niet GEWOON uitverkoop WEL grote REËLE KORTING Watersporters houden van Nederland, Nederland houdt van watersporters Oefenduel Ajax op SEC-terrein EI 60-jarig Zonnegloren in de bloemen gezet JJekkeru'eg üveigen> (atui ontvangt U nu op al onze klasse-artikelen NU OOK BIJ: WOENSDAG 15 JULI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 10 Vrouw (20) gewond na val bromfiets Inbreker betrapt Spullen uit auto vaargebieden Voetbalwedstrijd en autoshow op dinsdag 4 augustus aan de Bosstraat WOE Dl We< en 1 Zoi "D< EXCLUSIEVE DAMES- HERENKLEDING BURG. GROTHESTRAAT 7 - SOEST TEL. 02155-1 44 88 Bijvoorbeeld tenminste: f 100,- op alle suède- en nappa jacks f 100,- op alle kostuums, regenjassen en japonnen f 80,- op kolberts en blazers,ook voor dames f 50,- op rokken, jacks, gedessineerde pullovers 50,- op alle damespantalons, vesten, deux-pieces 30,- op alle schoenen, pantalons, blouses 20,- op alle pullovers en pyjama's 10,- op alle shirts, ook korte mouw en polo's 7,- op alle dassen en 2,- op alle ankiets Een 20-jarige vrouw is met een kaak- fractuur opgenomen in Zonnegloren. Ze liep dat letsel op nadat ze met haar bromfiets in de berm van de Van Weer den Poelmanweg was gevallen. In plaats van op het fietspad reed ze op de rijbaan. Daar werd ze ter hoogte van het Soester Hoogt ingehaald door een automobilist. Die moest weer snel naar de rechter weghelft in verband met een tegemoetkomende auto. Of de wagen de bromfiets heeft geraakt is niet be kend. In elk geval kwam de bromfietster in de berm terecht. Een inbreker is in een woning aan het Kerkpad NZ niet verder gekomen dan de slaapkamer van de bewoners. De vrouw werd in haar slaap verstoord toen ze de deur van de slaapkamer hoorde opengaan. Toen ze het licht aandeed zag ze niet haar man, zoals ze had ver wacht, maar een volslagen onbekende. De vrouw deed het licht vervolgens di rect weer uit, en kwam niet in actie. In de ochtend stelde ze haar man op de hoogte van haar ervaringen. Het bejaar de echtpaar deed daarna aangifte bij de politie. Waarschijnlijk is de inbreker, die een glas- en loodruit had vernield om binnen te komen, geschrokken toen hij door de vrouw werd betrapt. Er wordt niets vermist in de woning. Een 42-jarige man uit Voorburg is nog al gedupeerd geraakt door een diefstal uit zijn auto, die hij had geparkeerd aan de Kampweg in Soesterberg. De dader nam onder meer drie verschil lende kenteken-bewijzen en het rijbe wijs van de man mee. Ook behoren drie jacks, een bedrag van 50 gulden, een ANWB-lidmaatschapskaart en een sleutelbos tot de buit. Surfen: in 10 jaar uitgegroeid tot de po pulairste watersport. Nederland is een waterland. En geen land ter wereld is zo ingesteld op watersporters als Nederland. Vrijwel iedere stad of ieder dorp is over het water bereikbaar. In dit „natte land" zijn de mogelijkheden op watersportge bied haast onbeperkt. Enerzijds is er het water in al zijn gedaantes: meren, plassen, vaarten, beken, rivieren, kanalen, vennetjes en natuurlijk ook de zee, inclusief de vroegere Zuiderzee, die nu IJsselmeer heet. Anderzijds zijn er de vele soorten watersport, die Nederland kent. Van surfen tot waterskiën, van zwemmen tot zeilen en van kanovaren tot toeren met de motorboot. Al dit watersportvertier speelt zich af in het mooist denkbare decor van hoge luchten, lage horizonnen, wuivende rietpluimen en elkaar najagende molen wieken. Zeilers en surfers kunnen bijna altijd reke nen op hun trouwe vriend: de wind. Vaak ligt de windkracht boven 3 of 4 Beaufort, ideaal voor veel watersporters. Wie in Nederland wil kennismaken met één of meer facetten van de watersport, kan kie zen uit legio mogelijkheden. Varen