TOT JEANS BIJ Strater sas Dorpshuis moet weer centrum worden Werkloosheid in Soest stijgt Slechts 34.000 mensen in Natuurbad Gemeentelijke kwekerij en slachthuis worden verzamelplaats voor kadavers zogezien Na ingrijpende verbouwing meer activiteiten voor Soesterbergers Miskend talent Mishandeling van 15-jarige jongen Bezoekersaantal Soester zwembad valt tegen door kil voorjaarsweer Makelaardij o.g. 16151 Winkeldieven in de kraag gevat Botulisme kan ook bedreiging voor volksgezondheid betekenen door Gerant Ratt! Wasdag Arbeidsbureau wordt geprivatiseerd d'Oude Nog plaatsen voor reis naar Polen P'Amomu BSfi JAARGANG NO. 47 WOENSDAG 22 JULI 1987 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152' Postgiro 126156 Nieuweweg 60A Soest Jeans mode specialist Een jongen, logerend in Soesl op De Paltz haalde de toorn van oom op zijn hals bij 't 'pikken' der buit vloog de voorruit er uit de prijs voor dit 'uitstapje'? Zeker niet mals! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De activiteiten in het dorpshuis Soesterberg zuilen in grote mate toenemen. Dat is de doelstelling van het nieuwe bestuur van het dorpshuis, dat enige tijd terug door de gemeenteraad is gekozen. Dankzij een financiële injectie van 430.000 gulden kunnen de (verbouwings)plannen worden gerealiseerd, en moet het dorpshuis weer uitgroeien tot een echt centraal ontmoetingspunt voor de bevolking van Soesterberg. Het nieuwe bestuur, onder voorzitter schap van de heer R. van den Brink, wil nieuwe activiteiten in het dorpshuis ontplooien, zoals tentoonstellingen, concerten, toneel- en cabaretvoorstel lingen. Ook wil het overdag een pro gramma kunnen bieden, waarbij vooral gedacht wordt aan cursussen, zondag- middagconcerten en een literair café. Voor de jeugd zullen wellicht disco avonden worden georganiseerd. Het beleidsplan van het bestuur is erop gericht de verhuur van de vertrekken in het dorpshuis betaalbaar te houden. Hiermee wil het een drempel-verla- gend-beheers-beleid voeren. "Inciden tele en semi/permanente activiteiten moeten in onze ogen haar weg naar het dorpshuis kunnen vinden, zonder dat ze daarbij over een hoge financiële drempel moeten stappen," aldus het be stuur. "Het zal duidelijk zijn dat we na de realisatie van de ingrijpende verbou wing de hoop en de verwachting hebben dat het dorpshuis weer een echte functie zal gaan vervullen voor de Soesterberg- se gemeenschap. Wè zullen dan ook proberen de activiteiten te stimuleren, en ervoor te zorgen dat het inhoudelijke beheer wordt afgestemd op de behoefte vanuit die gemeenschap." Hulpsecretarie De bibliotheek in het dorpshuis zal bij de verbouwing worden uitgebreid. Dat is één van de veranderingen die op touw staan. De hulpsecretarie van de ge meente en de hulp-politiepost verhui zen naar het dorpshuis, waarin ook ruimte wordt gemaakt voor een extra behandelkamer van de fysiotherapeut. Ook de stichting Jeugdzorg Soesterberg trekt in het dorpshuis, terwijl de sport activiteiten van de oude Carolusschool voortaan plaatsvinden in de gymzaal Van het dorpshuis. Dit laatste wordt mogelijk zodra de nieuwe sporthal in Soesterberg in gebruik is genomen. Dan verdwijnen immers de balsporten uit het dorpshuis. Op de bovenverdieping komt een zoge naamde multi-functionele zaal. Het be stuur ziet die ruimte als de toekomstige locatie voor diverse voorstellingen op cultureel gebied. Omdat alle dorpshuis activiteiten worden geconcentreerd op de eerste etage, wordt bij de trap een lift geïnstalleerd. Het gebouw blijft daar- Het dorpshuis in Soesterberg onder gaat een ingrijpende interne verbou wing. Foto: Goos van der Wilt mee toegankelijk voor minder-validen. Op de bovenverdieping komt tevens een nieuwe foyer met bar. De reden hiervoor is dat het buffet op de begane grond verdwijnt. Naast voorzitter Van den Brink bestaat het nieuwe bestuur van het dorpshuis uit de heer H.G. Entjes (penningmees ter) en mevrouw J. van Staveren (secre taresse). Het drietal wil zich zo goed mogelijk inspannen om het dorpshuis weer in de belangstelling van de plaat selijke bevolking te