OPRUIMING!!! MEDE mén Strater sas- Trottoirs Dorresteinweg door boomwortels nagenoeg onbegaanbaar Soest wil inzameling huishoudelijk chemisch afval verder verbeteren Zeldzame tank in Soesterberg gevonden VOOR EEN BLUE DENIM zogezien Ergernis bij bewoners neemt toe Mannen aangehouden wegens openlijke geweldpleging In kader reorganisatie Management-team gemeente Soest benoemd Ram II via reparatie in Münster naar museum in Nijmegen Slachtoffers herinneren zich niets Politie zoekt getuigen van raadselachtig bromfiets-ongeluk Commissaris van de Koningin opent Landjuweel Soest MEUBELEN Klassiek, eiken en modern GEBR. VAN WOERKOM GLAS HANDEL Gemeente aarzelt nog tussen haal- of brengsysteem Jeans mode specialist Nieuweweg 60A Soest 'Verwende' inbrekers willen meer cola Inbraak Hees-kantine Olifant als huisdier Man slacht kat Bromfietsers mishandelen jongeman d'OudeEnghe Makelaardij o.g. 16151 "Een erbarmelijke toestand. Dat is nu ai jaren zo, en het wordt ieder jaar er ger. Oudere mensen en jonge moeders met kinderwagens moeten vaak nood gedwongen de rijbaan op, omdat ze over de trottoirs nauwelijks door kun nen lopen. En de weg zelf is tegen woordig zo druk dat ook d£t riskant is." Aldus de heer L. Rondhout, bewoner van de Dorresteinweg, die vorige week min of meer ten einde raad nog maar eens aan de bel heeft getrokken bij de gemeente over de situatie met betrek king tot de voetpaden langs het "be woonde" gedeelte van de Dorrestein weg, tussen de Laanstraat en de Indus trieweg. De toestand waarin de trottoirs zich bevinden is de bewoners al jaren een doorn in het oog en ongeveer onder het motto "Wij zijn het zat, de stoep moet plat" blijven zij vragen om af doende maatregelen. De ca. 35 bomen die aan weerszijden van de weg staan bevinden zich alle maal in de relatief toch al niet bepaald brede trottoirs. De wortelgroei heeft er voor gezorgd dat de voetpaden rondom de bomen omhoog zijn gekomen. De tegels liggen er schots en scheef bij en voorbijgangers die niet meer zo snel ter been zijn moeten hun weg met grote voorzichtigheid vervolgen, om niet te struikelen. De heer Rondhout, in het dagelijks le ven brigadier bij de Soester gemeente politie, heeft onlangs nog kontakt ge zocht met de afdeling Groen en Recrea tie van de dienst Gemeentewerken. "De mensen hier denken dat ik dicht bij het vuur zit, en ze spreken mij erop aan. Het enige dat ik te horen heb gekregen is dat het de aandacht van de gemeente heeft, maar dat er helaas geen geld is om het aan te pakken. Maar het is nu al ja ren zo, en het wordt steeds erger." In een enkel geval heeft de gemeente wel eens wat "lapwerk" verricht, bij voorbeeld als een bewoner met zijn au to het eigen erf niet meer kon oprijden zonder zijn wagen te beschadigen. Vol gens de bewoners is de tijd nu echt wel rijp om de kwestie goed aan te pakken en de problemen de wereld uit te hel pen. Dat zou kunnen door de "breed-worte- lende" bomen die er nu staan te verwij deren - er schijnt ooit sprake van te zijn geweest dat ze te gelegener tijd op het nieuwe industrieterrein zouden worden overgeplant - en ze te vervangen door "diep-wortelende" exemplaren. Het is zeker niet de bedoeling van de Dorre- steinweg-bewoners dat de bomen ge heel zouden verdwijnen, want het beeld van deze "groene" straat wordt in hoge mate door de boomgroei bepaald. 'Verkeers-luwe straat' Gemeentevoorlichter Ben J. van Ons deelt desgevraagd mee dat de gemeente zeer wel op de hoogte is van de proble men. "De klachten van de bewoners zijn ons inderdaad bekend, en er zal ook wat aan gedaan gaan worden." In dat verband laat hij weten dat er binnen af zienbare tijd - waarschijnlijk al binnen enkele weken na de vakantieperiode - een informatie-avond zal worden ge houden op een nader te bepalen plaats Bij alle bomen langs de Dorrestein weg hebben de wortels het trottoir omhoog gedrukt. F0to; Q0os van der Wilt en tijdstip, waarop de gemeente en de bewoners zullen overleggen over de ge plande herinrichting van de Dorre steinweg. "De bedoeling is dat er een 'verkeers luwe' straat gaat komen, maar het is al