is in „Nederland Waterland" een volkssport. Er zijn in ons land ruim 200.000 zeil- en motorboten en meer dan 350.000 zeilplan ken. Het juiste aantal is onbekend omdat registratieplicht ontbreekt. Binnen tien jaar werd de zeilplank het populairste vaartuig in Nederland. Vol gens de Nederlandse wet is de zeilplank namelijk een vaartuig als alle andere en dient de windsurfer zich te houden aan de verkeersregels op het water. Ze komen aan de orde bij iedere cursus windsurfen. Olympisch en Wereldkampioen Stephan van de Berg zegt: „Geen wonder dat windsurfen in Nederland zo populair is geworden. Bijna iedere dag staat er wel wind en er zijn zoveel ideale plaatsen om surfen. En wat belangrijker is: er is in Nederland zoveel water, dat je nooit ver der dan een half uur afzit van een ideale plaats om de windsurfen." Een prachtig surfstrand is te vinden in de dode rivierarm van de Rijn bij Ameron- gen. Nederland telt zo'n 250 bedrijven die zlch met watersport bezighouden: scheepswerven en importeurs/handelaren in alle soorten boten, verder windsurf- en zeilscholen, botenverhuurders en organi saties, die zich specialiseren in het verzor gen van vakanties op traditionele zeilsche pen. In Midden-Nederland is de provincie Utrecht dooraderd met „vieren en plas sen Een tocht met een gehuurde motor boot over de nv.er de Vecht wordt een ontdekkingsreis, waar bij iedere bocht een verrass,ng wacht: nu eens een prachtige turn, dan weer een schitterend 1^-eeuws huis, aldus Michiel Faassen, directeur van de provinciale VW. Veel rijke koODlie- den uit Amsterdam bouwden een d- huis langs de Vecht. Vaak staat in de tuin meestal aan het water, een tuinhuisje waarin men vroeger de kostbare, uit Cey- lon geïmporteerde, thee dronk. Twee vaargebieden, grotendeels door mensenhanden ontstaan, zijn het IJssel meer en het Delta-gebied in Zeeland. Bij de Delta-werken werden in Zeeland zee armen afgesloten van de zee. Zo ontston den brede wateren die bijzonder aantrek kelijk zijn om te zeilen, 's Zomers krijgen de jachthavens hier een internationaal ka rakter door de komst van jachten uit de buurlanden. Tot in 1932 de 30 km lange Afsluitdijk tussen Noord-Holland en Friesland gereed kwam, was het IJsselmeer eèn echte zee, de Zuiderzee. Thans is het een prachtig meer dat 50 km lang en 30 km breed is. Wie op deze binnenzee gaat varen, dient over een zeewaardig schip te beschikken. Want prachtig zomerweer kan hier in een half uur omslaan in storm met windkracht zes. Ook de hoge korte golven, een gevolg van de geringe diepte van het IJsselmeer in combinatie met het grote wateropper vlak, zijn berucht. Tientallen oude vissersdorpen als Marken en Volendam, de 17e-eeuwse stadjes als Hoorn en Enkhuizen, Stavoren en Hin- deloopen, maken het IJsselmeer tot een uniek vaargebied. Het rijke maritieme verleden van Nederland komt ook tot uit drukking in de talloze musea langs het IJsselmeer. Varen op het IJsselmeer betekent tevens genieten van de varende monumenten, want zo mogen de 60 tot 80 jaar oude botters, tjalken, klippers en schoeners wel genoemd worden. Met 180 van hen wordt professioneel gevaren. Gezamenlijk houdt deze „bruine vloot" de herinnering aan de voormalige Zuiderzee levend. Of het nu gaat om antieke „varende monumenten" of om moderne lichtgewicht zeilplanken, in ons gevarieerde en gezellige water sportland bij uitstek komt iedere water sportliefhebber aan zijn trekken. De gezellige havens van oude vissersdor pen maken het IJsselmeer tot een uniek vaargebied. Het was afgelopen maandag precies 60 jaar geleden dat het sanatorium Zon negloren werd geopend. Toen, op 13 juli 1927, kwam de bestrijding van de tuberculose-bacil