^baxtnu'qm /I 't Zwaantje Jumelage staat buiten hulpverlening Midden-Nederland Helpt de Polen GESLOTEN Water in de tuin (deel 1) 'BB ONS OP ZONNEGLOREN' H WOENSDAG 22 JUL11987 SOESTER COURANT PAGINA 9 SOES'* ONDER U door Arie ONS (2) Awandelaar Restaurant t/m 4 augustus prins hendriklaan 1 soest tel. 02155-13807 Afscheid IéèJ effitientv TUIN-ADVIESCENTRUM 't voMderiwotjt voor doe-het-zelvers fT<TK Maakte Arie U in de vorige aflevering van "Rondje Soest" deelgenoot van zijn geringe voorkeur om lange afstan den per vliegtuig te overbruggen, hij deed U ook de toezegging toe te lich ten waarom uw keuze te kiezen voor de Costa del Soest een zeer verstandi ge is geweest. Half Soest is momenteel met vakantie dus de verhalen over de ellende van het vakantie-jaar '87 hebben we nog tegoed. Intussen kan wel worden vastgesteld dat het elders in Europa ook kan ho zen, het in opkomst zijnde vakantie land Turkije toeristen verplicht een dagje binnen te blijven vanwege een volkstelling en in Griekenland het in bezit hebben van een kiezelsteen, des noods in je schoen, voldoende is om een proces aan je broek te krijgen van wege diefstal van cultureel goed. Dit alles natuurlijk lichtelijk overdre ven, maar toch. Wat nu weerhoudt Arie en z'n partner in de daarvoor aangegeven tijd af te reizen naar daarvoor aangeprezen landen? Een geheel sluitend antwoord op deze vraag is niet te geven. Vast staat slechts dat hij er tot nu toe, en dan spreekt hij over ruim veertig jaar, niet in is geslaagd zelfs één vakantie voor 100 procent te laten slagen. Arie heeft iets weg van de visser die nimmer iets vangt. Het type man dat alleen maar over het water hoeft te kij ken om alle vissen op de vlucht te doen slaan. Ter voorkoming van misverstand: aan Marie ligt het persé niet. Het is, om welke mysterieuze reden dan ook, Arie zelf die het op dan wel afroept. Vele bewijzen zijn daarvoor aan te dragen. Zo kwam in 1947 een geplande zeven daagse vakantie na slechts één dag reeds tot stilstand. In een van z'n buur man geleende boot sloeg tijdens het bereiden van de avondmaaltijd de vlam in de pan. Arie overboord, het scheepje is nooit weer boven water ge komen. Een verzekering ontbrak en dus duurde het tot 1952 alvorens Arie weer vakantieplannen kon gaan ma ken. Opnieuw het water op. Nooit ver der gekomen dan de aanlegsteiger. Windkracht zeven vierde in die week ieest. Op de een of andere wijze heeft Arie dit mislukte vakantie-virus op Marie overgedragen. Voorbeelden daarvan zijn uit voorraad leverbaar. Verregen de vakanties, besproken édoch volge boekte hotels, te korte bedden voor te lange mensen, voedselvergiftigingen, het waren wat ons betreft de kleine on gemakken die je bij vakanties moet in calculeren. Wat deed Arie dan wel besluiten in hét zomerseizoen voor de Costa del Soest te kiezen? Dit waar gebeurde vakantieverhaal. Een jaar of wat geleden was een klein Spaans vissersplaatsje onze vakantie bestemming. De folder waaruit we het opgediept hadden sprak van een ro mantische omgeving, beloofde aange name temperaturen en fraaie zand stranden en een accommodatie waar mee zelfs de meest verwende miljonair in z'n schik zou zijn. Ter plekke bleken de zandstranden te zijn bezaaid met rotsblokken, de ac commodatie er een die ons deed be sluiten alsnog een tentje aan te schaf fen. Zeven dagen duurde deze Spaan se strafexpeditie, waarna we vertrok ken. Wat ons aan vakantiedagen en vakan tiegeld restte zouden we over de terug tocht uitsmeren. En zo geschiedde het dat Marie aan de oevers van de Loire een kasteeltje ont waarde waarop zij het etiket roman tisch plakte. De kasteelheer, of wat daar voor door moest gaan, veront schuldigde zich voor het feit dat de kok