRHun tl Geniet gerust van uw vakantie! Wij zorgen wel voor het eten. 750 gram NASSI of BAMI 250 gram AJAM PANGANG Bar aan de Nieuweweg gesloten Jaap Zwart jr. in de St. Joriskerk Restaurant Diverse interessante aanbiedingen in enkele stuks. Wie kan aan buitenlandse gasten bivak verlenen? Klooster aan de Eemweg herbouwd voor doe-het-zelvers w -U'. I AST. 280 699.- IEZETTER. 8 koppen, ring. door Arie Wandelaar Ondanks zijn aangeboren nieuwsgie righeid is Arie geen type man die de dagelijkse zending post met belang stelling tegemoet ziet. Wat hem be treft mag de PTT worden afgeschaft. Met een te grote regelmaat glijden kommer en kwel in z'n brievenbus. De onroerend-goed-belasting is precies op tijd voldaan wanneer een voorlopi ge aanslag inkomstenbelasting je er aan herinnert dat je de eerste tien maanden in de belangstelling van On- no Ruding zal blijven voortleven. Niet minder benauwend de weinig opwek kende aanmoedigingen die je er toe brengen gas- licht - water - radio - te levisie en de telefoonrekening te beta len. De keren dat de PTT-besteller Arie's huis voorbij gaat, alsof het uit het kadaster zou zijn verwijderd, kun nen op de vingers van een hand wor den geteld en dan mag je bij deze re kensom nog een paar vingers missen ook. De afgelopen week, zaterdag j.1. om precies te zijn, gleed er iets in de brie venbus dat anno 1987 als iets zeer op merkelijks mag worden bestempeld. In de meest letterlijke en figuurlijke zin van het woord een levensteken. Het nerveuze, haastige handschrift van de afzender verraadde de bijzon dere inhoud van de brief. MARGJE luidt de roepnaam van het borelingske. De feestelijke geboorte aankondiging, afkomstig van een van Arie's vertrouwens vrienden, maakte duidelijk dat Soest met een pareltje van een zeer bijzonder soort is ver rijkt. Moet dat nu in de krant, vraagt u zich misschien af. Ja, dat moet. De dood mag dan, afgaande op wat we in onze omgeving horen, lezen en meemaken geen taboe meer zijn, de geboorte, het scheppen van nieuw leven, is dat lang zamerhand wel aan het worden. Arie zal de laatste zijn om geen begrip te kunnen opbrengen voor partners die vanuit hun verantwoording en le vensvisie de voorkeur geven aan een kinderloos huwelijk. Zo plezierig en aanmoedigend ziet 't er allemaal im mers niet uit. Tegelijkertijd is hij blij met de blijen die de paar gram hoop en vertrouwen in een andere, betere we reld in en met elkaar hebben benut om daaraan gestalte te geven. Margje, ze zal net als de andere Ma- rietjes en Pietjes die vandaag, morgen en andere dagen geboren werden als kinderen van vaders en moeders als een gunst dan wel wonder worden er varen. Hun ouders, opvoeders, zullen als de belangrijkste supporters met trots en tevredenheid de inhoud van luiers be kijken, gehuil en gekrijs als de meest mooie ongeschreven muziek ervaren en pas gerust slapen wanneer het laat ste boertje van de dag hoorbaar ge klonken heeft. Kijken baby's een uur na hun geboorte scheel, ze lijken op niemand of des noods op hun vader. Trekt het na ver loop van tijd bij, ze hebben de ogen van hun moeder, de neus van oma, de mond van opa en helaas de grote dan wel te kleine oren van vader. Onzin natuurlijk. Ze lijken op wat ze zijn en op wat ze hebben meegekregen in de negen maanden die aan hun ge boorte vooraf gingen. Achteraf bezien besluit Arie dat de PTT toch maar moet blijven. De ouders van Margje, de ouders van andere baby's, het zijn overbeterlijke optimisten. Geboorte kaartjes zijn daarvan de geschreven