bij patiënten in Ne derland pas goed op gang. Ter gelegenheid van het twaalfde lus trum van Zonnegloren werd het zieken huis aan de Soesterbergsestraat in de bloemen gezet. Allereerst kregen de pa tiënten een roos uitgereikt en iets lek kers voor bij de koffie. Later viel ook de medewerkers een dergelijke verrassing ten deel. De koek was toen echter nog niet op., want ook alle bezoekers voor de patiënten werden tussen drie en vijf uur 's middags welkom geheten met een kleurige ruiker. Het 60-jarig bestaan van Zonnegloren werd op deze manier enigszins beschei den gevierd. Op vrijdag 12 september heeft de jubileumcommissie evenwel een 'open dag' op het programma staan met diverse activiteiten. Die dag zal on der meer een braderie worden gehou den en de bezoekers van de feestdag mogen deuren openen die normaal ge sloten blijven. Ook zijn de organisato ren bezig met het opzetten van een ten toonstelling. iviet net oog daarop is ae jubileumcommissie op zoek naar oud materiaal uit de historie, vooral uit de periode dat Zonnegloren nog een sana torium was. Gedacht wordt met name aan foto's en andere spullen, die zich eventueel lenen voor opneming in de expositie in september. Mogelijk heb ben nog veel Soesters dergelijk mate riaal in hun bezit en zijn zij bereid dat - tijdelijk - in bruikleen af te staan. Wie iets heeft wordt vriendelijk ver zocht kontakt op te nemen met de jubi leumcommissie: mevrouw A. van Vel- zen (afdeling West II) of de heer R. Beekman (afdeling Chirurgie) in het ziekenhuis, tel. 92911. Aros Voor het eerst in zijn bestaan heeft de ziekenomroep AROS (Algemene Ra dio Omroep Soest) een marathon-uit zending verzorgd. In het kader van het 60-jarig bestaan van ziekenhuis Zonne gloren werden afgelopen maandag van 's ochtends tien uur tot 's avonds acht uur programma's in de ether gezonden. Daarbij waren veel vrijwillige mede werkers betrokken. De marathon-uitzending werd geopend door de vice-voorzitter van het bestuur van Zonnegloren, de heer J. Erfte- meyer. Daarna werd het programma Patiënten, bezoekers en medewerkers van Zonnegloren werden in de bloemen gezet gevolgd door een muzikaal doktersbe- zoek. Met ieder uur een twee minuten durend nieuws-bulletin bleven de pa tiënten van Zonnegloren en de bewo ners van enkele bejaarden-tehuizen, die hun radio op de zieken-zender hadden afgestemd, geboeid luisteren naar de programma's van de AROS. Arbeidsvi tamine, verzoekplatenprogramma's, '60 jaar Zonnegloren 60 jaar muziek' en een muzikale uitsmijter waren enkele van de andere programma's. De medewerkers van de AROS, die zo graag een locaal radiostation met 16 uitzendings-uren per dag willen wor den, bewezen de trouwe luisteraars, maar ook andere patiënten een grote dienst. De uitzendingen werden dit keer vanuit de hal van Zonnegloren verzorgd, en niet in de studio zoals te doen gebruike lijk. Dat had als voordeel dat toevallig passerende mensen staande konden worden gehouden voor een recht streeks uitgezonden interview. Het kwam de spontaniteit van de marathon uitzending ten goede. Ook de buitenwacht wordt op de hoogte gesteld van het 60-jarig bestaan van Zonnegloren Op het sportcomplex Bosstraat-West van de voetbalvereniging SEC speelt Ajax een oefenwedstrijd tegen SC Mazda. De houder van de Europa Cup voor bekerwinnaars en het Japanse auto-elftal treffen elkaar op dinsdag 4 augustus. De wedstrijd begint om 19.30 uur. De voetballers van Mazda maken bijna ieder jaar een toemee door Nederland om tegen gerenommeerde clubs te spe len. Vorig jaar ontmoette Mazda Feye- noord op de grasmat van SEC. De Rot terdammers wonnen toen onder de ogen van 3.000 toeschouwers met 3-0. Dit