van z'n gerenommeerde keuken uitgerekend die dag ziek naar huis was gegaan, zodat het voor ons, als enige gasten, behelpen was. Het voedsel dat ons werd verstrekt was van een kwali teit en hoeveelheid die aan de honger winter deed denken. Slechts de wijn deed vermoeden dat Napoleon het destijds op doortocht hier ook naar z'n zin had gehad. Ter compensatie van de karige maaltijd zouden we mogen sla pen in de kamer waar de keizer even eens een nachtje gesnurkt had. Het is er niet van gekomen. Op de la kens die op de doorgezakte matrassen waren aangebracht ontdekte Marie als eerste een hoeveelheid springerig on gedierte waarmee eigenaren van vlooientheaters voor lange tijd gehol pen zouden zijn. Het zal drie uur in de nacht zijn ge weest toen Marie besloot de ongelijke strijd te staken en in de aangrenzende badkamer schoon schip te maken. Ook daar, het kwam er wederom niet van. Een verzameling kakkerlakken had zich in de badkuip gehuisvest of was er via betegelde muren naar on derweg. Met de blaker in de hand ver lieten we de slaapkamer van de keizer en vonden we de uitgang. Ons besluit stond vast. In een ruk kar ren naar Antwerpen, daar overnach ten en vervolgens Soest weer in de ar men sluiten. Die vrijdag waren de Franse wegen overbezet, waardoor het tot over elven in de avond duurde dat we min of meer uitgeput de auto in de omgeving van het Antwerpse sta tion parkeerden. Alle hotels bezet, totdat we omstreeks het middernach telijk uur eindelijk beet hadden. Pension Cecilia luidde de naam van de oase. Alleen de naam klonk Arie al als mu ziek in de oren. Een kleine, wat op leeftijd zijnde vrouw, vergezelde ons naar drie hoog achter en opende een kamer die de boenwas net geproefd had. Terwijl Arie tussen de kraakheldere lakens op het punt stond de ogen te sluiten kirde Marie dat je hier bij wijze van spreken van de vloer kon eten. Van 't een noch 't ander kwam veel te recht. Arie, in z'n eerste slaap vertoe vend, werd door Marie wakker ge schud. Of hij wist waar ze nu weer waren te rechtgekomen? Dat wist hij dus niet. De veelzeggende tekst, afgedrukt op zakelijk uitziend papier, maakte 't hem duideljk. "Pension Cecilia, kamers te huur voor de nacht, per uur, minimaal een kwar tier. Zo de Schelde buiten haar oevers was getreden en als hoogste waterstand drie hoog achter had bereikt, Arie zou 't niet gemerkt hebben. Hij sliep de slaap van een doodvermoeide han delsreiziger, met naast zich, rechtop zittend Marie, wakend en slapend bin nen het onrustige gebeuren dat zich binnen het Antwerpse Cecilia afspeel de. Een kleine wat morsige portier die de wacht de volgende morgen van de be jaarde Antwerpse uitbaatster had overgenomen informeerde of we thee of koffie bij het ontbijt wilden. "Ik heb al gegeten en gedronken", liet Marie weten. Arie bracht haar in slapende toestand naar Soest, alwaar gedurende het daarop volgende etmaal de gordijnen van onze slaapkamer gesloten bleven. Sinds de rotsige stranden van een Spaans vissersplaatsje, de slaap- en badkamer van keizer Napoleon en de geneugten van Cecilia kiezen we voor onze zomerresidentie aan de Costa del Soest. Arie groet de thuisblijvers die er net zo over denken. Met Marie gaat hij drie weken wandelen, fietsen, lezen of ge woon maar luieren. We zullen wel zien waar we terecht komen. Tot over drie weken. ARIE WANDELAAR IEDERE ZONDAG (tijdens feestdagen ook de maandag) van 16.00-20.00 uur onbeperkt genieten van een feestelijk warm en koud buffet. f 37,50 per persoon. Kinderen f 14,50. cocktail la Cygne salades van vlees en vis warme gerechten met diverse garnituren diverse nagerechten stokbrood en sausjes Rademakerstraat 2 Soesterberg Telefoon 03463 -1423 Reserveren aanbevolen