bewijsstukken. Geloven in hoop. Het bestaat nog. Voor iedereen die het aangaat een fe licitatie waard. ARIE WANDELAAR. Tas gestolen Een inwoonster van Bennekom deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van haar tas. Daarin bevon den zich o.m. een bedrag van 15 gulden en een giropasje. De tas werd weggeno men uit de hal van een conferentiecen trum aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg en later leeg terugggevon- den. CD en geld ontvreemd Uit een woning aan de Eigendomweg zijn eencompact-discspeler, twaalf CD's en een bedrag van 1.000 gulden gestolen. De inbreker verschafte zich toegang tot de woning door aan de achterzijde een aluminium schuifpui te forceren. De woning werd volledig doorzocht. Putdeksels verwijderd Surveillerende politie ontdekte zon dagmorgen dat de deksels van putten aan de Den Blieklaan waren verwij derd. De deksels waren in de bosjes ge gooid. De politie heeft ze weer op de juiste plaatsen gelegd. Ruime buit inbreker Via een regenpijp en een raam is een dader een woning aan de Van Weede- straat binnengedrongen. Hij nam een postzegelverzameling, vier albums, een aktentas en een gouden ring mee. Ook ontvreemdde de dader persoonlijke be scheiden, zoals twee paspoorten en een spaarbankboekje. Normaal10.50 (alles uit eigen keuken met verse groenten en veel kipfilet) STEENHOFFSTRAAT 58 - SOEST TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! Uw specialist voor saladeschotels, bittergarnituren en koude buffetten. Een bar aan de Nieuweweg is vorige week door de eigenaresse gesloten. De vrouw is zelf niet in het bezit van de vereiste horeca-papieren. Het gemeentebestuur trok de vergun ning in voor de verkoop van alcoholi sche dranken. Afgelopen vrijdag kwam de afdeling bijzondere wetten van de politie voor een controle in het café-be drijf, maar de vrouw verklaarde vrijwil lig haar zaak dicht te doen. Een halfjaar geleden was haar bedrijfs leider, die wel in het bezit is van een ho- reca-diploma, opgestapt. De eigenares se kreeg toen volgens de wet een half jaar respijt om een diploma te behalen of om een nieuwe bedrijfsleider met pa- t pieren in dienst te nemen. Omdat ze hieraan niet kon voldoen wilde het Col lege van Burgemeester en Wethouders haar geen nieuwe drankvergunning meer afgeven. Dat was voor haar aan leiding om haar zaak te sluiten. Letterlijk met man en macht is vorige week de nieuwe fietsbrug over de Pij nenburger Grift (dicht bij waar de Wieksloterweg uitkomt op de Biltse- weg) geplaatst. De "overspanning" vormt een belangrijke verbinding in de nieuwe fietsroute aan de overkant van de Wieksloot, die wordt aangelegd on der auspiciën van de Rijwielpadenver eniging Gooi en Eemland. Het fiets pad zelf zal pas over ongeveer veertien dagen klaar zijn. De hardhouten brug - waarvoor azobe- hout is gebruikt - werd "prefab" (com pleet met leuningen) aangevoerd met een enorme vrachtwagen. Een kraan moest eraan te pas komen om het ge vaarte - dat zo'n 9 meter lang is, 2 meter breed en een dikke 4000 kilo weegt - op z'n plaats te krijgen. Dat gebeurde door de medewerkers van aannemer Vonck uit Kortenhoef. Het manoeuvreren van de kraan was door het geboomte ter plaatse bepaald geen simpel klusje. Onder het toeziend oog van secretaris B.R.Frerichs van de Rijwielpadenver eniging, alsmede oud-voorzitter M.Ty- deman, kon er weinig misgaan. Ook de rentmeester van het landgoed Pijnen burg, de heer S. de Boer, hield een oogje in het zeil. Het nieuwe fietspad voert, met zijn lengte van 2,2 kilometer, voor een belangrijk deel over grondgebied van het landgoed en andereparticuliere eigenaars, die de aanleg ervan hebben Over enkele weken zal de nieuwe fiets route, die loopt van ongeveer de Insin- gerstraat tot de Driehonderdroeden- laan in de Lage Vuursche, in gebruik genomen kunnen worden. Het tracee is al uitgezet, het meeste grondwerk ach ter de rug. Binnenkort wordt begonnen met het "wegdek", dat geheel zal gaan Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Computer beveiligingen Tel.