brengen. Volgens de bestuursleden zijn hun voorgangers daar ondanks een hoge inzet niet in ge slaagd, omdat zij te kampen hadden met problemen op het financiële- en be stuurlijke vlak. Met perikelen van gel delijke aard zal het nieuwe bestuur vooralsnog geen moeite hebben. Niet voor niets heeft de gemeenteraad een krediet van 430.000 gulden beschik baar gesteld. Het nieuwe bestuur zal die middelen aanwenden om het dorpshuis Soesterberg nieuw leven in te blazen. Vanuit dat oogpunt staat het bestuur open voor alle Soesterbergers die ideeën hebben voor de invulling van de activiteiten in het dorpshuis, dat mo menteel nog gesloten is. Op maandag 10 augustus worden de deuren van het ontmoetingscentrum weer geopend. Uit volle borst en met volle overtui ging heeft een bewoner van de Va renstraat in de nacht van zaterdag op zondag enkele liederen ten gehore gebracht. Rond kwart over drie in de ochtend had de man voldoende al cohol tot zich genomen om zichzelf wijs te maken dat hij mooi kon zin gen. Over smaak valt niet te twisten, maar de buurtbewoners waren een andere mening toegedaan over de kwaliteit van de decibels, waarmee de 'zanger' de stille nacht onderbrak. De inge schakelde poltie maakte een eind aan het concert waarvoor enkele mensen tegen hun wil in wakker wa ren'gebleven. Tot op heden is de man, zover bekend, nog niet door een platenmaatschappij benaderd. Met pijnlijke plekken op zijn gezicht heeft een 15-jarige jongen uit Soest aangifte gedaan van mishandeling. Twee jongens van 16 jaar hadden hem op de Sweelinckstraat om de beurt ge slagen. De twee daders, beiden uit Soest, wer den op het politie-bureau ontboden. Daar bekenden zij hun kennis te heb ben geslagen. Ze waren al enige tijd op zoek naar de jongen. Waarom het drie tal 'op voet van oorlog' leefde is de poli tie niet bekend. De werkloosheid in Soest is in juni iets gestegen. Aan het einde van de vorige maand stonden 1251 mensen inge schreven bij het gewestelijk arbeidsbu reau (GAB). Dat zijn er 24 meer dan in mei. Ten opzichte van vorig jaar is een duidelijker stijging te constateren. Toen waren bijna honderd werkzoe kenden minder geregistreerd. In het gewest Amersfoort/Veenendaal is de werkloosheid in de afgelopen maand toegenomen met ruim één pro cent. Die toename wordt voornamelijk 'veroorzaakt' door de vrouwen. Het aantal werkloze vrouwen in het gewest (4.435) komt steeds dichter bij het aan tal van de mannen (5.661) te liggen. Die stijging begint volgens het arbeidsbu reau goed merkbaar te worden. Steeds meer vrouwen willen een baan, en op het GAB wordt al voorzichtig gespro ken van een 'inhaalmanoeuvre'. Dat is in feite niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat Nederland veel minder werkende vrouwen telt dan andere lan den. De werkloosheid onder dé vrou wen is vooral te onderscheiden in het handel- en kantoorwerk. Ongeveer 40 procent van het aantal werkloze vrou wen staat voor banen in die twee secto ren ingeschreven. Het GAB verwacht de volgende maand opnieuw een stijging van de werkloos heid. Die negatieve balans vloeit voort uit het aantal schoolverlaters dat zich meldt. Tot nu zijn om en nabij de 1000 schoolverlaters op het GAB geweest. Over de kansen van de jongelui op de arbeidsmarkt is het GAB optimistisch. Directeur T. van de Bunt: "Het ziet er heel goed voor hen uit. Veel bedrijven en ook de overheid leggen de aandacht steeds meer op jonge, goedkope men sen. Die kunnen ze part-time of via een contract in dienst nemen." Ook dankzij het Jeugd Werk Garantieplan komen veel jongeren van onder de 20 jaar aan het werk. Deze regeling bepaalt dat schoolverlaters in ieder geval aan het werk worden gezet als zij een half jaar werkloos zijn. In Amersfoort en Wou denberg wordt al met het Jeugd Werk Garantieplan gewerkt. Soest, Leusden, Baarn en Bunschoten hebben aanvra gen ingediend bij de rijksoverheid voor subsidie. Somberder gestemd is Van de Bunt over de 'oudere' werklozen. De cijfers van de werklozen vallen hem tegen, vooral nadat men vorig jaar optimis tisch de toekomst in keek. De ramingen, die toen werden