Soesterberger Ab Blokzijl wil nieuwe stichting voor uitwisselingen met Kozle ir. ït, w:i *- "Als ik bij wijze van spreken een groentezaak begin, denken de mensen nog dat het met de stichting te maken heeft. Ik kan niets meer doen of de mensen leggen een associatie met de stichting. De mensen denken dat alles wat ik doe voor de stichting is, maar dat is natuurlijk niet zo." De 'Polen-gek', zoals Ab Blokzijl uit Soesterberg zichzelf noemt, heeft de laatste tijd veel linken moeten weerleg gen. De stichting Midden-Nederland Helpt de Polen, waarvan hij de initia tiefnemer en coördinator is, wordt bijna onlosmakelijk aan zijn naam verbon den. Daarom is bij een aantal mensen het misverstand gerezen dat de betref fende stichting een 'jumelage' met Koz le wil houden. Niets is minder waar, want de uitwisselingen die Blokzijl met de Polen wil organiseren staan volko men buiten het werk van de helpende stichting. Blokzijl wil juist een nieuwe stichting (Jumelage Soest-Kozle) in het leven roepen. Voor iedereen Het is niet helemaal vreemd dat in het geval van de 'jumelage' enkele mensen een bruggetje hebben gelegd naar Mid den-Nederland Helpt de Polen. Ab Blokzijl en Herman van Walsem zijn beide bestuurslid van de bestaande stichting, maar willen ook deel uitma ken van het bestuur van de in oprichting zijnde stichting 'jumelage'. "We zoeken nu nog drie mensen uit Soest, want we willen voorkomen dat de inwoners van Soest denken dat het een Soesterbergse aangelegenheid is. Dat is beslist niet de bedoeling. De hele bevolking moet kunnen profiteren; jongelui, ouden van dagen, iedereen," zegt Blokzijl, die sinds het afkondigen van de noodtoe stand in Polen, bijna zes jaar geleden, al tachtig keer het IJzeren Gordijn van de andere kant 'zag'. Het idee voor de 'jumelage' ("Ik wist eerst niet eens wat dat woord inhield") is ontstaan uit de contacten die Blokzijl in de loop der jaren heeft opgebouwd in Kozle en omgeving. Volgens de zich met veel ondememerslust door het le ven manoeuvrerende Blokzijl zijn er nog veel meer mensen in Soest en Soes terberg die eeuwigdurende vriend schappen hebben afgesloten met Pool se kennissen. "Toen dacht ik eraan om dat uit te breiden in de vorm van een uitwisseling, mèar dan buiten de stich ting Midden-Nederland Helpt de Polen De Polen-gek'Ab Blokzijl- om. Gewoon om de vriendschappen te versterken." Statuten Om straks inderdaad 'jumelages' te houden moet er eerst een nieuwe stich ting worden opgericht. Blokzijl en Van Walsem zijn daar al druk mee bezig, maar zitten nog te wachten op drie be stuursleden uit Soest. Zodra de lege plaatsen zijn opgevuld gaan de statuten voor goedkeuring naar de notaris en kunnen de in het achterhoofd liggende plannen worden uitgewerkt. Tegen die tijd zal het gemeentebestuur van Soest worden gevraagd of ze achter de 'jume lage' staat. Dat is één van de voorwaar den die de Poolse overheid stelt alvo rens de stad Kozle toestemming krijgt, iets wat Blokzijl van harte hoopt. "Als stichting kon je straks 'alles' uit wisselen. Wat ik zelf heel belangrijk vind is dat de jongelui van de middelba re scholen elkaar ontmoeten, maar mensen uit alle lagen van de bevolking moeten kunnen gaan als ze dat willen. Degenen, die al een of meer keer in Po len zijn geweest, zijn stapeldol van dit olan. We kunnen van de grauwe plaats Kozle een opgewekte stad maken. Dat hoeft niet moeilijk te zijn als iedereen meehelpt. Niet door hulpverlening, want dat is iets voor de stichting MNHdP. Ook de inwoners van Kozle zijn hartstikke door het dolle heen."De burgemeester van Kozle is dolenthou siast. Iedereen heeft zo de kans om ie mand in huis te nemen, want dan mo gen ze ook een keer naar Nederland toe. Als