(02155)13014-125 77 De Amersfoortse organist Jaap Zwart jr. geeft vanavond een concert in de St. Joriskerk aan de Groenmarkt in Amersfoort. Het concert begint om 20 uur. De toegangsprijs bedraagt zes gul den; cjp en 65+ vijf gulden. IEDERE ZONDAG (tijdens feestdagen ook de maandag) van 16.00-20.00 uur onbeperkt genieten van een feestelijk warm en koud buffet. f 37,50 per persoon. Kinderen f 14,50. cocktail a la Cygne salades van vlees en vis warme gerechten met diverse garnituren diverse nagerechten stokbrood en sausjes Rademakerstraat 2 Soesterberg Telefoon 03463 - 1423 Reserveren aanbevolen Kleding direkt van fabrikant naar particulier. Kwaliteit voor de laagste prijs! Donderdag, vrijdag, vrijdagavond en zaterdag geopend voor particulieren. Groothandel of groepen telefonische afspraak gewenst. 1e kwaliteit confectie de beste fabrikanten lengte en kwartmaten adviesprijzen -50% scherpe prijzen deskundig advies STEENHOFFSTRAAT 16 SOEST TELEFOON 22657 Zo langzamerhand komt er voor de organisatoren van het Internationaal Folkloristisch Dansfestival tekening in het programma van het dansfestijn in het weekeinde van 21 t/m 23 augustus a.s. Voor het zover is dienen er nog al lerlei grote- en/of kleine problemen te worden opgelost. Zo kwam er deze week een onverwacht telefoontje uit Griekenland met het vriendelijke verzoek of ze niet twee dagen eerder konden komen. De Griekse dansgroep is n.1. op tournee en natuurlijk sluit dat programma niet helemaal aan op de festiviteiten in Soest. Het is betrekkelijk eenvoudig op dit verzoek afwijzend te reageren, maar daar zijn de Grieken uiteraard niet mee geholpen. Vandaar dat weer getracht wordt e.e.a. te regelen en hen twee dagen "ergens in Nederland" alsnog onder te brengen. Vijf dagen in een gastgezin is toch te veel gevraagd, want men kan niet met handen en voeten blijven praten. Het is het Comité Folkloristisch Dansfestival uit de ontvangen corresponden tie opgevallen dat over het algemeen vrij veel jeugdig talent zich heeft aange meld om aan dit festival deel te nemen. E.e.a. houdt wel in dat van de buiten landse gasten verwacht mag worden dat zij met hun zuidelijk temperament met enthousiasme hun folklore zullen presenteren. Op dit moment wordt getracht de Poolse groep (48 personen) in haar geheel in Soesterberg onder te brengen, alwaar e.e.a. in handen is van de heer Blokzijl, een ware Polenkenner. Hoewel enige reactie is ontvangen uit ons vorige verzoek om huisvesting gedu rende het drie dagen durende dansfestival, doet het comité folkloristisch dans festival nogmaals een beroep op uw gastvrijheid. U gelieve onderstaand formulier in te vullen en uit te knippen en te zenden naar C.P. Hilhorst, Olijkeweg 38, 3764 CZ Soest, of telefonisch onder nr. 18777. NAAM: ADRES: WIJ HEBBEN PLAATS VOOR: TELEFOON: PERSONEN BIJ VOORKEUR:ECHTPAAR VROUW MAN GEEN VOORKEUR Doorhalen wat niet van toepassing is. bestaan uit klei vermengd met schelpen. Het fietspad verbindt straks de paden van Gooi en Eemland