gemaakt, zullen vol gens Van de Bunt niet worden gehaald. Hij verwacht eerder een stijging dan een daling van het aantal werklozen. Hoe dat probleem kan worden opgelost is Van de Bunt ook nog een raadsel. In elk geval zullen extra activiteiten moeten worden uitgevoerd, zoals bijvoorbeeld het zogenaamde JOB-plan voor lang durig werkzoekenden. In het afgelopen halfjaar kregen ruim honderd mensen, die langer dan een jaar stonden inge schreven, een baan dankzij de inspan ningen van het GAB. Tijdens het verblijf in Polen wordt on der meer een tweedaagse excursie naar het Zakopane-gebergte gemaakt. Er wordt tevens een feestavond georgani seerd voor de Nederlandse bezoekers en hun gastgezinnen. De groep 'Polen-gangers' keert op za terdag 5 september huiswaarts. Men kan nog boeken voor de reis bij Ab Blokzijl in Soesterberg. Soesterbergsestraat 79 - Soest Drie mannen uit Amersfoort hebben vrijdagmiddag tevergeefs een diefstal gepleegd in een supermarkt aan de Van Weedestraat. Een medewerker van de winkel had de deur vergrendeld nadat hem was geweigerd in de tassen van de mannen te kijken. Hij lichtte daarop de politie in, maar de Amersfoorters wisten te ontkomen via het magazijn. De gearriveerde politie zette de achtervolging in en kon de die ven (21,22 en 23 jaar oud) aanhouden. Ze hadden enkele pakken koffie en kip filet uit de winkel meegenomen. Ze be kenden dat het niet hun bedoeling was geweest om voor de consumptie-goe deren te betalen. Bij een winkel aan de Soesterbergse straat werd een inbraak gepleegd, maar de eigenaar vermist niets. De gemeente Soest vestigt opnieuw de aandacht op botulisme. Deze ziekte, een voedselvergiftiging die voorname lijk bij watervogels de kop op steekt, kan ook een bedreiging vormen voor de volksgezondheid. De gemeentekwekerij aan de Molen straat en het slachthuis aan de Lange Brinkweg zullen worden ingericht als verzamelplaats voor de kadavers. Op deze adressen kunnen ook dode vogels worden afgegeven. In de gevallen dat men zelf één of meer dode vogels naar de gemeentekwekerij of het slachthuis brengt is het raadzaam om plastic hand schoenen te dragen. Dat is vooral ver standig als men het vermoeden heeft dat een vogel gestorven is aan botulis me. Bij geen gebruik van plastic hand schoenen bestaat er gevaar van besmet ting. Besmetting Het is van grote noodzaak dat het botu- lisme-probleem op de meest doelmati ge wijze wordt aangepakt. Mensen, die ergens dode vogels aantreffen, worden verzocht contact op te nemen met de gemeentelijke plantsoenendienst (tel. Onder meer bij de gemeentelijke k we ker ij aan de Molenstraat wordt een ver zamelplaats ingericht voor dode vogels. De kadavers kunnen ook worden ingele verd bij het slachthuis. Foto: Goos van der Wilt. 93646). De dode vogels dienen zo snel mogelijk te worden verwijderd om ver dere besmetting tegen te gaan. Bij warm zomerweer ontwikkelen zich larven in de kadavers van vogels. Andere (wa tervogels eten dat, waardoor de cyclus van de ziekte zich gemakkelijk uit breidt. Op die manier kan een massale vogelsterfte ontstaan met alle gevolgen van dien. In 1970 werden in ons land de eerste ge vallen van botulisme vastgesteld. De ziekte, die gepaard gaat met verlam mingsverschijnselen en ademhalings moeilijkheden, heeft zich sindsdien uit gebreid. In de zomer van 1973 stierven tienduizenden vogels aan de gevolgen van deze gevreesde ziekte. Botulisme treedt vooral op bij watervogels die in parken en vijvers leven. Via besmetting kan botulisme ook een gevaar voor de mens vormen. Toen ik na eniggewurm de werking van de veiligheidssluiting van de wasmachi ne onder de knie had, gaf hij toe. Een enorme prop vochtige lorren kon ik er daarna bij stukjes en beetjes uitvissen. Hoewel tot nu toe de was niet behoorde tot mijn takenpakket, moet je daar als de omstandigheden dat vragen, enigszins soepel tegenover staan. En dus stond ik even later in de felle zon met mijn wasmand en een emmertje knijpers bij de droogmolen. Voor mijn geestesoog ontwaarde ik, schijnbaar zonder aanleiding, mijn vrouw die de was ophing met een zonnebril