Nederlanders hebben wij geen slechte naam wat betreft de gastvrij heid, maar in Polen zijn ze twintig keer zo gastvrij als hier. Er is daar enorm veel behoefte om hier naar toe te komen. Wellicht kan dat in 1988 als de stichting jumelage is opgericht," aldus Blokzijl, die persoonlijk al zeven keer een reis naar Polen organiseerde en vorig jaar een groep Polen naar ons land haalde. "Wil je d'r inzetten dat de Nederlandse gastgezinnen het bij de vreemdelingen dienst moeten melden als ze Poolse lo gés hebben? Als de mensen dat niet doen krijgen de Polen geen stempels, en dat kan betekenen dat ze na thuiskomst het land niet meer uitmogen. Veel men sen weten dat niet." Restaurant Vandaag: Dr. PJ. Bangma (65) 13S7-1SB7 60 jaar ZONNEGLOREN De longarts: "Sanatorium Zonneglo ren waar ik in 1954 kwam werken was een wereld apart. De 400 patiënten vanuit het hele land waren voor zeker een jaar zo uit het dagelijks leven weg gehaald en moesten hier plat op bed liggen. Ze vormden een eigen maatschappij met links in het gebouw de vrouwen en rechts de mannen. Zie de aparte man- neneetzaal op de foto. Er was een spe ciale afdeling voor de pubers en de kinderen. Met een eigen school onder leiding van mijnheer Mol. Teringlijder klonk toen nog heel gewoon. Later werd het pas een scheldwoord net als klerelijder (cholera). "Vliegende te ring" kwam veel voor bij jonge meis jes. In korte tijd vielen er grote gaten in hun longen en gingen ze snel dood. In die tijd werd er nog vaak geopereerd. Daartoe kwam er twee keer in de week uit Utrecht een chirurg (dokter Klin kenberg), die alleen maar opereerde. In de zestiger jaren werden er nieuwe medicijnen uitgevonden, die het kuren eigenlijk overbodig maakte. De pa tiënten voelden zich ook niet ziek en we hadden de grootste moeite hen be zig te houden. We waren een soort or debewaarders en moesten zorgen dat iedereen zich aan de regels hield: niet roken, niet vrijen en zeker niet met het verplegend personeel. Wie uit het sa natorium wegliep, kwam er niet meer in. Toneel Die nieuwe medicijnen waren zeer kostbaar. Alleen de artsen mochten er aankomen om verspilling tegen te gaan en we moesten precies in een schriftje bijhouden wat er gebruikt werd. De patiënten bruisten van de activitei ten. In gewone ziekenhuizen moet je longpatiënten (astma etc.) juist active ren, wij moesten de mensen reactive ren. We hadden een eigen toneelver eniging waar ik menig rolletje heb ge speeld. Eén van de personeelsleden hoefde bij zijn optreden alleen maar te zeggen: "goedemorgen, hoe gaat het met u?" Maar elke keer mompelde hij iets onverstaanbaars en wij zeiden, dat hij tijdens de volgende uitvoering dui delijk, luid en enthousiast zijn tekst moest zeggen. Hij kwam op, verhief zijn stem en stampte zo hard op de vloer dat prompt de hele toneelver lichting uitviel. En zo heb ik eveneens plezierige herinneringen aan de Sin terklaasvieringen waar ik als goed heilig-man optrad. Kinderen kwamen nooit op bezoek. Dat mocht niet. Sonnevanck in Har derwijk was nog christelijker dan Zon negloren. Die mensen mochten op zondag niet reizen, zodat velen naar Soestduinen kwamen, omdat men hier wel op de dag des Heren bezoek mocht ontvangen. De patiënten kwamen uit alle lagen van de bevolking. Tbc was een gevreesde volksziekte door allerlei oorzaken. Maar door de ontdekking van enkele medicijnen "ging het roer om" en werden de sanatoria overbo dig. Een enkele keer komt nog wel eens een geval van tbc voor, maar de behandeling daarvan is goedkoper dan de inenting van een hele bevolking. Praktijk Op 12 augustus neem ik officieel af scheid van Zonnegloren. In Amers foort (St. Elizabeth) heb ik dat al ge daan. Ik kwam in Soest als assistent