en de Heuvelrug, zodat fietsers gemakkelijk van het ene in het andere padenstelsel kunnen overstappen". Met de aanleg is een bedrag gemoeid van ca. 85.000 gulden. Daarvan komt 75 voor rekening van het rijk, 12,5 van de provincie en de resterende 12,5 van de gemeenten Soest en Baarn. Als het fietspad klaar is beschikt Soest niet alleen over een nieuwe fraaie fiets route, maar wordt ook de Wieksloter weg - waarvan tot verdriet van de bewo ners heel wat sluipverkeer gebruik De nieuwe brug over de Pijnenburger Grift werd 'prefab' aangevoerd en met behulp van een kraanwagen op zijn plaats gezet. maakt - een stukje veiliger. Binnen af zienbare tijd vindt bovendien de recon structie plaats van het kruispunt Biltse- weg-Wieksloterweg. De enige meters dichterbij gelegen oude brug over de Grift, waarvan straks alleen het au toverkeer nog gebruik hoeft te maken, is overigens ook hard aan renovatie of vervanging toe. De planken van de "voetpaden" liggen op sommige stuk ken los en het geheel maakt een ver waarloosde indruk. Het Birgittenklooster aan de Eemweg, waarvan de boerderij 't Klooster nog als de overgebleven kloosterboerderij kan worden aangemerkt, is herbouwd. Dat kon gebeuren dankzij de inspanningen van Ad v.d.Grift, met bijna 20 mede werkers. De herbouw heeft kunnen plaatsvinden zonder dat men de originele bouwteke ningen kon bemachtigen. Wel is gebruik gemaakt van de impressie van de schil der Meindert Hobbema (1638-1709), die onder de titel Kloosterkerk in Soest het klooster Marienburg heeft geschil derd. Dat doek zou hangen in de Kunst- halle in Hamburg. Ad v.d. Grift is naar Hamburg geweest, heeft met interessante mensen gespro ken maar het schilderij niet gezien. Hij werd verwezen naar een museum in Pa rijs. Men had wel een zwart-wit afbeel ding van het schilderij, maar men wilde toch het origineel zien alvorens met de herbouw van de kloosterkerk te begin nen. Dus, op naar Parijs. Een zeer inte ressante tocht. Maar men is niet-neer toegekomen aan het bezichtigen van het schilderij zelf. Het klooster stond vanaf 1419 aan de Eemweg en heeft een belangrijke plaats gehad in de Soester samenleving van die tijd. De dichter Potgieter en de schrijver Oltmans hebben beiden in hun werk aandacht besteed aan het klooster. Na 1543 raakte het in onbruik als kloos ter. In de 17e eeuw is het verwoest. Gastvrije Ad v.d.Grift en zijn medewerkers heb ben de herbouw gereed. Voor het eerst sinds eeuwen kunnen de Soester inge zetenen en andere belangstellenden het Klooster weer aanschouwen. Men kan weer voorin de kloosterkerk knielen op de harde houten bankjes, door het glas en lood naar buiten kijken, de beelden aanschouwen die je het bij het bidden makkelijker maken om Jozef en Maria voor de geest te halen of aanschuiven aan de gastvrije kloostertafels. Het staat allemaal weer in de klooster kerk. Maar het wachten is nu op 22 au gustus a.s. Dan zal tijdens de Histori sche Optocht het klooster worden mee gevoerd. In het klooster zijn dan vele jonge nonnetjes en broeders. En rond om het klooster vele bekende monni ken die het monnikenwerk, de her bouw, hebben geklaard. Met daarbij ve le trotse blikken van diegenen die meer dan 142 meter stof, in banen, stroken, cirkels hebben genaaid. Twaalf mede werksters en andere belangstellenden hebben de pijen gemaakt met soms vijf naast elkaar snorrende naaimachines. Er zijn nog enige weken te gaan om ook het groen rondom de kloosterkerk te la ten opgroeien. Maar op zaterdag 22 au gustus 1987 is het