lemaal niet zo simpel, omdat aan de Dorresteinweg ook enkele bedrijven zijn gevestigd en daarmee moet natuur lijk ook rekening worden gehouden," aldus Van Os. Volgens hem zal er bij die gelegenheid, waarvoor ook alle Dorresteinweg-be- woners zullen worden uitgenodigd, alle ruimte zijn om van gedachten te wisse len over de problemen met de trottoirs. "Het gaat dan om een totaal-aanpak, waarvoor de bewoners ook hun ideeën en wensen kunnen aandragen." De politie heeft vorige week drie Soes- ters van resp. 35, 28 en 27 jaar aange houden, nadat zij - kennelijk onder in vloed van alcohol - in een flat aan de Rubenslaan de boel op stelten hadden gezet. Omwonenden waarschuwden in de nacht van donderdag op vrijdag de politie wegens het lawaai dat de heren veroorzaakten. Het drietal werd aange troffen in een van de trapportalen van een flatgebouw. Ze bleken veel plezier te scheppen in het te pletter gooien van een flink aantal bierflessen en glazen. Vier ruiten werden vernield. De drie mannen werden aangehouden wegens openlijke geweldpleging en vernieling en ingesloten op het bureau. Burgemeester en Wethouders van Soest hebben onlangs een aantal per sonen benoemd in het management team dat in de gemeentelijke organi- satie-nieuwe-stijl gaat functioneren. Het team staat onder leiding van de gemeentesecretaris, de heer W.P. de Kam. Over de benoeming is overleg gevoerd tussen het College, de fractie voorzitters in de gemeenteraad en de vertegenwoordigers van de verschil lende medezeggenschapsorganen. Tot adjunct-gemeentesecretaris is be noemd de heer mr. J.J. Nieuwenhuy- zen. Als directeur van de sector I (Ruimtelijke Ontwikkeling en Openba re Werken) is benoemd de heer ir. S.H. Brunekreef; tot directeur Financiën de heer H.S.G. van Dongen; en tot direc teur Personeel, Organisatie en Auto matisering de heer H.A.J. Zandhuis. Het wachten is nu nog op de benoeming van een directeur voor de sector II (Educatie, Recreatie en Dienstverle ning). Het College acht daarvoor nader beraad nodig en zal zo spoedig mogelijk na de vakantie-periode een besluit ne men. De nieuw benoemde functionarissen zullen vanaf dat moment de bijzondere taak-opdrachten in het kader van de heroverweging van de gemeentelijke organisatie ter hand nemen, naast de behartiging van hun huidige werkzaam heden, aldus een mededeling in het in terne informatie-bulletin van de ge meente. Stafsergeant Bob Hill, staande rechts, is apetrots op 'zijn' Ram II, ook al komt de zeldzame Canadese tank over enkele maanden in het Militaire Museum in Nijmegen te staan. Vijf Engelse militairen hebben vorige week een Canadese Ram II tank naar Münster getransporteerd. De in West- Duitsland gelegerde beroeps-militai ren hadden de zeldzame tank tot hun De politie is op zoek naar getuigen van een tot dusver nogal raadselachtig bromfiets-ongeluk, dat zich vorige week zondagavond (19 juli) omstreeks 18.30 uur voordeed op de Nieuweweg, ongeveer ter hoogte van de rijwiel handel van de firma Nijhuis. De beide betrokkenen, een meisje van 17 jaar uit Zeist en een 18-jarige jongeman uit Soest, raakten op nog onopgehelderde manier met elkaar in botsing. Beide bromfietsers werden na het ongeluk met een hersenschudding overge bracht naar Zonnegloren. Voordat zij gehoord konden worden verstreken er enige dagen. Geen van beiden kon zich echter herinneren wat er precies was gebeurd. De politie verzoekt eventuele getuigen van het ongeval dringend zich alsnog met haar in verbinding te stellen, zodat de toedracht alsnog duidelijk wordt. De commissaris van de Koningin in de Provincie Utrecht, jhr. P.A.C. Bee- laerts van Blokland, heeft toegezegd het Landjuweel Soest 1987 op vrijdag morgen 21 augustus te zullen openen. De opening zal rond 10.00 uur plaats vinden in de Kerkebuurt te Soest. Deze Kerkebuurt is door zijn buurtbe woners aangepast aan dit voor Soest unieke gebeuren. Bij de opening zullen o.a. de vlaggen worden gehesen op de torens die spe ciaal voor deze gelegenheid zijn opge bouwd onder de klanken van de spe ciaal door de heer Piet Daalhuisen ge componeerd Landjuweelhymne. Daar