keer worden veel meer mensen ver wacht. De successen die Ajax in de af gelopen twee jaar onder leiding van Jo- han Cruyff behaalde spreken immers meer tot de verbeelding dan de povere resultaten in de afgelopen jaren van Feyenoord, dat door Rinus Israël wordt geleid. Sterkste selectie Ajax zal met de sterkste selectie naar Soest komen. Drie dagen na de wed strijd tegen SC Mazda begint namelijk het Amsterdam 712-toerhooi. Ajax krijgt daar gezelschap van het Portuge se FC Porto, winaar van de Europa Cup 1, ACTorino uit Italië en Dynamo Kiev met de Russische international Bela- nov. Voor Ajax geldt de wedstrijd aan de Bosstraat-West dus als een graad meter voor de daadwerkelijke kracht meting met de Europese topteams. Johan Cruyff zal het in Soest moeten stellen zonder de naar AC Milaan ver trokken Marco van Basten. De plaats van de voormalige Europese topscorer zal echter worden ingenomen door Henny Meyer (komt van Roda JC) en de Ierse international Frank Stapleton, die is overgenomen van Manchester United. De selectie van Ajax zal vermoedelijk bestaan uit: Stanley Menzo, Edo Op- hof, Ronald Spelbos, Sonny Silooy, Danny Blind, Frank Rijkaard, Arnold Mühren, John Bosman, Arnold Schol ten, John van 't Schip, Henny Meyer, Frank Stapleton, Aaron Winter, Jan Wouters, Allistar Dick, Boere en Ge- mert. Hans Ooft SC Mazda wordt al sinds enkele jaren getraind door Hans Ooft, de voormali ge trainer van SEC. Ooft beschikt on der anderen over doelman Dido Have- laar, die vroeger voor FC Den Haag uit kwam. Verder is onlangs de Nederlan der Ron Jans van Roda JC gekocht. De Japanse international Shinto speelt ook in het elftal van SC Mazda, dat in Sato een snelle en gevaarlijke speler en Tak- hashi als aanvoerder kent. Op het inter nationale vlak gezien heeft SC Mazda nog nooit opzienbarende resultaten ge boekt. Een overwinning zit er daarom wel in voor de Amsterdammers, die in Hans Oost Sonny Silooy 1986 ook al tegen Mazda oefenden, en toen met 2-0 wonnen. Uiteraard wordt in Soest op meer doelpunten gehoopt en gerekend. Want het is bekend van Johan Cruyff dat hij alle wedstrijden se rieus neemt. Hij zal zijn talentvolle spe lers dan ook wel aansporen tot een goe de inzet, en dan kunnen de doelpunten bijna niet meer uitblijven. Hoe dan ook, het spel van Ajax zal ongetwijfeld voor duizenden een lust voor het oog zijn. Mazda-lijn En dat is niet in de laatste plaats ook het geval met het wagenpark van Auto de Soester, het bekende Mazda-adres aan de Kostverlorenweg in Soest. Evenals vorig jaar zal Auto De Soester naar de Bosstraat-West komen met de comple te Mazda-lijn. Maar daarnaast worden ook enkele speciale wagens van de Mazda-fabriek ten toon gesteld. Zo zal de autoshow van Auto De Soester on der meer bestaan uit de Mazda 323 for mule 4, de Mazda 323 GTX 1.6 injec- tion, de 626 GTS 2 ltr injection, de RX7 en de RX7 turbo. Voorverkoop De kaarten voor de voetbalwedstrijd Ajax-Mazda kosten 5 gulden voor vol wassenen en 2,50 gulden voor de jeugd tot en met 14 jaar. De voorverkoop vindt plaats in de kantoren van de Am- ro bank in Soest en alle bekende lotto/ toto-adressen in Soest. Frank Rijkaard Johan Bosman De led venver vluchfi Bij eer den de Wuust ken mi slagen De (Ruffe H. Sm Bree 3 R. van W.H.i kei 12 35 Joh. Sc Nap& Kok2< 30, B. Eimer; (Wuus B. Roe v.d. Bi 4045' 20 35' 21 37' 43 52 115 11 108 13 159 16 13 27 133 13 van Eg 113,J. 170 18 J. v.d. 163 17 144 14 Zaten baars merkc vat. PI Melm merer vist. Het o wist sl te ver: wel d< 48-47 ruim 1 zet w plaats lijk gc Onda totaal De tuu zig vat ver wij kaï Vo onj gas Ro din get fetl de ten stri De op de dii he 1.

Soester Courant | 1987 | | pagina 10