Birgittenklooster weer terug in Soest. Ut nieuwe gemeengtehuus wordt geejn Hoarlemmerolie, zee un roadlidse. En doar he'k best vertrouwe in, waangt op un end is 't nieuwepliesiebero ok geejn sloaiolie, moar ze hebbe d'r wel effe waat moois vaan 'ebaakke. En hoe laang ben ze d 'r in de Soesder roadskeu - ke niet in an 't reure 'eweest veurdaatter zo'n froai stuk baaksel uut de paan kwaam! Zo kaajje dus ervoare daat de olie toch wel verbaangdhetmetdebouw en daattut niet aallenig om goeie haarde specie goat. Doarom ziet ik ok wel waat in de Hoarlemmerolie veur 't gemeeng tehuus. Dit soort olie is aal vaan vrogger aaf o veraal goed veur. Die hellupt teuge likdoores en pien in de buuk en de porte- monnaie. Ongs nieuw burgerkluphuus kaang met dit spul maakkeluk waat greujstuupjes verdroage as die moar niet aarger worre as twintig miljoentjes. En ut gebouw mot o veraal goed veur weze. Niet aallenig veur ongs gemeengtebe- stuur en ze anhaang, moar ok veur de aandere aaf deling zoas de bevolking en gemeengtewaarke en finaancieje, om d'r moar us un poartenoeme woarbiede aamtenoare aalle klussies veur de bur gers motte verzorrege. En doarom wouw ik nog us effe zo vrie weze om te vroage om un plaanetje te loate tekene, zodaajje de roadszoal an de Daal weg ok kaange bruke as un schouwburgzoal as de road zelluf geejn toneel wil speule. 't Hoef niet zo baar groot te weze as 't moar bruukboar is veur kulturele eve- nemengte, zaa 'k moar zeige. Daat mot toch maakkeluk veur mekaar te kriege weze, doch ik. As de gemeengteroad hebbe ze toch aaltied un publieke tribu ne nodig. Of niet soms? Daan zitte de belaangstellende Soesders haarstikke mooi in d'r staalles en loge's te kieke en te luus tere. An 't begin vaan de veur stel ling goat daan heul veurnoam en baar plechtig ut doek op en zitte de baarreg- meestermetde wethouwers veur ut voet licht met un spotje op de sprekert. Al of niet met de pet op. Aachter ut toneel un poar nette kleedkoamers met waastoa- fels en spiegels zodaat de speulers goed kenne zien hoe of de pet stoat. Awwe daan ok nog us kaangs zien om ut nieuwe zwembaad an de Daalweg te kriege daan kaang, bie un eventuele oververhitting vaan ut debaat, de heule klup mooi aafkoele in de pauze. Joarelaang he'k in me gehaanes de ge- meengte zitte te kaatte over aalleplaan- ne, die nooit deurgonge bie ongs op Soest. Moar de leste tied worre d'r ver deed aallemoal voage bedenksels zo moar woarheid. En doarbie wil ik de gemeengte daan toch ok us un keertje un kompelemengt moake veur ut finaancieel beleid. Laan- ge tied haawwe te moake met bezuni- ginge die we moste ongdergoan, moar noeng zieng we toch resultoate. Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige, daa 'k ut doarmeej nog niet eejns bent met aalluswaat ze met ongze cengte uutspoke, moar doar he 'k ut un aangde- re keer wel is over. Volgende week ben'k weer vurt met vaakkaangsie. En we neme de Hoar lemmerolie meejje kaang nooit wete. "Doej," zeige ze vaandoag de daag, moar tot voortemeej zeit HANNES VAN DE NENG. kontoor efficiency Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Erik van Dorresteyn f/ b medewerker 't Vaarderhoogt Deze week de laatste aflevering in een serie van 3 waarin belagers en aantastingen van ons kostbare groen worden besproken. We zullen direct maar een zeer hinderlijke belager onder de loep nemen, de spintmijt, vaak kortweg spint genoemd. Spintmijten komen zowel op binnen als op buitenplanten voor en zijn afhankelijk van het soort veelal met het blote