op haar neus. Nu begreep ik dat. Met opgestroopte mouwen naast zo'n volle wasmand vond ik mezelf al aardig op een echte huisman gaan lijken. Ik pakte een baal kleren en liet die gelijk weer vallen: veel te groot spul vooral die kleine waslijntjes dichtbij de paal. Eerst maar eens wat sokken ophangen. Hang ik die nou soort bij soort en kleur bij kleur? Ach, dat doet er natuurlijk niet toe. Knijperen maar. Oh, hier heb ik precies zo'n sok als die daar al hangt. Toch maar even verwisselen. Met een routineus gebaar sloeg ik er wat kreu kels uit en begon aan de onderbroeken. Bo venaan bij het elastiek is het het dikst. Daar blijft 't het langste nat, dus dat maar bovenaan doen. Zet ik nou die knijper over de vóór- en de achterkant of doe ik het dubbel. Nee, maar niet, an ders droogt het zo slecht. A lleen de ach - terkant dan maar vastzetten. Wel een stom gezicht trouwens, zo'n voorover blubberend broekje aan de lijn. De handdoeken. Zal ik die dubbel doen oj laat ik ze languit naar beneden hangen Als de droogmolen gaat draaien -doet ie dat eigenlijk wel eens?- dan sleuren de handdoeken door de valeriaan. Dat zal wel lekker rustgevend zijn, maar de planten overleven het waarschijnlijk niet. Dubbel dan maar. "Wasdag vandaag?" hoor ik vanaf de straat. "Ja, ja, dat moet ook gebeuren, hè. Wel een beetje flauw eigenlijk. Alsof ik mezelf hier moet verontschuldigen dat ik geen belangrijker werk sta te doen. Nu de lakens nog. Wat een lappen! Mijn armen zijn er haast te kort voor. En wat een gehannes is dat nou. Het laken hangt over een arm en met mijn andere hand grijp ik achter het laken naar het knijperemmertje. Mis! Ik frommel het beddegoed op een hoopje en kijk in het emmertje. Neem ik voor dit laken nou alleen houten knijpers of ook plastic? Het kan me ook niks meer schelen. Ik doe maar wat. Het aantal mensen dat dit jaar een be zoek heeft gebracht aan het Soester Natuurbad valt tegen. Tot nu toe wer den nog maar ruim 33.000 zwemlusti- gen geregistreerd, terwijl volgens bad meester Ton Dorrestein tenminste 60.000 mensen de poorten gepasseerd zouden moeten hebben. "Dan ga ik nog uit van het gemiddelde van de laatste jaren, en die waren al niet best." De belangstelling voor het bad aan de Van Weerden Poelmanweg is al jaren beneden de maat. De grootste oorzaak moet worden gezocht in de slechte weersomstandigheden. Het kille voor jaar, waarmee de Nederlandse dagjes mensen werden geconfronteerd, leidde er toe dat de balans tot dusver kopje on der gaat. In mei en juni kwamen niet meer dan 9.000 mensen naar het Soes ter Natuurbad. Toen het kwik in de tem peratuurmeters aanzienlijk steeg, nam Naar verwachting zullen de geweste lijke arbeidsbureaus medio 1988 wor den geprivatiseerd. Ons land telt mo menteel 65 GAB-kantoren. Een aan tal daarvan zal worden opgeheven. Amersfoort kan naar alle waarschijn lijkheid blijven bestaan. Het is nog niet helemaal duidelijk in hoeverre de G AB's zelfstandig worden, dan wel in enige mate afhankelijk blijven. In elk geval zullen de directies van de kantoren een eigen beleid mogen voe ren. Volgens directeur T. van de Bunt van het GAB in Amersfoort is dat een gunstige ontwikkeling. "Het zal de so ciale partners ongetwijfeld genoegen doen dat we straks onze eigen lijnen mogen uitstippelen. Eemland verdient het gewoon om een zelfstandig GAB te krijgen. Dat hoor ik van steeds meer kanten." In de toekomst zal men op het GAB geld gaan heffen voor dienstverlenende activiteiten. Het gaat dan om bedrijven die informatie willen hebben, bijvoor beeld cijfermateriaal voor een jaarver slag of notitie. In de afgelopen maanden heeft men in Amersfoort een experi ment gehouden, waarbij men een prijs kaartje aan de extra service-verlening hing. Op die manier werd in korte tijd 30.000 gulden binnengehaald. Amers foort is op dat gebied koploper in Ne derland, vertelde de heer Van de Bunt. De helft van de inkomsten vloeit regel recht in de schatkist. Het resterende be drag mag het GAB naar eigen inzicht besteden. Het geld zal voornamelijk worden aangewend voor bijscholing en cursussen voor