naast zullen kanonslagen het Landju weel Soest 1987, dat wordt georgani seerd in de periode 21 augustus tot en met 6 september, inluiden. Na de officiële opening zal een korte rondgang worden gemaakt door deze versierde Kerkebuurt naar het feestter rein, waarop een grote tentaccommo datie zal worden geplaatst. Dan kan het feest in alle hevigheid van start gaan. Op 21 augustus zal dan 's-avonds een openingsavond in de feesttent plaats vinden onder het motto 'Het Gilde viert en Soest viert mee... Soest, Steenhoffstraat 61, tel. 02155-13280 Hilversum, Leeuwenstraat 45-47, tel. 035-41794 Jan Jansen uit Soest, zeer tevreden, verstapte zich eens op een trede en roepend één naam viel hij door een raam en belde daarna naar Van Ede. Beckeringstraat 50 Soest (werkplaats woonhuis» BEL 16055 01 1 84 29 EN WIJ KOMEN' Het College van Burgemeester en Wethouders overweegt de inzameling van het chemisch afval dat door de huishoudens in Soest wordt "geprodu ceerd", verder te verbeteren door het op een nieuwe manier te gaan inzame len. Het gaat daarbij o.a. om zaken als benzine, chemicaliën, cosmetica, be strijdingsmiddelen, filmafval, genees middelen, ontvettings- en oplosmid delen, verfresten, spuitbussen, vetten en nog veel meer, maar ook om batte rijen, accu's en afgewerkte olie. Vorig jaar werd in totaal iets meer dan 14 ton van dit afval aan de gemeente aange boden. De gemeente zamelt het chemisch afval al sinds mei 1985 in. Toen werd bij de vuilstortplaats aan de Schans een spe ciaal depot opgericht, waar de bevol king gedurende de vastgestelde ope ningstijden het chemisch afval kan af geven. Daar wordt het door speciaal opgeleid personeel gesorteerd en ver pakt, en vervolgens periodiek naar een regionaal depot in Amersfoort ge bracht, waarna het bij de AVR (Rijn mond) wordt verwerkt. In het eerste jaar werd in totaal voor 3,44 ton aan chemisch afval en batterij en ingezameld; het jaar daarop steeg dat getal naar 14,16 ton. "Zeker in ver gelijking met de regiogemeenten kan worden gesteld dat er in 1986 een zeer goed inzamelingsresultaat is bereikt," aldus de notitie die is opgesteld door ir. S.H. Brunekreef, directeur van Ge meentewerken. Om de inzameling verder te optimalise ren zijn er twee mogelijkheden, die bei de in principe economisch haalbaar zijn: een verdere uitwerking van het 'breng-systeem' óf de introductie van een 'haal-systeem'. Voor wat het eerste betreft wordt gedacht aan de oprichting van een chemisch afvaldepöt van be perkte afmetingen in Soesterberg, wat zo'n 3500 gulden zou moeten kosten. Bij de huidige Soesterbergse breng- plaats aan de Anthonie van Leeuwen hoeklaan is de plaatsing van zo'n depot echter niet mogelijk en een andere lo- katie is nog niet gevonden. Als dat wel het geval zou zijn verdient het volgens de notitie aanbeveling beide dépots te combineren en personeel op te leiden voor de specifieke werkzaam heden. "Verdere spreiding van che misch afvaldepöts over Soest is, gelet op de grootte van Soest, niet noodzake lijk," aldus de notitie. "Het rendement van de huidige inzameling zou erdoor terug gaan lopen." De heer Brunekreef stelt overigens vast dat, gelet op de inza melingsresultaten, "de Soester bevol king z'n weg naar de Schans goed ge vonden heeft". Bak aan vuilniswagen Een andere mogelijkheid is het ontwik kelen van een 'haal-systeem', waarbij de rommel bij de huishoudens thuis wordt opgehaald, bijvoorbeeld met een speciaal voertuig waarop zich een che- misch-afvalcontainer bevindt, eventu eel op afroep (zoals met het grof vuil), óf gelijktijdig met de "gewone" huis- vuil-inzameling, waarbij aan de vuilnis wagen dan een speciale bak voor che misch afval wordt gehangen. In de meerjarenbegroting 1987-1990 is voor 1987 overigens - op iniatief van de ge meenteraadsfractie van Progressief Soest - al een post van 15.000 gulden opgenomen voor de aanschaf van een chemisch-afvalcontainer. In het algemeen is een haal-systeem nogal kostbaar, aldus de notitie. Een speciaal voertuig zou zo'n 40.000 gul den gaan kosten en als eenmaal per veertien dagen rille straten in