arts voor vierhonderd gulden in de maand. Assistenten hadden geen auto en geen telefoon. Je moest je elke mor gen melden en als je dienst had, kwam je het hek de hele dag niet uit. In de nachtdienst sliep je ook op Zonneglo ren. In 1957 kreeg ik een baan op de long afdeling van het Academisch Zieken huis in Utrecht en in 1969 begon in een praktijk in Soest en Amersfoort en keerde terug op Zonnegloren, dat sinds 1963 een gewoon ziekenhuis was geworden. Toen kwam ik weer enkele medewerkers tegen die ik nog kende uit de sanatoriumperiode. In die tijd liepen we, weer of geen weer, altijd met een witte jas aan langs de bedden die buiten in de lighallen stonden. Op een keer zei ik tegen dokter Pont: op de eerste steen in dit gebouw staat het jaartal 1926 en Zonnegloren is van Foto: Goos van der Wilt. 1927. Dat klopt niet. Hij keek me aan en antwoordde: eerst nadenken, Piet, en dan wat zeggen! Elke zondag was er een kerkdienst op zolder. Na afloop moesten wij in de consistoriekamer de ouderlingen en de dominee "onder houden." De hoofdzuster deelde kof fie en koek uit en wij assisteerde haar. Bij één zo'n gelegenheid fluisterde de geneesheer-directeer mij in het oor: dokter Bangma, U staat met Uw rug naar de dominee." JAN VISSER n n jgfc De manneneetzaal. We ben weer thuus vaan vurt 'eweest. Wullie hebbe un heul klein huussie op wiele en daat haange we aachter de auto en daan zieng we wel woar of daattie opan wil. En daat waas vaan 't joar Zuud Limburg, Twente en Drente. Daa's aallemoal in je eige laangd en doar vaalt zaat te beleveajje d'r oog veur het. Kaalm an rieje en op heuleejnvou- dige kaarnpeerploatse anleige daan hej- je ut haarstikke rustig. Aal die grote campings met kaantines en discos- taamps met jongelu, die stoapels kraatte pils bie d'r tent hebbe, daat hoeve wullie niet. We haadde ut mooie weer ok nog meej, waangt overaal woar weankwoa- me wier utmeteejn goed, zongder daa w- we ut besteld haadde. Omtrent aalle oa- vende bute zitte en noar de vogels luuste- re. Soms mojje un deke over je beejne leige, aangders kreje ut kouwd of je wordt beurs 'estoke deur de mugge. We haadde ut vaan te veur heul niet bekeke, moarutkwaam toevaalligzouut, daaw- we telkeus un zwem baad vlaak in de buurt haadde. En ajje daan ziet waat un meroakels mooie boaje of sommige kleine stje of daarpe hebbe, daan vaal je d'r vaan verboazing zo in. Moar waa 'k wel vernome het, is daatter overaal wel geld bie mot. Ze worde d'r naargus riek vaan of komme met de koste uut. Ut hoeft toch ok aallemoal niet eve super de luxe te wezel As 't moar un ongderne- ming is, die maakkeluk en haangdig te ongderhouwe is. In aal die boaje woar wullie naat wiere, haadde ze lekker waarm woater. En a'k daan nog an de baadboas vrog hoeveul gaasbelle ze d'r veur nodig haadde, daan liete ze me zieng, daat s 'oaves aal die baakke woa ter mt grote plaastieke rolle plaastiek wiere aaf 'edekt. En daat scheelde un heul end stoke. Baadhokkies haade ze ok moar heul weinig. Niet daajje je eigen mos uut- en ankleje in een hok met un zooi maakke schope, daat niet, moar de jongeluk trekke d'r spulle zo uut op de kaangt, woarveur mojje daan zo'n heul doolhof vaan hokkies hebbe? Un stuk of poar is zaat. En daan mojje ok us zieng, hoe of de jeugd in zukke zwem- boaje les kriegt. Of ut noeng grote of kleine studente benne, ze goan aalle moal ut woater in. Bie ongs op Soest blieft de helluft op de kaangt zitte of ze goan un spelletje baalle. Zukke haalze! Moar daan geejn naathaalze! Kiek, daat ben zo un poar zoake, die ik heul vrie- blievend us effe ongder de oandaacht vaan de gemeengte 'ebraacht 'ehaad wouw hebbe as ter voortemeej vaaste plaanne veur un nieuw zwembaad op Soest komme. Je kaang wel met un Frienship bo ve gro te plaasse woater goan vliege, moar ajje ut goed en zoakeluk wilt bekieke, mojje met beije beejne gewoon op de grongd blieve en je oge goed de kost geve. Ootmarsum in Twente, Borger in Dren te, Mechelen in Zuud Limburg, 't is aal lemoal niet zo vaar. Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige, neemt d'r us un duuk. Vaal niet plaat, waangt daat komt haard an. Zwem ze! HANNES VAN DE NENG. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt In iedere tuin, hoe klein ook, bestaat wel de mogel- lijkheid om met water te werken. Of we nu een heel grote vijver aanleggen of een plantschaal of kuip vullen met water en enige waterplanten, water brengt leven in de tuin en vormt tegelijkertijd een rustpunt, waarbij het goed vertoeven is. We raken niet zo gauw uitgekeken op een spiegelend waterop pervlak, waarop waterlelies drijven en waarboven li- belles en waterjuffers zweven. Ook de vissen in de vijer, de waterslakken en de diverse andere waterin- sekten blijven ons mateloos boeien. Nog boeiender wordt water als het beweegt. Een simpele beluch- tingspomp doet al wonderen, maar een fonteintje, een kabbelend beekje, een spuitende kikker of zelfs een waterval spreken nog meer tot de verbeelding. Wat er op watergebied in de tuin zoal mogelijk is en waar we bij de aanleg en het onderhoud van water objecten rekening mee moeten houden lezen we in deze en de twee komende afleveringen van de tuin tip. De aanleg: Voordat we overgaan tot de aanleg van ee waterpartij, doen we er verstandig aan ons eerst te verdiepen in de diverse mogelijkheden die er bestaan. We kunnen op de eerste plaats aan de slag met beton, een materiaal dat voor een juiste verwer king wel enige vakkennis vergt. Een betonnen vijver echter gaat indien deze op de juiste wijze is aange legd wel erg lang mee. Qua maat en model kent be ton weinig beperkingen. Het nadeel van een vijver uitgevoerd in beton is, dat we de vijver niet kunnen verplaatsen bij een eventuele tuinsverandering of verhuizing. Een tweede veel toegepaste mogelijkheid is de aanleg van een vijver met vijverfolie, een kunststof vijverdoek, dat zich zeer gemakkelijk laat verwer ken. Dit materiaal is in vele maten verkrijgbaar, kan zelfs op maat geleverd worden en valt goed met spe ciale lijm aaneen te lassen. Vijverfolie is zwart van kleur, de meest natuurlijke tint voor een vijverbo dem. Door de soepele verwerkingsmogelijkheid valt iedere vijvervorm te realiseren. Voor we het vijverdoek aanbrengen in de uitgegra ven vijver moet de ondergrond volledig vrij zijn van steentjes, takjes of wortelresten, dit om lekgaan i.v.m. de grote waterdruk die op het folie komt te rusten te voorkomen. Beter nog is het aanbrengen van en laag turf of fijn zand, alvorens het folie uit te vouwen. Bij het opmeten van de benodigde folie is het van belang rekening te houden met het feit dat niet alleen lengte en breedte van de vijer moeten worden gemeten, maar dat ook 2x de diepte van de vijver en 2x20 cm. randoverslag zowel in de lengte als breedterichting moeten worden bijgeteld. Verder kunnen we beter iets te ruim vijverdoek ver werken dan een te krap afgesneden stuk, waardoor we tot vijververkleining moeten overgaan. De aan leg van een vijver, ven of moeras met vijverfolie brengt altijd het risico van lek gaan met zich mee. Het folie is weliswaar taai en zal bij juist gebruik nooit problemen opleveren, maar een betonnen ex emplaar of de in de volgende aflevering te bespreken prefab-polyestervijver kunnen beter tegen een stootje. Vijverfolie is anderzijds zeer eenvoudig te repareren met eensstukje folie en wat lijm. TVVVVVSA<IVVVVS^VVV>

Soester Courant | 1987 | | pagina 9