oog nauwelijks te onderscheiden. We kunnen hun aanwe zigheid bemerken door de aanwezigheid van kleine webjes of spindraden tussen de twijgen en aan de ran den van de bladeren; boendien neemt de groei van de plant af en ontstaan er talloze minuscule gele plekjes op het blad die tezamen de plant een armoedige uit straling geven. Spint ontstaat binnen meestal in ruim ten met een lage luchtvochtigheid; buiten zullen we ook voornamelijk aantastingen ontdekken bij flink drogend weer. Kamerplanten met een nog vrij geringe spintpopulatie kunnen we proberen schoon te spuiten met een stevige koude waterstraal. Voor hardnekkige spintgevallen zullen we helaas vaak toch naar sterkere middelen moeten grijpen. Specifieke spintbestrijders zijn zowel in vloeibare vorm als spuitpoeders verkrijg baar, terwijl er ook sinds kort een zeer werkzaam mid del in spuitbusvorm zonder kwalijke drijfgassen op de markt is. In deze tijd kunnen we soms in onze tuin in eens stuiten op een boom of struik, die in korte tijd veel minder dicht in zijn blad is komen te staan. Dit zal in de meeste gevallen een direct gevolg zijn van mas saal rupsenbezoek. Rupsen kunnen namelijk wanneer ze een flink gezelschap vormen binnen afzienbare tijd een "smakelijke" boom of struik geheel ontbladeren, waardoor het gewas er vaak lange tijd onaantrekkelijk uitziet. Rupsenvraat in groenblijvende gewassen als laurierkers of Rhododendron is ook niet echt fraai, te meer omdat de aangevreten bladeren vaak enkele ja ren aan de plant blijven. Ter bestrijding van rupsen, die zo massaal aanwezig zijn dat met de hand vangen moeilijk wordt zijn er milieuvriendelijke middelen in de handel. Als we aan een plant witbepoederde blade ren, stelen of knopen ontwaren hebben we hoogst waarschijnlijk te maken met meeldauw, een lastige schimmelaantasting die bloei en groei van planten verhindert. Meeldauw komt o.a. voor op rozen, drij ven, vlambloem, maar ook in kamerplanten als de Be gonia. Heel vaak is deze schimmelaantasting het ge volg van een verkeerde verzorging of een onjuiste standplaats, maar helemaal voorkomen blijkt in de praktijk niet mogelijk. Een tweede schimmelaantas ting, die we vrij snel tegenkomen op o.a. rozen, kam perfoelie en herfstasters is sterroetdauw. Deze ziekte komt pas in de zomer voor. Er vormen zich gerafelde geelbruine tot zwarte vlekken op het blad, met een sterke bladval in de nazomer als gevolg. De groei van de planten lijdt niet erg onder sterroetdauw, omdat al leen het oudere blad wordt aangetast maar het gewas ziet er niet bepaald fraai uit. Een derde eveneens on- sierende schimmelaandoening is roest. Na een lange periode van vochtig weer vormen zich aan de onder kant van de bladeren van diverse gewassen geelbruine sporenhoopjes; deze schade wordt ook op de boven kant zichtbaar waarna bladval volgt; dit verzwakt de planten. Roest zien we wel op rozen, vruchtbomen en bijvoorbeeld wilgensoorten. Schimmelziekten zoals de bovengenoemde zijn te bestrijden met schimmel- dodende middelen die zowel in spuitbusvorm als in in water oplosbare produkten te verkrijgen zijn. Voor dat we echter veelvuldig met deze wat onfrisse prepa raten aan de gang gaan is het zeker de moeite waard om eens na te gaan waarom een plant wordt aangeval len. Dan kunnen we wellicht de oorzaak van een regel matige aantasting weg nemen. Voor advies en infor matie omtrent plantenziekten en belagers kunnen we altijd terecht bij de verkopers/adviseurs op de tuin centra.

Soester Courant | 1987 | | pagina 9