werlozen en andere ac tiviteiten die de werkgelegenheid ten goede komen. De werkzoekenden, die staan inge schreven bij het GAB, hoeven geen on kosten te betalen. Voor hen blijft het GAB alles in het werk stellen een ge schikte baan te vinden, aldus directeur Van de Bunt. BAR EETCAFE Middelwijkstraat 2 Soest tel: 02155-13331 'IZ/s {jibfoi-en tnwï tfcy'ffüj en fjwerïK/f tu Nog steeds kunnen mensen zich aan melden voor de tiendaagse reis naar Kozle. Op don derdag 27 augustus vertrekt organisa tor Ab Blokzijl voor de zevende keer met een groep naar deze Poolse stad. Tot nog toe hebben 22 mensen gerea geerd. Er kunnen maximaal 30 reizi gers mee. De kosten van de reis bedragen 750 gul den per persoon. Bij de prijs is bijna al les inbegrepen, zoals de reis per luxe touringcar, een aantal excursies, de reisverzekering, de visa voor de DDR en Polen en het onderdak bij particulie ren. Ook is 20 gulden 'verplicht wissel geld' per dag in de reiskosten verre kend. Tot dusver heeft het Soester Natuur bad in dit jaar nog maar weinig topda gen gekend. Foto: Goos van der Wilt. zorgden voor een korstondige piek in een dalende lijn, die in 1974 werd inge zet en vooral gestalte kreeg in 1977. Het absolute topjaar kende het Soester Na tuurbad in 1969. Toen werd het bad vereerd met de bezoeken van meer dan 307.000 gasten. De tweede plaats wordt nog steeds ingenomen door 1964 (290.000), 1970 is al jarenlang goede derde met 282:000 badgasten. Met uit zondering van het openingsjaar 1962, toen ook de nationale zwemkampioen- schappen in Soest werden gehouden, en 1963 zou het Natuurbad tot 1972 jaar lijks door meer dan 200.000 mensen worden bezocht. Alleen in 1973, '75 en '76 kon met pijn en moeite de 200.00 worden overschreden. In de afgelopen tien jaar bleef het bezoekersaantal liefst vijf keer onder de 100.000 steken. Het absolute dieptepunt dateert van 1985, toen slechts 65.000 betalende kinderen en volwassenen het complex betraden. Onzekerheid Tot nu toe hebben nog geen 34.000 be zoekers de moeite genomen een dagje in het Soester Natuurbad door te bren gen. Dat aantal steekt schril af op het to taal van bijna 4,5 miljoen badgasten die het Soester Natuurbad in het 25-jarig bestaan over de vloer kreeg. Over de toekomst van het Soester Natuurbad heerst onzekerheid nu de gemeente in onderhandeling is met een potentiële koper. Die wil het zwembad veranderen in een medisch fitness-centrum en een bungalow-park. Het Soester Natuur bad zou dan moeten worden vervangen door een nieuw zwembad, dat zowel overdekte- als open baden zou moeten krijgen. Een mogelijke locatie daarvoor zou het terrein aan de Dalweg (tegen over het politie-bureau en het gemeen tehuis) kunnen zijn. Maar, het College en de raad van Soest maakten nog niet zo lang geleden een vliegreis boven Soest om een geschikte locatie te ont dekken voor een eventueel nieuw te realiseren zwembad, dus het is goed mogelijk dat de bestuurders een betere plek in hun gedachten hebben. ook de stroom bezoekers toe. In de laat ste drie weken namen bijna 24.000 mensen al dan niet een verfrissende duik in de baden van het openlucht zwembad. Daarmee is de sterke invloed van het weer verklaard. In een zomers weekeinde haalt het Soester Natuurbad gemaakelijk acht- tot negenduizend badgasten binnen. Moderne kuip Ton Dorrestein denkt dat er nog een be langrijke factor is die de interesse voor het zwembad doet verzwakken. "Ook bij gunstig weer blijven meer mensen weg. Ik weet niet of ze zozeer mobieler zijn geworden, maar in elk geval wilden ze vroeger een tijd lang in een moderne kuip zwemmen. De laatste jaren is er een tendens ontstaan dat mensen 'terug naar de natuur' willen. Ze vinden het weer fijn om dichtbij huis in een meer te springen of een dag aan het strand te vertoeven," aldus Dorrestein. Vorig jaar kwamen niet meer dan 74.076 mensen naar het Soester Na tuurbad. De laatste keer dat de 100.000 werd overschreden was in 1983. Toen bezochten evenals in het jaar daarvoor ruim 130.000 mensen het Soester Na tuurbad. Deze twee warme zomers

Soester Courant | 1987 | | pagina 1