Soest wor den "aangedaan" kost dat jaarlijks nog eens een 60.000 gulden (bij eenmaal per maand 50.000). Met een kleine container aan de vuilniswagen zou we kelijks chemisch afval kunnen worden opgehaald, maar dan moeten de "huis- vuilbeladers" wel enige kennis van za ken hebben, aldus de notitie. Een belangrijk nadeel van het haal-sys teem is dat het afval "anoniem" op straat zal staan, omdat niemand precies weet hoe laat de inzameling op een vas te dag zal plaatsvinden; een voordeel is echter dat het de burger relatief gemak kelijk wordt gemaakt om dit afval kwijt te raken, al moet er uiteraard wel aan dacht worden besteed aan eventuele ri sico's (spelende kinderen etc.). Draagtas of bewaarbox De wijze van "aanbieding" door de bur gers kan ook nog verschillen, aldus de notitie: met een plastic draagtas, die re latief goedkoop en veilig is, zij het niet "kind-veilig", óf met een plastic "be waarbox" die weliswaar veilig is en ook "redelijk kind-veilig", maar relatief wel duur. "Geen systeem is perfect," stelt de noti tie vast. "Indien men naast het bestaan de breng-systeem een haal-systeem wil introduceren is de financieel meest haalbare mogelijkheid de inzameling te koppelen aan de huisvuil-inzameling." Verwezen wordt in dat verband naar een proef op Schouwen-Duiveland (met de plastic zak). Dat systeem zou voor Soest neerkomen op een investe ring van 25.000 gulden plus een jaar lijkse post voor sorteerkosten van 4000 gulden. Overigens zou in dat geval de bestaande batterij-inzameling (nu nog via containers bij supermarkten, win kels etc.) beëindigd kunnen worden, al dus de notitie. Burgemeester en Wethouders hebben zelf nog geen keuze willen maken uit de in de notitie aangegeven alternatieven. Dat gebeurt pas nadat het advies is in gewonnen van de commissies Bedrij ven en Milieubeheer, die zich op 10 au gustus gezamenlijk over de notitie zul len buigen. Verwende kinderen groeien op tot ontevreden mensen, die tenslotte zelfs op het glibberige pad van de misdaad terecht kunnen komen. Dat die oude waarschuwing nog niets aan betekenis verloren heeft werd in het afgelopen weekeinde weer eens bewezen bij een inbraak in de "kiosk" bij de picknickplaats aan de Foekenlaan. De dader maakte daar bij o.m. een flinke hoeveelheid snoep en drank buit. Een voorbij ganger zag zondagmorgen de deur openstaan en waarschuwde de poli tie. Kennelijk was de dief niet helemaal tevreden met het "gebodene", want in het gebouwtje werd een schrifte lijk verzoek aan de eigenaar aange troffen met de tekst: "De volgende keer graag wat méér cola". Nog praatjes ook...! grote verrassing ontdekt op het terrein van een tankbataljon in Soesterberg. Van de Ram II waren tot dusver nog maar drie exemplaren in de wereld ge registreerd. Die staan in musea in Engeland, de Verenigde Staten en Duitsland te pron ken. De Ram II werd door de geallieer den in de Tweede Wereldoorlog inge zet. Er waren slechts 1.079 tanks van dit type geproduceerd. Staf-sergeant Bob Hill van de 17/21 Lancers kon amper zijn ogen geloven toen hij de Ram II tussen enkele Sher- man-tanks zag staan. "Het is een prach tige 'meid'," zei hij vorige week vrijdag kort voor het vertrek naar Münster. "We gaan haar helemaal opknappen. Daar zullen we, denk ik, twee maanden voor nodig hebben. De tank zal vervol gens naar het Militaire Museum in Nij megen worden gebracht, waar hij een plaatsje krijgt toegewezen. Ongeloof lijk dat we hem hier tegen komen, er zijn er maar vier van op de hele wereld." Zeker voor het oog van een leek ziet de Ram II er op het eerste gezicht niet zo anders uit dan de meer bekende Sher- man-tank. Op het 'kerkhof van het Soesterbergse tankbataljon was de Ram II dan ook niet opgevallen, totdat Bob Hill en zijn collega's een kijkje kwamen nemen. Sgt. Hill, die goed op de hoogte is van oude militaire voertuigen, had di rect door dat hij in Soesterberg met een zeldzaam oorlogsvoertuig had te ma ken. Met het ministerie van defensie werden afspraken gemaakt, en dat leid de er vrijdag toe dat de Engelsen de Ram II op een oplader naar hun basis in West-Duitsland konden transporteren. Hill zal zich de komende twee maanden toeleggen op de reparatie van de Cana dese tank. Daarna krijgt de Ram II een standplaats in het Militaire Museum in Nijmegen. In de kantine van Hees aan de Kooiweg is ingebroken. De daders, die binnen kwamen via een bovenlicht, namen ge luidsapparatuur mee. De voetbalver eniging raakte daardoor een tuner/ver- sterker, een cassette-deck en 40 be speelde cassette-bandjes kwijt. Voor al uw VERBOUWINGEN, METSELWERK en TIMMERWERK, groot of klein tegen een scherpe prijs, bent u bij ons aan het goede adres. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij: BOUW- EN AANNEMINGSBEDRIJF p. j. van Rouwendaal b.v. Soest - Tel. 02155-17390 door Genard Rau! Staat er bij u wel eens een olifant in de kamer? Zo 'n rare vraag verdient een nadere toe lichting. Op een plaatje zag ik de afbeelding van een keurig nette familie, vereend in de huiskamer. Het is avond. Vader leest de krant, moeder heeft een breiwerk opge zet en een kind is bezig met huiswerk voorschool. Niks aan de hand. En daar gaat het verhaal ook over: bij ons is niks aan de hand. Wij zijn gewoon een keurig nette familie, kijk maar. De olifant, die óók op het plaatje voor komt en een niet te onderschatten ruim te inneemt, die zelfs gevaar voor de om geving oplevert, wordt niet gezien. Want...in keurig nette families stddn geen olifanten in de huiskamer, dus ook bij ons niet. Het is een bekend psychologisch ver haal waar ik, nadat ik het jaren geleden voor het eerst eens hoorde, vaak aan heb teruggedacht. Nu eens kwam ik in een gezin waar de man een buitenechtelijke verhouding had waardoor de sfeer to taal werd verpest: "Ons huwelijk? Uit stekend toch.Totdat de echtscheiding voor de buitenstaanders als een donder slag bij heldere hemel kwam. Een ande re keer was het een gezin waarde opvoe dingsproblemen zodanig de pan uitre zen dat het leven binnenskamers geheel werd ontwricht. Ouders en kinderen stonden als kemphanen tegenover el kaar of zwegen elkaar dood. Maar...dat past helemaal niet, dat is niet netjes. Dus spelen wij met elkaar de 'happy family'. Totdat de zaak explodeert en de vuile was alsnog buiten komt te hangen. In beide situaties was het te laat om die was, eventueel met behulp van vakkundige krachten, alsnog te reinigen. En dat is jammer. Zo'n olifant kan een enorme ravage aanrichten als je die z 'n gang laat gaan. De politie heeft vorige week een 26- jarige bewoner van de Smitsweg ge verbaliseerd wegens dierenmishan deling, nadat de man zijn kat de keel had afgesneden. Na een telefonische tip besloot de politie in de aangewe zen flatwoning een kijkje te gaan ne men. De woning was afgesloten, maar toen de politie er even later toch in slaagde binnen te komen trof zij in de woning een "grote bende" aan. Een flink deel van de flat bleek met bloed te zijn besmeurd. De bewoner bleek danig in de war te zijn. Uit zijn relaas kwam vast te staan dat hij relatieproblemen had. Toen de kat iets deed dat hem niet zinde ontstak hij in woede en ont hoofdde het beestje. Uit het verhaal van de man maakte de politie op dat hij na de kat eventueel ook zijn vriendin onder handen had willen nemen. Door hem te arresteren heeft de politie dat in elk geval kunnen voorkomen. De man is overgedra gen aan een instantie op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg. Een 20-jarige jongeman uit Soest deed in het afgelopen weekeinde bij de poli tie aangifte wegens mishandeling. Za terdagavond omstreeks negen uur had hij, ter hoogte van de Open Hof op de hoek van de Dalweg en de Veenbes- straat, een klap op zijn hoofd gekregen van een onbekende jongeman op een bromfiets. Op de brommer zat ook een duo-passagier. In het voorbijgaan had een van de jongens het slachtoffer toe gevoegd dat diens gezicht hem niet aan stond en meteen een dreun uitgedeeld. Gelukkig was er geen sprake van ernsti ge verwondingen. BAR EETCAFE Middelwijkstraat S Soest tel: 02155-13331 fnett yewée tye/ryrn Jteèé o»t r/i' jnèjé-e sjee'i te fi wwn* Soesterbergsestraat 79 - Soest

Soester Courant | 1987 | | pagina 1